Zierikzeesche Nieuwsbode B. H. IDF.LER, iÉfet JU RGENS? DUKAAT MEIAHGE Opruiming C. J. SONKE, Clubfauteuils ABONNEMENT: Vrijdag 10 Wov. 1922 zierikzeesche courant, AOVERTENTIÊN EERSTE BLAD. Algemoen Overzicht. VERVANGT NATUURBOTER BUITENLAND. Ult Stad «n Provincie. KACHELS Freco's Zenuwtabletten, Freco's Hoofdpijntabletten, Fa BELDEROK VAN RSO, HOOFDPIJN Prjja per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het bnitonland per jaar 10,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ctB. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZIERIKZEE. Manufacturen Hemden Stoffen Pantalons Fluweel Nachthemden Sportilanel Damesflanellen Dekens Heeren Bedden Schorten Karpetten Lakens, Sloopen Loopers Sajet enz. Specials aanbieding: Flen&lton Laken Trlöot Molreé Feston De BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zixrikzeb doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zyne vergadering van 30 October 1922, No. 11, i» vastgesteld de volgende Verordening: De RAAD der gemeente Zieriizee; Gelet op liet voorstel van Burgemeester en Wethouders en op het desbetreffend advies der Commissie voor de Strafverordeningen; Heeft besloten: Vast te stellen de navolgende VERORDENING tot wijziging "der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in de ge meente Zierikzie. 'Art. 1. Na artikel 9 der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in de gemeente Zierikzee wordt opgenomen een nieuw artikel 9bis, luidende als volgt: „Het is verboden in lokalen, die voor auto garage worden gebruikt, te rooken". Art. 2. In artikel 70, derden regel, wordt tusscben de cijfers 9 en 10 ingelascht „9bis", terwijl in den 9en regel van dat artikel tus scben de cijfers 9 en 10 wordt ingelascht „Obis". Aldus vastgesteld ter openbare Raads vergadering vari 30 October 1922, No. 11. A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN TAN RENGERSKERKE, Voorzitter. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Zijnde deze Verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zeeland volgens bun berigt van den 3 November 1922, No. 199, 3e afdee- ling, in afschrift medegedeeld. En is biervan afkondiging geschied waar bot behoort, den 10 November 1922. De Burgem. en Wetb. voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De plotselinge politieke ommekeer in Italië door Mussolini's staatsgreep, de ver gaderingen en besprekingen der Commis sie van Herstel in Berlijn, de verkiezingen in Engeland, alles raakt op den achter grond, wanneer wij het oog richten naar den Levant, waar de gloed van de oor logsfakkel opnieuw Europa's Oosterkim- men dreigt te gaan verlichten. Welbewust van hun, door de laatst be vochten overwinning op de Grieken, ver kregen macht, beginnen de Turken, die hun voeten vaster voelen staan op het Europeesch vasteland, steeds driester op te treden, handig gebruik makend van de verlegenheid der gealliëerden. Kemal Pasja heeft deze week voor de tweede maal een nota aan de vertegen woordigers der gealliëerden te Konstan- tinopel gericht, waarin ontruiming van deze stad en verwijdering der oorlogs schepen in den Bosporus c. a. wordt ge- eischt. Natuurlijk heeft de Entente aan dezen eisch, welke getuigt van groote driestheid, niet voldaan, maar men ziet nu toch in, dat men tegenover Angora wat al te inschikkelijk is geweest, voor namelijk voortspruitende uit de houding der Franschen, welke deze in de Levant- politiek hadden aangenomen. Handig wordt door de liberale groepen met Lloyd George aan 't hoofd, deze nieuw geschapen toestand bij de Engel- sche verkiezingen op den voorgrond ge schoven, om de door den ex-premier ge volgde Levant-politiek te rechtvaardigen, maar 't schijnt, dat het thans zittend kabi net met vaste hand de teugels in handen heeft genomen. Woensdag j.l. heeft de Engelsche minister Curzon te Londen een rede-, gehouden, waarin hij de buitênland- sche politiek besprak, met name de Oos- tersche kwestie, die „brandend" dreigt, te worden en 't samengaan der gealliëerden, met name Frankrijk. Deze groote gealli eerde werd op rustige, maar niettemin duidelijke wijze kenbaar gemaakt, dat als het de vriendschapsband met Brittannië wenscht te handhaven, het wat meer reke ning zal moeten houden met de Britsche opvattingen en dito belangen. Lord Curzon verklaarde n.l. f,de vrien denhand naar Frankrijk uit te steken en hij hoopte, dat Frankrijk deze zou aan vatten". Aan het slot van zijn rede sprak Curzon meer in het bizonder over de Turksche kwestie en met voldoening maakte hij daarbij melding van de samenwerking der gealliëerden tegenover het nieuw ontstane gevaar. De nieuwe Turksche eischen, zoo verklaarde de Britsche minister, zijn onge rechtvaardigd, zij zijn een beleediging voor de gealliëerden en een uitdaging van Euro pa. Gezamenlijk moet men zich daarom; „voor de eer van de vlag en het behoud van den vrede" daartegen te weer stellen, Alleen kan Engeland den last van dit ver weer niet dragen, het rekent op de mede werking zijner gealliëerden, die het voor- loopig, lord Curzon constateerde het met vreugde, niet is onthouden. Uit deze rede van lord Curzon spreekt wel zeer duidelijk de ernst van den toe stand, die thans door het drieste optreden der Kemalisten is ontstaan. Kemal overschat blijkbaar zijn krachten en onderschat de macht der gealliëerden, bij wie hij oorlogsmoeheid vermoedt. Met de Balkanstaten zelf houdt hij blijkbaar heelemaal geen rekening, hoewel enkele hunner niets liever wenschen dan den gehaten Turk uit Europa en over den Bosporus en dan voor goed te drij ven, als aan hun nationale verlangens zou worden voldaan. De komende dagen kun nen wellicht de ontspanning in den poli- tieken toestand in het Oosten brengen, maar ze kunnen ook het geluid van de krijgstrompet doen hooren, die aan Kemal duidelijk zal maken, dat de Entente niet 'met zich laat sollen. Hopen we, dat het niet zoo ver zal moeten komen. Theorie en practyk. De Krasnaja Gazeta geeft eenige cijfers uit het rapport van de commissie tot 'be scherming van den arbeid te St.-Peters burg en knoopt daaraan eenige beschou wingen vast, die duidelijk doen zien, hoe onvolkomen de wetten in het land van de „arbeiders"regeering ten behoeve van arbeiders gemaakt, worden uitgevoerd. In de maand September heeft vorenbedoelde commissie te St.-Petersburg 237 inspecties verricht, zoowel in particuliere als in staatsondernemingen. Bij deze onderzoe kingen werd vastgesteld, da t op het oogenblik te St.-Peterstfcrg kinder-exploi- tatie op groote schaal plaats heeft. Voorts bleek, dat in weerwil van de wet op den achturigen werkdag in tal van onderne mingen 10 uur en langer gewerkt wordt. Zoo werd geconstateerd, dat in hospitalen 16 uur per dag gewerkt wordt, terwijl in bakkerijen en verscheidene staatsinstellin gen het personeel ook nachtarbeid ver richten moet, hoewel de arbeidswet dat verbiedt. Ook de aanneming van personeel geschiedde in vele bedrijven buiten de arbeidsinspectie om. Het blad betreurt, dat de bescherming van den arbeid in het land van arbeiders en boeren zooveel te wenschen overlaat en de arbeiders in Rus land vaak meer uitgebuit worden dan in de meeste kapitalistische staten. De fout schuilt volgens het blad in de wetten zelf, die in sommige staatsondernemingen on mogelijk geheel ten uitvoer kunnen wor den gelegd. Groot is te St.-Petersburg het aantal arbeiders, dat niet verzekerd is in zoogenaamde arbeiderskassen. Zelfs zijn er werkgevers, die het loon van hun per soneel verlaagd hebben om de verzeke ringswetten te ontduiken. BIN N EN LA ND. Do salarissen ras de gemeente ambtenaren. Woensdagochtend heeft de secretaris generaal in algemeenen dienst, mr. J. B. Kan, in audiëntie ontvangen een com missie uit het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Bond van Gemeente-ambte naren. Met den meesten aandrang heeft die commissie geprotesteerd tegen de op vatting door Ged. Staten en gemeente raden van de circulaires, uitgevaardigd door den minister van binnenlandsche za ken betreffende toepassing van art. 70 den Gemeentewet en betreffende den aan drang biji Ged.. Staten om begrootingen niet terug te zenden aan de gemeente raden op grond van h.i. onvoldoende sa larissen. De opvatting bij de Ged. Staten enl gemeenteraden schijnt te zijn, dat deze circulaires een aandrang inhouden tot verslechtering van salarissen. De secretaris-generaal deelde aan de commissie mee, dat hier een misverstand in het spel is. Het is nimmer de 'be doeling van de regeering' geweest, via Ged. Stalen bij de gemeenteraden aan te dringen op verlaging van salarissen. Hij zegde toe, met den minister te zullen bespreken, de circulaires in dien zin te verduidelijkeo. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zal dezen winter wederom, evenals vorige jaren, een Invitatie-Bal masque worden georganiseerd, onder leiding van den heer Joh. F. A. Theewis. THOLEN. Donderdagmorgen met af gaand getij voer een ijzeren klipper met bieten door stilte en wantij op den Veer- dam. De spoedige hulp der gereedliggen de motorboot van P. K. Baaij mocht niet baten. De uitgezette staaldraden braken door den schok, die de motor gaf, bij het aanzetten af. Zelfs de ijzeren bolder van den klipper vloog mee de lucht in. Leek het bij afgaand water, dat 't schip verloren zou gaan, dit bleek later tamelijk overdreven te zijn. Het schip bleef, hoe wel scheef, toch tamelijk gelijk dragend. Des middags is het schip geheel vlot ge komen en vertrokken naar de plaats van bestemming. TTftlerloiiling Tholen. De werkzaamheden aan den bouw der waterleiding voor het eiland Tholen heb ben een bevredigend verloop. De groote zinker door de Eendracht is aan beide zijden aan het buizennet aangesloten en is, blijkens herhaalde persingen, dicht ge bleven. Aan het buizennet wordt de laat ste hand gelegd in de kom der gemeente te St.-Maartensdijk. Is ook dit kleine deel binnen enkele dagen gereed, dan is het geheele buizennet van ongeveer 53 K.M. tot stand gebracht. Alleen zal later, wan neer de bietencampagne geheel is afge- loopen, nog een leiding worden gelegd van uit de kom der gemeente Halsteren, langs den Rijksstraatweg naar Bergen-op- Zoom tot dicht bij laatstgenoemde stad. De vooruitstrevende Raad der gemeente Halsteren, die ook voor deze gemeente het belang van goed en overvloedig water inzag, besloot onlangs tot deze uitbrei ding. Op het terrein der Prise d'eau is men druk bezig met het boren der putten en het oprichten der gebouwen; dient het weder, dan is te verwachten, dat ook daar alles op den bepaalden tijd gereed zal zijn. De watertoren is reeds tot 25 Meter hoogte opgetrokken. Hij zal, wan neer hij klaar is, en zijn volle hoogte van 51 Meter bereikt heeft, de hoogste van ons land zijn en door zijn sierlijke vormen een aangenamen indruk maken. De Raad van Beheer hoopt in Juni 1923 tegelijk met de landbouwfeesten op Tholen de waterleiding officiéél te openen. Binnen niet te langen tijd zal de water- prijs worden vastgesteld, benevens het systeem van berekening. Daarna kunnen de ingezetenen zich opgeven voor aan sluiting. Voor velen zal dat zeker een uit komst zijn, want niet alleen dat 't water uit de bestaande regenbakken en putten over het algemeen zeer onhygiënisch is te achten, ook de hoeveelheid laat in ver schillende tijden van het jaar zeer veel te wenschen over. Cursussen in practisch boekhouden toop middenstanders. In! 't algemeen is men van 't nut eener goede administratie doordrongen. Te op merkelijker is het daarom, dat slechts een betrekkelijk klein percentage 'zaken- menschen zich van goede 'boekhouding voorziet. Ie. Een niet onbelangrijk aantal zaken- mensehen meent, dat veel tijd en moeite aan het bijhouden eener administratie moet worden N besteed- „Wanneer men zijni boekhouding gaat moderniseeren, kan men zijn zaak wel sluiten, want dan moet men den geheelen dag voor de 'boeken zitten", is het algemeen gezegde. Wiji merken evenwel op, dat deze be wering steekhoudend is, wanneer men zijn 'boekhouding volgens studieboeken gaat inrichten, zij. houdt geen stand, wan neer met de eischen, die een 'bepaald 'bedrijf stelt, wordt rekening gehouden. Er i s behoefte aan practisch boekhouden. 2e. Men gaat daarom niet over tot het leeren van 'boekhouden, omdat het 'boekhouden 'maar al te vaak wordt be schouwd als noodzakelijk kwaad. 3e. Een derde reden, iwaarom men zich niet in meerdere mate 'boekhoudkundige kennis eigen maakt, is gelegen in het 'frit, dat het platteland omtrokken is van een muur, waardoor het geïsoleerd is van de steden, de woonplaatsen van de gene, die leiding 'bij boekhoudkundige studie geven. Aan de 'behoeften van het platteland zooveel mogelijk tegemoet te komen, voor het platteland de omheining weg te nemen, is het doel, dat door de monde linge cursussen in het boekhouden wordt bereikt. De cursussen kunnen gevolgd worden door zakenmenschen, terwijl zoons en dochters van middenstanders ook veel aan cursussen kunnen hebben. Het doel is, de cursisten de noodige boekhoudkundige kennis bij te brengen, waardoor ze in staat wórden gesteld de boekhouding van eigen bedrijf te kun nen voeren. De duur vain den cursus is een kwar taal. Iedere week wordt 2 uur les ge geven. Tijd, plaats en uur nader met cursisten te regelen. Studieboeken behoeven niet te worden aangeschaft. Bij den aanvang van iedere cursusles ontvangt de cursist een gedruk te staat, vermeldende de stof, welke die les zal worden behandeld. Doel van de cursussen is het 'boek houden' gemeen goed te maken van allen, dus van den minst ontwikkelde tot den meest ontwikkelde. Het cursusgeld be draagt bij een minimum-deelname van 20 cursisten f 12,50. In aansluiting aan bovenstaande kun nen wij mededeelen, dat bij voldoende deelname te Renesse een mondelingen cursus zal worden geopend. Zeeuwsohe Kamer van Koophand»!. In de te Middelburg gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden is afwijzend beschikt op een verzoek van de vereeniging het Nederlandsch Fabri kaat om subsidie. Besloten iwerd, tij de directie der spoorwegen en de regeering met kracht aan te dringen op verbetering van de spoorwegdienstregeling op de Zeeuwsche lijn. Met alle kracht zal ook worden op gekomen tegen de nieuwe instelling, dat men voor het hebben van meer dan één bezorg-adres voor telegrammen f 30 per jaar moet betalen. Na eenige discussie werd met 14 tegen 3 stemmen een voor stel van het bureau der kamer verwor pen om in het vervolg geen adhaesie 'meer te 'betuigen aan adressen van andere ka mers, bijzondere gevallen uitgezonderd. De kamer verklaarde zich met 9 tegen 8 stemmen voor afschaffing van strijk gelden, maar voor 'behoud van inzet- premies, met vrijlating voor de notarissen, dit al of niet toe te passen. Getracht zal worden, in samenwerking met de kamer te Terneuzen een handels adresboek! voor Zeeland samen te stellën. De 'begrooting werd vastgesteld met een| ontvangst en een uitgaaf van f 12600, waaronder f 1014 voor onvoorzien. De jaarwedde van den secretaris is gehand haafd op f 5000. POST EN TELEGRAPKIE. Aan het zoo juist verschenen verslag over den dienst der posterijen en tele grafie en telefonie in het vorige jaar wordt het volgende ontleend: Bij den dienst der posterijen (niet met den telegraafdienst vereenigd) waren op 31 December 1921 werkzaam 9801 personen, onder wie 415 vrouwen; bij den dienst der telegrafie en telefonie (ni£t met den postdienst vereenigd) 'waren op dien da tum werkzaam 6542 personen, onder wie 2518 vrouwen; bij den vereenigden dienst waren werkzaam 7613 personen, onder 'wie 1263 vrouwen, in totaal 23,756 per sonen, een vermeerdering van 583 per sonen 'boven 1920. In dit geval is niet begrepen het aantal ambtenaren van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, zijnde 693, en van het bestuur van den postchéque- en girodienst, zijnde 332 amb tenaren. Postdienst. Het aantal gewisselde stuk ken bedroeg in totaal 888,366,841 stukken, tegen 923,507,580 in 1920 of een ver mindering van ruim 35 millioen stuks. Het aantal postkantoren 'bedroeg oip 31 December 1921 377, dat der bijpost- kantoren 79 en dat der hulppostkantoren 1273. Telegrafie. Einde 1921 'bedroeg het aan tal telegraafkantoren in Nederland 1747, tegen 1654 op 31 December 1920. Het binnenlandsch verkeer is in 1921 afgenomen. In het geheel werden 3,957,179 telegrammen gewisseld, tegen 4,725,132 in 1920, dus 767,953 minder- Telefonie. In het interlocal's verkeer rwerden in 1921 11,150,827 gesprekken ge voerd. Hieruit blijkt, dat het totaal aan tal gesprekken met 667,944 is toegeno men vergeleken bij 1920. De exploitatierekening van de post- telegraaf- en telefoondiensten sluit met een nadeelig saldo van. f 7,675,160. Het nadeelig saldo van de drie dien sten over 1920' heeft f 17,130,565 bedra gen, over 1919 f 10,046,604, over 1918 f 9,457,340, over 1917 f 117,785. KEMNHUm N»d. Herv. Kerk. Aangenomen: Naar Wateringen, B- C. Verhagen te Angeren. Naar Sloten (Fr.), J. H. Grolle, cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Nieuw-Beijerland, D. Bax te Noorden- BURGH. Dinsdag 14 Nov. 's avonds 71/2 ure, zal ds. Snethlage, vroeger predi kant te Ouw'erkerk, voor de afdeeling Haamstede en Burgh in de gemeente kamer te Burgh een rede houden over „Amerikaansche levens-idealen". G»r»f. Kerk». Beroepen: Te Brussel, P- Deddens te Brielle. vau alle nog voorhanden zijnde aan spotprijzen. Aanbevelend, Bazar, St.-Maartenadljk. Tol. 10. BOJBKEN NIK TT TV S. Van de bekende Uitgeversfirma Gebr. per koker 60 ct. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagdheid per koker 45 ot. Binnen 10 min. verlichting der hevigst» hoofdpijn. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE te Zierikzee, L. G. v. ZALT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. EDgros Firma VAN TBIGT MAST, Hofdijk, Rotterdam. MIDDELBURG. Echt rundleeren Vraag spaciala catalogus. wordbpoedig verdreven door enkele wj|& niJMHAÖDT'5 fi HOOFDPIJN-TABLETTEN J§? Êggfi Per koker 60ct RëSSl Bij Apoth. en Drogisten. Vraagt vooral MIJNHARDT'i wanldil zijn de echte Verkrijgbaar te ZIERIKZEE bij J. W. Gudde, Oude Haven en P. C. v. d. Valk, Damte THOLEN bij L. G. van Zalt- bommelte STaVENISSE bjj Joh. Lenne. Kluitman te Alkmaar, ontvingen wij een 4-tal fraaie jongensboeken, welke wij. ieder afzonderlijk willen bespreken. Het eerste boek heet „De Strandjutter door D. A. Poldermans. Nu de lange winteravonden komen en zoetjesaan December met zijn feestdagen, als St.-Nico! aas en Kerstmis nadert, zal dit boek een welkom geschenk zijn voor den Zeeuwschen jongen, want hoewel wij het „strandjutten" niet gaarne zouden willen loven, zoo meenen wij toch, dat het boeiend verhaal van den jongen, die het spannend avontuurlijk leven van den eenzamen strandbewoner, die na storm achtige nachten het strand langs gaat om te zien wat voor buit de zee hem in den schoot heeft geworpen, medeleeft, de volle aandacht der Zeeuwsche jeugd in 'beslag zal nemen. Ingen. kost het boek f 1,60gecart. f2; geb. f2,60. Het tweede 'boek van denzelfden schrijver is getiteld „De .Katuil", een historisch verhaal uit den 80-jarigen oorlog, waarin in boeienden verhaaltrant het beleg van Zierikzee door de Spanjaarden onder Mondragon in 1575 ons wordt medege deeld. Onnoodig te zeggen, dat dit jon- boek, vol echten Geuzengeest, als koek er in zal gaan bij de knapen van ons vrachlbaar eiland, dat in de iblange tij den van 1575 en 1576 herhaalde malen door de Spaansche benden werd geplun derd en gebrandschat. Ewoud Schacht, „De Katuil", boeit van 't begin tot het eineï. 'Het boek is even duur als „De Strand jutter". Van den 'bekenden schrijver J. Fabricius, zag bij, dezelfde uitgevers „Eiko van den Reigerhoj". het licht, een boek voor jongens van 10—16 jaar, door den schrijver zelf; met, meermalen grappige, teekeningen geïllustreeerd. Ingen. kost het f 2,25; ge'bj. f 3,25. Het is een boek vol avonturen, ook gevaarlijke, doch..... alles lk)omt terecht en Eiko, de held van het verhaal, dat in de middeleeuwen speelt, komt in 't eind, na lange zwerf tochten, weer terug op den Reigerhof. Het vierde boek „Zwarte Toon", door G. ten Napel, bestemd voor jongens van 9—14 jaar en geïllustreerd door Willem Hardenbsrg. welke ook „De Strandjutter" en „De Katuil" van pakkende teekenin gen voorzag, bevat evenzeer een span nend verhaal, vol avonturen. Een alleen reizende jongen stapt op een verkeerde boot, rijdt vervolgens niets kwaads vermoedend met een vreemdeling mede, die hem aan boord van Zijn wrakke schuit 'brengt en hem daar dwingt zijn rijke oom te schrijven om losgeld. Wie het mooie verhaal, dat heel leerzaeam is, geheel wenscht te weten, schaffe het fraaie boek aan. „Zwarte Toon" kost ing. f 2,25; geb. f 3,25. t 'Jj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1