Zierikzeesche Nieuwsbode DUKAAT MELANGE abonnement: Woensdag 11 Oct. 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: Begeving Studiebeurs. buitenland. jflÜU-IURGENS7 VERVANGT NATUURBOTER binnenland. Uit Stad en Provincie. Prjjs per 3 maanden f 1,50, franco per post 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van l regels en daarboven 20 cte. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAABGAÏTG. - No. 10888. In20ndins °p d«n da« Tan °"- Dlr. t. J, DE LOOZE Jr. Uitg.-FMlCt. II. J. KOSTE» «aTe vMr Postkantoor te Zlerlkzee. Lijst van onbestelbare en geweigerde brieven en briefkaarten, terug ontvangen in de 2e helft der maand September Brieven: I- Nijgh en van Ditmar, Rotterdam. II. J.' Weber, Arnhem1. Briefkaarten III. H. Blauw1, Schellingwoude. IV. J. v. d. Hoeven, Nieuw-Hellevoet. V. Pol, Bergen-op-Zoom, infanterie- kazerne. VI. Dr. Winsma, Groote Gasthuis, Amsterdam- VII. Briefkaart zonder adres. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straat naam en huisnummer te voorzien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Zierikzeb; Gelet op de circulaire rail het Bestuur ran het Houkema-leen te.Bolsward; Brengen ter kennis ran belanghebbenden, dat Bestuurders-Collatoren ran genoemd leen voornemens zijn, over te gaan tot de be geving van een Studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van den Stichter, die naar de beurs wenschen te dingen, zul len zich, onder overlegging van een ge boorte-acte en met opgave van genoten onderwijs, vóór 31 October a.s. schriftelijk moeten aanmelden by Dr. C. J. NIEMEIJER te Bolsward. Zij dienen dan den leeftyd van 12 jaren te hebben bereikt. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De sollicitanten zullen zich hebben te onderwerpen aan een vergelijkend examen, waarvan de datum zal worden bekend ge maakt. Zierixzee, 9 October 1922. Burgem. en Wetb. van Zierikzee, A. J. T. FOKKER VAN CRATSSTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester, P. F. WITTERMANS, Secretaris. Een vreeselyke noodzakelijkheid. 1 Te Billancourt niet ver van Parijs, heeft dezer dagen een 76-jarige man, zekere Betrequin, zijn eigen zoon Ray mond, een jongmsnsch van 25 jaar, dood geschoten. Raymond was iemand van zeer losbèndigen levenswandel, een lui aard zonder weerga en een gevaar voor zijn omgeving. Volgens verschillende men- sdhen, idie na den moord gehoord zijn, was het karakter van den zoon onver beterlijk. Reeds lang1 voorzag men een ongeluk, maar schaamte weerhield de huisgenooten, de hulp van de politie in td roepen. Op den noodlottigen dag wei gerde de jongeman van 'bed op te staan en zich aan den arbeid te begeven, of schoon zijn oude vader het hem gelastte. De grijsaard wond zich daarbij zoo op, dat hij tenslotte een revolver voor den dag haalde en zijn zoon met twee scho ten in het hoofd doodde. De ongelukkige oude gaf zich toen zelf aan, en zei 'berouw te hebben over zijn daad maar te hebben gehandeld uit zucht om zijn beide dochters te reddsn uit handen van haar 'broer, die haar naar het leven stond- Wat moest er, zoo vroeg hij, van de meisjes worden, nu hij zelf bijna hlind was en nog slechts kort te leven had, en ze weldra overgeleverd zouden zijn aan den onverlaat, die Zijn zoon was De oude Betrequin stond 'bij de politie steeds uitnemend aangeschre ven. Het economisch herstel der wereld. Uit New-York wordt gemeld, dat blijkens een bericht uit Washington aan de New-York World de Amer. regee ring ervan overtuigd is, dat de tijd ge komen is om ernstig te beproeven de wereld-finaneiën in orde te maken. De Amerikaansche regeering zal spoedig defi nitieve stappen doen voor de regeling der oorlogsschulden, voorafgegaan aan een economische conferentie met de Europee- sche mogendheden. De correspondent van de World beweert tevens, dat de regeering de aanneming! overweegt van de uitnoodiging om deel te nemen aan de algemeene conferentie te Londen over de wereldfinanciëele en nijverheidskwesties welke, naar men ver wacht, binnenkort zal worden verzonden. De verjongingsoperatie. De Russische dokter Sergius Voronof heeft te Parijs een lezing gegeven met lichtbeelden, ter toeichting van zijn merk waardige verjongingsproeven door het overbrengen van apenklieren in het men- schelijk lichaam. De bioscoop toonde ook een man van 74, oud en rimpelig, met suffe oogen en denzefden man 2 jaar later, na de fameuze behandeling. Het was de heer James Evelyn Liardet, een Engelschman, die thans, zooals de film liet zien, golf speelde, roeide, bergen beklom' en bokste. De groote verrassing was, dat de betrokkene persoonlijk aan wezig was om aan de toeschouwers in zijn verjongden staat te worden vertoond. Hij) had weer wat grijze* haartjes boven op zijn kale hoofd, die, volgens zijn zeg gen, na de operatie waren opgekomen. Intusschen zette Voronof uiteen, dat hij niet beweerde, dat hij het leven der men schen verlengde al was ook dat heel goed mogelijk, doch dat moest men nog afwachten maar dat hij aan grijsaards nieuwe krachten schonk, die het leven Weer het leven waard maakten. De verjongde mijnheer Liardet toonde zich zeer dankbaar. „Ik voelde me seniel en versleten worden vertelde hij en zocht dr. Voronof op, in de hojop iets van mijn verloren krachten terug te krijgen. Na zes maanden voelde ik de resultaten der klieroverbrenging- Thans neem' ik iederen ochtend een koud bad, hetgeen weinig jongelui me na doen". En om te bewijzen hoe sterk hij' was, gaf hij aan een dozijn toeschouwers de hand. Zij' waren allen pijnlijk verbaasd over Zijn kracht. Binnenkort gaat de Russische wonder dokter naar Italië en vandaar verder naar Spanje en Amerika. Zou hij ook zijn ongelukkige vaderland gaen nieuwe krach ten kunnen schenken? Intusschen houdt de heele wereld Zich met Voronof en zijn proeven 'bezig en komt zelfs in een ern stig Engel sch 'blad als de „Westminster Gazette" een Exchange-telegram uit Pa rijs voor, waarin wordt tegengesproken, dat de ex-keizer zieh' apenklieren zou laten inzetten, met hec oog op zijn aan staand huwelijk met de 28 jaar jongere prinses Hermina von Reuss. Opheffing ran „Landbouw". Het Kon. Ned. Landbouw-comité heeft zichi tot de Koningin gewend met het verzoek, alvorens worde overgegaan tot het in de Openingsrede geuite voorne men om' het Departement van Landbouw met dat van Arbleid samen te smelten, de Iblezwaren van adressante in over weging te willen nemen. Adressante voert lo.m1. aan, dat in bijna alle andere land den, ook in die, waar de landbouw niet zoozeer op den voorgrond treedt als in ons land, de behartiging van de belan gen van den landbouw aan een afzon derlijk departement is opgedragen; dat de bedoelde wijziging niet in overeen stemming is met de 'beteekenis van den landbouw als voornaamste tak van volks welvaart; dat de landbouw in de ko mende jaren de bijzondere aandacht van de regeering zal behoeven; dat overbren ging 'bij een ander departement afbreuk zou doen aan een doelmatige beharti ging dier 'belangen. De erfopvolging. Bij nota van wijzigingen op hét ont werp tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek' omtrent de erfopvolging zegt de minister van Justitie, dat, hoewel hij de voorkeur zou geven aan zijn oorspron kelijk voorstel den derden graad in de zijlinie aan te merken als den laat- sten, welke recht geelt op de nalaten schap van iemand, die zonder testament is overleden, hij ter tegemoetkoming aan de bezwaren, ook in het voorloopig ver slag! tot uiting gekomen, te rade is ge worden een minder vergaande beperking voor te stellen. Als gevolg hiervan wordt thans de zesde graad als de ujjerste graad, waarin men erft, voorgesteld. ZIERIKZEE. De-heer Geense, kommies der dir. 'belastingen te Oostburg, wordt met ingang van 16 October a.s. verplaatst naar Nieuwerkerk (Z.) De heer P. Vermaas, k'om'mies te water aan 'boord rechercheboot „Zeehond" wiordt met ingang van 21 dezer ver plaatst naar Ter Neuzen. RENESSE. De collecte voor het Roode Kruis heeft alhier opgebracht f 34,20. BRUINISSE. Benoemd tot tijdelijk hulpeommies, de heer M. Beekman, alhier, alhier. ST.-PHILIPSLAND. Zaterdag 7 dezer werd onze gemeente vereerd met het 'bezoek van een telepaath, zich noemen de Dr. Kara el Hamed. In het café „De Druiventros" gaf hij, des avonds een voorstelling voor een vrij talrijk publiek- Allerlei opdrachten werden nauwkeurig uitgevoerd, tot groote verwondering van de aandachtige bezoekers. Een van de moeilijkste was wel het aanwijzen van een willekeurig afgesproken letter uit eeji heele courant. Natuurlijk moesten nu en dan ook meer grappige stukjes ge daan worden. Ook proeven van dieren- suggestie, massa-suggestie en enkel-sug gestie behoorden tot het programma- Het was vooral voor deze streek, waar de bewoners weinig in aanraking komen met dergelijke geheimzinnige krachten, een merkwaardige en leerzame avond. Jam mer, dat sommige onontwikkelden tele pathie nu vereenzelvigen met toovenarij en alzoo het bijgeloof helpen verster- kén. Wie echter opmerkzaam de ver schijnselen heeft waargenomen, kan zich wel een voorstelling maken van een der gelijke geesteswerking. Oefenen predikan ten, redenaars, doktoren, onderwijzers e.a. niet even goed in meerdere of mindere mate een suggestieven invloed uit op de menschen, waarvoor zij optreden Aa,n de macht van onzen telepaath kon men nu en dan ook grenzen constateeren, terwijl bleek, dat niet iedereen geschikt is voor geleider. STAVENISSE. De alhier verleden week Zaterdag gehouden buscollecte heeft op gebracht f 34,50, waaronder f 6,50 aan verkochte vlaggetjes. ST.-ANNALAND. De collecte voor het Roode Kruis heeft alhier opgebracht de som van ruim f 39, Er was op de 'biggenmarkt ver leden Zaterdag minder kooplust dan vo rige jaren. Ze waren erg duur, van f 25 tot f 35 en daarbij komt dat vele koo lpers den invloed der ongunstige tijden hebben ondervonden. Van de ongeveer BOO aangevoierde biggen zijn er naar schatting een 70-tal verkocht. SCHERPENISSE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Maandag 9 October. Tegenwoordig 6 leden; 1 vaca ture. De notulen der vorige vergadering werden aangehouden. Ingekomen zijn een missive van Ged. Staten betreffen de de goedkeuring der verordening van de hondenbelasting, kadegeld en de ver hooging der huur van de gemeente wo ningen; een schrijven betreffende 't Kon. besluit van de benoeming der zetters: de heeren A. Oudesluijs en D. Duijn- houwer; een goedgekeurd besluit tot wijziging der begrooting voor 1922. Pro ces-verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger op 30 September j.l. In kas was in contanten en geldswaar dige papieren f 14241,38 aanwezig. Op het verzoek van de Ned. vereeniging van het „Groene Kruis-' en de Zeeuwsche politiehondenaresseervereeniging werd af wijzend beschikt. Het verzoek van den heer J. C. Krijger te Goes om subsidie voor den auto dienst Tholen—Stavenisse v.v. werd aangehouden. Een gemeente woning werd verhuurd aan A- van der Werff. Het kohier van de hondenbelas ting over 1922 werd vastgesteld op f 176- De gemeente-begrooting over 1923 werd vastgesteld op f 38338,58 in ontvangst en uitgaaf. i RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 7 Oct. Door den Kanton rechter Zijn op 4 Oct- 1.1. tegen onder staande personen de navolgende vonnissen gewezen: Straatschenderij: A. B., 13 j., A.a S., 13 j., M. D., 13 j., C. 'A. K. 13 j., en A. van djer M., 11 j., Uilen zonder 'beroep te Oosterland, ieder 1 m'. t.s., met een proeftijd van 1 j.; Te Haamstede als hoofdbewoner eener woning buitenshuis geiten houden, nadat dit op grond van hinder door Burg. en Weth. aan hem was verboden: C. van F., 41 j., arbeider te Haamstede, f 10 'b., s. 10 d. h.; J. J. de K.„ 54 j., brood bakker te Haamstede; Overtreding van de Vuurwapenwet: J. V., 36 j., arbeider te Dneischor, f 10 bf s. 5 d. h., met verbeurdverklaring van het overtuigings stuk: W- G. H., 30 j., arbeider te Drei- sdhor; Zonder verlof van het bevoegd gezag bet verkeer op een openbaren weg belemmeren: G. van A., 33 j., land bouwer te Ellemeet, f 1 b. s. 1 d. h.; Overtreding Trekhondenwet: C. H. de G-, 62 j., koopman te Zzee, 'bij verst., 3 b'. van f 5 s. 3 d. h. voor elke bl; Overtreding van de Vuurwapenwet 1919: J. K., 37 j., handelaar in vuurwapenen te Burghl, f 15 b|., s. 5 d. h.; Strooperij': IB- C. K., 19 j., arbeider, en M. O., koopman te Sirjansland, ieder f 15 b., s. 15 d. hl voor ieder; Overtreding In validiteitswet: J. van Z-, 22 j., arbei der te Bruinisse, f 10 b-, s. 10 d. h.; Overtreding Jachtwet: M. de R., 23 j., arbeider te Nieuwerkerk, f 15 bi, s. 3 dl hl, met verbeurdverklaring van ge weer en patronen;. Binnenvisscherij uit oefenen met een vischnet, waarvan 't net werk met metaal is vervaardigd, over treding gepleegd bij 1ste herhaling; D. K., 33 j„ landbouwer te Oosterland; Zich in kenlijken staat van dronkenschap be vinden op den openbaren weg: C. W. B., 60 j., apotheker, wonende te Haar lem1, f 15 b., s. 15 d. h.; J. J. M., 35 j., scharenslijper te Zzee, f 10 hl, s. 3. d. h.; L. L., 44 j., koopman te Vlis- singen, f 10 bi, s. 3 d. h.; A. P., 39 j., machinist te Vlaardingen, tot f* 10 bl s. 3 d. h.; Overtreding Reglement op de Wiegen: J. A., 22 j., arbeider te Noordgouwe, f 3 bl, s. 3 d. h.; Over treding Locaalspoor- en Tramwegwet: H. S., 37 j., arbeider te Zzeé, f 1 b., s. 1 d. h.; Overtreding Politie-verordening Zzee: J. van S., 56 j., los werkman te Zzee, f -0,50 bl, s. 1 d. h.; Overtreding Trekhondenwet: L. B. V., 39 j., hove nier te Z.zee, f2 bl, s. 2 d. h.; A. S.j 52 j., koopman te Zzee, 2 b. van f 5, (s. 2 X 2 d. h.; Overtreding Baggerregle- ment: P. K., 55 j., visseher te Bruinisse, f 3 'bi., s. 3 d. hl; Te B'haven .venten zonder vergunning van Burg. en Weth.: L. L., 44 j., koopman te Rotterdam, f 1 bl, s. 1 d. h.; Overtreding Politieveror dening Zzee: C. J. J. V., 40 j., bak ker te Zzee, f 3 'bl, s. 3 d. h.; Over treding Motor- en Rijwielwet: H.a F.a van P., huisvrouw van J. van N., 31 j., zonder beroep te St.-Philipsland, f 1 b-, s. 1 dl. hl; P.a B., 22 j.,jzondec beroep te Sirjansland, f 1 b., s. 1 d. hl; J. J. van der Z., 32 j., landbouwer, té Nieuwerkerk, f 3 b., s. 3 d. h.; M|. S., 25 j,, rijwielhandelaar te Zzee, f 1 bl., s. 1 d. h.; J. M. van der "Wi, 25 j., kleermaker te Zzee, f 2 b., s. 2 d. hl; A. K., 26 j., fabriekarbeider te Zzee, f 0,50 !bl.t s. 1 d. h.; P. B., 42 j., brood bakker te Zzee, 2 b- van f 1 s. 1 d. hl; A. A., 57 j., smid te Zzee, f 10 b-, s. 10 dl. hl; W. M. K., 18 j., land bouwer te Dreischor, f 15 b., s. 15 dl h.L. M. L., hoofd eener school te Ra vens waij1 (gemeente Mourik) f 10 tol, s. 10 d. h.; P. M. L., 19 j., pakhuisknecht •te. ZZee, f 0,50 'bl., 9. 1 d. h.; G. .C A., 19 j., electro-tedhnicus te Zzee, f 3 bl, |s. 3 d. h.; C.a B. de V., 18 j., 2)ondei} berjoep te' Zzee, f 10 bl, s. 10 d. hl; M. S., 25 j., smid te Zzee, f 10 bl, s. 10 d. h.; P. S., 45 j., zonder toeroep Pontlaan van Hattom en zijne volgelingen te Zlerlkzee. ii. In April 1699 berichtte Ds. Borrendam- me aan den kerkeraad, dat van Hattem de stoutheid had gehad weer in deze stad te komen en ten huize van Job Bas- tert en Ds. Dina (zooals men Dina Jans toen noemde) oefening te houden. Men besloot daarop Heeren Burgemeesters te verzoeken om beide overtreders te laten aanzeggen geen verboden samenkomsten meer in hunne huizen te houden, op straffe van volgens het plakkaat van 1694 tegen de Hattemisten behandeld te zullen worden. De Burgemeesters beloofden wel het gevraagde in den Raad ter sprake te zullen brengen, maar voorloopig grepen zij niet in. We noemden daar een persoon, die des tijds als Dominé Dina bekend stond. Dit was dezelfde als de reeds genoemde dienstbode van burgemeester Dillinck, Dina Jans. Zij werd, gelijk straks zal blijken, de vurigste aanhangster van Pontiaan van Hattem, bij wien zij, zooals reeds is mede gedeeld, te Sint-Phiüpsland dienstbode was geweest. Ze heette Dina Jans Veeke en huwde als jongedochter, geboortig van Sint-Phiüpsland, in 1687 te Zierikzee met den 1 andbouwer Dingeman Isackse de Groene (overleden midden 1694) en daar na, in Januari 1696, met Steven Antho- nisz. Dane, geboren te Stavenisse in Jjili 1672. Naar haar.Jtweeden man werd ze meestal Dina DamT genoemd. Zij heeft gepreekt en gewerkt voor de uitbreiding der leer van haar voormali- gen meester met zeldzamen ijver en was bij de Hattemisten in groote eer. Velen trokken naar haar heen, toen zij te Zie rikzee arbeidde. Zeven duizend menschen werden in hun geloof gesterkt door hare prediking, waaronder, zooals de kerke raad terecht opmerkte, lieden van aan zien waren. O. a. werd mevrouw van Gelre (geb.) de Keijser, weduwe van burge meester Mr. Pieter van Gelre, in Decem ber 1709 door den kerkeraad verzocht de bijeenkomsten der Hattemisten niet meer bij te wonen en in Februari 1710, „bij hare dwalingen volhardende, van 't avond maal gesuspendeerd". Onderscheidene jaren achtereen bemerkt men door enkele aangeteekende bijzon derheden, dat het Hattemisme nog altijd te Zierikzee zijne aanhangers telde en dat deze bijeenkomsten hielden. In 1710 wer den Thonis Crijnse en de gewezen bin- nenmoeder van het Arm(kinderen)huis van het Avondmaal gehouden „wegens het fre- quenteeren van de verbodene conventicu- len der Hattemisten". Eene Deputatie uit den kerkeraad bezocht Heeren Burgemees- teren om hen te verzoeken den baljuw te machtigen de bijeenkomsten 'bij Fran- $ois, Dina en anderen te weren. In 1713 werd Mary Leenders, vrouw van Adriaan Phernambucq, die de bij eenkomsten der „zoogenaamde Pontianen" bezocht en dit niet wilde nalaten, van het Avondmaal afgehouden. In Decem ber 1716 weigerde men de kerkelijke attes tatie, afgegeven te Haamstede ten behoeve van vrouwe Adriana Maria de Huijbert, weduwe van Mr. Comelis de Buvry, aan te nemen, wegens hare „deelneming aan de dwaalleer van van Hattem". In Maart 1718 klaagden de predikanten Hulscher en Canzius zeer over de schot schriften, paskwillen en persoonlijke be- leedigingen, hun zelfs op straat aange daan, en verzochten zij Heeren Burge- meesteren om bescherming, waarop een krachtige publicatie van de pui van het stadhuis tegen de overtreders werd afge lezen. Eene zieke vrouw in het Gasthuis werd aangezegd, dat Dina Dane haar niet meer mocht bezoeken. In April 1722 vindt men weer gespro ken, dat wegens het dagelijks houden en vermeerderen der „Pontiaansche conven- ticulen" eene bezending uit den kerkeraad naar Heeren Burgemeesteren, desnoods naar den heer Baljuw, zou gaan, om ten ernstigste aan te dringen dat die schade lijke en verderfelijke samenkomsten moch ten worden gestuft. Tegelijk werden „we gens de Pontianerij" gecensureerd Corne- lis de Laat en vrouw, Frans van Dam, Jacob van Zuidland en vrouw en Marietje Leenderts op den Dam. In 1724 vond de kerkeraad goed aan den Raad instantelijk te verzoeken het plakkaat van 28 Juli 1694 tegen de „Pon tianerij" te handhaven, met welk' besluit de classis hare instemming betuigde. De Raad gaf hier aan gehoor en verleende den baljuw vrijheid de samenkomsten der Hattemisten te verstoren, mits machti ging hebbende bekomen tot het binnen treden der woningen van de verdachten. Tegelijk vroeg men aan den kerkeraad van Middelburg hoe deze met Marinus Booms gehandeld had, waarop van ds. Bernardus Smytegelt een antwoord in kwam over de procedure tegen dien per soon, die tot de „gruwelijke en verder felijke libertinistery" was overgegaan. Blijkbaar wilde de kerkeraad gegevens verzamelen om met meer kracht tegen de „dwaalleer" alhier op te kunnen treden. In de vergadering van 14 Mei 1724 Werd dan besloten om te beginnen met Dina Dane en haar voor den kerkeraad te roepen oiii haar over eenige tevoren vastgestelde punten te ondervragen. Toch duurde het nog tot 3 Augustus van dat jaar eer men tot de uitvoering van dit voornemen overging en, gaat men den loop dezer kerkelijke procedure na, dan krijgt riïen den indruk, dat alles met groote tusschenruimte en met eenige aar zeling geschiedde, als ware men bevreesd voor de gevolgen van een krachtig op treden. Den 4 Augustus. 1724 dan zou Dina Dane voor den kerkeraad moeten 'ver schijnen; maar de eerwaarde heeren wachtten tevergeefs- Een tweede som matie tegen 6 Augustus en een derde tegen 7 Augustus had evenmin gevolg. Dina Dane liet weten, dat zij, nu reeds 28 jaar onder censuur gestaan hebbende, met den kerkeraad niets te doen wil de hebben en niet te zullen komen, ook al werd zij honderdmaal voor die ver gadering ontboden. De kerkeraad besloot toen den 7 Augustus lot den „christelijken ban" over te gaan en Heeren Burge meesteren te verzoeken hunne goedkeu ring aan die excommunicatie te willen verleenen. Het kerkelijk vonnis, waarbij Dina Dane „van de gemeinte als een ver- dorve lit afgesneden" werd, is van 28 September 1724 'en na de lezing van dit uitvoerig stuk verwacht men niet an ders of de voltrekking van het vonnis zou onmiddellijk plaats hébben. Er ver- loopen echter weder negentien maanden, voor de kerkeraad tegen Dina Dane ver der optreedt, ofschoon in dien tusschen- tijd velen harer volgelingen werden on der handen genomen. Zoo werd in 1725 geweigerd het kind te doopen van An- thonij Dane (zoon van Ds. Dina), en Anna Bril, en op. advies der classis toe sloten geen kinderen van gecensureerde „Pontiaansche" ouders te doopen- Dan werden Jan de Cock en zJijiie vrouw Elisabeth van IJsselsteijn gecensureerd, omdat ze niet wilden beloven de samen komsten der Hattemisten te zullen mij den. Daarom werd ook een hunner kin deren in> 1726 niet gedoopt. Eindelijk, den 3 April 1726, geeft de kerkeraad weer teekenen van leven te genover Dina Dane- De kerkelijke ban Wordt door de vergadering nog eenigs- zins aangevuld met de opsomming der gevoelens van deze vrouw, die door eene deputatie uit de classis te haren huize (sedert November 1720 woonde zij met haren man in het huis op den hoek der Lange Sint-Janstraat en Sint-Domus- straat, nu C 123) tweemaal was onder vraagd. Maar noch deze samenspreking, noch een onderhoud in de consistorieka mer der Sint-Lievens-Monsterkerk, waar bij' ook' afgevaardigden uit de stedelijke regeering tegenwoordig waren, konden haar van gevoelen doen veranderen. In eene buitengewone kerkelijke bijeen komst, waarbij' ook leden der regeering aanwezig waren, werd den 7 Mei 1726 de „christelijke ban" tegen Dina bekrach tigd en deze aan haar op 10 Mei d.a.v. voorgelezen. Zij gedroeg zich daarbij zeer onverschillig, zeide geen gebeden voofi zicto noodig te hébben, „waardoor ze slechts verkeerd in plaats van bekeerd zo,u worden", enz. i (Slot volgt.),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1