B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie, behoorende by de van Vrjjdag 6 Oct. 1922, no. 10836 Posttrein geplunderd. Eenige dagen geleden is op het station Asjesjowo aan de spoorlijn Moskou— Windawa—Rybinsk een posttrein komen de.. uit St.-Petersburg en met bestem ming naay .Witebsk geplunderd. Een roo- vers'b'endè van een 20 man nam het trein personeel gevangen, haakte het hoofdge deelte van den trein tlestaande uit een bagage-, een post- en een internationalen "wagen af, en dwong den machinist on der 'fcedreigJng met den dood deze wa gons tot drie werst 'buiten het station te rijden. Na een langdurig gevecht, dat hier tusschen de bandieten en het trein personeel ontstond en waarbij eenigen der postbeambten werden gedooid eri ge wond, werden de wagons leeggeplunderd. Voor een bedrag van totaal 21/2 milliard roebel aan geld, kostbare - voorwerpen, kleederen etc., werd gestolen. In den in ternationalen wagen werden de reinigers een voor een van hun geld en kostbaar heden beroofd. Een expeditie, uitgezon den om de roovers op te sporen en te ontwapenen, is daarin niet geslaagd. Het vertrek van Ex-koning Constanten. Het afscheid van ex-koning Konstantijn van zijn land, ten tweeden male, is niet zeer pathetisch geweest. De Engelsehe bla den melden althans, dat het zonder uiter lijke emotie heeft plaats gehad. Ten ge volge van de vertraging in de aankomst van de „Patris" was Konstantijn verplicht twee tot drie uren te wachten alvorens zich te kunnen inschepen. Daar het uur en de plaats van het vertrek niet goed waren geheim gehouden, 'kwamen steeds nieuwsgierigen uit Athene aanloopen of aantuffen om hun koning te zien vertrek ken. De jonge koning George en prins Paul waren aanwezig. Zoodra de „Patris" voor anker lag, gingen de ex-koning en de ex-koningin aan boord, slechts door de intiemen gevolgd. Spoedig daarop ver trok het schip, door een torpedojager tot het einde der Aegeïsche Zee begeleid. Een groepje royalisten wuifde op de kade ten afscheid. Alhoewel de koninklijke familie beslo ten heeft voorloopig in Palermo te blij ven, zijn haar paspoorten voor Italië, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije gevi seerd. Het Revolutionaire Comité heeft den ex-koning een bedrag van vijfdui zend pd. st. voorgeschoten. Intusschen blijkt de Turksche vorste lijke familie eveneens naar Italië te zijn uitgeweken. Zonder den Sultan evenwel. Verschillende prinsen en prinsessen zijn naar Napels vertrokken. Verlenging arbeidstijd. Naar de directeur-generaal van den Arbeid aan de „Slagers Crt." mededeelt, z'al de Minister van Arbeid de 50-urige werkweek voor de slagerijen, welke 24 dezer eindigt, voor één jaar verlengen. Hulp aan de Christen-vluchtelingen^ uit Klein-Azië. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ontving van Hr. Ms. gezant te Athene een dringend verzoek' om hulp voor de geteisterde Christen-vluchtelingen uit Klein-Azië, welke naar Griekenland 'overgebracht zijn en ten behoeve der Russen, welke uit hun vaderland ge vlucht, in Griekenland verblijven. De nood, welke onder bleide categoriën heerscht, gaat alle beschrijving te boven. Pest, cholera en typhus zijn onder deze van alles beroofden uitgebroken. Het Grieksche Roode Kruis vraagt ook om hulp voor deze slachtoffers. Reeds bereikten eenige belangrijke giften het Nederl. Roode Kruis. Maar er is veel meer noodig. Gelden worden gaarne aan vaard door het hoofdbestuur van het Nedl. Roode Kruis, Prinsessegracht 27 te Den Haag, Postgiro 22,120, onder het motto „Christen Vluchtelingen". 1 v Classificatie der gemeenten. Naar wij vernemen is door den Mi nister van Binnenl. Zaken aan de Bur gemeesters een circulaire gericht, waarin hij hen verzoekt verschillende opgaven te verstrekken omtrent de prijzen van de meest voorkomende voedingsmiddelen, schoeisel, brandstoffen, verlichting, wasch- en poetsartikelen, en bediening (dienst boden). In gemeenten waar deze bestaan kan de 'medewerking der vakbonden wor den ingeroepen 'benevens die van ver tegenwoordigers van den Middenstand. De verstrekte gegevens zullen door de z.g. Classificatie-Commissie worden ver werkt teneinde de regeering te kunnen adviseeren i. z. een nieuwe indeeling der gemeenten in klassen. De prijsopgaven moeten verstrekt wor den over de week van 5 tot en met 11 October. Bezuinigingsmaatregelen van de regeering. Naar de ,.Res.t(ode" verneemt, hjeeft ■de regeering verschillende bezuinigings maatregelen getroffen, welke op 1 Nov. a.s. reeds in werking zullen treden. Eén ervan is, dat de bezoldiging van het tijdelijk personeel in 's Rijks dienst, "waaronder het geheele hulppersoneel van de Posterijen en Telegrafie zal gerekend fwjorden, met ingang van dien datum niet meer berekend zal m'ogen worden volgens de rijkssalarisregeling maar vol gens de loonen, die ter plaatse voor on geschoolde werklieden, gelden. Deze maatregel zal voor de Posterijen en Telegrafie alleen reeds tot een aan zienlijke bezuiniging leiden, vooral in drukke dagen van St.-Nicolaas. Kerstmis en Nieuwjaar. Tweede Kamer. Zitting uan Woensdag 4 Oct De heer K. ter Laan vraagt verlof voor een interpellatie over het nieuwe regle ment op de krijgstucht en de heer Troel stra voor een interpellatie over den pen sioenaftrek voor ambtenaren. Over deze verzoeken zal in de volgende vergadering worden beslist. De voorzitter deelt mede, dat de cen trale sectie besloten heeft in de afdeelin- gen te doen onderzoeken de wijziging van het invoerrecht op sigaren en de wijziging van eenige wetten die de Minis ter van Landbouw daarop met name noemt. ZIERIKZEE. Dinsdagavond j.l. verga derde in de sociëteit „Concordia" het hoofdeomité voor het te vieren feest in Juli 1923. Op dien datum1 zal luister rijk gevierd worden, zooals de commis sie zich voorneemt het 25-jarig jubileum van de regeering onzer Koningin. Als wijl nu eens nagaan welk groote gebeur tenissen hebben plaats gegerepen in dit 25-jarig tijdvak'; dat daarin voorkwam de ontzettend groote oorlog, waardoor nu nog de wereldmaatschappij' totaal ont wricht is en wij bedenken, dat wij: Ne derlanders de oorlogsellende slechts op een afstand hébben gadegeslagen, al Zijn binnen onze grenzen enkele slagen wreed aangekomen, dan moet zulks ons tot groote vreugde stemmen. Het feestco mité wil trachten in het volgende jaar uiting te doen geven aan deze vreugde en tevens H.M. te huldigen, voor het \vijs beleid, dat Zij in de moeilijke jaren, die gelukkig achter ons liggen, getoond heeft. Alleszins te begrijpen is het, dat zulk' een nationaal feest nog schitteren der moet zijn dan het onlangs zeer ge slaagde op 13 Juli j.l. Een groote schaar van 'belangstellenden zal worden uitge- noodigd om mede zitting te nemen in het comité, waarvan onze burgemeester het eere-voorzitterschap heeft willen aan vaarden. Reeds nu wil het comité een aanvang 'maken met de inzameling va'n geld, want, dat er geld, zelfs veel geld: hoodig is, zal ieder begrijpen, die het on derstaande voorloopige programma leest. In de eerste plaats, en dat zal wel het meest aantrekkelijke worden, zal een „oud-Zierikzee" worden opgebbuwd, waar in vele winkels zullen voorkomen en een groot café-restaurant met 4 a 500 zit plaatsen. Particulieren of corporaties zu'l- len winkels in het café-restaurant kunnen huren tegen billijken prijs, doch moch ten er onverhoopt geen liefhebbers zich aanmelden of wel te weinig pacht wen- sc'hen te betalen, dan zal het comité een en ander in eigen beheer exploitee- ren. De volgende nummers zijn Koraalmuziek, klokgebrom, reveille, Wij dings diens ten in de verschillende kerk gebouwen, vlaggenoptocht, matiné's zan- c'gersfeest, bloemencorso, feestreiëh, gym- nastiek-uitvoeringen, rij wiel vertooningen, muzikale Wandelingen, optocht van den ouden tijd, reclame-optocht, marmergroe- pen, ruiterstoeten,: steekspelen, fakkelop tocht, gondelvaartr^prachtig vuurwerk op den Gritfhtwqg. Vèrde.t zal getracht wor; den de stad overal met levende bloe men te versieren en een.étalagewedstrijd uit te schrijven. Het is begrijpelijk dat voop een feest dat circa een week zal duren èn waarin een programma als tbvenvermeld zal worden afgewerkt, heel wat medewer king noodig is. Aan enkele corporaties van bij een feest direct belanghebbende, heeft het comité reeds een uitnoodiging gezonden om van hen te mogen vernemen iri hoe ver zij bereid Zijn om aandeel te nemén in de te maken kosten. Het comié hoopt en vertrouwt,* dat niet alleen de direct belanghebbenden, zooals caféhouders, bakkers, slagers enz. maar ook de indirecte belanghebbenden, dit zijn zoowat alle overige handelaren, voor een flink deel in de kosten zullen bijdragen. Eerst na ontvangst van deze gegevens zal het comité kunnen 'beslis sen of het voorgenomen feest zal kun nen worden uitgevoerd. De Nutshibliotheok. Nog enkele weken en de Nutsbibliotheek biedt het publiek opnieuw de gelegenheid om veel van het ongezellige der winter maanden te verdrijven door het lezen van romans of wetenschappelijke werken. Gedurende de zomermaanden is er in de bibliotheek heel veel verbeterd en Ver anderd. Bovendien zijn er veel bbeken bijgekomen. Binnen enkele dagen, wan neer de kwitantie aan de Guldens-leden zal worden gepresenteerd, wordt hun tegelijkertijd overhandigd eer? lijst van nieuwe boeken, die in het aanstaande sei zoen uitsluitend voor hen beschikbaar zijn. Ten einde een vlugge behandeling te be vorderen, zijn deze boeken in een vierde kast in het lokaal opgeborgen, waaruit alzoo de Guldens-leden onmiddellijk kun nen bediend worden. Het spreekt wel van zelf, dat zij ook de beschikking hebben over §lle andere in de bibliotheek aan wezige werken, tijdschriften en vaklectuur niet uitgesloten. Over de afdeeling „Vakboeken" is de commissie al bijzonder goed tevreden. Velen, die vroeger hun vrijen tijd niet nuttig wisten te besteden, zijn door het lezen van de handige huisvlijtboekjes, op gewekt tot knutselen en heel vaak' met zeer goeden uitslag. Het succes is veel grooter, dan de commissie zich bij het aanschaffen had voorgesteld. Om het lezen aan te moedigen en het zoo moge lijk. in wetenschappelijke banen te leiden, wordt in het a.s. seizoen een prijsvraag uitgeschreven, waaraan alle Guldens-, zoo wel als Nutslezers, hunne krachten kun nen 'beproeven. Aan elke lezer wordt een vragenlijst ter band gesteld en voor de béste inzendingen zijn prijzen uitge loofd. Gaarne brengt de commissie dank' aan allen, die door geldelijke bijdragen of door het schenken van bbeken, b'lijken van belangstelling gaven. Zij, die zich aanmelden als Guldens lezer, bevorderen daardoor een tweeledig doel. Ten eerste wordt de commissie in staat gesteld om' nieuwe bbeken aan te koopen en ten tweede komen dez'e bbe ken het volgende seizoen de Nutsbiblio theek ten goede. Een ieder, voor wie Jf 1 niet te bezwarend is, worde dus Gul denslezer. De bibliotheek is open des Zaterdags p.m. van 3 tot 41/2 uur van 4 Novemtér a.s. tot nadere aankondiging in het Huis van Nassau, ingang Hooge Molenstraat. PREDIKBEURTEN. Zondag 8 October. Zierikzee. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds« Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël. 10.30, Gewone dienst en 7 ure, de heer de Korte. Kerkwerve. 9.30 ure, ds. de Leur. Serooskerke. 2 ure, dr. v. Griethugsen. Burgh. 6.30 ure, ds, Poort van Eikerzee. Renesse. Geen dienst. Noordwelle. Geen dienst. Haamstede. 2 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Poort; te Ellemeet geen dienst. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Baag van Veere. Zonnemalre. 2 ure, ds. de Leur. Maandag avond 7 ure, ds. de Voogd, Kinderzorgavond met medewerking van de Zangvereeniging „Nieuw Leven" (Collete „Kinderzorg"). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgonwe, 9.30 ure, ds. v. Griethuijsen. Dinsdag 10 Oct. 7.30 ure, ds. de Voogd (Coll. voor „Kinderzorg). Zangkoor. Drelschor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 2 ure, ds. Waardenburg (Doop). Nleuwerkerk. 9.30, ds. v. d. Linden (Oogst collecte) en 2 ure, idem. Geref. Kerk. 10, ds. Goedhugs, 2 idem (Oogstpreek) en 5.30 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.80 ure, ds. Verhage van Middelburg. Oosterland. 9.30, ds. de Voogd (Collecte „Kinderzorg") en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, ds. Van den Ende (H. Avondmaal), 2 idem (Nabetrachting) en 6 ure, idem (Oogst collecte). Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk, Slrjansland. 2 ure, ds. de Roode. Brulnlsse. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, ds. de Voogd van 's H&er-Arendskerke (Coll. „Kinderzorg"). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. St.-Plllpsland. 9.30, geen dienst en 2 ure, ds. Los. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, de heer Arendse van Veenendaal. Tholen. Geen opgaaf ontvangen. St.-Maartensdijk. 9.30, ds, Keiler (Oogst preek) en 2 ure, idem (H. Doop). Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Yossemeer. 9.30, ds. Van Griethuijzen en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal; 5.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor (Beide" diensten Oogstcollecte). Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. Scherpenlsse. 9.30 en 2 ure, ds. W. J. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenlsse. 9.30, ds. Moerman (Bevest. diakenen) en 2 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Van Griethuijzen (Oogstpreek). Geref. Kerk. 9.30, ds. Vreugdenhil van Borsele (Doopsbed.), 2 en 5.30 ure, idem. VAN HEINDE EN VER. De Amerikaansehe gezant te Parijs, heeft voorspeld, dat de Ver. Staten bin nen het jaar een program zullen formu- leeren, dat zal leiden tot verjonging van Europa. Welke tooovenaar zal die toer uitvoeren? Volgens de New York World zou het Amerikaansehe publiek zich deerlijk in de vingers hébben gesneden rn'et zijn speculatie in marken. De Amerikanen zouden volgens dat blad c.a. 900 millioen dollars op de transacties hébben verloren. Te Swansea (Engeland) is een par ticulier vliegtuig, na een toclht van een half uur naar beneden getuimeld en is met den neus in zee gevallen, op 350 M. afstand van de kust. De drie; menschep die erin zaten, zijn verdronken. Zij' laten alle drie weduwen en kinderen na. De oorzaak van den val wordt gezocht in het haperen van den motor. Ten noorden en westen van Duluth in den staat Minnesota (V.S.) woeden geweldige 'bbsohhranden. De houtvesters hebben de militairen te hulp geroepen om het vuur te bestrijden. Bij proclamatie biedt de Iersche vrijstaat-regeering volledige straffeloos heid aan voor allen, die strafbare feiten hébben gepleegd, 'maar hun wapens tegen 15 dezer inleveren. Bij Nisj, in Zuid-Slavië) heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, waafbij 11' personen werden gedood en 50 ge wond. Het Berlijhsche politierapport maakt voor Maandag melding van niet minder dan 16 zelfmoorden op een dag. Mustapha Kemal is bij zijn aankomst te Angora met groote betoogingen door de bevolking ontvangen. De Duitsche Rijksdag is tegen 17 Octobér e.k. bijeengeroepen. In een der mijnen bij Douai (Fr.) zijn 20 mijnwerkers gewond, doordat een liftkooi op een klamp terecht kwam. Sir Robert Horne, de Britsche kan selier van de schatkist, zal zich naar de Ver. Staten begeven in verband met het fundeeren der Britsche schuld. Door den jongsten vloed, die een week' duurde, is enorme schade aange richt in Noord-Bengalen (Eng.-Indië). Gevreesd' wordt dat velen zijn omge komen. De pogingen tot redding worden bemoeilijkt door het uitbreken van de cholera. De conferentie te Moedania heeft voorloopig goede resultaten afgeworpen. iIn een plechtige zitting van den Volkenbondsraad te Genève is de crediet- verléening aan Oostenrijk definitief ge regeld. De te garandeeren som is terug- gébracht tot 520 millioen goudkronen. De presidents-verkiezing in Duitsch- land zal binnen afzienbaren tijd plaats hebben. De Grieksche minister vap oorlog heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle lichamelijke geschikte Grie ken worden opgeroepen voor vrijwillige dienstneming. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Militaire bezuiniging. Te Voórthujzen zou dezer dagen, naar de „Barneveldsche Ct." schrijft, inkwartiering komén. De voorbereidende werkzaamheden hadden al plaats gehad; zelfs was het stroo voor de paarden al gekocht en ter plaatse aanwezig. Op het laatste oogentttik' ech ter Werd .aangewezen om het gekochte stroo weer te verkoopen. Eergisteren had deze verkoop van de 7900 k.g. opgesla gen stroo plaats. De luitenant arriveerde iom| 2 uur en moest over een uur al weer vertrekken. Groote haast moest dus ge maakt worden. In allerijl werden een paar koopers bij elkaar gezocht en werd Ket stroo biji inschrijving verkocht. Er waren vier inschrijvers. Na opening van de briefjes bleek het, dat óf het strop plotseling in waarde was gedaald, óf de inschrijvers allemaal veel te laag had den ingeschreven. Hoe het zij, het stroo Pontiaan van Hattem en zijne volgelingen te Zterlkzee. In het laatst der 17e en het begin der 18e eeuw werd de Hervormde Kerk in een deel van ons land niet weinig in be roering gebracht door de afwijkingen van de leer, welke eenige predikanten dier dagen meenden ontdekt te hebben in de gevoelens, verkondigd door Ds. Pontiaan van Hattem, sedert 31 Juli 1672 predikant te Sint-Philipsland. Ds. van Hattem was in Januari 1641 te Bergen-op-Zoom geboren, waar hij 13 September 1706 overleden is. Hij ging in 1661 te Leiden studeeren, bezocht vermoe delijk de academie van Saumur, werd in 1667 proponent bij de classis van Tho len en Bergen-op-Zoom, was van 1669 (1672 predikant te Wouw en Haerle en kwam van daar in 1672 als opvolger van Ds. Vincent Bolle naar Sint-Philipsland, waar zijn leer in het begin geen aanstoot schijnt gegeven te hebben, daar hij in 1676 werd uitgenoodigd om te Brouwers haven op beroep te komen prediken en zijn christelijke levenswandel menig hart voor hem won. Zijne ingenomenheid met Baruch Spi noza kwam uit, toen van Hattem zijne verhandeling of „Lessen over de Cate chismus" liet drukken, welke door de godgeleerde faculteit te Leiden paradox en kettersch werden geacht, terwijl de JUtrechtsche heeren van meening waren, dat de schrijver, tenzij hij van zijne „soci- niaansche, antinominische, libertijnsche, godlooze, godlasterlijke sufferijen" af stapte, niet in de Hervormde Kerk kon worden geduld. Na dit zachte oordeel vlamde het vuur der vervolging lustig op en in 1683 werd van Hattem van zijne bediening ontzet. De gemoedelijke en kun dige man, die zich toen te Bergen-op- Zoom vestigde, poogde zich in 1685 te verdedigen tegen de 37 punten van be schuldiging door den Zeeuwschen coetes tegen hem ingebracht, doch dit mocht niet baten. Menigeen had echter zijn ge voelens omhelsd, die door de voornaam ste volgelingen, zooals Marinus Booms, Jacob Bril, Dina Jans (van Hattems ge wezen dienstbode), Gosuinus van Buiten- dijck en Mr. Jacob Roggeveen, in meer dere of mindere mate gewijzigd, door het land werden verspreid. Wie omtrent de leerstellingen van Pon tiaan van Hattem en over de vervolging waaraan hij heeft bloot gestaan, uitvoeri ger inlichting begeert, dan in een blad als dit kan gegeven worden, verwijzen wij naar de studie over dezen merkwaar- digen man, door wijlen professor W. C. van Manen in de Gids van September en Octobér 1885 opgenomen, waarvan het slot luidt, dat Pontiaan van Hattem „voor velen is geweest een star in den donke ren nacht der 17e en 18e eeuwsche leer- en lettervergoding; een heilzaam tegen gif tegen een geestdoodend en versteenend kerkgeloof; de welsprekende getuige van een béteren dag voor nieuw en opgewekt godsdienstig leven. Hij had een beter lot verdiend dan hem onder de vervolgings woede en de heerschappij der bovendrij vende partij in de Hervormde Kerk zijner dagen was beschoren". „De geschiedenis wijze hem een eere plaats aan onder onze uitnemendste my stieken en piëtisten. Ppntiaan van Hat tem was en blijft een merkwaardige ver schijning in de ontwikkeling van 't leven der Gereformeerde kerken dezer landen". Dat het zijnen aanhangers niet gemak* kelijk is gemaakt, weten wij uit hetgeen de reeds genoemde Booms, Bril, van Bui- tendijck en Roggeveen ondervonden heb» ben, ervaringen, welke, omdat het per sonen betreft, die niet op onze eilanden hun arbeidsveld vonden, hie* niet zullen worden medegedeeld. Maar behalve de opgesomde personen noemden.wij ook Dina Jans, eene der ge wezen dienstboden van van Hattem tijdens zijn dienst te Sint-Philipsland; en deze vrouw is het voornamelijk geweest, door wier bemiddeling Zierikzee met de ge voelens van haar vroegeren meester werd bekend gemaakt. Nadat van Hattem door den Zeeuw schen coetus den 29 Mei 1683 als predi kant was ontzet en hem door Gecommit teerde Raden het verder verblijf te Sint- Philipsland was ontzegd, verliet hij 27 Augustus van dat jaar voor goed zijne woonplaats en vertrok naar Bergen-op- Zoom. Zijne laatste dienstbode, Kaatje Bamis, vertrok daarop, naar Zierikzee en reeds in de potuien van den kerkeraad van deze gemeente van 24 December 1683 vindt men over hare ingediende kerkelijke attes tatie gesproken, en wordt besloten een onderzoek naar haar in te stellen. Volgens diezelfde notulen van 26 Maart 1684 was hier een „niet zeer avantagieus bericht" ingekomen en uit de notulen van 8 Juli van dat jaar blijkt, dat de kerkeraad met grond beducht en bëkommerd was, „dat ze al vrij vast is aan de veroordeelde dolingen van van „Hattem". Van Hattem zelf was in de eerste weken van 1685 geruimen tijd te Zierikzee ge weest, en had, volgens de kerkeraads- notulen dier dagen „vrij groote beroering veroorzaakt in de gemoederen van ver- scheidenen onzer gemeente", terwijl ver luidde, dat hij het plan had om zich hier metterwoon neer te zetten. De kerkeraad verzocht daarop aan Heeren Burgemees ters dat plan te verijdelen. Ondanks allen ijver der. kferkelijlken erv de hulp, die zij van de zijide der regeering in Zeeland hebbén ondervon den, om van Hattem van stad tot stad te verjagen en hem nergens rust te gun nen, had hij in Bergen op Zoom onge stoord zijn verblijf mogen houden, als „oefenaar" in den aanvang een weinig fcémo.eielijkt, daarna geduld en vervolgens veeleer beschermd door den magistraat. Het is intusschen 'bekend, dat hij niet onafgebroken in zijn vaderstad vertoef de en meermalen daarbuiten, inzonder heid in de Zeeuwsche steden, doch ook te platten lande van tijd tot tijd conven- ticulen hield. Zoo treffen we hem ook eens aan op de hofstede „de Helle" on der Noordwelle, welke destijds behoorde aan den Zierikzeeschen burgemeester en raad, Mr. Cornelis Pous, die in 1679 het heerenhuis dezer hofstede nieuw had laten optrekken. Te Zierikzee begon de kerkeraad zich meer en meer op de Hoogte te stellen van de gevoelens der lidmaten en waar hijl afdwalingen meende te kunnen ver moeden, werden de verdachte personen voor zijne vergadering geroepen. In 1686 werden dr. Job Bastert (een oud-oom van den vermaarden geneeskundige Job Baster) en zijne vrouw', Hugo Kraeije- steijn, juffrouw van Alphen, Aagte in de j Busse, Maria Magdalena de nicht van j Claas van IJsselsteijn en Dina Jans de dienstbode van burgemeester Dillinck, voor tien kerkeraad gedaagd, en, daar ze óf de gevoelens van van Hattem niet verwerpen wilden, of aan den kerkeraad geen bevredigende antwoorden gaven, meest allen gecensureerd en het Avond maal ontzegd. De predikanten verzochten den baljuw de samenkomsten der Hattemisten te wil len weren, maar deze 'beweerde dat hij 'bijl dag en nacht er op uit w'as om1 dit doel te bereiken, maar steeds vruchte loos. In 1695 werd juffrouw Fran^oise Hayman, die van Hattem te Bergen op op Zoom 'bezocht had, met hare twee Zusters van het Avondmaal gehouden, waartegen Mr. Pieter Hayman door een notaris bij den kerkeraad liet protestee ren. Uit de aanteekeningen van dat col lege blijkt, dat er dagelijks meer per sonen tjot de richting van den Berg-schen predikant overgingen, ook lieden van aanzien. Juffrouw fiayman, daarover weder aangesproken zijnde (Juni 1696) verklaar de de samenkomsten der Hattemisten te bezoeken en niet gezind te zijn dat na te laten ,of hare vrijheid in dat opzicht aan de kérk op te offeren. Telkens werden weer nieuwe volgelin gen door het scherpziend oog van den kerkeraad ontdekt en telkens werden weer 'bijeenkomsten der dolende broeders en zusters aan dat college gerapporteerd. I li (W:\ordt vervolgd.),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5