Zierikzeesche Nieuwsbode i DUKAAT HEIANGE Orgels, Piano's, Vleugels LAPPENDAG. O L D O e. h v. d. DOEL KLOOTE. abonnement: Vrijdag 27 Oct. 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD. IDELEI, ZierikzeB. 31 october Anna Jacoba-Polder. een Agent Algemeen Overzicht. BUITENLAND. ■J1IRGENS7 VERHANGT NATUURBOTER van do F." A. S. J. DEKKER, 5oes. Zeer gemakkelijke betalings-conditiën. Franco levering. Langdurige garantie. Prijzen beneden alle concurrentie. Aanbevelend, BINNEN LAND. Uit Stad en Provlnole Firma BELDEROK l VIN ROD, Freco's Zenuwtabletten, Freco's Hoofdpijntabletten, TABAK 25 BRIEVEN UIT RUSLAND. Prijs per 8 niaanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 78ste JAARGANG. - No. 10845. Dit. J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Rsdict. M. J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets., va* 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting, Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MANUFACTUREN. DINSDAG Gezien de tijdsomstandig heden zullen alle Lappon extra voordeellg worden geprijsd. Huismoedors doet dus Uw voordeel en komt Dinsdag a.s. deze Lappendag bezoeken, waar U op 3 toonbanken alle soorten Lappen zult vinden. KAPOK. In bovengenoemde gemeente wordt voor ons blad gevraagd, die zich van at 1 November wenscht te belasten met het bezorgen der Courant en het innen der gelden. Zich aan te melden bij don Directeur. Nauwelijks was de inkt, waarmee wij ons vorig overzicht schreven, droog, toen de binnenkomende berichten reeds den val van Lloyd George, den Engelschen le minister, meldden. Gevallen op het glib berige pad der buitenlandsche staatkunde, is ook deze laatste groote politieke figuur van den oorlog en de Vredesconferentie. Van Dec. 1916 heeft deze groote figuur feitelijk Groot-Brittannië en een goed deel van Europa bestuurd en geleid vol gens zijn inzicht, waardoor hij menigmaal te strijden had tegen machtige elementen, die hem den hoogen post van „Keizer der Downingstreet", zooals Lord Glad stone hem onlangs betitelde, misgunden en ontzegden. Zeventien jaar lang was Lloyd George lid van de Engelsche regee ring, doch zijn politieke loopbaan dateert van veel vroeger. Reeds in 1890 werd hij naar het Lagerhuis afgevaardigd. Tijdens zijn parlementair leven in 1901 heeft hij eens in Liverpool een redevoering ge houden tegen de toenmalige Engelsche regeering, waarbij hij den oorlog tegen Zuid-Afrika afkeurde. Hij heeft toen in de uniform van een politie-agent het ge bouw, waarin hij gesproken had, jnoeten verlaten, omdat een woedende menigte, die buiten hem opwachtte, hem dreigde te lynchen. De gevallen Engelsche premier was een der 4 groote oorlogsfiguren. Wil son, Clemenceau en Orlando zijn hem reeds lang voorgegaan. Na het sluiten van den wapenstilstand ïn 1918 is zijn roem gaan tanen en lang zamerhand is de glans van zijn ster, die eenmaal schitterde aan het Britsche firma ment, gedoofd. Na Lloyd George, Bonar Law, wien het inmiddels reeds gelukt is een nieuw Ka binet te formeeren. Zijn taak om de zwaarbelaste erfenis van zijn voorganger te ontwarren is zeker niet gemakkelijk, terwijl zijn positie- ten opzichte van den stembusuitslag zwak wordt genoemd. Een der felste politieke voormannen is Lloyd George, die, voor hij in 't laatst der vo rige week naar Leeds vertrok, verklaar- „dat de last van zijn schouders was ge nomen, maar dqt het zwaard in zijn hand was!" Hij heeft zich dan ook de laatste dagen duchtig geweerd in den verkiezings strijd, die thans in Engeland in vol len gang is. De handel met Sovjet-Rusland. De Engelsche onderhandelaar met de Sovjets Leslie Urquhart, voorzitter van de Russisch-Aziatische handelsmaatschap pij, heeft in een aandeelhoudersvergade ring gezegd, dat hij rekende op een spoe dige ratificatie van de handelsovereen komst tusschen Zijn maatschappij en de Russische regeering. De eigendommen der vennootschap, al dus deelde hij verder mede, waren in goeden toestand en de onlangs door de Sovjets, naar hij verwachtte slechts tijde lijk, afgeketste overeenkomst met Kras- sin was gunstig voor beide partijen en voor de maatschappij zoo gunstig als deze maar redelijkerwijs kon verwachten. Ur quhart zeide dat hij niet kon inzien wat Groot-Britannië er bij kon winnen, door een houding aan te nemen van moreele meerderheid boven de gevestigde regee ring van Rusland en door dit land als een paria te behandelen. Een ander onderhandelaar, die zich eveneens beijvert om de handelsbetrek kingen met Sovjet-Rusland weer aan te knoopen, is de Fransche senator Herriot, burgemeester van Lyon, die pas van een bezoek aan Moskou in Frankrijk is terug gekeerd. In een toespraak tot het bestuur van de bekende Lyonsche jaarbeurs, waar van hij voorzitter is, drong hij aan op een hervatten van den handel met Rus land en hij zeide dat daarvoor twee din gen noodig zijn. Vooreerst moet de regeering van Mos kou worden toegelaten tot alle conferen ties en besprekingen welke gehouden wor den in verband met het vraagstuk der Dardanellen, waarvan de volledige vrij heid van groot belang voor Rusland is. In de tweede plaats achtte hij het noodig, dat Frankrijk een commissie van hande laars en industriëelen zou aanwijzen om Moskou te bezoeken en dat de Sovjet- regeering op haar beurt een handels-dele gatie naar Frankrijk zou zenden. Die Fran sche commissie zou zich niet met politiek moéten bemoeien, doch enkel maar trach» ten een afzetgebied voor den Franschen uitvoer te vinden. Als de Sovjet-delegatie zich nu ook maar niet aan politiek te buiten gaat. De o.s. vredesconferentie te Lausanne. Omtrent de conferentie te Lausanne worden de internationale onderhandelin gen geregeld voortgezet. Van Engelsche zijde is de wenseh uitgesproken, dat de uitnoodigingen zullen uitgaan van de En gelsche regeering en dat Amerika niet door een eenvoudigen „waarnemer" m'aar door een gevolmachtigde vertegenwoor digd zal zijn. Te Parijs acht men de deel neming van Amerika eveneens zeer wen- schelijk, maar men geeft er de voorkeur aan, dat de invitaties gedaan zullen wor den door Frankrijk, aangezien toch de laatste conferentie omtrent het naburige Oosten ook door Poinoaré is gepresi deerd. Van haar kant heeft de Italiaan- sche regeering nog niet alle hoop opge geven de conferentie op Italiaansch grondgebied te zien houden en biedt ze nog steeds Florence èan, waarbij zij als argument aanvoert, dat dit de Turken welkomer zou zijn. Verder ijvert zij voor de deelneming van de Russen aan de con ferentie. Men acht het hier waarschijn lijk, dat de oplossing deze zal zijn, dat den Russen gelegenheid wordt ge geven het vredesverdrag en het proto col betreffende de Dardanellën te tee kenen met gebruikmaking van zoodanige termen, dat niemand daarin de erken ning van de sovjet-regeering kan ziien. De pensioenbijdrage van ambtenaren. De minister van financiën zal persoon lijk in een Dinsdag te houden vergadering van de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenaarszaken de re denen uiteenzetten, waarom de regeering meent te moeten overgaan tot heffing van een pensioenbijdrage van 81/2' TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 26 Oct. De heer Kleerekoper vraagt verlof tot een interpellatie over het eindigen van de steunverleening aan noodlijdende kun stenaars; op dit verzoek zal in de vol gende vergadering worden beslist. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van wetten die den Minister van Land bouw', Nijverheid en Handel met name noemen. De voorzitter merkt op dat dit ont werp niet betreft opheffing van het de partement van L. N. en H., hetwelk bij de staatsbegrooting aan de orde komt- De heer van Rappard meent dat dit ontwerp "wel op die opheffing praejudi- cieert. De heer Dresselhuijs ziet* moeilijk heden voor de wetsuitvoering van dit ontwerp en stelt uitstel voor. Minister Ruys de Beerenbrouck 'betoogt dat het ontwerp op niets praejudicieert. De heer Beumer steunt het verzoek om1 uitstel. De heer van Vuuren geeft, namens de commissie van rapporteurs uitstel in over weging. De Minister verzoekt, de behandeling te schorsen. De heer Dresselhuijs trekt zijn motie in. Voortgegaan wordt met behandeling der |^v>et inzake de beslechting van ar beidsgeschillen. Minister Aalberse zet zijn rede voort. Spr. betoogt dat in verband met de hooge eisehen aan hen te stellen, het aantal bemiddelaars aanvankelijk klein zal moeten zijn. De practijk zal uitmaken of bedrijföbemiddelaars de voorkeur verdie nen boven districtbemiddelaars. Het en quêterecht acht spr. onmisbaar. Het amendement-S noeck Henkemans om optreden van den Rijksbemiddelaar zonder vergunning van den, Minister reeds moge lijk te maken bij Conflict, waarbij 25 ar beiders 'betrokken zijn in plaats van 50 wordt verworpen "met 68 tegen 12 stem men. Het amendement-Schaper om het op treden van den bemiddelaar afhankelijk té maken van uitnoodiging door de vak- vereenigingen, wordt verworpen met 64 tegen 16 stemmen. Het amendement-Schaper om den Rijks bemiddelaar niet te belasten met het zelf beslechten van geschillen wordt overgeno men. Het amendement-Boon om de minder heid van den bemiddelingsraad recht te geven tot publicatie van haar gevoelen, wordt overgenomen. Het amendement-Boon om den bemid delingsraad te verplichten tot 't bewaren, van geheimen, door den minister overbo dig geacht, wordt ingetrokken. Het amendement-Snoeck Henkemans om het enquête-recht afhankelijk te stellen van de vraag of het algemeen belang er bij betrokken is, wordt overgenomen. Het amendement-Dresselhuys om het enquête-recht afhankelijk te stellen van toestemming der partijen, wordt onaan nemelijk verklaard en verworpen met 67 tegen 13 stemmen. Het amendement-Schouten betreffende geheimhouding omtrent bedrijfsgeheimen door enquête-commissie, wordt overgeno men. Het artikel betreffende boekonderzoek door de enquête-commissie wordt aange nomen. Het amendement-Schouten om voor pu blicatie van conclusies eener enquête-com missie overleg met partijen te vorderen, wordt overgenomen. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 62 tegen 13 stemmen. ZIERIKZEE. De begrooting dezer ge meente voor 1923 wijst in ontvang en uitgaaf een bedrag aan va,ix f 299492,791/2 De H. O. wordt voor 1923 geraamd op f 103,000, terwijl voor 1922 was toege staan f 118214,38, zoodat deze belangrijke post thans ruim f 15000 minder bedraagt. (Rente en aflossing ten behoeve van de Chr. school zijn onder deze begrooting begrepen). Hierbij is niet gerekend op een eventueele extra bijdrage van het Rijk, zooals in 1922 en 1921 is toegestaan. Komt nu nog de extra Rijksbijdrage, dan kan de H.O. nog verlaagd worden. De Rijksbijdrage bedroeg in 1922 f 11766,45 en in 1921 f 8207,45. Door de onvermoeide pogingen en nasporingen van den commissaris van po litie alhier, is het mogen gelukken, de daders van den diefstal met braak, ge pleegd in de woning van den directeur der Ambachtsschool, den heer de Vries, tijdens de laatste kermisweek,, op te spo ren. Het zijn de 20-jarige A. v. d. R., geb. te Rotterdam, thans gedetineerd te Utrecht en de 27-jarige J. W. D., geb. te Amster dam, thans gedetineerd te Arnhem. Zij hadden het gestolen zilver in den Haag van de hand gedaan. Bij verschillende opkoopers zijn daar zilveren voorwerpen in beslag genomen, welke afkomstig wa ren van bovengenoemden diefstal. De 2 inbrekers, die zich in den laatsten tijd meermalen aan diefstal hadden schuldig gemaakt, o. a. te Amersfoort en te Tiel, waren nu spoedig gevonden en bij hun verhoor eerst ontkenden ze verklaar den zij ook te Zierikzee een inbraak te hebben gepleegd. De twee beklaagden zullen eerstdaags voor de arrondisse- ments-rechtbank hier ter stede verschij nen. BRUINISSE. In de vergaderzaal der openb. school trad voor de vereeniging tot wering van drankmisbruik op, de heer ds. Reus, predikant te Westkapelle. Na het doen zingen van psalm 25 2 en het uitspreken van een gebed, toonde de spr. de schadelijke gevolgen van het drank gebruik, zoowel van de zoogenaamde ster ke dranken als van wijn, bier, enz., voor het lichaam aan. Hij deed dat met behulp van lichtbeelden, die maag, nieren, lever, hart en hersenen voorstelden in gezonden toestand en in den staat, waarin die orga nen gebracht worden door het gebruik van alcoholische dranken." Daarna hield hij zijne talrijke hoorders bezig met een verhaal, waarin de gelukkige verandering in levensomstandigheden werd beschreven van een man, die na zich lang overge geven te hebben aan drankmisbruik daar van was teruggekomen door een uitdruk king van de herbergierster, die zich liet ontvallen, dat zij rijk werd van „den stuiver der dwazen". Ook deze vertelling werd door lichtbeelden geïllustreerd. Ten slotte besprak hij meer in 't algemeen de noodzakelijkheid van onthouding. Hij wees daarbij op Gods Woord, roemde de verandering in drooggelegd Amerika en deed verschillende mededeelingen van zijn ervaringen op het gebied van drank ge bruik op Schouwen en Duiveland en van wat hij daarvan ondervonden had als pre dikant voor de visschersvloot. Dat de spreker met genoegen werd gevolgd, bleek wel uit de groote aandacht, waarmede naar hem werd geluisterd. De vergadering werd geëindigd met het zingen van ps. 119 3. Ds. Waardenburg eindigde op ver zoek van den heer De Reus met dank zegging. RECHTZAKEN. De Haagaehs jongeheerenbende. De Haagsche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaken betreffende de bal dadigheden in het Statenkwartier in Den Haag. De 20-jarige J. G. A. M. E. werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens wederrechtelijk eenig gosd aan een ander toebehoorende vernielen en beschadigen. De eisch in deze zaak was f 100 boete. De 21-jarige J. K., tegen wien we gens heling van door andere beklaagden gestolen fietsen 3 maanden gevangenis straf was geëisc-ht, werd van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. De 19-jarige G. A. R. werd wegens diefstal van 15 fietsen veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf; de medebe- klaagde in deze zaak, de 18-jarige scho lier J. H., werd vrijgesproken. De eisch tegen beide beklaagden was 6 maanden gevangenisstraf. De 18-jarige scholier J. H., de 16-jarige D. W. B., eveneens scholier, en de 19- jarige tajarconist J. W. v. V. werden veroordeeld wegens opzettelijk veroorza ken van gevaar voor het verkeer voor stoomvermogen; de bekl. W. D. B. voor noemd en de 19-jarige reiziger A. N. wegens diefstal; de beklaagden J. H. en J. N., 'beiden voornoemd, wegens opzet telijke brandstichting, waardoor gemeen gevaar voor goederen te duchten was; de beklaagden J. H., A. N., D'. W. B., alle drie voornoemd, wegens opzettelijke vernieling van goed aan een ander toe- behoorend, de beklaagden J. H., D. W. B. en A. N. tevens wegens diefstal, in totaal de beklaagde J. H. tot een ge vangenisstraf van 2 jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis van 5 Juli af; de beklaagde D W. B. tot 1 jaar tucht school; de beklaagde J. W. v. V. tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis van 5 Juli af; de beklaagde A. N. tot een gevange nisstraf van 2 jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis van 5 Juli af, en de beklaagde G. A. R. tot 3 maanden en 22 dagen gevangenisstraf met aftrek van de geheele voorloopige hechtenis. De beklaagde G- A. R. werd vrijge sproken van de hem ten laste gelegde vernieling. De eisch tegen deze 5 beklaag den luidde onderscheidenlijk 1 jaar ge vangenisstraf, ter beschikking stelling van de regeering, 5 maanden, 2 jaar en 1 jaar gevangenisstraf. AANBESTEDINGEN. MIDDELBURQ. Nieuwe ontwerpen en begrootingen worden GRATIS gemaakt. per koker 00 ot. Slapeloosheid, Examenvrees, Gej aagdheid per koker 46 ot. Binnen 10 min. verlichting der hevigst® hoofdpijn. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE te Zierikzee, L. G. v. ZALT BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. Kngros Firma VAN TRIGT MAST, Hofdijk, Rotterdam. BRUINISSE. Het onderhoud enz. van de tramhaven is gegund aan den heer L. van der Velde alhier, voor f 5080 per jaar. CENT. KERKNIEUWS. Nad. H®rv. K®rk. Beroepen: Te Kuinre, M. van der Voet, cand. te Oegstgeest. Te Heeg, J. van de Pol te Drogeham. Te Oppenhuizen, H. W. te Winkel te Vollenhove. Te Sloten (Fr.), J. H. Grolle, cand. te Am sterdam- Aangenomen: Naar Dedemsvaart, P. v. d. Sluijs te Haulerwijk. Bedankt: Voor Zeist, G. H. Beeken kamp te Leiden. Voor Rouveen, J. E. Klomp te Oldebroek. Voor St.-Anna- land, J. Enkelaar te Bleskensgraaf. Voor West-Terschelling, Dr. J. Th. Ub- bink te Roodesc-hool. OUD-VOSSEMEER. Door ds. van Griet- huijsen wordt Dinsdag 31 Oct. des avonds 6,30 uur een godsdienstoefening gehou den voor Gedenkdag der hervorming. Geref. K®rk®n. Beroepen: Te Berkel, J. Koelewijn te Dedemsvaart. Bedankt: Voor Schildwolde, P. de Jong te Schoonebeek. Voor Lioessens, S. van Dijken te Zweeloo. Voor Axel, P. Deddens te Brielle. Lodz, 3 October 1922. Geachte Heer Redacteur, Meen niet, dat ik mijne belofte U iets over Moskou mede te deelén, vergeten heb, doch mijne herinneringen zijn zóó talrijk, dat ik dikwerf genoodzaakt ben iets niet mede te deelen, uit vreeze dat ik mijn begonnen verhaal niet voleindig of onnoodig onderbreek. Het Moskou, dat ik in 1918 van 15 Februari tot 1 Mei te aanschouwen kreeg, geleek in 't geheel niet op de vroolijke, in-russische Boja- renstad van 1917, noch op het Moskou dat, onder het tzarenbestuur, ik het ge not had te bezoeken. Zoo'n arbeidersbe- stuur doodt alle poëzie, vernietigt elke vreugde, verbiedt elke neiging tot genot, slaat alles dood, beukt op alle gemoeds leven met ruwe arbeidersvuisten". Wee u, zoo ge niet denkt zooals wijl" Sois mon frère ou je te tue". Doe wat ik u voorschrijf; denk niet, stem zooals ik je lui het gebied". Niemand heeft eenig recht op of tot iets; dat recht hebben alle tege lijk, daarom heeft niemand het behalve de leiders, de kommissarissen, die zich zelve de opdracht tot besturen gegeven hebben, daarbij steunende op 't ruwe ge weld der dom verwoede. En dan-die 'be lachelijke wijze waarop die zoo prat op hun ruw geweld zich zoo zeer gevoelende arbeiders gezag zoeken uit te oefenen! Steeds zijn zij daarbij de slachtoffers van sluwe, listige en geslepen leiders, die vol strekte despoten zijn, volmaakt gelijkend op de wreedste aller autocraten. Zooals ik u reeds schreef, was ik ge» durende mijn verblijf te Moskou van af kommandant eener roode officiers-in structiebatterij tot chauffeur eener last- automobiel, waarmee ik op allerstrengst hevel rooftochtefi, raids en razzias hield in de omstreken van Moskou tot het uit vinden, opsporen, in beslag nemen en naar Moskou convoyeeren van alles wat eetbaar was, wat dienen kon tot kleeding, tot verhooging van het aanvallend ver mogen der roodgardisten of te wel ar beiderssoldaten. Ik was tegenwoordig bij het in massa's nederschieten mijner mede officieren, volvoerde allerlei krankzinnige bevelen, doch aan handen, aan voeten en aan den lijve gebonden, gehoorzaamde ik zoo weinig ik het maar vermocht. Ik red de tal mijner mede-officieren het leven, wijl het roode bestuur overtuigd was van mijne eerlijkheid, van mijne rechtschapen heid; ik bekwam voeding en kleeding,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1