Zierikzeesche Nieuwsbode Vrijdag 15 Sept. 1922. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. WOLLEN DEKENS, Xoninkiijks Dskenfabriek 1. ZAALBERG ZQ8H, I Molton-Dekens Publicatie. Algemeen Overzicht. Vaste hetrekkingen OVERSPANNING t F a BELDERQX VAN R00. LINOLEUM Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT: Prüa per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN: van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. 78ste JAARGAÏTG. - No. 10827. lending op den dag van nlt- Olr. A, J, DE LOOZE Jr. Ullg.-Rldict. tl. J. KOSTEN. «ave vó4r Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ZIESIKZEE. ONTVANGEN: |De echte LEIDSCHE j gestreept en gebloemd van de LEIDEN. BILLIJKE PRIJZEN. Special» aanbieding Zij, die zich tan af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 October a.s. verschijnende Nos. GRATIS. De BURGEMEESTER der gemeente Zierik zee brengt bij deze ter kennis van de Ingezete nen, dat bij hem ontvangen en aan den Ontvan ger der Directe Belastingen ter invordering is verzonden de Kohieren no. 11 en 12 der Personeele Belasting, voor het belastingjaar 1922, met uitnooaiging aan |een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Zierikzee, den 14 September 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Voor de tweede maal sinds het nood lottige jaar 1914, trekt, hetgeen zich op den Balkan de altijd smeulende, maar nooit geheel uitgedoofde vulkaan af gaat spelen, de volle aandacht. Door de smadelijke nederlaag der Grie ken in Klein-Azië tegen de zegevierende troepen van Kemal Pasja, welke eindigde althans zeker voorloopig met de in neming en bezetting van Smyrna, is de kwestie van het Nabije Oosten weer naar voren geschoven. Ter volvoering zijner politieke plannen rekende Engeland op Griekenland's militaire actie in Anatolië, doch e goed georganiseerde legers van Kemal Pasja, sloegen al de sehoone illusies van Brittannië den bodem in. Met be zorgdheid ziet men thans aan de Theems de toekomst in den alouden heksenketel den Balkan tegemoet. Ook de vroe gere Amerikaansche ambassadeur te Kons- tantinopel, laat over het Balkan-vraagstuk, dat opnieuw zich aan Europa opdringt, sombere klanken hooren. Hij wijst er op, hoe de Turken in con nectie kunnen komen met de Bulgaren de Pruisen van den Balkan welke dan wel eens een kansje konden gaan wagen om zich op de Grieken te werpen, die, door hun aansluiting bij de Entente tijdens den grooten oorlog Bulgarije van meenige fraaie veer, in casu Saloniki, Cavallo en Dede-Agatsj hebben beroofd. Niet alleen Griekenland, maar ook Ru- menië en Servië achten zich bedreigd, wanneer eventueel de Turken weer in Thracië zouden verschijnen. Deze feiten wijzen er op, dat de Balkan, waar altijd voldoende lava voorradig schijnt om den oorlogsvulkaan tot uitbar sting te laten komen, door een Turksche militaire actie weer in vuur en vlam zal kunnen worden gezet. Van alle kanten wordt in de Engelsehe pers alarm geblazen over den toenemen- den ernst van de Levantijnsche crisis. Alle bladen dringen er op aan, dat de groote mogendheden onverwijld zullen op treden, teneinde een opvlammen van het smeulende vuur van vrees en jalouzie in %den Balkan te verhinderen. In Frankrijk, dat tegenstrijdige belangen heeft in Anatolië ten opzichte van Enge land, ziet men de Balkancrisis niet zoo donker in. Zij geven den raad, het hoofd koel te houden, hetgeen een zeer goede raad is onder alle omstandigheden. Maar het gevaar mag toch geenszins worden onderschat, want 1914 heeft ons op de meest onaangename wijze overtuigend be wezen, dat kleine oorzaken, groote gevol gen kunnen hebben. Italië heeft naar aanleiding van de nieu we phase in den Grieksch-Turkschen oor log aangedrongen op een conferentie in de lagunenstad Venetië, om daar middelen te beramen, ten einde te voorkomen, dat het conflict tusschen Turkije en Griekenland zich niet uitbreidt, waardoor een toestand zou kunnen worden geschapen, die beden- l kelijk veel overeenkomst vertoont met die van het ongeluksjaar 1914. Italië stelt den hoofden der gealliëerde regeeringen voor, zelf naar de Dogenstad te komen, om tot een- vergelijk te komen in deze netelige zaak. BUITENLAND. Het Turksche leger in Smyrna. Een medewerker van de „Daily Te legraph" vertelt van zijn eerste indruk ken in Smyrna na de overgave aan de Turken. De vrees voor een geterrori seerd Smyrna, zoo meldt hij, is in ver bazing omgezet. Na 48 uren Turksche bezetting is de bevolking er zich be wust van geworden dat er geen moord partijen zullen plaats hebben. Met uit zonderingen 'van een paar plunderaars, die door de patrouilles zijn neergescho ten en van een paar terechtgestelde franc- tireurs, zijn slechts enkele dooden ge vallen. Gedurende de eerste 36 uur wa ren de 'bazars aan een stelselmatige plun dering overgeleverd, waaraan soldaten en burgers van eiken leeftijd deelnamen. Feitelijk werd elke winkel in de Ar- meensehe wijk, behalve die van buiten landers, leeggehaald. „Toen ik de Armeensche wijk betrad, zoo vervolgt hij, „ontmoette ik den nieu wen militairen gouverneur, met zijn staf officieren en twee soldaten. Hij was be zig de plunderaars te dwingen het ge stolen goed terug te geven- Na een kort onderhoud met hem, waarin hij verze kerde dat er geen vergeldingsmaatrege len zullen worden genomen, ondanks de moordpartijen in het binnenland, ben ik overtuigd dat de orde tinnen de vol gende 24 uur zal zijn hersteld. De dis cipline en orde der Turksche troepen zijn uitmuntend. Wanneer men bedenkt dat ze juist door een land zijn getrok ken, dat door de Grieken bij hun terug tocht vernield is, met duizenden gesneu velde Muzelmannen bezaaid, is dit op merkelijk. Hedenochtend zijn 6000 Griek- sche gevangenen in de stad gebracht. De Turken in Smyrna hebben een goëtl geheugen. Aan den Turkschen opperbe velhebber zijn lijsten van Grieken en Armeniërs overhandigd, die een aandeel hadden in de moordpartijen van 1919. 'Gisteren en heden zijn velen van hen door den krijgsraad gehoord. De mees ten zijn terechtgesteld. Ik zag een groep van zestien wegleiden; later zag ik hun lijken." Een arbeidspaleis. De „Iswestia", het Sovjet-orgaan, meldt dat Kamenef, voorzitter van de Sovjet te Moskou, een groot plan heeft be dacht, waarvan de uitvoering aan de berooide Russische schatkist het bagatel van 14 millioen gouden roebels zal kos ten, of bijna 17 millioen gulden. Het plan betreft den bouw in het hart van Moskou, van een reusachtig „Arbeidspaleis", dat een centrale hal be vatten zal, waar achtduizend menschen in kunnen. Daaromheen liggen vier klei nere zalen en het gebouw wordt be kroond met een toren, die een van de hoogste, zoo niet de allerhoogste van de geheele wereld zal zijn- Er zijn al voorloopige plannen uitgewerkt door den voorzitter van de vereeniging van ar chitecten, maar het definitieve plan zal gekozen worden uit de inzendingen op een prijsvraag, waartoe alle architecten van de wereld zullen worden uitgenoo- digd en waarvoor groote prijzen worden uitgeloofd. Om plaats te maken voor het nieuwe reusachtige gebouw zal men, om alvast de werkloozen aan den arbeid te zetten, beginnen met een aantal ge bouwen in het centrum, van de stad op le ruimen, o.a. het Contmental-hotel, het restaurant Festova en zes huizen blokken. Met den bouw van dezen mo dernen toren van Babel zal niet later begonnen worden dan in het voorjaar van 1923. Er is alle reden, zegt de „Times", om te gelooven dat de bols- jewiki zullen slagen met hel eerste gedeelte van het plan, n.l. de afbraak. Daar zijn zij ver in. De verantwoordelijkheid yan Amerika. In het Berliner Tageblatt is een artikel verschenen van den voormaligen Italiaan- schen premier Francesco Nitti, waaraan de volgende passage is ontleend: „De toenemende verwarring in Europa, dat door de vredesverdragen verbalkani- seerd is en door de gewelddadige scha- deloosstellingspolitiek geschokt, kan men niet zonder angst aanzien. Er zijn thans veel meer soldaten onder de wapens dan voor den oorlog. Legers van barbaren, die uit Afrika zijn aangevoerd, om de democratie en de beschaving te bescher men voor de gerechtigden, bewaken den Rijn. De overwinnaars, die hun schulden niet betalen en niet kunnen betalen, noch de Ver. Staten, noch Groot-Britannië, die nog niet eens in staat zijn hun rente te betalen, eischen van Duitschland ongehoor de sommen schadeloosstelling en schreeu wen uit naam der gerechtigheid om toe passing van alle mogelijke middelen van geweld. „De beide lievelingen der Entente, Po len en Griekenland, worden op de ver schrikkelijkste wijze in hun bestaan be dreigd. Al de gepleegde gebiedsverdee- ling sleept economische nadeelen met zich; iederendag richt het verarmde Europa nieuwe douanegrenzen op. „Frankrijk vervolgt de zijn voorma lige vijanden lang niet slecht gezinde Ita- liaansche minister-president heeft na 1870 nooit Elzas-Lotharingen vergeten: Duitschland heeft op het oogenblik mins tens vijf Elzas-Lotharingens. En hoeveel aanspraken van gelijken aard kunnen Hon garije en Bulgarije niet doen gelden? Wat men met geweld in het leven heeft ge roepen, moet met geweld in stand worden gehouden. „Te midden van al deze verwarring, is Amerika de eenige politieke eenheid onder de Arische volken. Het moet zijn wil doen gelden, want daartoe heeft het de kracht en de plicht. Onverschillig de ruïne aan zien, zou ook voor de Ver. Staten nadeel en verzwakking beteekenen. Zooals Ame rika eenmaal de beslissing van den oorlog in handen had, heeft het thans die van den: vrede in handen". Het testament van Caruso's schoonvader. Dezer dagen hebben wij mededeeling ge daan van het feit, dat de onlangs over leden mr. Park Benjamin, de schoonvader van wijlen Enrico Caruso, den beroemden zanger, geen cent had nagelaten aan zijn zoons en zijn dochter, de weduwe van Caruso, maar een groot deel van zijn vermogen had vermaakt aan nfej. Anna Bolchi Benjamin, een vroegere gouver nante van de familie, die hij drie jaar ge leden als zijn dochter had aangenomen. Zijn zoons had hij onterfd, omdat zij zich nooit als kinderen tegenover hem hadden gedragen, maar zijn dochter Dorothy, zoo blijkt thans, pmdat zij tegen zijn wenschen in met Caruso in het huwelijk was getre den. Park Benjamin had zich tegen dit huwelijk sterk verzet op grond van de overweging, dat een Amerikaansch meisje van Engelsehe afstamming geen man van Latijnschen bloede moest huwen, daar zij wat temperament betreft eikaars antipoden waren, en ook omdat hij bezwaar had tegen het „frlvoV beroep van zijn schoon zoon. Caruso zou herhaaldelijk tegenover zijn schoonvader hebben betoogd, dat hij zijn positie en rijkdom had verworven door uiterste zelfverloochening en harden ar beid, doch blijkbaar heeft hij Park Ben jamin niet kunnen overtuigen. Een man gelyncht. Te Glasgow is een man, de 33-jarige scheepskok Alexander Stewart, gelyncht doör een menigte, die in de veronderstel ling Was, dat hij bezig was een 5-jarig jongetje te ontvoeren, dat hij integendeel had geadopteerd en waarvoor hij groote bezorgdheid aan den dag legde. Stewart werd 's morgens in het Eastend van Glas gow op straat gevonden met een schedel breuk en een stukgeslagen kaak, tenge volge van welke verwondingen hij over leed'. Het jongetje vertoefde bij de schoon zuster van den verslagene. Stewart, die van een reis was teruggekomen, wilde het jongetje halen om het mee naar zijn vrouw te Edinburgh te nemen. Hij trof het ventje alleen, nogal verwaarloosd en blootsvoets aan, maar nam het in weerwil daarvan mede naar de tram. Een vrouw, die het jongetje herkende en onraad ver moedde toen het 't gezelschap zag van den goedgekleeden Stewart, sloeg alarm, waarop een woedende menigte- te hoop liep en den man op sterven na dood ran selde. HÊTnTN E N L A N P De winterdienst der spoorwegen. Naar het „Vad." verneemt, zal de ge wijzigde dienstregeling der spoorwegen, de z.g. winterdienst. met 8 October, dus tegelijk met het eindigen van den zo" mertijd, worden ingevoerd. In het al gemeen is het aantal treinen niet ver anderd. Slechts zijn voor verschillende treinen de uren van aankomst en ver trek eenigszins gewijzigd. De Plattelandersbond. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Plattelandersbond is de voorgestelde statutenwijziging aan genomen. Met algemeene stemmen werd beslo ten, dat links en rechts in den bond blijven samengaan, doch dat bij volgen de verkiezingen voor de Tweede Ka mer de lijsten niet meer zullen wor den verbonden. Besloten werd voorts, met kracht deel te nemen aan de ver kiezingen voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden. Om tot de oprich ting van een naamlooze vennootschap tot uitgave van een blad te geraken, werd een commissie van voorbereiding ge vormd. EERSTE KAMER. Bij Kon. besluit van 30 Augustus is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de zitting, die zal aanvangen op den der den Dinsdag in September 1922, dhr. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid dier Kamer. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer houdt Dinsdag 19 dezer des namiddags te drie uur een vergadering waarin de staatsb'egrooting voor het dienstjaar 1923 wordt aange boden en de nominatie voor het voor zitterschap opgemaakt. Het Hon. bezoek aan Skandinavië. In een onderhoud van den bijzon deren correspondent van de „Msb." te Christiania met Ridder van Rappard, den Nederlandschen gezant aldaar en te Ko penhagen, verklaarde deze laatste aan gaande de politieke beteekenis van de bezoeken van de Koningin aan de Skan- dinavische rijken, dat er in Kopenhagen, besprekingen hadden plaats gehad tus schen Minister van Karnëbeek en den Deenschen minister van buitenlandsche za ken. Die besprekingen hadden een eco nomische 'basis. Het lag in de bedoe ling ze in Stockholm en nu in Chris tiania met den minister van Buitenland sche Zaken aldaar voort te zetten. Producent en consument. Door den heer Hartland is tijdens zijne lezing, d.d. 6 dezer in den Haag gehouden, het volgende naar voren ge bracht: In den Haag noteerde het rund vleesch midden Augustus: le kW. f 1,35 f 1,40; 2e kw. f 1,20 a f 1,25; 3e kw. f 1,05 a f 1,10 per k.g., terwijl in de winkels werd betaald voor lap pen f 0,95 tot f 1,20 per pond (1/2 K.G.) In een kleine plaats in de pro vincie Groningen werd voor het geslach te rund f 0,60 per pond ontvangen, ter wijl het vleesch met been f 0,80 per pond kostte. Men kan dus veilig aan nemen dat het gemiddelde verschil circa f 0,25 per pond bedraagt, dus van een koe van 600 pond bij een aankoopsom van f 360,— circa f 150,— De melk kostte in 1913 8 tot 10 cc. per liter. Thans in den Haag thuis be zorgt 17 ct. en afgehaald 15 ct. De uitbetaling aan den boer is 7 cent per liter, voor vervoer wordt U/g ct. be rekend. Prijsverschil dus 6 tot 61/2 ct- In een ingezonden stuk in de „Haag- sche courant" van eenigen tijd geleden werd deze marge te laag genoemd om de kosten te dekken. Deze marge om vat echter 2/s gedeelte van wat de prijs van voor den oorlog bedroeg. Wel een bewijs hoe noodig het is- op deze uit gaven te bezuinigen, want 7 ct. per liter is voor den producent te weinig, terwijl voor den consument de prijs van 17 ct. te bezwaarlijk is. Ook het brood: Voor de bereiding van 100 k.g. roggebrood heeft men circa 70 k.g. rogge noodig. Deze laatste kosten circa f 7. De broodprijs is 12 ct. per k.g., alzoo een opbrengst van f 12 en een prijsverschil van circa f 5 per H.L. rogge, wederom 2/3 gedeelte van den kostprijs van de rogge, waarvan natuur lijk de kosten van bakken enz., afgaan. Voor wittebrood is de navolgende be rekening te maken. Voor 100 k.g. witte brood heeft men 72 a 73 k'-g. bloem noodig, die circa "f 13 kosten, 1 k.g. waterbrood kost 26 ct. en melkbrood 34 ct. Hier zijn de verschillen dus ook buitengewoon groot. Als men nu de kos ten van bakken en verkoop aftrekt, blijft er zeker nog een voldoende winstmarge over. Tot zoover dhr. Hartland, wiji kun nen hieraan nog verschillende artikelen toevoegen. Zoo leest men in het „Alg Nèd. Landbouwweekblad", dat men te Amsterdam 30 ct. voor een k.g. 'boonen moet betalen, welke men op Terschel ling voor 6 ct. koopt. In Langendijk wordt de sla voor veevoeder gébruikt èn in Venlo eenvoudig omgeploegd. Toch 'blijft in de groote steden de levens standaard hoog, waar men voor bloem kool een kwartje en voor een krop sla nog minstens een stuiver moet betalen. Eveneens met de aardappelen, welke hier nog geen 2 ct. per k'.g. opbren gen- Door den consument wordt in de groote plaatsen 6 ct. per k.g. betaald. De levensstandaard is in vele gevallen voor. de stadsbewoners hooger dan in de oorlogsjaren- De producent lijdt de verliezen en de consument moet teveel betalen. Waar loopt nu de circulaire vast Bij *en tusschenhandel. Personen die van teelt of produceeren niet het minste verstand hebben, strijken de woekerwinst op. De schrijver is de meening toegedaan,, dat wanneer er winst gemaakt wordt, die dan hoort te komen daar waar ge werkt is, d.i. bij den teler. Worden in een vruchtbaar jaar door veel aanbod de prijzen lager, dan hoort dat ten goede te komen aan den consument: de huismoeder. Er zal wel altijd eenigen tusschenhandel moéten blijven, doch thans stelt hij, zoowel producent, als consu ment, de Wet. 1 Maatregelen tegen wjjnvervalsching. Men zal zich zeker wel herinneren, schrift dr. van Hamel Roos in het Maandblad tegen de Vervalschingen, dat de zoogenaamde Hambnrgsche „Port en Sherry", vroeger in dubbelen zin in een zeer kwaden reuk stonden, en feitelijk niets anders waren dan brouwsels uit suikeralcohol, kleurstof en essences vervaardigd. Zelfs werden openlijk de gemengde ingrediënten aangeboden waaruit de voornaamste wijnen mocBten „ontstaan", zonder dat de overheid zich met de zaak bemoeide. Gelukkig is ten deze in Duitschland, op aandraDg van ernstige groothandelareneen wet tot stand gekomen, tengevolge waarvan de strengste maatrege;óü genomen zijn ge worden, ter algeheele beteugeling van het geknoei met w\jnen. Niet alleen dat de wijnen, (wij be- bij Rijk en Gemeente. Leeftijd 18—35 jaar. Opleiding in korten tijd. Gratis inlichtingen onder No. H. V. 539* Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Groningen. slapeloosheid., onrust, gejaagdheid. Gebruik MtJMHA RDT'S Zen llw -fa bi effen. ■ld Per koker 7Sd. byApoth en drogisten J Verkrijgbaar te ZIERIKZEE bij J. W. Gudde, Oude Haven en P. C. v. d. Valk, Damte THOLEN bij L. G. van Zalt- bemmelte STAVENISSE bij Joh. Leune. H.rlngplaats Middelburg. Vraagt stalen en prijzen van de meest hygiënische vloer- ALLEEN t» FRgdO'/ji 0 o. rtutunBMSE/;» lEiD.mnvT EHCtuuuma» cw Buiua Moa/tt Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE te, Zierikzee, L. G. v. ZALT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. Engros Firma VAN TRIGT MAST, Hofdijk, Rotterdam. doelen hier in het bijzonder de Spaansohe en Portugeesohe soorten) aan een nauw keurig onderzoek onderworpen worden, alvorens de vrijhavens te verlaten, dooh zelfs het versnijden van. wijnen in de dokken, is uitsluitend geoorloofd, onder deskundig toezicht en wel met dien ver stande, dat de analyse met den naam van den wijn na het veraDijden, moet. blijven correspondeeren, dus dat slechts met een gering percentage van anderen wijn (doch van hetzelfde type) gewerkt mag worden. Ook moet de wijn, waar mede versneden wordt, eerst onderzocht en goedgekeurd worden, en evenzoo het gereede mengsel. AIIöb behoudens strenge straffen (hooge boete en hechtenis). Op deze wijze wordt aan de verbrui kers do noodige zekerheid geboden, en behooren de geweldige w\jnknoeryen van weleer in Hamburg en elders In Duitsoh- land, gelukkig tot de geschiedenis. Wij z\jn overtnigd, dat bepalingen als de genoemde, ook voor ons land en de koloniën zeer nuttig zouden werken, gezien het groote aantal z.g. „echte" (lees: eoht ergerlijk verknoeide) Port wijnen, -Sherry- en Madeira-soorten, die menigmaal voor onmogelijk lage en toch nog te hooge prezen, het publiek in letter leken zin in de maag worden gestopt. ZIERIKZEE. Onderstaand adres, voor zien van een aantal handteekeningen .zal aan het College van B. en W. worden verzonden Aan Burgemeester en Wethouders van Zierikzee De ondergeteekenden, allen ouders van kinderen, die de zes eerste klassen van school C (hoofd: de heer S- de Graaf) bezoeken, hebben de eer bij deze t« Uwer kennis te brengen, dat zij het onbillijk vinden schoolgeld te moeten 'betalen, berekend naar het hoogere U. L.O.-tarief. Waar 'blijkens bijgaand couranten uitknipsel in 's Gravenhage waar wel keus is B. en W. besloten hebben het tarief te verminderen, vermeenen adressanten, dat in Zierikzee, alwaar geen keus is, het zeer zeker op den weg van B. en W. zoude liggen onv dit voorbeeld te volgen- Redenen waarom zij u beleefd ver zoeken het U.L.O.-tarief te willen ver vangen door het voor scholen voor la ger onderwijs geldende tarief en het eventueel te nemen besluit, billijkheids halve, terugwerkende kracht te verleenen- 't welk doende, enz.' 1 'volgen handteekeningen Het adres li^t nog 8 d^gen ter teeke- ning voor de ingezetenen bij' de firma S- Ochtman Zoon alhier. Was de Concertzaal Maandagavond heel dun bezet, Woensdagavond was het al niet veel beter, hoe wiel de film klucht „De ondergang van Pompei", de aandacht van velen ten volle waard was door het prachtig spel van het optredend gezel schap der N.V. Tooneelvereeniging. „De ondergang van Pompei" zal de nieuwe film heetén, die door den direc teur der filmfabriek, Ceasar Cohn, in diens atelier in elkaar Wordt gezet, het geen echter niet zonder haperen gaat, daar de heeren en dames op zeer onge legen oogenblikken weigeren voor de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1