'i I Zierikzeesciie Nieuwsbode TWEEDE BLAD MIJNHAÜDÏ'5 behoorende by de van Vrydag 2é Nov. 1922, no. 10857. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Woensdagavond werden door de vereeniging „Algemeene Ontwik keling" alhier, uitsluitend voor de leden leenige Indische films vertoond, welke voor het Koloniale Instituut te Amster dam zijn vervaardigd en die den toe schouwer in de gelegenheid stellen, eens nader kennis te maken mét allerlei we tenswaardig, „uit den gordel van sma ragd, die zich slingert om den evenaar". Achtereenvolgens kregen we op de rol prent te zien een tocht door de haven van Tandjong Priok (de voorhaven van Batavia); Buitenzorg, de zetel der Indi sche regeering; de W est-Preanger met zijn weelderigen, tropischen plantengroei; diverse Inlandsche ambtenaren met hun eigenaardige kleederdracht; volksgebrui ken bij de Karo Bataks; Sapirennen op Bali; de eeuwenoude tempalruïnen op Midden Java; dansen van Wirengs; nij verheid en visscherij bij de Toba Bataks (met 'buitengewone lenigheid weet de in lander in zijn meer dan rank bootje de visch tc verschalken en met groote handigheid gebruiksvoorwerpen te ver vaardigen) 't blinden-instituut te Ban doeng; de rubbercultujur op Sumatra's Oostkust (dit gedeelte der film was zeer interessant); het remontedepot te Padala- rang en tot slot: het vervaardigen der, papieren zonneschermen, de pajongs. Het was een heel aardige film-avond. Door een der alhier gestationneerde rijksambtenaren is tegen den sigaren fabrikant W. bekeuring ingesteld, wegens frauduleuze uitslag van ongébandërolieer- de sigaren. De heer Th. Kik, kommies 2e klasse alhier, 'wordt met ingang van 1 Dec. (e.k. verplaatst naar Sas van Gent. BURGH. Openbare vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 17 November j.l. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en onveranderd vast gesteld. Voor kennisgeving wordt aan genomen de beschikking van den Minis ter van Arbeid, waarbij aan de gemeente vrijstelling wordt verleend van het ge bruik eener destructor. Tegen verschei dene ingekomen brieven, inhoudende af schaffing van veemarkten bestaat bij den 1922, wordt de vergadering na omvraag gesloten. NOORDWELLE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 15 Nov. j.l. Aanwezig alle leden. Voor zitter de burgemeester. De notulen wor den onveranderd goedgekeurd. Ingeko men is o. a. een brief van Ged. St., ver zoekende om advies omtrent een nieuwe regeling der salarieering van burgemees ter en secretaris. Na toelichting door den voorzitter merkt de heer Boogerd op, dat van de motie, aangenomen in de vorige vergadering, niet veel terecht komt, waar hier pas sprake van verlaging is bij eventueele herbenoeming van bur gemeester of te benoemen secretaris. Het verheugt spreker dat thans ook de b'ur- meester is overtuigd van de noodzake lijkheid van bezuiniging. De burgemeester zegt dit altijd te zijn geweest, doch hij keurde de manier waarop de actie is gevoerd, af. Na eenige discussie, waaraan meerdere leden deelnemen, stelt dhr. Boogerd voor, aan Ged. St. te fdvisee- ren dat met de voorgestelde regeling geen genoegen kan worden genomen met handhaving van de gedachte, neergelegd in de motie der vorige vergadering. Dit Staten mededeelende, dat de beslissing over de verordening, regelende de pen sioensbijdragen der ambtenaren was aan gehouden; id. een brief meldende dat Ged. St. geen 'bezJwaar hebben tegen de wijziging der verordening voor het Ver volgonderwijs. Aan F. Kik werd] 4 maan den afschrijving verleend van schoolgeld; idem aan L. van den Ouden over 6 maanden voor den Franschen cursus. In gekomen Was het verslag van den keu ringsdienst van waren te Goes; besloten wordt dat den leden van den raad ter inzage te zenden. De voorzitter deelt mjede, dat de werken ter verzwaring van den havendam zijn afgeloopen en dat het meerdere werk heeft bedragen f 394,241/2. Het mindere werk bedroeg f 73,511/2, dus werd voor meerder werk f 320,73 besteed. Het totaal der kosten, met inbegrip van de belooning van den iopzichtier a f (250 is 'dus geweest f 2950.73. Ook deelt de voorzitter mede, dat de verhuring der zaten heeft opgebracht f '1226,25, waarbij1 nog de zaten der beurtschippers, tonnenlegger en de kreef- tenkist der firma van den Berg, dus totaal f 4281,25. Verder deelt hij1 mede, dat de plaatsing van den groenen sector voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen - in het havenlicht heeft gekost f 21,85 -e An Mnn» aangenomen- Tegen de heeren N. Dale bout en A. Verjaal. Eenzelfde 'besluit wordt genomen ten opzichte van een door Ged. Staten voorgestelde regeling van de jaarwedde van den gemeente ontvanger. De bedoeling zou zijn ver laging, en de uitkomst, verhooging met f 100 per jaar. Een voorstel van den hjeer Boogerd in denzelfden geest te adviseeren als in het vorige punt, wordt met 5 tegen 2 st. aangenomen. Tegen, dezelfden. De rekening der gezondheids commissie wordt, na eenige toelichting door den voorzitter, z.h.s. goedgekeurd. De voorzitter deelt mede. dat de poging om enkele, van Noordwelle op Renesse schoolgaande kinderen, de school op Noordwelle te doen bezoeken, is mislukt, mede omdat ook Renesse geen mede werking verleent. De kwestie „aanstel ling verpleegster vanwege het Groene Kruis'" heeft nog steeds haar beslag niet, hoewei te Noordwelle de vermoe delijk benoodigde gelden bijeen waren- Inmiddels zijn er weer andere plannen aan 't rijpen en zal worden afgewacht Een belastingheffing welke den z.g. kleine man verlicht, door b.v. heffing van opcen ten op de vermoggensbelasting, zal nader worden overwogen. De heffingsverorde ning op de hondenbelasting wordt z.h.s. aangenomen, nadat 'n voorstel van den heer Viergever om de bestaande toestand te handhaven met betrekking tot aangifte door houders van honden, met 5 tegen en de nieuwe reservelantaarn f 40. Naa' aanleiding van deze mededeeling stel len B. en W. voor atn den minister van Marine te vragen om het havenlicht, bediening enz1, het geheel voor rekening van het rijk te nemen, wat wordt aan genomen. In antwoord op hetgeen de heer Okkerse in de vorige raadszitting heeft geopperd omtrent het gevaar voor de schepen, die liggen tegenover de wo ning van A. Hoek deelt de voorzitter mede, dat B. en W. onderzocht hébben of verandering noodig is. Het komt hun voor dat dit geen nut zou hebben. Ook de havenmeester heeft nimmer klachten vernomen. Ingekomei zijn nog circulaires van Ged. St. inzake herziening der jaar- w'edden van den 'burgemeester en den gemeente-ontvanger. Na langdurige dis cussie, waaraan door alle leden wordt deelgenomen 'wordt besloten Ged. St. te berichten, dat met den inhoud der beide circulaires niet accoord kan worden ge tiievelijk als onderwijzer aan de O. L. school en als gemeente/Werkman wor den aangehouden tot eene volgende ver gadering. Daarna sluiting. ST.-,FILIPSLAND. De vacature in het college van burgemeester en Wethouders, ontstaan door het overlijden van den heer Joh. van Dijke, is opgeheven door het benoemen van den heer A. M. v. Dijke tot wethouder. OUD-VOSSEMEER. Openbare vergade ring van den raad dezer gemeente, ge houden op Dinsdag 21 November 1922. Voorzitter de burgemeester; afwezig met kennisgeving de heer Vermet. Na- ope ning der vergadering worden de notulen gelezen en vastgesteld. In behandeling komt het concept-besluit van Heeren Ged. Staten nopens iaarwedde-herziening van burgemeesters en secretarissen. De heer De Rijke wijst op de onbillijkheid welke is gelegen in de jaarwedde-regel/ng no pens hen die dit jaar benoemd Zijn of worden en zij die het volgend jaar zullen worden herbenoemd, hetgeen algemeen Wordt beaamd. De heer Ooms merkt op dat hij tegen de verhooging geweest is, deze is toch afgedwongen; zij die toen tegen waren, zullen nu ook vóór vermindering zijn, hij ziet de geopperde onbillijkheid ook in en wil' daartegen protesteeren. De heer van Tilbeurgh z^gt, dat in den gouden tijd, de verhoogin gen zijn afgedwongen, de regeering heeft met het geld gegooid. Terwijl de min der ontwikkelde landbouwers, die niet aan 't roer zaten, de kentering a.h.w'. al voelden, nu komen ze weer met vermindering, hij vindt dit beleid W(ainig schitterend. De heer Den En gelsman deelt mede in de vorige ver gadering gesproken te hebben voor de loonen der arbeiders. Er zijn minstens 15 achtereenvolgende goede jaren ge weest, thans hebben we een minder goed jaar, misschien ook een slecht, en da delijk komt men met vrij ingrijpende voorstellen tot salarisvermindering; hij voelt ook voor de ambtenaren en kan (evenmin het 'beleid prijzen wanneer hij verdwijnt spoedig door HDOFDPIJPITABLETTETI Prijs per koker 60 zent. Bi) Apothekers en Drogisten. - Fabrikant 8 PH ARM. FABRIEK, fl. hl JriHARDT.ZSST. j denkt aan de circulaire voor de amb- gaan, omdat de raad zich nog stelt op j tènaren van den Burgerlijken Stand van het standpunt in de vorige vergadering j Ged. St., welke eenigen tijd later weer 11.. mi i' j lx' UUUl UUUUClo V all uuiiutii, lut^i. w raad geen tawaar. Tot lid van het 2 stemmen is verWorp4„. Vóór de hee n nttrenHlr ürmhocrinir ïran \A/iicrnn. plaatselijk Armbestuur van Westen- Schouwen wordt herbenoemd dhr. W. i Heule. De raad verklaart zich niet te kunnen vereenigen met de ontworpen nieuwe regelingen der jaarwedden van burgemeesters en ontvangers. Aangeno- men wordt een voorstel van 'dhr. J. Fok- k'er óm Ged. Staten te verzoeken de regeling dier jaarwedden zoodanig om ren Boogerd en Viergever. Een Voorstel van den heer Viergever om over 1923 wederom een subsidie van f 15 te ver strekken aan de Geitenfokvereeniging, wordt met 6 tegen 1 stem1 aangenomen- Tegen de heer N. Dalebout. Hierna sluiting. OOSTERLAND. Vergadering van den te werken, dat voor alle gemeenten in raad dezer gemeente, gehouden Op Vrij- Zeeland met ingang van 1 Januari 1924 j dag 17 Nov. j.l. Voorzitter de burgemees- H#» innrurpHHan wnrdpn \MM-TniriHprrl van -Kor A<ft»,P9.liar Hp hppr van Hoeve. Dc de jaarwedden worden verminderd: van burgemeester met 15 o/0) secretaris met en ontvanger met 15 0/0 Wegens ter. Afwezig de heer van Hoeve. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen vjertrek uit de gemeente wordt aan P. de 'brieven van Ged. Staten, houdende v. Zalm met ingang van 1 Nov. 1922 goedkeuring der begrooting voor 1923 ontslag verleend als lijkdienaar. Met 4 tjegen' 3 stemmen besluit de Raad tot betreffende opheffing der jaarmarkt te Zaamslag; goedkeuring, der instructie het aanplanten van pereboomen inplaats i voor de ambtenaren die met de her keuring belast Zijn; en goedkeuring der verordening tot heffing van keurloon. Be- van de door den iepenspintkever ver nielde iepen'boomen- De voorzitter had den aanplant van beukeboomsn aanbe- j volen. Tenslotte wordt vastgesteld de verhaalverordening in verband met de 1 nieuwe Pensioenwet; besloten wordt de volle 81/2 0/0 vanaf 1 Juli '22 op de j ambtenaren te verhalen. RENESSE. Vergadering van den ge- i meenteraad op Zaterdag 18 November 1.1. Afwezig met kennisgeving de heer J. K. Dambruin. Voorzitter de burgemeester. Na j salarissen van burge ees opening en voorlezing der notulen, die rissen en ontvangers. gemeen is ongewijzigd worden goedgekeurd, worden gevoelen, dat de voors e len van e- voor kennisgeving aangenomen brieven p" ,^ee^ bezuiniging brengen en van den Minister van Arbeid, waarbij ont- j w°rdt floten Ged. Staten voor te stel - heffing wordt verleend van het gebruik (?e" ten aanZlen van de+ J.^rwedden Aran hlnrcrPTriPPctpr Pn RPPrP.TflriS Ppn PC- houdens toestemming van B. en W. van Middelburg en Vlissingen wordt L. W. de Waardt belast met het verrichten van herkeuringen. De verordening op de hef fing van keurloon wordt gewijzigd, even eens de verordening op den keurings dienst en de desbetreffende gemeenschap pelijke regeling. Nu komt ter tafel de circulaire van Ged. Staten, betreffende ingenomen en deze circulaires niet over eenkomen met den door den Raad uit gesproken wensch tot bezuiniging. Ook was ingekomen een brief van Ged. St., waarbij de begrooting van 1923 wordt teruggezonden met enkele aanmerkingen. Aan het verlangen van Ged. St. wordt voldaan; in de cijfers komt geen ver andering, het betrof alleen eens aan vulling in de memorie van toelichting. Nog werd eene wijziging aangebracht in de verordening op den Vleeschkeurings- dienst. Voortaan zal ook van elders in gevoerd vleesch aan keuring onderwor pen Zijn. Ook in het tarief op de keu ring wordt eenige wijziging gebracht. Alsnu wordt de openbare vergadering ge schorst tot behandeling van de reclames tegen den H.O. van P. L. Krepel. Na heropening der geschorste vergadering wordt besloten den reclamant te plaat sen in de achtste klasse. Bij de rond vraag vraagt de heer Bolier inlichtin gen inzake de begrinding van de Ge dempte Dee. De voorzitter deelt mede, dat dit nog niet gebeurd is, maar zal geschieden, als er werkkrachten beschik baar zijn. De heer v. d. Berg geeft in overweging om de rioleering der Beurs straat te onderzoeken en zoo noodig nog i dit jaar te herstellen. De voorzitter zal 1 •werd ingetrokken. De heer Ooms stelt voor vóór de circulaire .te stemmen met deze restrictie dat de vermindering van salarissen voor alle burgemeesters, zonder onderscheid, zal gelden en wel met in gang van 1 Januari 1923, en tevens te wijzen op de onbillijkheid. Dit wordt met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Nopens de circulaire voor de gemeente ontvangers wordt het vreemd gevonden dat Ged. Staten een herziening der jaar wedden ter hand nemen, omdat de werk kring minder is geworden, terwijl zij de jaarwedde voor den functionnaris dezer gemeente onveranderd laten. Voorgesteld wordt Zich met de circulaire niet te vereenigen, doch in overweging te geven, de jaarwedde met 20 0/0 te verminderen en tevens een herziening der jaarwedden van de wethouders ter hand te nem?n. Dit wordt met algemeene stemmen aan genomen. Aan de orde is het voorstel van B. en W. om de kermis van af des namiddags 1 uur droog te leggen, in welk verband wordt voorgelezen een adres van de anti-rev. kiesvereeniging om de kermis af te schaffen. o"f geheel droog te leggen. De heer de Wilde is voor afschaffing en wenscht stemming. De heer Van Tilbeurgh stelt 't streven der kiesvereeniging op prijs, toch kan met den gemeente-opzichter een onder- j hij niet mede gaan met een voorstel tot zoek instellen en zoodra het peeënvervoer afschaffing; onlangs had men feest met geëindigd is, zal zoo noodig in het her- dansmuziek te Scherpenisse, terwijl in stel voorzien worden. t gezetenen ter plaatse dan nog maar lie- STAVENISSE. Vergadering van den TCr "«mis hadden. Hij vindt het jam - - mflr nar an info .frtohanpri ie rinnh aai van een destructor, en van Ged. Staten, waarbij wordt aangehouden de beslissing van het raadsbesluit in zake verhaal van pensioensbijdrage. Naar aanleiding van de ingekomen circulaire van Ged. Staten om trent de voorgenomen wijziging in de jaarwedden van de burgemeesters wordt j op voorstel van den heer M. Steur met j op één na algemeene stemmen besloten 1 aan Ged. Staten als 's Raads meening te doen kennen, dat niet met de wijziging accoord kan worden gegaan, omdat de 1 Raad wenscht een dadelijke verlaging van de jaarwedde van alle gemeente-ambte naren. In gelijken zin zal de circulaire van Gedep. Staten in zake herziening jaar- weddenregeling van ontvangers worden beantwoord. Van den heer R. Steur Kz. was ingekomen een ontslag-aanvrage als lid van het burgerlijk armbestuur. Wordt besloten eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Januari e.k., onder dank zegging voor de vele gewichtie diensten der gemeente sedert tal van jaren be wezen. Herbenoemd wordt als secretaris ontvanger van 't burgerl. armbestuur de heer M. N. Leeuwe. De begrooting van genoemd college, die nu ter tafel komt, geeft aanleiding tot breedvoerige ge- dachtewisseling, aangezien daaruit niet blijkt of en zoo ja, welk gevolg door dat bestuur zal worden gegeven aan 's Raads verlangen om betere huisvesting voor de armen. Besloten wordt de be slissing over de begrooting aan te hou den en het armbestuur uit te noodigen om alsnog aan dien wensch gevolg te geven. Nadat nog is goedgekeurd één wij ziging in de gemeente-begrooting voor van 'burgemeester en secretaris een ge lijke regeling te treffen met in acht neming van een overgangs-tijdperk van 2 jaar voor alle titularissen; 2e ten aan zien van den ontvanger mede te deelen dat 'de voorgestelde regeling niet de vermindering brengt, waarin ter vorige vergadering verzocht werd- De bijdragen voor pensioen ingevolge de pensioen wet voor de gemeente-ambtenaren met ingang van 1 Januari 1923 vastgesteld als volgt: a. voor jaarwedden tot en [met f -500 op 4 o/0; en b- voor jaarwed den 'boven f 500 op 8I/2 zoolang die salarissen niet verminderd worden. De begrooting voor 1922 wordt gewij zigd. Het a'bonnement van den lantaarn opsteker te Sirjansland wordt bepaald op f 84. De voorzitter deelt mede, dat de 'brandspuit te Sirjansland is beproefd en behoudens een defect aan de zuig- slang in goeden staat verkeerde. Wordt besloten een zestal nieuwe straatlan taarns aan te schaffen. 'Gewezen wordt voorts op den minder goeden toestand van enkele zinkputdeksels. De voorzitter zegt voorziening toe, zoodra de zink putten zullen zijn schoongemaakt. Hierna sluiting. BRUINISSE. In de Donderdagavond ge houden vergadering van den gemeente raad, die door alle léden werd bijge woond, werden de notulen, behoudens een kleine opmerking van den heer v. d. Berg, onveranderd goedgekeurd. In gekomen 'was o.a. een brief van den Commissaris der Koningin, dat de heer H. Schilperoort en M. Capell'e tot zet ters Zijn benoemd; een brief van Ged. raad dezer gemeente, gehouden op Maan dag 20 Nov. j.l. Voorzitter de burge-4 meester. Tegenwoordig alle leden. De notulen van het verhandelde in de voor gaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Als ingekomen stukken ko men ter tafel: de bekende circulaires van Ged. Staten, inzake nieuwe regeling der jaarwedden van de burgemeesters,--secre tarissen en gemeente-ontvangers. Wat de jaarwedderegeling der burgemeester en secretarissen betreft wordt z.h.s. besloten Ged. St. gunstig te adviseeren; immers voor zoover de nieuwe regeling eventueel toepassing zou behoeven voor eenen nieu wen titularis. Voor wat den tegenwoor- digen burgemeester aangaat, acht men het thans ongewenscht de ontworpen re geling pp hem van toepassing te doen zijn. Mede wordt z.h.s. besloten Ged. Staten, wat de ontvangers betreft, mede te deelen, d'at de nieuwe regeling, naar het oordeel van den raad, geen voldoen de rekening houdt met de verminderde werkzaamheden der ontvangers en dat het, wanneer niet tot verlaging van jaar wedde van den tegen woo rdigen titularis kan worden overgegaan, gewenscht is, geen periodieke verhoogingen toe te pas sen; een bericht van dhr. S. Stoel, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer bij het vervolgonderwijs aanneemt; eene cir culaire van den Minister van Arbeid, be treffende het verleenen van steun voor woningbouw verschillende circulaires van Ged. Staten, betreffende de afschaffing van jaar- en veemarkten te Zaamslag, Kortgene, Clinge en Axel; het proces verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waar uit blijkt, dat aanwezig was en moest zijn f 7479,50y3; het verslag van den keuringsdienst van waren te Goes over het 3e kw. 1922 en een 'bericht, dat bij' dien dienst tot keurmeester is benoemd dhr. C. van der Ende. De mededeeling der stukken onder 2 tot en met 6 wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoe ken van J. A. Beneker en- P. de Rijke om ontslag tegen 1 Januari a.s., respec- mer dat er iets .gebeurd is, doch één zwart 'schaap onder de kudde vindt men in den regel; hij gunt de menschen ge- past vermaak. De heer Ooms gaat ac- coord met den heer Van Tilbeurgh; in j Scherpenisse is de kermis afgeschaft, men viert daar feest voor een vlaggetje; in 1 St.-Maartensdijk is de kermis afgeschaft, I men heeft daar Paardenmarkt met muziek voor den dans; in St.-Annaland is de 'ker- leden van particulieren in provincialen dienst zijn gekomen. In verband met het door de in 1919 ingestelde commissie uit de Staten uit gebrachte rapport over de wenschelijk- heid en noodzakelijkheid van verbetering en aanvulling van de verkeersmiddelen en overneming door rijk en provincie van be paalde wegen, teneinde die geschikt te maken voor de eisehen van 't tegen woordige verkeer, stellen Ged. Staten voor deze commissie te ontbinden. Zij kunnen zich niet met alle wenschen, die de com missie naar voren heeft gebracht, vereeni gen en wijzen vooral ook op de iinanciëele gevolgen, die de meeste wenschen voor dé provincie tengevolge zouden hebben. V/el zeggen zij toe, steeds erop te zullen aandringen, dat de financiëele steun, dien de minister van waterstaat heeft toege zegd voor den aanleg van spoorwegen op Tholen, niet wordt verminderd, als althans niet blijkt, dat op den duur aan andere middelen van snelverkeer de voorkeur moet worden gegeven, .te zullen aandrin gen op maatregelen, waardoor de Rott. Tramweg-Mij. feitelijk onder het "zegging schap van den minister komt. Ged. Staten erkennen voorts de wenschelijkheid van een spoorweg met normaalspoorbreedte van Zierikzee naar een station van de hoofdspoorwegen in W.-N.-Brabant. Ged. Staten kunnen zich er wel mede vereenigen de wenschelijkheid uit te spre ken van de totstandkoming van een auto- mobielonderneming van Dreischor naar Zierikzee, maar niet om daarbij te zin spelen op afwachting eener tramverbin ding langs Dreischor. Daar de tijdsomstandigheden daartoe aanleiding geven hebben Ged. Staten overwogen, hoe op de uitgaven kan worden bezuinigd en zij meenen dat dit het geval is ten aanzien van den Prov. Stuombootdienst op de Oosterschelde. Thans varen 2 booten, ,een die van Middelburg naar Zierikzee en terug vaart met een tusschenreis Zierikzee, Katsche Veer en terug is 3 a 9 uur, in dienst, een die van Zierikzee naar Middelburg en terug vaart slechts 6 a 7 uur. Het komt Ged. St. voor, dat de verbinding van Zierikzee met Noord- en Zuid-Be veland op zeer voldoende wijze kan wor den onderhouden, met ééne stoomboot, gestationrieerd te Zierikzee. die 3 reizen per dag naar Katsche Veer, Kortgene en of Wolphaartdijksche Veer en terug zou kunnen maken. Dit zou voor 1923 het tekort op die dienst terug brengen van f 74000 tot f 37000. De N.V. Autob'usdienst Walcheren is dan bereid een dienst van Middelburg op genoemd veer in te stel len met ruime geriefelijke wagens, welke afdeelingen voor eerste- en twee de-klasse reizigers bevatten, mits de provincie tot f 6000 garant blijft voor het tekort op den dienst. Ged. Staten dringen er m3t klem op aan tot een en ander te sluiten. De provincie zal wellicht f 31000 besparen, al zullen enkele personen op wachtgeld moeten worden gesteld, maar tbvëndien is een voordeel, dat de „Walzoorden" als reserveboot zal kunnen gaan dienst doen, wat met het o.og op het ouder worden der booten wel ge wenscht is. Voor de bevordering van de paardenfok kerij stellen Ged. Staten voor een crediet te verleenen van f 2700 voor 1923. De Zeeuwsche Landbouwmaatschappij heeft mis afgeschaft', men'houdt daar Paschen f ®"aagd, Qe,e" subsidie van f drie, Pinksteren drie en biggenmarkt straks misschien feest in Poovtvliet, als en 1924. Voorgesteld wordt, afwijzend te beschik- de brandspuit geprobeerd wordt. Te St.- i 'fen ,°P verzoek van de gewestelijke Filipsland is de kermis naar buiten de diunkbestr.jdersorganisaties om subsidies, gemeente verplaatst; wat geeft nu het Voor het verleenen van steun voor de afschaffen als men er andere dingen voor overbrugging van de Eendracht wordt een in de plaats krijgt, die 't zelfde leoogen, verlenging van termijn voorgesteld tot 1 n.l. feestvieren. Januari 1924, terwijl aan het besluit geen uitvoering zal worden gegeven, alvorens beslist zal zijn, of de voorkeur moet ge geven worden aan afdamming van de Een dracht boven overbrugging. Ten slotte deelen Ged. Staten in ant woord op schriftelijke vragen van den heer Jac. Welleman mee, dat uit een brief van de directie der Prov. Zeeuwsche Elec- triciteits-Mij. blijkt, dat nog steeds onder handelingen worden gevoerd met de N.- Brabantsche Maatschappij over stroom- levering voor cle Noordergroep van Zee land en dat vermoedelijk de eenige uitweg zat zijn, dat voor St.-Philipsland en Schou wen en Duiveland aansluiting op het Bra- bantsche net wordt verkregen te Nieuw- Vossemeer en voor Tholen te Halsteren. Ged. Staten sttellen verder voor, afwij zend te beschikken op het verzoek van de vereeniging Sanatorium Zeeland om borg te blijven voor een bedrag van f750.000, waarover die vereeniging door bemiddeling van de Rijksverzekeringsbank de beschikking kan krijgen, mits een offi ciéél lichaam borg blijft. Ged. Staten zien niet in, dat een sanatorium in Zeeland levensvatbaarheid zal hebben, vooral niet, als de andere sanatoria hun tarieven ver lagen en daardoor de nu ledige plaatsen worden ingenomen. Zij durven de finan ciën van de provincie niet met zulk een bedrag te bezwaren. t j De heer Den Engelsman is tegen af- schaffing, omdat er elders te veel ge legenheid is. Men kan naar Nieuw-Vos- meer, Tholen, zelfs 2 keer naar Bergen op Zoom. Niemand wiordt naar de ker mis 'geroepen; schaffen we de kermis af dan komt een ander kwaad, n.l. dat vielen naar een andere gemeente gaan feest vieren en daarheen geld 'brengen; de menschen zijn dan bovendien uit het oog. De heer de Wilde verlangt stem- ming over afschaffing. Dit voorstel wordt. met 5 stemmen verworpen. Thans wenscht de heer De Wilde stemming over alge- hecle drooglegging, welk voorstel met 5 stemmen wordt verworpen, waarna het voorstel van B. en W. met 5 stemmen en 1 'blanco wordt aangenomen. Hierop wordt in besloten vergadering overge gaan. Prov. Staten van Zeeland. Ged. Staten stellen aan de Staten voor, voor de ambtenaren en werklieden in dienst van de provincie een regeling in te voeren, waarbij voor eigen pensioen en voor weduwen- en weezenpensioen 5 o/o moet worden gestort. Verder, ontheffing van inkoop van pensioen te vragen voor personen, die reeds 55 jaar oud zijn, en voor enkele anderen, die een 10 jaar ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5