Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende by do van Woensdag 27 Sept. 1922, no. 3Ö832. Algemeeue Vergadering van het Waterschapsbestuur van Schouwen, i in '3 Landskamer te Zierikzee op Maandag 25 Sept. 1922, 's voorroidd. 10 uur. Voorzitter: Mr. A. J. F. Fokker van Crayenstein van Rengerskerke. Aanwezig zijn met den ingenieur en den ontvanger-griffier, 4 heemraden en 17 hoofdingelanden; één vacature. Na opening der vergadering benoemt de voorzitter een commissie, bestaande uit de heeren M. T. v. d. Bout, de Vlieger en de Glopper, tot onderzoek der geloofs brieven der herbenoemde hoofdingelanden J. M. v. d. Bout, S. M. Hanse en B. M. Hoogenboom en der benoemde hoofdinge landen, t. w. A. <J. Padmos, M. K. Krepel en B. G. Moermond. Tijdens dit onder zoek Wordt de vergadering geschorst. Bij. monde van haar rapporteur, hoofdinge- j land Af. T. v. d. Bout, verklaart de com missie, na heropening der vergadering, de geloofsbrieven te hebben onderzocht en accoord bevonden, weshalve zij voor- stelt de herkozen en gekozen hoofdinge- landen toe te laten, waartoe conform be sloten wordt. i Hierop heeft de installatie plaats van 1 de herkozen hoofdingelanden. i Onder dankbetuiging voor het onder- zoele der commissie, wenscht de voorzit ter de herkozen hoofdingelanden geluk met hunne herbenoeming, die hen vam de zijde der ingelanden is ten deel geval len. Spr. gelooft, dat aan de heeren, die korter of langer tijd zitting hebben in deze vergadering, nu ook weer de belangen van 't waterschap mogen worden toever trouwd, op dezelfde wijze als zij tot nu toe gedaan hebben. (Applaus). De voorzitter: Toen wij de laatste ver gadering hier aanwezig waren, was ook .present de heer D. Groeneveld de Kater, oogenschijnlijk gezond en opgewekt als altijd. Eenigen tijd daarna werd een ge rucht verspreid, dat waarheid bleek te bevatten, n.l. dat de heer de Kater was gestorven. Spr. wenscht hier den over ledene te herdenken als een verdienstelijk lid dezer vergadering, welke sedert 1912 zitting had. Hij vertegenwoordigde het z.g. „Overdijksche" en toonde steeds groote belangstelling te bezitten voor de zaken betreffende ons Waterschap. (In stemming). De notulen dér 169e algemeene verga dering worden door den ontvanger-grif fier voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Van Ged. Staten zijn ingekomen: de goedkeuring van het besluit der Alg. Vergadering tot het heffen van buiten gewoon dijkgeschot voor 1922; idem om in cassatie te gaan van het arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage in de zaak contra den Westerenbanpolder; id. om den voorzitter te machtigen te pro- cedeeren tegen de gemeente Noordwelle (Inmiddels zijn de bedoelde hoornen op geruimd en is dus deze zaak van de baan). Van den Oosterenbaa van Schou wen is bericht ingekomen, dat het duin en molengeschot is vastgesteld op f 8,10 per H.A. De voorzitter deelt voorts mede, dat met ingang van Juni j.l. de dijkbaas Taillie is verplaatst naar ,de woning in het district Borrendamme en dat de kleine 's Landswagen voor f 50 is ver kocht. Mededeeling wordt voorts gedaan van de uitslagen der gehouden bestedin gen en uitlotingen, welke reeds eerder in onze courant zijn opgenomen. Naar aanleiding, van hetgeen door hoofd ingeland J. M. v. d. Bout in de vorige ver gadering is gesproken over het gewijzigde -art. 6 van het herziene reglement op het bestuur en waarbij hij ais voorbeeld aan haalde wat indertijd gebeurd is aan Loc kersnol, berust pp een vergissing, zegt de voorzitter. De besparing der kosten is een gevolg geweest van de gedragslijn van het Dag. Bestuur zelf. Het Dag. Be stuur heeft toen ander advies ingewon nen, dat geregeld op gezette tijden is verstrekt. Het Dag. Bestuur heeft de ver antwoordelijkheid op zich genomen en be sloten de Werken niet uit te voeren. Hoofdingeland J. Af. v. d. Bout zegt, dat het Dag. Bestuur, gesteund door den toenmaligen ingenieur, een voorstel in be handeling heeft gebracht voor de om legging van den Lockersnol. Twee leden van het Dag. Bestuur hebben het ingedien de voorstel toen verdedigd, doch de heer de Oude heeft toen het voorstel gedaan het ingediend voorstel te onderwerpen aan het oordeel van twee andere bevoeg den, waarvan het gevolg is geweest, dat het bedoelde werk pl.m. 1 ton minder lieeft gekost. De voorzitter leest hierop de betrek kelijke passage voor uit de notulen der vergadering van 23 Sept. 1916, waaruit blijkt dat het Dag. bestuur besloot eerst den ingenieur Kloppert te hooren en nader advies in te winnien bij een derde. De voorzitter werd toen gemachtigd met den heer Kloppert overleg te plegen en diens oordeel te vragen over de uit te voeren werken. Hoofdingeland J. Af. v. dr Bout geeft dit niet toe. Het voorstel van het Dag. bestuur was voortgekomen uit een be grooting van den ingenieur de Vos. I-Ieemróad de Oude kwam toen met een nieuw voorstel om de zaak te onder werpen aan het oordeel van twee an dere ingenieurs. Het debat over deze aan gelegenheid wordt daarop gesloten. Naar aanleiding der voorgelezen uit slagen der diverse bestedingen, merkt hoofdingeland M. n. d. Bout op, dat hem gebleken is, dat de ramingen ge weldig verschillen met de aannemings som1. Spr. is van oordeel, dat men zoo doende niet veel op de ramingen aan kan en het vertrouwen in die ramingen wordt eenigszins geschokt. Een raming is voor hem van veel waarde. De voorzitter: ln den regel is de ra ming 'hooger dan de aannemingssomveoi hangt af 'van de winstmarge die door de aannemers wordt genomen. Het is evenwel wenschelijk dat de raming bo ven de aannemingssom blijft. De ingenieur verklaart ten aanzien van deze opmerking, dat in het begin van dit jaar t.v. van de zuilenbasalt geen raming viel te maken; de noteering van deze steensoort viel bij de week. Nie mand kan daarvoor waken. Tijdens den oorlog was het juist andersom; iedere raming bleek toen te laag. Nu zal mis schien een tijd komen, dat de ramingen te hoog zijn, tengevolge ook p.a. van dc lagere loonen, terwijl veel of weinig werk de winstmarge beheerscht, die dc aannemers nemen. Spr. is van oordeel dat deze toestand voorloopig nog wel een tijdje zal blijven voortduren. Hoofdingeland Af. v. d. Bout dringt er op aan om de raming in elk geval zoo secuur mogelijk te doen. De voorzitter had graag gezien, vóór dat hoofdingeland J. M. v. d. Bout eer. oordeel uitsprak, hij eerst eens ken nis had genomen op de griffie van de uitslagen der bestedingen. Aan de orde is thans het voorstel van het Dag. bestuur tot het geven van een vergunning tot afzonderlijke bemaling aan C. Hanse Mz. en C. Boot Jz. 'te Kerkwerve. Dit wordt goedgekeurd, ond|2r con ditie, dat de eigenaars, i.o. de heer van Citters en de armen van de gemeente Serooskerke, een verklaring overleggen dat zij met bovenvermeld verzoek ac coord gaan. Het voorstel van het Dag. bestuur om de" vergunning tot afzonderlijke bema ling, verleend aan J. Spits en J. bij de Vaate te Eikerzee en W- v. d. Wek ken te Duivendijke op hun verzoek in te trekken, wordt toegestaan en wel, ingaande 1 Januari 1923. Ter tafel komt thans het voorstel van het Dag. bestuur tot het geven van een vergoeding voor de waarneming van het district Borrendamme aan den dijkbaas Taillie. Het Dag. bestuur stelt voor aan den heer Taillie f 175 te geven en aan den heer Heijt f 25. Hoofdingeland Gast vraagt of die waar- neming niet onder de gewoine werk zaamheden had kunnen gebeuren '1 De voorzitter: Naar aanleiding van de ze geschiedenis heeft het Dag. bestuur een besluit genomen, dat, wanneer kor ter dan 1 maand door een dijkbaas wordt 1 waargenomen, daarvoor geen vergoeding meer zal worden gegeven. Hoofdingeland Blom zou er veel voor. voelen als het geen plaats meer had. j Hoofdingeland Gast bespreekt, naar aan leiding van dit voorstel, de kwestie van de nieuwe verdeel ing der districten en de 5 dijkbazen. Spreker is van oordeel, dat Taillie in den Zuidhoek moet wonen, zoo dat dan Heijt in een goede woning komt, hetgeen een groote besparing van kosten zal geven. Met een beetje goeden wil is dat best in 't vat te gieten, meent spreker. De voorzitter: Dat ben ik persoonlijk met u eens! Doch er is afgesproken, dat wij dezen winter eens een proef zouden nemen met 5 dijkbazen; eerst als de win- te- voorbij is, kunnen we verder zien. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt hierna aangenomen. Tegen de hoofdin gelanden Goemans en Blom en heemraad Boogerd. Punt 9 der agenda, „voorstel J van het Dag. bestuur tot het geven van grond in pacht aan de dijkbaas Taillie^ wordt goedgekeurd. Deze pacht wordt voor onbepaalden tijd verleend. Zij wordt geacht te zijn inge gaan den len Mei 1.1.; zij zal eindigen zoo dra voorgenoemden dijkbaas zijn woning te Borrendamme verlaat. De jaarlijksche pachtsom bedraagt f10. De dijkbaaswoning in den Zuidhoek wordt a f 2 per week verhuurd aan L. van Strien, zoolang deze in den Zuidhoek moet Wonen ter bediening van den molen. Het voorstel van het Dag. Bestuur om het vischwater aan den Sehelphoek voor één jaar te verpachten, (deze pacht komt dan tegelijk met de groote verpachting) aan KI. van den Hoek te Serooskerke, voor f 10, wordt z. h. s. aangenomen. De erfpacht van Th. F. Vermeirssen wordt oninvorderbaar verklaard. Ter tafel komt thans de rekening van het Waterschap over 1921. Rapporteur der commissie tot het nazien dezer rekening is hoofdingeland L. L. Bolle. De commis sie geeft in overweging de benoodigde betonbuizen in eigen beheer te laten ma ken, terwijl zij tevens een opmerking maakt over het schoonmaken der water leidingen door menschen die veraf-wonen. Hoofdingeland Gast meent, dat het ge- wenscht is, evenals bij de begrooting, een exemplaar der rekening benevens een ge drukt rapport der commissie te hebben ter betere kennisneming van de inkom sten en uitgaven van het Waterschap. Hoofdingeland J. Af. v. d. Bout onder steunt dit betoog. Hij heeft in de vorige vergadering daar reeds op aangedrongen. Spr. vraagt, nu een schrijfmachine is aan geschaft, of 't niet mogelijk is, dergelijk werk te typen? De voorzitter zegt toe te zullen onder zoeken wat het drukken zou kosten, ter wijl hoofdingeland Gast nog de aanschaf fing eener cyclostyle aanbeval om derge lijk staatwerk te vervaardigen, hetgeen —volgens spr. veel goedkooper dan drukken zal uitkomen. Naar aanleiding der opmerking der com missie ten aanzien der waterleidingen en gehoord de besprekingen, zegt de voor zitter te zullen overwegen of sommige waterleidingen in aanmerking kunnen ko men voor besteding. Hoofdingeland Gust had 't plan geop perd de kantohniers dergelijk werk te laten aannemen. De commissie maakt voorts aanmerking op de h. i. hooge som, uitgetrokken voor vergoeding aan den ingenieur voor rij wiel, motorrijwiel, etc. De voorzitter: Onder dit bedrag zijn 0. a. begrepen de kosten van auto-huur in velband met het afhalen van personen voor de machinebouw van het Stoomge maal, tijdens het vorige jaar, terwijl de vergoeding voor een motorrijwiel een vaste post is van de begrooting. Hoofdingeland Bolle meent dat hel rijwiel dan wel weg zou kunnen Voor dit jaar is het al weg, aldus de voorzitter, doch daar deze rekening over 1921 loopt, stond ook het rijwiel nog op de bëgrooting. Eveneens maakt de commissie aanmer king op de verteringen door den inge nieur gemaakt; volgens de commissie zijn deze verteringen niet voor rekening van 't Waterschap. De voorzitter: Men moet naar vorige toestanden teruggaan ter motiveering van dezen post; vroeger trok de wagen van Schouwen, voorzien van de noodige mondkost, er op uit, en men kon pl.m. f 4 per week voor vertering rekenen. Nu de ingenieur een motor heeft gaat de controle veel sneller, doch hij kan toch niet elk oogenblik terugkeeren. Voor onderweg koffiedrinken wordt vergoe ding gegeven, welke verteringen pl.m. f 39 hebben bedragen. De ingenieur zegt dat met de meerdere snelheid ook de eischen hooger zijn geworden. Hij zegt dat het slechts een enkele maal voor komt dat hij onderweg koffie moet duin- ken, terwijl hij tevens opmerkt dat pl.m. f 200 per jaar of f 39 nog al wat ver schilt. Hoofdingeland Gast is van oordeel dat de ingenieur gemakkelijk thuis kan gaan koffiedrinken, als hij alleen voor zijn werk er op uit gaat. De ingenieur beweert dat alles niet in „no-time" kan geschieden. Hoofdingeland de Glopper beschouwt het in rekening brengen van verteer als een beleediging voor den ingenieur. De voorzitter kan het zich wel voorstellen, dat hij dat declareert. Ook de vergoe ding voor een motorrijwiel vindt de com missie te hoog. De ingenieur zegt in de eerste jaren er flink' op toegelegd te hebben, terwijl hij voorts memoreert wat het kost aan belastingen, huur, benzine, slijtage enz. De voorzitter zegt, dat het Dag. be stuur met de opmerkingen der commis sie zal rekening houden. Hoofdingeland den Boer bespreekt ook enkele uitgaafposten der rekening. Hij heeft eenige posten nagekeken, waar al leen bij stond „voor diverse reparatiën". Hierover vraagt hij inlichtingen, die hem door den ingenieur worden verstrekt; het zijn voornamelijk reparaties aan de mo lens geweest en kleinigheden van ver schillenden aard. Hoofdingeland Smallegange vermoedt dat zijn collega de nota's en bijlagen niet heeft ingezien; hij zou dan beter ingelicht geweest zijn. De voorzitter wenscht, dat de verga dering zich uitspreke over den post „ver teringen". Hoofdingeland J. M. v. d. Bout gevoelt voor schrapping wel wat; hij vindt dat wij in een anderen tijd leven en de ^ingenieur bovendien een mooi traktement heeft. Hoofdingeland Gast vindt de vergoe ding niet meer noodig; hij wenscht er mee op te houden. Hoofdingeland Bolie doet namens de commissie een voorstel om bedoelde gel den voor „vertering" niet meer te ver- leenen, welk voorstel wordt aangenomen. Tegen de heeren den Boer, Hoogenboom, Boogerd en de voorzitter. De rekening van het waterschap voor 1921, bedragende in ontvang f 447901,10, in uitgaaf f 291999,73, sluitend al zoo met een 'voordeelig saïdo van f 155901,37, wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen m?t algemeene stemmien. Het Dag. bestuur onthield zich. De commissie brengt voorts rapport uit over de rekening van het reservefonds, welke rekening sluit met een goed sjot van f 1811,04i/o. In stemming gebracht, wordt ook deze rekening aangenomen met algemeene stemmen, waarbij het Dag. Bestuur zich onthield. De voorzitter dankt de commissie voor haar nauwgezet onderzoek en schorst de vergadering voor een half uur. Te kwart vóór 1 wordt de zitting weer heropend. Medegedeeld wordt, dat je stand van het reservefonds in September f 50202,55B bedroeg. Aangenomen wordt z. h. s. het voorstel van het Dag. Bestuur tot opname van tij delijk kasgeld. Het Dag. Bestuur wordt voorts gemach tigd tot onderhandsche besteding van de vóór 1923 'benoodigde basalt, cement en gecreosoteerd hout. Het dijkgeschot wordt vastgesteld op dezelfde cijfers als 't vorige jaar. Tot leden van het stembureau voor het jaar 1923 worden benoemd de voorzitter en de twee oudste heemraden. De lijst van stemgerechtigden zal op alle gemeen ten van Schouwen—Duiveland ter visie liggen. Tot lid der .commissie tot het nazien der rekening en begrooting wordt in plaats van den heer L. L. Bolle (aftre dende 1 Nov. a.s.), welke niet herkies baar is, gekozen de heer S. J. Gast en tot diens plaatsvervanger, (na verschillen- de stemmingen en herstemmingen, totdat eindelijk het lot moest beslissen), de heer J. Smallegange. De agenda is hiermede afgeloopen, doch na de samenstelling der agenda zijn nog twee adressen ingekomen, n.l. van A. v. d. Hoek en P. Berrevoets, met het ver zoek de in pacht hebbende vogelhillen te mogen verhoogen en te verdedigen en voorts om verlenging der pacht van bedoelde hillen tot 31 December 1944. A. v. d. Hoek, die nu f 652 paoht betaalt, wil de pacht verhoogen tot f1100, te beginnen met 1 Jan. 1925; P. Berre voets, wiens jaarlijksche pachtsom f450 bedraagt, wil met ingang van dienself den datum f500 gaan betalen. Het Dag. bestuur stelt voor aan het verzoek te voldoen, onder voorwaarde dat de verschillende uit te voeren wer ken zullen geschieden onder goedkeu ring en ten genoege van het Dag. béstuur. Hoofdingeland J. M. v. d. Bout wensc'ht met dit voorstel te wachten tot dê vol gende vergadering. De voorzitter ontraadt dü; de pach ters koesteren het plan de voorgenomen werken dezen winter te laten uitvoeren. Het voorstel-J. M. v. d. Bout om de vergunning tot verbetering en verhooging der hillen aan te houden tot de volgende vergadering, wordt verworpen. Voor hoofdingeland J. M. v. d. Bout. Hoofdingeland J. M. v. d. Bout is geen erge voorstander van onderhandsche ver lenging der pachten; hij vindt het nog al bezwaarlijk. Het Dag. Bestuur is dit niet met den heer v. d. Bout eens, zegt de voorzitter. Spr. verdedigt het voorstel nader en wijst op het financiëele voordeel voor Schou wen, terwijl de hillen veel in waarde zouden verminderen, wanneer de huidige pachters wisten, dat na het verstrijken van den pachttermijn hunne perceelen in andere handen zouden overgaan. De voge- larijen zouden eenvoudig dood geroofd worden. Er is een tijd geweest, dat voor de vogelarijen heel weinig werd gevoeld. Doch er is een ander inzicht geko men in het nut der vogels en het is gewenscht dat de vogelarijen blijven aan de menschen die ze thans pachten. Kun nen de pachters hun voorgenomen plan uitvoeren, dan gaat hun bezit vooruit, maar ook dat van Schouwen. De voor-, gestelde verbetering vindt spr. in meer dan één opzicht in 't voordeel van Schou wen. Hoofdingeland de Glcpper is van oor deel, gehoord de toelichting van den voorzitter, dat alle hoofdingelanden dit verzoek moesten goedkeuren. Na nog eenige discussies en na een toelichting van heemraad Boot, welke mededeelde dat deze plannen reeds eerder gekoes terd zijn, doch niet meer op de agenda konden, wordt de gevraagde vergunning verleend. De in een vorige vergadering toege stane uitgifte in erfpacht aan P. A. Le- gemate te Serooskerke, eischt rectificatie ten aanzien der grootte van het bedoel de perceel. Een verzoek van S. Berrevoets, kan tonnier bij 't Waterschap, om pensioen, wordt op voorstel van het Dag. Bestuur afgewezen, daar bovengenoemde kanton- nier reeds jaren pensioen geniet, daarop nog een toeslag heeft gekregen en, toch op zijn verzoek als steenzetter in dienst is gebleven. Conform het voorstel wordt besloten. De voorzitter deelt mede, dat den 5 September j.l. een brief van den advo caat van den aannemer, dhr. Loning, is ingekomen, waarbij deze verzoekt een ar biter aan te wijzen in het „békende ge schil", waarvoor het Waterschap zal wor den gedagvaard. Het Dag. Bestuur heeft geantwoord niet genegen te zijn een arbi ter aan te wijzen en 0. a. geschreven, dat geen geschil bekend is. Het schijnt, zooals hoofdingeland de Glopper opmerkt, een proefbal/onnetje om eens te zien wat Schouwen zal doen. Deze al dikwijls besproken aangelegen heid wordt nog even opgewarmd en ten slotte aan 't Dag. Bestuur machtiging ver leend eventueel te procedeeren, indien deze zaak verderen voortgang mocht heb ben- Tegen die machtiging verklaarden zich de heeren den Boer, Gast en Boo gerd. Naar aanleiding der motie J. M. v. d. Bout, in een vroegere vergadering aange nomen, ten aanzien der nog te verharden wegen in Schouwen, is, zegt de voorzit ter, een lijst van de onverharde wegen opgemaakt. Het resultaat is geweest, dat voor verharding noodig zou zijn ruim 3 ton, waarbij niet is gerekend het jaarl. onderhoud. De toestand van den land bouw en van Schouwen zijn oorzaak, dat er niet alleen geen termen aanwezig zijn om te verharden, maar dat het Dag. Be stuur het beslist ontraadt. Hoofdingeland J. M. v. d. Bout He- treurt het -dat zoo slecht aan zijn motié is voldaan. Toen vroeger de wegen ver hard werden, kwamen eerst die aan de beurt, welke het hardst om verbetering vroegen, aldus hoofdingeland Biom. De voorzitter: Wanneer b'.v. rondom Zierikzee sprake was van wegenverhar- ding, kon geen enkele weg uitgezonderd worden en kwamen zij alle voor ver harding in aanmerking. Hoofdingeland Gast wijst op de drin gende noodzakelijkheid ten aanzien der wegenverharding; spr. is van oordeel dat op sommige wegen ingegrepen moet wor den, terwijl hij gelooft dat de voor zitter er niet voor is. De voorzitter: Het is hier een kwestie van geld. Wat de heer Gast zegt, n.l. dat ik er niet voor ten, is onjuist. Voor de gewone uitgaven is het dijkgeschot van thans niet toereikend en het zou onverantwoordelijk zijn, met zooveel lee ningen en aflossingen, nu dadelijk een ton toe te staan. De hoofdingelanden Gast, Smallegari' ge en Blom voeren over deze materie nog 't woord. De voorzitter maakt de heeren er op merkzaam op, dat zij blijkbaar vergeten, in welken tijd wij leven. Met de ge wone middelen kunnen we ons huis houden niet eens bedruipen Hoofdingeland J. M. v. d. Bout zou met de meest noodzakelijke wegen wil len beginnen. Hoofdingeland den Boer meent dat de wegen zoo goed mogelijk moeten zijn, daar zulks bijdraagt tot het beter inko men van het geschot. Heemraad Boot is van oordeel dat het dijkgeschot vocrloopig zoo laag mogelijk moet worden gehouden. Ook hoofdingeland Gast is van mee ning dat de lasten in geen geval mogen worden opgeschroefd. Spr. vraagt of niet 5 of 10 duizend kan uitgespaard worden op de begrooting en dan mét de ver harding der allerslechtste stukken be ginnen. Er is geen kwestie van dat 5 a 10 duizend gulden bezuinigd kan worden op de begrooting, antwoordt de voor zitter. De toestand is niet rooskleurig. Hoofdingeland J. M. v. d. Bout is voor f 1 per H.A. verhooging van het dijkge schot voor verharding der wegen. De voorzitter zegt toe in een volgende vergadering een schema ter tafel te zullen brengen van de wegen die voor verhar ding in aanmerking komen in 't district Borrendamme. De discussies worden daarover gesloten. Hoofdingeland Blom bespreekt de erf pachtskwestie der haven aan de Schelp- hoek, volgens het oude en 't nieuwe con tract. Het Dag. Bestuur doet de toezegging het desbetreffende artikel in het nieuwe contract zoodanig te wijzigen, dat mis verstand uitgesloten is. Havengeld en recognitie worden hier verward, zegt heemraad v. d. Weijde. Hoofdingeland Gast dringt er op aan, dat bij de verpachtingen er aandacht aan zal worden geschonken de dijken niet te beweiden. Voorts herinnert spr. den voorzitter aan diens woorden, gesproken ten aanzien van den molen in den Zuid hoek, n.l. dat deze 14 Aug. zou draaien. Nu is het 25 Sept. en nog draait ze niet. Hoe zit het nu, zoo vraagt hij. Hij wenscht voorts, dat ieder hoofd ingeland eens een specifieke rekening kreeg van bovenbedoelden molen, om eens precies te weten, wat die heeft gekost. De voorzitter zal, met hetgeen hoofd ingeland Gast vraagt nopens de beweiding der dijken, rekening houden bij de ver pachtingen. Wat de molen in den Zuidhoek betreft, met hoofdingeland Gast betreurt de voorzitter het, dat de molen op het door hem genoemde tijdstip niet draaide, doch tegen de natuur is niet te vechten. Thans kan hij mededeelen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, dat de mo len op het einde van de eerste week van October klaar zal zijn. Namens den ingenieur doet de voorzit ter den heer Gast de toezegging, dat een staat van inkomsten en uitgaven van den veel besproken molen zal worden over gelegd. Hoofdingeland Bolle vestigt er de aan dacht op, dat de raaien 4, 16 en 19 in het district Langendijk niet zijn gepeild omdat, volgens het jaarverslag, in die oevervakken een tweetal zeemijnen zijn gezonken. Heemraad Padmos geelt nadere toe lichting. Den Ingenieur wordt opgedragen zich met den marinestaf te Vlissingen in verbinding te stellen, opdat deze minder gewenschte oorlogssouvenirs onschadelijk worden gemaakt. Hoofdingeland den Boer wijst den voorzitter op de uitvoering der nieuwe pensioenwet en vraagt of ook de werk lieden en loswerklleden, die minstens 3 maanden achtereen werkzaam zijn, on der de nieuwe bepalingen vallen De voorzitter: Met de meeste moede loosheid constateer ik dat wij er aan koud zijn Niemand vraagt thans meer het woord. De vooi zifter: Waar het waarschijnlijk dit jaar de laatste vergadering is, zul len de hoofdingelanden M. T. v. d. Bout, N. Dalébout en L. de Vlieger voor 't laatst de zittingen bijwonen. Hoofdingeland Ai. T. van den Bout, die van af 1893, dus bijna 30 jaar lang zit ting had in dit college, heeft steeds met nauwgezetheid en belangstelling ongeveer allo vergaderingen bezocht, met slechts een kleine onderbreking veroorzaakt door een ongeval. Hoofdingeland N. Daïebout werd m 1904 als hoofdingeland gekozen; ook hij heeft steeds met groote belangstelling, voorzoover zijn gezondheid zulks toeLet, de vergaderingen bijgewoond. Hoofdingeland L. de Vliegerde laat ste vertegenwoordiger van 't z.g. „Over dijksche" had van 1916 zitting in deze vergadering. Ook hij was steeds een trouwe comparant, die steeds groote be langstelling. koesterde in de belangen van Schouwen. Allen hebben zich, aldus de voorzitter verdienstelijk gemaakt en den dank der ingelanden verdiend. Wij betreuren het, dat wij hen in 't vervolg zullen moeten missen. Spr. hoopt, dat ze als gewone ingelanden, door middel van de courant zullen blijven kennis nemen van Scbouwen's vergadering en in goede ge zondheid nog jaren getuige mogen zijn van een béter wordenden toestand van 'Schouwen. Hij dankte hen ten slotte voor hetgeen zij hébben gedaan. (Applaus.) Hierna werd de vergadering gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5