Zierikzeesche É6 Nieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Maandag 14 «ug. 1922. zierikzeesche cour*nt. .ts BUITENLAND. Uit Stad en Provincie Prtfs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 eent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By oontract belangrijke korting. De ex-kroonprins. De Berlijnsche bladen beweren, dal de rijksregeering van den gewezen kroon prins geen officieel verzoek heeft ont vangen om naar Duitschland te mogen terugkeeren. Verscheiden maanden gele den heeft de kroonprins zich wel tot het Duitsche gezantschap; te 's Gravenhage gericht. Op' het tijdstip van den moord opi Rathenau heeft dit gezantschap hem ook doen weten, dat het oogenb'lik z'eer ongunstig was voor de regeling van deze kwestie. De 'bladen verzekeren ook, dat de Berlijjnsche autoriteiten van Neder- landsche zijde niet op) verzet tegen- den terugkeer van den kroonprins zullen stui ten- Wel vreest men, dat Frankrijk voor het geval van een terugkeer van den kroon prins naar Duitschland, opnieuw diens uitlevering zal eischen. Wat Engeland betreft, dit land zal vermoedelijk elk conflict, dat door de persoon van den kroonprins zou kunnen ontstaan, trachten te vermijden. Ontploffing aan boord. Een ernstige ontploffing heeft plaats gehad in het bekende stoomschip van de White Star line, de „Adriatic", dat met ongeveer negenhonderd passagiers op weg is van Liverpool naar New-York. Het eer ste bericht klonk alarmeerend, omdat het geen détails bevatte. Latere berichten zijn meer geruststellend. Toen de ontploffing plaats had, was het schip, dat Zaterdag j.l. Liverpool verliet, op driehonderd mijl afstand van de Amerikaansche kust. Het eerste bericht van de „Adriatic" luiddei als volgt: „Een ontploffing heeft plaats gehad in ruim 3. Wij trachten den brand- te localiseeren. Zullen wellicht assistentie noodig hebben". Het tweede bericht luid de: „Ernstige ontploffing. Wij gaan lang zaam voort. Uit deze berichten leidden de Amerikaansche marine-autoriteiten af, dat de bemanning van de „Adriatic" den toestand /neester was. Daarna werd een bericht opgevangen, meldende: „Wij heb ben eenig succes". Nadere berichten over de ontploffing aan 'boord van de „Adriatic" ipelden, dat er 5 man gedood en 4 gewond zijn. Er zijn geen passagiers gewond. De ontplof fing is blijkbaar het gevolg van zelfont branding in de bunkers. Het schip vaart thans weer met volle kracht. De passa giers verklaren, dat de ontploffing als een donderslag klonk. Allen kwamen op dek, maar er bleef een bewonderenswaardige kalmte heerschen. De stryd in het By asleepvaartbedryf. In verband met de afwijzing van de uitspraak van het scheidsgerecht inzake de loonen is te Mannheim de staking van het Rijnscheepvaartpersoneel begon nen. Het laat zich aanzien, dat 'binnen drie dagen het geheele Duitsche Rïjh- sleepvaartverkeer zal komen stil te liggen- Een duikbootongeluk. Een Zweedsche duikboot was Woens dagavond 'bij oefeningen langs de kust van Solingen bezig met het vuren op een bewegend doel, toen de commandant de boot naar de oppervlakte bracht om het effect van het vuur te bepalen, zoo meldt de correspondent van de Daily Mail te Kopenhagen. Drie leden der be manning gingen aan dek, doch daar de ballasttanks niet alle gelijkelijk waren gevuld en het schip niet drijvend kon worden gehouden,' moest de commandant de luikopening sluiten en weer onderdui ken. Twee der drie mannen, van wie een de zoon van admiraal Ancarcrona, verdronken; de derde werd door een boot gered. Was de duikboot niet onmiddellijk ondergedoken, dan zou zij, wordt gezegd, zijn gezonken en de heele bemanning ver dronken. liet Russische hongergebied. Enkele personen in ons land hebben het initiatief genomen nadat zij zich heb ben vergewist van de instemming met hun plannen van dr. Nansen, om te trachten met medewerking van vooraanstaands personen een maatschappij op te rich ten, ten doel hebbende op- bescheiden schaal een proef te nemen om in een gunstig gelegen dorp in het Russische hongergebied, langs commercieel en weg tot herstel daarvan te komen- Ook met de Sovjet-regeering zijn onderhandelin gen aangeknoopt, die tot dusver een gun stig beloop hebben. In het uitgewerkte plan is een combinatie getroffen tussohen, liefdadigheid en zakelijkheid. Een kroonjuweel der Tsarenfamilie De Independance Beige meldt, dat de douane te Arlen aan het postkantoor al daar een juweel van buitengewoon hooge waarde in beslag heeft genomen, dat in strijd met de douane-bepalingen verzon den werd. Het juweel is een prachtige smaragd in den vorm van een peer, 41/2' c.M. lang en 21/2' c-M. breed, op ouderwet- sche wijze geslepen en georneerd met 20 briljanten, welke op oud geciselleerd zil ver gemonteerd zijn. Het geheele juweel is als een hanger gemaakt, terwijl het bovenstuk een enorme brillant is van bij 8 m.M. Het juweel zou afkomstig zjjn van de familie Romanof of een oudere voorname familie. Dit is ook uitgemaakt door het parket, dat een onderzoek stelde. De beschrijving was naar alle groo te steden van Europa gezonden. Het ju weel was door de afzenders bij de douane aangegeven voor een waarde van 180.000 francs. De moordenaars van maarschalkWilson. Reginald Dunn en Joseph O'Sullivan, de moordenaars van veldmaarschalk sir Hen ry Wilson, zijn (zooals wij reeds hebben medegedeeld) Donderdagochtend geëxecu teerd. De executie had plaats in de gevan genis van Wandsworth. Vele honderden menschen hadden zich tegen het tijdstip der executie vóór de gevangenis verza meld, waar een speciale politiemacht dienst deed. Ongeveer een uur vóór de executie, die om 8 ;uur Werd verricht, vatte een leekepriester post op het midden van den weg vóór den ingang der gevangenis. Spoedig lagen een vijftig of meer, mannen vrouwen en jongemeisjes geknield aan zijn voeten te bidden voor het zieleheil der veroordeelden. Onder de biddenden be vonden zich twee broers van Dunn en de broer van O'Sullivan, twee zusters van Dunn en drie zusters van O'Sullivan. De leider van den dienst O'Leary, droeg een brandende kaars, terwijl een zijner volge lingen de vlag van Sinn Fein droeg. Na het luiden van de bel, hetgeen beduidde, dat de twee moordenaars waren opge hangen, werd de vlag overhandigd aan den leider van den dienst, die ze vasthield, terwijl nieuwe gebeden werden gepreveld. De Iersche begrafenishymne „Wrap the old green flag around me" werd vervol gens gezongen. Toen het formeel terecht stellingsbulletin aan de gevangenispoort werd aangeplakt, vielen de verzamelden op de knieën en bleven zoo enkele minu ten in gebed verzonken. Gemeld wordt, dat beide veroordeelden hun lot onverschrokken tegemoet gingen. Majoor Reade, de gouverneur van de ge vangenis, verklaarde, dat de executie zon der haperingen had plaats gehad. In de veronderstelling dat de executie plaats had in de gevangenis van Pentonville, had zich een groote menigte vóór deze ge vangenis verzameld. De meeste der aan wezige vrouwen droegen de Sinn Fein- kleuren. Velen uit de menigte knielden op het plaveisel neer om te bidden. Toen het uur sloeg zong de menigte de „Soldier9 Song" en hief Aj liederen aan in het Engelsch en het Keltisch. Toen zij hoorde, dat de executie te Wandsworth plaats had, verspreidde zij zich weer. Een deuntje voor den rechter. Voor een Londensche rechtbank had dezer dagen een vreemd schouwspel plaats. Een man en een vrouw stonden terecht, beschuldigd van bedelarij. De po- litie-agent, die hen had opgebracht, ver klaarde, dat zij een „verschrikkelijk la waai" maakten door op een fluit te spe len en dat er „van melodie" niet de min ste sprake was. De man, die zich in zijn muzikale gevoelens aangetast voelde, pro testeerde heftig en bood aan, voor de rechtbank, zijn muzikale kwaliteiten op de fluit te demonstreeren. De president gebood daarop resoluut: Geef beklaagde de fluit! De politie-agent voldeed onder danig aan dit gebod en de man zette daarop de fluit aan den mond en speelde met groote geestdrift de „Blue Bells of Scotland". Toen hij klaar was, betuigde de rechter zijn bijval door te zeggen, dat de praestatie „heel goed" was. De man had daarmede zichzelven en zijn vrouw vrij gefloten. Zij kwamen er met een berisping af. De geschiedenis vermeldt niet of de rech ters 't deuntje hebben medegefloten, of dat er bij gedanst is. Ook niet of de rech ter den politieman in overweging heeft gegeven, zijn muzikale gevoelens tot ont wikkeling te brengen. Acht jaar in mannenkleeren. Onlangs hebben wij1 de geschiedenis vermeld van een vrouw, die erin ge slaagd Was zich een paar jaar Jang voor man uit te geven en zelfs een „huwelijk-" te sluiten. Thans maken de Amerikaan sche 'bladen melding van een 25-jarig meisje, een zekere Florence Gray, die te Philadelphia bijna acht jaar in man nenkleeren heeft rond geloopien. Het meisje, de dochter van een advocaat}, kreeg schik in de mannenkleeding na een zeiltocht, waarbij zij mannenkleeren had aan gehad. Zij nam) den naam aan van „John Mc Connel" en verkreeg een pio sitie als bestuurder van vijf ton zWaren motor vrachtwagen- Nadat zij bevorderd Was tot „voorman", werd zij de leider van een 'bende ruWelingen, die bekend stond ondier den naam' van „de IJzeren Bende", welker ieden z'ij; met haar vuis ten in 'bedwang hield. Later „verloofder zij zich snel achter elkaar met verschei dene meisjes, velen van wie zij! het 'hart brak- Zij kreeg ook een zekere beroemd- -heid door het overzwemmen van de Delawarerivier. Dezer dagen ontmoette zij op straat een vroeger lid van de „IJzeren Bende", die haar onverwacht béetgreep en haar door een slag in het gte2icht bewusteloos sloeg. De politie kwam toen tot de ontdekking dat „Mc Connel" een meisje was. Vrouwen op termijn. De Deensche schrijver Olof Linck, die een jaar in Rusland heeft doorgebracht, vertelt, dat de veelwijverij, welke door het sovjetregime geduld wordt, aan het afnemen is. De oorzaak daarvan is even wel niet van zedelijken aard, doch moet op rekening van de toenemende duurte worden geschreven. Een goede vrouw kost thans 8 ossen en de markt is zoo vast, dat veel vaders hun „dochters" op afbe taling verkoopen. De man betaalt bij het in ontvangst nemen één. os en daarna elke week nog een. Indien de kooper een termijn laat voorbij gaan, haalt de vader de dochter terug. Trotzky's Roode Leger. De Russische bladen van de laatste dagen van Juli staan vol mededeelingen enz. aangaande de militaire onderwijsin richtingen, welke binnenkort het nieuwe schooljaar beginnen. Daaruit blijkt, wat in die militaire in richtingen wordt onderwezen. NI. niet al leen de gewone algemeen vormende vak ken van de gewone school, 'maar ook bui- tenlandsche talen, „politieke wetenschap", geschiedenis van het socialisme enz. De voorrechten der cursianen bestaan in de eerste plaats in vermindering van belas tingbetaling. De gezinnen, die verwanten 'bij leger of vloot hebben, Worden geheel' van belasting vrijgesteld, indien zij an derhalf desjatin land of minder bezit ten; zij behoeven slechts een vierde deel van de belasting te betalen, indien zij van 21/2 tot 31/2 desjatin land hebben. Alle cursianen wonen tezamen en heb ben een achturigen werkdag: drie uren militaire oefeningen en vijf uren gewoon onderwijs. Op 24 Juli heeft de leider van de cursus te Petersburg die vraag 'behandeld' of Rusland, dat zoo zeer voor ontwapening heeft geijverd, niet met zich Zelf iri tegenspraak komt, indien het nu met zulk een ijver zijn offieiersscholen vult. De spreker meende, dat Rusland zoo moet handelen, omdat de Wereldbour- geoisie overal klasseiëgers vormtin Rusland kweekt men een veel grooter officierskorps op, dan noodig is voor het verminderde leger van 500.000 man. Men moest zich n.l. voorbereiden op den laatsten strijd met de bourgeoisie. St.-Bureaucratius. In Fiers, een dorpje 'bij1 Roubaix, wacht een weduwe al acht jaren op, het pen sioen, die haar rechtens toekomt door 'het sneuvelen van haar man in den oor log. Den 4en September 1914 kwam de man. om het leven, en sedert dien doet de weduwe pogingen het haar toeko mend pensioen te erlangen. De kolonel van het regiment, ifwaarin haar man diende, de prefect, het Kamerlid van haar arrondissement, de procureur der Republiek, de minister van oorlog al- Jen hébben zij dossiers ter inzage gehad, doch tot dusver zonder praktisch resul taat. Het toppunt is Cz-X de arme vrouw duizend francs op de spaarbank heeft staan, die ze er niet afhalen kan, om dathaar man nog niet geteekend heeft. Een petitie van Duitschers. De Duitsche inwoners van Zuid-West- Afrika, dat onder protectoraat staat van de Zuid-Afrikaansche Unie, hebben ver zocht, den Duitschen inwoners van het protectoraat onvoorwaardelyk dezelfde rechten toe te kennen als den Britschen inwoners; het Duitsch als een offieieele schooltaal te erkennenen de bestaande beperkingen op den invoer van Duitsche goederen en op de immigratie van Duitschers op te heffen te erkennen en beweerden dat de „Wafd" steeds mis daden had afgekeurd en geweld veroor deeld. Zy verklaarden voorts, dat de ,Wafd" zich nimmer tegen de regeering des lands had verzet, daar zij van meeniDg was, dat alle party en gehoor zaamheid aan den troon verschuldigd waren, waaraan zy dikwyls tronw had betoond, doeh dat zy zleh verzette tegen het tegenwoordige Kabinet, omdat liet het land niet vertegenwoordigde. De „Wafd" oefende daarmede een recht uit, dat in alle beschaafde landen werd erkend. De raad ging daarop In raadkamer, doch beraadslaagde niet lang. Toen hy terugkeerde, vroeg hy den beklaagden, of zy iets te zeggen hadden, dat als verzachtende omstandigheid kon gelden, aldus te kennen gevend, dat hy hen schuldig had bevonden. De beklaagden weigerden te spreken. De vonnissen zullen worden bekend gemaakt, zoodra de opperbevelhebber ze zal hebben goed gekeurd. dezer godsdienstige secte in onze om- i geving vrijwel onbekend zijn, waren eene massa belangstellenden opgekomen. De sprekers, die m'et klem wezen op de verschillende godsdienstige stroomingen en met vuur en overtuiging hunne be ginselen uiteenzetten, werden met aan dacht door het publiek gevolgd. Landarbeiderswet. By Kon. besluit van 8 dezer is aan de gem. Poortvliet een voorschot tot een maximum van f 34,116 verleend, ter verstrekking aan de in die gemeente 1 opgerichte vereeniging, uitsluitend werk zaam ter bevordering van de verkrygiDg van onroerend goed door landarbeiders, ter verkryging van onroerend goed, om dit, hetzy dadelyk, hetzy later, als los land in pacht uit te geven aan de gemeente Scherpenlsse een voorschot tot een maximum van f 7900, voor 't zelfde doel aan de gemeente Kerkwerve een voorsohot tot een maximum van f 3600, ter verstrekking aan de in die gemeente werkzame vereeniging, uitsluitend werk zaam ter bevordering van de verkry ging van onroerend goed door land arbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigde bedrag voor de verkryging van een plaatsje en aan de gemeente Zonnemaire een voor schot tot een maximum vau f 2520, voor 't zelfde doel. der P., 20 j., arbeider te Eikerzee, bij ver stek, ieder fl b'., s. 2 d. h: voor ieder, met verbeurdverklaring van de wier. Overtreding van de Woningwet: M. C., 46 j„ metselaar te Oosterland, bij verst., f10 b1., s. 3 d. h.; Straatschenderij: J. H. B., 20 j., kleermaker te Z.zee, bij verst., fl f-, s. 2 d. h. Overtreding van de Arbeids wet 1919: F. L. T., 38 j„ handelaar, en P. V., 32 j„ handelaar, beiden te Z.zee, (Leder 3 b. van fl, s. 1 d. h. voor iedere !b. Vrijgesproken: D. v. d. L., 23 j., land- 'bouwersknecht te Renesse, beklaagd ge weest van overtreding van het Tramregle ment: A. B., 31 jt, arbeider te Z.zee, be klaagd geweest van overtreding der Leer plichtwet. ZIERIKZEE. Wij verwijzen onzen lezers naar een in dit nummer voorkomende advertentie der Rotterdamsche Tramweg- Mij., waarbij onze eilandbewoners in de gelegenheid worden gesteld een reis te maken naar Antwerpen per stoomschip '„Schelde". De heenreis vangt aan 19 en de terugreis 21 Augustus. Benoemd tot gezworene in het Waterschap/ „De Vrije Polders onder Tho- len" (vacature wijlen D. van der Maas) de heer K. Gil jam te Tholen. BURGH. Zondagmiddag is schipper d. A. van het schip, „Hoop olp Zegen", liggende aan de Westbout alhier, plot seling, vermoedelijk aan hartverlamming, overleden. 1 HAAMSTEDE. Zondagmiddag werd aan den voet der duinen in de nabijheid van den Tempelput eene openbare bijeenkomst gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren Dalebout en Zappeij, ouder lingen van de kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste Dagen (Mor monen). Daar de beginselen en het werk RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 14 Aug. Door den kanton rechter zijn op 9 Aug. veroordeeld de navolgende personen, wegensOvertreding van de Motors en Rijwielwet: L. Y., 46 j., voerman te Bruinisse, bij verst., fl b., 2 d. h.; A. H., 25 j., arbeider te Kerk werve, bij verst., fl U,s. 2 d. h.j J.a M.a M., 26 j., dienstbode te Kerkwerve, bij verst., fl U, s. 2 d. h.; W. B. Mz., 25 j landbouwer te Kerkwerve, bij verst., fl bf„ s. 2 ld. K.; ;L. J. V., 28 j., smid te Burgh* b'ij verst., fl b., s. 2 d. h.; W.a V., 21 j., dienstbode te Z.zee, 2 geldb. van f0,50, s. 1 d. h. voor elke b. Als bestuurder van een motorrijwiel op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid daarmede over een weg rijden, dat daardoor de veiligheid van het verkeer op dien weg wordt in gevaar gebracht: A. J. L., 22 j., pakhuis knecht te Z.zee, tot f5 b!,, s. 5 d. h., met ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van 3 m. Overtreding van de Invaliditeits- wet: M. K., 23 j., arbeider te Z.zee, bij verst., f3 b., s. 3 d. h. Overtreding van 't Zeeuwsche Stroomenvisscherijreglement: W. H. Jz., 38 j., visscher te Bruinisse, fl to|., s. 1 d. h. Overtreding van de Jachtwet: M. J. L. M., 22 j., landbouwer te Burgh en D. V., 18 j., klein-landbouwer te Haam stede, bij verst., ieder fl en f5 b., s. 1 fén| 5 id. h.; p>. J. D., 23 j., arbeider te Oos terland, f3 b„ s. 3 d. h., met verbeurd verklaring van het in beslag genomen ge weer en haas. Overtreding Paardenwet 1918: J. P. der W., 54 j., landbouwer te Dreischor, f2 b., s. 2 d. h. Overtreding van het Bagger reglement: L. V., 17 j., ar beider te Zonnemaire, fl b., s. 1 w. t.s.; P. N., 17 j., arbeider te Zonnemaire, fl tol, s. 1 W', 1f.s. Het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openb, Weg: F. C. van M., 62 j., zonder beroep te Z.zee, bij verst., f 10 b., s. 10 d. h. Te Z.zee op een rijwiel rijden door de Stads wandelingen: J. K., 25 j.,'koopman te Z.zee, f3 b., s. 3 id. h. Zonder verlof van het bevoegd gezag een openbaren land weg versperren: J. J. M., 49 j., sleeper te £.zee, f2 b!., s. 2 d. h. Het zich in ken lijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: M. J. van den B., 42 j., varensgezel te Bruinisse, bij verst, f 10 b., s. 10 d. h. Zonder daartoe gerech tigd te zijn vee laten loopen in eens an ders Weiland: J. H., 48 j., kleinlandbou- wer te Ellemeet, f3 b., s. 3 d. h. Over treding van de Arbeidswet: J. W. G., 28 j. en A. G., 29 j., behangers te Z.zee, bij verst., ieder 2 geldb. van f3, s. 3 d. h. voor elke b.; M. A. B., 32 j., schilder te Z.zee, 3 geldb'. elk van f 1, s. 1 d. h. voor elke b. Het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren Weg: D. J. H., 54 j., kleermaker te Arn hem, thans uit hoofde van andere feiten gedetineerd in het Huis van Bewaring, tot f3 H, s. 1 d. fo.; C. S. Fz., 45 j., arbeidefl te Serooskerke, bij verst., f 10 b., s. 10 d. h. Overtreding van het Motor- en Rij wielreglementJ. S., 43 j., schipper te Bruinisse, bij verst-, fl b., s. 2 d. h. J. van de V., 20 j., arbeider te Br.'haven, bij verst., fl b., s. 2d. h.; W. van der S., 23 j., schippersknecht te Br .'haven, bij verst., fl b., s. 2 d. h.; R. C. L., 34 j., schipper te Serooskerke, bij verst., fl b., '9. 2 d. h.; A. B., 20 j., arbeidster te Brou wershaven, bij verst., fl b., s. 2 d. h.; W.a J.a B., 34 j.* huisvrouw van L. van N. te Oosterland, bij verst., fl b., s. 2 d. h.; S. B. CZ., 17 j., arbeider te Kerk werve, fl b., s. 1 w. t.s. Overtreding politie-verordening gemeente Z.zee: G. K., 46 j., loswerkman te Z.zee, bij verst., f 1 b., s. 2 d. h.; A. de C.j 33 koopman/ te Z.zee, bij verst., f 1 b., s. 2 d. h. Over-i treding van het reglement voor de polders in Zeeland: A. N. van den B., 37 j., arbei der te Kerkwerve, bij verst., fl b„ s. d. h. Overtreding van het Zeeuwsche Stroomenvisscherijreglement: C. de V., 21 j., dijkwerker te Duivendyke en L. van VERKOOPINGEN, ENZ. RENESSE, 11 Aug. Ten overstaan van notaris F. J. H. Jespers te Renesse wer den heden alhier voor den heer S. H. Struijk te Noordwelle geveild de volgende veldvruchten: mangels voor f200, f200, f200 en f205, nagras voor f20, f28 en f 33, alles per 41 A. 68 c.A. HAAMSTEDE, 11 Aug. Ten overstaan van notaris F. J. H. Jespers te Renesse, werden heden voor de familie Blom al hier geveild de volgende veldvruchten: winterrogge voor f90 en fill; zomer- rogge voor f26 en f30; haver voor f57; paardeboonen voor f41; koolrapen voor f 82, f 76, f 76; aardappelen voor f 87, f80; lupinen voor f67, f81, f65, f76, f81, f50; mangels voor f120, f226, f250; ger§t voor f136; tarwe voor f126, alles per 41 A. 68 c.A. ONDERWIJS. ZIERIKZEE. Te 's Gravenhage slaagde vorige week voor het examen Nijver heidsonderwijs, acte Nh'., de heer H. Goettsch, alhier. Te *s Gravenhage is geslaagd voor de akte A, middelb'. ond. Fransch, de heer M. J. Kamerman, vroeger onder- Wijzer aan de openb'. school te Bruinisse. MARINE EN LEGER. Loting voor de militie. De administratieve bewerking van de loting is sterk vereenvoudigd. Veel reizen en trekken voor de lo- telingen zal voorkomen worden door de bepaling, dat de loting voor elke ge meente afzonderlijk geschiedt. Vacantie- gelden en reiskosten van militaire auto riteiten worden bespjaard bij een ruime toepassing van de vervangsregeling der districts-commandanten ten wier over staan de loting moet geschieden. De waar neming kan geschieden door den kapi tein, die tot het personeel van den dis tricts-commandant hoort en als dez'e ver hinderd is door den 'burgemeester dep gemeente waar de loting wordt gehou den of een door dezen aangewezen lid van den Raad' of ambtenaar van die gemeente- KERKNIEUWS. NecL Herv. Kerk. BeroepenTe Heenvliet, G. J. Romy'n, cand. te Haarlem Te Jukwerd (Gron.), A. Schop te Bakkeveen (Fr.) Aangenomen: Naar Peperga (toez.)r H. van Lunzen, cand. te Driebergen. BedanktVoor Nieuw-Beyorlan dM. B. Verkerk te Gouderak. Voor Driesum, D. Plantinga te Elbnrg. Voor Baam- brugge, P. Pras te Heukelum. De kerk en de vrede. In de laatste bijeenkomst van den Kerkeiyken Wereldbondwelke te Kopenhagen gehouden wordt, die ten doel heeft een betere verstandhouding tussohen de verschillende landen tot stand te breDgen, wees prof. Hall uit Amerika op het groote verlies van menschenlevens en goederen, dat de oorlog veroorzaakt had. De zoogenaamde vrede, die op den. oorlog volgde, ken merkte zich door epidemieën, honger snood en finanoieele wanorde. Waarom, aldus Prof. Hall, vermeerdert de wereld, die .onder den last van schulden gebukt gaat, deze nog door groote sommen uit te geven voor militaire doeleinden? De Amerikaansche kerk heeft een kruistocht geopend tegen den oorlog en wil de wereld van den oorlog bevryden. Do geheele Christelyke kerk moest z.i, thans den stryd tegen den oorlog aanbinden. Geref. Kerken. Beroepen: Te Hollandsohe Veld, H. Fokken s te Boombergum. Bedankt: Voor Oosterend en Hydaard, S. van Dyken te Zweeloo. Voor Kom- merzyl, S. Veltman te Zevenhulzen (Gr.) Voor EmmeroompaBouum, H. Brink man te Westerlee. THOLEN. Ds. A. Bolwijn, predikant bij de Ger. Kerk alhier, hoopt Zondag 20 Aug. in de avond-godsdienstoefening af scheid te nemen van .zijn gemeente. Chr. Gerat. Kerk. Beroepen: Te Rozenburg, J. Reesink te Harlingen. Te Zutpben, P. Zwier, oand. te Zaandam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1