Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: advertentiën: Woensdag 27 Sept. 1922. zierikzeesche courant. ïts 7jt EERSTE BLAD. HINDERWET. binnenland. PrUs per 3 maanden f 1,50, franoo per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 eent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZS, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 October a.s. verschonende Nos. GRATIS. Gevonden voorwerpen Een band van een mantel, een pet, een gouden dasspeld, een zilveren arm band, een portemonnaie met geld, een zilveren manchetteknoop, een zilveren broche, een reeks koralen, een zwarte das, een gond oorbelletje, een eollier, een mes, een kindermnts. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Postkantoor to Zlorikzee. Lijst van onbestelbare en geweigerde brieven en briefkaarten, terug ontvangen in de le helft der maand September Brieven: 1. v. d. Bout, N. C., Zonnemaire. 2. Schimmel, H., Rotterdam. 3. Zilverschoon, Dir. Peefabriek, Puttershoek. 4. Brief kaart zonder adres. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze b\j onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straat naam en huisnummer te voorzien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiEBfïziB maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van de AMERICAN PETRO LEUM COMPANY te Rotterdam, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie F, no. 822, een petroleumbergplaats te mogen op richten, door hen is VERDAAGD tot 22 December 1922, in verband met een nader in te stellen onderzoek aangaande den in gebruik te nemen gemeentegrond. Zikrikzee, 22 September 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BUITENLAND. Fraude b\j verkiezingen. De heer Leonard Cecealdi, burgemees ter van de gemeente Piana, op Corsica, en 2ijn zoon Joseph, alsmede tien kie- ziers van genoemde gemeente, hadden, zich Wegens gepleegde fraude bij de jongste verkiezingen voor het gerecht te verantwoorden. De burgemeester zou 14 kiezers op de lijst hebben geplaatst, die elders woonachtig zijn en acht kiezers wederrechtelijk hebben geschrapt. Ook zou hij het resultaat van een andere ge meente hebben gewijzigd om de verkie zing van zijn zoon te verzekeren. De bur gemeester werd voorwaardelijk tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, alsmede tot een boete van 1000 fres., tot het betalen eener schadeloosstelling van 2000 fres., en tot twee jaren verlies van burgerrechten; zijn zoon voorwaardelijk tot een maand gevangenisstraf, 500 fres. 'boete en twee jaar verlies van burger rechten. De andere beklaagden zijn er met lichtere straffen afgekomen. Stelende gemeenteraadsleden. In het plaatsje Néras (Fr.) werd er herhaaldelijk over geklaagd dat aan het station verzonden pakketten de plaats hunner bestemming nimmer bereikten. De afzenders brachten ze naar het station, waarna ze op geheimzinnige wijze ver dwenen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat een dievenbende be staande uit acht bij de spoorwegmaat schappij in dienst zijnde personen, en aangevoerd door twee... communistisohe raadsleden, de pakketten wegnamen en onderling verdeelden. Tijdens den oor log hebben de dieven tal van aan de soldaten aan het front gezonden pak ketten verduisterd. Een monarchistencongres. De „Parlementskorrespondenz" meldt, dat te München een internationaal mo narchistencongres heeft vergaderd, waar in 69 afgevaardigden uit verschillende Jan den hebben deelgenomen. Er zijn ver scheidene commissies gevormd. Voorts heeft men als leidend beginsel de legi timiteit voor het herstel van monarchiën aangenomen. Het is tot hoogloop|ende redetwisten gekomen tusschen de Duit- sche en Fransche monarchisten over den Elzas. Het gelukte niet beide partijen tot dlk'aar te brengen, waarop het ge schil naar een speciale commissie is ver- we zen. De Oostenrijksche monarchisten dienden een plan in voor het stichten! van Vereenigde Staten van Oostenrijk onder Otto, den zoon van ex-keizer Karei. De Polen verzetten zich hiertegen en ver kozen een anderen Hafcsburger, waarop de Tsjechen Max Hohenfclerg, den zoon van wijlen Frans Ferdinand voorsloegen. Men is het tenslotte eens geworden over een voorloopfge candidatuur van Otto, met wien een commissie onderhandelin gen voert. Een nota van Rusland. De Russische regeering heeft aan Lord Curzon, den Engelschen minister van Buitenlandsohe Zaken, een nota ge zonden over „den ernstigen toestand in het Naburige Oosten ontstaan en over het feit, dat geen der West-Europeesche Staten de noodige stappen doet om ge beurtenissen te voorkomen, die in staat z\jn tallooze mogendheden, die geen reohtstreekaoh aandeel hebben in het Grieksoh-Turksch conflict, in een oorlog te wikkelen". De nota zegt verder: „De toestand is zoo dreigend, dat alleen een onmid dellijke vredelievende interventie de gebeurtenissen kan looaliseeren en het Zuid-Oosten van Europa kan vrjj waien voor nieuw bloedvergieten dat, eenmaal begonnen, dreigt Europa te leiden tot beroeringen, welker funeste gevolgen niet zijn te voorzien. De Russische regee ring is van meening, dat de kern van de quaeBtie van het Nabtfe Oosten uit sluitend ligt in de erkenning van het reoht van het Turksohe volk om in werkelijkheid de integrale souvereiniteit te herstellen over de Turksohe gebieden en in het bizonder over Komtantinopel, de hoofdstad van Turkije, en over de zeeëngten. „De West-Europeesohe mogendheden en in het bizonder de meest onverzoen lijke harer, Groot-Brittannië, weigeren aan Turkije de gebieden en de Jzee- engten, die het onbetwistbaar toebehoo- ren, terug te geven, z.g. op grond van de vrijheid der zeeëagten, doch in werkelijkheid om haar eigen overheer- sohing te handhaven. „De West-Europeesehe mogendheden kunnen Rusland niet het groote belang ontzeggen, dat het heeft bij het bepalen van het lot der zeeëngten. De Sovjet- regeering hernieuwt haar vroegere ver klaringen dat Rusland geen enkele beslissing zal erkennen, die zonder zijn medewerking genomen wordt en in strijd - is met z\jn belangen. Rusland en Turkije zijn het eens over de wijze, waarop de vrijheid der zeeëDgten moet worden bewerkstelligd en Rusland waarschuwt de West-Europeesche mogendheden tegen het opnieuw nemen van beslissingen, die geen rekeniDg houden met de levens belangen van de betrokken staten. Geen onkelo beslissing, zonder Rusland ge nomen ten aanzien van de zeeëngten, zal defiaitief of duurzaam zijn. Een zoodanige beslissing zal sleohts nieuwe conflicten in het leven roepen. „De Russische regeering is van oor deel krachtens zijn speciale positie in het Oosten aan de Zwarte Zee en als vertegenwoordiger van de belangen van volken, waarvoor een vreedzame op lossing van de quaestie het meest nood zakelijk is, voor, onmiddellijk een con ferentie bijeen te roepen van alle belanghebbende mogendheden en in het bizon der van de aan de Zwarte Zee grenzende mogendheden". Ex-keizerin Zita. Onlangs deelden Zuid-Slavische en Tsje chische bladen mede, dat ex-keizerin Zita zich te Boedapest zou bevinden, om daar de aanspraken van den kroonpretendent Otto hij Horthy te doen gelden. Van dit alles was natuurlijk geen woord waar. Waarschijnlijk zullen die kringen, die be lang hebben hij de Habsburgsehe kwestie, steeds weer alarmeerende berichten de wereld inzenden, om de aandacht hiervoor levend te houden. Het is daarom dat wij hier een en ander vertellen hoe de familie van den ex-keizer in Spanje leeft. De vestiging van ex-keizerin Zita en haar kinderen naar Spanje heeft een veel bewogen voorspel, aldus ontleenen wij aan 't Hbld. Toen Keizer Karl te Madeira door de griep stierf, kwam koning Alfonso hier van zeer onder den indruk. Koning Al fonso had reeds vroeger met klem te kennen gegeven, dat Madeira als bannings- oord voor de keizerlijke familie al een zeer slechte keuze was. Onmiddellijk na den dood van Karl heeft de Spaansche koning te Londen bemid deld om te bewerken, dat het keizerlijk gezin óf naar Wight of naar Spanje over gebracht zou worden. Londen liet op ant woord wachten, zoolang, dat de koning verontwaardigd, een telegram regelrecht naar de Engelsche koning zelf zond, waar in hij hem de onmogelijke situatie tee- kende en verklaarde, dat hij in geen geval rustig zou toezien, dat de misdaad, be gaan tegenover den ex-keizer ook tegen over de onschuldige vrouw en nog on schuldiger kinderen zou worden voortge zet. Indien de groote mogendheden er niet onmiddellijk voor zouden zorgdra gen, dat de keizerlijke familie in een ge zonder klimaat zou worden overgebracht, zou hij geheel Europa op de hoogte bren gen van deze afschuwelijke toestanden, van de misdadige houding tegenover het keizerlijk gezin. Gelijktijdig zou hij twee oorlogsschepen onder Spaansche vlag naar Madeira zenden om de familie naar Spanje te brengen. De Spaansche koning zeide overtuigd te zijn, dat niemand 't wagen zou zich tegen de uitvoering van zijn wil te verzetten. Engeland gaf onmiddellijk zijn toestemming voor het overbrengen van Zita met haar kinderen near Spanje, waar zij bij haar aankomst door koning Alfonso met groote hartelijkheid en eer werd ontvangen alsof de ex-keizerin lid van een regeerend Huis was. De keizerin had tot haar komst in Spanje haar geheele geestelijke en lichamelijke frischheid en onbuigzame energie bewaard, en alle op winding, die zij sedert de tweede putsch in Hongarije doorstaan had, met groote kracht gedragen. Na haar aankomst in Spanje kwam er een plotselinge keer. Niét alleen physiek, maar ook psychisch is zij thans gebroken. Zij is geheel in zich zelf gekeerd, spreekt weinig, bekommert zich alleen om de kinderen en heeft dikwijls onder een diepe depressie en nerveuse aanvallen te lijden. Veel zorg heeft zij ook over hare materiëele positie. Deze kwestie is niettegenstaande het dringend noodzakelijk is, nog steeds niet geregeld. Voor de onderhoudkosten der keizerlijke familie, komt de Spaansche staat op, die een voorschot verstrekt, totdat de com missie van herstel die hiermede reeds een jaar bezig is deze kwestie geregeld zal hebben. Den successiestaten is reeds meermalen verzocht, die keizerlijke goe deren, die op hun territoir liggen, vrij te geven, waarbij hun als compensatie o. a. kwijtschelding van enkele voor-oorlogsche verplichtingen werd voorgesteld. Noch Tsjecho-Slowakije, noch Zuid-Sla- vië hebben tot nog toe bindende verkla ringen gedaan, zoodat alles nog onzeker is. De commissie van herstel schat de waarde der keizerlijke 'bezittingen in de successiestaten op 170 millioen frs. Zij wil deze goederen in vrij 'beheer hébben. Wat de Hongaarsche goederen betreft, daar is de toestand zeer verward. Opmerkelijk is, dat de successiestaten den benarden financiëelen toestand der keizerin gebruiken om van haar een for- meele verklaring voor altijd te krijgen, dat zij ten gunste van haar zoon geen propaganda of politieke actie zal voeren en van den troon afstand zal doen. De keizerin is hierop niet ingegaan. Oud-president Wilson weder ten tooneele. De correspondent van de Times te Was hington meldt, dat oud-president Wilson het gunstige oogenblik afwacht om een verklaring van groot belang het licht te doen zien. Het is geen geheim, zegt de correspondent, dat Wilson gelooft, dat de democratische partij terugzinkt in een zuiver negatieve politiek en dat hij al het gewicht van zijn gezag dat grooter is dan velen gelooven zal bezigen in de richting van iets meer positiefs en krach tigs. Hij zal, naar de correspondent ver neemt, een oproep uitvaardigen tot toe treding van Amerika tot den Volkenbond ,op grond hiervan, dat Amerika's weigering om tot den Volkenbond toe te treden ver antwoordelijk is voor vele der rampen van de laatste drie jaren en dat het voort duren van dit blijven buiten den Volken bond de verwarring moet bestendigen, waarin de wereld thans verkeert. Twee trouwringen voor een aandeel. Onder de 6I/2' millioen inwoners van Oostenrijk zullen er -^ich naar opper vlakkige schatting ongeveer 2 millioën bevinden die getrouwd zijn en dus trouw ringen dragen. Deze ringen zijm in Oos tenrijk, zooals in alle beschaafde landen, meerendeels van goud. Dit feit heeft een genialen kop op de idee gebracht een deel van de gouddekking der nieuwe Oostenrijksche circulatiebank te putten uit de trouwringen der Oostenrijkers. Een trouwring heeft gemiddeld een gewicht van 5 gram en vertegenwoordigt een waarde van 14 kronen in goud. 2 millioen trouwringen beteek'enen dus 28 millioen kronen. Wanneer nu alle ge trouwde menschen hun ring ter besflhik- king van den staat stelden zou dus on geveer een derde van het kapitaal der nieuwe circulatiebank reeds opgebracht zijn. Natuurlijk kunnen niet zonder .meer alle trouwringen opgevorderd worden, doch daar de aandeelen der nieuwe cir culatiebank de waarde van 100 Zwitser- sche franken zullen hebbèn en deze aan deelen in vieren gesplitst uitgegeven kun nen worden zoo zou ieder getrouwd paartje tegen afgifte der trouwringen bezitter kunnen worden van zulk een vierde aandeel en nog genoeg geld terug bekomen om zich twee ijzeren of andere ringen te laten maken. De idee is er, nu nog de wet en dan de ringen.... als het tenminste niet blijkt dat het grootste gedeelte der Oosten rijksche trouwringen al lang bij de b'ank van leening verpand is- Loonsverlaging Rijkspersoneel. Naar de „Res.bode" verneemt, heeft de regeering besloten, een nieuwe loon regeling in te voeren voor het nieuw aan te stellen personeel, die aanmerke lijk lager zal zijn. Ook zal deze rege ling van toepassing zijn op personeel in tijdelijken dienst dat nog niet den leeftijd van 21 jaren heeft bereikt, leeftijd van 21 jaren heeft bereikt. Een algemeene maatregel van bestuur, hou dende een bepaling tot de invoering van de 48-urige werkweek voor het rijksper soneel in overeenstemming met de ar- beidswet-Aalberse, is binnenkort te ver wachten. Het wereldcongres voor den vrede. Het (bestuur van het internationaal Ver bond van Vakvereen'igingen heeft thans, naar „Het Volk" meldt, definitief het program voor het wereldcongres voor den vrede, dat van 10—15 Dec- in den Haag zal worden gehouden, vastgesteld. De uitnoodigingen zullen deze week aan de daarvoor in aanmerking komende or ganisaties worden verzonden. De nood te Smyrna. De Koningin heeft een belangrijke gift geschonken ten bate der Nederlanders te Smyrna, die in grooten noodtoestand ver- keeren. 's Keizers verloving. Het Zaterdag door het „Hofmarschall- amt" officieel uitgegeven communiqué ver meldt met betrekking tot de verloving van den keizer: Hermine, Prinses VGn Sohönaioh—Carolath, géb. Prinses Reuss a L., geboren 17 December 1887, thans Wonende Saabor in Schlesien, Kreis Grim berg, weduwe van Prins Johann Georg von Schönaieh—Carolath, heeft vijf kin- deren, drie zoons, twee dochters; terwijl hét jongste kind vier jaren oud is- De Prinses was in Juni van dit jaar op het huis Doorn op bezoek. De bruiloft zal naar alle waarschijnlijkheid begin Nov. gehouden worden, waarbij de naaste bloedverwanten van beide zijden tegen woordig zullen zijn. Alle geruchten over protesten van de kinderen des keizers zijn uit de lucht gegrepen. Monument verongelukte Scheveningsche visschers. In tegenwoordigheid van de Koningin, den Prins der Nederlanden, den burge meester van s-Gravenhage, mr. Patijn, de wethouders de heeren De Wilde en mr. Droogleever Fortuyn, den gemeente secretaris, den hoofdcommissaris van po litie en een groot aantal genoodigden en belangstellenden, onder wie velje predi kanten en nagelaten betrekkingen, heeft Dinsdagochtend aan den Ouden Scheve- ningsohen weg in Den Haag de onthul ling .plaats gehad van het monument,-dat daar, ter hoogte van het Frankenslag, is opgericht ter huldiging van de nage dachtenis van de tijdens den wereld oorlog verongelukte Scheveningsche vis schers. Nadat ds. Tichelman een toe spraak had gehouden hield H.M. de Ko ningin de volgende rede Met ingenomenheid en waardeering héb ik kennis genomen van het streven de nagelaten betrekkingen van de tijdens den wereldoorlog, om het leven gekomen visschers te ondersteunen en naar ver mogen tegemoet te komen in hunne stof felijke nooden. Het was eene gelukkige gedachte van het Scheveningsche comité door de oprichting van dit gedenkteeken voor het nageslacht de herinnering te bewaren aan de daden van opoffering eti toewijding van de ruim 300 Scheve ningsche zeevarenden, die hun graf in de golven vonden. Hulde en dank aan onze wakkere zeelieden voor hunne on verschrokkenheid bij het trotseeren der gevaren, welke hun beroep in die jaren medebracht; zij hebben ons volk daar mede onschatbare diensten bewezen; zij hebben zich waardige nazaten betoond van ons groote voorgeslacht. Met wee moed gedenken wij allen, die niet tot hunne aardsche woning zijn teruggekeerd en in deze oogenhlikken wendt zich ge heel ons medegevoel tot U, die hier aanwezig zijt en die over eene ledige plaats in uw hart en in uwe woning 'treurt. Van hoe nabij heb ik vaak 'de ge varen en moeite van uw leven en van die van het leven der uwen gadegesla gen, hoe menigmaal heb ik kommer en zorg op uw gelaat gelezen, hoezeer heb ik ia uw smart gedeeld, uw moed, uw geloof bewonderd in het dragen van uw leedIk weet het, Hij, die ons spreekt van het Vaderhuis, is Uw Troost en uwe Hulp en uwe Sterkte. Als ik een blik vooruit werp, zie ik met vertrou wen op de zonen onzer kloeke visschers. Ik twijfel niet of zij zullen de voetstap pen hunner ouders drukken, met taaie volharding hun beroep blijven uitoefenen, ook als de tijden moeilijk zijn, zoodoer.de arbeidende voor hunne en voor ons aller toekomst. Geve God, dat die toekomst eenmaal voor Scheveningen, ja, voor ge heel ons Nederland, in het teeken van geluk en welvaart moge staan Gaarne voldoe ik aan uw verzoek en ga thans over tot de onthulling van het gedenk teeken. Na het uitspreken van deze rede volgde de onthulling van het monument, waarna het Koninklijk echtpaar een krans aan den voet van het gedenkteeken legde. De Roode-Kruisdag. Naar men ons meldt, loepen er ge ruchten ovej* de aanstaande Roode Kruis- 'collecte op 30 September, welke met de waarheid in strijd zijn. Men vermoedt dat de te verkrijgen gelden in de aller eerste plaats voor hongerend Rusland en verder voor buitenlandsche nooden be stemd 2ullen worden. Dit is geenszins het geval. De gelden, die, naar het Hoofd bestuur hoopt, ruim Zullen toevloeien, worden uitsluitend bestemd uopr 'binnen- landsehe hulp. Nederlandsche nooden, in één woord: voor den arbeid van het Nederlandsche Roode Kruis hier te lande. Invoer van rundvee in België. Met ingang van 1 October staat het douanëbureau te Esschen den invoer van rundvee, afkomstig uit Nederland, dat ter observatie opgenomen moet worden in Belgische quarantainestallen, toe op den len, lOen 21en van iedere maanjd- Wanneer een dezer dagen een Zon|dag is of een officieele feestdag, wordt de invoer toegelaten op den dag volgende op den vastgestelden datum. Wijziging invoerrecht op gigaren. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van het invoerrecht op sigaren. Bij de wet van 6 Mei 1921 werd, zoo wordt in de memorie van toelichting op gemerkt, een invoerrecht op sigaren vast gesteld van 30 pet. van de waarde, ten einde de Nederlandsche sigarenindustrie eene billijke compensatie te geven voor de nadeelen, haar door ds invoering van den tabaksaccijns berokkend. De betec- kenis van deze compensatie is door de daling van de waarde van de ingevoerde Duitsohe sigaren grootendeels verloren gegaan. Zij is te herstellen door, naast het waarderecht, alternatief een speci fiek r echt te stellen van f 15 per 1000 sigaren, met dien verstande dat dit laat ste recht verschuldigd zal zijn indien 30 pet. der waarde minder bedraagt dan f 15 per 1000 stuks. Het cijfer van f 15 komt ongeveer .overeen met 30 pet van de waarde van Duitsche sigaren, zooals deze was tijdens de invoering van voor melde wet. Artikel 1 van het ingediende wetsontwerp strekt hiertoe. Nederlanders uit Smyrna. Blijkens bij het departement ran Buiten landsche Zaken ingekomen telegrafisch bericht, ia het stoomschip „Deucalion", van de Kon. Stoomboot M.y, op 24 dezer te Konstantinopel aangekomen met den waarnemen den consul-generaal en om streeks 150 leden van de Nederlandsche kolonie te Smyrna aan boord. De ge zondheidstoestand van dezen liet niet te wenBchen. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Wij ontvingen van de Nederl. Gist- én Spiritusfabriek te Delft een door van Marken's Drukkerü-Ven nootschap vervaardigde reproductie van een aquarel: „Het Oude Delft", door den kunstschilder Leon Senf vervaardigd. Deze fraaie reproductie zal aan de vele afnemers van het voor de bakkerij onontbeerlijke product, „Koningsgist", eveneens worden toegezonden als een herinnering aan de mooie stad Delft. Voor het politiediploma met aan- teekening slaagde te Amsterdam o.a. de heer H. Weertman te Renesse. De heer P. J. Visser te 's-Gravenhage, geboortig van Sir-Jansland, verwierf na afgelegd examen het politie-diploma met aanteekeniog. Het Jubileumfeest in 1928. Evenals reeds in meerdere plaatsen in Nederland het geval is, heeft ook hier zich een comité gevormd om in 1923 de 25-jarige Regeering van H.M. onze Koningin luisterrijk te vieren. De Bestuursleden var? de Vereeniglng tot bevordering van het Vreemdelingen- Verkeer en van de Oranje-vereeniglng, beide hier ter stede, hebben één comité gevormd, dat zal trachten in 1923 een groot feest te organiseeren. Het hoopt, dat het op de medewerking van de geheele burgerij zal mogen rekenen. Binnen korten tyd zullen belangstellen den per annonce in deze courant worden uitgenoodigd om op eene vergadering de reeds gemaakte plannen te vernemen en zoo mogelijk zitting te nemen in het eomité, dat zooals begrijpelijk is, voor zoo'n groot feest, uit vele personen, Heeren en Dames, moet bestaan. Ged. St. van Zeeland hebben een adres gericht tot de Koningin naar aan leiding van de motie Van Niftrik, die in de zomervergadering der Prov. Staten werd aangenomen, in welke motie Ged. Staten worden uitgenoodigd: hij de rijksregee- ring te blijven aandringen op periodieke herziening der Rijksuitkeering, in den geest van de motie Foek-Ferf; De rijks regeering te verzoeken een ega lisatie-systeem te ontwerpen in dien zin, dat de kosten van den technischen dienst op alle provinciën in gelijke mate druk ken. Ged. Staten zeggen, dat er op gewezen is, dat de hij de wet van 1905 geregelde uitkeering berust op billijkheids- maar ook' op rechtsgronden; dat daarom niet duide- is, waarom deze uitkeering onverander lijk zou moeten zijn, en dat juist de jaren, welke achter ons liggen, ten duidelijkste het dringende van periodieke herziening hebben aangetoond. Ook wordt er op ge wezen, dat Zeeland in een zeer ongunsti ge positie verkeert; dat op de bevolking in Zeeland ongetwijfeld de zwaarste druk is gelegd. De toeneming van de bevolking was in de jaren 1911—1922 in Zeeland het geringst, namelijk slechts 3 pCt., terwijl de belastingdruk 210 pCt. is gestegen. De Staten namen het eerste deel dfer motie met algemeene stemmen aan en toonden daardoor Ged. Staten te steunen in hun reeds vroeger aangewende pogin gen om de rijksuitkeering verhoogd te krijgen. De cijfers, waarop de uitkeering is gebaseerd en die voor 1923 voor de zelfde uitgaven zijn resp[. f 54.741,84 en f141.925, wat helder aantoont, hoe zeer de provincie gedrukt wordt door deze kosten, welke alle betrekking hebben op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1