ZierikzeBschB nieuwsbode DERDE BLAD behoorende bij de van Vrydag 24 Nov. 1922, no. 10857. BINNENLAND. Regeeringsjubileum van de Koningin. Aan de Koningin zal bij haar regeerings- jubileum :ook een album met de foto's van alle, ongeveer 1200 Nederl. gemeente raden worden aangeboden. Restauratie koor Nieuwe Kerk Delft Maandag heeft het comité tot restaura tie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft te Utrecht vergaderd met afgevaar digden van de provinciale en plaatselijke comité's. Het is de bedoeling aan de Koningin aan te bieden de /restauratie van ge noemd koor en een persoonlijk geschenk, dat volgens den wensch van H. M. met het oog op de tijdsomstandigheden, niet kostbaar mag zijn. Tweede Kamer. Auotiduergadering ran Dinsdag 21 Nou. Staat she groot in g 1923. Voortgegaan wordt met de behandeling van hoofdstuk Xa (Arbeid). Volhsge- sondheid). Hierbij is tevens aan de orde de motie van mevr. De Vries—Bruins, betreffende de wijze van bezuiniging op de uitgaven voor de volksgezondheid. De heer Suring verheugt er zich over, dat de minister belangrijke subsidies voor bestrijding der volksziekten blijft beschik- fcfaar stellen. Spr. betreurt het dat de georganiseerde drankbestrijding van steun is beroofd. Het alcoholisme is nog steeds Zóó groot, dat krachtige bestrijding noo- dig blijft. Met grooten klem dringt spr. er bij den minister op aan, om deZe posten niet al te belangrijk in te krimpen. De heer Dekkers brengt hulde aan den minister voor diens woning-politiek- Spr. geeft de voorkeur aan het premie-stelsel boven dat van subsidies aan woningbouw- viereenigingen. Het eenige, dat spr. be treurt is, dat met de eischen van goeden woningbouw wel eens verkeerd is om gesprongen. De heer Schaper zegt dat de volks huisvesting nog altijd te wenschen over laat. Er is nog altijd een groot en nij pend tekort aan arbeiderswoningen; de becijferingen dienaangaande zijn niet, juist gebleken; de ervaring trouwens leert da gelijks anders. De huurpolitiek der regee- ring acht spr. niet altijd juist. Spr. wil een redelijke huur eischen, maar men moet daarbij rekening houden met de loondaling. De heer Fruytier verdedigt steunver- leening aan de drinkwatervoorziening en dringt bij den minister op voortvarend heid aan. De heer Braat bespreekt de Vleesch- ikeuringswet, waar hij tegen is, m'aar die gelukkig nogal soepel wordt toege past tij de huisslaehtingen. De heer Zijlstra meent dat in het al gemeen te veel staatshulp verkeerd werkt en het particulier initiatief remt.0" De tijd is rijp om eens naar vermindering te streven. Met de motie van mevrouw' De Vries kan hij niet meegaan. De heer van Gijn kan zich niet in genomen verklaren met de woning-poli tiek van den minister. Er Zijh veel te veel millioenen gebruikt en een prac* tische politiek had dat niet noodig ge maakt. De woningpolitiek lijkt op het vat der Danaïden. Het premiestelsel heeft ook allerlei onbedoelde uitwassen gehad. Zelfs voor kleine villa's is premie ver leend en dat moest niet gebeuren. Spr. wil dat de minister de verleening van premie en het geven van toezeggingen aan gemeenten en woningfcouwvereenigin-' gen stopzet. Mej. Groeneweg bespreekt de opleiding van de verpleegsters evenals mej. Wes ter man. Minister Aalberse begrijpt dat vele leden teleurgesteld zijn over de bezui nigingen bij deze afdeelingen. Tegenover de motie van mevrouw De Vries staat de min. troosteloos, want hij ziet er geen heil in. De vleeschkeurings- wet kost aan den Staat niets, omdat de opbrengst grooter is dan de kosten be dragen. Spr. denkt er niét óver om1 deze wet in te trekken. Namens dewoningpolitiek zegt spr., dat hem de kritiek is meegevallen. Er zijn in de laatste jaren duizenden arbeiders-lwoningen gebouwd van vijf ka- miers. Het bleek dat die soms te groot Waren; daarom heeft spr. aangedrongen op kleine woningen. Spr. tracht verlaging der productiekosten te krijgen en tevens zooveel mogelijk te bouwen. Met het oog daarop houdt spr. vast aan een maximum van 45000 woningen per jaar. Het zijn vooral de loonen die den fciouw duur ma ken, want de steenen zijn al goedkooper dan in 1914. Het verplichte verpleegstersdiploma maakt nog steeds een punt van overwe ging uit. Het onderzoek is nog'niet af- geloopen. Zitting uan Woensdag 22 Nou. Voortgegaan wordt met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting. Minister de Geer verklaart, dat de re geering de motie-van Rappard tegen op heffing van het Departement van Land bouw niet kan aanvaarden. Met belang stelling heeft de regeering de nadere ver klaringen van den heer Colijn aange hoord; op de technische zijde van het vraagstuk komt zij terug bij behandeling van de oorlogsbegropting. De motie-Troel stra bij den pensioenaftrek en inzake de reclassificatie wijst de regeering af. De heer Colijn heeft geen nieuwe deur geopend. De regeering dacht reeds over opheffing van het vestingstelsel, hetwelk overigens slechts enkele tonnen bezui niging zal geven. De motie van Rappard tegen opheffing van het departement van landbouw wordt verworpen met 49 tegen. 33 st. (rechts tegen links); de motie Troelstra inzake pensioensaftrek wordt verworpen met 59 tegen 21 st.; de motie-Troelstra inzake reclassificatie wordt verworpen met 50 tegen 31 st. Aan de orde is hoofdstuk 4 der staatsbegrooting, Justitie. Mevr. Bakker—Nort bepleit een betere regeling van de rechtspositie der gehuw de vrouw. De heer Ament vraagt wijziging der wet op de coöperatieve vereenigingen. De heer Kleerekoper dringt aan op en kele verbéteringen in de gevangenissen en klaagt over de eenzijdigheid van som mige beslissingen van de rechterlijke macht. Mej. Katz acht herziening van het ge- heele huwelijksrecht gewenscht. Zij wil daarbij evenwel vasthouden aan den regel dat de man het hoofd der huwelijksge meenschap moet zijn. Spr. dringt aan op wettelijke regeling van de berechting van psychopaten. De heer van Schaik wijst op overdrij ving in het betoog van mevr. Bakker— Nort. Hij is het niet eens met mej. Katz. Spr. beschouwt het huwelijk als een sacra ment. Hij kan zich dus niet vereenigen met de opvatting van mevr. Bakker—Nort, die in het huwelijk feitelijk niet meer ziet dan een burgerlijke overeenkomst. Wel is hij voorstander van herziening van het huwelijksrecht. Mej. Groeneweg steunt den aandrang naar herziening van het huwelijksrecht. Uit Stad en Provincie. RENESSE. Dinsdagavond trad voor een talrijk opgekomen belangstellend publiek den heer Landry uit den Haag op- In geleid door den voorzitter van het Nut voor 't Algemeen, den heer Joh. Hoo- gen'boom, hield de heer Landry eene schitterende van begin tot eind boeiende voordracht over: „De Jonge Koning", door den Engelschen sch ^ver Oscar Way. .Het ligt echter niet in onze bedoeling, Wet (geheele verloop van 'het schoone, interessante verhaal, dat in den vorm van. een sprokie 'gegeven wordt, weer te geven. De vorm van het sprookje is slechts (gekozen, om daardoor des te beter het hoofddenkbeeld te kunnen ont vouwen, n.l. dat alle geluk in dit leven, veroverd ten koste van den voorspoed, den slaafschen arbeid en het genie van zijn evenmensch. misdadig is. 'Bij deze voordracht, met gloed en bezieling gehouden, was het aandachtig luisterend publiek onder de bekoring van 's sprekers groot en bizonder talent ge- komen.Veel 'was er ook te genieten van de voordracht, al was het een van stal gehaald oud paardje „Het Haantje van den Toren". Met bizondere belangstel ling werd uitstekend en gloedvol voor gedragen Multatuli's „Wijs mij de plaats waar ik gezaaid heb", waarvan een be schrijving van den „Bandjir" indrukwek kend en bewünderingswaardig was. Voor treffelijk was ook het voorgedragen ge dicht van HermanMiddendorp's „Chiho", waarvan de korte inhoud hierop neer kwam: Een Boedhistisch priester, die even als andere priesters, de gelofte van kuischheid had afgelegd, heeft eene ont moeting met een Japansch meisje „Chiho"» uit een theetuin. Door Chiho geliefd kon en mocht hij haar zijn liefde niet geven, en toch... De priester heeft een gewel digen zelfstrijd over de vrouw. Hij blijft evenwel getrouw aan zijn roeping. Chiho wreekt zich op hem- Wanhoop en haat voeren beiden ten verderve. Als toegift gaf de heer Landry een door tegenstel lingen geschilderd landschap „Holland" van Adema van Schelt erna. Het is een zeer bijzondere Nutsavond geweest, die door de talrijke aanwezigen blijkens de stijgende ingenomenheid ter cLege fop prijs gesteld is. Zeker heeft ieder van de 'bekorende kunst genoten. Een hartelijk woord van dank door den voorzitter kon dan ook niet uitblijven. ZONNEMAIRE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Maandag 20 Nov. j.l. Tegenwoordig alle leden. Voorz. de burgemeester. Na opening worden de notulen1 der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een brief van Ged. St., waarin vermeld wordt, dat de rekening der gemeente over 't afgeloopen jaar definitief is vastgesteld; een brief vai\ Ged. St. over de regeling <der jaarwedde van den burgemeester. Gedep. Staten stellen voor de jaarwedde met 25 pCt. te verlagen. B. en W. stellen voor de oude regeling te handhaven, ook gezien dat de betrekking van burgemeester en secretaris niet in één persoon zijn ver- eenigd. Uit de discussie hierover blijkt, dat men algemeen van gevoelen is, dat de tijd tot een eventueele verlaging der jaar wedden nog niet is gekomen en dat een eventueele verlaging zou moeten begin nen van boven af: bij ministers, Kamer leden, enz. De heer v. Splunder vraagt, of de verlaging alleen voor Zeeland geldt, waarop de voorzitter toestemmend ant woordt. De heer v. Splunder vraagt: is er dan een zekeren aandrang op Ged. St. uitgeoefend. De heer v. Putte zegt, dat in den brief van Ged. St. melding wordt gemaakt van de bekende circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken over de bezuiniging, maar thans heeft die Minister een verduidelijking van die circulaire ge geven, hierop neerkomende, dat die cir culaire geen aanleiding mag geven tot eenigen aandrang op de gemeentebestu ren tot salarisverlaging. Ook hebben eenige gemeenteraden geadresseerd. De heer v. d. Bout stelt voor aan het voor stel van B. en W. toe te voegen.: Voorloo- pig, want de tijden kunnen veranderen en dan is hij voor verlaging. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. met amendement v. d. Bout aangeno men. Een brief van Ged. St. regelend de jaarwedde van den gemeente-ontvanger. Volgens de nieuwe regeling zou diens jaar wedde met f 100 worden verhoogd. Daar men niet voor verlaging der tractementen is, is men ook niet voor verhooging, zoo dat B. en W. voorstellen de oude rege ling te handhaven. Goedgevonden. De be grooting van 't burgerl. armbestuur wordt goedgekeurd. In de bewaarschoolcommis sie wordt herbenoemd de heer J. Verse- put en in de oommissie voor 't L. O. de heer L. Bunschoten. Vastgesteld wordt een suppl. kohier op de Hondenbelasting. Het daggeld van den gemeente-werkman Stoel wordt bepaald op f2,25. Besproken wordt een verzoek van den heer F. Hocke tot afvoering van den ligger. Op een ge dane vraag zegt de voorzitter, dat de vergunning tot den bouw van het huis voor M. Plaating is verleend. Sluiting. De meisjesvereeniging op geref. grondslag alhier: „Bouwen1 en Bewaren", aanvankelijk 12 leden tellend, waarvan 't toestuur bestaat uit de dames J. C. Hoek, presidente, M. Wandel, seer., J. A. Ganzeman, penningmeesteresse en K- v. Leersum, alg. adj. sloot zich bij den bond van meisjesvereenigingen op geref. grondslag in Nederland aan. ST.-MAARTENSDIJK. Aan den nacht wacht A. Lindhout is, ingaande 1 Jan. 1923, als zoodanig eervol ontslag Verleend. ST.-ANNALAND. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zater dagvoormiddag te 11 ure. Afwezig de heer J. W. Elenbaas. Voorzitter, de burge meester. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Tot de ingekomen stukken behooren: a. een brief van den Minister van Arbeid, meldende, dat de gemeente wordt vrijgesteld van 't aankoopen van een destructor; b. 3 circulaires van Ged.- Staten met de vraag of de raad bezwaar heeft tegen het afschaffen van de jaar markt te Zaamslag, van de veemarkt te Cortgene en te Clinge en van de paarden markt te Axel. In 't minst niet; o. een brief van Ged. St. houdende bericht dat de rekening over 1921 is vastgesteld op een bedrag van f94847,695 in ontvangst, f88719,60 in uitgaaf, alzoo met een batig saldo van f6.128,095; d. een brief van idem, houdende goedkeuring van 't raads besluit betreffende het afstaan aan de bizondere school van schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen; e. een brief van het weezen-armbestuur, meldende, dat als bij drage in de kosten der armenverzorging een som van f300 is gevoteerd. De voor zitter brengt hulde aan dat bestuur we gens die prachtige bijdrage, waardoor het opnieuw bewezen heeft veel voor de ar men te gevoelen, dankt den regent Heij- boer voor zijn steun in deze verleend en den heer Goedegebuure die op de ge dachte kwam-een bijdrage te vragen. Ge noemde stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Het tweede punt der agenda betrof een wijziging van de be grooting voor 1923 naar aanleiding van eenige opmerkingen van Ged. Staten. Nu komt in behandeling de bekende circu laire van Ged. Staten aangaande de trac tementen der ^.burgemeesters en secreta rissen. Op het oogenblik hebben beide titularissen hier hetzelfde tractement van f 2200. Wat den secretaris betreft zou dit tractement niet, wat den burgemeester aangaat, wel verlaagd worden en wel tot f 1575. Die verlaging gaat evenwel eerst in aan het einde van het 6-jarig burgemees" terschap. B. en W. vinden die regeling onbillijk en stellen daarom voor de trac tementen gelijk te stellen. De heer Heij boer acht bezuiniging noodig, ook op de tractementen. Hij is voor de regeling van Ged. St. De voorz. merkt op, dat die rege ling een gevolg is geweest van 't verkeerd begrijpen van de aanschrijving van den Minister. Heijboer: Maar daarom niet min der noodig. Voorz.: Gelijkheid van trac tement bestaat reeds sedert 1851, dus 71 jaar. Heijboer: 't Is ook nog nooit voorge komen, dat de gemeenteünanciën zoo sterk achteruit gingen. Voorzitter: Maar de bil lijkheid? In Gelderland zijn de aanvangs salarissen in gemeenten als de onze f 2400, terwijl in vele plaatsen de salarissen der burgemeesters hooger zijn dan die der secretarissen. Heijboer: Ik ben voor ver laging omdat het een noodzakelijkheid is. Voorz.: Het tractement van den veldwach ter als zoodanig bedraagt f1575 -f- f150 vergoeding voor kleeding f1725, daar zou het mijne dan beneden komen. Weth. Polderman vindt de regeling zeer onbil lijk. De heer Goedegebuure herinnert aan de zitting van den Raad, waarin door Ged. St. het advies gevraagd werd aangaande de verhooging der tractementen. Nu zijn de tijden anders, iedereen heeft het woord bezuiniging in den mond, alles moet nu zakken, 't is maar de vraag met wien men beginnen zal als 't op een verlaging van loon aankomt. De eene gemeente ziet daarbij wel naar de andere. De Rijkskas is uitgeput en hoe staat het met die der gemeente? Men wil nu het tractement van den burgemeester verminderen. Was het ambt in vroeger jaren een eerebaantje dat wel door een onontwikkelde boer kon waargenomen worden, nu er zoovele wet ten zijn waarmee de gemeente te maken hebben, gaat dat niet meer. Aan de be kwaamheden van den burgemeester, in 't bezit van een diploma voor staatsinrich ting, brengt hij lof, maar hij zegt niet te kunnen beoordeelen of de regeling billijk ïs. Over 3 jaar evenwel zal 't wel tot ver mindering moeten komen. De voorzitter vindt een verlaging (met 30 pCt. al een heel bizondere verlaging, wijst ook op de zoo veel betere positie der rijksambtenaren en herhaalt, dat de gelijkheid van salaris reeds meer dan 70 jaar bestaat, 't Moet zelfs gebleken zijn dat Ged. St. te ver zijn gegaan. Weth. Quakkelaar, hierna het woord verkrijgende, zegt het met den voorzitter volkomen eens te zijn. Hij vindt de regeling zeer onbillijk en noemt het inconsequent dat alleen het hoofd der gemeente er door getroffen wordt. Zijn collega Polderman brengt in 't midden, dat zoodoende een onderwijzer meer trac tement heeft dan de burgemeester, die een dure woning heeft gekocht en der halve veel huur verwoont. Van dat in komen, zoo sterk verlaagd, kan hij als burgemeester niet leven en daarom vindt ook hij de regeling onbillijk. De heer van Houdt zegt, dat hij nu een en ander vernomen heeft en als hij dat goed over weegt, komt hij tot het besluit dat er naar beneden moet gegaan worden, maar dan algemeen. De voovz, merkt nog op, dat de raad alleen advies kan geven, maar dat de tractementen door Ged. Staten wor den vastgesteld. Verder deelt hij mee nooit te hebben geweten welk een verant woordelijkheid er op de schouders van een burgemeester rust, voor hij die zelf gevoelde. Weth. Polderman, die bijna een maand het ambt waarnam, bevestigt dat. Van 't woord eere-baantje wil de voorz. 't eerste deel afnemen. Wat de_ werkzaam heden betreft, deelt hij nog mee, dat men niet kan gelooven hoeveel menschen 's avonds aan zijn deur komen om raad te vragen, maar 't is hem een genoegen ze te helpen. Het voorstel van B. en W. wordt nu in stemming gebracht (de trac tementen op 't zelfde peil) en aangenomen met 4 tegen 1 stem. Vóór stemden de heeren Polderman, Quakkelaar, v. Houdt en Goedegebuure, tegen Heijboer. (Toen de 4e zijn stem moest uittbrengen dreigde er weer zooals zoo vaak stagnatie, maar toen de overige heeren hun ongeduld te kennen gaven en de heer Heijboer riep: „dan kunnen we wel om 9 uur beginnen met vergaderen", bracht hij zijn stem uit zonder verder dralen). In behandeling komt nu de circulaire van Ged. Staten aangaande de tractementen der ontvan gers. B. en W. stellen voor aan Ged. St. te adviseeren, dat er geen bezwaar tegen de régeling is. De heer Heijboer vraagt hoe groot het tegenwoordig salaris is en hoe groot dat nu wordt? Als hij verneemt dat het van f 850 wordt gebracht op f 1200, uit hij de klacht, dat voor minder werk zaamheden f350 hooger belooning wordt gegeven, maar dat protest daartegen niet veel zal baten; hij is er anders beslist tegen. De heer Goedegebuure heeft zoo even nogal getalmd met het uitbrengen van zijn stem, maar aan dit voorstel kan hij zijn stem niet geven: minder werk en meer loon. Kan de ontvanger niet in een lagere klas geplaatst worden? De heer van Houdt verklaart er ook tegen te zijn. Echter begrijpende dat verzet niet baten zal, leggen ze zich ibij de circulaire neer. Er wordt nog een wijziging aangebracht in de begrooting van 1922. Daarna worden herbenoemd overeenkomstig de aanbeve ling jyan het bestuur der weezen-armen als regenten de heeren J. Boogaard en N. Bruijnzeel (de heeren J. N. Geluk en I. Overbeeke waren mede aanbevolen) en als geneeskundige dhr. Quakkelaar, alle 3 met algemeene stemtnen. Het voorstel van B. en W. om den grond, benoodigd tot het dempen van slooten gratis ter be schikking te stellen, wordt unaniem aan genomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Goedegebuure naar het aangehouden voor stel der vorige vergadering, waarop de voorz. antwoordt, dat B. en W. dat voor- loopig intrekken. Daarna sluiting. Provinciaal Huldigingscomité. Alle vereenigingen in Zeeland (zang en muziekvereenigingen, turn- en gym- nastiekvereenigingen, schiet- en Weer'blaar- heidsvereenigingen, schuttersgilden, Pad vinders-afdeelingen, vereenigingen van al len mogelijken aard, vak-organisaties, tonden, enz', enz'.), welke sympathie ge voelen voor deelneming aan de monster- hulde'betooging te Amsterdam in Sept. 1923 ter gelegenheid van H.M. de Ko- ningin's zilveren regeeringsjubileum, of wiel mee willen doen aan eene tletoo- ging fop kleinere schaal te Middelburg 'bij het bezoek der Koningin in die maand aan Zeeland's hoofdstad, worden mat aan drang uitgenoodigd tot het zenden van twee afgevaardigden ter bijwoning eener vergadering te Middelburg op Zaterdag 2 December a.s., des namiddags te één ure, in het hotel du Commerce (tegenover het station). De heer Alb. van der Horst, voorzitter van den „Nationale Oranje- fofond" te Amsterdam, heeft zich bereid verklaard, op die 'bijeenkomst eene uit eenzetting te geven van bijzonderheden omtrent de voorbereiding en inrichting der huldefcetooging en omtrent alles wat daarmede verband houdt. De afgevaar digden der Zeeuwsche vereenigingen enz- zullen worden uitgenoodigd, een provin ciaal comité, afdeeling van het Lands-hul- digingscoomité 1898—1923, te kiezen, wel ke afdeeling uit haar midden weer twee vertegenwoordigers kiest, die in het Lands-Comité zitting hebben- Het is ge- Iwienscht, dat de afgevaardigden eene machtiging medebrengen tot het nemen van besluiten voor de- aansluiting hunner vereenigingen. bij het provinciaal comité. Daartoe aangezocht door het Landscomité, zal de vergadering worden geleid door den heer P. C. Lafo'ryn van "Goes, mist medewerking van den heer J. de Kra ker Cz.,' van Zaamslag, totdat de verga dering een provinciaal comité zal hebben gekozen en dit zijn voorzitter zal hébben aangewezen. Wij twijfelen er niet aan of de Zeeuwen, die door de eeuwen heen zulke vurige oranjeklanten zijn gebleken, zullen in overgrooten getale aan deze oproep gehoor geven en met gretigheid de gelegenheid aangrijpen, onze Lands- vorstin van hunne aanhankelijkheid en trouw té doen blijken. LANDBOUW EN VEETEELT. BRUINISSE. De landbouwvereeniging „Landbouwbelang" hield "Dinsdagavond in het hotel „Storm" een vrij goed bezochte vergadering, waarin de heer L. van Dijk, 2e secretaris der Z. L. M. te Goes een lezing hield over „De aankoop van be- drijfsfoenoodigdheden in Zeeland en el ders". Nadat de voorzitter, dhr. Joh. Pad mos Fz., de vergadering had geopend, werden eerst eenige mededeelingen ge daan en enkele huishoudelijke zaken be handeld. De agenda der algemeene ver gadering der Z. L. M. werd daarna voor gelezen, doch gaf geen aanleiding tot bij zondere besprekingen. Besloten werd een der leden van het bestuur naar die ver gadering af te vaardigen en de keuze daarvan aan het bestuur over te laten. Daarna trad de heer van Dijk, die door .den voorzitter met eenige welgekozen woorden werd welkom geheeten, op, om zijne lezing te houden. De spreker begon met eenige beschouwingen te houden over den toestand van het oogenblik, om daaruit te besluiten, dat voor alles orga nisatie en samenwerking noodig is. Hij wees op de groote verandering op land bouwgebied sedert het gebruik van kunst meststoffen en den grooten aanvoer van allerlei landbouwproducten uit Amerika. Hij herinnerde er aan, dat er zoo langza merhand vele landbouwvereenigingen zijn ontstaan en besprak de werkwijze daar van. Vooral wees hij op de gunstige wer king van het Centraal-Bureau en deelde de vergadering een en ander mede van de wijze, waarop dit bureau werkt. Ver der werden de verschillende meststoffen besproken en medegedeeld, waaruit deze bestaan en hoe ze worden verkregen. De rede, die met groote aandacht werd ge volgd, werd zooveel mogelijk verduide lijkt door lichtbeelden. De voorz. dankte dhr. v. Dijk voor zijne leerrijke voor dracht en sprak als zijne overtuiging uit, dat de aanwezigen uit het gehoorde veel nut zouden kunnen trekken. PREDIKBEURTEN. Zondag 26 November. Zterikzee. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, d«. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. y. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen, Evangelisatie Jeruël. 10, Gewone dienst en 6.30 ure, de heer Storm. Korkwerve. 2 ure, ds. Poort (Doopsbed. en bevestiging diaken). Serooskerke. 2 ure, ds. de Leur. Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard (Collecte noodlijdende kerken en personen). Renesse, Geen dienst. Noordwelle. 9.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 2 ure, ds. Leendertz. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Goedhuya. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Zonnemalre. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 9.30 ure, ds. Griethuysen. N.B. Modjo Warno-avond gaat niet door. Donderdag 30 Nov. 7 ure, te Schuddebeurs, ds. v. Griethuijzen (Bijbellezing). Drelschor. 9.30 ure, ds. r. d. Griend (Coll. generale kas). Ouwerkerk. 9.30 ure, ds. Helden Nleuwerkerk. 9.30, ds. v. d. Linden (H. Ar.) en 2 ure, idem (Nabetr.) Beide diensten Orgel collecte. Geref. Kerk. 9.30 en 2, Leesdienst; 6 ure, ds. Veldkamp ran Anna-Jacobapolder. Woensdag 29 Nov. (Dankdag): 9.30, 2 en 6 ure, ds. Nieboer van 's-Gravéndeel. Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Ooiterland. 9.30 "en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk» Slrjansland. 2 ure, ds. Steenbeek (Orgel collecte). Brulnlsse. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp van Anna-Jacobapolder. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk» 9, 2 en 1 ure, Leeskerk. St.-Flllpsland. 9.30 ure, ds. Los. Oud- Geref. Kerk. 9, ds. Boone, 2 idem (Doop) en 5.30 ure, idem. Tholen. 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. Los. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartensdl)k. 9.30 en 2 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Oud-Vossemeer. 9.30 en 2 ure, ds. Van Griethuijzen. Woensdag 29 Nov. (Dankdag). 9.30 en 2 ure, idem. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal; 5%30 ure, Leesdienst. Woensdag 29 Nov. (Dankdag). 9.30 en 2 ure, ds. Staal. Poortvliet. 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Staal. Scherpealsse. 9.30 en 2 ure, ds. W. J. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, ■Leeskerk. Stavenlsse. 9.30, ds. Moerman (Voorber. H. A,) en 2 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Aanaland. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds Van Griethuyzen. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, ds. Kersten van Ierseke (Doopsbed.) VAN HEINDE EN VER. De rede door Clemenceau te New- York gehouden, heeft een teleurstellenden indruk gemaakt. De Fransche Senaat heeft het wets ontwerp tot toekenning van vrouwenkies recht verworpen. In een gehouden Kabinetszitting be sloot de Britsche regeering ivfoorloopigi nog geen troepen uit Ierland terug te trekken. De redacteur der Rote Fahne te Ber lijn is naar Rusland uitgewezen. Recher cheurs begeleiden hem naar /de Russische grens. Lj Ll_lJ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1