Zierikzsesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. BRIEVEN UIT RUSLAND. behoorende big de van Vrijdag 13 Oct. 1922, no. 10839. Het geteisterde Wolgagebied. Nauwelijks is de bevolking van het Wol- ga-district uit de periode van den moor denden honger tot dien van dragelijken honger overgegaan, of een nieuwe plaag bezoekt deze ongelukkige streek, een ern stige koortsepidemie, welke vermoedelijk haar dieperen oorzaak vindt in de droogte van het vorige jaar en den geleden hon ger. De geheele bevolking van het Wol- ga-gebied is een of meermalen aan deze epidemie ten prooi geweest, zoowel kin deren als volwassenen. De temperatuur stijgt tot 40°; somtijds duurt deze stij ging slechts een dag, maar in andere gevallen houdt ze dagen of zelfs weken aan; er komen ook gevallen met doode- lijken afloop voor. Altata, het groote en vroeger rijke dorp, lijkt nu wel uitge storven. Alle vensters zijn gesloten, vele huizen vervallen en vervuild. Tusschen de straatsteenen groeit het gras; men ziet geen honden, geen vogels, geen men- schen. De eenige, die men op straat ont moet, is een kind van 8 jaar, dat met een korf brood langs de huizen gaat; de geheele bevolking, op dit kleine kind na, ligt ziek. In vele kinderhuizen is het een treurige toestand; het geheele personeel is ziek en de kinderen zijn geheel aan hun lot over gelaten. Onder deze omstandigheden neemt uit den aard der zaak ook de honger weer toe. Komt in dezen toestand geen 'verbetering, dan moeten verschillende stre ken van het hongersnoodgebied de naaste toekomst met groote bezorgdheid tege- moet zien". Het proces Rathenau. Onder groote spanning hield de pro cureur-generaal Ebermayer in het pro- oes-Rathenau een groot requisitoir. Op uitvoerige wijze legt hij verband tusschen de aan het licht gekomen feiten. Hij er kent dat Brüdigam en Günther geen eer- ste-klas getuigen zijn. Het bewijsmateri aal is echter voldoende om de overtui ging te schenken, dat inderdaad in den 'boezem van zekere organisaties was be sloten tot vermoording van Rathenau en dat de 'beklaagden slechts werktuigen waren geweest achter wie andere, niet aan te wijzen personen hébben gestaan. Het staat vast, dat de onafgebroken op hitsing, speciaal tegen de Joden, de at mosfeer volkomen had vergiftigd, en dat de hoofden van jeugdige personen er door van de kook zijn geraakt. Voor Ebermayer bestaat er tusschen alle beklaagden een onverbreekbare ke ten van hechte verstandhouding. Ieder van hen was in het plan ingewijd- (De procureur-generaal gaat dan de schuld van elk der beklaagden afzonder lijk na. Hij betoogt dat de oudste Teehow van den beginne af aan in het moord plan was ingewijd. (Wat Teehow betreft valt enkel te vra gen, 'of hij bij! den moord mededader dan wel helper is geweest, of hij de daad als zijn eigen werk had willen uitvoeren dan wel door Zijn .hulp als handlanger had willen steunen- Hij1, procureur-generaal, beweert, dat TeohoW den moord als eigen daad had •gewild. Hij eischt dat Teehow, evengoed als Kern en Fischer, zal worden schuldig verklaard aan moord. De indruk, gewekt door de rede in grooten stijl, door Ebermayer, als requi sitoir uitgesproken, was geweldig. Vooral trof hij z'ijn hoorders, toen hij het oor deel van Rathenau over de moordenaars van Erzlberger voorlas, waardoor hij Ra thenau tot zedelijken rechter over zijn moordenaars maakte- Dat had de uit werking van een zweepslag op de be klaagden. De procureur-generaal noemde Günther een ijdelen jongen, een moreel- minderwaardige, die zich door kruiperig heid biji hooggeplaatste personen trachtte in te dringen, om met die connecties te pronken. Ebermayer vroeg daarop tegen den oudsten Teehow als mededader aan den moord, de doodstraf, tegen den jong- sten Teehow wegens behulpzaamheid en 'handlangersdiensten vier jaar en drie maanden gevangenisstraf, tegen Günther, jomj diezelfde redenen, zes jaar en 'drie maanden tuchthuis, tegen von Salomon vijf jaar tuchthuis, tegen Warneeke vier jaar tuchthuis, tegen Niedrig vijf jaar tuchthuis, tegen Ilsemann vier jaar en negen maanden tuchthuis, tegen Sohütt en Diestel ieder zes maanden gevangenis, tegen Steinbeck drie jaar tuchthuis en tegen Tillesen en Ploos ieder drie jaar gevangenis. Voor Voss werd vrijspraak gevraagd. Bij 't uitspreken van den eisch was het in de zaal doodstil. Alle be klaagden hoorden den eisch onbewogen aan. i Bon dubbele moord by vergissing. De bevolking van Nieuw-Brunswijk in New-Yersey, wordt al sedert weken m beslag genomen door den raadselachtigen dood van een bekend geestelijke van de episcopale kerk, genaamd Edward Whee ler Hall, en mevrouw Eleanor Mills, een lid van het kerkkoor, wier lijken een i eindje buiten de stad onder een appel boom werden gevonden door een jonge man, genaamd Raymond Schneider, en een 16-jarig meisje genaamd Pearl Bah- mer, die aan de autoriteiten verklaarden dat zij,, 's avonds wandelend, over de lichamen waren gestruikeld. Aanvankelijk verdacht men de vrouw van den rector ervan, haar echtgenoot, en mevrouw Mills te hebben doodgeschoten omdat zij tot de ontdekking zou zijn gekomen, dat haar man in ongeoorloofde verstandhouding stond tot mevrouw Mills en het voorne men had, met haar naar Japan te vluch ten. Men zou de zaak echter in den doof pot hebben gestopt om een kerkschandaal te vermijden. Het raadsel is thans echter opgelost. Maandag hebben de autoriteiten Schneider en een ander negentienjarig jongmenseh, genaamd Clifford Hayes, ge arresteerd en van Schneider de volgende verklarmg gekregen. Hij was verliefd op Pearl Bahmer, die hij ervan verdacht, in een onwettige verstandhouding te staan tot een man van middelbaren leeftijd. Hij haalde er zijn vriend Hayes toe over, het paar buiten de stad te volgen, en meende het daar onder een appelboom te zien. Hayes zou toen zijn revolver te voor schijn hebben gehaald en twee schoten hebben gelost. Schneider zou daarop op de slachtoffers zijn toegeloopen en tot de ontdekking zijn gekomen, dat zij den rector en de koorzangeres, in plaats van Pearl Bahmer en haar minnaar, hadden vermoord. Zij liepen verschrikt naar huis., Den volgenden dag maakte Schneider met Pearl Bahmer een zwerftocht door het veld en wendde voor een paar lijken te vmden, en gaf aan de politie kennis van zijn ontdekking. Hayes ontkent mtusschen ten sterkste de waarheid van het verhaal. Sensationcole bankaanval. De „Daily Chron." vermeldt een wel zeer sensationeelen aanval op een der banken te Eureka Springs (Arkansas). Binnen vier minuten na het alarm-signaal lagen vijf der aanvallers in de straat neergeschoten, terwijl de zesde was ge arresteerd. Het was negen uur in den morgen, toen een automobiel voor de First National Bank te Eureka Springs stil hield. Terwijl een man tij den auto post vatte, gingen vijf andere personen het bankgebouw binnen. Elkeen met hun re volvers bedreigend, wisten de aanvallers voor een bedrag van bijna 250,000 dollar aan geld en effecten te bemachtigen. Dan (weerklonk echter plotseling een alarm signaal, door middel van een geheim toe stel gegeven. Onmiddellijk gingen ramen en deuren van de woningen rondom het bankgebouw open, terwijl van allé kan ten! personen, met geweren en revolvers gewapend, kwamen toegesneld. De aan vallers renden het gebouw uit, de straat op, in alle richtingen vluchtend. Binnen enkele minuten lagen de vijf bankdieven, die geen gelegenheid hadden, om in hun auto te springen, door kogels getroffen 'op de straat. Drie van hen waren terstond dood, terwijl de twee anidsre doode- lijke schotwonden bekomen hadden. De ■zesde medeplichtige werd 'bij zijn auto door burgers gevangen genomen. Leeftydsgrens bestuursleden Water schappen. De Minister van Waterstaat heeft de medewerking van Ged. Staten der pro vinciën, ingeroepen voor de goede nale ving der bepaling van het nieuwe ,art. 15 tweede lid der wet van 10 Nov. 1900, iopi grond waarvan aan een voorzitter o,f een lid van het dageiijk'sch 'bestuur van een polder of waterschap met het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar oud ïs (geworden, ontslag wordt verleend. De minister verzoekt telkens tijdig vooraf aan zijn departement op gaaf te doen van die functionarissen, aan wie op grond van de 'bedoelde be paling ontslag moet worden verleend. Bovendien zal de minister het op prijs stellen telken jare tegen het einde van het kalenderjaar een algemeene opgaaf te ontvangen van de functionarissen, aan iwie in den loop van het volgend jaar, in veib'and met hun 70-jarigen leeftijd, ontslag moet worden verleend, met op gaaf van den datum, waarop dat ont slag zal 'béhooren in te gaan. Opheffing van de N. U. H. De Alg. Ned. Zuivelbiond (F.N.Z.) heeft zich! tot de aandeelhouders van de N.V. Nederl. Uitvoermaatschappij gewend met een voorstel om stappen te doen, welke er toe kunnen leiden, dat de regeering het initiatief neemt tot opheffing van de N-U.M. en tot intrekking van de wet van 3. Aug. 1914, houdende 'bijzondere maat regelen ten aanzien van het goederen verkeer met het buitenland. De F.N.Z. wijst er op, dat de toestand, waarop men 'bïji de oprichting van de N-U.M. het oog had, anders was dan die, welke thans heerschende is. Hoofd doel toch van de N.U.M. was de cen tralisatie van den uitvoer van die arti kelen, Welke onder de directe gevol gen van den oorlog nog voor export beschikbaar waren, en daarbij den in voer van hier 'beno.odigde goederen zoo veel mogelijk te bevorderen. Thans is er geen sprake meer van de noodzakelijk heid tot centralisatie van den uitvoer, zoomin om1 te voorkomen, dat er te veel goederen worden uitgevoerd als om een Zoo groot mogelijken invoer van goe deren te 'bevorderen. Integendeel moeten thans alle mogelijke krachten worden in gespannen om onze uitvoerproducten op de 'büitenlandsche markten geplaatst te krijgen, terwijl alle buitenlandsehe pro ducten in* overvloed te bekomen zijn- Het bestuur van de F.N.Z. meent dan ook, dat de buitengewone omstandigheden, waarop in art. 1 der wet bedoeld wordt, voorbij1 zijn en dat Üe tijd reeds lang aangébroken is, waarbij volgens art. 3 aan de Staten-Generaal moest worden voorgesteld, de wet op te heffen. ZIERIKZEE. Voor hen, die de werken van den gevierden schrijver J. O. Cur- wood kennen, zal de bioscoop-avond, wel ke Woensdag j.l. in de Concertzaal ge houden werd door de vereeniging „Alge meene Ontwikkeling" een duidelijker voor stelling hebben gegeven van de prachtige natuurtafereelen in het onherbergzame landschap van Noord-Canada. De meesten onzer lezers kennen het boeiend verhaal van „Kazan", xoodat we hier geen korte mhoud zullen laten volgen; wel zij hier opgemerkt, dat behoudens enkele ge deelten de vertoonde film prachtig was. In de (Onherbergzame sneeuwvlakten, nabij of in onmetelijke wouden, aan den voet van met sneeuw bedekte heuvels staan de blokhutten der kolonisten; daar wonen de pelsjagers, de strikken- en val lenzetters, die hun leven doorbrengen met jagen in de maagdelijke bosschen of visschen in de woest schuimende stroo men, die zich in groote meren ontlasten. Op die sneeuwvlakten en in die onmete lijke wouden leeft nog een andere jager de wolf die 's nachts bij het op roof gaan, zijn woest gehuil uitstoot over de verlaten troostelooze sneeuwvlakten. In die atmosfeer leeft „Kazan", de hoofd figuur van deze film, nu eens als gevan gen sledehond, dan weer als halve wolf te midden zijner soortgenooten. Maar een maal streelde een zachte hand zijn wol- venvacht en sedert dien is hij de vriend en trouwe beschermer van „Jane", de heldin ïn het bovengenoemde boeiende verhaal, waar doorheen een misdaad en een romannetje is geweven, die de span ning er tot het laatste toe inhoudt. Prachtige, woeste natuuropnamen biedt deze film; eindelooze sneeuwvlakten, on afzienbare dennenbosschen, woest stroo- mende Rivieren met rotsachtige oevers, etc., etc., vertoonden zich achtereenvol gens aan het oog. De film werd met aan dacht gevolgd, hetgeen wel bleek, toen „Kazan" een „open doekje'* kreeg, op het moment, dat hij Mc Cready naar de keel vloog. Het was een mooie film-avond. Naar wij vernemen hoopt Zondag 29 October, de sociëteit „Ons Genoegen" haar gouden jubileum te herdenken. Het 'bestuur stelt zich voor dit jubileum eenigszins feestelijk te herdenken en heeft den bekenden humorist Slinkert uitge- noodigd, den feestavond (met een bal na) te komen opvroolijken. DRE1SCHOR. Naar de „Hillegomsche Crt." mededeelt, vierde de heer J. H. der Weduwen, arts aldaar en geboren alhier, Vrijdag j.l. onder zeer vele blijken ken van belangstelling zijn zilveren ambts jubileum1. Bij monde van den voorzitter van het huldigingscomité, werd den ju bileerenden arts namens de'patiënten, een gebeeldhouwde 17e eeuwsehe kast aan- géfcloden. Behalve dit prachtige cadeau werden nog tal van fraaie geschenken den jubileerenden dokter aangeboden, die blij kens het verslag van de feestelijkheden, zich in de populariteit der gansche bevol king mag verheugen, niet alleen als me dicus, maar ook als warm medevoelend medemensch. NIEUWERKERK. Woensdagnamiddag te half vier werd de gemeente opgeschrikt door het luiden der brandklok, er was brand op. de hofstede „Krabbenhoek", eigenaar de heer M. J. Mol, bewoond door den zetboer Roskam. De schuur stond Weldra in volle vlam. De brand weer van Nieuwerkerk was spoedig op dé plaats des onheils en heeft zich flink geweerd om de woning te sparen; doch de schuur is een prooi der vlammen geworden. De beesten heeft men nog tijdig kunnen redden, doch al het andere is mede verbrand. De oorzaak is nog onbekend. SCHERPENISSE. Onlangs heeft de bur gemeester van Scherpenisse tot H.M. de Koningin het verzoek gericht een vaan del van het daar ter plaatse nog be staande gilde, dateerend uit het jaar 1594, welke vlag door een der dochters van Prins Willem I aan het gilde was geschonken en in 1863 door het gilde aan wijlen koning Will|em III ten ge schenke was aangeboden, en dat thans geplaatst is in de vaandelcpllectie vqn het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage^ uit die verzameling te mogen terugont vangen. De koningin heeft op dit verzoek goedgunstig 'beschikt. Op Dinsdag 7 Nov. zal op eenigszins plechtige wijze genoemd vaandel weer in het 'bezit van het gilde komen. De kamerheer in buitengewonen dienst J. W. J. baron Taets v. Ameron- gen, intendant van de Kon. paleizen, zal zich daartoe op genoemden datum naar Scherpenisse begeven. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Rijssen, J. Enkelaar te Bleskensgraaf. Te Leeuwarden, W. G. C. Beerekamp te Zwammerdam en C. G. Wagenaar te Usquert. Aangenomen: Naar Klundert, P. Pr as te Heukelum. Bedankt: Voor Oude-Tonge, M. B. Ver kerk te Gouderak. ZONNEMAIRE. Ds. de Voogd van 's- Heer Arendskerke heeft alhier een avond gewijd aan Kinderzorg. In een bevatte lijke rede zette hij: uiteen het doei en streven der vereeniging en schetste dik wijls op roerende wijze den vreeselijken toestand van die kinderen, die in 't Ge sticht Iworden opgenomen. Na die in leiding hield hij een rede over Ps- 121, die diepen indruk op zijn hoorders maak te. Het zanggezelschap „Nieuw Leven", dat op het orgel geschaard stond, wis selde de toespraken af met het zingen van een zestal toepasselijke liederen- Hel der en zuiver klonk het gezang in het ruime kerkgebouw en het waren geene ijdele klanken toen de predikant die dikwijls een schoon gébruik in zijn rede maakt van de gezongen woorden dier liederen, directeur en leden dank bracht voor hun gewaardeerde medewerking. Moge de collecte beantwoorden aan de verwachting NIEUWERKERK. De collecte tijdens den dankstond voor den oogst heeft op gebracht voor de Armen, f 214 en voor de kerk f 88. i SCHERPENISSE. Bij de Woensdagavond gehouden stemming van 4 gemachtigden voor het kiescollege werden uitgebracht 49 stemmen, waarvan de aftredende hee- ren L. Jansens met 49, D. Duijnhouwer Mz. met 46 en A. Kievit met 41 stemmen herkozen werden, terwijl in de vacature wijlen W. Geuze gekozen werd de heer J. L. Noom met 27 stemmen. OUD-VOSSEMEER. Door het Kerkbe stuur alhier is, naar ons wordt mede gedeeld, besloten, bij staking van stem men, niet te voldoen aan het bepaalde door den raad van beheer inzake de bij te dragen som door dat Kerkbestuur. Geref. Kerken. Beroepen: Te Nieuweroord, D. Scheele te Geesteren. Te Britsum, J. J. Dijk, cand. te Bussum. Geref. Gem. Beroepen: Te Sliedrecht, A- Verhagen te Middelburg. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 October. Zierlkzee. Geref. Kerk. ld en 6 ure, ds. Wielen ga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. r. d. Molen. Evangelisatie Jeruël. 10.30, Gewone dienst en 7 ure, de heer Storm. Luth. Kerk. 10 ure, ds. de Jongh van Amersfoort. Kerkwerve. 2 ure, ds. Poort (Oogstpreck). Serooskerke. 2 ure, ds. v. Griethugsen. Bargb. 6.30 ure, ds. v. Griethugsen. Reaesse, 9.30 ure, dr. Proost. Noordwelle. 9.30 ure, ds. de Roode. Haamstede. Omstreeks 10 ure, na aan komst van de tram, ds. r. Griethugsen. Woensdag 18 Oct. 3 ure, Huwelijksinzege ning door ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Goedhuijs (Voorber. H. A.) Oud- Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Blkerzee. 9.30 ure, ds. Poort; te Ellemeet geen dienst. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 2 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.B0 en 2 ure, Leesdienst. Zonnemaire. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe, 9.30 ure, ds. v. Griethugsen. Dre!schor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Oogstpreek). Ouwerkerk. 9.30 ure, ds. r. d. Linden. Nieuwerkerk. 9.30, geen dienst en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, cand. Buskes van Utrecht. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oostertand. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2, Leeskerk; 6 ure, cand. v. d. Spek. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Slrjansland. Geen opgaaf ontvangen. Brulnlsse. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.80, 2 en 5 ure, ds. Kersten van Ierseke. Oud-Geref. Kerk. 9 en 2, ds. Boone (Oogst preek); 5 ure, idem. St.-Flllpslaiid. 9.30, geen dienst en 2 ure, ds. Los. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Tholen. 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. Keiler. Geref. Kerk. 10 en 2 30 ure, ds. v. d. Kooij van Bergen-op-Zoom. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartensdl)k. 9.30 en 6 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3 ure, Leeskerk. Oud-Vofsemeer. 9.30 en 2 ure, ds. Van Griethuijzen. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal; 5.30 ure, Leesdieust. Poortvliet. Geen opgaaf ontvangen. Scberpenlflse. 9.30 en 3 ure, ds. W. J. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 8 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenlaae. 9.30 en 2 nre, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. Geen dienst. St.-Annaland. 9.80, ds. Los en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. Lodz, 26 September 1922. Geachte Heer Redacteur I v Alvorens u mijne wederwaardigheden te Moskou ondervonden, mede te dee- len, Wenschte ik wel u iets meer van Kiew in 1917-zomer en herfst en winter te vertellen, iets waaromtrent men in iWést-Europa of niets of bijzonder wei- nigf weet. U moet dan weten, dat de vurige Oekraïensche patriotten Kiew of te wel Kijoew beschouwen als hun Mos kou, als de zetel van hun bewind, als het hart der Oekraïena. De Polen van nu en vroeger beschouwden de Oekraïena als een deel van Polen en waar is het, dat het meerendeel der groot- en klein- grondbezitters in de Oekraïena, voor namelijk in de nabij de Poolsche gren zen gelegen vroegere goevernemunten van Poolsche nationaliteit waren of zich zoo heetten, niettegenstaande zij Russische: on derdanen waren. U daarginds weet niet hoe aanmatigend, usurpeerend Poolsche politiek zijn kan, doch zulks is te ver ontschuldigen, eenigermate zekerlijk in eene natie, die zoo zeer te kampen heeft gehad met bittere lotswisselingen. In den zomer dan van 1917, ongeveer drie maan den na de troonsomverwerping van 4 Maart, was er ln de Oekraïena eene na tionale beweging ontstaan, die zich tot de onafhankélijkheid van het vruchtbare Zuid-Rusland voorbereidde. In Kiew had Zich een voorloopig bestuur op zeer de mocratische grondslagen, de Centralnaja Rada gevormd, waarin eene eerste plaats innam de zoo zeer besproken en, vol gens mij, verkeerd beoordeelde Oekraïen sche patriot- Pjetloera. Men vormde een bestuur, schiep een leger, alles marcheer de vrij wel, Engeland en Frankrijk hiel pen finantieel en moreel tot vorming van een kern van geregeld georganiseerd bestuur, doch éénheid ontbrak; twee dracht, kunstmatig en 'kunstig gekweekt en aangewakkerd, verzwakte elke regee- ringspogen, het niet te kontroleeren, zich niet verantwoordelijk gevoelende volk vierde hoogtij; arbeiders, soldaten, alles hield er een comité op na, met commis sarissen om alles te controleeren; zijj stuurden alles in het riet en in het hon derd, de duizende arsenaal-arbeiders sloe gen aan het muiten en een geheel gedeel te der wonderschoone Dnjèpper-stad-Pèt- sjersk, waar linden- en kastanjéb'oomen bloeiden en schaduw1 verschaften, werd de zetel der doemens waardige volksbe roering, waaruit helle honden, beulen, dui vels, wetovertreders, geweldenaars en an der gespuis ontstonden. Moskou, dat nog niet het lieflijke blols- jewisme, noch het zoet fluitende jood- sc'he kommunisme kende, doch reeds in lichte laaie stond, zond naar Kiew, ter hulpe ter strijdende arsenaal arbeiders eene vrij sterke troepenmacht af, een overgroot bataillon, dat op zijn b'evrij- dingsmarsch in talrijkheid toenam, Zijn leider en aanvoerder was een gewezen politie-o ff icier, Moeravjow, wreed zon der iwederga, een waar leider eener bende beulen, wreede matrozen, nog wreedere Kaukasische bergbandieten, joden, van alle gespuis, dat zich met een helsoh ge not opwierp ter verdelging en algeheelë vernietiging hunner vroegere zoogenaam de vijanden, d.w'.z. russisehe officieren, russisc'he ambtenaren, leden van den rus- sisehen groot-adel, leden van den rijken koopmansstand. Zij' bereikten Kiew, alles wat aibeider was voegde zich bij hen, sloot aan luisterend naar hun verleidelijk bevrijdingsprogram; het georganiseerde gezag viel, men vermoordde officieren, rijken, mannen en vrouwen op de straten en pleinen, stelde hen aan de muur, schoot hen neder met mitrailleuses, men terroriseerde Kiew, 'bannen twee dagen fusilleerden zij twee duizend zeven hon derd .officieren, die men eerst hun graf achter zich liet delven en Kiew zoo juichte het misdadige Marxisme was verlost van het czarenjuk, van elk juk en had daarvoor in ruil ontvangen het allerergerlijkst aller despotische, autocra tische jukken het arbeidersjuk waar 'voor God, waarvoor alles, waarvoor qlle li nu en in de toekomst bëhoede Dit alles gebeurde in Januari 1918. Het schoone, vroolijke Kiew, was een groot graf gelijk: overal gewapend gespuis, overal lijken, overal en onophoudelijk ar resteerde men, overal en ten allen tijde knalden geweerschoten, elk' schot het hé- eindigen van een menschenleven verkon digend. Veraf dreunde geschut, de heer lijke fclsvrijding van den zoo zéér ge- drukten sic) arbeiders, eisohte het uit moorden der hooger staande orden- Men t'leef uit restaurants, café's en hotels weg, men verborg zich in achtereenvol gens verschillende woningen, in een woord, men genoot met volle teugen de vreugde der 'bevrijding. Verschrikkelijk is het, den mensch te aanschouwen, wan neer hij zelve alle banden die de maat schappij hem noodzakelijkerwijze aanleg de, slaakt. Wat weten daarvan die dom- sprekende Hollandsche volksleidertjes Laten zij hunne mandaten neerleggen; als arbeider in fabrieken, op veld en in bosch arbeiden, leven het leven waarvan zij niets begrijpen en dat zij, nooit deel den; vergun hen propaganda te makeit door hun voorbeeld van voorbeeldig, plichtbeseffend arbeider; vergun hen in 's lands vergaderzaal op te treden, op te wekken tot bevestiging, tot eerbiedi ging van het „res pu'blica". Doeh woord- propaganda is het verderfelijkste allër invloeden. Hier in Rusland héb ik daar van bijna drie lange jaren alles genoten en gezien, en van ééne ziekte ben ik totaal genezen, van de ziekte die -men „utopia" noemt. Wat het verder maat schappelijke leven 'betrof, van af Sep tember 1917 tot 14 Februari 1918, zoo was dit eene reeks van onophoudelijk' vreezen en bangen; voorloopig was er hog van alles, de prijzen waren nog niet merkbaar gestegen, doch een érn stig gevaar dreigde ons in het overgroote aantal der gedemobiliseerde officieren en soldaten. Wat de soldaten betreft, zoo Wensc'hten zij alle naar huis terug te keeren, doch te huis, te Petersburg, te Moskou, te Kiew, te* Odessa, in de Kan- kasus, overal wachtte hen eene oproe ping onder de wapens van de zich al lengs vormende kleine staatjes; dus scheen het den soldaten 'beter toe te blij ven 'waar zij waren; hun aantal joeg schrik aan, hun onbeteugelde eisohen ont stelden alle, het soldaten-terrorisme ving aan, een terrorisme dat, door-Lenin en Trotski en hunne soortgenooten geleid, het schrikbewind der Bolsjewieken en Kommunisten voorbereidde, dat hun in de hand speelde een bandeloos soldatis- me, een 'willig werktuig in de handen van eiken despoot, hetzij autocraat, hetzij, vrijheidsman. En wat de gedemobiliseerde officieren betreft, dit euvel was nog erger, daar de honderdduizende gedurende den oorlogs tijd! benoemde en na korten tijd voor oefening gekweekte onderluitenants-pra- portsjieken, te snel bevorderd tot kapi tein en overste zelfs, weigerden zich te laten demobdliseerenzij gingen voort Wiet 'hun rang en aanspraken te doen! gel den, dienden eiken aanvoerder van partij gangers, verzwakten het land daar zij dit hunne bijzondere diensten onttrokken en ontzegden. Zij waren geenszins de opvoeders der volksklassen, daar zij mees tentijds zelve nog opvpedings-pnrijip wa-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5