Koudikirki an zijiPlsiprTorin. BIJVOEGSEL behoorende by de van Maandag IS Kot. 1922, no. 10852. BUITEHLAND. De christelijke hevelkiag in Kl.-Aslë. Het lot van de Christelijke minderheden in Kleln-Azië wordt te Londen met zeer sombere gevoelens afgewacht. Men schat dat er meer dan een millioen Christenen in Anatolie zijn, en er zijn tal van aanwij zingen, dat de Kemalisten hun algeheele uitwijzing ten doel hebben. Reeds hebben de Amerikaansche autoriteiten te Cons- tantinopel bericht ontvangen, dat de re geering te Angora er op staat, dat de Christelijke kinderen, ten getale van 12000 met de Grieksche en Armeensöhe bedienden in de religieuze weeshuizen van Anatolië onmiddellijk zullen vertrekken. Uit Samsden wordt nader aan de Ameri kaansche autoriteiten gemeld, dat de Grie ken en de Armeniërs binnen een maand zullen moeten vertrekken. Anders zullen zij gedeporteerd worden. In de kuststreek van de Zwarte Zee wordt voorts de man nelijke Christelijke bevolking van 18 tot 45 jaar naar het binnenland gebracht, en de rest uit 't land verdreven. Wat de Christelijke bevolking van Constantinopel ongeveer een half milllioen zielen sterk, betreft, wanneer deze gedwongen zou worden de stad te verlaten, dan zou vooral in dezen tijd van het jaar de kwes tie van haar vervoer en voeding vrijwel ondoenlijk worden. Toch schijnt de Turk- sche regeering plannen te koesteren, om deze bevolking in haar geheel uit Cons tantinopel te verdrijven. Reeds worden 'talrijke Armeniërs en Grieken gedwongen te vertrekken. De Amerikaansche en ge- alliëerde Hooge Commissarissen hebben een gezamenlijk protest ingediend bij de fregeering van Angora, waarin de opschor ting van deze uitwijzingen en deportaties in Anatolië en elders wordt geëischt, en waarin er met klem op wordt aange drongen, dat deze kwestie een onderwerp van bespreking zal uitmaken pp de a.s. vredesconferentie. B llï W E~W LA WD. Bezuiniging ia sake de gemeente- flnanclën. De minister van binnenlandsche naken heeft de volgendecirculaire tot Gedep. Staten in de provincies gericht ter ver- verduidelijking van de circulaires betref fende bezuiniging inzake de gemeente- financiën „Bij mijd circulaire van 15 Sept. 1922 mocht ik de commissarissen der Konin gin in de provinciën en door hun tus- schenkomst de 'burgemeesters 'wijzen op de| noodzakelijkheid om werkzaam te zijn ter bevordering Van spaarzaam beheer in zake de gemeerile-financiën en zoo noo- dig de bepalingen, die de Gemeentewet en de Provinciale Wet in de artt- 70 en 32 bevatten, aan te grijpen om dat doel te bereiken- Nader mocht ik blij circulaire van 29 Sept. 1922 de colleges van Ged. Staten aanbevelen, Mj de beslissing omtrent ge meente-begrootingen er aan indachtig te Zijn, pressie tot opvoering van salaris te, vermijden of althans tot uiterste geval len te 'beperken. Het 'blijkt, dat omtrent de strekking van deze circulaires eenig misverstand heerscht in dien zin, dat zij, geacht wor- denj de b'eteekenis te hebben van een aan sporing van de regeering- aan de plaat selijke besturen om over te gaan tot verlaging Van salarissen. Ik moet er op wijzen, dat aan de be doelde circulaires zoodanige bedoeling te eenenmale vreemd is. Of er termen be staan tot verlaging van salarissen, zullen de gemeenteraden in elk voorkomend ge val zelf hebben te beoordeelen. Ik heb de eer de aandacht van uw college op een en ander voor zooVer noodig, te vestigen en u te verzoeken, de gemeentebesturen in voormelden zin alsnog, nawens mij', in te lichten". Uit Stad an Provinola. ZIERIKZEE. De minister van arbeid heeft goedgevonden, dat de vroeger toe gekende bijdrage van f 467 (restant) voor woningbouw, zal worden uitgekeerd aan de gemeente St.-Annaland, ten be hoeve van Gébr. Kurvink. Als eerste spreker in het winter seizoen trad Vrijdagavond voor de Ver- eeniging „Algemeene Ontwikkeling" al hier, de heer J. N. Patist uit Middel burg op, met een lezing over„Land en Volk, Geschiedenis en 'Zeden van Zeeu wsch -VI aanderen' Mr. H. Polvliet opende deze bijeen komst met een tizonder woord van wel kom tot den heer Patist, wiens naam in de laatste jaréh groote bekendheid heeft gekregen door zijn actie tegen het an- nexionisme. De heer Patist begon met te zeggen, dat zijn thans te houden rede eenigsz'ins anders van toon zou zijn, dan een jaar of drie geleden, toen men mid den in de annexionistische beweging zat, terwijl dal gevaar nu vrijwel van de lucht is. Spr. 'was van meening dat deze strijd slechts een phase is geweest van een strijd, die eeuwenlang heeft geduurd. Niet alleen van Belgische zijde dreigde het annexionistisch gevaar, doch ook de Duitschers sloegen, tijdens hun bezetting van België, op 't zelfde aambeeld. Ook in ons eigen land vond men -menschen, die er niet zoo heel erg om getreurd zouden hebben, indien Z.-V. aan onze Zuiderburen was gekomen. Volgens spr.'s overtuiging is het voor de geallieerde mogendheden gedurende den oorlog een groot voordeel geweest, dat Z.-V., vooral de Wester-Schelde, Ne- derlandsch was en Zeeuwsoh Vlaanderen wenscht niet anders te Wijven. Aardrijkskundig gesproken behoort Z.- V. tot de Zuidelijke Nederlanden, maar geschiedkundig tot Noord-Nederland. Uitvoerig stond spr. stil bij de ge schiedenis dezer veel besproken land streek, Wiens bloeitijd in de middel eeuwen valt, toen Aardenburg en Sluis voorsteden waren van Brugge, eenmaal de grootste koopstad van West-Europa, maar door de verzanding van 't Zwin ten doode was opgeschreven. Van Belg. annexionistische zijde is wel beweerd, dat de Hollanders opzettelijk het Zwin Zijn| gaan inpolderen om zoodoende Brug ge tot een doode stad te maken. Deze bewering gaat lijnrecht tegen de feiten in; ondanks alle pogingen, reeds in de middeleeuwen aangewend, om dichtslib- bingf tegen te gaan, is het Zwin volgeslibt en langzamerhand geheel ingepolderd. Gedurende de jaren 1580'83 werd West- Z.-V. door hevige watervloeden geteis terd en was het land als' 't ware in een zee) herschapen, totdat, na verovering van 't land van Cadzand door prins Maurits in 1604, men weer met kracht aan rt Werk toog om het land aan de zee te ontworstelen. Tegelijk keerde de rust en veiligheid, die door voortdurende gods diensttwisten lang zoek waren geweest, terug. Zeeuwsch-Vlaanderen werd, mede door ligging» een schuilplaats voor Huge noten en SalZburgers, welke door aan neming van het toenmalige „nieuwe ge loof", uit hun land werden gebannen. Langen tijd heette Z.-V. „Staats-Vlaan- deren", totdat in 1815 het aan Zeeland :werd toegevoegd en geen afzonderlijke van uit den Haag bestuurde landstreek, imeer was. De Nederlandsche gezindheid van 'Z.-V. is in de geschiedenis meer malen duidelijk gébleken, vooral in 1830, toen,de binnenrukkende Belgische troe pen door West-Zeeuwsch-Vlamingen werden teruggedreven. Meermalen is ge durende de vereeniging van Noord- en Zuid-Nederland (1815-1830), door de Zui delijke Nederlanders gevraagd, Z.-V. bij Belg. Vlaanderen te voegen, tot vorming van één provincie, maar steeds is dat verzoek, op aandrang der 'bewoners al daar, door de Staten-Generaal geweigerd. Drie eeuwen Ned. bestuur, ambtenaren, onderwijs, geestelijkheid, hebben mede gewerkt, om de gehechtheid aan het land ten N. der Wester-Schelde vaster te ma ken. De taal heeft een sterke Hollandsche invloed ondergaan, het landschap ver toont een geheel ander karakter dan over de grens, zeden en gewoonten, klee derdrachten dragen alle een Hollandsch of Zeeuwsch stempel- Wanneer, 200 eindigde dhr. Patist 2ijn aandachtig aangehoord tietoog, dat na de pauze met heldere lantaarnplaatjes werd verduidelijkt, Zeeuwsch-Vlaanderen bij België gevoegd geworden zou zijn, dan Zou het gegaan Zijn om ons zélf, voor Zeeland om een i/a gedeelte van Zijn gebied maar voor Nederl. om zijn hoog ste) goed, „zijn eer Mr. Polvliet dankte den spreker vöor Zijn toegejuichte, bloeien de rede. VAN HEINDE EN TER. Te Antwerpen lUkon thans 8000 zeelieden; met de ertiwerkers mede- gerekend bedraagt 't aantal stakers 6000. In den naeht van Vrydag op Zater dag is te Buenos Aires en Santiago de Chili (Z.-Am.) een aardbeving gevoeld. Te Coquimbo, ten N. van Santiago, zyn 500 hulzen ingestort; ook vallen men- sohenlevens te betreuren. De Dnltsche rijkskanselier Wirth zal Dinsdag a.s. in den Rijksdag een rede honden over de buitenlandsche politiek. Iersche rebellen hebben wederom een aanval gedaan op de kazerne te Dublin, waarbij verschillende personen zjjn gedood of gewond. De demobilisatie der fascisten in Italië is afgeloopen. De fascisten hebben de wapens ingeleverd. Men heeft getracht den Londenschen commissaris van politie door vergif om het leven te brengen. De toeleg is niet gelukt; men doet Ijverige nasporingen. President Harding heeft het con gres tegen 20 Nov. in buitengewone vergadering bijeengeroepen. Vergeield van eenige vrienden is Clemenceau Zaterdag naar Amerika vertrokken tot het honden van lezingen. Het hoofd der mtfnlnspectie in den staat PenBjlvanië heeft verklaard, dat er nalatigheid in 't spel is geweest bij de mjjnontploffing te Spangier, waarbij vele slachtoffers zijn gevallen. Er zal een gestreng onderzoek worden ingesteld. Woensdag a.s. zullen in Engeland de verkiezingen plaats hebben. Langs Knightbridge (Londen) trok Woensdagmiddag een auto de aandacht, die allerzonderlingst over den weg zwaaide en recht op andere voertuigen aanreed. Door botsing met een taxi kwam die tot staan en toen bleek, dat de chauffeur een beroerte had gehad en dood achter het stuurwiel lat. De Turksche sultan heeft officiéél verklaard geen afstand te willen doen. De Turksche delegatie onder lei ding van Ismet Pasja ls naar Lausanne vertrokken. De Itallaansohe premier heeft t slagschepen naar den Levant gezonden ter versterking der geallieerde positie. Naar uit Sjanghai wordt gemel 1, zijn by een brand op een rivierboot van do Jangtsjekiang 200 personen omgekomen. Een welgesteld man in Messina, Lapada gehoeten, is het huis binnenge drongen van zijn gescheiden vrouw. Hij doodde haar met dolkstooten en ver wondde ernstig zjjn sehoonmoeder en zijn zwager. Hiermede neg niet tevreden, stak hij 't huis in brand en sneed zich de keel af. Mussolini zal geen deel nemen aan de conferentie te Lausanne. Zaterdag is te Brussel onder de congreszuil het stoffelijk overschot van den onbekenden soldaat bijgezet. De koning hield daarbij een redevoering, terwijl gedurende één minuut alle ver keer stil stond. Onder leiding van president Mille- rand is Zaterdag te Parijs onder de Are de Triomphe de 11de November herdacht. In Engeland is de wapenstilstand herdacht met de gebruikelijke twee minuten stilte om 11 uur. -- Met het oog op den internationalen toestand vraagt dc Zuid-Slavische regee ring een oorlogscTediet van 800 millioen dinar. Het parlement heeft het voorstel onmiddellijk in behandeling genomen. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand October. KERKWERVE. Geboren: 5, Johannes Antcmie, a. van A. Matthijsse en A. J. Hochwald; 10, Maria, d. van P. Beije en W. v. d. Houten; 15, Jan Adriaan, van J. Matthijsse en J. Kloet. Gehuwd: 4, D. Viergever, 24 j. jm., en C. bij; de Vaate, 22 j. jd. 'Overleden: 23, Leendert Boot, 60 j. ja-, w. van L. Boot en M. Boogerd. RENESSE. Overleden: 18, Elisabeth Lena Speelman, 85 j., wed. van Uente Boot; 28, Cornelia Braper, 84 j., wed. van Jacs. de Bruijne. ELLEMEET. Gehuwd: 27, Pieter Ber- man, 23 j. jm., en Laurina Levina Mar tina van der Zande, 22 -j. jd. NOORDGOUWE. Geboren: 7, Cornelia Jacbba, d. van Marinus Cornelis Quist en Jozina van Leeuwen; 16, Hendrik', a. van Adriaan Fierens en Martina Cor nelia de Jonge. Gehuwd: 11, Nicolaas Anthonie Krijnse Locker, 25 j. jm. (van Renesse) en Lau rina Martijntje Wagemaker, 25 j. jd. ZONNEMAIRE. Geboren: 31, Marina Adriana, d. van Adriaan van Almfcerk en Adriana Vis. Gehuwd: 6, Willem Adriaanse, 27 j. jmi., en Adriana Fokker, 27 j. jd. Overleden: 10, Jakob! Verseput, 33 j., echtgenoot van Johanna Luk'aart. BROUWERSHAVEN. Geboren: I. Wil lem, zoon van Martinus Cornelis Albert Vlaander en van Jacoba Frederika van de Velde. 6. Marinus, zoon van Johannes Grootjans en van Pieternella Westerweel'. Gehuwd: 26. Johan van der Peijl, 30 j., van Temeuzen, met Wilhelmina Magda- lena Provoost, 23 j. Overleden: 24. Jacobus Gerardus Vaal, 72 j., echtg. v. Jacoba Stoffélina de Jonge. DREISCHOR. Geboren: 13. Janna, d. van Adriaan Hage en Trijntje van der Weijde. j |f ;|g Gehuwd: 13, Johannis Daniël Doele- «Ban, 29 j. j.m1., en Kristina Adriana Janna van der Bijl, 23 j. jd. OOSTERLAND. Geboren: 1, Jacob Cor nelis, z. van J. de Bil en H. J. Sijrier; 13, Dina, d. van M. Roks en C. v. d. Have; 20, Adriana, d- tVan A. Bal en D. J. v. d. Have. Gehuwd: 4, A. W. Werneckte, 29 j., (van 's Gravenhage) en S- J. Bal, 25 j. Overleden: 7, Andries de Jonge, 61 j., eohtg. van J. Smallegange. STAVENISSE. Gebbren: Jacoba Pieter nella, d. van J. Moerland en P. van Oeveren; Pieternella Cornelia, d. van A. v. 't Veer en I. H. Hage; Adriaan Abtei, tl. van C. Dane en J. Heijbloer. Gehuwd: Cornelis Wesdorp, 31 j. jm., en Elizabeth Smits, 30 j. Overleden: Willemina Cornelia Dorst (van Rotterdam) 64 j., ongehuwd; Cor nelia vna Oeveren, 24 j., ongehuwd; Ma rina Smits, 55 j., echtg. van L. Potappel. ST.-MAARTENSDIJK. Gebbren: Jozina, d. van J. W. Scherpenisse en J. van Zetten; Jacob, z. van J. Zwagemaker en W. J. Bierens; Latóbregt Adriaan, z. van A. L. Riedijk en L. Moerland; Ca- tharina Pieternella, d. van J. v. d. Hoeken W. Stouten; Magrita Francina, d. van C. M. Geluk en H. BruijnzeelJozina Geertruida, d. van J. M. Bijl en J. Gunst}. Gehuwd: Jac. Hage, 25 j., wedn, en J. C. Knuist, 21 j. jd. Overleden: Marinus, 12 w., tl. van P. van Beveren en M. van Zetten; Adriaan Cornelis (overleden te Rotterdam) 24 j., van W. M. Voogt en P. M. ivan der Werf. OUD-VOSSEMEER. Geboren: Cornelia Geertruida, d. v. J. W. Schoep en A. J. v. d. Zande; Adriaan Anthonie Cornelis, z. v. J. Bevelander en A. van Schetsen; Jannetje Jacoba, d. v. M. Goudzwaard' en A. C. Quist; Marinus Johannes, z. v. C. v. d. Klundert en A. M. P. Verbeek; Hendrika, d. v. J. Aarnoudse en M. J. v. d. Reest; Catharina Jacoba, d. v. W. J. van Engelen en H. Rijstenbil. Gehuwd: Johannis van Oeveren, 23 j., te Tholen en Elisabeth van Loenhout, 23 j.; Jacob' Istha, 24 j. en Catharina Stok man, 22 j.; Gerardus Bakx, 30 j., te Ber- gen-op-Zooml en Cornelia Catharina Hom1- mel, 31 j.; Cornelis Adriaan de Wilde, 22 j. en Neeltje Catharina Bevelander, 19 j. Overleden: Mathijs .Lindhout, 9 j., z. v. M. A. Lindhout en I. v. Oeveren; Jo hannis Cornelis Wilhelmus Bettings, 1 m., z. v. P. C. Bettings en M- P- v. d. Boo gaard. SCHERPENISSE. Geboren: 2. Catharina Adriana, d. v. Adriaan Jacobus Deurlooj en Katharina Wilhelmina Jansens; 12. Ja cob Jan, z. v. Willem Beeke en Tannetje Willemina van Moart; 26. Elizabeth Adri ana, d. v. Gidion Suurlaïid en Elisabeth' Willemina Bijl. Levenloos aangegeven: 9. Kind van Adri aan van der Werff en Hendrika Bevelan der- Burgerlijke Stand van Zierikzee. Gehawdi 3 Nor. Pieter Johannes van der Doe, j.m.1, 28 j., en Maria Cornelia Vérkamman, j.d., 23 j. Overleden: 4 Nov. Johanna Beekman, 91 j., wed. van Dirk Jehannes Philippus Jacobi. 5 Cornelis Herman Willemse, 3 in., z. van Daniël Cornèlis WiUennè en Pieternella de Graaf. Aan den Zuidelijken zeédijk van Schou wen, twee-en-een-half uur gaans van Zie- rikZee, staat een eenzame vervallen kerk toren, bij alle Schouwenaars van ouds bekend als de Plompe toren. Dak en spits ontbreken, deuren of vensters zijn er niet meer aan, aan de ijzeren staven in de galmgaten van den top ontbreken de klankborden; hier en daar zijn steenenl uitgevallen en de voegen aan de buiten zijde zijn niet alle meer met kalk ge vuld, maar bieden plaats voor muur- kruid. De .woorden uit het Lied von der Glocke: ,,in den öden Fensterhöhlen wohnt das Grauen, und des Himmels Wolken schauen hoch hinein" komen ons ti b!m- nen, als we dit overblijfsel van 15e eeuw- sche of oudere bouwkunst zien. Eens zag het er hier gansch anders uit. Ruim vierhonderd jaren geleden stond deze toren nog een half uur landwaarts in, zag neder op het kerkdak, op een kring van huizen, op verspreide hoeven en bouw- en weilanden aan de Zuidzijde van Zijn voet. Maar de 16e eeuw was aangebroken, berucht wegens haar nim mer eindigende watervloeden. Schouwen vooral kent het geweld der wateren. Het heeft heugenis van menig schrikkelijken dag, van menig 'hangen nacht, als de felle orkaan gierde door de zwarte lucht en de opgezweepte zee met donderend krijgs geschreeuw hare golven tegen de schud dende dijken joeg. Dan braken de zee weringen in, dorpen geraakten onder wa ter en werden prijsgegeven. Nieuwe in lagen werden achter de buitendijken ge legd om na korten tijd t eveneens te 'be zwijken. Zoo werd Schouwens vorm die eener halve maan en vrat de zee diep in het land in. Oude dijkwerkers in de 16e eeuw konden aan jonge mede-arbei ders vertellen, dat ze voor den toen bte- staanden 'buitendijk nog drie inlaagdij- ken hadden gekend. Verloren gingen de dorpen Sint-Jaoobskerke, Zuidkerke en Brieskerke in de omgeving van' de plaats, welker naam aan het hoofd van dit op stel staat. Eindelijk naderde de zee zóó dicht aan dit dorp, dat een in 1581 ge legde dijk dwars door de kom getrokken moest 'worden en rakelings langs de kerk ging. Zoo 'was pok Koudekerke ten doode opgeschreven, daar de grootere helft bui ten gedijkt werd. De laatste pastoor, Maarten Roberts, alias Alexander, die in Februari 1568 hier gekomen was in plaats van zijn overleden voorganger Heer Pie ter Corneliszoon, ,op welk tijdstip' gemeld wordt "dat door overstroóming de paro chie veel grond verloren had, is zeer waarschijnlijk in 1572 na het overgaan van Zierikzee en geheel Schouwen tot 's Prinsen zijde, van hier vertrokken. De kierk geraakte buiten gebruik en werd in 1583 afgebroken. Op 26 September van dat jaar werd het afkomende houtwerk te Zierikzee verkocht en brac'ht f 60 op. Zoo kwam1 de toren alleen te staan en toen in 1572 voor geschut en ter ver dediging van Zierikzee veel metaal noo- digj was en enkele do.rpstorens op Schou wen en Duiveland hunne klokken moes ten missen, zal ook ongetwijfeld Koude- kerke's toren voor het laatst de metalen stem des tijds door Zijn galmgaten heb ben doen klinken. Al deze dingen kwamen ons te bin nen, toen we dezer dagen in deze Cou rant een bericht lazen, meldende, dat pas, 'bij' het graven van een pulpkuil, in de| onmiddellijke nabijheid van den Pl'oïn- pen toren van Koudekerke eene groote hoeveelheid schedels en beenderen waren ontdekt, welke naar het scheen reeds meermalen bloot gekomen, maar weer 'btegravenl Waren. Ook sporen van de fon damenten der kerk werden gevonden op ongeveer) 70 a 80 centimeter beneden den beganen grond. Men had daar dus het voormalig kerkhof voor zich, uit welks 'bodem de overblijfselen voor den d^g kwamen van reeds drie en een halve eeuw en langer ten grave gegane voor geslachte*. Hoe, oud Koudekerke was, weten wij niet. Zeker dagteekende het van de 13e eeuw1, maar vermoedelijk nog van vrij wat vroeger. We zijn hier op ouden bodem. Inl-1313 werd de ambachtsheérlij'kheid, af komstig o.a. van Heer Jan van Haam stede, door graaf Willem III aan zijn neef, den btekenden Witte, gegeven. In 1322 schonk dezelfde graaf de kosterij van Koudekerke aan 'Pieter Danckards- zJqon. In 1344 kwam een aetl gronds in grafelijk bezit door het zonder erfge namen overlijden van Liedwikine Clais- dochter van Coudekerke en in 1351 wordt door graaf Willem V aan Renger Hen- drikszoon, zijn kinderen en biroederskin- Öeren vergund, om in plaats van te Haam stede hun plaats van rechtspraak te hou den te Coudekercke. Als ambachtsheerlijkheid had Koude kerke zóólang dezelfde heeren als Haam stede, dat het ten slotte als het w'are daarmede versmolt, zoodat het dan ook op de oudste steenrol be-'Oosten Schelde vani 1600 niet meer als afzonderlijke heer lijkheid voorkomt. Toch bleef de zelf standigheid, ook als rechtsgebied, nog lang in heugenis en noemden Zich 17e eni 18e eeuwsche 'bezitters van Haamstede nogl heeren en vrouwen van Koudëkerke. De kerk was aan Sint Maarten gewijd en totez'at enkele altaren, o.a. die van het Heilige Kruis en de Heilige Maagd. Van 1405 tot 1568 zijn ook vele pastoors en andere geestelijken der kerk bekend- In 1578 en '79 worden gildegoederen aldaar genoemd van St.-Mjaarten, het H. Kruis> St.-Anna en O. L. Vrouwe. In die jaren, bestond ook nog de molen van het dorp. Blijkens een kohier van' eene belasting uit 1543 waren toen 26 huizen te Koude kerke aangeslagen. Rekent men daar eeni ge onbelaste bij, dan is daaruit wel af' te leiden, dat de plaats destijds niet zoo heel* groot was. Op eene kaart van Schouwen uit het jaar 1540, waar het dorp nog een eind landwaarts in ligt, ziet men ten Zuiden ervan een vlied berg geteekend. Door inundatie is de parochie wel zeer verminderd, maar vol gens Smallegange was de grootte o,p het eind der 17e eeuw toch nog 992 igeOèten 187 roeden. De nu nog 'be staande inlaag is in 1654 gemaakt. Inl het werk „Tegenwoordige Staat van Zeeland", verschenen in het midden der 18e eeuw', wordt van Koudekerke ver meld, dat het indertijd een goed dorp en groote parochie met een voornjame jaarmarkt iwas. Verder wordt daar als ambachtsheer genoemd Johan van Gruit- huize, prins van Steenhuize (eind 15e en begin 16e eeuw) wiens „ouders" (een andere bron 2egt „voorouders") de kerk zouden gesticht hebben en .begiftigd „ter eere van den Almachtigen God, de glorie rijke maagd en moeder des Heeren, Ma ria, alle Heiligen en Sint Maarten, patroon dezer plaats". Indien zulks Iwaar is, zal!'de door de familie Gruithuize gestichte kerk. (ter vervanging der oudere) uit het mid den der 15e eeuw gedagteekend hébben. De toren, die van 'baksteen is, uit drie geledingen 'bestaat, vierkant is en in een achtkant overgaat met een bioogfries, schijnt toch wel ouder. Het ingangspoortje aari de Oostzijde gaf vroeger toegang tot de kerk- Van binnen aan de Oostzijde is| een steenen spiltrap en een aanztet van een steenen gewelf. Laat-gothische voor werpen, nabij den toren gevonden, "wor den 'bewaard bij den heer Hubregtse te Burgh. Aan den ambachtsheer behoorde inder tijd; voor een deel het recht om den pas toor aan 'te stellen, althans had hij' er de voordracht van- Sedert de laatste eeuwen dient de toren voor een baak ten nutte van de zfee varenden, die de Roompot binnen kwa men, aan welke reden het te danken is, dat hij zorgvuldig in stand is gehouden. Zierikzee zorgde daar voor nog tot het 'begin der 19e eeuw- Zoo werd op stads kosten in '1764 de buitenkant geheel her steld en in 1794 werd de 'bbrstwering op den toren aan de Noordwestzijde, die uitgeweken was, vernieuwd. Toen in laatstgenoemd jaar dé noodzakelijkheid 'bdeek om op ons eiland op verschillende punten/ seinposten op te richten, 'werd de Plompetoren daartoe ook gëscihkt geacht- Het 'Land zou daarvan de kosten betalen, een seinpaal er op plaatsen en een be hoorlijke opgang doén maken- De stad stond zulks toé en; ntenrop zich den to ren in denzelfden staat te onderhouden om later, als het bezigen Van de sein- plaats, toen'tijdelijk; bij hemieu'wing noo dig was, daarvan gebrüik te kunnen ma ken- Uit het daarover aangeteekende flij'kt, dat de benóodigde werkzaamhe den aan den toren geen nadeel zouden toebrengen en de opgang ook gemakke lijker zOu'worden"datr detot "dusver be staande. Of de seininrichting er werkelijk op geplaatst is en zOo ja, wanneer die weer is weggebroken, is ons niet gebleken. In het in 1824 verschenen boek „De Provincie Zeeland", wordt de toren ook nogf als blaken voor de zeelieden vermeld en dat de oorzaak genoemd waarom' hij! in stand 'wordt gehouden. In| het plaatwerk „Het Verheerlijkt Ne derland" komt e ene in 1743 vervaardigde afbeelding van den Plompen toren voor, waaruit men zien kjan, dat hij sedert weinig of niets veranderd is. Te wenschen ware het, dat de tegen woordige eigenaar Van den toren, het Departement van Marine, iets over had voor het onderhoud. Mét het behoor lijk voegen der muren kon dit 'bouwkun dig overblijfsel uit Schouwen's verleden nogf lang 'bewaard blijven. Moge het wei nige, dat omtrent Koudekerke en zijn Plompen toren bekend is en in boven staande regelen is medegedeeld, voor de lichamen of autoriteiten die op. dit ge bied) invloed kunnen uitoefenen, eene aan sporing zijn, om genoemd 'bbuwWerk nog zoo lang mogelijk in wezén te doen 'blij ven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5