Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Maandag 28 Aug. 1922= zierikzeesche courant. advertentiën: DIENSTPLICHT. buitenland. binnenland. Uit Stad en Provincie Prjjs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 .cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting 78ste JAARGANG. - No. 10819. bending op don dag van uit Dlf. H J. DE LOOZE Jr. UIIg.-Red*ot. tl. J. KOSTEN yMr Uitspraken omtrent uit sluiting van den dienst. De BURGEMEESTER van Zierikzhb brengt ter algemeene kennis onderstaande bij ministerieele beschikking ten aanzien van uitsluiting van den dienst genomen be slissingen. 1. DE BIE, GERARDUS JOSEPHUS, lich ting 1922, wegens kostwinnerschap met ingang van 1 November 1922 één jaar .vrijstelling van den dienstplicht verleend. 2. SCHOONEN, JOHANNES LEENDERT, lichting 1922, wegens kostwinnerschap met ingang van 1 November 1922 één jaar vrij stelling van den dienstplicht verleend. Tegen elke omtrent uitsluiting gedane uitspraak kan bij de Koningin in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk der overige voor de gemeente voor de lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en binnen tien dagen na de dagteekening dezer bekendmaking worden ingeleverd hij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. Zierikzee, 25 Augustus 1922. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Uitlatingen van gouverneur Cox. Gouverneur Cox, de gewezen dem. oandidaat voor het Amerik. president schap, die op het oogenblik te Londen vertoeft, heeft aan Reuter een mede- deeling verstrekt over den toestand van Europa, waarin hy zegtOostenrijk heeft een trap van bijna volkomen ineenstor ting bereikt, terwjjl Duitschland gelei delijk in dienzelfden toestand geraakt. De volken van Europa zijn doodgeloopen op de kwesties van de schadevergoeding. Er schynt geen hulp ta bestaan aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan. De sleutel wordt gehouden door de Ver. Staten. Het is nog niet te laat om een ramp te voorkomen. Washington moest Herbert Hoover tot Amerikaansch ver tegenwoordiger in de commissie voor het herstel benoemen. Hoover, in wien vertrouwen wordt gesteld door de Eu- ropeesche regeeringen en volken, moet den economische» toestand van Duitsch land onderzoeken en uitmaken, wat DuitBchland kan betalen. Deze beslissing zou worden aanvaard door Frankrijk en alle betrokken partijen. Met aldns be paalde schadevergoedingen zopden Düitschland en Oostenrijk oredieten kun nen krijgen. De koning der valsohe spelers. Ardisson, de koning van de valsohe spelers, heeft op 68-jarigen leeftijd de hand aan zichzelf geslagen. Veertig jaar lang was hij een „'beroemdheid" geweest in de speelzalen van badplaatsen. Nie mand verstond 'beter dan hij de kunst met de kaarten te knoeien, en daarbij zich van de medeplichtigheid der crou piers te verzekeren. Langen tijd geluk ten zijn operaties, die hem veel geld opbrachten. Maar op een dag werd in het Casino van Monte Carlo zijn toeleg ontdekt en werd aan Ardisson verzocht zich in geen enkel speel-eta'blissemjent meer te vertoonen. Van dat oogenblik1 af was zijn signa lement in alle speelclu'bls bekend. Toch wist hij zijn practijken voort te zet ten, door zich op behendige wijze te vermommen. Zoo kwam hij in het Casino eener groote badplaats als een grijsaard met een eerwaardigen witten baard, een ir,oset in het knoopsgat en door een kamerdienaar in een wagentje gereden. Dien avond won hij een vermogen. In een Parijsche speelclu'b kwam hij eens als Aziatisch prins vermomd; na gedu rende drie avonden meer dan 100.000 francs verloren te hebben, ging hij' den vierden avond met meer dan 1.500.000 strijken Hij had op deze wijze een aardig vermogen verzameld. In de om streken van Toulon had hij een prach tig buiten gekocht. Maar hij was gren- zenloos verkwistend. En na den rijk dom gekend te hebben, zag de koning der valsche spelers zich tot den 'bedel staf gebracht. Te Marseille trachtte hij op de koloniale tentoonstelling zijn vroe gere practijken nog eens in toepassing te brengen. Maar hij was te oud en het mislukte hem. Daarop draaide hij de gaskraan open in een hotel te Toulon., De vlucht om de wereld. N. T. A. meldt draadloos uit Lon den d.d. 25 Aug.: Mac1 Millan en Malins, die de wereldvlucht van Major Blake verder zouden ondernemen, hebben op nieuw tegenslag gehad. Het watervlieg tuig viel in zee tengevolge van een ma c'hinedefect. Na .50 uren zonder voed sel of water te hébben rondgedreven, werden de vliegers gered. Zij zijn naar het ziekenhuis te Chittagong vervoerd, waar Zij op verhaal moesten komen van de doorgestane vermoeienissen. Stappen van de Kleine Entente. Uit Belgrado wordt gemeld: Blijkens een bericht van het officieuse agentschap Avala wordt een gedachtenwisseling ge houden tusschen Belgrado, Praag en Boe karest omtrent de steeds urgenter wor dende Oostenrijksche kwestie. Ofschoon deze officieuze mededeeling zich tot de mededeeling der bloote fei ten bepaalt, blijkt uit. bladen, die in rela tie met de regeering staan, dat de regee ring t e Belgrado, uit bezorgdheid wegens de plannen van Italië, de staten der Kleine Entente wil aansporen tot een aaneenge sloten optreden ten aanzien van de Oos tenrijksche kwestie. De bladen schrijven: Zuid-Slavië, Tsjecho-Slowakije en Roeme nië zijn voornemens de Oostenrijksche kwestie ernstig onder het oog te zien en zij zijn bereid krachtige stappen te doen om de ineenstorting van Oostenrijk te voorkomen. Er worden maatregelen over wogen om de voor de redding van Oos tenrijk onvermijdelijke financiëele offers te brengen. Alle voorstellen omtrent een gedeeltelijke bezetting van het Oostenrijk sche gebied worden ten stelligste van de hand gewezen. Ook een rooord. In geen stad ter wereld Worden zoo veel echtscheidingen voltrokken ais in Fiume. Dat komt, omdat Fiume vlak op de grens ligt van Italië waar men de wettelijke echtscheidingen niet kent. Hel is een van de eerste wetten geweest, waarmede de dictator van Fiume den nieuwen Vrijstaat heeft begiftigd. Dit is voor de Italianen, die het huwelijk moede zijn, een groot gemak. Aangezien iedere inwoner, of inwoonster van Fiume het recht van echtscheiding heeft, onverschil lig welke de nationaliteit is van de echt- genoote of den echtgenoot, is het vol doende dat de eisCher zich tot burger van den vrijstaat laat naturaliseeren. Dat hébben van 1920 tot 1922 zoowat vijftien duizend Italianen gedaan, welk getal ver wonderlijk precies klopt met het getal huwelijken, die in datzelfde tijdvak te Fiume zijn ontbonden. Men kan van meening verschillen over de vraag of de echtscheiding, in begin sel goed of niet is voor een volk, maar men zal in ieder geval moeten erken nen dat ze voor de stad waar D'Annun- zio het beheer voerde, een bron van voorspoed en een waar fortuintje ge weest is. Het ,.j»in of meer onrustig leven dat men daar leidt zou in twee jaren tijds geen 15.000 nieuwe burgers naar Fiume hébben getrokken, wanneer die niet daarvoor een zekere compensa tie vonden. ■gineele middel al reeds voortreffelijke re sultaten zijn verkregen. En men hoopt; dat het succes nog grooter zal worden, wanneer de anonieme vereeniging maar wat meer bekend was. De jonge dames van het groene lintje doen daarom een beroep op de pers om aan haar genoot schap meer bekendheid te geven en (zij. vragen, of nu ook trouwlustige jongelui op hun beurt ook zoo'n groen insigne in hun knoopsgat zouden willen dragen.... De Iersche warwinkel. De correspondent te Belfast van de Euening Standard meldt, dat de opstan delingen onder De Valera voornemens zijn, een nieuwen coup te ondernemen. Daartoe zijn zij als het ware opgewekt door den dood van Griffith en dien van Collins, door welke sterfgevallen de Iersche Vrij staat min of meer regeeringloos is ge worden. Het heet dat De Valera zich vertoond heeft in Louth, waar verschei den rebellenbenden in de buurt van de bergen van Carlingford rondzwerven on der bevel van generaal Akin, die in Bel fast wordt beschouwd als een der be kwaamste aanvoerders die aan De Valera's zijde slaan. Akin laatste wapenfeit van beteekenis was de verovering van Dundalk. Men zal zich herinneren, dat de troepen van den Ierschen Vrijstaat onlangs ten Noorden van Dublin speciale voorzorgs maatregelen getroffen hebben en langs alle wegen, die van Louth uitgaan, de garnizoenen hebben versterkt. De toestand wordt van uit Belfast met groote bezorgd heid gevolgd. Het koninklijk bezoek aan Groningen. Zaterdagmiddag hebben H. M. de Ko ningin, Z. K. H. Pirins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana hun blijden intocht in 'het in feestdos gestoken Groningen gehou den. Precies te 5.32 stoomde de trein met de koninklijke rijtuigen het station binnen. Ter begroeting waren op het perron aan wezig de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. E. Tjarda van Starkenborg, de burgemeester Mr. Dr. E. van Ketwich Ver schuur en de kamerheer in buitengewo-: nen dienst Jhr. Mr. W. Alderda van Eken sten, met wie H. M. de Koningin en Z. K. H. enkele woorden wisselden. Eerst toen de hooge gasten het perron verlieten, juichten de mensohen, die daar waren toegelaten. Toen H. M. zich met haar echtgenoot en dochter op het bordes vertoonde, steeg er een luid gejuich op uit de overtalrijke menigte, die buiten wacht te. Het gejuich plantte zich voort langs den weg, die de stoet ging. Er werd in open landauers gereden en de paarden werden van den bok bestuurd. De stoet ging langs den Stationsweg, door de Hee renstraat over de Groote Markt naar het regeeringsgébouw. Staande op het bordesvan het regee- ringsgebouw groetten H. M. en Prinses Juliana de enthousiaste menigte, die zich verspreidde, toen de vorstelijke familie naar binnen was gegaan. Tegen negen uur werd aan de leden der Koninklijke Familie een zanghulde ge- van Popering en den metselaar v. d. Werf, respectievelijk voor f 47 en f 65. Wordt be handeld een verzoek van M. Bakker, Elle- meet, inhoudende om zijn kinderen hier naar school te doen gaan. Daar het aantal kinderen nog niet te groot is, wordt zulks goedgevonden. Hierna volgt vaststelling" der rekening over '21. Bij monde van den heer J. Klompe, lid der commissie tot het nazien der rekening, wordt tot goedkeu ring geadviseerd; de rekening sluit met een ontvangst van f 18608,795, uitgaven' f 16269,445, batig slot van f2339,35. Over den dienst '21 staan nog posten van G; Verboom, van schoolgeld, H. O. en 'Hon denbelasting, en van B. Kloet van Hon denbelasting, waarbij nogmaals op beta ling zal worden aangedrongen. Door B. en W. wordt den Raad aangeboden de be grooting voor '23, die in ontv. en uitgaaf is bepaald op f 13869,96B, met een onvoor zien van f 201,60. Op een verzoek van den Raad aan het Waterschap Schouwen, om een vaste som te bepalen, in overeenstem ming met het verloopen contract, is afwij zend bericht ingekomen. Opnieuw zal het gevoelen van den Raad het dagel. bestuur van t waterschap Schouwen worden ken baar gemaakt, of anders zoo mogelijk een algemeene vergadering laten beslissen. Het voorstel van den Berge, in zake een ge lijke vergoeding aan ben, die voor een proefneming met de brandspuit worden opgeroepen, wordt verworpen me(t 4 tegen 3 stemmen. Bij de r ondvraag merkt weth. Een gestoorde roman. Kolonel Ignatius O'Neill, een van de beste strijders uit bet Iersche Vrijstaat- leger, had dezer dagen verlof gekregen om in het huwelijk te treden. Hij was met zijn bruid, miss May Lehane Lahinch, en haar bruidsmeisjes op weg naar Roscrea, waar het huwelijk zou worden voltrok ken, toen zijn automobiel, even buiten de stad, toen de kerktoren al in zicht was, door een grooten troep rebellen om singeld werd. De kolonel werd gevangen genomen, zijn gezelschap werd toegestaan te vertrekken. Een paar dagen later kreeg miss Lehane een boodschap, dat, zoo zij zich op een bepaalde plaats meldde, zij naar haar bruidegom zou worden gebracht en de gestoorde huwelijksplechtigheid zou kunnen doorgaan. Zij ging op de bood schap in en werd naar een boerenhofstede gebracht, waar een geestelijke wachtte om in tegenwoordigheid van een groep rebellen 't huwelijk te voltrekken. Echt genoot en echtgenoote mochten etn poos samenblijven, doch daarna moest mrs. O'Neill naar haar huis in Lahinch vertrek ken en liaar echtgenoot m de handen der rebellen achterlaten. Het groene lintje. De Parijsche Matin verzekert, dat er te Parijs (en te Parijs alléén?) heel wat jonge meisjes rondloopen, die wel graag zouden trouwen, maar die haar beste jaren voorbij zien gaan in een soort van voor- barigen weduwstaat. Ze zijn soms ver legen (ja zeker i die bestaan er ook nog); ze zijn bang voor minder eerlijke bedoelingen van mannen (want, helaas! ook die bestaan nog) ze hebben geen relaties en zijn dus, volgens den geijkten term uit de huwelijks-advertenties „niet in de gelegenheid met jongelui in aan raking te komen''. Wat moet er van wor den i Een groepje van deze jonge Pari- siennes heeft besloten te trachten ejen poging te doen om het huwelijksprobleem op te lossen. De leden van deze spontaan gevormde vereeniging, die geen statuten, geen contributie en geen presidente heeft, dragen op haar manteltje of blouse, of crêpe-de-chine toiletje, een klein groen knoopje, of een smal lintje van groene zijde. Wanneer ze in de Métro, of in baar restaurant, ja, zelfs op straat een jonk man ontmoeten, wat dikwijls gebeurt eri die haar behaagt, wat ook wel eens voor komt, dan hopen zij, dat zijn aandacht vallen zal op dat kleine, maar welspre kende groene lintje. Want dat lintje in de symbolische kleur der hope zegt: „Ik zou wel willen trouwen,, maar serieus en in alle eer en deugd i Ik ben nog vrij! U ook?1' Zooals men aan het vlaggetje op een taxi onmiddellijk kan zien, dat het rij tuigje vrij is, kan men aan dat groene knoopje ook met één oogopslag zien, dat de draagster ervan dat eveneens is. Men zegt en waarom zouden we het niet gelooven? dat er door dit ori- De nieuwe Pensioenwet. Ons Weekblad, orgaan van den Nederl. Bond van werklieden in overheidsdienst verneemt aangaande de nieuwe pensioen wet, dat by de vaststelling van den algemeenen maatregel van bestuur, be palende de categorieën, die reeds op 55-jarigen leeftyd recht verkrijgen op ouderdomspensioen, een overgangsbepa ling worden opgenomen, waarin het recht voor allen, die het thans bezitten, ook voor de toekomst by de bepalingen van de nieuwe wet, zal], worden gehand haafd. De opgeheven Bynvaartstabing. Het bericht van den Centrale» Bond van Transportarbeiders hetwelk deed voorkomen alsof van de zijde der werk gevers erin toegestemd was, de beman ningen op de sleepbooten door eon commissie van werkgevers en werk nemers te regelen, is odjuist. Er is alleen van werkgeverszijde toegezegd, dat op ondoelmatige booten een herziening der bemanning zal plaatB vinden, waarover zich bovenbedoelde commissie dan zal hebben te verstaan. Door deze staking zijn een groot aan tal mensohen werkloos geworden. Voorzorgsmaatregel. Naar de Tribune verneemt, heeft de minister van oorlog een vertrouwelijke circulaire gericht aan exploitanten van auto-vervoermaatschappijen met het voor stel hun personeel voorloopig contract te laten teekenen, waarbij ze zich ver plichten, ingeval van een spoorweg staking diensten te verrichten tegen een gratificatie van f 6,per dag. By de vervoermaatschappij De blauwe Ster", waarvan het personeel voor het grootste deel georganiseerd is in den Centralen Bond van Transportarbeiders, hebben de chauffeurs eensgezind gewei gerd het contract te teekenen. De uniform van gemeenteveldwachters. In een circulaire aan do Commissa rissen der Koningin in de provinciën bericht de minister van binnenlandsche zaken, van zijn ambtgenoot van justitie de mededeeling te hebben ontvangen, dat meermalen door gemeenteveldwach ters de uniformpet, somwijlen voorzien van het rijkswapen, en gedeeltelijk of volledig ook de uniform van de ryks veldwacht wordt gedragen. De minister van justitie acht zulks niet wensehelyk, waar het toch van belang kan zijn, een gemeentelijk politie-beambte van een rijkspolitie-beamte te kunnen onder scheidon terwijl er bovendien geen enkele gegronde reden bestaat voor het dragen van kleediDgstukken door ge meenteveldwachters van hetzelfde model als bij de ryksveldwacht in gebruik. De minister van binnenlandsche zaken verzoekt nu den Commissarissen der Koningin, de burgemeesters van de ge meenten in hun provincies, waar één of meer veldwachters zyn, met hoven staande in kennis te stellnn en hen namens hem uit te noodigen, er zorg voor te dragen dat aan den weDseh van den minister van justitie gevolg wordt gegeven. De nieuwe verlofsregeling. De door de regeering bij: de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over leg aanhangig gemaakte uniforme ver lofsregeling voor het geheele Rijksper soneel luidt als volgt: Voor ambtenaren met een salaris tot f 2000 twaalf dienst- dagen; van f 2000 tot f 3500 15 dienst dagen; van f 3500 tot f 5500 achttien dienstdagen; van f 5500 tot f 7000 vier- en-twmtig dienstdagen en voor hooger gesalarieerden een maand verlof. bracht door een groot aantal Christelijke de Roo op, dat de palen voor het gemeen- zanggezelschappen en de liedertafel „Gru- Na den zang wuifde de menigte zoo lang, totdat de Koninklijke Familie zich in haar vertrekken terugtrok. 1 Minister Van IJsselsteyn naar Gothenburg. Naar „De Ingenieur" meldt, zal ir. H. A. van IJsselsteyn (Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel) gevolg geven aan de uitnoodiging om de opening bij te wonen van de nieuwe Vrijhaven te Gothenburg op 31 Augustus a.s. De Kabinetscrisis. De „Res.bode schrijft, dat steeds duide lijker blijkt, dat van anti-revolutionnaire zijde, vooral in de laatste dagen aan den kabinetsformateur niet geringe moeilijk heden in den weg worden gelegd. ZIERIKZEE. Door den minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw f 405. toegekend aan do gemeente Kerk- werve voor een woning van N. Boot Jz. De Heer J. C. S. Nieuwenhyzen, surnumerair der Grondbelasting uit de Directie Amsterdam is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het ont vangkantoor der Directe Belastingen en accijnzen te St.-Maartensdyk. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat eerlang een zwarte lijst wordt aangelegd, ten doel hebbende den handel tegen wanbetaling te beschermen. Het besluit is genomen door den bond van handelaren in Schouwen en Duiveland. (Overname in andere bladen verzocht.) De Inspecteur der Directe belas tingen te Zierikzee deelt ons mede Herhaaldelijk komt het voor, dat be zwaarschriften tegen het bedrag van den aanslag in de inkomstenbelasting inge zonden worden aan H. M. de Koningin. Dergelijke bezwaarschriften dus tegen de hoegrootheid van den aanslag behooren echter evenals voorheen te worden ingediend bij den inspecteur der Directe belastingen over de gemeente, waarin de aanslagen zijn opgelegd. De Prov. Staten van Zeeland heb ben een verlies geleden door het niet onverwacht overlijden van den heer R. G. van NieuwkUijlc uit Vlissingen, die in 1919 als nummer 1 van de R.K. lijst voor de kieskringen Middelburg, Vlissin gen, Zierikzee en Tholen tot lid der Staten werd verkozen en die nu zal worden opgevolgd door den heer M- P. Ooms te Oud-Vossemeer. SEROOSKERKE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag25 Augustus j.l. Voorz. de burgemeester. Te genwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. De navolgende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Verslag van den keuringsdienst van waren, jover 't 2e kwartaal '22. Goed keuring van Ged. Staten van het kohier H. O. tot 1 Mei '22. Schrijven van den inspecteur der Directe belastingen te Zie rikzee, dat de raming voor het kohier der Inkomstenbelasting f3800 bedraagt, waar naar de gemeente jaarlijks zal worden uit gekeerd. Goedkeuring van Ged. Staten, op het besluit van den Raad om opcenten op de Vermogensbelasting te heffen. Schrij ven Burg. en Weth. van Zierikzee, dat de aldaar zetelende huurcommissie met in gang van 15 September a.s. wordt opge heven. Mede een verzoek van J. Berre- voets, voor verhooging van rijn salaris,, als dorpsreiniger, en reclames op den H. O. van W. Osse Cz. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. de school is be zocht, die zij' in zeer desolaten toestand vonden; reparatie is noodzakelijk. Een en ander is, met het oog op de vacantie ter uitvoering opgedragen aan den schilder tehuis totaal verrot zijn; wordt besloten deze op te ruimen; overwogen wordt nieu we te plaatsen, daar het voor verfraaiing van het gemeentehuis goed staat. Een des betreffend besluit wordt niet genomen. De heer Goemans vraagt, wat of er gebeu ren moet met de afgekomen grindslag enz. van den oprit op de haven. De voorzitter deelt mede, dat de opzichter heeft ge zegd, deze voor aanvulling op den dijk noodig te hebben. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 25 Aug. Door de arron- dissements-rechtbank zijn heden veroor deeld: D. J. H., 54 j., kleermaker, zon der vaste woon- of verblijfplaats, thans gedetineerd in hét Huis van Bewaring alhier, tot 3 d. h. en plaatsing in eene Rijkswerkinrichting, voor den tijd van 1 j. en 3 m., wegens bédelarij. Eisch 3 d. h. en opzending naar een R.W.I. voor 2 jP. van den B., 28 j., vrachtrijder, \vonende te Bruinisse, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, tot 9 m'.' gev.str., met aftrek van de preven tieve hechtenis, wegens verduistering en diefstal door 2 of meer personen. Eisoh 1 j. en 6 m. gev.str. Toegevoegd raads man was Mr. A. J. F. Fokker. R. van G., 24 j., varensgezel, wonende te Brui nisse, tot 3 m. voorw. gev.str., met een proeftijd van 3 j. Eisch 3 in. gev.str., onvoorwaardelijk, wegens diefstal door 2 of meer personen. i Snelle en vereenvoudigde rechtspleging. Met 1 September a.s. wordt ingevoerd een hoogst belangrijke wijziging in de behandeling van lichte strafzaken, welke behooren tot de bevoegdheid van den kantonrechter. Over de nieuwe méthode ontleenen wij het volgende 'aan „Het Vaderland" Na. 1 September zal een politieagent die b'.v. een heer verbaliseert, die met zijn fiets op de kleine steentjes heef tl gereden we nemen opzettelijk een doodeenvoudig, dagelijks voorkomend ge val hem niet toevoegen het gebrui kelijke: „u Zult er nader van hooren", waarop dan na eenige weken een dag vaarding hem voor den kantonrechter roept, maar hij zal hem een oproeping overreiken om over een paar dagen voor den kantonrechter te verschijnen. Dat formulier zal echter nog meer bevat ten. Het zal n.l. den delinquent mede- deelen, dat als hij strafvervolging, wil voorkomen, hij zich zoo spoedig moge lijk mondeling of schriftelijk kan wen den tot den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht om de voorwaarden te vernemen, waaronder dit mogelijk is. Men weet, dat men reeds volgens 't thans geldende recht een vervolging voor, een overtreding waarop enkel boete als straf is gesteld, kan voorkomen door het maximum der 'bedreigde boete te be talen. Het daaraan ten grondslag liggen de beginsel wordt nu uitgebreid. Men zal zich' nu bij 't parket kunnen vervoegen en m*2t' den ambtenaar van 't O. M. onderhandelen over de onmiddellijke be taling van een bedrag, door dezen vast te stellen, desnoods ver béneden het maximum. Dat 'bedrag zal uit den aard der zaak niet veel verschillen mét de boete, die de kantonrechter gewoon is voor een dergelijke overtreding op te leggen, maar het voordeel zit aan twee kanten. In de eerste plaats is de over treder gevrijwaard voor een behandeling van zijn zaak ter openbare terechtzitting, wat hem beslommering, tijdverlies be spaart. En in de tweede plaats Iwordt de kantonréc'hter, die het toch al druk genoeg heeft, bevrijd van de behande ling van zoo'n doodeenvoudig zaakje. Ook voor hem dus winst. Intusschen behoeft men geen gebruik! te maken van de aldus gegeven facili teit en kan mén er de voorkeur Aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1