Zierikzeesche 0 Nieuwsbode Lappendag B. H. IDELER, Wollen Dekens ABONNEMENT: Vriidan 99 Sent 1999 zierikzeesche courant 78ste jaargang. - No. io83o. ending 0p aen d»g van ui< ïiijudy oepi. lazz. guuraht. Dl[_ k y DE E00ZE Jr ult,.RldicL A r0STEIj gaV8 vwr n ADVERTENTIËN: EERSTE BLAD. DINSDAG SEPTEMBER HERFST, Algemeen Overzicht. BUITENLAND. Uit Stad en Provincie F.i UNK i VAN 10 BINNENLAND. PrÜs per 8 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Eeolames 30 ots..p.. regel. Bij contract belangrijke korting. Dit nnnuner bestaat alt 3 bladen. Zf], die zich Tan af lieden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 October a.s. verschijnende Nos. GRATIS. ZIERIKZEE. In den winkel op 3 toonbanken liggen alle soorten Lappen uit gestald, met ellem&at en prjjs duidelijk aangegeven. ring, de poëzie, de piëteit is gewfeken, Weggedoezeld. De nevel, de voorbode van den nacht, die komen gaat, heeft alles omhuld met zijn somber waas van grijze eentonigheid. Het is, alsof de ziel hoe langer hoe min der hangt aan al het aardsche, aan al het vergankelijke, zich gaat losmaken van al die banden, om zich alleen vast te klemmen aan dat ééne, dat niet vergaat, maar blijft. Daar zijn ze weer, de grauwe luchten en kille regenvlagen, de windbuien en dwar relende afgevallen bladeren, de onafschei delijke trawanten van het najaar. Wie, die dit wederom beleeft, geeft zich althans niet eens een oogenblik de ge legenheid in afgetrokken gepeins die beel den van den herfst, teekens van vergan kelijkheid, te bespiegelen? Daar gaat hij weer heen op den adem van den wind, de bladertooi. Enkele maan den slechts sierde hij het geboomte. En toch, hoevelen in uwe naaste omgeving zijn, sedert het voorjaarsgroen ontlook, reeds weder heengegaan. Gezamenlijk be- groetet gij de lente, maar vóór 't boom blad verstoof voor den najaarswind waren zij uit de rij der levenden verdwenen, de bekende gezichten en figuren, overgegaan tot de groote meerderheid der dooden. En hen gedenkende, verwijlt ge met uwe gedachten, misschien maar heel kort, maar toch een oogenblik, bij uzelf. Ook gij ge voelt het, dat er op den een of anderen herfst geen lente, of op eene lente geen herfst meer voor U volgen zal. Eene stemming, ernstig en grauw als 't najaar* komt over U en uwe toekomst schijnt U een wijle nevelig en onzeker als de matte luchten en het grijs verschiet van dit seizoen. In zulk een stemming zal de hoogleeraar van Oosterzee verkeerd hebben, toen hij de dichtregelen schreef: De dood heeft mij een brief geschreven Ik las hem op het dorrend blad, Dat, door den stormwind vooitgedreven, Op 't vensterglas had postgevat. Toch kan de herfstmaand en het ver dere najaar nog schoone dagen bieden,' waarop de natuur nog niet aan dood en sterven schijnt te denken, waarop haar afnemende kracht schijnt te herleven: een opflikkering van het vuur dat verdooft. De wandelaar komt dan in den waan dat het nog zomer is en hij denkt niet aan den naderenden winter, tot plotseling een nevel komt opzetten, die de zon doet schuilen en alles weldra omhult. Zien we hierin niet het beeld van het menschel ijk leven? Als de jaren klimmen en de baan ten einde spoedt en wie terugzien op hetgeen achter ons ligt, hoe anders doet zich dan alles voor aan onzen geest, dan toen we het in werkelijkheid beleefden. Geheel het verleden is als een herfst landschap: de verte is nevelig, de horizont vaag; alles verliest zijn scherpe lijnen, zijn heldere kleuren; de vreugde haar glans, de droefheid haar diepte, de smart haar scherpe wreedheid. De spelen onzer jeugd, de dingen waarin wij toen behagen schepten, ze missen alle bekoring; de bloemen die wij toen plukten met be- geerige hand, waaraan wij ons verkwik ten, ze hebben hun kleur en geur ver loren; de kleine rampen, de kindersmar- ten die ons toen kwelden en tranen aan ons oog ontlokten, ze lijken ons nu nie tig; de verwachtingen der jeugd, de ide alen met zooveel vuur gekoesterd, zop ijverig nagestreefd, ze wekken ons mede lijden op en roepen een spotlachje op onze lippen. Langs schemerende paden zien we in onze droomen soms plotseling de ver bleekte beelden opdoemen van oude, lang vergeten vrienden, zonder welke we ons destijds het leven onbestaanbaar achtten. Soms voert ons onze weg langs een plekje, ons eens zoo dierbaar, een woning waar we onze eerste huwelijksjaren door brachten en onze liefste kinderen werden geboren; langs een graf, waarin we moes ten achterlaten, wat het leven van ons leven scheen, welks gemis we als onher stelbaar beschouwden, en ziet, de beko Door de wapenfeiten van Kemal Pasja in Klein-Azië, en als gevolg daarvan den terugtocht van het Grieksche leger, heeft men in West-Europa de hoofden biji elkaar gestoken om eens te conferee - ren over den Turk, die bedenkelijk dicht het Europeesche vasteland nadert- De heeren Poncaré, Gurzon en Sforza, resp. vertegenwoordigende Frankrijk, En geland en Italië zijn het na eenige be sprekingen eens geworden over de spoe dige 'bijeenroeping eener conferentie ter regeling van den vrede in het nabije Oosten. Dit feit stemt hoopvol voor de te nemen maatregelen, inzake Turkije; ook op andere punten zal men wel een voor- loopige overeenkomst zien te 'bereiken. Men wacht nu op bericht van Kemal Pasja of hij met het besluit, n.l. tot het houden eener conferentie te Venetië ac- coord zal gaan. Blijkens de uit verschil lende hoofdsteden van Europa komende berichten en naar aanleiding van uitlatin gen in de groote persorganen der ver schillende landen, schijnt Kemal Pasja niet erg verzot op een conferentie en vooral niet op een, zoover van zijn geliefd An gora gelegen. Bovendien is het niet 'on mogelijk, dat hij ook eenige verlangens zal te kennen geven vooraleer hij aan de con ferentie deel neemt. Bulgarije en Rusland zou hij b.v. als deelnemer kunnen wen- sehen, iets wat tot nieuwe moeilijkheden aanleiding zou geven. Inmiddels gaat Engeland voort met, van Malta en Gibraltar uit, troepen naai de Dardanellen te verschepen, terwijl een geduchte vlootmacht in dezelfde omge ving is samengetrokken. De regeering te Angora laat geen ge legenheid voorbijgaan om1 haar eischen nopens Konstantinopel en Thracië te her halen en tegenover deze eischen moet Engeland op zijn hoede zijn, wil het de neutrale zóne geëerbiedigd zien. Het is gemakkelijker Konstantinopel en de kust van de zee van Marmora tegen Turksche aanvallen te verdedigen, dan deze later op de Turken te moe ten heroveren. Vandaar dat Lloyd Ge orge krachtige voorzorgsmaatregelen neemt. Engeland staat met zijn militaire maatregelen echter alléén, want Italië heeft het voorbeeld van Frankrijk ge volgd en heeft 'besloten de troepen van den Aziatischen oever der Dardanellen terug te trekken. De Britsche militaire leiders zijn van oordeel, dat Engeland op zich zelf sterk genoeg staat om alléén een eventueelen Turkschen aanval te weerstaan, waarmede Kemal Pasja tot nog toe schijnt te dralen uit vrees wellicht voor mogelijke ernsti ger moeilijkheden dan met de Grieken. in hoofdzaak een gevolg is van het Lon- densche ultimatum en ontzenuwde nog maals de aantijging dat Duitschland op zettelijk de depreciatie van de mark heeft veroorzaakt." Die depreciatie heeft den Duitschen middenstand vrijwel vernietigd en ook onder de arbeiders neemt de onte vredenheid toe. Duitschland heeft zijn laatste en eenige hoop op Amerika gebouwd, dat echter spoedig moet helpen als het niet te laat wil komen. Het dure leven in Moskou. Om eenig idee te geven van den hui- digen economischen toestand in Rusland wordt in een bericht uit Moskou een lijst gepubliceerd van de prijzen, welke men daar op het oogenblik voor levens middelen e. d. moet betalen. Volgens die opgave kost er een wittebrood thans '00,000 roebel, een roggebrood 180.000 roebel, terwijl men rvoor varkensvleesc'h 1.500.000, - voor osseïïvleesch 900,000 en voor gerookte visch 500,000 roebél be taalt. Versche boter kost er op het oogen blik 500,000 roebel per poed, rijst 50,000, suiker 1,500,000 en aardappelen 100,000 roebel. Voor een flesch wijn moet men 7 millioen roebel neerleggen. Het kortste tramritje te Moskou kost 200,000 roebel en men koopt zijn krant voor het 'bagatel van-100,000 roebel. Toch moet men niet denken, dat men als bui tenlander met vreemd geld er toch nog goedkoop kan leven. Geenszins. De sov jet-autoriteiten hebben een vaste omre keningskoers voor de 'buitenlandsche 'be taalmiddelen vastgesteld, zoodat er van valutavoordeelen geen sprake is. Zoo krijgt men er voor een pond sterling 1,080 roebel, voor een dollar 240 roe bel, voor een Fransche franc 21 roebel en voor 100 Duitsche marken slechts 88 roebel. In Fransch geld omgerekend moet men dus thans te Moskou voor een' flescli wijn omstreeks 333.333 francs 'betalen. Do verwoesting in Smyrna. Een Fransche persoonlijkheid, die is aangekomen met het s.s. „Phrygië", dat 900 vluchtelingen uit Smyrna heeft over gebracht, heeft aan een vertegenwoordi ger van Havas een relaas over den brand in Smyrna gedaan. Tijdens den intocht der Turksche troepen werden in ver schillende wijken granaten en bommen geworpen, waardoor vele mannen en paarden werden gedood. De ongeregel de Turksche troepen begonnen de exces sen. In den namiddag van 13 September begon de brand zich te ontwikkelen, om ztc'h 's avonds uit te breiden. Bij hel vallen van den nacht ontstond er een gruwelijke verwarring. Duizenden lieden vluchtten naar de Fransche en Italiaan- sche oorlogsschepen, die zich met het reddingswerk' belastten. Er liepen 300,000 personen in de straten, die trachten naar de kaden te komen. Om twee uur 's och tends tastte het vuur de kaden en d< Europeesche wijk aan. Het reddingswerk werd voortgezet, doch toen het begon te dagen was de Europeesche wijk 'bij kans verwoest. De graanoogst in Duitschland. In een onderhoud met vertegenwoordi gers van den boerenbond heeft Von Braun, de-voorzitter van den ekonomischen Rijks raad, gezegd, dat Duitschland een mis oogst van graan te wachten heeft. De opbrengst zal vermoedelijk niet veel meer dan 1/2 van verleden jaar bedragen, zoo dat de voedingsvooruitzichten voor het Duitsche volk buitengewoon slecht zijn, In denzelfden zin heeft de rijkskanselier zich uitgelaten in een gesprek met den Berlijnsehen correspondent van de Westminster Gazette. Hij zette uiteen, dat de Rijksregeering wegens den slechten oogst en de ekonomischen crisis in een buitengewoon moeilijke positie verkeert, Binnenlandsche onlusten zullen in den ko menden winter wel niet uitblijven. Dr. Wirth is van oordeel, dat de crisis we. Spr. wijst met dankbaarheid op de betere huisvesting der Kamer en brengt daarbij hulde aan allen die hieraan mede werkten. Ten slotte vraagt hij Gods zegen op de werkzaamheden der Kamer. De heer Juten legt de eeden af en neemt zitting. De heer Van Braambeek vraagt een in terpellatie aan over de exploitatie der Ned. Spoorwegen, de heer Van Rappard over de vermindering van het aantal de partementen, de heer Boon over den spooraanleg in het Gooi, de heer Staal man over de werking van de tabakswet. Morgen zal op deze verzoeken worden beslist. Besloten wordt Vrijdag 11 uur de grond wetsvoorstellen te behandelen. Daarna Worden de afdeelingen getrokken. Besloten wordt 3 October het afdeelings- onderzoek van de staatsbegrooting te doen aanvangen en 12 October in, openbare behandeling te nemen enkele kleine ont werpen en de regeling van het levensver zekeringsbedrijf. Aan de orde is het voorstel-Wijnkoop om de openingsrede te beantwoorden met een adres van antwoord. De heer Wijnkoop wijst op de nood zakelijkheid eener onmiddellijke bespre king van de buitenlandsche crisis, die de oorzaak is van de binnenlandsche crisis. De heer Nolens betoogt, dat er geen reden is om de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting niet af te wach ten. De heer Troelstra is het daarmede eens, beter kumien enkele zaken bij interpel latie worden behandeld. Dezer dagen zal nog een interpellatie worden aangevraagd over de werkloosheid. Ook de heeren Rutgers en Dresselhuys bestrijden het voorstel, dat wordt verwor pen met 74 tegen 2 stemmen'. canmtgnmaflc. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE te Zierikzee, L. G. v. ZALT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. Engros Firma VAN TRIGT MA8T, Hofdijk, Rotterdam. Haringplaats - MIDDELBURG. Vraagt zlchteendlag en pr(Js. Smyrna. Bij het departement van buitenland sche zaken is van het gezantschap te Konstantinopel bericht ontvangen, dat van de Nederlandsche kolonie te Smyrna, wel ke grootendeels aan boord van het s.s. „Deukalion" een toevlucht had gevonden, een aantal personen op het eiland My- tilene zijn aangekomen. Voor zoover bekend, ;is van de Ne derlandsche kolonie niemand gedeerd, be halve het echtpaar De Jongh, welks dood wordt bevestigd. De directie van de Kon. Nederl. Stoom boot-Mij. 'heeft van den kapitein van het i.s. „Deuhalion" telegrafisch bericht ont vangen, dat dit schip de Dardanellen is gepasseerd met bestemming naar Kon stantinopel, om aldaar vluchtelingen uit Smyrna aan land te zetten. Onderwys en Waterstaat. Verschenen 'zijn de hoofdstukken V A (onderwijs, kunsten en wetenschappen) en IX (waterstaat) van de Staatsbegroo ting voor 1923. Voor waterstaat wordt f 9,980,394 minder aangevraagd dan voar '22 is toegestaan. De voortzetting van de werken tot aanleg van een nieuwen vlucht- haven aan het Zijipe zal om redenen van 'bezuiniging niet met die kracht kunnen worden voortgezet als aanvankelijk be doeld was. Thans wordt f 200,000 uit getrokken, Zijnde hetzelfde bedrag als in 1922. Er wordt weer een belangrijk bedrag bestemd als subsidie voor de Kon. Luchtvaartmaatschappij. Voor de verdere voor de luchtvaart te nemen maatregelen worden niet meer dan de volstrekt noodzakelijke gelden voorge steld. De ohderwijsbegrooting is ruim 33/4 millioen h.ooger geraamd dan voor 1922 was toegestaan. De beperking- van de onderwijzersopleidingen zal nader wor den geregeld; met inkrimping van het toelagen- en beurzenstelsel kan aanstonds begonnen worden- De minister wil be zuinigen op de uitgaven voor lichamelijke opvoeding en voorts op de uitgaven voor het instandhouden en herstellen van mo numenten, op -de subsidies voor open bare leeszalen. Troelstra jubileert. De soc.-dem. Tweede Kamer-fractie heeft naar „Het Volk" méldt, in haar huishoudelijke vergadering van Donder dag het 25-jarig jubileum van den heer Troelstra als Kamerlid herdacht. De hee ren Schaper en Sannes spraken den hee: Troelstra toe, wien namens de fractie een gouden zegelring werd aangeboden, Onbezoldigd rijksveldwachter on pensioenwet. De Minister van Justitie brengt door middel van het „Algemeen Politieblad" ter kennis, dat, volgens beslissing van den Pensioenraad, de tijd als onbezoldigd Rijksveldwachter ingevolge de nieuwe Pensioenwet (wet van 5 Mei 1922 St.bl. No. 240), niet voor pensioen kan wor den ingekocht. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 21 Sept. De heer Kooien aanvaardt het voorzit terschap met een rede, waarin hij dank brengt aan de Koningin voor zijn benoe ming en aan de Kamer voor het gebleken vertrouwen. Hij doet een beroep op de medewerking der leden ook van de nieu BROUWERSHAVEN. De heer C. de Jonge alhier, is met ingang van 1 Oc tober a.s. benoemd tot rijksveldwachter te Biezelinge (Z.-Bev.) ST.-ANNALAND. De heer J. G. Koole, ambtenaar ter secretarie alhier, gaat de gemeente verlaten wegens zijh benoeming tot ambtenaar ter secretarie te Zoeter- meer en tevens tot gemeente-ontvanger. ONDERWIJS. Bij' besluit van den minister van on derwijs zijn de voorbereidende 'klassen, verbonden aan rijksnormaallessen, welke gevestigd zijn in plaatsen, waar U.L.O.- sc'holen bestaan, met ingang van 1 Mei 1923 opgeheven. Dezer dagen heeft het personeel dier" klassen de mededeelmg ontvangen, dat zij met ingang van die?* datum ontslagen zijn. Bij het Woensdag te Middelburg ge houden examen yoor waterbouwkundig op zichter, slaagde o. a. de heer W. D. Ba- rentsen te Leiden, geb. van Serooskerke. ST.-ANNALAND. De heer C. Hage, ge boren alhier en onderwijzer aan de bi- zondere school te Borsele, slaagde de zer dagen te Breda voor de hoofdakte- LANDBOUW EN VEETEELT. Stand der gewassen. Het hieronder volgende overzicht d.d. 18 September 1922 betreffende de te velde staande gewassen en de oogstuitkomsten van die, welke reeds zijn geoogst, is, on der medewerking der Rijkslandbouwcon- sulenten, samengesteld naar gegevens, ver strekt door de correspondenten der direc tie van den Landbouw en door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. De koude en de vocht werkten nadeelig op den oogst en de kwaliteit van sommige gewassen. De kwaliteit der tarwe liep er door terug. In het algemeen was de oogst pl. m. 3 weken later dan gewoonlijk. Algemeen wordt met het oog op den landbouw naar droog, warm weer ver langd. Over ziekten en beschadiging van ge wassen wordt weinig geklaagd. Ofschoon de gewone aardappelziekte in vele streken optrad, 'bleef zij meestal tot het loof beperkt, zoodat haar schade lijke invloed tot heden niet bizonder groot js. De- verschillende gewassen nagaande, kan daarvan het volgende worden gezegd Tarwe. Over het algemeen is de op brengst vrij goed. De kwaliteit is vrij g®€d- t Winter gerst was overal goed tot vrij goed. Zomergerst kwam met wintergerst over een. Haver heeft zeer van het vochtige weer gedurende den oogsttijd geleden; de kwa liteit in Zeeland is vrij goed tot goed. Kanariezaad was goed in Zeeland. Erwten. De stand is matig in Zeeland. Bruine en witte boonen staan over het algemeen vrij; goed tot goed; de oogst ,wordt echter zeer belemmerd door 't natte- w'eer. Vlas. Bijna geheel mislukt in Zeeland. Consumptie-aardappelen leveren over het algemeen een goed tot zeer goed ge was, terwijl de kwaliteit eveneens goed tot zeer goed is. Suikerbieten staan overal goed. smpEiommm^ onrust gejaagdheid, overspanning. I Gebruik nUMHAGDT'S I Zen u w-ia blehlen koker 75d. by'Apolh.en drogisten Verkrijgbaar te ZIERIKZEE bij J. W. Gudde, Gade Haven en P: C. v; d. Valk, Dam te THOEEN bij L. G. van Zalt- bommel; te STAVENISSE b\j Joh. Lenne. Cichorei staat vrij goed in Zeeland. Uien hebben een zeer goeden stand in Zeeland. Blauwmaanzaad gaf een goed gewas in Zeeland. Kar wij. De jonge karwij staat overal zeer goed tot goed. De campagne aan de suikerfabriek te Bergen op Zoom zal, naar „De Zoom" verneemt, circa 1 October aanvapgen. Ook verneemt het 'blad dat de N.V. Zee land in tegenstelling met de suikerfa brieken uit omliggende gemeenten, meer 'bieten dan het vorige jaar verwerken zal. Verschillends .arbeiders zijn reeds te werk gesteld, terwijl vele tegen - de a.s. campagne zijn aangenomen. LUCHTVAART. Ernstig vliegongeluk. Tijdens een dienst vlucht met een Fok ker-verkenner zijn luitenant ter zee 1ste kl- G. F. L. -Goedhart en officier-machi nist 2e kl. W. de Jong, die als waar nemer den tocht medemaakte, 0111 het leven gekomen in de nabijheid van het vliegkamp De Kooy. Op 800 M. hoogte raakte het toestel in een vrille, op het einde waarvan het doek van. het rech tergedeelte van den tovenvleugel scheur de. Het toestel stortte daardoor omlaag op de schorren ten zuiden van de ha ven en werd geheel vernield. De beide inzittenden werden op slag gedood. Goed hart was sedert kort gehuwd; De Jong was ongehuwd. I. C. A. R. Volgens het „R'damsch Nieuwsblad" be draagt het tekort van het I. C. A. R. f 200,000. Van die twee ton is slechts f 170,000 gedekt door het waarborgfonds. VAN HEINDE EN VER. Een bericht uit Moskou meldt, dat de Sovjet-regeering een bedrag van 50 millioen goudroebels heeft beschikbaar gesteld ten behoeve van het herstel der Russische koopvaardijvloot. De leiding van het herstellingswerk is aan Duitsche ingenieurs opgedragen. De correspondent van de „Daily Mail" te Athene meldt, dat de minister van Buitenlandsche Zaken hem heeft me degedeeld, dat de regeering heeft beslo ten het Grieksche leger in Thracië, dat thans 50.000 man groot is, aanzienlijk te versterken. Een hevige brand is uitgebroken in Maros (Celebes). Alle Chineesche toko's, de woning van den regent en het 'be: lastingkantoor zijn verbrand. Door den hevigen wind is de brand niet te blus- schen en duurt hij voort. De schade be draagt duizenden- Uit Moskou wordt officiëel gemeld, dat een groot aantal officieren van de vroegere anti-bolsjewieksche legers, die amnestie gekregen hebben, uit het,buiten land te Minsk aangekomen zyn. Zij kre gen bij hunne aankomst een telegram van begroeting, onderteekend door Lenin. Aan de kust van-ide Oost-en .Noord zee heeft de (laatste dagen een zware N.-W. storm gewoed, welke Woensdag het hevigst was. Volgens een bericht uit Boekarest brak de brug over de Prahova, toen de Oriënt-express er over reed. De locomo tief en een wagon vielen in de rivier aan denzelfden kanL waar twee maanden geleden een gelijksoortig ongeluk plaats vond. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Koning Albert van België is uitge- noodigd om het volgend jaar naar New- York te komen, ten einde deel te-nemen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1