Zierikzsesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BRIEVEN UIT RUSLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provinoie. behoorende by de Tan Vrijdag 15 Sept. 1922, no. 10827. De raïtfp van de „Hammonia". De Union Castle liner „Kinfauns Cast- Ie" kWam te Southampton aan met 385 geredde schipbreukelingen van de „Ham monia". Het blijkt nu, dat de vergane Duitsche boot 365 passagiers en 192 leden der bemanning aan boord had. Tot de aan gekomen geredden behoort ook de Duit sche gezagvoerder Hoefer, die het zinken van zijn schip niet kon verklaren, en alleen zeide: „Ik weet alleen, dat dè boot vol water liep, omkantelde en zonk." Kapitein Day, de gezagvoerder van de „Kinfauns Castle", die tijdens den oor log door een Duitsche duikboot krijgs gevangen werd gemaakt, deed 't volgende verhaal van het moedige reddingswerk: „Zaterdagmorgen om 9 uur 50 min. ont moetten wij een hevigen Noord-Ooster storm. Er stond een zeer hooge zee, en te midden van hevige windvlagen ont vingen wij de S. O. S.-seinen van 'de „Hammonia". Ik veranderde terstond mijn koers en stoomde in de richting van het hulpbehoevende schip, dat wij om 12 uur 's nachts in zinkenden toestand in het ge zicht kregen. Wij zagen eenige vol water geloopen en omgeslagen reddingsbooten en vlotten; waaraan drenkelingen zich vastklampen. Ik vroeg den gezagvoerder der „Hammonia", of hij zijn schip aan het lot wilde overlaten. Hij antwoordde: „Ja, terstond". Hierop gaf ik last om de reddingsboo ten te strijken en hulp te verleenen. In middels kwamen nog drie andere booten te hulp, die eveneens bijstand verleen den. Onze sloepen waren den geheelen middag bezig met het redden van passa giers en leden der bemanning, hetgeen in verband met den hevigen wind en de ontstuimige zee uiterst moeilijk was. Een loopen. Ik zag aan stuurboordzijde een vrouw mèt haar zoontje uit een sloep vallen. Snel ging ik naar bakboordzijde terug, en op het laatste oogenblik slaag de ik er in, de vrouw met haar kind te redden. Ook andere vrouwen en kinderen bracht ik buiten gevaar. De bemanning van de „Kinfauns Castle" gedroeg zich tijdens de redding schitte rend en na aankomst van de Engelsche boot gingen er geen menschenlevens meer verloren. Een familietragedie. Zondagmorgen heeft een metaalhan delaar te Londen, een zekere Harry Kaye, bij zijn thuiskomst zijn vrouw en 3- jarjgen zoon, die met den lunch op den heer des huizes zaten te wachten, dood geschoten en daarna zelfmoord gepleegd. Kaye was den laatsten tijd sterk onder den indruk van moeilijkheden, die hij in zaken ondervond. Den vorigen avond hadden Kaye en zijn vrouw nog een dansavond meegemaakt bij vrienden, waarvan mevrouw Kaye zeer opgewekt was thuis gekomen, doch waar Kaye over zware hoofdpijn had geklaagd. Den volgenden ochtend hadden Kaye en zijn vrouw samen ontbeten en geseherst. Na het ontbijt gingen Kaye en zijn vrouw in de 'biljartkamer, terwijl de gouver nante met den kleinen jongen een wan deling ging maken. Later ging Kaye op aanraden van zijn vrouw een stukje wan delen. Toen Kaye terug kwam zocht hiji zijn vrouw en zijn zoon in de biljart kamer, waar zij op hem zaten te wach ten, op, en pleegde hij den driedubbe- len moord. Spolontaarding. In den loop van een voetbalwedstrijd te Rijssel is het tot een hevig# kloppartij te worden, dat het bestuur van de afd. Zierikzee het op zéér hoogen prijs stelt, wanneer men op 20—21 en 22 Sept. ook eens een kijkje komt nemen, en het vertrouwt, dat het daar dan iederen bezoeker duidelijk zal worden, hoezeer de volksbond, door de bevordering van de ontwikkeling van den geest en door aankweeking van de groote deugden zelfkennis en zelfbeheersching den w#g j baant, die leidt naar huiselijk geluk, vre de en welvaart. Onze medeburgers, die genoeg zelf kennis bezitten, en zich zelf behepr- schen kunnen, zullen zeer zeker den volksbond gaarne willen bijstaan in zijn pogen, om het drankmisbruik tegen te gaan. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, is ontvangen bij den inspec teur der directe belastingen te Zierik zee f 69,50 en f 15 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting en verdedi- totelasting II over 1919-'20. Provinciale Staten van Zeeland. Het Centraal Stembureau voor de Pro vinciale Staten, te Middelburg, verklaar de Dinsdag den heer M. P. Ooms (r.-k.) te Oud-Vossemeev, gekozen in de va cature ontstaan door het overlijden van den heer R. G. van Nieuwkuijk. SPORT. Zondag werden op het D.E.V.O.-terrein te Steenbergen de laatste wedstrijden ge speeld van de seriewedstrijden. De eer ste wedstrijd speelde G.V.V.—O.V.V. 4—1. De tweede was een almattingswedstrijid. D.V.O. -D.E.V.O. 1—0 en de laatste speel den D.V.O G.V.V. 1—0. De prijzen wer- tusschen de spelers der beide elftallen den 'behaald door D.V.O., Ie pr., een gekomen. Een der spelers kreeg namelijk lauwerkrans; G.V.V., 2e pr., een me van een tegenstander een duw, zoodat taille; O.V.V., 3e pr., een medaille, hij tegen een paal viel, waarbij hij zich verwondde. Woedend sprong hij op en j ONDERWIJS» ging dengene, die hem den duw had ge- geven, met zijn vuisten te lijf. Dat was het signaal tot een algemeen vuistgevechht tusschen de twee elftallen, ondanks de der sloepen, onder commando van mijn protesten van het publiek. Het gevecht eersten stuurman, kreeg opdracht, dren- werd ten slotte zoo hevig, dat de politie l^Alinrron uit Vipt uratpr rm tp nikVpn T~Ip7P +✓-. m.'nnan nm Aan de school voor maatschappelijk werk is o a. het diploma voor volks opvoeding (z.g. Toynbeewerk) uitgereikt aan mej. C. D. Prakke van Zierikzee. 'Nadruk verboden.) Lodz, 8 September 1922. Oeaöhte Heer Redacteur I iWellicht werpen uwe lezers mij voor, dat het vorige artikel een oorlogsarti kel was, doch hij die over Rusland of Polen schrijft, kan bezwaarlijk'het thema „oorlog" ontwijken. Hij, die hier in Po len vóór het uitbreken van den laatsten oorlog leefde, hem kan het niet ont gaan zijn, hoe deemoedig toenmaals zich de Joodsche bevolking overal gedroeg; de rijke'handelaren en fabrikanten van het Joodsche geloof waren voor het mee- rendeel beschaafde, fatsoenlijk, goed ge manierde, welopgevoede, bescheidene lie den, die het aangenaam was te ontmoe ten, waar ook. De Duitsche fabrikanten en handelaren, meestens zeer rijk, zeer trotsch, zeer laatdunkend, voerden hier den boventoon en waren de goden van Lodz, vormden hier de pluto-, de auto- en de aristocratie, alhoewel de meeste dier rijke Lodzer Duitschers uit zeer, ja uiterst bescheiden .Duitschejcringetjes istamden - arme Saksische, Oostenrijksche of Markenschc wevers. De Poolsche be volking was weinig zichtbaar, te weinig bemiddeld om zich iets te kunnen ver oorloven, te trotsch om met noesten ar beid iets meer dan het dagelijksche brood te verdienen, den Jood minachtend, den Rus hatend, onrust stokend, kwaad broe dend, stakingen in het leven roepend en aan den gang houdend, fabriekskassen, postzendingen teroovend en bestelend om stelselmatig onrust te stoken, een Pool sche politieke partij te scheppen. Hoe- vele malen worden niet hier kassen ge plunderd, fabriekkassiers vermoord en beroofd, postwagons leeggeplunderd, op dat eene zekere Poolsche partij geld middelen hadden verkregen tot verdere propaganda. En ten slotte de Russen al hier en in andere steden Polens Eene verzameling van niet al te slecht be kend staande ambtenaren, van dezulke, waarvan men in Rusland zelve niet ge diend was. Zoo zeide men hier. Doch wat ik van hen zag, getuigde van het tegendeel. Officieren en ambtenaren kelingen uit het water op te pikken. Deze boot slaagde erin, vier mannen en drie vrouwen te redden, die overgebracht wer den naar een van de andere stoomsche pen. Terwijl dit geschiedde, werd de reddingsboot verpletterd, doch alle in zittenden kwamen gelukkig veilig aan boord. Het reddingswerk werd door mijn be manning tot 's avonds zes uur voortge zet. Twintig minuten later had de laat ste sloep het reddelooze schip verlaten met den gezagvoerder en de Duitsche offi cieren, die het laatst van boord gingen. Om 6 uur 26 min. helde de „Hammonia" sterk naar stuurboordzijde over, zonk bij den voorsteven en verdween. Na al het mogelijke te hebben gedaan Wat het red dingswerk betreft, zetten wij onze reis voort. Het was een hartverscheurend gezicht, de vrouwen en kinderen met de woelige golven te zien worstelen. Ik zag talrijke personen in zee drijven. Het ontzettende; tooneel zal nimmer door mij worden ver geten en nog nooit beleefde ik zulke ont roerende oogenblikken, hoewel mijn schip tijdens den oorlog werd getorpedeerd". Tot zoover de gezagvoerder van de „Kinfauns Castle". Tot de aangekomen geredden behoort zich genoodzaakt zag in te grijpen om de orde te herstellen. Ma&neljjk en vrouwtlyk personeel op belastingkantoren. In een rondschrijven vestigt de Min. van Financiën er de aandacht op, dat het in dienst hebben van vrouwelijk per soneel 'bij de belastingadministratie niet mag leiden tot ongewenschte toestan den, noch op ambtelijk noch op moreel gebied. Om een zuiveren toestand te behou den, zegt de minister, moet bij de be- oordeeling van het werk eenzelfde maat staf worden aangelegd en de hoofden der bureaux dienen te zorgen, dat het vrouwelijk personeel geenerlei privilege geniet. Treedt ergens een ongewenschte ver houding aan den dag, dan moet dadelijk een voorstel worden gedaan om daar aan een einde te maken en speciaal op moreel gebied mag niets door de vin gers worden gezien. Ook is het niet toelaatbaar dat vrou- KERKNIEUm Ned. Herv. Kerk BeroepenTe Goudriaan en Ottoland I M. B. Verkerk te Gonderak. Te Feijenoord F. A. van Oosten te Capelle a. d. IJssel. Te Montfoort H. J. van SchnppeH te Groot-Ammors. Te Lin- schoten A. M. den Oudsten te Dlntel- oord. Te Oene (teez.) L. G. de Bru\jn te Ameide. Aangenomen: Naar Leimuiden G. J. van der Flier Jr. te Ootmarsum. Geref. Kerken. Boeroepen: Te Oostkapelle S. van I Dyken te Eweeloo. Te Hellevoetslnis en Nienw-Helvoet F. H. van Loon te Bergum. Te Brouwershaven en te Byssen J. H. Kroeze, eand. te Middelburg. PREDIKBEURTEN. welijk personeel door kleeding, manie- ook de eenige Engelsche passagier van de ren of groote spraakzaamheid voor het „^rro^ K/rot T„Kir nr. roic mannelijk personeel oorzaak tot aflei- vergane boot, de heer Jubb, die op reis was naar Mexico, om aldaar bij een pa pierfabriek in .functie te treden. Door zijn moedig gedrag won hij het hart van de geredde Duitsche en Spaansche vrouwen en kinderen. Een der Duitsche vrouwen zeide „Zonder Jubb zouden wij er slecht aan toe zijn geweeSft. Hij hielp de vrouwen en kinderen, die zich aan de touwen van het overhellende schip vast klampten, in de reddingsbooten". Jubb zelf verklaarde het volgende: „Van Hamburg af hadden Wij een goede reis tot Vigo, waar het weer eensklaps uiterst ruw werd. Mannen en vrouwen werden uit hun dekstoelen weggeslagen. Velen wa ren zeeziek. Vrijdagavond om tien uur ging ik naar mijn hut, doch ik kon niet slapen. Ik trachtte, mijn vrouw een brief te schrijven, maar de storm deed het schip zoo hevig schommelen, dat ik mijn pen niet op het papier kon houden. Den volgenden morgen om acht uur gebruikte ik met eenige andere passagiers een ontbijt, toen het schip plotseling he vig naar stuurboord begon over te hel len. Reddingsgordels werden uitgedeeld, ofschoon er geen paniek was. Vrouwen kwamen half gekleed op het dek. Ik hielp eenige bij het aankleeden. Sommige ha- rer begonnen hevig te schreien. Aangezien de meeste vrouwen vreemdelingen waren, kon ik mij niet verstaanbaar maken. Ik zocht zelf een reddingsgordel en keerde naar het dek terug, waar ik mijn best deed voor de vrouwen en kinderen. Som mige vrouwen droegen zuigelingen in den arm'. Drie a vier reddingsbooten sloegen pm. De eerste werd om negen uur des morgens te water gelaten; ik ging eerst des middags om vier uur van boord. De meeste passagiers gingen aan bakboord zijde in drie rijen achter elkaar aan den rand leunen. Velen sprongen uit wan hoop en angst over boord, zelfs vrouwen met kleine kinderen. Een Spaansche dame bond vier kinderen bijeen, in de hoop, dat ze aldus gered konden worden, maar ik geloof, dat de kleinen verdronken. De „Kinfauns Castle" kwam om elf uur in het gezicht en begon dapper 't redding- werk. Onze kapitein gelastte: „Alle vrou wen en kinderen naar het boven/dek"" Ik hielp hen daarheen, hoewel het zeer moeilijk Was, over het hellende dek te ding wordt. Blijkt daarbij een ernstige waarschuwing niet de gewenschte ver betering te brengen, dan moet een voor stel tot verwijdering worden gedaan of moet ontslag worden gegeven, indien de betrokkene nog geen ambtenaar is- Sluiting der Staten-Generaal. De tegenwoordige buitengewone zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 September, des namiddags (te 3 unen. De minister van binnenlandsche zaken is gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten ein de in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Ko- gin te sluiten. ZIERIKZEE. De afd. Zierikzee van den Volksbond tegen drankmisbruik, vraagt de aandacht voor haar reizend museum, dat van 20—22 Sept. tentoon gesteld wordt in het schilderlokaal van de Ambachtsschool. De groote toeloop, in andere plaatsen, doet vermoeden, dat ook de belangstelling ten opzichte van dat museum hier groot zal zijn. De toegang is voor een Ieder grptis. Men kan daarin en daardoor zien, de ramp zalige gevolgen van het drankmisbruik, terwijl verder kan worden aanschouwd hoe, o.a. door maatschappelijk werk de drinkgewoonten tegengegaan en door iets 'beters vervangen kan worden. Wij zien daar de huisvlijt, een zeer nuttig werk duidelijk gedemonstreerd, ook wordt daar aanschouwelijk voorgesteld, wat men voor de waarde van een borrel aan voedingsmiddelen kan koopen; dan ver schillende woningtypen, welke woningen door onderscheidene afdeelingen van dm Volksbond gebouwd zijn; ook de afd, drankbestrijding neemt een flinke plaats in. In een woord: veel en velerlei, wat tot voorbeeld en leering kan dienen. De propagandist, de heer Jochemse uit den Haag zal het publiek gaarne van toelichting dienen. Het behoeft' hier nauwelijks gezegd den; dat heeft hij veelmaal geslikt en zuurzoet moeten slikken Arme Konin gen Midas zijn de tegenwoordige Hol landers; zij zouden zoo gaarne wen- schen te eten en te drinken, doch waf zij ook 'beweren met hand of met tong, alles verandert zich in goud en hunne handelsriiagen lijden honger en dorst. En nu nog een beetje Rusland en Rus sische toestanden uit den oorlogstijd. Daar in het hoofdkwartier van den ge neraal Roeski was het mij telkenmale slecht te moede, als ik vernam hoe man moedig onze infanterie, onze cavalerie, onze veldartillerie streed en ik verzocht de eer opnieuw ingedeeld te worden bij eene veldbatterij van het in Oost-Pruis- sen ageerend legerkorps. Die eer gewerd mij, en spoedig ondervond ik aan den lijve wat oorlog beteekent. Toenmaals streed men nog op aarde, niet onder de aarde, men greep aan, alles attakeerda; kortom, het was een waar genoegen nog soldaat te zijn. Bij een dier krachtige verkenningen, waaraan eenje geheele bri gade infanterie met annexe cavalerie en artillerie deelnam, werd mijne vurende batterij aangegrepen door Duitsche zware ruiterij. Ik lean u bezweren, dat op het oogenblik, dat 'de horizon aan uwe blik ken onttrokken wordt door suizende klin gen; schoten uit revolvers en karabijnen, hoog op deinende paardenborsten, ruw- schreeuwende ruiters, het dreunen van uw eigen geschut, u sprakeloos en werktuige lijk doet volvoeren met de preciesigheid van een automaat wat dienen moet tot exterminatie van uwe medemenschen; op zulk een oogenblik houdt men op te den ken en wellicht is dat de zoo vaak in dicht bezongen heldenmoed. Ik gevoelde in mij niets van een held, wel dreef ik mijne kanonniers tot snel vuren aan, tot het zoo beroemde russisphe kartetsvuur, dat op 200 Meter alles voor de batterij voor zich uit nedermaait, wegveegt. Vele werden doodelijk gewond; van mijne jon gere officieren was er niet één op de been gebleven, gedood of gewond? Wie weet dit nog? De golven der cavalerie- attaque waren over de batterij heen ge spoeld; snel liet ik door onder-officieren r en kanonniers de nog valiede kanonnen j 180° keeren- Ik was juist bezig „mijn" want wij hadden zoo weinig Zondag 17 September. Zierikzee. Geref.-Kerk. 10.80 en 6.80 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, cand. r. d. Zwier van Zaandam (oude tgd). Evangelisatie Jeruël. 10.30, Onderlinge samen komst en 7 ure, de heer de Koite van Bruinisse. Kerkwerve. 10.30 ure, ds. v. Grietliujjsen. Serooskerke. 10.30 ure, ds. Leendertz. Burgb. 9.80 ure, ds.Boogaard. Protestanten bond. 9.30 ure, ds. de Roode in de gemeente kamer. RenesBO. Geen dienst. Noordwelle. 3 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 10.30 ure, ds. Japeken (Oogst- preek). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedhuys. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Blkerzee. 3 ure, ds. v. Grietkuijsen. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 10.30 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10 en 3 ure, Leeskerk. Zonnemalre. 10.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Noordgouwe, 3 ure, ds. v. Grietkuijsen. Dreischor. 10.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 10.30 ure, dr. Weeda. Nleuwerkerk. 10.30, ds. v. d. Linden en 3 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10.30, 8 en 6.30 ure, cand. Vermeer. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leesdienst. Oosterland. 10.30, geen dienst en 3 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 10.30, Leeskerk, 3 ds. Wielenga en 7 ure, ds. A. Sckeele van Kapelle-Biezelinge. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Slrjansland. 3 ure, ds. v. d. Linden. Brulnlise. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 10, ds. Sckeele van Kapelle- Biezelinge (Bed. H. A.) en 5 ure, idem (Dank zegging). Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. St.-PIUpsland. 10.30 en 3 ure, de keer Hack. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. Tholcn. 10 en 2.30 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Baajj van Kamperland. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Maartensdljk. 10.30 en 3 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Gem. 10.30,3 en 6.30 ure, Leeskerk. Oad-Voasemeer. 10.30 en 3 ure, ds. Van Griethuyzen. Geref. Kerk. 10.30 en 3, ds. Staal; 6.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30 en 3 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, de heer Versteegt van Ouddorp. Scherpenlsse, Geen opgaaf ontvangen. Stavenlsse. 10.30 en 7.30 are, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Moerman. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. wa- ren zeer'bescheiden, de politie handhaaf- 1 kanon de feene voorbeeldige orde op straten manschappen nog over, dat elk officier en ln woningen, willekeur was er wei- en onder-officier tegelijk richtte, laadde nig; «lies was er in overvloed; de prij- en afvuurde te richten, toen ik door zen waren ongelooflijk laag en ieder- S een van rechls opdoemenden ruiter met een leefde tevreden, hetgeen den Pool 1 een zeer langen sabel in de linker-arm niet bijster beviel. En hoe ziet het er als het ware werd geharpoeneerd; nog nu hier uit Een overtalrijk soldaten- eenmaal vuurde ik af, en toen ja en dom; en eenige honderdduizende kop- i toen! Ik ontwaakte in ons veldhospitaal, pen tellend ambtenaarsdom; overal een ik bemerkte veel beweging, hoorde woor- wet, die niemand belet het tegen over- den> en za8 dat een hand miJ iels °P de gestelde te doen; een wet op levens- borst drukte, en opnieuw verloor ik alle middelenwoeker waarop niemand rekent bewustzijn. Zwaar gewond had men mij en waaraan niemand aandacht schenkt; gevonden, naar het hoofdkwartier ver- op straten en in woningen vuilnis, wan- j v°erd, mijn gedrag werd manmoedig ge- orde, willekeur; eene zeer goede poli- noemd en ik had op bevel van den Czaar tie, die onmachtig is het snel en krach- aller Russen bet officiers Sint-George- tig voortwoekerende anarchisme te ver- 1 kruis gekregen, de Russische Militaire Wil- nietigen of zelfs te matigen. En daarbij lemsorde. Heel spoedig genas ik voldoen- eene duurte van alles, waarvan u de ha- j de' °Pdai men m'J n3a.r St.-Petersburg ren ten berge zouden rijzen zoo u hier i evacueeren, en voorzien van de teste moest leven van een Poolsch salaris, dat wenschen mijner zeer minzame chefs, van minimaal 40.000 M:k per week bedraagt 1 de beste aanbevelingen mijn Sint- Ge- of te wel gemiddeld iets meer dan 2 i orgekruis, van geld en verzorging mij millioen (sic 1) mark per jaar. begeleidde eene verplegmgszuster en een De enkele Hollanders die zich hier I saniteitsbeambte, reed ik naar Ruslands vertoonen, kunnen geene 'beoordeelaars f'00 3 koortsachtig verlangend dat zijn, want elk hunner guldens heeft nu j «°°verland me eigen oogen te aanschou- eene waarde van meer dan 3000 mark, temeer koorteachtig, daar mij van ik ken hier tijdelijk vertoevende Hol- h?°8er ka"d bef"of.d eene bevorde- nders, die in een restaurant dagelijks Russisch officier tegelijk met voor hun middagmaal 150.000 mark ver- Plaatï ketzerl|jke lijfgarde. En teeren, daarvoor champagne drinkend, !k za£ St.-Petersburg, en ik zag den Czaar, smulpapend en de open'bare meening te gen zich opdrijvend. Daarom 'betalen zij dan ook, terwille hunner opgeblazen prat- 1 leefde in het winterpaleis en leefde in het Russische het Loo „Czarskojé Sjélö" (Kei heid, ontzettende sommen voor hen hier gekochte waren. O, die baezen Ganzendoncks Zij meenen de door zerliJk dorp); ik gleed in met drie paar- den bespannen hofsleden, was wachtheb- koopen door hun praal in en bij Vich achtina bend officier in de Keizerlijke privaat- irartnolrlrön tifoc onn oniiof lirl l-vïï tlio vertrekken, was een actief lid bij die de Joodsche middleman" - beroemde Russische parade», was tegen- tirnArHirr re 11 rrrertc ril ze mor re lmr.hr irr.no/iaen ire H» alles en want zonder hem gelukt hem niets, voert en leidt hem bij neus en ooren, want hij kent den Poolschen jood niet, is kortzichtig en acht zich gelukkig, indien hij voor vele guldens iets erg minder waardigs heeft gekocht. Wanneer de vroede mannen in Holland uw 'bericht gever niet gelooven, dan zal hij op aanvrage waarheden met bewijzen daar van doen geworden- Slechts ééne vraag hoe is het mogelijk, dat hier Holland- sche likeuren (Lukas Bols), Hollandsche sigaren (Langstraat fabrikaat), Holland sche cacao (van Houten Kalis), Holland sche ingemaakte groenten enz- hier in marken minder kosten, dan wel de Hol lander naar denzelfden maatstaf in Holland betaalt Een gulden hier staat gelijk met 3150 mark, een 5-cents si gaar kost dus zonder im- en export, zonder vracht, accijns, etc. reeds pl.m. 150 marlt, en hier koopt men „echte" Hollandsche sigaren voor 150 mark per stuk Dit alles is een kleine proeve van ethnologische-commercieele economie en een gedoctoreerd journalist een geschooi de niet-vitzieke observer, kon hier veèl leeren en veel zijne landslieden mede- deelen- Doch elke bekende journalist of gouvernements-vertegenwoordiger wordt hier 'bij1 aankomst reeds irre gefüszt, men toert met hem rond naar groote fabrie ken, waar het bezoek reeds aangekon digd is, men voert hem tot berstens toe vol; hij1 ziet veel, begrijpt niets van het gesprokene, maakt een verslagje op eigen hand gereed, alles gezien door de zich zelve steeds opheerlijkende briileglazen en de verslaggever voor Poolsche zaken heeft zijne aanstelling gevonden en een groot salaris gewonnen Doch hij, voor zich zelf weet, dat hij niets weet, dat hij niets gezien, niets begrepen heeft. Slechts dit eenede huichelachtige vleierij omtrent zijn rijkdom, omtrent zijn gui- woordig bij godsdienstplechtigheden in de 'byzantijnsch prachtige kathedralen van St.- Petersburg, suisde in automobielen over het breede Nefski-Prospekt, de hoofd straat, dineerde aan het hof, stond uren op wacht voor den ingang der keizerlijke loge in de Schouwburgen te St.-Peters- burg en te Moskou, droeg uniformen, waarvan ik vroeger slechts had kunnen droomen, verkeerde met allerhande groot heden der Russische aarde, genoot 't aan zien waarin zich elke officier der keizer lijke lijfgarde verheugde, totdat eindelijk de Czaar zelve mij mijne bevordering tot Russisch officier mededeelde, zooals men dit noemt „bij allerhoogst bevel". Het niets doen begon mij te vervelen, men begon met schele oogen aan te zien eiken officier, die te lang afwezig bleef uit het leger te velde; ik vroeg alleron- derdanigst om mijn overplaatsing bij eene batterij van het actieve leger, verkreeg deze met een allervleiendst schrijven en vertrok naar de Tartarenstad Kazan, om mij daar verder voor mijn taak te bekwa men nog beter Russische artillerie en Russische taal te verstaan; werd als oud ste officier plaatsvervangend batterij-kom- mandant op keizerlijk bevel ingedeeld bij de eerste batterij der 112e veldartillerie divisie, Waarmede ik einde 1915 wederom naar het front vertrok, ditmaal naar de moerassen rondom Miensk, om het op dringende Duitsche legerkorps van maar schalk Eichhorn óf terug te drijven óf tot staan te brengen. Over mijne ervaringen en beschouwin gen in het nog destijds Keizerlijke St.- Petersburg een volgende maal. E. C. BELMONTE. TAN HEINDE EN VER, Servië en Ramenië hebben te kennen gegeven, dat zy ingeval van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5