Zierikzeesche Nieuwsbode "75c B. H. IDELER, fioeJkoope Boaderen. abonnement: Vrijdag 18 Aug. 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD. Zeer zware DWEILDEKENS. HINDERWET. buite nl and." nW: II K en A B f 1,70 Heerenbaai FF -1,50 Rook en Pruim -0,80 Bruinmerk -0,50 Prjjs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ctB., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10815. Inzending op den dag van uit- Dir. i 1. DE LOOZE Jr. UffK.-Rsdacl. H. J. KOSTEN «av6 Tóór Dit nnnimer bestaat uit 2 bladen. Manufacturen, ZIERIKZEE. Het adres voor Zoo joist ontvangen Een groote sorteering BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengén ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het Bestuur der Vereeniging Ambachtsschool voor Schouwen- Duireland te Zierikzee, om VERGUNNING tot het plaatsen van een gas-motor van 6 P.K., tot 't drijven van 3 kolomboormachines, 2 draaibanken, 1 sterk-armscliaaf, 1 slijp machine en 1 veerhamer, in de Ambachts school, staande aan het Vrije, plaatselijk gemerkt wijk A no. 217, kadastraal bekend in Sectie A, no. 2054. Op Vrijdag 1 September a.s., des na middags 2 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden ivordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zfjn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuurzijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, den 18 Augustus 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN, VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Iersche censuur op Engelsehe bladen. De voorloopige regeering van Ierland laat in Ierland geen Engelsehe bladen toe, die zich niet verbinden om tot zelfs hun commentaren op den politieken toestand in Ierland aan de militaire censuur te onderwerpen. De Morning Post, de Daily Telegraph en de Daily Express hebben ge weigerd op deze voorwaarden in te gaan. Volgens eerstgenoemd blad maakt de oensor er ook bezwaar tegen, dat 't blad boven zijn Iersche berichten aankondigt, dat zij gecensureerd zijn en onder dit voorbehoud moeten gelezen worden. Turksche gruwelen. De bladen publiceeren weer droevige verhalen over hetgeen zich heeft afge speeld bij de deportatie van Grieken door de Turken. Deze verhalen zijn vervat in een communiqué, dat is uitgevaardigd door het Britsche comité voor Armenië, in welk communiqué een rapport is afge drukt van een Amerikaansche dame, mej. Ethel Thompson, die zich vroeger onledig hield met de weezenverzorging voor de Amerikaansche hulpverleening in het na burige Oosten. Gedurende haar verblijf te Samsoen in begin Juli werden de Griek- sche dorpen daar in de buurt afgebrand en werden de inwoners, o. w. de vrouwen en kinderen, gedeporteerd: „Wij trokken" zoo vertelt zij „Anatolië door onder een zengende zon, en wij passeerden vele groepen oude man nen uit Samsoen en inwoners van andere havenplaatsen aan de Zwarte Zee, die door Turksche gendarmen werden voort gedreven. De lijken van hen, die onder weg in elkaar gezakt Waren, lagen langs den weg. Het vleesch der lijken was voor een deel verslonden door gieren". Mej. Thompson vond de stad Kharpoet „vol hongerende zieke, ongelukkige men- schelijke wrakken Grieksche vrouwen, kinderen en mannen. Deze lieden poog den soep te koken van gras. De Turken hadden hun al de 500 mijl, die zij van Samsoen af hadden afgelegd, geen eten verstrekt. De geheel© zaak geleek een doodenmarsch dwars door Anatolië, wel ke den ganschen zomer- duurde. Japan en de Sovjet-regeering. De Japansche regeering heeft een nota tot de sowjet-regeering gericht, waarin opnieuw Dairen voorgesteld wordt als plaats van bijeenkomst voor de bespre kingen tusschen de beide regeeringen. Ja pan weigert de bijeenkomst te houden te Tsjita of te Tokio, welke plaatsen door de sowjet-regeering waren voorgesteld. Nieuwe vliegtuigen voor Engeland. De Daily Mail meldt, dat er thans orders worden geplaatst voor nieuwe vliegtuigen ingevolge een plan, waarbij! 500 machines worden beschikbaar gesteld voor de lands verdediging. Er zal dadelijk een som van 300.000 pond sterling voor worden uitge geven. Onder de bestelde vliegtuigen is er een, waarvan de samenstelling streng geheim wordt gehouden. Het is een geheel van metaal vervaardigde machine, die 15 ton weegt. Een tweede is een verbe terd vliegtuig voor troepen transporten, dat 25 man met uitrusting kan vervoeren. De machines toonen een belangrijke ver betering van de jongste types. De crisis in de Russische communis tische party. Volgens een bericht uit Moskou is op een geheime conferentie van de communis tische partij te Moskou een rapport over den toestand der partij uitgebracht door Stallin. Een .afschrift van dit rapport is door speciale koeriers aan de vertegen woordigers der Sovjet-regeering in 't bui tenland gezonden. Stallin zegt in dit rap port, dat de partij thans een ernstige cri sis doormaakt. De stand van zaken is zoo ernstig, dat zelfs 't volledig herstel van Lenin er niet toe zal kunnen bijdra gen, om verbetering in den toestand te brengen. Het feit, dat de communisten van den Oeral een organisatie hebben gevormd die een onvriendelijke houding tegenover Moskou aanneemt, bewijst dat er geen eenheid in de partij heerscht en dat de stem van Lenin niet langer dezelfde auto riteit heeft als vroeger. De communisten van den Oeral staan niet alleen. Zij heb ben bondgenooten gevonden onder de ar beiders van het Donbekken en die uit het gebied van Ivanovo-Wesnesensk, 150 mijl ten N.O. van Moskou. Dit bewijst, dat de communistische partij bezig is uiteen te vallen. Nieuwe groepen van actie zijn ontstaan. De nieuwe economische politiek heeft aan de eene zijde een hevige oppo sitie uitgelokt, maar anderzijds zijn er groepen- in de partij, die een terugkeer naar het kapitalistische regiem verlangen. Deze nieuwe groepen zijn er van over tuigd, dat het communistisch expertiment moet worden beschouwd als te zijn uitge- loopen op een mislukking en zij wenschen daarom een terugkeer tot de vroegere toe standen. Geen verandering in de Poolsche politiek. De minister vqn buitenlandsche zaken heeft aan een Poolsch blad verklaard, dat de groote lijnen van de Po.olsche politiek onveranderd blijven. De vrede van Ver sailles en de nauwe betrekkingen méL Frankrijk vormen den grondslag van deze politiek. Het gronddenkbéel d van de bui tenlandsche politiek is het behoud van den vrede. Polen hecht de grootste 'beteekenis aan de vriendschappelijke betrekkingen met Tsjeöhow-Slowakije en de Oostzeestaten en aan het bondgenootschap met Roe menië. Ten aanzien van Rusland houdt Polen - zich in beginsel aan het verdrag van Riga, waarvan het de algeheele toe passing 'blijft eischen. Rusland vreest voor èen Poolsöhen aanval, maar deze vrees is volslagen ongegrond. De minister koes tert de hoop, dat de onderhandelingen met Duitschland tot betrekkingen van goede buurschap zullen leiden. Noodgeld in Tsjecho-SIowaky©. Uit Reicheriberg wordt gemeld, dat, teneinde te voorzien in de behoefte aan klein-geld, het jaarbeursbestuur biljetten van 10 en 50 heller, alsmede van 1 en 5 kronen in omloop heeft gébracht. Deze biljetten zijn tot 22 Augustus geldig en zullen dan ingewisseld Wor den. Waarschijnlijk zullen echter niet alle in omloop zijnde biljetten ter inwisseling worden aangeboden, daar door verza melaars groote hoeveelheden van dit noodgeld opgekocht worden. De Reichenberger jaarbeurs boekt dus dus op geheele transactie nog een winst saldo. De Fransehe schuld. Volgens de „Echo de Paris" zal Par- mentier, die te Washington vertoeft om mét de Amerikaansche regeering de kwes tie van de Fransehe schulden aan Ame rika te bespreken, binnenkort naar Pa rijs terugkeeren om- met" zijn regeering overleg te plegen. Inkrimping Tan het Japansche leger. In Japan zijn de eerste stappen ge daan in de richting eener algeheele mi litaire reorganisatie. Zeven regimjenten der artillerie zijn opgeheven en 326 of ficieren, van wie 42 van den generaals- lijst zijn op wachtgeld gesteld. De begrafenis van Griffith. Woensdagmorgen is Arthur Griffith, het hoofd van den Ierschen Vrijstaat, te Dublin begraven.-Den vorigen nacht was het lijk in de kathedraal gelegd, met een eere- wacht van het nationale leger naast de kist. Des morgens werd een plechtig Re quiem opgedragen door den bisschop van Dublin, waarna het stoffelijk overschot naar het Glasnevinkërkhof werd overge bracht. Naast de lijkkoets liepen de natio nale aanvoerders en voorop de nationale troepen met omgekeerde geweren. Achter de lijkkoets volgden meer dan 200 geeste lijken, o. m. bekende prelaten, verder leden van de regeering en van de Dail en vertegenwoordigers van gemeenten, uni versiteiten en arbeidersorganisaties. Een geweldige menschenmassa stond langs den weg geschaard. Zaken en ver keer stonden stil. Het geheel was een in drukwekkend vertoon van nationale droef heid. Bomontploffing te Polen. Ter gelegenheid van de militaire sportfeesten te Putzig zou een demon stratie worden gegeven van het bom- menwerpen uit vliegtuigen. Een der vliegers liet een bom vallen, toen hij zich boven de 800 toeschouwers bevond. De bom ontplofte met het gevolg dat 10 personen op slag werden gedood. Vijftig anderen werden ten deele zwaar, ten deele minder ernstig gewond. De tariefwet in Amerika. De Senaat heehtte zijn goedkeuring aan een amendement op het ontwerp- tarlefwet, dat machtiging verleent voor het instellen van vrije zones In Amer. havens, waar grondstoffen voor den uitvoer zonder betaling van invoer rechten zullen kunnen worden opge slagen. De regeering hoopt dat het ontwerp- tarief-wet binnen zes weken zal worden aangenomen, een termyn die ruimschoots de gelegenheid laat om alle meenings- verschillen tusschen den Senaat en het Representantenhuis te vereffenen. De Zweedsche Kamers van koophanel tegen drankverbod. Alle Zweedsche Kamers van Koophan del hebben zich uitgesproken tegen drank verbod, dat zoowel de staatsinkomsten als het industriêele leven ten zeerste zou benadeelen. De staat trekt thans jaarlijks 110 mill, kronen van den draukverkoop en zou in ernstige moeilijkheden komen als deze bron van inkomsten opdroogde. Boven dien zouden de scheepvaart en de uit voerhandel onder het verbod groote schade lyden. Grensregeling tusschen Oostenryk, Hongarije en Joegoslavië. Overeenkomstig een besluit van den Raad van den Volkenbond gedurende de laatste zitting in Juli j.l. hebben thans in het Secretariaat van den Volkenbond twee conferenties plaats, die tot taak hebben, een basis vast te stellen voor aan den Raad uit te brengen rapporten over de grensregeling tusschen Hongarije en Oos tenrijk eenerzijds en Hongarije en het koninkrijk der Serven, Kroaten en Slo- wenen anderzijds. Oostenrijk is vertegenwoordigd door den heer M. Neugébauer; het koninkrijk der Serven, Kroaten en Slowenen heeft Yovanovitch, gezant te Bern, en kolonel Tcholak Antitch afgevaardigd. Hongarije is vertegenwoordigd voor de grensregeling met' Oostenrijk door Baron Villani en voor zoover de grens met het koninkrijk der Serven, Kroaten en Slowe nen aangaat, door Baron Vest. De Kanaaltoeht. De Canadeesche zwemmer Perrault heeft een poging gedaan om het Kanaal over te zwemmen. De zee was kalm, doch koud. Om! 8 uur werd de zee wild en de zwem mer werd zeeziek. Ojn kwart over tien gaf de zwemmer het op na 9 mijlen te hebben afgelegd. Koningin Maria van Joegoslavië op het politieke pad. De jonge koningin Maria de Roemeen- sche prinses, die voor enkele maanden met koning Alexander in het huwelijk trad schijnt ook politieke ambities te hebben. Volgens den Pécser Est" althans tracht de koningin tot een eindelijke ver zoening van Serven en Kroaten te komen. Aanleiding tot dit voornemen was de om standigheid, dat het kroningsfeest van ko ning Alexander om redenen van binnenl.- politieken aard, dat is te zeggen, wegens de onverzoenlijke houding der Raditsj- partij, nog niet kon gevierd worden. De koningin schijnt haar gemaal er thans toe te willen bewegen met de Kroaten tot een bevredigende overeenkomst te komen; zij moet de stichting eener Servisch-Kroati- sche monarchie beoogen, waarvan 't Kro atisch deel een eigen parlement en een eigen regeering zal bezitten. Pasitsj schijnt zich evenwel tegen dit plan te verzetten, daar hij bij verwezenlijking daarvan ver brokkeling van den staat voor onvermij delijk houdt Deze paleis-politieke onthullingen van het Fiinfkicher Avondblad dienen wel met het grootste voorbehoud aanvaard. De betrekkingen tusschen Frankryk en het Vaticaan. De moeilijkheden, die aan een nau were verstandhouding tusschen het Vati caan en Frankrijk in den weg staan, zijn nog niet overwonnen. Sinds de her vattting der diplomatieke bétrekkingen zijn er besprekingen gevoerd tusschen Fransehe en Pauselijke vertegenw-oordi- egrs met de bedoeling om de meest ur gente kwestie op: te lossen, n.i. die 'be treffende de Katholieke ouitureele orga nisaties in Frankrijk- Het schijnt dat er op; dit belangrijke punt onlangs een over eenkomst was bereikt tusschen staatssec retaris Kardinaal Gasparri en mgr. Se ratti, den Pauselijkèn internuntius te Pa rijs eenerzijds en Jonnart, den Franschen gezant bij den Heiligen Soteï anderzijds.. Volgen» het „Giornale d'ltalia" liet de Paus eenige dagen geleden een verga dering der kardinalen bijeenroepen om dt meening der kardinalen over deze kwes tie te hooren. Zestien kardinalen namen aan deze vergadering deel en het voorstel van kardinaal Gasparri verkreeg slechts drie stemmen, terwijl twaalf stemmen, waaronder die van kardinaal Vannutelli, tegen het voorstel werden uitgebracht. De Paus besloot daarop om het voorstel ter zijde te leggen. Men gelooft, dat de oppositie der kardinalen vooral mjoet worden toegeschreven aan de vijandige houding van de Fransehe bisschoppen te gen het voorstel. De mislukte Londensche Conferentie De bladen blijven napleiten over de mislukte conferentie van Londen en be- toogen allen, dat de verantwoordelijkheid voor het échec op Lloyd George neer komt. Het „Journal des Débats" meent evenwel, dat er ook kritiek op Poin- earé kan worden geoefend, doch ze is zuiver van Franschen aard. De dag zelf, waarop de noth van Balfour te Parijs werd ontvangen, wérd de veronderstel ling geuit, dat deze was 'bestemd om den Franschen minister-president het gras voor de voeten weg te maaien. Er werd toen bij Poincaré op aangedrongen, zich te laten intimideeren, doch niettemin het door hem opgestelde plan tot oplossing van het sehadevergoedingsvraagstuk aan de conferentie voor te leggen, Door de gelegenheid te hebben later, voorbijgaan en zóó eclatant initiatief te nemen, aldus de „Débats", is Poincaré in het vaarwater van Lloyd George geko men, die de partij! heeft kunnen leiden gelijk hij dit wilde. Op de vraag „Wat nu antwoordt het blad, dat Poincaré zoo spoedig mogelijk zijn program moet publiceeren, welks voorlegging aan de conferentie te Londen de nota van Bal four onmogelijk heeft gemaakt. Wellicht dat Frankrijk dan allen om zich vereeni gen zal, die niet willen toelatjen, dat de vrede van thans de overwinning van gisteren te niet doet. De toestand van d' Anunzio. In den toestand van d'Annunzo is guns tige verandering gekomen. De economische toestand in Duitschland. De bestuurdersbonden uit de vakvereeni- gingen hebben, naar de Bergwerkzeituhg meldt, de laatste dagen beraadslaagd over den oeconomischen toestand, welke 't ge volg is van de nieuwe daling van de mark. Zij zijn voornemens de regeering maatregelen voor te stellen ter bestrijding van de duurte, welke den vrijen handel weer aan banden zullen leggen en zullen leiden tot een herstel van de beperkende maatregelen op oeconomisch gebied en vooral tot een beperking van den invoer. Conferentie over het zeerecht. Te Brussel zal in October een diploma tische conferentie over het zeerecht wor den gehouden, die door Fransehe, Engel sehe, Nederlandsche en Duitsche afgevaar digden zal worden bijgewoond. De be perking van de verantwoordelijkheid der reeders en de voorrechten en hypotheken in het zeerecht zullen er worden bespro ken. Uitvoer uit Rusland. In de subcommissie voor den buitenl.- handel uit de staatscommissie voor het ontwerpen van plannen is rapport uitge bracht door een speciale commissie, wel ke tot taak had de bestudeering van het vraagstuk van bevordering van den uit voer van Rusland. Zooals uit het uitge brachte rapport bleek, heeft de commis sie een onderzoek ingesteld naar de ex portfondsen waarover Rusland beschikt en is zij tot de conclusie gekomen, dat die fondsen grooter zijn dan men had mogen veronderstellen. Op verschillende plaat sen, waar men niet gedacht had iets te zullen vinden, ontdekte men bijvoorbeeld geschikte export-goederen. De meeste dezer exportgoederen kunnen evenwel eerst in het volgende regeeringsjaar ge realiseerd worden. Voor October verwacht men nog de ontvangst van 10 millioen: goudroebel als opbrengst van den verkoop van reeds geëxporteerde goederen. B IN N E NL AND. De Kabinetscrisis. Volgens de ResSode hebben de katho- lieke en de antirevolutionaire partij zich met het door minister Ruys de Beeren- b'rouCk ontworpen regeeringspmgram ver- eenigd. Het antwoord van de christelijk- historische partij verwachtte men giste ren; dit zou ook niet afwijzend Zijn. De zegsman van het 'blad vertelde, dat het tot nu toe gevolgde subsidie stelsel geducht is herzien, en ook an dere uitgaven, hoe dringend noodzakelijk die ook waren, voor een groot deel zijn gesnoeid. Uit Stad en Provinoie. I ALLEEN F EN KALMTE BIJ EXAMENVRK/.OVÈR/MN- -MH6^UP£L0C/ltEID.0NRU/T EN GEJAAGDHEID «ft KOKER 60 CENT BU ELKE DROGIST» Verkrijgbaar Drogisteryen v. n. VALK en GUDDE te Zierikzee, L. G. v. ZALT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. 4». pond ZIERIKZEE. Volgens een in dit nummer voorkomende advertentie zal het s.s. „Stad Zierikzee" op Zondag 27 dezer een plezierreis naar Antwerpen maken. Waar men voor een luttel bedrag een heer lijk zeetochtje kan maken en aan ver- eenigingen zelfs belangrijke reductie wordt toegestaan, twijfelen wij er niet aan, of velen zullen van deze gelégen- Een echte koker* 3 CT. en \b altijd f voorzien van j dennaam^ A.MIJhKARDT fnet handleekentn^ j heid gébruik maken om in 'de schoone Scheldestad een kijkje te gaan nemen. Voor 'bijzonderheden'wordt verwezen naar de aanplakbiljetten. Men schrijft ons uit Middelburg Donderdag heeft te Middelburg een tot nu toe ongekende drukte geheerschl. Daarvoor waren twee redenen en wel ten eerste het uitschrijven door den Mid- delburgschen Bond van Marktkooplieden „Eendracht maakt Macht" van een recla me-dag met etalagewedstrijd en ten tw-ee- de het tot nog toe niet bereikte aantal badgasten uit de "Belgische badplaatsen, wier aantal op ruim: 1400 kan worden geschat. Maar natuurlijk kwamen daarbij de honderden bezoekers uit andere plaat sen op Walcheren en geheel Zeeland, en al deze eprsonen hebben met bewon dering gadegeslagen wat de ongeveer 180 deelnemers aan den wedstrijd hadden tot stand gébracht. De Markt was dan ook herschapen in een lusthof van bloemen, vlaggen en andere versiering en de eene elalage was al typischer of mooier dan de andere. De jury die de prijzen had! toe te kennen had dan ook geen mak kelijk werk. De deelnemers waren verdeeld in Mid delburgers en niet-Middelburgers. Een eere-kruis, beschikbaar gesteld door de Federatie, van marktbonden, werd toege kend aan den heer C. Polderman te Middelburg. Van de Middelburgsche koop lieden waren verder winnaars voor de etalage, eerste J. C.. Kerk, tweede H. Albérge, voor reclame eerste P. Sanderse, tweede J- Klaboom, voor versiering eer ste J. C. Hondsmerk, tweede F. de Mo lenaar. Van de niet-Middelburgers be haalden prijzen: voor etalage, A- Porce- lein te Amsterdam, tweede L. J. Barzilay Co., Amsterdam, voor Reclame, eerste prijs, Ph. Stib'be den Bosen, tweede pr. S. Kuyts, Amsterdam; voor versiering, eerste pr., wed. Verbaandend, Tilbui^g, tweede pr., S. Korper, Amsterdam. De speciale prijs voor bloemenkooplieden werd toegekend aan J. C. van den Broek te Middelburg. i Kader Landstorm. Tijdens de dezer dagen te Bréda ge houden zomeroefeningen van den Kader- Landstorm, werden de navolgende tot de Kader-Landstorm-Comp. Zeeland behoo- rende vrijwilligers bevorderd tot korpo raal: van de afd. Middelburg: L. E. Ga- briëlse, H. K. de Graaf en I. A. Haartsen; van de afd. Vlissingen C. A. R. Klijn; van de afdeeling Goes A. M. van Liere én J. E. Oosterbaan en van de afdeeling Oostburg A. Goedhals, M. A. Plasschaert en J. Versprille, terwijl bij' den ter ge legenheid dier zomeroefeningen gehouden schietwedstrijd door 3 vrijwilligers uit Zeeland een prijs werd behaald, t.W'. Ie prijs (verguld zilveren medaille) J. Th'. Brouwer te Zierikzee; 2e pr. (verguld zilveren medaille) C. (van Malland te Zierikzee en 5e pr. (zilveren medaille) S. A. Reyerse te Goes. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Opgravingen in Carthago. Twee Fran sehe geleerden, Pouissot en Lautier heb ben bij hun onderzoek der ruïnes van Carthago den tempel ontdekt, waar meer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1