Zierikzeesche 6 Nieuwsbode abonnement: Woensdag 20 Sept. 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: De Troonrede. BINNEN LAN D. Uit Stad ©n Provincie. Prys per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderiyke nummers 5 cent. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrydag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belapgryke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10829. Ia2™ding op den dag yan nit- Dlr. J, DE LOOZE Jr Ultg.-Rldact. M. J. KOSTEN «»ve vWr Z(j, <lle zteh van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen do tot 1 October a.s. verschynendo Nos. GRATIS. Dinsdag sprak Minister Ruys de Bee- renbrouck de volgende troonrede uit: De Koningin heeft ons opgedragen in haar naam de gewone zitting der Staten- Generaal te openen. Sedert Hare Majesteit persoonlijk de laatste maal in uw midden verscheen, zijn de wetsontwerpen ingediend welke ver- eischt worden om aan het aangevangen werk der Grondwetsherziening de laat ste liand te leggen. Allereerst zal daarvoor uwe aandacht gevraagd worden. De crisis, welke een groot deel der we reld teistert, doet haar droeve gevolgen ook hier' te lande in breeden kring ge voelen. Het evenwicht tusschen 's lands in komsten en uitgaven is zoowel in het moederland als in overzeesche deelen van den staat verstoord. Ingrijpende beperking van publieke uitgaven, mede te berei ken door wettelijke voorzieningen is on vermijdelijk. Vermindering van het aantal departe menten van algemeen bestuur wordt noo- dig geacht. Het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel zal met dat van Arbeid worden samengesmolten, ter wijl de behartiging van de landbouwaan- gelegenheden voorshands zal worden toe vertrouwd aan den Minister van Binnen- landsche Zaken. Enkele verschikkingeiu zullen bovendien plaats vinden. De bedrijven van den Staat en de zoo danige welke daarmee op één lijn zijn te stellen zullen aldus zijn te beheeren, dat nadeelige sloten worden vermeden. Een wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie van de Kerkgenootschappen en een "nieuw Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, aan de hand van de voorstellen der daartoe benoemde Staats- commissiën, zijn in voorbereiding. Overwogen wordt een regeling van de Arbeidsovereenkomst, welke zoowel het burgerrechterlijke als het publiekrechter lijke element in zich bevat. Een wijziging van de Kieswet ten einde ook de leden van de Eerste Kamer langs den weg van het evenredig kiesrecht atan te wijzen, zal u zoo spoedig mogelijk bereiken. Ingediend zal worden een herziening van de Gemeentewet, waarbij tot leid draad dienen de door de Staatscommissie aangeboden voorstellen. Onderscheidene voorstellen ter vereen voudiging van de Onderwijs- en Verzeke- ringswetgeving zijn, evenals een herzie ning van de Drankwet, in voorbereiding. Ook zullen u bereiken Wetsontwerpen tot geleidelijke afschaffing van de Huur wetten. Een wijziging van de Wet pp de besmet telijke ziekten wordt overwogen, waarbij tevens zal getracht worden om zonder de algemeene volksgezondheid te schaden, tegemoet te komen aan de gewetensbe zwaren tegen de vaccinatie. Zoodra de grondwettelijke voorschriften het zullen gedoogen zal het noodige wor den verricht om bestuur en wetgeving van de overzeesche deelen van den Staat te regelen in den geest, wélke de herzie ning van de desbetreffende bepalingen der Grondwet beheerschte. Tevens zal het belastingwezen aan een ingrijpende verandering zijn te onderwer pen, ten einde rekening te houden met de economische eischen, welke de tijds omstandigheden stellen. Aan de geestelijke en stoffelijke be langen van de bevolking, ook der over zeesche gebiedsdeelen, zal de onverdeelde aandacht der overheid worden gewijd. Moge God in deze moeitevolle tijden Zijn zegen schenken aan de vervulling van de zware taak, welke u wacht. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn ge- oipend. BUITENLAND. De Grioksch-Turksehe oorlog. De „Daily Chronicle" vat de verschil lende telegrammen van Reuter en an dere agentschappen over de tooneelen in het 'brandende Smyrna als volgt samen Vluchtelingen zeggen, dat de Kemalis- ten niemand spaarden, behalve de mo hammedanen en joden. Moord en brand stichting waren aan de orde van den dag en geschiedden door ploegen mei Turksche officieren aan het hoofd. Sol daten en burgers plunderden de huizen en winkels en staken ze daarna in brand. Verminkte en verbrande lijken vond men overal en de atmosfeer was vergiftigd door de lucht van verbrand vleesch, wel ke uit de puinhoopen opsteeg. Vrouwen en kinderen werden naar de buitenwij ken gesleurd en daar vermoord. Sinds Donderdag zijn er te Smyrna geen Ar meniërs meer gezien. Enkelen hébben zich ongetwijfeld verstopt, doch men vreest, dat tot zelfs kinderen toe ver moord zijn. De kade, waarop de van schrik bevangen en sidderende vluchte lingen bijeengebracht werden, leverde den meest tragisehen aanblik op, die men zich kan voorstellen. Van alle kanten klonk het gekerm en de doodskreten van de gewonden en stervenden en allen leden van den honger en de dorst. Het aantal booten en lichters om de vluchtelingen naar de gereedliggende schepen te brengen was onvoldoende en menigeen, die trachtte zwemmende een der schepen te bereiken verdronk of werd van de ka af doodgeschoten. Verschei dene vluchtelingen, vooral vrouwen, ver loren het verstand. Het is onmogelijk het aantal dooden vast te stellen, doch de laagste schattingen van de vluchtelingen beloopen toch nog het cijfer 120,000. Tal van Grieken en Armeniërs zijn op de plaats doodgeschoten, onder beschul diging van hulpverleening aan het Griek- sche leger of van het bedrijven van denk beeldige misdaden. De pers en de troonrede. We laten hieronder eenige uitlatingen der p ers volgen naar aanleiding der Dins dag, bij de opening der Kamers der Sta ten-Generaal, door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, uitgesproken Troon rede. „Een zoo vage, slappe en van gemeen plaatsen (o verloopende troonrede als die waarmee het tweede kabinet-Ruys zijn loopbaan aanvangt, hebben wij sedert vele „derde Dinsdagen in Sept." niet onder de oogen gehad, schrijft het N.u. cl. D. Het zou ons niet verwonderen indien er leden geweest zijn, die zelfs in den korten tijd dat de voorlezing ervan, door jhr. Ruys de Beerenbrouck, duurde, kans ge zien heb'ben in slaap te vallen. Vooral nu ditmaal de aantrekkelijkheid ontbrak dat de Koningin zelve de troonrede uit spreekt." De N. R. Crt. schrijft aan het slot zijner beschouwing over de Troonrede: „De openingsrede valt tegen. Niet om dat zij sober is. Integendeel, zij had so berder kunnen zijn, en niettemin .een forsch, vertrouwenwekkend stuk. Zij valt tegen, omdat zij vaag en uiterst eenzijdig is, en doet blijken, dat de regeering zich slechts een halve taak toegedacht heeft. Opbouwend werk behoeft van haar niet te worden verwacht. Zij zal bezuinigen; naar wij vreezen, niet eens veelmaar zij zal bezuinigen zonder een uit de „oeconomi- sche eischen, welke de tijdsomstandighe den stellen", voortspruitend leidend be ginsel, of positieve gedachte. Dat zal wel gauw spaak moeten loopen". In hoofdzaak ziet het program, waar mede het ministerie-Ruijs zijn zitting aan vangt aldus de Tel. op het punt van bezuiniging er vrij negatief uit. Over de noodzakelijkheid der „ingrijpende beper king van publieke uitgaven", behoeft het land niet meer te worden ingelicht, wel over de radicale maatregelen om daartoe te geraken. In dit verband wordt gespro ken van de samensmelting van twee de partementen en gezwegen van de weder zelfstandigmaking van het marine-departe ment; van economisch beheer der staatsbe drijven, een normalen maatregel, die aan oude grieven zou tegemoet komen, maar moeilijk als een nieuw-gevonden remedie is voor te stellen; en verder: feitelijk niets. Want de ingrijpende verandering van het belastingwezen, welke „rekening zal houden met de economische eischen", zal wel, temeer daar zij in de Oostindische paragraaf is ingelascht, allerminst als een profetie der aanstaande vermindering van den belastingdruk mogen worden be schouwd. Het Volk is zeer teleurgesteld in de verwachtingen, die het van de troonrede had: „In elk geval had deze troonrede evengoed onuitgesproken kunnen blijven. Zij is een praatje voor de vaak; zij zegt niets; zij draait om het eigenlijke regee- ringsprogram heen als een kat om de heete brij; zij is geen uiteenzetting, maar een opzettelijke verstopping van de re- geeringsplannen. Een parlement, dat zich zijn beteekenis bewust was, zou met zoo'n gecamoufleerd staatsstuk geen genoegen nemen, maar het broddelwerk terugzen den met eisch van open kaart. Maar zoo'n parlement hebben wij niet." De Standaard vindt de rede geheel in overeenstemming met den onzekeren toe stand. Op een tweetal punten is het blad echter niet bevredigd geworden: „Dat het Departement van Landbouw wordt opgeheven heeft onze instemming eigenlijk niet. Wij hadden liever gezien, dat Ónderwijs ware opgeheven en onder Binrlenlandsche Zaken gebracht, dat Nij verheid naar Arbeid Ware overgebracht én landbouw een afzonderlijk Ministerie ware, gebleven. Het tweede punt raakt de vervulling van eenige onzer bizondere Wenschen. In uitzicht worden gesteld een wets ontwerp tot regeling van de rechtspositie der Kerkgenootschappen en een tegemoet koming in zake de gewetensbezwaren tegen de gedwongen vaccinatie. Het regoerings jubileum van de Koningin. In een vergadering van het voorloo- pig huldigingscomité 1898—1923, onder voorzitterschap van den heer Albert van der Horst, welke Zaterdag te Amster dam1 is gehouden, is besloten, dat ge tracht zal worden, provinciaalsgewijze be wijzen van instemming in te zamelen van zopveel mogelijk gevestigde vereenigin- 'gen. Najnzameling' van deze bewijzen van instemming zullen ,in de provincies ver gaderingen worden gehouden, waaruit provinciale afdeelingsbesturen zullen wor den gekozen. Elk dier afdeelingsbesturen zal twee afgevaardigden kiezen, welke zitting zullen nemen in het centraal hul digingscomité, dat met deze 22 leden zal worden uitgebreid. Het centraal huldigingscomité zal een programma vaststellen voor een groote nationale huldebetooging te houden te Amsterdam1, waartoe alle aangesloten ver- eenigingen met haar banieren zullen wor den uitgenoodigd. Verder zal in opdracht van het hul digingscomité een nationaal gedenkboek 1898—1923 worden uitgegeven, waartoe een 70 letterkundigen'uit den lande 'be langeloos hun medewerking hébben toe gezegd. Verdere plannen en regelingen worden door het voorloopig comité in overweging genomen, om later aan het uitgebreide comitéter uitvoering te wor den voorgelegd. Het Kon. bezoek aan Scandinavië. Maandagmorgen zijn de Koningin en de Prins met een extra-trein uit Chris- tiania vertrokken om de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Een groote me nigte was voor het station saamgestroomd welke den Vorstelijken bezoekers een hartelijke ovatie bracht. De Koninklijke Familie deed het Nederlandsche Vorste lijk echtpaar tot aan den trein uitgeleide Het afscheid was zeer hartelijk- Verloving van don ox-keizer. De gewezen Duitschen keizerlijken hof maarschalk deelt mede, dat, keizer Wil helm zich met prinses Hermine Schob- naich Carolath, geboren prinses Reust (Oudere Tak) verloofd heeft. De bruiloft zal in November worden gevierd. De prinses is sinds verleden jaar weduwe en is moeder van vier kinderen. Kamerleden. Ook minister dr. De Visser heeft aan het centrale stembureau bericht, dat hij ont slag neemt als lid van de Tweede Kamer, waartoe hij bij de jongste verkiezingen gekozen Is. Nederlanders in Smyrna. In verband met de jongste gebeurte nissen te Smyrna is de daar gevestigde uit eenige honderden personen bestaande Nederlandsche kolonie in grooten nood komen te verkeeren- Het grootste ge deelte der kolonie is er in geslaagd, een toevlucht te vinden aan boord van een Nederlandsch schip, dat zich ter reede van Smyrna bevond, doch dat geen gelegenheid biedt om een paar honderd 'personen logies en levensonderhoud te verschaffen. De verwoesting van de stad is oorzaak, dat deze personen aan het meest dringende 'behoefte hebben. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken doet, ingevolge ontvangen telegram van den Nederlandsehen gezant te Konstantinopel, een dringend beroep op het Nederland sche Roode Kruis om gelden in te za melen tot steun, daar de Nederlandsche vluchtelingen aan alles gebrek hebben. Het Nederlandsche Roode Kruis noodigt derhalve alle liefdadige landgenooten uit, bi} te dragen tot hulp van de Nederlan ders in het Oosten. Zendt uwe gift zoo spoedig mogelijk aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prin- cessegracht 27, 's-Gravenhage, post-giro- nummer 22120 onder de aanduiding: Ne derlanders in het Oosten. Do Staatsbegrootiag. De Staatsbegrootinlg voor 1923 toont een tekort aan van f 52.70 millioen op den gewonen dienst (waarvan f 10 mil lioen te dekken uit de opcenten ten bate van het Leeningsfonds en f 371/2 millioen op den duur uit aanhangige én nog nader voor te stellen bézuinigings- ontwerpen.) Het tekort met inbegrip van den bui tengewonen dienst wordt geraamd op f 226,32 millioen. De 'buitengewone uit gaven. omvatten hoofdzakelijk woning bouw, voorschotten aan de posterijen, aanleg van staatsmijnen en Maaskanali satie. Gebruik zal gemaakt worden van de in" de pensioenwet gegeven bevoegd heid tot korting van 51/2 pCt, der wed den tot een maximum van f 3000 voor het weduwen- en weezenpensioen en van 3 pCt. der volle wedden voor het eigen pensioen, wat dit laatste aangaat met in achtneming van de reeds vroeger toe gepaste afloopende kortingen. Herziening Vlootwet? Volgens de ~,,Cour." worden aan de betrokken departementen voorbereidingen getroffen voor een herziening van 'het ontwerp-Vlo'otwet. eerste kamer. De benoemde minister van waterstaat prof. G. J. van Swaay, heeft ontslag genomenals lid van de Eerste Kamer. Tweede Kamer. Zitting dan Dinsdag, 19 September, Bij bet opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap worden bij eerste stemming uitgebracht op de heeren Koo ien 59, Colijh 1 en Knigge 1 en blanco 22 stemmen. Tweede candidaat werd de heer de Monté VerLoren met 57 van de 81 stemmen. Derde candidaat voor 't voorzitterschap werd de heer Visser van ÏJzendoorn met 50 van de 83 stemmen. ZIERIKZEE. Wy vestigea nogmaals de aandacht op bet reizend museum van den Volksbond tegen Drankmisbruik, dat in een der lokalen van de Ambachts- echool wordt tentoongesteld. Wat is machinescbrijven? Ziehier een vraag door zoovelen be antwoord, doc-h door zoo weinigen Be grepen. Is machineschrijven het gaan zit ten voor een toestel, daar een vel pa pier in doen en dan maar. machinaal tikt-..tik...tik, met twee vingers de toet sen neerdrukken en door gaan tot het vel is volgetypt of het te maken stuk gereed is Neen, dat is geen machine- schrijven. Op deze wijze kan ieder kind het leeren. Het werken, het juist te wer ken op de schrijfmachine eischt geduld, correctheid en een bepaald systeem, waar naar men werkt. Door mannen, geschoold door jarenlange praktijk, is een sys teem uitgevonden, hetwelk aan de hoog ste eischen voldoet. Wat geeft het niet een gemak, wat spaart het ons niet een arbeid uit, om bij een practisch toetsen bord met zoo weinig mogelijke beweging der vingers een groot aantal woorden te schrijven. En dit resultaat kan men ver krijgen door de beoefening van Folmer's tienvingersysteem. Doch ook het kunnen typen volgens dit systeem is, hoewel bekendheid er mede al reeds een groot voordeel oplevert, op verre na nog niet voldoende. Ook met de constructie, met de techniek der machine moet men op' de hoogte zijn. En dit niet van één ma chine, doch van verschillende, van alle machines. Voldoet men aan deze ver- eischten, eerst dan kan men zéggen ik ben typist(e). Dat zulks, om zoover te komen, een grondige oefening onder alleszins bekwame deskundige leiding ver- eischt, 'behoeft verder geen betoog- De Koninklijk erkende Pitmanschool is te Zierikzee gevestigd Oude Haven D 496. De lessen vangen aan Zaterdag 30 Sept. a.s., terwijl Zaterdag 23 Sept. a.s. aan genoemd adres van af des morgens 10 tot des n.m. 4 uur door de Directrice Mej. N. Crucq, alle mogelijke inlichtin gen zullen worden verstrekt. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsehe eilanden besprak in haar Za terdag te Middelburg gehouden verga dering het adres van de Kamer te Nij megen over de postverbinding met En geland en het daarin genoemde voorstel om1 booten van de Zeeland naar den Hoek van Holland over te 'brengen, om dat zij op postvervoer zijn ingericht. Besloten werd het adres van de Ka mer te Nijmegen voor kennisgeving aan te nemen, nadat de voorzitter had op gemerkt, dat de nieuwe regeling nog zoo kort in werking is en daarom niet mak kelijk te baoordeeLen en te veranderen. Door het bureau was voorgesteld niet te voldoen aan het verzoek van de Ver. voor handelsonderwijs te Middelburg om bepaalden financieelen steun, maar wel als bewijs van sympathie een gift van f 100 alleen voor 1923 voorgesteld. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat nu ook andere scholen zullen vragen, terwijl het de vraag is of er geld ge noeg is voor subsidies, terwijl de heer Joronimus principieel bezwaar had te gen alle subsidies van het geld van het handelsregister, dat z.i. op immoreele wijze is verkregen. Dit laatste 'bezwaar werd niet gedeeld door de Kamer, maar wel werd door het bureau het voorstel teruggekomen tot de begroeting 192-3, om na te kunnen gaan, welke scholen nog meer zouden kunnen worden ge steund. De Kamer gaf blijk niet te kunnen medegaan met een uitvoerig adres dat de heer Jeppnimus wilde zenden aan de ge meenten binnen hqt ressort van de Ka mer en ook aan het Prov. bestuur met dringend verzoek', alleen die uitgaven te doen die noodig zijn, niet die gewenscht zijn. Vele leden waren van meening dat zulk een adres niet op den weg van de Kamer ligt en 'deze moet wachten lot haar advies over bepaalde zaken wordt gevraagd of zij het noodig acht bij een bepaald geval te protesteeren tegen een uitgave, die luxe is. Men meende zich van gemeentepolitiek te moéten onthou den, doch de voorsteller wees er op, dat het juist gemeentepolitiek is als men zich met bepaalde voorstellen bemoeit. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen Gezien den ongunstigen toestand waar in het 0 ver groote deel der groot en klein bedrijven ook' in Zeeland verkeert en de weinig hoopvolle vooruitzichten, spreekt de K. v. K. het vertrouwen uit, dat ook door de openbare lichamen met dien toe stand rekening zal worden gehouden om de uitgaven tot het strikt noodzakelijke te 'beperken. THOLEN. Met de loting voor de Na tionale Militie alhier zijn niet alle jon gelingen tot deelname daartoe opgeroe pen. Later op den dag vernamen zij dat de 'burgemeester voor hen geloot had en werd hun kennis gegeven vdat zij hun getrokken nummers konden afhalen. Het gaf zelfs bij eenigen ontevreden heid. Het is vermoedelijk met de aller laatste wijzigingen in de Militiewet waar in gedeeltelijke vrijstelling en later weer verandering is gekomen, dat het voor ons gemeentebestuur een zware en moeilijke taak is geweest de lotelingen alle schrif telijk op te roepen. Tot dijkgraaf van den Deurloopol- der is benoemd de heer P. C. A. de Wit, thans gezworene van dién polder. RECHTZAKEN, De zaak Otto Otto. Naar de „Maasb." verneemt,, heeft de "ambtenaar van het O.M. aan het Kan tongerecht te Rotterdam hooger beroep aangeteekend tegen het op 8 Septem ber gewezen vonnis," waarbij prof- Otto- Otto van rechtsvervolging werd ontsla gen. -- Voor de rechtbank te Middelburg ijs 6 j. gevangenisstr. geëiseht tegen de, 35- jarige vrouw B., wegens mishandeling en verwaarloozing van haar 13-jarig doch tertje. De Haarl. rechtbank heelt den gewezen kassier van de Boerenleenbank De Oude Wetering, W. C. P. .J wegens verduistering veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis. De eisch was 2l/2 jaar. POST Niet minder dan 235 candidaten hebben gesolliciteerd naar de betrekking van sur numerair der posterijen en telegrafie- Voor deze betrekking wordt vereischt het diplo ma eind-examen gymnasium, H. B. S, of handelsschool. Het aantal plaatsen be draagt slechts 5. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openb. school te Kapelle (Z.-B.) komt als No(. 1 de heer N. M. v. d. Velde te Drei- schor voor. SPORT. OUD-VOSSEMEER. Ie seriewedstrijd voetbal uitgeschreven door V.I.O.S. Uit slag V.I.O.S.—Stormvogels Tholen 2—0. AANBESTEDINGEN. OOSTERLAND. In de Zaterdag door de Landbouwvereeniging D.E.S. alhier ge houden besteding voor de levering van 11600 k.g. Super 14 0/0 en 22800 k.g. ka lizout 20 0/0, te leveren franco op den Wa gen, haven „de" Staart", was ingeschre ven door: C. v. d. Berge, Sirjansland, Super f 3,65, kalizout f 2,25; Z. V. K., Zierikzee, super f 3,78; kalizoutif 2,29; P. J. v. Ardenne, Dordrecht, super f 3,70, kalizout f 12,17; H. Kooman, Dirks- land, super f 3,52; kalizout f 2,20; L. Schilperoort, Bruinisse, super f 3,71; ka lizout f 2,36; Joh. C. de Wit, den Haag, super, prijs geheim. Levering gegund aan den laagsten inschrijver: kalizout P. J. v. Aardenne; super Joh. C. de Wit. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Dalfsen, E. Groeneveld te Herveld. AangenomenNaar 't Woud by Delft, C. W. Bastiaanse te Vrouwepolder (Z.) Bedankt: Voor Ouderkerk a/d. IJseel, J. Kraay te Gorinohem. Voor Heeg, J. Visser te Aalsum. Geref. Kerken. Beroepen Te IJsselmonde, A. Schip pers te Sliedreoht. Te Zuid-Beyerland, A. Boekenoogen te Tienhoven (U.) Te Alblasserdam, J. W. Esselink te Schoonhoven. Te Hillegom, G. Kruys- wyk te Oudega (Sm.) Te Oosterend (Fr.), J. H. Kroeze, oand. te Middelburg. AangenomenNaar Rilland-Bath, B. W. de Graaff, oand. aldaar. BedanktVoor Sohildwolde, J. Ooster veen te Wilnis. Voor Uithuizen, H. Meulink te Enschede. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen: Naar Papendreoht, P. Zwier, oand. te Zaandam. Geref. Gent Beroepen Te Giessendam, M. Hofman te Ryssen. VAN HEINDE EN VER. Lord Curzon, de Engelsche minis ter van buitenl. zaken, is naar Parijs vertrokken, om niet Poincare te confe- i-g^ren over den polit'ieken toestand. De Italiaansc-he kroonprins bezoekt Brussel en is de gast van den Belgi schen kroonprins. De nieuwe regeering in Ierland is den toestand thans meester. Overal wor den burgerwachten gevormd, teneinde de Iersche steden van de rebellen te zui veren. De President van de Portugeesche republiek' is te Rio de Janeiro aange komen ter 'bijwoning van de aanstaande feesten, in verband met de '100-jarige onafhankelijkheid van Brazilië. Van 22 SepL a.s. af zullen alle bioscopen te Berlijn tot op nader order Worden gesloten, daar men er niet m •geslaagd Is, met het stadsbestuur tot overeenstemming te komen inzake de bé- lasting op de openbare vermakelijkheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1