Zierikzeesche él Nieuwsbode abonnement: Maandag 23 Oct. 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD. dienstplicht. HINDERWET. buitenland. Uit Stad en Provincie. Prjjs per 8 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 80 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bjj contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10843. landing op don d«g T»n ui«- Blt. k, J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Rcdact. M. I. HOSTE» *ava vMr Dit nnmmer bestaat nit 3 bladen. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER ran Zierikzee brengt ter algemeeno kennis, dat omtrent de aan vraag om vrijstelling van den dienstplicht betreffende de hieronder genoemde persoon, de uitspraak is geschied, zooals achter zijn naam is vermeld. Volgnummer1. Geslachtsnaam en voornamenWELTE VREDEN WILLEM JAN. Lichting: 1919. Om welke reden de vrijstelling is gevraagd wegens kostwinnerschap. Aard der uitspraakMet ingang van 1 November 1922, voor een jaar vrijstelling van den dienst te verleenen. Welk College of welke autoriteit de uit spraak heeft gedaande Minister van Oorlog Dagteekening, nummer enz. der uitspraak 17 October 1922. Tegen deze uitspraak kan binnin tien dagen na aen dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevenewien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen woordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettigen vertegen- - woordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Ko ningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bjj den Bur gemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Voor zooveel betreft uitspraken, door Ge deputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Zierikzee, 18 October 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. P. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Zierikzee doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 13 December 1921, 8 Mei 1922 en 1 September 1922, is vast gesteld de volgende verordening VERORDENING op den keuringsdienst van Vee en Vleesch in de gemeenten Zierikzee, Kerkwerre en Noordgouwe. Zjjnde deze verordening door de Gedepu teerde Staten van Zeeland bjj besluit van 13 October 1922, No. 167, 3e Afd., goed gekeurd. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19 October 1922. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN, VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. N.B. De inhoud dezer verordening is opgeno men in bet nummer dezer Courant van Vrijdag 20 October 1922. leden der partij, doch door de minst-erva- renen en minst-bekwamen. Hij heeft zich aldus in de positie geplaatst van den paardrijder, die niet de teugels in handen heeft, doch zich vasthoudt aan den staat van het paard, een niet bepaald veilige positie. (Gelach). Ik meen, dat de belan gen van het land daaronder zullen lijden. De reactionaire opstandelingen zullen, wanneer zij eenmaal vast in den zadel zitten, hun „die hard''-program wenschen uit te voeren en ik koester de vrees, dat maatregelen genomen zullen worden, welke de revolutionaire elementen zullen versterken, die, wanneer zij met binnen de perken worden gehouden door een verstandige wetgeving, de massa's der be volking voor zich zullen winnen, waarvan de gevolgen rampspoedig zullen zijn. Ik ben voor een goeden, gezonden vooruit gang. Ben complot tegen "Wirth. Ter bevoegder plaatse te Berlijn wordt nog steeds mets medegedeeld omtrent de feitelijke gegevens van den Rijkskanse lier over de in den Rijksdag door hem gedane mededeelingen dat een moordaan slag op hem voorbereid was, welke groote verrassing en opwinding veroorzaakt heb ben. Half-officieel wordt evenwel beves tigd, dat de Rijksregeering de laatste da gen concrete mededeelingen over een der- gelijken aanslag ontving en dat omvang rijke maatregelen ter beveiliging van den Rijkskanselier zijn genomen. Alle bladen, tot de uiterste rechterzijde, keuren het waanzinnige plan ten sterkste af. De Vorwarts wijst het vermoeden, dat het een daad van een krankzinnige zou zijn, van de hand. De autoriteiten hebben de overtuiging, dat het hier een nieuw moordcomplot betreft. De Turksohe kwestie. Maarschalk Foch heeft aan een ver tegenwoordiger van de Boedapester Lupta verklaard, dat het feit, dat de Turken we derom te Constantmopel zouden heerschen de gevaarlijkste oplossing van de Turk- sche kwestie was. De gealliëerden zeide hij moeten bijzondere aandacht wijden aan de ver zekering van de vrijheid der zeestraten. Roemenië heeft zijn uitweg naar de Zwarte Zee, en daarom moet aan dit land een vrije doortocht door de zeestraten worden gegarandeerd. Op een vraag of de maarschalk van meening was, dat ach ter de actie der Turken bolsjewistische invloeden moesten worden gezien, ant woordde hij, dat de vrijheid van de uit gangen der zeeën door de internationale controle voldoende gegarandeerd was. Het gevaar van een militairen aanval van de zijde van Rusland, achtte de maar schalk onwaarschijnlijk, omdat het Rus sische leger op het oogenblik niet in een toestand verkeert, welke het aan dit land mogelijk zou maken, tot den aanval over te gaan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van K. W. FEIJEN albier, om VERGUNNING tot bet oprichten van een Slachtsplaats voor bet slachten van runderen, schapen en varkens, in het achter gedeelte van het perceel aan de Balie, wijk B 485, kadastraal bekend in Sectie A, no. 55. Op Zaterdag 4 November a.s., des na middags 2 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in ta brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het GemeentebestuurzJjn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, 21 October 1922. Burgem. en Weth. voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester, P. F. WITTERMANS, Secretaris. Lloyd George's rede. Lloyd George, die Zaterdag te Leeds in een geestdriftige vergadering 't woord voerde, verklaarde, dat in de Carlton Club de banier van den partijstrijd was gehe ven. De groote combinatie van mannen uit alle partijen en van alle geloofsover tuigingen ten behoeve van nationale doel einden, welke ons den oorlog heeft doen winnen en bezig was ons langzaam maar zeker uit de vredesmoeilijkheden te bren gen, zoo zeide Lloyd George, is beëindigd. Het volk zal moeten beslissen, of een partij, dan wel het land, voorop staat. Nadat Lloyd George er op gewezen had, dat zijn opvoeding, zijn sympathieën en zijn mentaliteit democratisch waren, ging hij over tot het bespreken van het revolteeren der unionisten, waaraan echter de kring der ervaren unionisten niet had meegedaan. Bonar Law zelf had geaarzeld en had het met tegenzin gedaan. Ik be treur het, dat hij zijn overtuiging heeft laten omver stooten, niet door de wijze ZIERIKZEE. De minister van arbeid heeft goedgevonden, dat vroeger toege kende bijdragen voor woningbouw zul len worden uitgekeerd aan de gemeen ten St.-Annaland, ten behoeve van J.-M. Soeters (gedeeltelijke bijdrage) f 533 en Noordgouwe, ten behoeve van W- Moer- mond (restant) f 2400. Een groot aantal Ambtenaren was Vrijdagavond in „Conciordia" bijeengeko men, om de classificatie van gemieenten te bespreken. Naar bekend was geworden, zullen de burgemeesters aan de regeering de prij zen moeten opgeven van een aantal le vensbehoeften. En omdat nu juist niet gevraagd wordt naar die artikelen en verdere factoren, welke juist het leven in Zierikzee voor den ambtenaar zoo duur maken, werd met algemeene stem men 'besloten, een comité van actie te vormen, hetwelk tot doel heeft den auto riteiten op het funeste van de thans ge houden wordende enquête voor de amb tenaren in Zierikzee te wijzen en alle hiertoe dienstige gegevens te verzamelen terwijKhet eerste werk van het comité zou zijn, den heer burgemeester van deszelfs oprichting en doel in kennis te stellen en zijne steun te verzoeken. In middels kan het comité reeds mededee- len, dat de heer burgemeester, na een onderhoud met eenige afgevaardigden, zijn instemming met het streven van het comité heeft betuigd. Blijkens een in de „N. R. Ct." voorkomende advertentie, is op 60-jarigen leeftijd te Parijs overleden, de heer Chris- tiaan Willem Vermeijs. De overledene was van 1890 tot 1908 burgemeester van Zierikzee. DREISCHOR. Zaterdagavond werd hier een vergadering gehouden van landarb'ei- ders. De deputatie uit hun midden maak te den uitslag bekend van het onderhoud, hetwelk zij met het bestuur der Werk gevers had en de verhooging van loon inzake het bietenrooien. Hierna werd met een flink' ledental en onder leiding van den heer Portegies een afdeeling opgericht van den Bond' van! Arbeiders in het Land-, Tuintbuwi en Zuivelbedrijf. - 1 OOSTERLAND. Openbare vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrij dag 20 Oct. j.l. Tegenwoordig alle leden; voorzitter de burgemeester. De notulen van de vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Van den Commis saris der Koningin is bericht ingekomen betreffende de benoeming tot zetter, van de heeren S. de Rijke en A. S. v. Hoeve; van den Minister van Arbeid, houdende mededeeling, dat genoegen wordt geno men met een gemiddelde huur van f 3,25 per week voor de huizen „Tuindorp". Mededeeling wordt gedaan van 't proces verbaal van kasopneming d.d. 29 Sept. In kas was en moest zijn f5891,315. Vast gesteld wordt een instructie voor den ambtenaar met de keuring belast in den keuringskring Oosterland- De begrooting voor 1923 ondergaat eenige wijziging naar aanleiding van door Ged. Staten gemaakte opmerkingen. De aanslagen in den hoof- delijken omslag van J. de Rijke en Joh. van der Zande worden verminderd met f 165,98 en f 10. Afgewezen wordt 't ver zoek1 van L. J. Dijkman, om vermindering van zijn aanslag in diezelfde belasting. Een yerzoek van J. J. de Vos, om ver mindering van schoolgeld wordt inge willigd, dat van L. J. Dijkman wordt aan gehouden en van P. A. Rotte eveneens. Wordt gelezen het door den brandmees ter ingediend rapport betreffende den toe stand waarin de brandbluschmiddelen ver- keeren. Het blijkt, dat slangen en spuiten in bevredigenden staat zijn en de lan taarns moeten vernieuwd worden. De voorzitter deelt mede, dat de werkzaam heden aan de haven en de straten te Sir- jansland naar wensch zijn afgeloopen en dat de varkensziekte blijkbaar tot staan is gekomen. Met algemeene stemmen be sluit men aan Gedep. Staten te verzoeken de jaarwedden van burgemeester, secre taris en ontvanger te verminderen. Gewe zen wordt op de wenschelijkheid om de klokken te verzetten als dat noodig is, avonds tusschen 7 en 8 uur. Hierna sluiting. Donderdagnamiddag toen M. S. Cz. alhier van het land op zijn boerderijtje terugkeerde, kwam hij tot de onaangena me ontdekking, dat er in zijn woning was ingebroken. Door een gebroken ruit is de dief naar binnen gekomen en heeft ongeveer f 200 uit de kast medegenomen. Men is den dader nog niet op het spoor. BRUINISSE. Zaterdagnamiddag had in de vergaderzaal der openb. school de ver pachting! plaats der zaten in de haven. Er was veel concurrentie, zoodat nog al hooge prijzen voor pacht geboden wer den- De zaten werden voor zeven jaar verpacht. Dat het muziekgezelschap „Nu met Hope" alhier, belang stelt" in de lot gevallen der ingezetenen toonde het weer Vrijdagavond, toen het onder leiding van den heer Kesteloo een serenade bracht bij! mej. de wed. J. Otte, die het voor recht genoot haar 80sten verj aardig te vieren. Na afloop deed het gezelschap eene muzikale wandeling door het dorp, Waarbijl het door velen vergezeld werd. SINT-MAARTENSDIJK. Openbare ge meenteraadsvergadering op Vrijdagmid dag 3 uur. Tegenwoordig, waren slechts 4 leden. Afwezig waren de heeren M. PV Groenewege wegens zifekte, de heer Vroegop, wegens verblijf elders, en de heer de Graaf wegens drukte met de bieten op de haven. Onder de ingeko men stukken behoorden mededeeling Ko ninklijke goedkeuring heffing keurloonen. Schrijven van heeren Ged- Staten betref fende de schilderijen en zilveren bekers. Zijl verzoeken de schilderijen in bruikleen af tè staan aan de Provincie Zeeland op voorwaarde dat deze de schilderijen zal doen restaureeren. Mocht de raad; de schilderijen ter plaatse wenschen te be houden, dan kan hel college van Ge deputeerden niet toelaten dat de raad de gemeente-eigendommen verwaarloost. Eu dient dus een post op de begroeting voor 1923 te worden gebracht. Mocht de raad in gebreke 'blijven zulks te doen dan 2/al worden overwogen of het col lege niet gebruik Zal maken van de tij de wet gegeven bevoegdheid, zoodanige post op de begrooting te doen brengen. Na ampele bespreking werd een voorstel gedaan door raadslid Koopman een proef te nemen met 2 schilderijen, over welk voorstel echter de stemmen staakten. Met betrekking tot de zilveren 'biekers werd het besluit der vorige vergadering thans zoodanig gewijzigd, dat de bekers ter beschikking werden gesteld van Zijne Excellentie, den heer Commissaris der Koningin ter plaatse, waar hij zou mee- nen dat Zij behoorden. Een reclame H.O. van Jac. de Fouw werd ingewilligd'. Bij de behandeling der begrooting 1923 werd besloten 81/2 °/o pensioensbijdragen op de ambtenaren te verhalen. Wethouder Quakkelaar had voorgesteld de wedden der gemeente-ambtenaren met 18 o/0 te verminderen, behoudens de nog te ver halen 8I/0 '0/0 voor pensioensbijdragen. Bij de post 'onderhoud Gemeentehuis stelt Wethouder Quakkelaar voor den amb tenaar met het schoonhouden belast, een hoogere wedde toe te kennen tot een bé- dragl van f 60, welk' voorstel werd aan genomen. De post Plaatselijke Inkomsten belasting werd gesteld op f 20000 te lgen f 26000 het vorig jaar. De begrooting voor het woningbedrijf Werd aangeno men in ontvang en uitgaaf bedragende f 11395,82. De begrooting van het Wee zen-Armbestuur werd aangehouden omdat niet was aangegeven welk btedrag voor het Groene Kruis zou worden beschik baar gesteld. Aan het slot der vergade ring werd medegedeeld, dat bij de op meting van den kaaimuur gebleken was dat de verschillende hoogten overeen komstig het bestek waren, dat in het algemeen gebleken was dat te veel' waar de was gehecht aan allerlei kletspraatjes. De heer Koopman achtte dat de modder uit de haven niet voldoende door den aannemer was uitgehaald. De voorzitter antwoordde dat nog altijd verrekening moet plaats hebben. Hierna sluiting. onderwijs! Voor het examen motor-maChinist door het Polytechnisch bureau „Nederland" (P. B. N. A.) te Amsterdam gehouden, plaag de de heer W. A. den Engelsman te Oud-Vosmeer. ZONNEMAIRE. Met ingang van 1 DeC. - a.s. is tot onderwijzer aan de Chr. school ahier, benoemd de heer W. van Splun- der te 's Gravendeel. SPORT. ZIERIKZEE, 22 Oct. Voetbalwedstrijd tusschen de plaatselijke clubs D.V.O. I en Z.V.V. I. Uitslag. 1—0. D.V.O. won alzoo de uitgeloofde medaille. 21 Oct. Z.V.V. II—A.B.S. 4-0. OUD-VOSSEMEER. Zondag 22 Oct. Wedstrijd voetbalclub „O. V. V." alhier en „D. E. V. O.", Steenbergen; uitslag 6—0. tan heinde en ter. Uit Reval wordt gemeld dat Lenin wederom' ziek is geworden. - Op de lijn Boedapest—Constanza, nabij het station Lorutanyn, heeft een treinramp plaats gehad. Vele wagons zijn vernield; reeds zijn 30 dooden en 85 gewonden geteld. Het O.M. bij het staatsgerechtshof te Leipzig heeft een bëlooning van 1/2 millioen mark uitgeloofd voor hem, die aanwijzingen kan doen, welke leiden tot de arrestatie van den afzendler der ver giftigde bon'töns. Dr. Nansen, die een auto-tocht door Thracië heeft gedaan en op weg naar Athene is, meldt, dat de toestand der vluchtelingen verschrikkelijk is. In het Thuringerwoud is Zaterdag de eerste neeuw gevallen. - Voor de revolutionaire rechtbank te Moskou is een proces begonnen tegen 133 beambten van 'de spoorwegstations te Moskou. Onder de beklaagden bevin den zich ook eenige stationchefs. - Bonar Law1, de a.s. Britsche pre mier, is Zaterdag door den koning ont vangen. heeft gespeeld. Tijdens het laatste ver hoor in het Huis van Bewaring heeft Nat nog steeds ontkend. 'D& moord in Limburg, Omtrent het drama te Klein Genhoutbeek (zie onder Telegrammen van Vrijdag) wordt aan de „Tel", medegedeeld, dat het geval' als volgt moet hebben plaats gehad: Reeds geruimen tijd had de 26-jarige Jacobs een ongeoorloofde verhouding met ze kere juffrouw1 J. W., die een buurmeisje van den vermoorden Caumans was. Cau- mans had reeds meermalen het meisje op het verkeerde van deze verhouding gewezen, hetgeen voor JaoobP aanleiding was hem te dreigen- Gisteravond nu za gen Jacobs en zijn meisje Caumans nabli} Zijn woning. Hij bedreigde hem weder en toen het meisje riep: „Maak hem kapot", schoot Jacobs op hem met zijn geweer. De kogel ging door het hart, de long en de lever. Caumans zakte döod neder. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, had Jacobs nog. gelegenheid met het meisje te vluchten. Onmiddellijk werd de marechaussee gewaarschuwd, die het 'signalement van den moordenaar en het meisje rondzond. verschillende berichten. De postdiefstal te Kerkrade. De post beambte B., die, in verband met den post diefstal te Kerkrade verdacht van hieraan debet te zijn, aangehouden was, is weder op vrije voeten gesteld en heeft zijn dienst hervat. Een ander spoor der recher che, dat naar Duitschland leidde, bleef tot heden zonder resultaat. Een gewild baantje. Voor de betrek king van secretaris bij de Kamer van Koophandel te Alkmaar, salaris f 5000, hebben zich 180 sollicitanten aangemeld, waaronder een 30 meesters in de rechten. Straatverlichting geen luxe. In den raad der gemeente Wognum (N.-H.) stel de de burgemeester voor, om den post straatverlichting van de begrooting te schrappen. Daardoor Zou een besparing van ruim f 1000 worden verkregen. De burgemeester grondde zijn voorstel op de bekende circulaire' van den minister van bmnenlandsche zaken aan de bur gemeesters, betreffende bezuiniging op de gemeente-uitgaven. De burgemeester noemde straatverlichting luxe. De raad dacht er anders over- In het belang van veiligheid en zedelijkheid achtte hij straat verlichting gewenscht. Met 6 stemmen te gen één werd 's burgemeesters voorstel verworpen. Het jachtongeluk te Duiven. De horloge maker V. uit Velp, die was aangehouden in verband met het ongeluk bij Duiven, waarbij de landbouwer van W. door een schot doodelijk is getroffen, is op vrije voeten gesteld. Hij houdt vol, dat er geen opzet in het spel is geweest. De moordzaak te Amsterdam. Naar Tel. verneemt, staat de zaak, vooral voor Gerrit Nat, één der aangehoudenen en wellicht de hoofdschuldige, in "'t drama dat zich eenige dagen geleden in de hoofd stad afspeelde, er thans zeer slecht voor. Het onderzoek op de kamer van juffrouw Nat, waar het misdrijf gepleegd zou zijn, leverde bitter weinig op. Nat en zijn moeder ontkenden, terwijl de vrouw Al- lard antwoorden gaf, waaraan geen touw was vast te knoopen. Dank zij 't hard nekkige onderzoek van de rechercheurs zijn nu in eenige tuinen van de Bilder dijkstraat en grenzende aan dien van het perceel, waar Nats moeder woont, be langrijke vondsten gedaan. Er zijn name lijk gedeelten van voorwerpen gevonden, waarmede het misdrijf gepleegd' is. Deze moeten na bet gebeurde uit het raam ge worpen zijn. Het is vrijwel zeker, dat Gerrit Nat het feit heeft gepleegd. Even zeker is, dat zijn moeder een zeer belang rijke rol in deze lugubere geschiedenis ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Mijnheer de Redacteur I Ondergeteekende verzoekt beleefd een plaat" in Uw veelgelezen blad; bjj voorbaat dank. Lange dezen weg wil ik de H.H. Slager» en hunne handlangers danken voor de prach tige reclame, die zij voor hem maken. Ook wil ik tevens de praatjes die zjj uit strooien van Stieren- en Paardenslager jj aan de Balie den nek in drukken. De handlangers hebben geprobeerd, met een dood veulen (kadaver) in 't pand te komen, dat ik in huur heb van den HeerK Fejjen, maar door het flink optreden en medewerking van de politie ie dat hun niet gelukt. Vooraf heeft de Keurmeester mij verboden daar aan de Balie nog vleesch te verkoopen (wat anders al jaren geschiedt is en volgens m.i. zou een bestaande gelegenheid vier jaar tjjd krijgen voor verandering, zooale de nieuwe wet het vereischt), maar ondergeteekende is het nu reeds verboden. Dus beslist tegen werking. Waarom?Omdat hp de Maatschappp in het algemeen helpt aan goedkooper vleesch. De runderen die aan de Balie geslacht wor den, zijn allemaal lx/a- en 2-jarige ossen. Stierenvleesch zou men misschien bij slagers kunnen vinden, welke ze!f nooit een beeBt slachten, maar geregeld een kwart beest van elders toegezonden worden. Tevens hebben de handlangers foto's laten maken van den gevel van bet pand met het doode veulen (kadaver) op een kar er voor en deze worden na door hen aan H.H. Slagers enz. verkocht. Die foto's zpn ge maakt door den Heer Pagé Jr. uit de Minne broerstraat. Maar ondergeteekende verzekert de hand langers, dat zoo iets niet als laster zal wer ken en daarom verzoekt hij de ingezetenen van Zierikzee en ook de buitenbewoners hem te blijven Bteunen; dan verzekert hp allen steeds prima rundvleesch van Ossen te leveren tegen de goedkoopst mogeljjkeprjjzen. U Mjjnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik WILLEM ARNOLD. P.S. Bovenstaande geldt niet alle slagers, want één is er zeker, die zich niet met dit alles inlaat. Aan belasting betalend inwoner". Uw ingezonden epistel, aan het hoofd waarvan stond: „De salarissen van Burge meesters en Secretarissen" heb ik gelezen en omdat ik mjj daarmede niet kan veree nigen, neem ik de vrjjheid eenige opmer kingen daarover te maken. U gaat, om aan te toonen dat de salarissen zoo hoog zpn, die van 2 ambtenaren samem tellen en vermenigvuldigen met 10, waardoor U tot een bedrag komt van f 30000.^ Zoo'n getal moet natuurlijk bjj den lezer inslaan. Beter ware het met uw overzicht bjj éénö gemeente te blijven en dan te nemen, om effect te maken, een kleine gemeente. Na 10 jaar dienst is bet salaris in zoo'n gemeente van een burgemeester en secretaris ▼oor elk f 1400 of te zamen f 2800. Dit bedrag vindt U te hoog en kan, zegt U, niet weden opgebracht. U vergeet evenwel (misschien omdat U 't niet weet) te vermelden 1°. dat het Rjjk in de jaarwedde bjjdraagt f 600 per jaar; 2°. dat door wjjziging, gebracht in de finan- tieele wet, ter ontlasting van de ge meenten het Rjjk aan de gemeenten tegenwoordig nog een extra uitkeering verleent tot een bedrag varieerend van f 600 tot over de f 700 3®. dat, wanneer de ambten van Burge meester en Secretaris in één persoon zijn vereenigd, de jaarwedden met Va gedeelte worden verlaagd; 4®. dat in de laatste regeling door Gedep. Staten vastgesteld voor de nieuw te be noemen titularissen die verlaging nog aanmerkelijk is opgevoerd; en 5®. dat, als in gemeenten, waar „premievrij pensioen" bestond, wordt overgegaan om ingevolge de nieuwe pensioenwet 't volle verhaalsrecht toe te passen, dat die ge meenten een voordeel hebben van 5 pCt. der door U gewraakte jaarwedden en de ambtenaren hunne salarissen met 8Va pCt. zien verminderd. Ten slotte breekt U een lans voor samen voeging van gemeenten, om daardoor aan deze kwestie de beste en de voordeeligste oplossing te geven. Moge samenvoeging in het algemeen voor deel brengen, in vele gevallen echter zal men juist 't omgekeerde bereiken. Ik meen dat in de streek Westelijk Schou wen, die U tot uitgangspunt neemt, daar juist omstandigheden zich voordoen, waar door samenvoeging beslist nadeel zou ver oorzaken. Het zou mjj thans te ver voeren om dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1