Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Woensdag 4 Oct. 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: buitenland. binnenland. Uit Stad en Provincie. Prü's per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10835. bending op den dag van uit- Dir. A. J. DE LODZE Jr. Ults.-RldlCf. H. J. KOSTEN Een naklank van het proces Landru Mej. Fernande Segret, de eenige ver loofde van Landru, die niet het slacht offer werd van den blauwbaard van Gam- bais, heeft een langen brief geschreven -aan het parket van Versailles, waarin zij om teruggave vraagt van de haar toebe- hoorende voorwerpen, die, met de meu belen der verdwenen vrouwen opgesta peld zijn in de getuigenzaal van het Assi- zenhof van Seine-et-Oise in het paleis van justitie van Versailles. Deze stukken van overtuiging zullen binnenkort wor den verkocht. De geredde gehangene. De rechtbank te Graz heeft een zaak te behandelen gehad, waarvan waarschijn lijk geen antecedent te vinden is. Het vol gende is gebeurd: In de buurt van Graz bemerkte een passeerende boer, dat aan een boom langs den weg iets heen en weer bewoog. Hij ging kijken en zag, dat een man zich juist aan een sterken tak had opgehangen. Snel nam hij zijn zak mes en sneed het touw door; de gehan gene viel bewusteloos in een greppel, maar kwam spoedig weer bij. Het bleek, dat hij door den val zijn linkervoet ge broken had. In het ziekenhuis te Graz werd hij opgenomen en verzorgd. Tot dusver geen moeilijkheden. Toen hij echter genezen was, stelde hij bij de rechtbank te Graz een actie tegen boer in tot vergoeding van de verple- gingskosten en verder geleden schade. De rechtbank ging op de verdediging van den boer, dat men niet kan eischen, dat hij ontsteld bij het zien van den gehangene, er aan gedacht zou hebben, dat 't door snijden van het touw letsel zou kunnen veroorzaken, niet in en veroordeelde den levensredder tot vergoeding der gevraag de schade. De boer ging in hooger beroep. De appèl-rechter was van een andere mee ning. De redder werd vrijgesproken en wel op grond van de volgende overwegin gen. Verplichting tot dankbaarheid tegen over den levensredder kon de rechter niet erkennen. De boer heeft den gehan gene, zonder twijfel door het touw door te snijden, geen bizonderen dienst bewe zen. Want wanneer iemand zich opgehan gen heeft, doet men hem geen genoegen met hem weer tot het aardsche terug te brengen, vooral tegenwoordig niet, omdat men in Oostenrijk geen raad weet, hoe uit de zorgen te komen. Maar als staats burger heeft de boer juist gehandeld. De eerste Christenplicht heeft hem geboden den man van den strop te bevrijden. Het spreekt van zelf, dat ook een redder evenals een ondernemer, den plicht heeft om behoedzaam te zijn. Wanneer de boer den man roekeloos had afgesneden en de gehangene daardoor schade zou ge leden hebben, dan zou de boer voor die schade aansprakelijk zijn. Maar nalatig heid is hier in geen enkel opzicht be wezen: de boer kon niet gelijktijdig in den boom klimmen om het touw door te snijden en beneden staan om den vallende op te vangen. Daarom werd de eisch tol schadevergoeding afgewezen." Men vraagt zich af, schrijft het Hdb'l., of in andere landen de rechter op dezelf de gronden tot ontzegging van dezen eisch zou zijn gekomen. Of zou speciaal de ellende in Oostenrijk deze uitspraak hebben beïnvloed, waar zoowel naar de rechterlijke opvatting als ook volgens de meening van menig ander het geen genoe gen is om te leven? Eerste Kamer en evenredige vertegen woordiging. Naar de Haagsche redacteur van de „Tijd"' meldt, wordt aan het departe ment van 'binnenlandsche zaken voorbe reid een ontwerp-wet tot regeling van de verkiezing der leden van de Eerste Kamer volgens het stelsel der Even redige vertegenwoordiging, waarbij het provinciaal verband der afvaardiging wordt intact gehouden. Het regoeringsjubileum van de Koningin. Het Landshuldigings-comité 1898—1923 neemt zich voor het volgende jaar, ter viering van het zilveren regeeringsj ubi- leum van de Koningin, te Amsterdam een monster-huldébetooging te doen plaats hebben, waarbij zooveel mogelijk vereeni- gingen uit geheel ons land, door een zioxj groot mogelijke deputatie met vaandel, en zoo mogelijk met eigen muziekkorps, zullen zijn vertegenwoordigd en in elk der hoofdsteden van de provincies een dergelijk huldebetoon te doen plaats vin den op kleinere schaal. Half November zullen de vereenigin- gen, vakorganisaties, bonden e.d., die aan de huldiging deel willen nemen, pro vin - ciaalsgewijze ter vergadering worden uit- genoodigd voor verkiezing van provin ciale afdeeüngs-btesturen en andere be sprekingen omtrent uitvoering der plan nen. Uit elk der provinciale afdelings besturen zullen 2 leden worden verko zen ter uitbreiding van Landshuldigings- comité 1898—1923- Reeds hebben een 200 vereenigingen zich aangemeld. Een aanklacht tegen Mr. Troelstra. Naar de „Tel." verneemt, is door de directie van twee Amsterdamsehe Brand verzekering Maatschappijen een klacht 'blij den Officier van Justitie ingediend tegen mr. P. J. Troelstra, in zijn kwaliteit van directeur der Onderlinge Brandwaar- borgmaatsehappij „Neerlandia", wegens het door hem ten kantore der beide maat schappijen verscheuren (en medenemen der snippers) van een in het bezit dier maatschappijen zijnde, gewichtig docu ment, nl. een door mr. Troelstra voor duplicaat conform geteekend polisaf schrift, waaromtrent het vermoeden was gerezen, dat het niet gelijkluidend was met de origineele polis. ZIERIKZEE. Woensdag 11 Oct. e.tó. Wordt de dienst der R.T.M. gewijzigd. Wij ontvingen het eerste nummer van het Maandblad „Wil en Wieg", een volksuniversiteit voor jongeren en oude ren,- uitgave van de Mpij. voor Goede en Goedkoope lectuur. In de „Inwijding" citeert de redactie Thomas Carlyle, het geen deze over „Arbeid" schreef- De eerste zin luidt: „Er schuilt een blij vende adel en zelfs iets heiligs in den arbeid Het nieuwe maandblad wil een opwekker zijn, schrijft de redactie, om velen tot hoogere ontwikkeling te doen ge raken en richt zicht tot een groote groep van menschen van uiteenloopende vor ming en leeftijd". Dit eerste nummer bevatte o.a. „De wordingsgeschiedenis en de Ontwikkelingsgangen der Volkeren" van dr. J. van Leeuwen; „Economische problemen", van prof. A. Diepenhorst; „Vooruitgang op Technisch gebied" door Ir. S. van Hoogstraten enz. enz. De abonnementsprijs van dit maand „studie"blad is f 8,50, maar voor leden van de mpij. tot „Nut van 't Algemeen", leden van vakverenigingen, onderwijzers verenigingen, gemeente-ambtenaren en leerlingen van H.B.-sciholen, is de abon nementsprijs op f 6 gesteld. De heer L. E. W. B. uit Rotter dam', is Dinsdagmiddag in de Boereweg onder deze gemeente met zijn motor, doordat de zijspanwagen losraakte, tegen een heining opgereden, waardoor hij het ongeluk had zijn been boven de knie te 'treken. Met een auto van den heer Anker werd hij naar hier vervoerd, waar dr. de Ruijter de eerste geneeskundige hulp verleende. Daarna is de heer B. naar de Prov. boot gebracht om naar eijn; woonplaats af te reizen. RENESSE. Dinsdagmorgen had alhier een zeer treffend ongeval plaats. De ftietselaar A. de Kok, die op een Iad: der aan den nok der kerk 'bezigheden verrichtte, viel, waarschijnlijk door het verschuiven van den ladder, van het hooge dak over den rand der goot op den grond. Dr. Th. Lange verleende ge-- neeskundige hulp. In deerniswaardigen toestand en met een gebroken dijbeen werd de ongelukkige per auto naar het Ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. BURGH. In de laatstgehouden raadsver gadering is op voorstel van dhr. Fok ker met 5 tegen 1 stem besloten zich te wenden tot H.H. Ged. Staten met het beleefd verzoek eene billijke verlaging van de salarisregeling der gemeentelijke Ambtenaren te willen overwegen en vast stellen. ST.-MAARTENSDIJK. Openbare verga dering van den raad der gemeente, op Vrijdag 29 Sept., des namiddags 3 uur. Afwezig wegens ongesteldheid de heer P. Gakeer. Goedgekeurd wijziging begroo ting 1922. Kon. besluit 21 Aug. 1922, no. 28, houdende toestemming aan den secre taris om te Scherpenisse te mogen wonen. Dankbetuiging van H.M. de Koningin voor ontvangen gelukwenschen. Proces-verbaal kasopneming gemeente-ontvanger. In kas was en moest zijn f 41182,07. Voor ken nisgeving aangenomen subsidie verzoe ken Zeeuwsche p oli tiehondendresseerver- eeniging te Goes en adres Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland. Afge wezen verzoek vereeniging Groene Kruis gevestigd te Utrecht, om subs'uie. Inge- rwill-gd wordt een verzoek van mej. wed. Jasperse—Deurloo, grond in erfpacht voor het bouwen van een woning. Aan de auto bus-onderneming zal een subsidie worden toegekend van hoogstens f 500, ind'en na overlegging der explo:tatierekening zulks noodig blijkt. Vastgesteld wordt in structie Keuringsveearts hoofd van dienst met een wedde voor een tijd van één jaar van f 2750. De pensioensgrondslag wordt op gelijk bedrag vastgesteld. De verordening op de veemarkten ingevolge artikel 5 der Veewet wordt vastgesteld. Bij loting wordt een gemeentewoning toe gewezen aan J. Hage Az. Gesprokén wordt over ontslag gemeente-werkman J, Knuist. Hierover ontstaat een langdurige discussie, waarbij blijkt ook de Kaaimuur betrokken te zijn. De heer Hage stelt eenige vragen aan het dagelijksch bestuur die hij hoopt dat binnenkort zullen kun nen beantwoord worden. Volgens geruch ten zouden 'bij dezen bouw eenige on regelmatigheden hébben plaats gehad. Gesproken wordt of de buizen der wa terleiding door den burgemeester aange kocht al dan niet voor rekening der ge meente zijn. Hierna volgt sluiting. OUD-VOSEMEER. De politieagent te 's Hertogenbosch, Mar. de Weijze Adrz., geboren alhier, slaagde dezer dagen voor het politiediploma, welk examen te 's Hertogen'bosch werd gehouden. THOLEN- De palen, die gediend héb ben voor het zinken der waterleidingbuis, zijn geheel verwijderd, zoodat de door vaart door de Eendracht thans weer on'téeprkt kan plaats hebben. Vanaf 15 Sept. tot heden is men steeds 'bez.g geweest met het aanvoeren van zand, dat in de geul gelost is. Dat die hoe veelheid niet klein is, bewijst reeds dat een zandzuiger 14 dagen geregeld dienst deed in de Ooster-Schelde, die het zandi •in bakken wierp, welke geregeld door een sleepboot werden aangebracht en af gehaald. ST.-ANNALAND. Zaterdagvoormiddag te 11 ure (o.t.) kwam de raad der ge meente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig zijn alle 6 leden. Voorzitter de burgemeester. Na voorlezing worden de notulen ongewijzigd vastgesteld. Tot de ingekomen stukken béhooren: a. een brief van den min. van financiën, houdende kennisgeving van de beschikbaarstelling voor de waterleiding van een som van f 70,000, waarvan f 11340 voor deze ge meente als rentedragend voorschot; b. proces-verbaal van kasopname bij den 'ontvanger der gemeente; in kas was en moest zijn f 12897,02; c- een brief van mej. Korporaal, meldende dat het haar tot haar spijt niet (is gelukt een plaatsvervangster te stellen en dat ze derhalve haar betrekking als verloskun dige alhier niet zal kunnen aanvaarden vóór 1 December. Intussehen is er ver andering ingekomen. Ze treedt reeds met 5 October in dienst; d. een brief van den Commissaris der Koningin, meldende dat tot zetters zijn benoemd de heeren G. Goedegebuure en J. M. Soeters, die de betrekking hebben aangenomen; e- een brief van den Commissaris der Koningin, waarin namens den Min. van Binnenl. zaken met een verwijzing naar den nood der tijden wordt aangespoord tot een zuinig beheer van de gemeentezaken- De voorzitter merkt naar aanleiding daar van op dat de zuinigheid reeds ernstig in toepassing wordt gébracht. Nu volgen een paar mededeelingen: bij publieke inschrijving is het hooi van de begraafplaats gegund aan den heer P. den Haan voor f 21en de straat- mest aan den beer J. W. Elenbaas voor f 77. Het béstuur van de vereeniging het Groene Kruis te Utrecht vraagt steun uit de gemeentekas, terwijl de Politie- hondendresseervereeniging te Goes even eens om steun aanklopt. Z.h.s. wordt op beide verzoeken afwijzend beschikt. Wat het eerste betreft merkt de voorzitter op dat aan de plaatselijke"afdeeiing van het Groene Kruis een jaarlijksche sub sidie van f 25 wordt gegeven en wat het tweede aangaat dat diefstallen hier zeldzaam zijn. De Rijkscommissie voor de monumentenzorg heeft de Tiaar toe gezonden schilderij van hier bezichtigd en 'bevonden dat het een zoogenaamd rederijkersschild is zonder kunstwaarde. Het laten bijwerken door een kunstschil der zou hooge kosten met zich 'bren gen, terwijl het laten afwasschen en op nieuw vernissen ook nog op ongéveer f 35 zou komen te staan. De heer Heij- bk>er wil, nu ze geen kunstwaarde bezit, er ook' geen geld voor uitgeven, de andere heeren evenmin en zoo zal de schilderij weldra weer hangen, op de plaats waar ze al zoo veel jaren heeft gehangen. Het tweede punt der agenda, de vast stelling der begrooting voor 't volgend jaar, komt nu aan de beurt. De commis sie van onderzoek, 'bestaande uit de hee ren Heijboer en Goedegebuure, stelt voor de begrooting, goed te keuren, alleen wil de eerste geschrapt zien den post van f 125 als subsidie voor het ambachts- onderwijs. Die school toch 'beantwoordt niet aan haar doel, slechts e en zeer klein gedeelte van wie er gébruik van maken behoort tot de ambachtslieden, de overi gen kunnen deelnemen aan het vervolg onderwijs. De voorzitter voert hiertegen aan dat bijaldien deze school te niet gaat, de jongens zullen verstoken zijn van elk onderwijs hun ambacht betreffende, daar aan het bezoeken van de school te Ber gen op Zoom te veel bezwaren verbon den zijn. Dat de school hier op prijs wordt gesteld door de ambachtslieden bleek voor een paar jaar nog, toen ze alle teekenden op een request om haar te behouden. Hij acht het van groot be lang dat de jongens leeren teekenen en onlangs nog heeft hij heel aardige tee- keningen gezien. Bezuinigen is mooi, maar hij( acht het verkeerd van den heer Heij boer dat te willen doen op het onder wijs. Dhr. Elenbaps vraagt of de sub sidie ook verminderd kan worden en als hij van „neen" hoort sprekën, vraagt hiji waarom dat niet kan, waarop weth. Polderman antwoordt, dat als de ge meente minder geeft, het rijk volgt. Ten bewijze dat de school nuttig gewerkt heeft, noemt hij één der leerlingen op, den timmerman Th. Kurvink, die geen andere opleiding heeft genoten en wiens teekeningen uitmuntend zijn, wat ook andere leden beamen. Het voorstel-Heij- toer om den- post te schrappen wordt nu verworpen met 5 tegen 1 stem- De begrooting voor 1923 tot een bedrag van f 57598,41 in ontvang en uitgaaf wordt vervolgens algemeen goedgekeurd. In plaats van den heer Koole, wiens aangevraagd ontslag zal ingaan op 1 [NoV. en niet op 15 Oct. zooals hij verzocht had, willen B. en W. ter bezuiniging een jonge kracht aanstellen op een be looning van aanvankelijk f 300 per jaar biet 4 jaarlijksche verhoogingen van f 50 tot een maximum van f 500, wat goed gevonden wordt. Voor het geven van vervolgonderwijs voor den met Oct. aan- vangenden cursus worden benoemd de heeren A. P. Bil, A. Paape en mej. J. Woittiez, terwijl als hoofd zal fungee- ren dhr. H. W1. Odink. Elk hunner wordt gekozen met 3 stemmen (3 blanco). Vast gesteld wordt nu het salaris van het hoofd van den vleeschk'euringsdienst op op een bedrag van f 2750, waarvan on geveer f 666 voor rekening van St.-An- naland komt. De pensioensgrondslag Wordt eveneens op f .2750 gesteld, terwijl het tractement voor één jaar geldt- De begrooting van het -weezen-armbëstuur voor 1923 met een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 11755,60 is ingekomen en Wordt in handen der gewone com missie gesteld. Bij de rondvraag bespreekt de heer Heijboer 't geval dat er een schip is binnengekomen van grooter in houd dan de verordening in dezen tij dl toelaat, zoodat er-een overtreding heeft plaats gehad en wat daartegen gedaan is. De voorz., hem beantwoordende, merkt op dat bedoeld schip de te laat' geleverde ontbrekende buizen voor de waterleiding in had, die voor rekening der gemeente Werden aangevoerd, zoodat het een bij- zlonder geval betrof. Daarom en ook omdat er tegelijkertijd nog een ander schip van te grooten inhoud aanwezig was, alleen gekomen voor familiebezoek, wat in den regel hoor de vingers wordt gezien, is er geen gevolg aan gegeven. In verband hiermee herinnert de heer Goedegebuure nog aan 't geen hij in een vroegere vergadering over 't niet toelaten van groote schepen gezegd heeft. De heer Elenbaas leidt de aandacht van de haven op den wjal. Nu de stoep langs de huizen weg en de rijbaan zoo veel breeder geworden is, gebeurt het dat de wagens de heele ruimte innemen, waardoor de menschen daar hun huis niet in of uit kunnen en de passage be lemmerd wordt. Ook zou hij spoediger de aarde willen weggeruimd zien voor al bij regenachtig weer. Wat dit laatste betreft, deelt de voorzitter mee, dat de gemeentewerkman bij groote drukte een assistent krijgt, wat op het oogeriblik het geval is en wat het eerste aangaat, dat hij den veldwachter opgedragen heeft daar goed op te letten. Hierna wordt de openbare zitting gesloten om' over te gaan in een geheime. RECHTZAKEN. Het gerechtshof te Amsterdam heeft bevestigd het vonnis van de vierde ka mer van de Amsterdamsehe rechtbank, Iwaarbijf 1 jaar en 6 [maanden gevangenis straf is opgelegd aan H. van der S., Wegens diefstal in het hotel Polen te Amsterdam van een koffer, waarin effec ten, toebehoorende aan mr. W. M. G. Jolles, rechter te Zierikzee. ONDERWIJS. De jongste vergadering te Oosterland van de afd. Duiveland van het Onder wijzers-Genootschap had een eenigszins feestelijk karakter. En geen wonder! toen toch mocht de afdeeling het feit herden ken, dat zij 100 jaar had bestaan. Door den voorzitter, den heer F. G. van den Berg van Bruin isse, werd na afloop der gewone werkzaamheden, eene rede gehou den, waarin de geschiedenis der afd. uit voerig werd geschetst. Uit de oude schrifturen blijkt, dat op Donderdag den 26 Sept. 1822 ten huize van den heer P. Douw, onderwijzer te Nieuwerkerk op uit- noodiging van den schoolopziener, dhr. Adr. Uytenhoven, de onderwijzers P. Douw voorn., F. Dooge te Oosterland, A. Knoote te Ouwerkerk, S. de Graaff te Bruinisse, D. J. Grims te Sir-Jansland, bij een kwamen. In deze eerste vergadering werd het doel der oprichting vastgesteld. Dit was o. a. tot meerdere volmaking der onderwijzers in kunde, beschaafd- en zede lijkheid. De schoolopziener was ambts halve voorzitter, vice-voorz. werd de on derwijzer Douw, secretaris-penningm. de onderw. De Graaff. Een reglement be staande uit 28 art. werd vastgesteld. De vergaderingen zouden gehouden worden eiken Zaterdag vóór of op volle maan te 3 uren in de herberg te Oosterland. De werkzaamheden zouden zich uitstrekken over de verschillende vakken van onder wijs, maar de theorie van het onderwijs en de opvoeding zou elke vergadering een blijvend voorwerp van de aandacht van het gezelschap zijn. Er werd een commissie van naziening benoemd, die het ingeleverde werd beoordeelde. Voor iede re taalfout werd een halve cent betaald; wie zijn taak niet volbracht, kreeg een achtste rijksd. boete en die zijn werk bij afwezigheid niet inzond, moest 321/2 cent betalen. In de tweede vergadering werd door het Gezelschap als zinspreuk aangenomen: „Onvermoeide vlijt over wint". In de commissie ter naziening wer den benoemd dhr. P. Douw en S. de Graaff, terwijl het lid F. Dooge boekbe waarder werd. Als leden werden ook kweekelingen aangenomen, daar het doel der bijeenkomsten was de studie te lei den van hen, die voor de onderwijzers- jakten studeerden. Als zoodanig heeft het gezelschap aan tal van onderwijzers groote diensten bewezen. Tot in 92 toe werden verschillende vakken behandeld; toen werd echter besloten daarmede op te houden, daar er in den loop der tijden tal van andere gelegenheden waren geko men, waardoor de onderwijzers zich kon den ontwikkelen. Doch ook de praktijk werd niet vergeten. De onderwijzers be zochten elkanders scholen en woonden ook soms elders het schoolonderwijs bij. Zoo lezen we, dat in Aug. 1823 het werk dadig onderwijs op de klankmethode en de manier van onderwijzen, bij den on derwijzer Biezevelt te Zierikzee werd bij gewoond. In 1853 overleed de le voor zitter, de heer Douw. In zijn plaats kwam de heer de Graaff, die tot 1880 dit fcmbt waarnam- Deze werd opgevolgd door dhr. Buij terse van Oosterland en toen deze in 1882 zijn ontslag nam, werd de tegenwoordige voorzitter als zoodanig ge kozen. Door uitvoerige aanhalingen uit de notulen gaf de spreker verder een beeld van de wijze, waarop de leden met elkan der omgingen en de manier, waarop zij hunne taak opvatten. Men moet de man nen bewonderen, die vooral onder de wet van 1806 met beperkte hulpmiddelen zich' vaak groote bekwaamheden wisten te ver werven en niettegenstaande hun vooral toen zeer karige belooningen met groote liefde hun dikwijls zoo weinig gewaar deerd werk verrichten. Met blijkbaar ge noegen werd de voorzitter door de leden gevolgd en hem verzocht de lezing in het archief te doen opnemen, opdat ook „de naneef" er kennis van zou kunnen nemen. THOLEN. De heer Ph. Strijers, onder wijzer op wachtgeld te Bergen-op-Zoom en onderwijzer aan de Rijks-Normaalles sen te Tholen, is benoemd tot onderwij zer aan een der kopklassen van de R.-K. 'bijzondere school te Vlissmgen. AANBESTEDINGEN. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg werd heden aan besteed het onderhoud van eenige wer ken bij de Oude Hoeve aan de Noord zijde van het eiland Schouwen, 'behoo- rende tot de zeewerken in de provincie Zeeland, gedurende het jaar 1923. Ra ming f 6500. Inschrijvers waren J. J, Steur, Kerkwerve, voor f 6340; L. v. d. Velde, Bruinisse, voor f 6300; C. D. Ornée, Eikerzee, voor f 6000; N. v. d. Linde, Scharendijke, voor f 5965 en Chr. J. v. Wijnen te Papendrecht, voor f 5952. LANDBOUW EN~VEETEELT. Er is een tijd geweest, dat goed ploe gen een werkje was, dat in hooge eere werd gehouden en toen de oude Zeeuw sche ploeg nog algemeen gébruikt werd, Was dat ploegen werkelijk geen sinecure. In later* dagen kwamen andere ploegen in gebruik en het lijkt wel of de ware animo voor het kunstig ploegen daarmee de Zeeuwsche landbouw wereld voor een groot deel had verlaten. De mooie rechte lijn van de ploegvoor, de regelmatige lig ging van den akker, ook voor de cul tuur van beteekenis, ging gedeeltelijk verloren. Men wil echter tot het oude terug keeren en in enkele deelen van Zeeland worden ploegwedstrijden geor ganiseerd. Zuid-Beveland ging het vorige jaar voor en in dit najaar zet men het voort aldaar, want in oostelijk Zuid-Be veland hébben voor een wedstrijd zich aangemeld te Wemeldinge 5, Biezeiinge 9, Kruiningen 9. Waarde 4 en Rilland- Bath 15 liefhebbers, alzoo samen 42. Nuf wordt gemeld, dat iets dergelijks plaats zal hebben in Westelijk Schou wen, en wel door 59 gegadigden, ver deeld als volgt: Burgh 7, Haamstede 11, Renesse 6, Noordwelle 8, Serooskerke 6, Ellemeet 12, Eikerzee 4 en Duivendijke 5. Wij hopen te vernemen dat deze ploeg wedstrijden nog meer succes mogen'heb ben dan voetbalwedstrijden. POST EN TELEGRAPHIE. Een delegatie uit het bestuur van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond werd op; Vrijdag 29 Sept. j.l. door den nieuw be noemden minister van waterstaat ontvan gen. Doel der delegatie was, bij Z.E. er op aan te dringen, de voorgenomen verslechtering van het reglement op de arbeidsvoorwaarden van het P. T. T. per soneel op te schorten tot het tijdstip, waarop de minister zich zelf een oor deel zou hébben kunnen vormen over de vraag, of de tekorten in het bledrijf niet door andere maatregelen zijn Weg te werken en waarbij dan de tegenwoor dige arbeidsvoorwaarden zouden kunnen worden gehandhaafd. Volgens de mee ning der delegatie was zulks het geval. De minister stelde voorop, dat alles gedaan moest worden om de 'begroetin gen sluitend te maken. Bleef dit achter wege, dan was het ergste te vreezen en zou juist de arbeider van de waarde daling van den gulden het ergste de dupe worden. Dit vooropstellende, reide de minister, zich het bezwaar tegen de voorgenomen vermindering der arbeids voorwaarden te kunnen begrijpen, te meer, waar het P. T. T.-personeel ook voor de algemeene 'bezuinigingsmaatre gelen niet zou Worden overgeslagen- En zeker was de minister niet de meening toegedaan, dat bij tekorten op de exploi tatie, waar zonder meer de eenvoudige remedie zou zijn toe te passen van loons verlaging en verslechtering der arbeids voorwaarden. Als andere wegen mogelijk waren, dienden deze befreien-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1