sigsZierikzeesche 0 Nieuwsbode §ss™ DUKAATHELSNGE ft. JURGENS* G. J. HOEK, Steenhouwerij en Slijperij, C. C. TIMMERMAN Nz 1 Vrijdag 20 Oct. 1922. zierikzeesche courant. ST» ?-*«•— VERVANGT NATUURBOTER Grafzerken, Grafmonumenten in artistieke uitvoering, Marmeren Schoorsteenmantels, Marmeren Vloeren, Plinten, Hardsteenen Dorpels, Stoepen enz. enz. MIDDELBURG. - VLISSINGEN. - ZIERIKZEE. EERSTE BLAD. B. H. I0ELER, Zzee 1 I Karpetten en Loopers. Gemaakts Ondergoedaren. Algemeen Overzicht. Firma BELDERQK VAN RQO, EIGEN FABRIKAAT, ZENUWACHTIGHEID ABONNEMENT: BI I I ADVERTENTIÊN v w m a w a Bij contract belangrijke korting. W Ondergeteekende bericht dat de Heer 's Heer-Arendslop A 401 te Zierikzee, door hem is aangesteld als Vertegenwoordiger voor Zierikzee en Omstreken voor de levering van Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DEKENS. BEDDEN. MANUFACTUREN. Fluweel van af f 1,75. Japonstoffen. MANUFACTUREN. SPORTFLANEL. ROKFLANEL. MANUFACTUREN. Oproeping Hoofd, tevens onderwijzer btj liet vervolg onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee roepen op, SOLLICITANTEN naar de op 1 November a.s. oppenvallende be trekking van Hoofd, tevens onderwijzer bij het Vervolgonderwy», om daarbij les te geven gedurende 9 uren per week, tegen de bij de wet bepaalde belooning. Sollicitatiestukken worden ingewacht bij den Burgemeester tot en met 24 October a.s. Zierikzee, 19 October 1922. Burgem. en Wetb. van Zierikzee, JL. J. F. FOKKER VAN CRATESTITN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester, F. F. WITTERMANS, Secretaris. Met spanning, zag in 't laatst der vo rige iweek geheel Engeland uit naar de rede die Lloyd George te Manchester zou houden. (Tegen morgen (Zaterdag) is weer een nieuwe aangekondigd). Doch na het uitspreken dezer rede is nog geen licht gekomen in de plannen, die de premier koestert ten aanzien van zijn al dan niet aanblijven. Wel heeft deze rede, vooral in Frankrijk, kwaad bloed' gezet, want de eerste-minister was erg uit zijn humeur over dezen bondgenoot, toen hij de Britsche politiek in 't na burige Oosten verdedigde. Nog slechts en kele weken geleden, ze: de premier, kreeg Engeland van de Fransche regee ring de mededeeling, dat als de Grieken of Turken de neutrale zóne binnendron gen, de geallieerden zich daartegen met geweld moesten verzetten, terwijl toen het er op aan kwam1, de Fransehen zich terugtrokken Dit verwijt, dat Frankrijk Engeland door het terugtrekken zijner troepen uit Tsjanak in den steek liet, wordt officieus door de Fransche regeering afgewezen. Ook in Engeland zelf heeft men aan de laatstgehouden rede aanstoot geno men en de pers daar te lande is niet enthousiast. De „Daily Mail" schreef deze Week, dat de Britsche vertegenwoordigers op de a.s. vredesconferentie ten aanzien der Levantkwestie door deze rede ernstig in hun taak worden bemoeilijkt. Als dat de diplomatie van Downingstreet is, dan hoopt het blad, dat men daar geen her haling meer van zal krijgen of anders gezegd, maar dan duidelijker: 't wordt tijd dat Lloyd George zijn memoires zal gaan te boek stellen en rust nemen. Maar het allergrootst gevaar voor de positie van den „keizer uit de Downing street" moet men zoeken in de sen satie, die zijn redevoering bij de Mo- hamsdanen heeft gemaakt en de politieke tegenstanders zorgen er wel voor, dat deze uitingen onderde oogen van het groote publiek komen. De "Times of India", een te Bombay verschijnend 'blad!, bestempelt de rede als een reeks thea trale frases van een regeering die het Britsche rijk bijna, en volstrekt onnoodig, in een bloedigen oorlog had gestort. Ook in Afghanistan en Perzië moet de toorn tegen den Britschen premier zeer heftig zijn. De Emir van Afghanis tan en de Sjah van Perzië moeten ver- ziekérd hebben, dat zij: tegen de rede van den eersten minister zouden protes teeren. Zulke berichten moeten de po pulariteit van Lloyd George en van de coalitie-regeering wel afbreuk doen. Intusschen leeft men in Engeland in afwachting der vergadering van de con servatieve parlementsleden, die schijn baar meer de- aandacht in beslag neemt dan alle internationale kwesties. Wordt op die vergadering de partijleider der unio nisten, Chamberlain, voldoende gesteund, dan wordt verwacht, dat Lloyd George den Koning zal adviseeren, het parlement te ontbinden, in welk geval de algemeene verkiezingen spoedig zullen worden uit geschreven, die het antwoord zullen geven (Op de vraag: zal Engeland m de volgende parlementaire periode nog door Downing street worden -geregeerd? BUITENLAND. Bolsjewistische actie. De correspondent van de Times te Ber lijn meldt, dat gedurende de laatste we ken de Sovjet-pers groote aandacht wijdt aan Duitschland en meer in 't bizonder aan de Duitsche arbeidsklasse. De Sov jetbladen bevatten in den laatsten tijd een menigte artikelen over Duitschland en lange brieven uit Berlijn en andere belangrijke Duitsche industriëele centra. De grondtoon van al die artikelen is de verschrikkelijke toestand waarin het Duit sche volk verkeert, die als veel erger wordt voorgesteld dan die van de arbei dersklasse in Sovjet-Rusland. Sinds half September bevat de „Krasnaja Gazete", telegrammen met sensationeele opschrif ten uit Berlijn, die alle ten doel hebben er op te wijzen, dat het leven m Duitsch land duurder en de levensvoorwaarden daar over 't algemeen slechter zijn dan in het „Sovjet-paradijs". De strekking van een brief dien de „Krasnaja Gazeta" beweert van „een Duit sche arbeider" te hebben ontvangen, is, dat de toestand van de arbeidersklasse in Duitschland onhoudbaar is geworden. De brief doet opgaaf van loonen van Duitsche arbeiders, en die opgaven zijn viermaal lager dan de loonen in werke lijkheid zijn. Met behulp van deze cijfers komt het Sovjet-blad tot de conclusie, dat de Duitsche arbeiders er wel drie of viermaal slechter aan toe zijn dan hun meer fortuinlijke Russische kamera den. Al dit geschrijf vormt een onder deel van een campagne op groote schaal van nagenoeg de geheele pers te Moskou en, Petrograd. en zelfs van de provinciale pers, om aan te toonen hoe benijdens waard het volk is, dat leeft onder het bestuur van de philanthropische com munisten. Het doel van dat alles is om te bevorderen hetgeen Radek tijdens een debat over „internationale politiek" op het jongste congres der communistische partij aankondigde als „de aanstaande re volutie in een der groote industriëele landen". De pogingen van de Derde Internatio nale, om in Duitschland op een revolutie aan te sturen, worden met ijver en vol harding voortgezet. Terwijl de Russi sche Bolsjewiki den Russischen arbeider verzekeren, dat binnenkort in Duitschland de sociale revolutie zal uitbreken, tracht hun werktuig de „Rote Fahne", gehol pen door Russische „propaganda-experts*', het oor te krijgen van de Duitsche ar beidersbevolking. De jongste communis tische relletjes te Berlijn zouden een uit vloeisel van deze campagne zijn geweest. De ontmaskerde doode. Een buitengewoon handige poging om een verzekeringsmaatschappij op te lich-. ten, heeft Dinsdag de strafkamer in Moa- bit te Berlijn bezig gehouden. De aanklacht wegens bedrog was ge richt tegen den commissionnair Handtke, zijn vrouw, den koopman Schmiel, diens verloofde en de winkeljuffrouw Else Hoff mann. Handtke, die steeds voor welge steld c ommissionnair speelde, sloot in het voorjaar bij de maatschappij „Prudentia" een levensverzekering ten gunste van zijn vrouw voor meer dan 400.000 mark. Daar de uitvoering van het bedrog hem m Berlijn te gewaagd scheen, ging hij met Schmiel naar Hamburg en betrok daar een woning in bad Wittenberge. Op zekeren dag zwommen beiden tot aan het uiteinde van een pier bij Blankenese. Toen verdween Handtke plotseling in de golven. Men zocht overal, doch zonder succes, daar de „verdronkene", c(ie een uitstekend zwemmer was, om de pier was heengezwommen en aan den anderen kant weer aan land gegaan. Den volgenden dag verlangde de treurende weduwe de uit betaling der verzekeringssom van 400.000 mark. De maatschappij was echter voor zichtig, deed dus haar naam van „Pru dentia" eer aan, en verlangde het over leggen van een bewijs van overlijden. Dit bleek verstandig gezien te zijn, want korten tijd daarna kwam Handtke weer boven water: hij dook te Breslau op bij zijn vader. Het bedrog stond thans vast. Handtke werd gearresteerd en de aan klacht volgde. De beklaagden bekenden voor het mee- rendeel. De verdediger wees erop, dat Schmiel reeds vroeger wegens een ziels ziekte ontoerekenbaar was verklaard. Uil Stad en Provincie ZIERIKZEE. Uitslag verkiezing van één hoofd-ingeland van het Waterschap Schouwen in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer D. Groene- veld' de Kater. Uitgebracht 96 stemmen, waarvan verkregen de heeren: M. van Gastel 58 st; H. J. Gast 20 st.J. J. Gelukl 9 st.; P. Gast 4 st.; K. W. den Boer '2 st. en J. C. Hanse, G. (van der Sluis en J. M. van der Velde, ieder één stem, zoodat de heer M- van Gas tel gekozen is. DREISCHOR. Donderdagmorgen wer den in het schaftlokaal van de Zierik zeesche bietendrager.s aan het haventje „Beldert" alhier, een zes-tal' rijwiellan taarns ontvreemd. De politie doet onder zoek. j' BRUINISSE. Donderdagmiddag werd een ongeveer zevenjarig meisje door een fietsenden jongen overreden. Het kind be zeerde zich daardoor zoodanig, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Bij onderzoek bleek, dat een der beentjes beneden den enkel gebroken was. SCHERPENISSE. Bij Kon. besluit is be noemd tot lid van het bestuur der water- keenng van het calamiteuze. waterschap Scherpenisse de heer C. van Dalen Pz. alhier. THOLEN. Door den hevigen wind voer Donderdagmiddag de hoogaarts Th- H. 77 op een staaldraad, die van een in de Eendracht liggend gemeerd schip aan den wal bevestigd was. Door den hevigen schok kreeg de hoogaarts een gat in den boeg en begon onmiddellijk te zinken. Met veel moeite is toen getracht de hoogaarts in tamelijk ondiep water te brengen, alwaar ze toen zonk. Als curiositeit valt te melden, dat voor het branden der varkens hier geen stroo aanwezig is. De oorzaak is, dat de aardappelen al het gedorschen stroo opeischen. Ook hier liggen groote voor raden gekuild, doch het grootste gedeelte ligt nog maar alleen onder stroo. RECHTZAKEN» De Cbineezen-moorden. De vierde kamer der rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen de 17 en de 5 Chmeezen, die zich te verantwoorden hebben gehad in verband met de moord- en schietpartijen op 17 Juli j.l.: Ie. in de loods Java op de Javakade, waar de Chinees Pang Lin van het leven werd beroofd en de Chinees Tjon Kow een ernstige schotwond kreeg. 2e op de Prins Hendrikkade, waar de Chmees Jung Poei door een of meer scho ten uit een scherp geladen revolver werd getroffen en waar een surnumerair van politie en een varensgezel met een revol ver bedreigd werden. Het O. M. had geëischt: tegen nos. 1 en 2 van de 17 Chmeezen wegens dood slag 6 jaar, tegen no. 12 2 jaar en tegen de 14 andere beklaagden van de eerste groep 1 jaar gevangenisstraf, een en ander wegens deelneming aan een vechtpartij: met doodelijk gevolg; tegen nos. 1 en 2 van de groep der 5 Chmeezen wegens po ging tot doodslag 3 jaar en tegen no. 4 en 5 wegens bedreiging met doodslag ieder 8 -maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde no. 1 en 2 van de 17 Chmeezen ieder tot 4 jaar ge vangenisstraf wegens doodslag en no. 3 'tot 3 jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag, de andere 14 Chmeezen van de eerste groep werden vrijgesproken. Van de 5 Chmeezen werden no. 1 en 2 schuldig verklaard aan poging tot dood slag en veroordeeld ieder tot 3 jaar en werd aan npf 4 4 tmaanden gevangenisstraf opgelegd ter zake van bedreiging met een misdrijf tegen het leven. De beide anderen werden vrijgesproken. De rechtbank nam bij het opleggen van de gevangenisstraf aan, dat gevangenis straf voor een Chinees, die zich aan zijn omgevmg niet verstaanbaar kan maken, zwaarder weegt dan voor een Europeaan of Nederlander. De dubbele moord te Houtdorp. Het gerechtshof te Arnhem heeft Don derdag den beklaagde E. in hooger be roep veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf. De advocaat-generaal had een ge vangenisstraf van 12 jaar geëischt met aftrek van de preventieve hechtenis. De Zwolsche rechtbank had bekl. veroor deeld tot 12 jaar gevangenisstraf. AANBESTEDINGEN. Bij de op Donderdag gehouden aan besteding van kraehtvoeder voor „Land bouwbelang" te Bruinisse was laagste in schrijver: voor gezuiverde Mixed Mais en dubbelgezeefd katoenmeel, gegarandeerd 50 o/o eiwit en vet: De Zeeuwsche Voe der- en Kunstmesthandel te Zzee, resp. Mais f 11,87 en katoenmeel f 14,22 per 100 k.g., aan wien de levering is opge dragen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: Naar Bovensmilde (toez.) F. L. Kan te Oosterhout (N.-R.). Beroepen te Urk (toez.) R. Schellen berg, cand. te Amsterdam. Te Ouder kerk a/d. IJssel, I. Kievit, te Lunteren. Te Sleeuwijk (behoudens agreatie van den ambachtsheer), E. A. Lazonder te Tncht. Bedankt: Voor Kootwijk, W. L. Mulder te Benthuizen. Geref. Kerken. Beroepen: Te Watergraafsmeer, S. G. de Graaf te Rijswijk. Te Oostkapelle, L. J. Allaart, cand. te Delft. Te Wes- terbork, G. Husman te Bunde (Oost- Friesland, Duitschland). Bedankt: Voor Beetgum, J. v. Herksen te Twijzel. SPORT. ZIERIKZEE. Zondag a.s. zal hier een voetbalwedstrijd gehouden worden op het terrein van Z. V. V. in den Zandweg, tus- schen de twee plaatselijke voetbalver- eenigingen Z. V. V. I en D. V. O. I, om een medaille, uitgeloofd door een lid van Z. V. V. VAN HEINDE EN VER. Bij Vieksburg, in den staaf Massa- ehusets (V.S.) is een wagen aangereden door een trem. In den wagen zaten vele kinderen, die naar school werden ge bracht. Vijf kleintjes werden gedood, elf gewond. Bij' het spoorwegongeluk in Roeme nië tusschen Boekarest en Constanza zijn 19 personen gedood. Behalve de hoofdredacteur van de „Rote Fahne". die als buitenlander nog wordt vastgehouden, zijn alle redactie leden van het blad weer op vrije voe ten gesteld. Het vreemdelingenverkeer te Wee- nen is zeer verminderd de laatste tijden. Verscheidene hotels te Weenen zijn meer dan half leeg. Als een der voornaamste oorzaken wordt opgegeven, dat sedert eenigen tijd te Weenen het leven voor de buitenlanders duurder geworden was in eigen land. In Bilbao (Spanje) Zijn 3 'bandieten in een vertrekkenden trein gedrongen waar zij verscheidene passagiers beroof den. Bij hun ontvluchting werd een spoor wegarbeider gedood en een earabdnier ernstig gewond. De Engelsche regeering is afgetreden. Bonar Law heeft het eerste ministerschap aanvaard. Mary Pickford, Douglas Fairbanks en Charlie Chaplin hebben het Japansehe stoomschip „Persia Maru" gehuurd om een reis om de wereld te maken. Dit heeft hun 250.000 dollar gekost. De Fransche senaat heeft het wets voorstel aangenomen, waarbij de dag van 11 November, verjaardag van den wapen stilstand, tot feestdag verklaard1 wordt. Het weekblad voor bloembollencul tuur verneemt, dat de conferentie ter be spreking van de eventueele wijzigingen bij den invoer van bloembollen in de Vereenigde Staten te Washington gehou den worden op 30 October a.s. MIDDELBURG, leveren uitsluitend waarop veeljarige garantie l overspanning, slapeloosheid, onrust L Gebruik MJNHARDT'Ó r i Zenuw-tabletten^ ~en koken75d bijApolh. en Verkrygbaar te ZIERIKZEE by J. W. Gudde, Oude Haven en P. C. v. d. Valk, Damte THOLEN by L. G. van Zalt- bommel; te STAVENIS8E by Joh. Lenne. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Het vergaan van het s.s. Cornelis De ramp had plaats in den nacht van Maandag op Dinsdag ter hoogte va£i Grundkallen. Vermoedelijk is het schip, aldus de „Tel.", dat op weg naar Stock holm1 was, op een rotspunt geloopen en daarna spoedig gezonken. De zee was buitengewoon stormachtig, zoodat, al ware hulp spoedig ter plaatse geweest, het nog de vraag was geweest, of men wel met een boot langszij het zinkende schip had kunnen komen. In den nacht van Maandag op Dins dag werd door den Zweedschen kust- dienst een draadloos noodsein van het schip opgevangen, dat in Zijn kortheid de geheele vreeselijke tragedie weergaf. „Wij hebben onze booten verloren", al dus luidde het draadlooze noodtelegram. Verder werd niets meer van het schip» vernomen, ook niet de minste aanduiding omtrent de plaats, waar het schip zich bevond. Hieruit moet men dus wel de conclusie trekken, dat het schip vreese- lijk' van den storm had geleden en reeds te voren door de elementen van zijn reddingsbooten was beroofd. Onmiddellijk nadat het draadloos huïp- sein was ontvangen, werden de Zweed- sche stoomreddingsloepen de „Herakles" en de „Diana" ter assistentie gezonden. De Zee was echter zoo woest dat er reeds te voren aan werd getwijfeld', of men het schip des nachts al zou kun nen bereiken. Toch werd een poging ge waagd en werd de strijd met de woe dende elementen aangebonden. De „He rakles" arrveerde het eerst nabij de plek van de ramp, doch al haar pogin gen om een boot in zee neer te laten of cm op andere wijze hulp te bieden, mislukten. Men was genoodzaakt den dag af te wachten en had moeite genoeg oml niet te ver van het wrak af te drij ven. Ook het afzoeken van de zee naar drenkelingen bleef zonder resultaat. Het schip zoowel als zijn bemanning schenen geheel verloren. Bij", het grauwen van den morgen ge lukte het aan de „Herakles", het wralk te naderen. De „Cornelis" was toen reeds zoo goed als verdwenen. Alleen de mas ten staken nog boven de golven uit. Nog een korten tijd slechts, dan verdween het geheel in de diepte- Met het afzoeken van de zee werd nogmaals energiek een aanvang gemaakt,, evenwel Wederom zonder resultaat, zoo dat men moet aannemen, dat de geheele bemanning van 29 koppen bij deze ramp den dood m de golven heeft gevonden. Aan boord van dit stoomschip diende M!. Augustijn uit Zier.kzee als scheepskok. Een mooi traelement. In den Friesöhen greidhoek bezit een Hervormde gemeen te een beste boerderij, waarvan de huur opbrengst het salaris van den predikant vormt, die de plaats dan ook verhuurt. Jarenlang was er een zelfde huurder, die opgevolgd werd door zijn zoon, die beiden goed voor de plaats zorgden. De boerderij moest thans weer ingehuurd worden en over de koopsom konden dpminé en de pachter hét niet eëns worden. De laatste stelde daarom voor, de tusschenkomst in te roepen van de PachtCommissie der Friësche Maatschappij van Landbouw. De predikant wildé hier van niet weten, omdat z.i. die cóm'missie niet als onpartijdig kon worden be schouwd. De boerderij is daarpp verpacht tegen een som, hooger dan aanvankelijk gevraagd werd. De betrokken predikant zal daardoor zijn salaris zién stijgen tot ongeveer 10 mille. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelmgen van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co's Bure aux voor den Handel zijn over de week, eindigende 13 Oct., in Nederland uitge sproken 87 faillissementen tegen 45 faillis sementen m dezelfde week van 't yorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 Oct. 1922 2392 faillissementen tegenover 1648 over hetzelfde tijdperk van 't vorige jaar. Noodlottig schot. In de nabijheid van Duiven heeft een ernstig jachtongeluk plaats gehad. Toen drie jagers uit Velp een aangeschoten haas wilden opsporen m het bouwland, kregen zij ruzie met den eigenaar van het land. Wat er toen precies gebeurd is, staat niet vast, doch

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1