gekeurd. Van den Minister van Arbeid is bericht ingekomen, dat de aangevraagde vrijstelling van de verplichte keuring bij Ihuisslachtingen van varkens, geiten en schapen is toegestaan. De voorz. voegt daaraan evenwel toe, dat het plicht blijft 4 dagen te voren op de secretarie aangifte van die slachtingen te doen. Van Ged. St. is bericht ontvangen, dat zij het raadsbe sluit ten aanzien van 't afstaan van de benoodigde lokalen der openbare school voor de bizondere hebben goedgekuerd. Een andere brief van Ged. Staten, eerst hedenmorgen ontvangen, houdt in, dat ze het niet noodig achten dat door 't school bestuur een waarborgsom gesteld wordt. ■Nu aan den heer A. Boon een premie van f 1130 voor 't bouwen van 2 woningen is toegezegd, kan worden overgegaan tot het afstaan van den benoodigden grond 'daarvoor. Daartoe wordt besloten. Ook >wordt goedgevonden, dat de grond, dien Tde heer P. van der Welle nog voor dien böuw wil afstaan ter grootte van 4 A. 8 o.A. rechtstreeks van hem op Boon !zal overgaan. Aan den pachter vjan den gemeentegrond, die genoeg gelegenheid heeft (z$jn vruchten te rooien, zal geen schadevergoeding worden gegeven. Aan [dhr. J. Verhoole wordt de levering gegund van de noodige nieuwe kachels voor de school in 't gemeentehuis. De commissie^ .belast geweest zijnde met het nazien der gemeenterekening over 1922, stelt bij mon de van den heer Heijboer voor, deze voor- loopig vast te stellen op de in 't vorige verslag genoemde cijfers, terwijl dezelfde commissie bij monde van den heer Goede- gebuure dit doet ten opzichte van de rekening van de weezen-armen. Tot beide .wordt besloten. Ingekomen is de gewijzigde begrooting van de gezondheidscommissie over 1923. Ter wille van de bezuiniging zullen som'- noige werkzaamheden worden ingekrom- epn en andere worden nagelaten, waar door voor onze gemeente een besparing van bijna f 60 ontstaat, gerekend naar "t vorige jaar. Goedgekeurd. De commis saris der Koningin heeft de voordracht voor 't college van zetters teruggestuurd met het verzoek die in den door hem gewenschten zin te wijzigen. Na vele stemmingen worden daarop nu geplaatst ials no. 1, 2, 3 en 4 de heeren G. Goe- degebuure, J. M. Soeters, J. van Houdt ien H. Gaakeer. Als verloskundige wordt nu benoemd de eenige sollicitante, méj. D. Korporaal van Prinsenhage. Indien het haar gelukt een plaatsvervangster te stel len hoopt ze met 15 September haar betrekking te aanvaarden. Tot slot wordt aangebloden de gemeente-begrooting voor het volgend jaar, sluitend met een bedrag Aran f 55810,076. De openbare zitting wordt nu geschorst en gaat over in een zitting met gesloten deuren. STAVENISSE. Verslag van de openbare vergadering van den gemeenteraad, op Maandag 21 Aug., 's voorm. 11 ure. Voor zitter de burgemeester, afwezig met ken nisgeving dhr. Hage. Na opening en goed keuring der notulen van de voorgaande vergadering deelt de voorzitter mede, dat de wenschelijk gebleken verbetering van ;den opril bij het gemeentehuis is aan gebracht en dat door B- en W. zijn opgenomen de kas en boeken van den secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur. Er bleek in kas f 305,79. welk bedrag aanwezig moest zijn. Als ingekomen stukken komen ter tafel: Ie- een schrijven van de gezondheidscommis sie te Tholen, waarbij toezending ge schiedt van de gewijzigde begrooting dier Commissie voor 1923. Die begrooting is fthans f 555 lager dan de oorspronkelijke begrooting; eerslens werd een bedrag van f 200 geschrapt als toelage aan den secre taris, terwijl verder minder werd uitge trokken voor reis- en verblijfkosten der Commissie. De commissie schrijft tot de verlaging te zijn gekomen, in verband met het schrijven van enkele gemeente besturen en het algemeen streven naar bezuiniging. Daartegenover ziel de oom missie zich tot haar leedwezen genood zaakt hare werkzaamheden in te krim pen. Zoo zal van de bezoeken door de commissie aan de gemeenten voor het vervolg worden afgezien, terwijl de oon- itrole betreffende de volkshuisvesting op eene andere wijze dan tot hiertoe het igeval was zal geschieden. B. en W. waardeeren zeer het streven der commissie naar bezuiniging, maar zouden het toch betreuren, dat o.a. de bCzoeken, welke werkelijk van niet ge ringe beteekenis zijn, niet meer gebracht werden. Zij stellen daarom voor dit ge voelen ter kennis van de ciommissie te brengen, met uitnoodiging alsnog te over wegen die bezoeken in stand te houden zonder verhooging van kosten, b.v. door 't gelijktijdig houden eener gewone ver gadering ter plaatse van 't bezoek. Dhr. Stoutjesdijk en Potappel vragen eenige nadere inlichtingen, welke de voorzitter verstrekt. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens z. h. s. aangenomen; 2. een besluit van den min. van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, lot vaststelling van de Rijksvergoeding, we gens het over 1921 -'22 doen geven van vervolgonderwijs ten bedrage van f390; 3. de kon. goedgekeurde verordening tot heffing eener plaatselijke inkomsten belasting; 4. het koninklijk besluit van 25 Juli j.l., no. 68, inzake ontheffing tol 'wederopzegging van art- 6? der Vleesch- keuringswet (huisslaohtingen); 5. een cir culaire van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 13 Juli j.l., betreffende de tijdelijke waarneming van het hoofdschap; 6. het proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den gem.-ontvanger, waaruit blijkt, dat aanwezig wtis en mjoéét zifn f 7837,42. De miededeeling der stukken onder 2 t/m. ,6 Wordt voor notificatie aangenomen. Vervolgens komen aan.de orde de on derzochte rekeningen van de gemeente en het burgerlijk armbestuur over 1921. Overeenkomstig rapport van de commis sie van onderzoek wordt de eerste re kening voorloopig vastgesteld in ont vangst tot een bedrag van f 60721,795 en en in uitgaaf tot een bedrag van f 57517, aizoo met een goed slot van f 3204,795, terwijl die van het burgerlijk armbestuur goedgekeurd wordt in ontvangst op f 2083,51, uitgaaf op f 2032,11 en met een goed slot van f 51,40. De begrootin gen voor 1923 van de gemeente en het burgerlijk armbestuur worden aangebo den, respectievelijk met bedragen in ont vangst en uitgaaf van f 44166.34rj en f 1969,76. Zij worden gesteld voor on derzoek in handen van de heeren van Iwaarden, Gaakeer en Hage. Daarna wordt besloten tot wijziging der begroo ting van 1922 en gaat de vergadering over in zitting met gesloten deuren ter behandeling der reclames, inzake aanslag in den hoofdelijken omslag over 1 Jan. -1 Mei 1922. VERKOOPINGEN, ENZ. SIRJANSLAND. Op de gehouden pu- bllieke verkooping werd het bouwland verkocht voor de som van f 1200 t/m. f1250, plus de onkosten. Het woonhuis werd niet gegund. KUNSTEN KN WETENSCHAPPEN Voorwereldlijke insecten. Amerikaansche geleerden hebben de lijken gevonden van millioenen voor wereldlijke insecten, van een soort, dat al duizenden jaren Is uitgestorven, in een gletsoher In Yellowstone Park, het bekende groote in 1872 tot nationaal park gemaakte gebied. Do gletsoher zelf werd in 1889 ontdekt en de Sprinkhanen-gletscher genoemd, omdat men door het ijs heen de insecten zag zitten als krenten in een taart. Nu is echter gebleken, dat het heelemaal geen sprinkhanen zijn, maar een totaal onbekende insecten soort. De beesten zijn volkomen goed be waard gebleven in het ijs, juist zooals de mastodonten, die men vroeger in Noord-Siberië heeft gevonden. SPORT. Voetbalwedstrijd te Brouwershaven op 20 Augustus. N. 8. C. 1 tegen S. V. V. 1, 5—1. Op 16 Augustus: N. S. C. 1 -f 2 Z F. C. 1 1-0. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Helder, A. Fetter, emer. pred. te 's Gravenhage, die dit beroep heeft aangenomen. Te Beek (Limb1.; toez.), S. de Vries, O -I. pred. met ver lof. Aangenomen: Naar Opende (Gron.), M. E. van der Veen, cand. te Leiden. Bedankt: Voor West-Terschelling, M. E. van der Veen, cand. te Leiden. Voor Ridderkerk, G. A. Pott te Oud-Beijer- land. Voor Goudriaan-Ottoland, G. En kelaar te Wierden (O.). Voor Ooster- wolde (G.) en Oene (toez.), I. Kievit te Lunteren. NIEUWERKERK. L.l. Zondagavond heeft ds. P. v. d. Linden een extra-dienst gehou den, waarin hij een lezing hield over den Vlaamschen dichter Guido Gezelle. De levensgeschiedenis van Gazelle, de geschie denis der Vlaamsche beweging, daar tus- schen door de voordracht van eenige ken merkende gedichten, maakten den inhoud uit van deze van het gewone afwijkende, dooh interessante rede. Jammer, dat zoo weinigen waren opgekomen om er naar te hooren. Geref. Kerken. Beroepen: Te Bergentheim, G. H. Dijk stra te Lioessens- Te Arum, R. Mid del veld te Hoogkerk. Te Wons en te Kornhorn, E. H. Woldring, cand. te Gro ningen. Te Giessen-Oudekerk en Gies- sen-Nieuwkerk, P. Jukkenekke te Epe. Bedankt: Voor Naarden, Herm. Knoop te Schouwerzijl. Voor Anjum, A. C. Heij' te Koudekerke (Z.) R.-K. Kerk. De huldiging van Mgr. A. J. Callier. Zondagmiddag is Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, ter gelegenheid van zyn 50-jarig priesterjubileum, ln het R.-K. Sportpark te Heemstede, door R.-K. organisaties gehuldigd. Mgr. Callier bezichtigde eerst de vor deringen van den bouw van het nieuwe Seminarie te Heemstede, waarna hy om 2 uur op het sportpark werd ontvangen door den heer dr. Neyn van Hoogewerf, secretaris van de K. S. A., te Haarlem. Deze hield namens de duizenden aan wezigen een enthousiastische toespraak, welke door den Bisschop met hartelyke woorden werd beantwoord. Hierna werd de Bisschoppelijke zegen gegeven. Opgemerkt werden o. m. de heeren Mr. J. N. J. C. Heerkens Tkyssen, wet houder van Haarlem en dr. A. M. Droog, wethouder van Heemstede. VAN HEINDE EN VEIL In het Noorden van Canada zal een film gemaakt worden van de eenige kud de wilde bisons, die nog op het vaste land van Amerika is overgebleven. De koffieoogst in Brazilië wordt ge schat op 7.990.000 zakken. Het Congres van de Sowjetgezinde „levende kerk" in Rusland heeft in zijn laatste bijeenkomst besloten aan het al Russische Consilie voor te stellen de in dertijd door de synode uitgesproken ban over Leo Tolstoi, den grooten schrijver, in te trekken. De Belgische luchtschipper de Muij- ter is tot winnaar uitgeroepen van den wedstrijd om den Gordon Bennet, die te Genève gehouden is. Een troep Sinn Feiners hebben gisteren de woning van den onlangs ver moorden Maarschalk Wilson in brand ge stoken. Sinds 1 Januari 1922 zijn 18005 immigranten den Braziliaanschen staat Sao Paulo binnengekomen. De Sovjetregering heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een ontwerp voor een monument voor Korolenko. Op de jaarmarkt te Nisjni-Nowgo« rod is een vertegenwoordiger van het Centraal Comité voor hulp aan de hon gerlijdenden, Freidman geheeten, aange komen, ten einde in de jaarmarktkringen pogingen aan te wenden om de middelen der commissie te vergrooten. Het. Amerikaansche Hooggerechts hof heeft de uitbetaling aan de agenten van de Valera van de gelden, verzameld voor de Iersche republikeinsohe zaak, verboden. De Australische premier dreigt met ontbinding van het parlement. Te Laibaoh hebben 50.000 mijn werkers den arbeid neergelegd. De Volkenbondsraad komt den 30en dezer in zijn 20e zitting te Genève bijeen. Te Aalesunt zijn geslaagde proeven genomen met draadlooze telegraphic op treilers. Men verwacht er belangrijke uitkomsten van voor de vissoherijbe- richten. De Dultsohe bankiers koesteren het voornemen om de provisiën te ver- hoogen met ciroa 50 pCt. VERSCHILLEN DEBËRICHTEN. Wet op bezuiniging. De Albaneesche regeering heeft een verordening gemaakt om de verkwisting tegen te gaan, welke bij volken, die nu nog niet bepaald op den hoogsten trap van ontwikkeling en beschaving staan, zich vooral en in de eerste plaats schijnt te uiten in alles wat eten en drinken betreft. Thans kan men in Skoetarie en in andere Albanee sche steden overal op straat een minis terieel besluit aangeplakt zien, ondertee kend door den minister van politie Ah- mad-Cad-Zagoli, dat de volgende merk waardige voorschriften bevat „Niemand mag meer dan twaalf personen uitnoodi- gen om zijn huwelijksfeest te vieren. Wanneer het getal naaste familieleden van de jonggehuwden dit cijfer overtreft, mogen ze niet allen worden uitgenoodigd. De bruiloftsfeesten mogen niet langer dan vier-en-twintig uur duren. Overtredingen van deze voorschriften zuLlen worden gestraft met een boete van twintig gou den Napoleons." Drie fclrooilen voor één lesuur. Een onderwijzersvereeniging van een plaatsje bij Maagdenburg heeft bekend gemaakt, dat bij de bepaling der vergoeding voor privaatlessen in het vervolg rekening moet worden gehouden met den brood prijs. De minste vergoeding voor één uur privaatles mag niet minder dan de waarde van drie brooden zijn. Een kostschool in cle lucht. Het komst steeds meer voor, dat groote gezelschappen per vliegtuig reizen, vooral Amerikanen, die de Oude Wereld n aller haast komen bekijken, zijn daarin sterk. Het record is verleden week ge slagen door twee en zestig Amerikaan sche meisjes, leerlingen van het Woos- t ter College, die onder leiding van hun leeraar naar Parijs en Londen vlogen, j Vier groote vliegtuigen waren daarvoor I fn de weer. De meisjes hadden veel schik in hun reis, maar vonden het alleen jammer, dat er nog geen sight-seeing cars door het luchtruim' zweven. 1 Het is een algemeene ervaring van luchtvaart-maatschappijen, dat er meer vrouwen dan mannen reizen. De vrouWen hébben blijkbaar heel wat meer durf. In twee gevallen in dit jaar was het ook een dame, die er niet tegen opzag de reis Amsterdam—Londen heen en terug op een dag te maken per vliegtuig. 1 Onbeschaamde dranksmokkelaars. De onbeschaamdheid der dranksmokkelaars 'in de haven van New York werd Don- derdag op treffende wijze geïllustreerd, toen onder de oogen van een honderd tal douane-ambtenaren en pierpolitie zes mannen aan bloord kwamen van het „White Star"-stoomschip „Homeric" tij dens een onderzoek van de passagiers- goederen, zich vollaadden met flesschen met whisky, naar de haven terugkeerden en in een motorboot ontsnapten. De man nen gingen door massa's passagiers en hoopen bagage op de pier heen, tot een douane-ambtenaar de halzen ontdekte van twee flesschen, die uit de zakken van één der mannen van het gezelschap kwa men gluren, waarvan elk lid een pak in de hand droeg. De ambtenaar riep den man aan, waarop het heele gezelschap de vlucht nam naar een motorboot, die aan het einde der pier wachtte en er in sprong. Terwijl de passagiers uiteen- vluchtten op het geluid van de revolvers der douane-ambtenaren, verdwenen de smokkelaars, onder spottend handgewuif, onder een kogelregen tusschen de andere schepen in de rivier. Cadeau op een poetsmiddelEen slraatj venter te Parijs, die een poetsmiddel voor koper aan den man brengt, geeft aan eik van zijn kopers als gratis toegift een bankbiljet van 10.000 roebels. Tien dui zend roebeis, dat was vóór den oorlog een burgermansfortuin, zegt de „Matin", maar het sovjet-paradijs heeft kans ge zien van zoo'n biljet van de Russische bank een papiertje te maken waar een een straatventer zijn doosjes poetspomade in wikkelt- Er in geioopen. In hotel „Germania" te Venio verbleef eenige dagen geleden een familie uit Rotterdam, die per auto aldaar was gearriveerd. De familie ver trok naar Duitschland en droeg den chaf- feur op tot hun terugkeer te Venio te wachten. Men keerde echter langs een andere route naar Rotterdam terug en te legrafeerde den chauffeur alleen met de auto naar Rotterdam weder te keeren. Deze stond op 't punt van vertrek, toen een hem onbekend persoon, die eenige kistjes droeg, den chauffeur aansprak, met de vraag om een eind te mogien •mederijden. Hij' had den trein gemist en moest nog dien dag te Amsterdam zijn. De chauffeur stemde toe en men reed weg. Op de Maasbrug gekomen echter werd de auto door eenige ambtenaren der douane onderzocht en toen bleek, dat zich in de kistjes een partij „Odol" en „Eau de Cologne" bevond. Hoe de chauffeur ook beweerde onschuldig te zijn, niets hielp. De kistjes met inhoud, benevens de auto werd in beslag geno men en tegen den chauffeur proces-ver baal opgemaakt wegens ongedekt-vervoer. De vreemdeling, iemand uit Amster dam, die reeds meermalen voor smokke len is bekeurd, ging vrij uit. De grootste danszaal ter wereld. Die is natuurlijk in Almerika. De Clover Gar dens, te New-York, die de zesde verdie ping beslaat van het retusachtige Grand Central Palace. Men zal 'een denkbeeld van de afmetingen van dit gebouw krij gen als men weet, dat op den beganen grond over dezelfde oppervlakte een groote tentoonstellingszaal is, waar jaar lijks de New-Yorksche tentoonstellingen gehouden worden van auto's, motorboo ten enz. Er kunnen in deze danszaal acht tienhonderd paren tegelijk dansen op een parketvloer, die niet al te glad, maar juist glad genoeg gemaakt is, door een nieuw chemisch procédé en waarvan de beroepsdansers van New-York zeggen, dat ze nooit zoo'n prachtigen dansvloer had den gezien en dat men er uren op dansen kan zonder vermoeid te worden. Ondanks de groote oppervlakte voor de dansers is er toch nog ruimte genoep voor eenige duizenden toeschouwers en voor rijen tafeltjes waaraan de bezoekers kunnen soupeeren. De directie van deze danszaal heeft er naar gestreefd, dat het niet alleen de grootste maar ook de mooiste „dancing" van de wereld worden zou en heeft de decoratie ervan aan een paar Franschq kunstenaars opgedragen, die er een soort omgeving uit de Duizend-en-één-Nacht van hebben gemaakt, met muurschilderingen die afbeeldingen vertoonen van de natio nale dansen der verschillende volken. Een reeds bejaarde Amerikaan, die zijn jeugd in Parijs had doorgebracht, waar hij zijn studie had voltooid, zei, toen hij deze nieuwe prachtgie en rijke zaal be keek: „In mijn jonge jaren dansten we in het Bal Bullier. 't Was er niet zoo mooi, maar heel wat vroolijker". Een vrouw in het Vatlcaan. In het pau selijk paleis te Rome woont en werkt sedert de verkiezing van den nieuwen Paus een stille bejaarde vrouw, die in trouwen ijver daar haar dagelijksche plich ten vervult. Haar verschijning in 't Vatl caan is een gebeurtenis, want tot nog toe had nimmer een vrouw den drempel van het verblijf van den Paus overschre den. Signora Linda is een oude dienst bode, die steeds Pius XI een vriendelijke hulp is geweest en door hem zeer op prijs wordt gesteld. Ter wille van haar heeft de Paus de oude tradities verbro ken en haar veroorloofd in het Vaticaan te verblijven. Toen de moeder van den Paus nog leefde, deelde Signora Linda met haaf de zorgen voor den toekomstigen Pius XI en thans wandelt zij met een sleutel bos aan haar zijde, door de pauselijke vertrekken en waakt over den goeden gang van zaken van de Vaticaansche huis houding. Sedert eenigen tijd is haar de zorg voor de maaltijden toevertrouwd. De vreugde over deze giewlchtige op dracht heeft haar jaren jonger gemaakt. i Maar ondanks deze schijnbare verjon ging is zij reeds heel oud, Signora Linda, en in het Vaticaan vraagt men zich af, of zij nog lang in staat zal zijn de moeilijke; taak te vervullen, die zij met zooveel ijver vervult. Per draadiooze naar Amerika. Frank rijk kan thans draadloos seinen naar Ame rika, en Nederland kan het, via Frankrijk thans ook. Van hieruit gaat het telegram dan eerst per draad naar Parijs, wordt daar door een ondergrondsche pneumati sche buis naar het draadloos station ge blazen, en gaat dan verder draadloos naar Amerika. Het station aldaar heeft zulk een geweldige energie, dat het zelfs het verst afgelegen hoekje bereiken kan. Het kan per etmaal 1 millioen woorden ver zenden. Op een telegram, per draadlooze naar Amerika verzonden, kan men bin nen drie uur antwoord terug hebben- De erfgenamen van den aartshertog. De naam van aartshertog Franz Ferdinand van Oostenrijk en van zijn vrouw Sophie (die in 191H te Serajewo werden ver moord, hetgeen de aanleiding werd tot den oorlog) is in royalistische kringen te Weenen den laatsten tijd weer op aller lip pen. De Tjecho-Slowaksche regeering laai namenlijk rechten gelden op de 'bezittin gen Konopisjt en Clumets, die door den aartshertog aan zijn zoons Maximiliaan en Ernst waren vermaakt. Deze kasteelen hoorden vroeger bij Oostentrtijk, dooh liggen thans op het gebied van TjechO' Slowakije, waar een wetsontwerp is aan» genomen om alle grondbezit hoven een zekere oppervlakte aan den staat te trek ken. De Weensche royalisten houden voi dat het optreden der Tsjeeho-Slowaksche regeering onwettig is, omdat Ferdinands zonen, Maximiliaan en Ernst, nooit troon opvolger zijn geweest. Deze moeilijkheid heeft de regeering te Praag nu ook om zeild, door te verklaren dat Maximiliaan en Ernst „veritabéle" Habsburgers zijn. De eerstgenoemde is 20 jaar en studeert in de rechten. Ernst is 18 en bekwaamt zich voor het landbouw-bedrijf. TELEGRAMMEN. LISSABON. (V.D.) In eenpyroteohnisch gebouw te Diano de Vastelle heeft een hevige ontploffing plaats gehad. Negen irsonen zijn gedood en elf gekwetst, e schade is aanzienlyk. DUBLIN. (V.D.) Officieel. Collins is In de omstreken van Cork vermoord. LAATSTE BERICHTEN. Beschieting Schiermonnikoog, Een zonderling en niet minder laak baar feit, dat de gemoederen der Schier- monnikoogers in opschudding heeft ge bracht. Op een -nacht in de vorige week, de eilanders lagen reeds te ruste werd het gezin van C. van Dijk plotseling opge schrikt door geweerschoten, welke hen ongeveer een half uur lang, in angst en vreeze hielden. Want de eene glasruit na de andere in 't geheel elf stuks, werd ver brijzeld; zelfs drongen de kogels door lot in een kast en in de bedstede waarin de bewoners sliepen. Uit vrees zelf getroffen te worden, durfden de bewoners zich niet naar buiten te wagen. Eindelijk hield men op met schieten. Wie die „men" waren, daaromtrent viel niets met zekerheid te zeggen. Den volgenden dag, nadat eenige rijks veldwachters, o. w. veldwachter Visser uit Leeuwarden, met zijn politiehond „Aida", voor onderzoek waren aangekomen, werd die vraag vrij spoedig beantwoord. Want reeds na eenige proeven wees 't scherp zinnige dier twee vischventers, n.l. den 26-jarigen D. S. en den 35-jarigen J. T. van Oostmahorn, als de vermoedelijke da ders aan. Het tweetal werd aangehouden, voor den burgemeester geleid, en den volgenden dag overgebracht naar Leeuwar den. Voor den rechter-commissaris legden ze een volledige bekentenis af, waarna ze weer werden losgelaten. Aan boord van 't visschersscheepje der daders zijn nog een buks en een geweer in beslag ge nomen. De ellende in Oostenrijk. De regeering te Weenen heeft beslo ten de ondersteuning van de werke- loozen te verhoogen in dier voege, dat ongehuwde werkloozen, die thans 2520 kronen per dag ontvangen, 3360 kronen zullen krygen en de ondersteuning der gehuwden, welke thans 3860 kronen per dag bedraagt, op 4490 kronen per dag zal worden gebracht, met een brood- bijslag van 165 kr. per hoofd en per dag. Een brood kost te Weenen op het oogenblik 4130 kronen. De automobiel-ongelukken in Engeland. In verband met de vele ongelukken, die zioh in den laatsten tijd in Engeland met motor omnibussen hebben voorgedaan heeft de minister van Vervoerwezen het voornemen te kennen gegeven om een wetsontwerp in te dienen ten einde een speciaal onderzoek in dergelijke gevallen mogelyk te maken. Ernstige crisis ln do Tjeehlsclie glas-industrie. Door den voortdurend stijgenden kronen- koers staat in de Tjecho-Slowaaksohe glasindustrie een ernstige crisis voor de deur. De glasfabrieken in het district Teplitz-Aussig hebben voorloopig 12000 arbeiders ontslagen. Ook in Oablonzer district hebben glasfabrieken geen werk daar bijna alle orders geannuleerd zyn. De reeds afgezonden waren moesten worden teruggenomen. De Duitsohe koleiileveringen. In opdracht van het Internationaal Mynwerkersverbond zal weldra een commissie, bestaande uit een Engelsoh- man, een Franschman, een Belg en een Duitsoher, naar Parijs gaan om de oommissie van herstel te verzoeken Duitschland toe te staan de maande- lykBche kolenle verin gen aan de entente te verminderen. De commissie zal eerst een bezoek aan Bochum brengen om aldaar het noodige materiaal te ver zamelen. Het treinongeluk te Gravesend. De eerste berichten omtrent de botsing van twee werkmanstreinen te Gravesend blijken maar een slag te hebben geslagen in het aantal dooden en gewonden. Niel zeven personen werden gedood, doch drie niet veertien personen werden gewond, doch 61, de meesten licht. Uit de krantenverslagen blijkt, dat de eene trein van achteren op den anderen inreed, die vijftien minuten vroeger van Charing Cross naar Strood was vertrok ken en te Gravesend oponthoud had. Er heerschte een dikke mist toen de hotsing plaats had, tengevolge waarvan de tweede trein vermoedelijk door het onveilige sein is heengereden. Toen men den trein hoor de naderen, liep een arbeider met groote tegenwoordigheid van geest door den mist langs de lijn om den machinist te be duiden dat hij remmen moest, hetgeen hij ook deed, waardoor de kracht van de botsing aanzienlijk werd verminderd en waaraan velen waarschijnlijk het behoud van hun leven te danken hebben. De loco motief van den tweeden trein reed hal verwege in den laatsten wagen van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 2