abonnement: Maandag 9 Oct. 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD. buitenland. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. Prijs per 8 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 108B7. bending op den dag van uit- Dlr. J. DE LOOZE Jr. Ullg.-Rldict. U. J. KOSTEN 8"® ™r Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Turken en de bolsjewlki. Een medewerker van de Times wijdt een artikel aan den noodlottigen invloed dien Moskou op de Kemalisten heeft. In het tractaat van 5 Januari van dit jaar hebben de twee regeeringen zich ver bonden eerst na onderling overleg hun politiek ten aanzien van de zeeëngten te bepalen. Moskou heeft dus de macht om Kemal te verhinderen voorwaarden aan te nemen, indien het die niet goed keurt. Bolsjewistisch Rusland, de doods vijand van Engeland, tracht te bereiken, wat de Tsaren niet konden bereiketn. Het hongerlijdende Rusland heeft niet minder dan 8 millioen pond sterling in goud aan de Turken gestuurd en hun uitgerust met wapens die op Denikin en Wrangel 'buitgemaakt zijn- De Turk- sc'he troepen om Tsjanak zijn voor een groot deel gewapend met Engelsche ge ren, die Engeland oorspronkelijk naar de Krim1 had gezonnen, om de bblsjewiki mee te 'bevechten. Het doel van Moskou is heel duidelijk en dikwijls in rede voeringen en de pers erkend. Het wil Engeland in oorlog met Turkije bren gen en dan zelf de gelegenheid aangrij pen om Roemenië aan te vallen en voet in den Balkan te krijgen. Moskou is over tuigd dat een wereldoorlog zou moeten volgen, waarin Duitschland zich bij Rus land en Turkije zou aansluiten. Zelfs als Turkije nu de voorwaarden die het aan geboden worden, aanneemt, is het ge vaar slechts tijdelijk afgewend. De En gelsche politiek moet tot eiken prijs een scheiding tussohen Moskou en Angora zien te 'bewerken. Het proces-Rathenau. Zaterdagochtend is het Rathenau-pro- ces, hetwelk te Leipzig wordt behan deld, op sensationeele wijze onderbro ken. De beklaagde Günther gevoelde zich Vrijdag herhaalde malen onwel, zoodat het verhoor van den beklaagde Tillesen eenmaal zelfs voor tien minuten moest fwOrden geschorst. Toen de 'beklaagde opnieuw' ongesteld werd, moest het ver hoor van Tillessen voor het einde worden afgebroken en het proces tot Zaterdag verdaagd. Toen echter was niet alleen de beklaagde Günther ziek, maar ook de 'beklaagden Ernst Werner,, Techow, Tillesen, Warnecke, Steinbeck en Plaas. Ze zaten allen doodsbleek in hun bank en konden nauwelijks rechtop blijven zit ten. De rechtbank verscheen eerst even voor tienen in de zaal. De president deed mededeeling van de ziekte der beklaag den en deelde mede, dat deze ziekte blijkbaar veroorzaakt is door vergiftigde pralines. Günther had uit Berlijn een groot pakket Sarotti-bonbons ontvangen, die uit Moabit waren verzonden. Hij heeft daarvan gegeten en gedurende de pauze ook de andere beklaagden laten mee eten. De pralines zijn onmiddellijk in beslag genomen en scheikundig onder zocht. Naar het heet zijn er typh'us- 'bacillen in gevonden. De president deel de mede, dat de zitting tot Maandag ochtend 9 uur moest worden verdaagd,- daar dan naar de meening van den dok ter de beklaagden weer in staat Zullen zijn verhoord te worden. Volgens de be palingen van het strafproces moeten de beklaagden in ononderbrocen samenhang en in tegenwoordigheid van alle beklaag den gehoord worden. Er was dus geen ander middel om 't proces in tegenwoor digheid van alle beklaagden voort te zetten. Het gebeurde werd natuurlijk na de verdaging van het proces in de zaal nog druk besproken. Het is nog met uitgemaakt wie de pralines heeft ge zonden. De 'beklaagden die zich in voor arrest bevinden, kunnen zelf voor hun eten zorgen en krijgen zeer veel eet waren toegezonden. Te Berlijn verluiidt dat de organisatie C. hierbij de hand in het spel heeft, teneinde door uit den weg) ruiming van de beklaagden te ver hinderen, dat zij bezwarende verklaringen over hun verhouding tot de organisatie en haar verhouding tot den moord op Rathenau afleggen. De pensioenkorting. Opi de vragen van den heer Ketelaar betreffende het voornemen der regeering tot het heffen van premie van het Rijks personeel voor eigen en voor weduwen- en weezenpensioen en aangaande het hef fen van een korting voor weduwen- en weezenpensioen van de reeds gepension- neerde, antwoordde de Minister van Fi nanciën, dat het niet juist is, dat het in het voornemen der regeering ligt, met 1 Nov. a.s. reeds te doen ingaan de in de Pensioenwet gegeven bevoegdheid tot korting van 51/2 0/0 der wedden, tot een maximum van f 3000 voor het we duwen- en weezenpensioen en van 3 0/0 der volle wedden voor het eigen pen- sSoen. Het ligt in het voornemen der regeering bedoelden maatregel te doen ingaan 1 Jan. 1923. Arbeidsduur op naaisters-ateliers. De minister van arbeid heeft aan hoof den of bestuurders van naaisters-ateliers en hoedenmodisterijen in alle gemeen ten des Rijks vergunning verleend dat in het tijdvak van 9 October tot en met 25 Nov. 1922 door de in hunne (hare) onderneming werkzame arbeiders van 16 jaar en ouder, in afwijking van het 'bepaalde bij art. 24, eerste lid, der Ar beidswet 1919, gedurende 91/2' uur per dag en 521/2' uur pér Week arbeid wordt verricht. 1 De kinderrechter. Bij1 K.B. is bepaald, dat de Wet, hou dende invoering van den kinderrechter en van de ondertoezichtstelling van min derjarigen, in werking zal treden op 1 November a.s. Wijziging der Huurcommissiewet. De Msb. meldt, dat een wijziging van de Huurcommissiewet en van de Hüur- opzeggingswet bjÉËHe Tweede Kamer wordt ingediend. De voornaamste wijziging, welke wordt voorgesteld, komt hierop neer: Dat de verhuurder zonder tusschenkomst der Huurcommissie met den huurder een huurprijs zal mogen overeenkomen, wel ke gaat tot 50 pCt. boven den, normalen huurprijs van 1 Januari 1916 voor arbei derswoningen en van 371/2 pCt. boven den huurprijs van 1 Januari 1918 voor mid denstandswoningen. Tot nu toe mochten de verhuurders, zooals men weet, zonder tusschenkomst der huurcommissie de huren slechts ver- hoogen tot 20 pCt. boven die van 1 Jan. 1916 en 10 pCt. boven die van 1 Januari 1918, resp, voor arbeiders- en midden standswoningen. De bedoeling van deze wijziging is op de eerste plaats een stap nader te zetten op den weg tot opheffing der huurcommissies en vervolgens om tot een belangrijke bezuiniging te komen. Im mers de taak der huurcommissies wordt hierdoor belangrijk verlicht; zij zullen minder hebben te doen en daardoor ook minder kosten op sommige plaatsen zouden zij door deze wijziging zelfs ge heel kunnen vervallen. Uitkeering geëindigd? Volgens het „N. v. d. D." zou, blij kens een te Utrecht ontvangen telegram, de regeering order hebben gegeven de uitkeering van uitgetrokken kastrekkende werklooze sigarenmakers te doen eindi gen, dit in verband met de staking der sigarenmakers, omdat thans door deze staking de werkgelegenheid in dat be drijf is verruimd. TWEEDE KAMER. Do volgende zittingen. Naar uit parlementaire kringen ver luidt, zou het in de 'bedoeling liggen, dat de Tweede Kamer, na Donderdag 12 dezer de openbare vergaderingen te heb ben hervat, slechts enkele dagen zal wij den aan afdoening van verschillende wets ontwerpen en insgelijks eenige interpel laties, om daarna weder eenige weken uiteen te gaan alvorens de eigenlijke wintercampagne, waarin o.m. de Staats- begrooting moet worden behandeld, aan te vangen. Z1ERIKZEE. Zaterdagvoormiddag had alhier op den 'Dam een ernstig ongeluk plaats. Terwijl vrouw W.-L. bezig was haar arbeid te verrichten bij den heer T. op den Dam, schijnt ze eerst was het niet uit te maken, maar na des kundig onderzoek bleek later van wel een klap van een paard te hebben ge kregen, welk dier was gespannen voor een wagen, die zich daar ter plaatSe bevond. De vrouw viel met een zware hoofdwond bewusteloos neer. Geneeskun dige hulp werd dadelijk' door twee hier gevestigde doctoren verleend. De gewon de is daarop naar 't z ekenhuis te Noord- gouwe vervoerd. SEROOSKERKE. Raadsvergadering gehouden op Vrydag 6 Oct. j.l. Afwezig de heeren Klompe en Legemate. Voor zitter de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en goedgekeurd. Op een ver zoek van het Alg. Ned. Groene Kruis om een jaarlijksch subsidie van minstens f 10,— wordt afwijzend beschikt. Het verzoek van 't bestuur der Zeeuwsche Politiehondendresseerver. om finantiëelen steun wordt voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is voorts een verzoek der Groene Krulsvereeniging Renesse, Noordwelle en Serooskerke, voor een jaarlyksohe subsidie, om tot aanstelling van een wykverpleegster voor deze 3 gemeenten te komen. Uit dit verzoek blykt, dat een gelijkluidend schrijven is verzonden aan het Burger lijk Armbestuur en de Diaconie. De voorzitter stelt voor, een gemeen schap pelijke vergadering te beleggen met die besturen en te trachten tot overeen stemming te geraken in het bepalen der te geven subsidie. De voorzitter voelt veel voor een wijkverpleegster, die, ge let op andere gemeenten waar wijk verpleging is, ook hier zegenrijk zal werken. De Raad is van hetzelfde ge voelen, en kan zich met het voorstel vereenigen, waartoe dan wordt besloten. Van de gezamenlijke bietenlossers op de haven is voor de plaatsing van een rustbank in de schuilplaats een dank betuiging ingekomen. Van het lid van den Berg is een verzoek ingekomen met begeleidend request aan Ged. Staten wat behelst: Ged. Staten te verzoeken de salarissen der gemeente-ambtenaren In een dalende lijn opnieuw te regelen. De voorzitter zegt, dat hy persoonlijk niet sympathiek tegenover deze beweging staat, en wel hierdoor, dat alles buiten hen om wordt behandeld. Wat het zakelijke betreft, is het voor deze ge meente wel eenigszins te billijken, gelet op den flnanciëelen toestand. Met aan brenging van een kleine wijziging wordt besloten bedoeld verzoek te verzenden. Een schrijven van den kring Brouwers haven ten aanzien der vleeschkeuringB- wet, om de Kroon te verzoeken, daar volgens daze wet een destructor voor het vernietigen van vleesoh aangeschaft moet worden, daarvan vrijstelling te verleenen. Dit wordt goedgevonden. Ook doet de voorzitter nog eenige mede- deelingen, wat in de laatste bijeenkomst van den kring Brouwershaven is be sloten, n.l. dat tot aanschaffing van stempels, en oprichting van een Labora torium voor den keurmeester zal worden overgegaan, wat ruim f 500 zal bedragen dat zonder kosten voor de betrokken gemeenten de slachtplaats van A. Verseput te Renesse, voor noodslachtin- gen is aangewezen. Bij de begrooting '22 komt ter sprake, het uitbaggeren der haven. Ruim 7000 Ms slijk is uit gebaggerd. De Voorzitter deelt mede, dat door Burgem. en Weth., inzake het verhaals recht op de pensioensbijdragen voor gemeenteambtenaren wordt voorgesteld, het maximum nm. Ö1/,0/© der jaarwedden te verhalen, wat wordt goedgevonden. De Voorzitter doet mededeeliag inzake de verlenging der concessie van de Haven Sohelphoek. wat voor de ge meente bevredigend is opgelost. Een jaarlyksche som van f 10,— moet als voorheen aan 't Waterschap Schouwen worden afgedragen, waarin hun tevens vrijdom wordt verleend van haven en kaaigelden van het door Schouwen aan te voeren materiaal voor de wegen. Hierna vaststelling der begrooting 1923 Hieruit valt op te merken, dat bij 't salaris van den Gemeentewerkman een verhooging wordt vastgesteld. De be grooting wijst in- en- uitgaaf een bedrag aan van f 13876,96s. Daar er eenige bezwaarschriften tegen de aanslagen In den H.O. zyn iügediend, en deze in ge heime vergadering worden behandeld, wordt eerst omvraag gedaan. De heer Goemans merkt op dat de vernieuwde oprit reeds stuk en uit elkaar is ge reden. Hy vraagt of hier de aannemer voor aansprakelijk is De voorzitter zegt toe dit te zullen onderzoeken. Hierna sluiting. NOORDWELLE. Vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag 6 October 1.1. Aanwezig alle leden, uitgezonderd de heer Blom. Voorzitter de burgemeester. De notulen worden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Tot de ingekomen stukken behooren: een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvangerj een schrijven van Ged. Staten over be noeming der zetters over 't tijdvak 1923- 1926. Deze worden voor kennisgeving aan genomen; een schrijven van de plaatse lijke Groene Kruisafdeeling om subsidie voor een aan te stellen wijkverpleegster voor de Igemeenten Renesse, Noordwelle en Serooskerke. De voorzitter stelt voor in overleg met andere openbare lichamen in deze gemeente als de diaconie, kerk voogdij, het burgerlijk armbestuur, die een gelijkluidend verzoek ontvangen heb ben, te vergaderen en aldus zoo eenigs zins mogelijk eeen subsidie vast te stel len; daar iedereen van het groote nut van een wijkverpleegster wel overtuigd zal zijn, wordt conform het voorstel besloten. De begrooting van het burgerl. armbe stuur wordt, na behandeld te zijn met algem. stemmen vastgesteld, zooals inge diend. Namens B. en W. komt daarna het voorstel van de pensioenstortingen voor de gemeente-ambtenaren, die ten laste van de gemeente komen, terug te brengen tot de grens, die de nieuwe pensioensrege ling toelaat. Zulks wordt met algemeene stemmen besloten. Een schrijven van de keuringskring Brouwershaven, om mede werking teneinde de aanschaffing van een destructor te verhinderen (zooals de keu- ringswet aangeeft). Hiermede kan de raad volkomen accoord gaan. Op een verzoek van het Centrale Groene Kruis te Utrecht om subsidie, wordt afwijzend beschikt. De voorzitter doet mededeeling over de concessie haven Schelphoek. Met 't water schap Schouwen is overeengekomen, dat jaarlijks voor recognitie f10 betaald zal worden en vrijdom van haven- en kade- geld voor alle voor het waterschap over die haven aajn. te Voeren materialen, b. en W. stellen voor een nieuwe lantaarn te plaatsen, teneinde den ingang van de school en omtrek behoorlijk te kunnen verlichten of de bestaande lantaarn zoo danig te verplaatsen, dat hetzelfde effect verkregen wordt. Besloten wordt, dat de lantaarn in den „Driehoek" verhuist naar het hoekhuis aldaar en dat de lantaarn uit de Vroone aan het voormalige distributie- gebouwtje bevestigd wordt. De voorzitter doet mededeelingen aan gaande zijn pogingen om de kinderen uit deze gemeente, die te Renesse school gaan, weder op de school te Noordwelle te krijgen; het laat zich aanzien, dat dit gelukken zal. De haven Schelphoek 18 gebaggerd en verlost van 7629 M3- slijk. De gemeente-begrooting 1923 komt hier na in behandeling. De gemeente-werk man Viergever krijgt f 5 verhooging voor gébruik eigen gereedschap in ge meentedienst (f 10 was gevraagd). Het pad over de begraafplaats, dat te rond ligt en daardoor hinderlijk, zal veranderd worden. De subsidie politieeursus Hilver- kuir^ a f 5 Iwordt van de begrooting af gevoerd. De begrooting wordt 21. h. s. aangenomen. Uit de vergadering komt vervolgens de volgende motie: „De raad der gemeente Noordwelle, overwegende, dat de tijdsomstandigheden van dien aard zijn, dat de traktementen van de (volgen de namen der onderscheidene gemeente- 'betrekkingen) te bezwarend blijken voor de draagkracht der gemeente, verzoeken Ged. Staten een billijke herziening in overweging te nemen en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie wordt met 5—1 st. aangenomen. Hierna gaat de vergadering over in een met gesloten deuren, om na wederopening tot een openbare vergadering door den voorzit ter gesloten te worden. BURGH. Openbare vergadering van den gemeenteraad, op Vrijdag 6 Oct. Afwezig dhr. Kloet. Na opening door den voor zitter worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd vast gesteld. Voor kennisgeving worden aan genomen: proces-verbiaal van kasopname, goedkeuring begrootingswijziging dienst 1922, mededeeling van de herbenoeming der zetters, de heeren A- Beije en P. Romeijn en vaststelling der gemeente rekening over 1921. Op verzoek van Ged. Staten worden een 2-tal wijzigingen aan gebracht in de gemeente-begrooting voor 1923 en deze begrooting opnieuw vast gesteld in ontvang en uitgaaf ter somma van f 20154,78. In verband met art. 34 der nieuwe Pensioenwet worden de pen sioensgrondslagen van eenige gemeente ambtenaren vastgesteld. De raad besluit voorloopig te handhaven de verhaal-ver- ordening d.d. 15 December 1913. OUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 6 pe- tober j.l. Afwezig de heer A. J. Romeijn. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld- Voor kennisgeving worden aangenomen de navolgende ingekomen stukken: pro ces-verbaal van kasopneming bij den ge meente-ontvanger, d.d. 22 Sept.' 1922, waaruit'blijkt, dat in kas wafc f 6685,631/2 i missive van den minister van-arbeid hou dende vrijstelling van de verplichting om vleesch en vleesch waren onbruikbaar te maken in een destructor; uittreksel uit het Kon. besluit van 26 Sept. 1922, no. 4o, waarbij' vrijstelling wordt verleend van dé keuringen voor huisslaehting; op een door A. Bolijn ingediende reclame wegens aanslag in de schoolgeldheffing wordt besloten dien aanslag te verlagen tot 12,50. Verzoeken van de Algemeene vereeniging „Het Groene Kruis" en van het testuur der Zeeuwsche Politiehonden dresseer-vereeniging om subsidie, worden beiden voor kennisgeving aangenomen. Gedeputeerde Staten vragen het gevoelen van den Raad ten aanzien van door bur gemeester en wethouders van Zierikzee bij brief van 8 Mei 1920, no. 338 in gediende voorstellen tot wijziging van de grenzen dier gemeente- Z.h.s. wordt 'besloten aan Ged. Staten te berichten, dat het niet in het financieel belang der gemeente is om het gebied der gemeente te verkleinen door het Gouwe veer ie voegen 'bij Zierikzee. In behandeling komt de begrooting der gemeente voor 1923. Behoudens verandering in enkele posten van weinig beteekenis, wordt de begroo- ting onveranderd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 26432,631/2- Tijdens de 'behandeling der begrooting komt de heer Romeijn ter vergadering. Op voorstel van den heer Bolijn wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten het bedrag der hon denbelasting terug te brengen van f 6 tot f 4. Tegen stemden de heeren van der Have, Boogerd en Hoogerhuis- B. en W- stellen voor op de ambtenaren alles te verhalen, waarop de Pensioen wet 1922 recht geeft, welk voorstel met 4 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Bolijn, Boo gerd en Hoogerhuis. Op voorstel van B- en W. wordt besloten een bëdrag vanl f 10 te voteeren voor het verstrek ken van koffie aan den Rijksontvanger op de Zitdagen te Ouwerkerk. B. en Wl. worden verder gemachtigd om da asch'bak' bij de bewaarschool af te bre ken en van het afkomende materiaal met 'bijvoeging van het 'benoodigd nieuw materiaal te vernieuwen. De heer van Langeraad stelt voor aan heeren Ged. Staten te verzoeken de salarissen der gemeente-ambtenaren aanmerkelijk te ver lagen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Hierna wordt de ver gadering gesloten. BRUINISSE. De Jongedochteren-vereeni- gmg „Lydia" alhier herdacht Woensdag avond in de vergaderzaal der Gemeente school onder vele blijken van belangstel ling haar 30-jarig bestaan. Zeer velen warén opgekomen om dit jaarfeest bij te wonen. De presidente, mej. N. L. Okkerse, die al die jaren de vereeniging geleid heeft, opende de bijeenkomst, waarbij zij allen hartelijk welkom heette. In het bij zonder deed zij dit den leider der ver gadering, dhr. Iz. Jumelet Wz., die uit Goes was overgekomen om de leiding op zich te nemen, dhr. burgemeester, dhr. president-kerkvoogd en den vertegenwoor diger der Pers. Alsnu gaf zij het woord aan den heer Iz. Jumelet. Deze felici teerde de vereeniging met het groote voorrecht, dat zij genoot het 30-jarig be staan te mogen herdenken en vooral de presidente, die van God de kracht heeft ontvangen om die 30 jaar de vereeniging] te leiden. Na in gebed te zijn voorgegaan, hield hij na voorlezing van 2 Korinthe 8 eene toepasselijke rede, waarin hij wees op den grooten zegen verbonden aan het steunen van armen en noodlijdenden, her innerde aan het woord van den Zalig maker, „de armen hebt gij altijd bij U" en vond in een en ander aanleiding om de aanwezigen op te wekken de Jonge- dochterenvereeniging te steunen om deze zoo in staat te stellen steeds meer wel te kunnen doen. De presidente dankte met enkele wel gekozen woorden voor het gesprokene. Daarna sprak' de vice-presi- dente mej. El. Elenbaas de presidente toe, wenschte haar uit naam van de leden geluk met haar feest; dankte haar voor, al wat zij voor „Lydia" gedaan had en bood haar een doos met prachtige zilve ren lepeltjes aan. Aangedaan bracht mej. Okkerse daarvoor der vereeniging haar, diepgevoelden dank. Alsnu vroeg en verkreeg de 'burgemees ter het woord, die op hartelijke wijze de vereeniging, haar bestuur en vooral de presidente gelukwenschte. Hij her innerde er aan, dat de vereeniging ook vaak met tegenwerking te kampen had gehad en dat niettegenstaande deze, zij reeds 30 jaar had mogen bestaan. Zij dankte dit, zeide spreker, vooral aan hare voorzitster, die gesterkt door haar geloof niet had versaagd, ja de stuw kracht was geweest, waardoor „Lydia" staande was gebleven. Hij prees het, voorts in de vereeniging dat zij geen kerkistisch karakter heeft, maar allen, die met haar eenswillend zijn opneemt. Hij1 dankte óok uit naam van hen, die door de vereeniging gesteund waren. Mej. C- de Koning, de secretaresse, deelde mede, dat de vereeniging was 'begonnen met 7 leden en er thans 20 telde. Het aantal begunstigers is 70. In 1500 gezin nen waren in den tijd van haar blestaan ruim1 2000 kleedingstukken uitgereikt. De penningmeesteresse, msj- M. Bal, had over 1910—'21 ontvangen van be gunstigers f 572,55, aan contributie der leden f 238,30, terwijl dé uitgaven bë- droegen f 787,73, zoodat er met het goed slot van '21, een batig saldo was van f 33,32. Na dit meer officieele ge deelte werden verschillende samenspraken en' voordrachten gehouden, die werden afgewisseld met gezang van een 4-tal dames, waarop de aanwezigen 2 maal vergast werden. Ook' de voordrachten werden met genoegen aangehoord. „Vrouw Houvast", Slecht humeur" enz. werden heel aardig tén gehoore gebracht. Bijzonder natuurlijk werd voorgedragen „Moeder Knols Wiegelied". Nog enkele andere voordrachten werden gehouden, terwijl mej. F. van den Berg met veel gevoel als solo zong „Eliza's vlucht". Ten slotte werd door den leider nog een slotwoord gesproken en door hem met dankzegging geëindigd. Gedurende de bijeenkomst en bij het uiteengaan werd gelegenheid gegeven de vereeniging gel delijk te steunen. Wé willen hopen, dat de penningmeesteresse tevreden zal ge weest zijn. Het was een gezellige 'bijeen komst, waarop menig goed woord ge sproken werd. STAVENISSE. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Vrij dag 6 October j.l. Voorzitter: de burge meester; tegenwoordig alle leden. De no tulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat weder oproeping van sollici tanten heeft plaats gehad voor de betrek king van onderwijzer met verplichte hoofdakte, doch dat niemand zich aan meldde; dat met het Rijk is gecorrespon deerd over afsluiting van de sloot nabij het Postkantoor. Die afsluiting zal tot stand komen, waarvan rijk en gemeente elk de helft zal bekostigen, terwijl het onderhoud verder ook voor gemeenschap pelijke rekening blijft. Deze mededeelin gen worden voor notificatie aangenomen. Als ingekomen stukken-'komen ter tafel: een circulaire van Ged. Staten, inzake uit voering der Vleeschkeuringswet. De voor zitter licht toe, dat hier de noodige ver ordening en de instructie voor den keur meester, hoofd van dienst, reeds zijn vast gesteld. In de instructie moet echter ge regeld worden de bezoldiging van den keurmeester, wat intusschen tot later was aangehouden. Thans stellen B. en W. voor deze te bepalen op f2750, en wel inge daan 1 Aug.. j.l. De gemeente St.-Maartens dijk, als centrumgemeente, stelde de be zoldiging reeds op dat bedrag vast en wel voorloopig voor 1 jaar. Dit zal ook gelden voor deze gemeente. Het aandeel van Stavenisse zou pl.m. f500 bedragen, waartegenover ongeveer f650 aan keur loon wordt ontvangen. Z.h.s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en de bedoelde instructie vastgesteld. De heer Potappel informeerde vooraf nog, hoe het gaan zal, als blijkt, dat de keurmeester alles niet alleen af kan, waarop de voor zitter antwoordde, dat er dan een hulp keurmeester komt en de vastgestelde jaar wedde van zelf herzien wordt. Ook wordt besloten aan den betrokken Minister ont heffing te vragen van het voorschrift tot onbruikbaarmaking van vleesch enz. door behandeling in een destructor. Op een verzoek van de Algemeene Ned. Vereeni-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1