Zierikzeesche Nieuwsbode I ABONNEMENT: advertentiën: EERSTE BLAD. B. H. IDELER, Vervolgonderwijs. Bekendmaking. Bezoek van lien Commissaris der Koningin. Kostelooze Koepokinënting en herinënting, Algemeen Overzicht. B U ITEWLAWO. B INNENLAN D. Uit Stad en Provincie J§ ALLEEN P II O §1* F.a BELDERQK VAN R00, Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bü contract belangrijke korting. Vrijdag 8 Sept. 1922. zierikzeesche courant, jS "°gr iTmd,en dasyanalt Dit nummer bestaat alt 3 bladen. Manufacturen, Zierikzee. Japonstoffen, Lakens, Sport- Sloopen, flan ellen. Servetten, Moltonnen Tafellakens, Wollen 1 1 Tafelzeil, Sitsen I Hospitaal- Fantafsle w a 1 linnen. Wieg Hemden, Dwell 1 cc Pantalons, Paarden y Nachtponnen, Bedden, Tailles, Kapok, Schorten, Karpetten, Yeeren- en Loopers, Kapok- Graanzakken, Bedtjjkcn. VITRAGES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziekikzee maken bekend, dat voor ben, die bet gewoon of buitengewoon lager onderwijs bebben genoten en niet meer onder de verplichting vallen dit onderwijs te volgen, de gelegenheid bestaat tot bet genieten van Vervolgonderwijs. Ouders of verzorgers, die bun kinderen bet Vervolgonderwijs wenscben te laten volgen, worden verzocht daarvan aangifte te doen op Zaterdag 16 September a.s., des avonds 7 uur voor jongens en 7x/2 uur voor meisjee, bjj bet Hoofd van den cursus voor Vervolg onderwijs (School A, Kerkplein). Ziekikzee, den 7 Sept. 1922. Burgem. en Weth. van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Secretarie der Gemeente op Zaterdag 9 en Donder-, dag 14 September a s., na des namiddags I uur zal gesloten zijn. Zierikzee, 7 September 1922. Burgem. en Wetb. van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN, VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Zie rikzee brengt ter openbare kennis, dat volgens bij hem ingekomen schrijven de Heer COMMISSARIS DER KONINGIN in deze Provincie bet voornemen beeft deze Gemeente te bezoeken op Maandag den II September a s. en alsdan des namiddags ten 2 ure in bet Gemeentehuis aan Colleges en bijzondere personen alhier gevestigd die Zijn HoogEdelGestrenge wenschen te spreken daartoe de gelegenheid zal geven. Zierikzee, den 8 September 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE. op Zaterdag 9 Sopt. a.s., des na middags te 2 uur, in een beneden lokaal van het Stadhu s. De geneeskundigemet de vacci natie belastverzoekt met aandrang zorg te dragendat de beide boven armen van de in te enten kinderen en volwassenen goed gewasschen zijn. De droom van koning Konstantijn van Griekenland, om eenmaal te zetelen' aan den Gouden Hoorn, in de stad van den Turkschen Sultan, schijnt voorloopig nog niet in vervulling te zullen gaan, nu de agressieve beweging tegen de Turken in Klein-Azië is ontaard in een overhaasten aftocht met groote verliezen aan men- schenlevens en materiaal op hun vloot- basis Smyrna. Daar deze stad, behalve Grieken en an dere rassen, ook tal van Europeanen her bergt, zijn verscheidene oorlogsschepen naar deze stad vertrokken om de Europe anen tegen eventueele opstootjes te be schermen en ze wanneer het vuur al te na aan de schenjen wordt gelegd op te nemen. Ook tal van Nederlanders vertoeven daar en onze regeering heeft gezorgd* dat een Hollandsche stoomer daar ter plaatse zal blijven om eventueel de Holl. kolonie aan boord te nemen. De civiele bevolking dezer Levantijnsche stad verkeert n.l. in groote onrust door het snel voortrukken der Turken naar de kust; de strijd woedt op slechts 130 mijl afstand van Smyrna en het lot der stad zal afhangeh van de militaire pres taties van het geducht moreel geschokte Grieksche leger, dat evenwel uit Thracië in der haast eenige versterking heeft ge kregen. Door deze speculatieve onderneming van den Griekschen koning, die zijn positie door oorlogsroem wilde versterken, is juist het tegendeel bereikt van wat hij wensdi- te en is zijn troon gekomen in een minder benijdenswaardige positie. Nu de trein in Griekenland op 't ver keerde spoor is geloopen, doet een be richt de ronde, dat de grondlegger van Groot-Griekenland, Venizelos, zich bereid heeft verklaard naar Athene terug te kee- ren om te redden wat er nog te redden valt, indien het Grieksche volk hem roept. Dat de toestand inderdaad ernstig is, blijkt wel hieruit, dat de huidige Griek sche regeering een beroep op de Groote Entente-Mogendhedeo heeft gedaan om bij de Turksche regeering op een wapenstil stand aan te dringen, welk verzoek naar Reuter seint voorloopig is afge wezen, daar inwilliging daarvan schade zou berokkenen aan het toch reeds ge schokte prestige der gealliëerden in Klein- Azië. Een Sovjet-schandaal. Naar uit Peking wordt gemeld, zijn daar twee gevallen van mislukte fraude ontdekt, door de Russische sovjet-autori teiten ten nadeele van de Chineesche re geering gepleegd. Een gevolg van dit be drog is, dat vreemde banken in China alle betalingen weigeren, daar waar het obligaties geldt. De bedriegerijen houden verband met de uitgifte van bonds. De sovjet-regeering had namelijk de cliché's gevonden der certificaten van China's eerste buitenland- sche leening, welke in 1895 werd aange gaan en had duplicaten laten drukken van de origineele bonds, welke door de Internationale Bank te St.-Petersburg wa ren uitgegeven. De sovjet-afdrukken van de cliché's zijn niet te onderscheiden van de origineele stukken. China had zijn obligaties reeds afgelost en doordat er duplicaat-coupons ter ver zilvering werden aangeboden, werd het bedrog ontdekt. Het tweede geval van poging tot frau de betreft het Russische 'aandeel in de Reorganisatie-Leening, waarvan de voor- loopige certificaten op de Europeesche marktten werden verkocht. De authentieke bonds werden in de safes van de Russisch-Aziatische Bank te St.-Petersburg bewaard. Deze safes werden door de bolsjewiki leeggeplunderd, die thans de authentieke certificaten aan de markt zoeken te brengen, zonder te pogen de voorloopige certificaten in te trekken, zoodat ze dus geld pogen te trekken van de voorloopige zoowel als van de authen tieke certificaten. De sovjet-vertegenwoordiger in China, Joffe, poogde de authentieke certificaten op de Chineesche markten te verkoopen, maar de Chineesche banken zijn gewaar schuwd, dat zij ze niet moeten accep teeren. Een auto in de Niagara. Bij1 den Niagara-waterval heeft, naar een telegram uit Toronto aan de Times meldt, dezer dagen een sensationeel on geluk plaats gehad. Een automobiel, waarin een vijf-en-vijf- tigjarige dame gezeten was, werd- door den chauffeur langs den weg vlak bij de cataret stop gezet, daar hij een bewijs moest gaan halen om de internationale: brug te mogen passeeren. De plaats waar de auto opgesteld werd, helde een weinig af en daar de remmen blijkbaar niet goed aangezet waren, begon de wagen naar den waterval af te glijden. Op het ge schreeuw van de dame kwamen enkele voorbijgangers ter hulp. Zij waren echter niet in staat den wagen tegen te houden of de dame uit haar benarde positie te bevrijden. De auto tuimelde ten slotte over den rand van de rots en viel van een paar hon derd voet in het schuimende water. Het verminkte lijk van de dame werd een eind verder tegen, de rotsen gevonden. Louis Bouwmeester. Naar het „Vad." mededeelt heeft de Rotterdamsohe Handels- en Landbouw- feank bij de laatste trekking als extra premie f 40 wekelijkscbe lijfrente aan Louis Bouwmeester toegekend. Het blad vertelt ook, dat J. C. de Vos een paar weken geleden met een dergelijk geschenk werd verrast. Het a.s. Regeerlngsprogram. Zoo wij wèl-ingelicht zijn, schrijft de „Nieuwe Crt.", zal het program1, waar mede het te vormen kabinet voor de Kamer zal pptreden, een teleurstelling zijn voor hen, die een program hebben ver wacht van groote, forsche lijn. Het schijnt, dat de samenwerking van de drie rechterzijde-partijen wèl met heel veel moeite is verkregen, doch de groote verschilpunten onopgelost laat. Door min der beteekenende te laten varen, heeft men de toenadering tot stand doen ko men. ZIERIKZEE. Van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen is ver schenen een brochure, betrekking heb bend op het archief, waarin o.a. het jaar verslag van den secretaris van boven genoemd Genootschap is opgenomen, 'be nevens een verhandeling van mr. P. J. v. Bortel over „Zeeuwsch Vlaanderen, iWi.-deel, vóór en tijdens de Fransehe overheersching". Aan het dezer dagen te Vlis- ssingen voor vrijwilligers van de Kader- Landstorm-Compagnie Zeeland gehouden examen voor het bewijs van individueel geoefend man is deelgenomen door 11 candidaten, die allen geslaagd zijn: van de klasse te Zierikzee slaagden: G. J. Nijweide, C. M. bij de Vaate, C. P. Frit- zius en J. F. Brouwer. Deze vrijwilligers kunnen vier maanden, nadat zij het bovengenoemde examen heb ben afgelegd, bij gebleken geschiktheid, zonder verder examen worden bevorderd tot korporaal en worden thans reeds met de vrijwilligers van de Kader-Landstorm- Compagnie Zeeland, die tijdens de jongst gehouden zomer-oefeningen zijn bevor derd tot korporaal, in opleiding genomen voor den rang van sergeant. Daar een verbintenis bij den Kader- Landstorm voor Gymnasiasten en H. B. S.'ers de aangewezen weg is om op een gemakkelijke wijze hun dienstplicht te ver vullen, ^zullen ongetwijfeld thans, nu overal de nieuwe cursussen aanvangen, weer een groot aantal verbintenissen wor den gesloten. Bij Kon- besluit van 4 dezer is o.a. benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Veere, dhr. G. Woudenberg, ontvanger dierzelfde middelen te Renesse. De minister van Arb'eid heeft goed gevonden, dat de vroeger toegekende bij drage van f 775 zal worden uitgekeerd aan de gemeente Oud-Vosmeer, ten be hoeve van L. v. Schetsen. AANBESTEDINGEN. SCHERPENISSE. Voor de levering van 6500 K.G. anthraoiet ten behoeve van de gemeente waren ingekomen 3 inschrij vingsbiljetten, nl. M. A. Janssens, voor f 279,50; C. Hartog Az. voor f 296,70 en de wed. C. A. Geuze voor f 324,35. Aan den laagsten inschrijver is de leve ring gegund. Voor de straatmest was over le perceel de laagste inschrijver I. van der Jagt voor f 62, voor 2e per ceel Joh. van Houdt voor f 82 en 3e perceel L. Janssens voor f 66. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Men schrijft aan 't Hd'bl. uit St.-Maar- tensdijk: De ontdekking dat de schilde rijen, berustende op het gemeentehuis, een ton waarde hadden, gevolgd door een nadere nauwkeuriger beschouwing, die het bedrag even decimeerde, heeft den raadsleden heel wat stof tot bespre kingen gegeven en het laatste woord, met de vraag of hét 't allerlaatste zal zijn, is thans dat nóch gerestaureerd, nóch verkocht, noch in bruikleen zal ge geven worden, maar dat de stukken, zooals zij reeds eeuwen ter vierschaar hingen, daar zullen blijven. Finis Met de oude 'bekers, op zich zelf ook zeer merkwaardige gedenkstukken, is men besloten anders te werk te gaan: zij' zullen elders in bruikleen worden ondergebracht, waar ze ongetwijfeld meer de aandacht zullen wekken dan in het geïsoleerd liggende oude smalstadje, dat op zeer bescheiden wijze maar jaarlijks een klein getal vreemdelingen trekt. De zilveren beker, een prachtstuk van ge dreven beeld- en lofwerk, is een gilde- beker, afkomstig van het z.g.n. St.:Ja- cobsgilde te St.-Maartensdijk; de datum van oprichting is onbekend, maar het oudste jaartal, dat op den beker is ge grift, is 1595; vermoed wordt, dat het op het einde der 16e eeuw is tot stand gekomen. Een vergulde banderol, naar beide zijden neerhangende, vormt de hoofdvoorstelling; er staat het volgende ,op: „Hi tres fuerunt Compostellae", ter wijl men er onder leest: 1595. Mr. Jan Liens, mr. Pieter Cuper, Marinus War- ekendet, welke personen dus in vermeld jaar een bedevaart naar St.-Jago di Com- postella deden. Op den beker komen met verschillende jaartallen nog een groot aantal andere namen voor, terwijl onder het jaartal 1694 binnen in den beker zes namen vermeld worden. Behalve deze beker is er nog een zilveren voorwerp, minder mooi bewerkt, in den vorm van een ondiepe kelk, ook op deze komen een aantal namen voor, terwijl er bij' behoort een zilveren le pel van ouderwetschen vorm, door veel vuldig gebruik sterk afgesleten- Waar deze voorwerpen gemaakt zijn, 'blijkt nergens uit; aan de binnenzijde van de voetstukken staan enkele letters, die mogelijk op de makers duiden- Hoogst waarschijnlijk hébben de eerstvermelde personen na hun pelgrimsreis deze daad willen vereeuwigen door den beker te schenken en hun namen op den beker te graveeren; broeders, die later mis schien eveneens pelgrimsreizen deden of op andere wijze zich onderscheidden, zul len daarvoor mede een plaats op den zilveren „cop" hebben verkregen. Uit het graveeren zelf blijkt wel, dat dit niet gelijktijdig geschiedde, want de oudere namen staan er uitmuntend op gegra veerd, maar de tweede en derde reeks zijn er door andere handen opgebracht in onzuivere letters, van ongelijke grootte en in eenigszins scheeve richting. In 1699 waren er onder de bezittingen van 't Gilde, behalve deze drie dingen, ook nog twee „schelpen", een grooten en klei nen hoorn, waarschijnlijk z.g.n. St.-Ja- cobsschelpen, die de pelgrims als reli- quien uit Compostella hadden medege bracht. Deze zijn er niet meer. Wanneer 't Gilde is opgeheven, is niet bekend; in 1753 werd nog melding gemaakt van een batig slot der con- frerye, en in een stadsrekening v-an 1772 worden de zilveren ornamenten voor me morie vermeld. In de hoofdstad van Zeeland zullen zpker de zilveren bekers de volle aan dacht trekken. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Ede (toez.), J. C. van Apeldoorn te Voorthuizen. Aangenomen: Naar Ierseke, G. Th. van Beusekom te Ochten. Bedankt: Voor St.-Annaland, A. M. den Oudsten te Dinteloord. Gcref. Kerken. Beroepen: Te Scherpenzeel (G.), J. H. Jonker te Voorburg. Bedankt: Voor Klundert, J. van Herk- ser» te TWijzel. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Biezelinge, J. Jongeleen te Maarssen. SPORT. SCHUDDEBEURS. Zondag 1.1. speelde S.V.V. een wedstrijd met N.S.C. van Brouwershaven. Uitslag 1—0. FAN HEINDE EN VER, De beruchte Max Iioelz is uit de gevangenis van Munster naar de straf gevangenis te Breslau overgebracht. Naar de Times meldt, zou koning Konstantijn Athene hebben verlaten. De Finsche regeering heeft te Mos kou geprotesteerd tegen het optreden der Russische vloot, die thans manoeuvres houdt in de Finsche Golf. De haringvangst op de kust van Schotland is zoo geweldig geweest, dat de prijs van deze viseh zoo gering is, dat men in Hartlepool 300.000 haringen over boord moest gooien. Uit Wellington op Nieuw-Zeeland wordt gemeld, dat te Taupo op het Noord- eiland, in drie uren tijds honderd aard schokken zijn waargenomen. De schokken werden gevoeld binnen een gebied van ruim 20 kilometer en een terrein van twee vierkante mijlen is ruim een meter gezakt. Om te voorzien in het gebrek aan betaalmiddelen, zal de capaciteit der Duit- sche rijksdrukkerij worden uitgebreid in die mate, dat dagelijks vier milliard pa piermark kan worden vervaardigd. Te Triëst hebben werkloozen winkels van levensmiddelen geplunderd. In ben den vereenigd, trokken zij door de hoofd straten van de stad. De karabiniers moes ten ten slotte te hulp worden geroepen om de orde te herstellen. Generaal Wrangel heeft afwijzend ge antwoord op een verzoek van grootvorst Cyriel, den Russ. kroonpretendent, om met hem samen te werken, onder 't motief, /dat het vraagstuk van Rusland's toekomsti- gen staatsvorm niet in den vreemde en buiten 't Russische volk om kan worden, opgelost. Door een verschrikkelijken hagelslag is in de provincie Lecce (Apulië, Italië) de geheele oogst vernield. De jongste statistische gegevens om trent een tiental groote steden, toonen een verdere daling van het Franschhe ge boortecijfer. In Brunswijk is een riddergoed op klaarlichten dag door 80 roovers geplun derd. Met groote moeite kon de versterkte politie de bende verdrijven. Eenige roe vers zijn gevangen genomen, de andere ontvlucht. In antwoord op een verzoek van Nederland, heeft de Engelsche regeering de bescherming, zoo noodig, op zich ge nomen van de Nederlandsche onderdanen te Smyrna. De Grieksche regeering heeft den kroonprins, die in Zuid-Slavië vertoeft, naar Athene teruggeroepen. Griekenland heeft zich, naar Havas meldt, bereid verklaard Klein-Azië te ont ruimen, indien onmiddellijk een wapen stilstand wordt gesloten. 11 September brengt het oefenschip der Italiaansche marine „Ferruccio'', aan boord waarvan zich de Ital. Kroonprins bevindt, een bezoek aan Nederland. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de nieuwe opperbevelhebber van 't Grieksche leger, met eenige officieren, is gevangen genomen. avat bukte i bu EXAMENVREE/, OVER/PAN- «Mt/UPBOG/tmONRU/T EN GEJAAGDHEID Ktt&omt 60 OUT BU ELKE DRMfl/T» Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE te Zierikzee, L. G. v. ZALT BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. EngroB Firma VAN TRIGT MAST, Hofdijk, Rotterdam. Haringplaats Middelburg. Vraag onze gratis Catalogus voor hedendaagscho Meubsleering. z ZEmmwmmm f overspanning, s/cxpe/oosheicl, onrust l Gebruik MUNHARDT'Ó W Zetiuw-dabletien. Pen koken75d bijApolh. en chvóisten. ist De correspondent van de „Daily Mail" te Rome meldt dal twee Itali aansche soldaten die uit Konstantinopel terugkwamen en te Piraeus landden, door Grieken werden aangevallen en gedood. Uit New York verneemt de „Ti mes", dat mrs. Muriel MacSwinney, de weduwe van wijlen den burgemester van Cork, Woensdag daar ter stede is aan gekomen. Het doel van haar bezoek is, gelden 'te verzamelen voor de Iersche republikeinsehe zaak. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Werkverschaffing en drankbestrijding. Te, Purmerend wordt een ondergrondsche kabel gelegd voor de electriciteitsvoor- ziening. Hieraan werden werklooze arbei ders in ploegen van 25 om beurten aan het werk gesteld. De bepaling was echter door B. en W. gemaakt, dat personen, die misbruik van alcoholh. drank maken, niet aan het werk zouden komen. De Purmerender Bestuurdersbond vond deze bepaling echter wel wat te erg, daar dan in sommige gevallen ook vrouwen en kinderen werden getroffen. Aan B. en W. werd daarom gevraagd, in dergelijke gevallen het loon aan de vrouw uit te keeren. B. en W. meende echter, dat dan toch het geld in handen van den man zou kunnen komen. Daarna is overeengekomen dat de Bestuurdersbond het weekloon in den vorm van levensmiddelen aan de be trokken gezinnen zou verstrekken. Hier voor is noodig, dat de betrokken arbeider schriftelijk verklaart met deze regeling genoegen te nemen. Eenige arbeiders, die aanvankelijk waren buitengesloten, heb ben dit gedaan en zijn nu aan 't wérk gesteld. Noodlottig ongeval. Na afloop van de schuttersfeesten te Haaksbergen, op den terugtocht naar het dorp, viel van een der schutters het geweer op den grond. Toen deze zich bukte ging het geladen geweer af en trof de kogel drie per sonen, die zich in de nabijheid bevonden. De kogel ging eerst door de borst van een zekere W., wiens longen tevens ge raakt werden, vervolgens trof hij den arm van een ander man, tenslotte liep een muzikant ook nog lichte verwondin gen op. W. is in hoogst ernstigen toe stand naar het ziekenhuis gebracht. De beide andere gewonden zijn vrij goed. Voor de kermis. Naar verluidt, is in Tilburg voor de kermis ongeveer ander halve ton, z'egge en schrijve 'bijnai f 150000 van de Rijkspostspaarbank gehaald. Moe ten we zeggen, dat dit geen peulschil letje is vraagt het „D. v. N. B." Lage prijzen. Een bouwer uit De Streek (N.-H.) kwam met zijn schuit aan de markt, geladen met 370 k.g. zware roode kool. De partij Werd verkocht tegen 5 et. per 100 k.g. De man ontving dus I8I/2 ct-> doch daar moest nog eenig marktgeld af. Aardappelen werden ver kocht tegen nog geen 2 et. per k.g. Fraude. De gewezen bedrijfsleider van de Coöperatie Broederhulp te Veghel„ v. d. Z., is aangehouden wegens verduis tering van f 4500 en naar Den Bosch overgebracht. Geen werkloozewerkloozen. Te Oudepekela is proces-verbaal opgemaakt tegen eenige lieden, die zich steeds als werkloozen voor steunuitkeering aanmeld den, terwijl zij elders loon trokken Sen roekeloos schutter. Een 8-tal kleine kinderen vermaakten zich te Kerkrade met vuurtje spelen. De vreugde werd eenBklaps gestoord, toen door een schot of twee schoten twee der kinderen, resp. van 4 en 5 jaar, getroffen werden. Een der aangeBchotenen werd naar het hospi taal overgebracht. Het onderzoek naar den schutter wordt ten zeerste bemoei- lijkt, daar de politie moet afgaan op de zeer vage elkaar tegensprekende mede- deelingen van de kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1