Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. 1SNNENLAND. Uit Stad an Provincie, behoorende bjj de van Yrjjdag 8 Nor. 1922, no. 10848. Benauwde oogtnblikken. De reizigers, die zich Maandagmorgen in den sneltrein Blackpool—Manchester (Eng.) bevonden, hebben enkele minuten doodsangsten uitgestaan. De trein reed in volle vaart, toen een der wagons uit de rails liep. Hij 'bleef echter rijden en hobbelend en opspringend bij elke on effenheid van den weg, werd het spoor wegrijtuig over een afstand van meer dan een mijl meegesleurd. De reizigers in dezen wagon, meedansend en tegen el kander botsend, maakten zich ernstig on gerust, daar de trein binnen enkele ©ogen blikken een brug 2©u moeten passeeren. Een ontzettende schok zou het gevolg zijn. Tevergeefs had men reeds aan de noodrem getrokken en de meeste rei zigers hadden de portiers reeds geopend, gereed om uit den trein te springen, .wanneer de botsing onvermijdelijk zou blijken. Men schreeuwde naar den machi nist, maar de locomotief reed door met den fantastisch dansenden wagon achter zich. Eindelijk 'bemerkte de machinist aan het zwaaien met een roode vlag door een spoorwegwachter, dat er iets abnor maals aan zijn trein was. Hij zette de remmen in werking en juist op het oogen- b'lik, dat men den onvefmijdelijken schok verwachtte, stond de expres stil. De f««cUten ia Italië. De bladen melden uit Rome, dat het nieuwe ministerie door den koning is be- eedigd. Volgens de Gazetta del Popoio verklaarde de koning nadrukkelijk, dat Facta den staat van beleg zonder zijn goedkeuring had geproclameerd. Het aan tal deelnemers aan den grooten faseisti- schen optocht, die van de villa Borghese naar het Quirinaal trok, wordt op meer dan 80.000 geschat; het défilé duurde 5 uur. Toen de stoet bij 't Quirinaal voor bij trok, kwam de koning met den minis ter van marine op het balcon. Alle voor- bijtrekkenden, in hun gewone uitrusting, zwarte hemden, ordeteekenen en wapens van de meest verschillende soort, groet ten den koning met den ouden Romein- sehen groet door het opheffen van den arm. De koning dankte en groette mili tair. De reis, die Mussolini Zaterdag van Mi laan naar Rome gemaakt heeft, was wel de grootste triumftocht in het leven van dezen volkstribuun. Een extra-trein, die hem door de spoorwegdirecties werd aan geboden, weigerde hij verontwaardigd, omdat hij zelf het voorbeeld van zuinig heid moest geven. Op alle stations stonden fascistische af- deelingen gereed, die hem militair be groetten en het hem soms door hun bui tengewone huldigingen lastig maakten. De Italiaansche Kamer zal vermoedelijk 5 of 6 November geopend worden. De Italiaansche bladen wijzen er op, dat het eerste succes van Mussolini is het stijgen van den lire-koers. NIEUW-VOSMEER. Hier hadden twee ernstige ongelukken plaats. Een 51-jarig man viel en kwam onder een kar terecht en overleed spoedig. Een knaap kwam onder een duwwagen en brak beide bee- nen. D» bruiloft te Daorc. Woensdagmiddag was de Duitsche ge zant uit den Haag de gast van den ex- keizer aan het noenmaal, waarbij mede aanzaten de zuster des keizers, de ka pitein Van Hout van de marechaussée ■met echtgenoote en de hof-arts dr. Hach- ner met echtgenoote. Om drie vertrok de gezant. Woensdagavond zijn de Hertog van Brunswijk en Adelbert met hun gemalin nen gearriveerd. Donderdag kwam de kroonprins van uit Wieringen en Vorst Fürstenberg van Potsdam- Vrijdagavond wordt prinses Hermine, de 'bruid, via Bentheim en Amersfoort, op het kasteel Amerongen verwacht als gast van des keizers ad judant, kapitein von Ilseman, die daar woonachtig is sedert graaf Bentinck den Amerongschen fiscus is ontvloden. Zaterdagavond wordt op het kasteel Amerongen een feestbanket gegeven, waartij,i 'behalve de keizer en diens naaste familieleden, vele bekenden uit de om geving uitgenoodigd zijn. Zaterdagoch tend tusschen 10 en 11 uur wordt de prinses op Doorn verwacht, afgehaald door den hertog en de hertogin van Brunswijk. Te 12 uur zal het huwelijk bur gerlijk worden voltrokken. Als getuigen zullen o.a. optreden: 's Keizer's zoon Wilhelm, ex-Duitsche Kroonprins; mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in algemeenen dienst; mr. dr. F. A. C. Graaf van Lyn- den van Sandenberg, Commissaris der Koningin in Utrecht, Graaf Bentinck en de adjudant van den ex-Keizer, Illsemann. Te kwart voor een uur zal de kerk dienst door ds. Vogel van Potsdam wor den geleid, in de vestibule, waarbij' ook al het lager personeel aanwezig zal zijn. Aan het diner in de eetzaal nevens de vestibule, versierd met vuurroode en mau ve grijskleuri„e bloemen, zullen 56 cou verts gedekt worden. Het feestzilver van hetl Neues Paleis zal hierbij gébruikt wor den. Het bruidskleed zal ook mauve- kleurig zijn. De L O.-herzlesiBg. Naar het Corr.-Bureau verneemt, zal het afdeelingsverslag der Tweede Kamer om trent het Lager Onderwijs^ontwerp in den loop der volgende week verschijnen en ligt het zeer stellig in de bedoeling van de Kamer dit wetsontwerp vóór 't Kerst reces te behandelen. Bedrog b^j werklozensteun. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gezonden van den volgenden inhoud: Mijn aandacht wordt er op gevestigd, dat werklieden, ondanks het feit, dat zij werk hebben, zich toch als werkloos aan geven, en, teneinde steun te ontvangen; ingevolge de getroffen steunregeling, soms daartoe door den werkgever in de ge legenheid gesteld, gaan stempelen. Voorts zou niet steeds juiste opgave gedaan wor den van de gezinsinkomsten. Na ernstige overweging acht ik het noodzakelijk, dat maatregelen worden ge troffen om verder bedrog zooveel moge lijk te voorkomen. Ik verzoek u dan ook, bij de steunverleening steeds een strenge controle te doen uitoefenen en, indien gevallen van fraude worden geconstateerd, daarvan aan den betrokken officier van justitie onverwijld kennis te geven, ook in die gevallen, waarin door den staat in de kosten van steunverleening niet wordt bijgedragen. Voor het geval dat in uw gemeente een commissie van steunverleening bestaat, zal het mij aangenaam zijn, zoo uw college der commissie mededeeling, wilde doen van dit, mijn schrijven, onder uitnoodiging dienovereenkomstig te willen handelen. Ik vertrouw op uw volle medewerking in deze, c. q. ook van die der commissie van steunverleening, te mogen rekenen. Van de besturen der gemeenten, waarin steun wordt verleend, zal ik gaarne spoe dig hiervan de verzekering ontvangen. Mocht de gevraagde medewerking on verhoopt niet worden verleend, dan zal daarvan het gevolg zijn, dat subsidie in de kosten van werkloozenzorg aan uw gemeente vanwege mijn departement niet of niet meer zal worden verleend. ZIERIKZEE, 2 Nov. De arrondisse- ments-rechtbank heeft aan den heer W. Timmerman, Op diens verzoek, eervol ontslag verleend als deurwaarder bij het Kantongerecht alhier, in te gaan met 1 November 1922. 2 Nov. Bij beschikking van het Gerechtshof te 's Gravenhage, is aan den heer W. Timmerman, op diens verzoek, met ingang van 1 November 1922 eervol ontslag verleend als deurwaarder 'bij de arrondissements-rechtbank alhier. WESTEN-SCHOUWEN. Woensdagmor gen is het motorschip „Zeeiandia 1", schipper P. Landegent van Burghsluis, bij, paal 2 Westen-Schouwen, alwaar een la ding uit gelost was met hoog, water, doordat het wegens harden Z.W.-wind niet uit den wal kon komen, hoog tegen het strand geslagen en blijven Zitten. HAAMSTEDE. In hötel „Bom" verga derde deze week onder voorzitterschap van| den heer C. Blom de „Onderl. Ongev. Verzekerings-vereeniging", gevestigd te Noordwelle. Na opening en lezing no tulen, werd door den voorzitter gememo reerd hoe sedert 12 jaar de vereeniging uiterst voordeelig heeft gewerkt. De binnenkort in werking tredende Land- en Tuin'bouw-Ongevallenwet noopt'echter on derdak te zoeken bij een groote organi satie om door de nieuwe wet te worden erkend. Bij welke vereeniging zal worden aangesloten is ampel en breed bestu deerd door een daartoe gevormde com missie. Deze commissie adviseerde na rijp overleg toe te treden tot de „Nationale Boeren Onderlinge". Verschillende vra gen omtrent de „N.O.B." werden door haar vertegenwoordiger afdoende beant woord, waarna met algemeene stemmen tot aansluiting bij de „Nationale Boeren- Onderlinge" werd 'besloten. Besloten werd de kas onder de leden te verdeelen om toetreden voor nieuwe leden te vergemak kelijken. Nadat er nog met nadruk op was gewezen dat volgens de nieuwe wet ieder land- of tuinbouwer, op straffe van vervolging, verplicht is vóór 1 Dec. ten postkantore op te geven, bij welke ver eeniging hij zich wenscht aan te sluiten, werd de vergadering gesloten. STAVENISSE. Vergadering van den raad; dezer gemeente, gehouden op Maan dag 30 October j.l. Voorzitter de burge meester. Tegenwoordig alle léden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Als ingekomen stukken komen o.a. ter tafel: een schrij- van van de gezondheidscommissie, hou dende bericht, dat de gemeenten ter be sparing van kosten, voortaan als regel, bezocht zullen worden door een sub-com missie van 2 leden; een bericht van den minister van arbeid, inzake ontheffing van het verplicht gebruik' van een des tructor; een schrijven betreffende de ko ninklijk goedgekeurde heffing van keur- loonen. De mededeeling dier stukken wordt voor notificatie aangenomen. In verband met de instelling van een twee den cursus voor het Vervolgonderwijs moet het onderwijzend personeel Wor den uitgebreid. Overeenkomstig 't voor stel van B. en W. wordt de heer S. Stoel voor het tijdvak van 1 Nov. 1922 Maart 1923 bij dat onderwijs benoemd. Ten slotte wordt nog eene administra tieve wijziging in de gemeente-begrooting van dit jaar aangebracht. Daarna sluiting. SCHERPENISSE. Dinsdag 7 November a.s. Zal de gemeente feest vieren. Op last van H.M. de Koningin zal H.M. Ka merheer in buitengewonen dienst, J. W. J. Baron Taets van Amerongen, inten dant der Koninklijke paleizen, zich naar hier begeven om het oude vaandel van Maria van Nassau, dateerende van 1594. dat Z.M. Koning Willem III bij, zijn be zoek' aan deze gemeente in 1862 heeft medegenomen, weder in het bezit te stel len van het Cloveniersgilde. Omstreeks half drie in den namiddag zal de uit reiking plaats hebben, daarna zal een op tocht door de gemeente met de Gilde- ttroeders en het muziekgezelschap „Een dracht" gehouden worden. In den avond zal een lichtstoet door de gemeente een wandeling maken, waaraan ook „Een dracht" mede zal doen- Daarna zal er een concert op het marktplein plaats héb ben en tot slot om 10 uur groot vuur werk- In alle café's zal dansmuziek wor den gegeven. Om de gemeente een fees telijk aanzien te geven, worden de in gezetenen beleefd verzocht dien dag de vlag uit te steken. OUD-VOSSEMEER. Openbare raadsver- ring, gehouden op Dinsdag 31 Oct. j.l. Voorzitter de burgemeester. Afwezig mét kennisgeving de heer Vermet. Na opening worden de notulen gelezen en vastge steld, terwijl de ingekomen stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Voor lezing geschiedt van het rapport van. de commissie tot het nazien van de begroo tingen, waarin deze er met genoegen op wijzen dat zonder de uitgaven onnoodig te besnoeien de po.it Hoofdelijken Om slag met f 10.000 verminderd is kunnen worden. De raming van de pachten van het Weezen-Armbestuur acht de commis sie ongeveer f 8000 te hoog, een Ver mindering) 'miet f 8000 k'an Zonder béz'waar plaats hebben. De heer Den Engelsman kan zich met het rapport vereenigen, vernam gaarne de raming ingevolge het Werkloosheidsbesluit en geeft in over weging om fcïj werkloosheid de inkom sten van groote gezinnen op peil te hou den door uitkeering uit de kas van de Weezen-Armen. De heer Ooms vindt dit goed en zou daarom gaarne zien dat de gift uit de kas van de Weezén-Armen verdubbeld, werd, overigens wijst hij er op dat nopens belasting de gemeente er nog niet slecht voor staat- De heer van Tübeurgh acht steun aan arbeiders ge wenscht, doch voor 'f 1 meer per dag gaan ze in Brabant werken en laten hier de landbouwers tobben, hoewel het l'oon thans toch ook pl.mj. f 4 per dag is. Is het najaarswerk teneinde dan hebben ze in Brabant de landbouwers geholpen en komen hier uit de kas trekken, waaraan de landbouwers het meest betalen. Van dit! standpunt moet men het ook eens be kijken; hoewel hij den arbeider zijn loon en zijn steun gunt, wenscht hij eenige waardeering hier ter plaatse. Na eenige discussie wordt de Liegrooting van de ge meente met algemeene stemmen vastge steld en de Legrooting der Armbesturen goedgekeurd. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek om sublsidie van de Alg. Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis" en de Zeeuwsche politietjonden-dresseer-ver- eeniging. De heer Den Engelsman zou liever den Rijksveldwachter een tegemoet koming geven voor zijn politiehond. De heer De Wilde acht het nut van zoo'n hond voor deze gemeente van zoo'n be lang niet. Besloten wordt tot verkoop van grond voor den bouw van een wo ning aan M,. van Poortvliet voor f 1,25 per M2. Eveneens wordt besloten tot het aanvragen *van f 3240 voor het bouwen van een plaatsje ingevolge de Landarbei- derswet voor C. Minheere. Na nog enkele besluiten, verklaart de heer Aarnoudse, de kermis te willen droogleggen, hetgeen aanhangig gemaakt zal worden in een wethoudersvergadering, voorts kan hij zich niet vereenigen met het voetballen op Zondag en zeker niet onder kerktijd. De voorzitter zegt daf het voetballen on der kérktijd Zeker niet toegestaan zal worden, "waarna in besloten vergadering wordt overgegaan. LANDBOUW EN VEETEELT. Op Vrijdag 20 Oct. trad te Nieuwer- kerk op uitnoodiging van den heer W. van 'Oéveren in de „Meebaal" de heer Zwagerman, veeteelt-consulent voor Zee land, op, om voor melkveehouders, leve ranciers aan de Zuivelfabriek „De Duif" een pleidooi te houden voor de oprich ting van een controle-vereeniging. Een heel klein gehoor luisterde met aandacht naar de heldere uiteenzetting van de beteekenis en de waarde ,van een zoodanige vereeniging. Het .voordeel dat de geregelde controle van de op brengst aan 'botervet der melkkoeien voor den veehouder heeft, werd duidelijk ge maakt door tal van voorbeelden, terwijl de; opzet en werking van een eenvoudige, toch nog doeltreffende contróle-vereeni- ging duidelijk' werd uiteengezet: Om tot de stichting eener vereeniging in deze vergadering over te gaan, was het aantal (8) aanwezige veehouders veel te gering. Men kon niet verder komen dan het vormen uit deze acht personen van een comité van actie, dat op zich nam in hun kring voor de zaak propaganda te maken om te trachten een zestigtal leden te winnen. Is de zaak zoover, dan wil de heer Zwagerman gaarne nog eens terug komen om bij het oprichten eener vereeniging behulpzaam te zijn. De zaak z'elve achtte genoemde heer hier in deze streek genoegzaam bekend, daar reeds vroeger een contröle-vereeniging voor Nieuwerkerk-Dreischor heeft 'bestaan- Het. komt er nu maar op aan, dat de melk veehouders het voordeel en nut voor dezen tijd voor malaise in den land bouw' van de melkvee-verbetering duide lijk genoeg inzien. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 2 Nov. De arr.-rechtbank 'bank heeft op 31 Oct. 1.1. bekrachtigd, na verzet een op 17 Oct. 1922 bij verstek' gewezen vonnis waarbij M. D., 37 j., veldarbeider, wonende te Drei- schor, wegens in eene authentieke acte eene valsche opgave doen opnemen aan gaande een feit, van welks waarheid de acte moet doen blijken met het oogmerk om1 die acte te doen gebruiken als ware zijne opgave in overeenstemming met de waarheid, uit \velk gébruik eenig nadeel kon ontstaan, was veroordeeld tot 1 ml. gev.str. Als raadsman was opgetreden Mr. J. A. C. van Heusde. ONDERWIJS. RENESSE. Aan den cursus voor vervolg onderwijs (1 Nov.—1 Maart) nemen 12 leerlingen deel, t.w. een meisje en 11 jongens. 'Él Is: POST EN TELEGRAPHIE. Met ingang van 1 November is J. v. d. Schelde van Zierikzee verplaatst naar Rotterdam (telegraafkantoor). KERKNIEUWS. Ned. Herr. Kerk. Beroepen: Te Mijnsheerenland, W- G. G. Beerekamp te Zwammerdam. Aangenomen: Naar Lienden, O. J. van Rootselaar te Bergsehenhoek. Bedankt: Voor Garderen, M- B. Ver kerk te Gouderak. Geref. Kerken. Beroepen: Te Oosterend (Fr.), A. J. Noordewier, cand. te Meppel. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Sliedrecht, G- Wisse te Arnhem. Geref. Gem. Bedankt: Voor Sliedrecht, A. Verhagen te Middelburg. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 November. Ziorlkzee. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 9.50, 2 en 6 mre, Leeskerk. Evangelisatie Jeruël. 10, Ge wone dienst en 6.30 ure, de heer Storm. Oad-Geref. Gepi. Maandagavond 6.30 ure, ds. Boone van St.-Filipsland. Kerkwerve. 9.30 ure, cand. Slotemaker de Bruine. Serooskerke. 2 ure, de heer Slotemaker de Bruyne, cand. tot den H. dienst. Burgb. 9.30 ure, ds. Boogaard (Voorber. H. Avondmaal). Renesse. 2 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 9.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 2 ure, ds. v. Grietliuijsen (Orgelcollecte). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Goedhuys. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6.30 ure, ds. Boone. Elkar7.ee. 9.30 ure, ds. Poort; te Ellemeet 2 ure, idam. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Zonnemalre. 9.30 ure, ds. de Leur (Voorber.. H. Avondmaal). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ore, ds. Hoek. Noordgouwe, 9.30 ure, ds. v. Griethugsen (Oogstpreek). Drelschor. 9.30 ure, da. v. d. Griend (Herdenking Kerkhervorming). Ouwerkerk. 2 ure, ds. de Roode. Nleuwerkerk. 9.30 en 2 ure, ds. v, d. Linden. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Hoek; 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Ooaterland. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoek; 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Slrjansland. 9.80 ure, ds. Waardenburg (Orgelcollecte). Bruinlsse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Wielenga. Geref. Gem, 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. St.-Plllpsland. 9.30, ds. Los (Oogstpreek) en 2 ure, idem (Doop). Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Tholen. 9.30 en 2 ure, ds. Datema (Coll. voor de kerk). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, de heer Nauta. Geref. Gom. 9.80, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartensdljk. 9.30, ds. Keiler en 2 ure, idem (Doopsbed.) Oud-Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Oad-Voesemeer. 9.30 en 2 ure, ds. Van Griethuijzen. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Poortvliet. 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. ScherpenUie. 9.30, ds. W. J. Keller (Bed. H. A.) en 2 ure, idem (Dankz. en Doopsbed.) Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 nre. Lees kerk. Maandag 6 Nov. 6 ure, ds. M. Hofman van Rijssen. Donderdag 9 Nov. 6 ure, ds. A. van Dijke te Nieuw-Beijerland. Stavenlese. 9.30 en 6.30 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, Leeskerk en 2 ure» ds. Moerman. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure» Leeskerk. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Maandag 30 Oct, j.l., dea 's uam. 2 uur. (Slot.) Ingekomen is een verzoek van den Correspondent der Arbeidsbemiddeling, waarin deze om verhooging van salaris Verzoekt. Het adres is ongezegeld en dus door B. en W. buiten behandeling gelaten. Toch stellen B. en W. voor aan genoem den titularis over het twéede halfjaar 1922 een gratificatie toe te kénnen van f 100,— De heer Catshoek vindt dat Viergever nu niet zooveel werk' heeft met die ar beidsbemiddeling én het wel in vrijé uren gedaan kan worden. Spr. vindt het salaris meer dan voldoende. De, voorzitter is van meening dat Vier gever) werkelijk voor dit werk veel moeite doet tem hij' vindt het fc'illijk, waar de correspondent in 't eerste halfjaar een gratificatie kreeg, thans ook wieer f 100 te geven. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht wordt aangenomen met 7—3 stemmen; tegen de heeren Koop man, Versteeg en Tüatshoek. B. en W. stellen hierna voor te Insluiten tot aanvaarding van een schenking van f 4000 van het zoogenaamde „Bommen- comité", benevens een nader op te geven bedrag voor overschrijvingskosten en kos ten voor het opmaken der koopacte, ten einde de gemeente in staat te stellen van de erven van wijlen mej. J. E., van der Lek de Clercq aan te koopen het koets huis met woning en erf aan de Noord- Havenpoort. „Wat denken B. en W. met dit pand te doen?", vraagt de heer Catshoek. „Te verhuren", antwoordt de voorzitter. We hebben reeds een bod!" Men informeert bij den voorzitter, wie dat gedaan heeft. Deze acht het beter daarop geen antwoord te geven. De heer de Broekert vraagt verlof om mede te deelen wat „men" zegt. Na daar toe verlof bekomen te hebben, zegt hij, dat „men" beweert, dat Mallander daarin een sleepersdienst zou gaan beginnen. De voorzitter deelt mede, dat Mallander er niet in komt. Na deze toelichting wordt de schenking onder dankbetuiging aan het „Bommen- comité" aanvaard. B. en W. stellen verder voor te besluiten tot aankoop van bovengenoemd pand. In het hierbij gevoegde conceptbesluit wordt o. a. gezegd„dat het gewenscht is tot deze aankoop te besluiten, omdat be doeld koetshuis en woning tegen de N.- Havenpoort zijn gebouwd en het voor eventueele restauratie en het behouden van deze poort noodzakelijk kan zijn, dat de gemeente de vrije beschikking over het te koopen goed heeft". De heer Doeleman kan zich hiermede vereenigen; hij vertrouwt echter, dat dan ook gehandeld zal worden in den geest van het Bommencomité en dat men niet tracht het pand te versjacheren, maar werkelijk zal volvoeren om de poort vrij te maken, beter tot zijn recht te laten komen en door restauratie het steden schoon te verhoogen. Het is de bedoeling, aldus de voorzitter de poort te eeniger tijd-te laten restauree- ren, maar het comité heeft aan zijn schen king geen voorwaarden verbonden. Het zou onaannemelijk zijn een voorwaarde op ons te nemen om binnen zekeren ter mijn tot restauratie over te gaan. Wij kunnen die verplichting niet op ons nemen. Wethouder Koopman zegt, dat het ge- heele denkbeeld tot schenking van hem is uitgegaan, met als vooi*waarde, dat bij verhuring van het perceel de huur als reserve op de begrooting komt, het geen beschikbaar moet blijven voor res tauratie der Noordhavenpoort. De heer Doeleman: Het idee zit voor bij het comité om de poort vrij te krijgen, Zierikzee een beter aanzien te geven en geen voorwaarden te maken. De voorzitter meent, dat de kosten voor restauratie ongeveer globaal geschat f20.000 zouden bedragen; de tijdsomstan digheden laten het nu niet toe om de be* doelde werken in den eersten tijd uit te voeren. Na nog eenige discussie, waarbij de voorzitter opmerkte, dat de raad het meer eens zijn dan mien wellicht zou. denken, wordt punt 17 aangenomen. Overgelegd wordt thans een schrijven van de commissie van beheer over den straatweg Z.zee-Brouwershaven, waarin zij verzoeken om de bijdrage voor 1923 en 1924 wegens hoogere kosten van materi alen en onderhoud te verhoogen. Niemand heeft daartegen eënig bezwaar. Punt 19 der agenda „Waarborgen rente en aflossing kasgeld gasfabriek" wordt daarna z. h. s. goedgekeurd, evenals het voorstel tot vaststelling van een gemeen schappelijke regeling ter uitvoering van de Vleesehkeuringswet. B. en W. stellen hierna voor, gehoord het rechtskundig advies van mr. J. A. C. v- Heusde, tegen den heer K. W. Feijen te procedeeren tot ontbinding van het huurcontract, dat deze met de gemeente heeft en schadevergoeding te eischen. De voorzitter acht het gewenscht te proce deeren, opdat met de gemeente geen loopje wordt genomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot het voeren eener procedure tegen den heer K. W. Feijen besloten. Aan den raad worden thans overgelegd adressen van de R.-K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze" en van de Neutrale Middenstandsvereeniging, waarbij verzocht wordt, om het daarheen te leiden, dat door „vliegende winkels" e.d. meer wordt bij gedragen in de plaatselijke belasting of van hen een geldelijke bijdrage in de gemeentekas wordt ontvangen. B. en W. stellen voor, waar de wet zoodanige be lasting niet toelaat en zij zich volkomen vereenigen met het advies van den markt meester (volgens dezen zou men dan met twee tarieven moeten werken, terwijl wij hier niet veel bezoek' van marktventers krijgen, zooals Goes en Middelburg), af wijzend te beschikken. De heer A. den Boer wenscht alleen te vragen, of er geen kans is, de plaatsen voor „vliegende winkels" zoo te verhu ren, dat aan den middenstand gelegenheid wordt gegeven die plaatsen tegen een billijken prijs te huren? „Dat laat de wet niet toe", luidt hét antwoord van den voorzitter. De heer Doeleman gelooft, ;dat dé Mid denstand zelf geen weg heeft geweten met het verzoek; ook zij kan de middelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1