Woensdag 9 Aug. 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: Het Septemberfeest te Zierikzes in 1923. ABONNEMENT: Prtfs per 3 maanden f 1,50, franoo per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10811. IttzondlI18 °p dan d»g T»n nit" Dlr. i J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Rodact. H, J. KOSTEN «ave 11 ™- BUITENLAND. Een hardnekkige zelfmoordenares. Een meisje, genaamd May Miller, dat te New York werd gearresteerd wegens ladelichting heeft verscheidene pogingen gedaan om zelfmoord te plegen. Zijl deed haar eerste poging in het politiebureau. Het meisje greep een melkflesch, sloeg ze aan stukken, duwde verscheidene stuk ken in haar mond en slikte ze door. Toen de doctoren in het hospitaal bé- zig waren de stukken glas uit haar keel te verwijderen, vroeg zij om een glas Water en toen haar dit werd gebracht, heet zij, een groot stuk van het glas af en slikte het door. Een paar minu ten later, toen toebereidselen twerden getroffen om haar keel en maag met X- stralen te onderzoeken, bracht zij. plot seling haar hand naar haar lippen en trok haar gouden armbandhorloge van haar pols. Voordat men het haar had kun nen beletten, had zij het horJogeglas, een deel van het uurwerk en verscheidene schakels van den ketiing doorgeslikt. Het meisje werd ten slotte op de operatie tafel vastgebonden om de chirurgen in staat te stellen, het gï'as uit haar keel te verwijderen. De treinramp in Amerika. Naar uit Sulphur Springs. (Missouri, V.S.) waar zooals gemeld een trein botsing plaats greep, werd bericht ge leek het tooneel van de treinramp daar Wel op een slagveld. Een sneltrein, be staande uit twaalf stalen wagens, ver brijzelde een locaaltrein van zeven hou ten wagens, die in duizend stukken werd gebroken. Een paar wagens van den lo kalen trein werd den spoordijk afgeslin- gerd en kwam in de rivier terecht. Pas sagiers werden door bokstukken van den trein onder water vast geklemd en ver dronken. Anderen kwamen op gruwe lijke wijze om doordat zij bloot gesteld werden aan den stoom' van den gekan- telden locomotief. Een troep padvinders bood op heldhaftige wijze hulp. Zij werkten mee aan het geruststel len van de beangstigde overlevenden. Ongedeerde passagiers organiseerden hulpbrigades en verlosten met behulp van bijlen en houweelen de vastgekliemden en gewonden. Van de reizigers in den sneltrein was er slechts één gedood, de overigen waren enkel door elkaar ge schud. Van vele dooden bleek het on mogelijk de' identiteit vast te stellen, Zóó waren de lijken verminkt. Een trein tot hulpverleening werd bemand door sta kend spoorwegpersoneel. Gaat Lloyd George lieen Volgens den politieken corresp. van de 9,Daily Mail'' hebben alle politieke par tijen dringende telegrammen aan haar plaatselijke afdeelingen gezonden om zich voor te bereiden op een mogelijke ver kiezing in het najaar. Deze maatregel is een voorzorgsmaatregel, dien dé partijen noodig achten in verband met de onzeker heid van den politieken toestand en de consequentie, die Lloyd George zal trek ken uit de zich vermeerderende moei lijkheden. Volgens enkele bladen zou Lloyd George met het stellig plan rond loop en in den herfst af te treden, daar de breuk tusschen de partij der conservatie ven en de liberalen in het land te groot is om nog geheeld te kunnen worden, terwijl ook in de hoofdkwartieren dei- beide partijen de onmogelijkheid wordt ingezien van een overeenkomst in zake de toewijzing der zetels, zooals bij de laatste algemeene verkiezingen plaats had. Lloyd George zou daarom niet als 't hoofd der coalitie kunnen blijven optreden en moeten besluiten, of hij tot 'de liberalen zal terugkeeren, "of een schuilplaats zoe ken bij de conservatieven. In beide ge vallen zouden zich op het o ogenblik moei lijkheden voordoen, die in het laatste ge val nog het grootst zouden zijn. Uit dien hoofde zou hij er, naar men meent, de voorkeur aan geven, het politieke too- j neel te verlaten totdat hij zijn positie dui delijker lean vaststellen. 94 milliard aan bankpapier in één week. Een Reuter-telegram uit Weenen meldt dat over de afgeloopen week de uitgifte van bankpapier in Oostenrijk het record 1 haalde van 94 milliard. Het totaal-bedrag j der in omloop zijnde biljetten is thans 768 milliard. I Te Weenen zijn over de laatste maand de kosten van levensonderhoud verdub beld. De prijzen van de verschillende levensmiddelen hebben exorbitante hoog ten bereikt; zij gaan de beurs van den gemiddelden burger verre te boven. Men vreest, dat iedere vertraging in de hulp aan het ongelukkige land thans onafzienbare gevolgen zal hebben. Eskimo-bloed. Naar uit Edmonton (Alberta) den 21en Juli aan de „Times" Wordt gemeld, is daar een lid van de bereden Canadeeschq politie aangekomen, met het bericht, dat er vier maanden geleden, op Herschel Eiland (Hudson Baai) zeven personen door een Eskimo die „amok maakte", zijn ver moord. De slachtoffers zijn een consta- bel van de bereden politie, een koop man van de Hudson Baai-Compagnie en vijf Eskimo's. De Eskimo in kwestie, een jonge zee hondjager, was in dienst bij den koop man. Op een nacht vermoordde hij zijn kameraden in hun slaap. Hij vluchtte, doch de bereden politie kwam hem op het spoor, nam hem gevangen en bracht hem terug naar Herschell Eiland, waar hij in de gevangenis werd opgesloten in afwachting van zijn vonnis. De constabel Peak hield daar de wacht. Op zekeren nacht wist de gevangene het geweer van zijn cipier in handen te krijgen en schoot dezen dood. Denzelfden nacht schoot hij ook zijn vroegeren patroon dood. Hij vluchtte daarop voor de tweede maal, Wist bij zijn stam te komen, en vertelde daar, dat hij zeven man vermoord had, en van plan was het geheele eiland uit te roeien. Vier-en-twintig uur later werd hij echter door de bereden politie opge pakt. De krankzinnige is naar Edmonton overgebracht in verband met de agitatie onder zijn stamgenooten, die geheel uit hun gewone rustige doen zijn geraakt. Amerika en de ontwapening. Volgens de „Public Lodger" hebben de vloot- en leger-experts een gemeenschap pelijk rapport aan het congres uitge bracht, waarin zij aanbevelen over te gaan tot den aanbouw van duizend nieuwle vliegtuigen voor het leger der Ver. Sta ten, in toevoeging aan den reeds voor gestelden toouW van 250 vliegtuigen voor de vloot. Deze machines voor het leger zouden gelijkelijk verdeeld worden over de kusten van den Atlantischen en Stil len Oceaan met reserves op strategische punten in het binnehland. Het rapport stelt verder voor, dat alle oorlogsschepen van voldoende afmeting voorzien zullen Worden van landings- en opstij-gingsdek- ken voor vliegtuigen en becijfert, dat 2500 officieren en 40.000 manschappen noodig zullen zijn voor de bemanning der nieuwe luchtvloot. Verder worden maatregelen aanbevolen voor massa-pro ductie van geheel metalen vliegtuigen en van z.g. „amphibieën. BINNENLAND. Merkwaardige praktijken met kronen- en marken-biljetten. Het schijnt dat deze biljetten, ondanks de lage koersen, toch nog veel aantrek kingskracht op zekere personen uitoefe nen. Ons kwam, zoo schrijft het p ,Fïn. Nieuws- en uitlotingsblad", ter öore, flat het laud afgeloopen wordt door een „In specteur" die aan de boeren, burgers en buitenlui, die bezitters van marken en kronen zijto, voorstelt om hem die •biljetten mede- te geven, in ruil waar voor hij een zeer rekbaar en onduide lijk contract verstrekt. Hierbij, verplicht die „Inspectèur" zich om voor die mar ken of kronen zekere Duitsche of Oos- tenrijksche fondsen te Jtoopen en die in het buitenland (om zegel kosten te be sparen) voor de gelukkige koopers van het contract te bewaren. Van een onzer abonnenten ontvingen wijl een schrijven, waarin ongeveer het volgende voorkomt: „Ik heb een aanbie- ding ontvangen, waarbij men mij voor mijn kronenbezit zekere Oostenrijkschc premieloten wil verschaffen en dan die. loten te Weenen laten om geen geld te moeten betalen, noch voor moeite, noch voor onkosten. Die heer loopt hier Zee land af om1 pp die .manier allerhande stukken te verhandelen, hetzij in kronen pf in marken, en daar in Zeeland veel kronen en marken zitten, doet die Inspec teur met vele boeren zaken. Hij neemt de kronen mee en zendt een zeer kort en onduidelijk contract terug". Wij moeten ten sterkste ontraden om tot dergelijke transacties over te gaan, alvorens deugdelijke informaties te heb ben ingewonnen betreffende de personen die zulke aanbiedingen doen. Het is absoluut onnoodig om de ge kochte stukken in het buitenland te laten; indien het verlangd Wordt kan de ver- kooper de stukken direct uit het buiten land aan den koopcr laten toezendjen, waardoor de zegelkosten bespaard wor den. Een handelwijze, waarop door on zen abonnent de aandacht wordt geves tigd, komt ons vrij verdacht voor en wij gelooven dat een dergelijk Zaakje meer in het voordeel zal zijn voor dengene die de marken en kronen tegen afgifte van het contractje medeneemt, dan voor de personen, die op een dergelijke manier hunne marken en kronen zien verdwijnen. Dat men door den lagen stand der va luta' reeds een groot deel van de waarde van zijn bezit heeft ingeboet, is zeer te betreuren, doch gaat men op de aanbie ding i n om de reeds zoo sterk in waarde gedaalde marken- en kronenbiljetten in te wisselen tegen een rekbaar en on duidelijk contract, dan heeft men o.i. de meeste kans alles kWijit te zijn. Men Zij' dus op zijn hoede De komende wetgevende periode. Naar het Corr. Bur. verneemt, houden in den loop dezer week elk der drie rechtsche Tweede Kamerfracties een ver gadering ter bespreking van de houding door ieder van het In d« volgénde wet gevende periode aan te nemen. Nationale Schildersschool. Te Utrecht wordt 1 October een na tionale schildersschool geopend- Deze in richting, gesticht door den Nederlandscben Bond van Schilderspatroons in Nederland, Wordt gevestigd in de Utrechtsche Am bachtsschool. Ze wordt door het Rijk gesubsidieerd en stelt zich ten doei het vormen van patroons en bedrijfsleiders in het schildervak. Het onderwijs zal on der leiding van den directeur der am bachtsschool door een hoofdleeraar wor den gegeven. Uit Stad en Provincie DREISCHOR. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Maandag 7 Aug. j.l. Alle leden aanwezig. 1 vacature. Voor zitter de heer J. J. Klompe. Na de ope ning stelt de voorzitter voor de notu len tot de volgende vergadering aan te houden én deelt den raad mede, dat dè burgemeester met machtiging van den Comm. der Koningin afwezig is van 5 tot 22 Augustus. Van notaris Biermasz te Zierikzee is een schrijven ingekomen, iwaarbij hijde los- en laadplaats aap het buiten-beloop van den zeedijk van den Dreischorpolder, zijnde gezamenlijk eigen dom van de heeren Joh. Doeleman te Dreisehor en A. J. v. d. Linde te Utrecht, aan de gemeente ter overname aanbiedt, voor de som van f 3750. Het stuk is vergezleld van eenige nadere toelichtip- gen over de opbrengst van deze los- en laadplaats, aan havengeld, in de laat ste drukke jaren van het vervoer jvan suikerbieten. Een en ander was in deze zaak toegelicht door den heer A. C. de Oude te Zierik zee, als arbiter tusschen de eigenaren en als zaakwaarnemer van den heer A. J. v. d. Lindie. Die raad' was van oordeel dat het hier niet gold het algemeen Gelang der gemeente, doch slechts het belang van eenige land bouwers die in de om'gleving van de aanlegplaats wonen. De kosten van on derhoud zouden voor de gemeente niet op'wegen tegen het belang van enkelq personen. Zelfs indien het kosteloos aan de gemeente werd aangeboden, zouden de leden zich tegen de aanvaarding ver zetten. Alhoewel mede-eigenaar, sluit Wet houder Doeleman zich hier volkomen bij aan. Tot stemming overgegaan, stemmen, behalve de heer Doeleman, die buiten stemming bleef, allé leden tegen de aan bieding. Hierna sloot de voorzitter, de agenda afgeloopen zijnde, na omvraag de vergadering. f ST.-ANNALAND. Openbare vergadering van den raad der gemeente op Donderdag j.l., vm. te 10 ure (o. t.) Aanwezig de zes leden. Voorzitter de burgemeester. Naar aanleiding van de goedgekeurde notulen vraagt de heer Elenbaas of het school bestuur in kennis is gesteld met het be sluit van den raad in zake de bizondere school, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. Tot de ingekomen stukken be- hooren: a. een brief van den Min. van onderwijs, enz., dat de gemeente recht heeft op een vergoeding van f 480, wegens het geven van vervolgonderwijs gedurende den cursus, die 1 Nov. '22 is begonnen; b. een brief van Ged. Staten met de vraag of de raad bezwaar heeft tegen de af schaffing van de veemarkt te Dreisehor; zoo ja, dan wachten ze bericht, in het andere geval niet. Geen' der leden heeft er op tegen; c. een brief van den Com missaris der Kon., meldende dat herbe noemd zijn als leden der Gezondheidscom missie te Tholen de aftredende titularis sen; d. het verslag van den keuringsdienst van waren te Goes, waaruit de voorz. het voornaamste voorleest, 't Blijkt, dat er heel wat waren zijn onderzocht en dat ze lang niet alle van deugdelijke samen stelling waren, 't Onderzoek betrof: melk, brood, cacao, verdelgingsmiddelen, speel goed, azijn, enz. Sommige verkoopers van die waren hadden een waarschuwing thuis gekregen, tegen" andere aan wier waren meer haperde, was proces-verbaal opge maakt, met het gevolg, dat ze tot soms zware boeten waren veroordeeld; e. een brief van Ged. St. over de opheffing van de huurcommissies. Aangezien hier zoo'n commissie niet bestaat, valt er ook niet op te heffen. De heer Heijboer merkt op, dat onze gemeente toch in dat opzicht -ressorteert onder St.-Maartensdijk. Dit geeft de voorzitter toe, maar dewijl de raad alhier niet den minsten invloed heeft gehad op de samenstelling van die com missie, heeft hij ook geen zeggenschap; over de ontbinding; een brief van den minister van fin. aangaande de drinkwa terleiding; g. een brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbe sluit betreffende de plaatselijke inkom stenbelasting en één houdende goedkeu ring van de wijze, waarop het weezen- armbestuur zijn landerijen zal verpach ten, met het verzoek dit aan gemeld be stuur mee te deelen, wat reeds heeft plaats gehad; li. een brief van 't bestuur der bizondere school met de mededeeling, dat het genoegen neemt met het besluit vari den raad aangaande het afstaan van de noodige lokalen. Al de genoemde stuk ken worden voor notificatie aangenomen. Tusschenbeide had de voorzitter den raad meegedeeld, dat zich één soUici- tante had aangemeld voor de betrekking van vroedvrouw: en dat de noodige infor maties ingewonnen zullen worden. Van den inspecteur te Middelburg was pnt- vangen de goedgekeurde teekening te- nevens het bestek en de begrooting van de aan te brengen afscheiding. Die af scheiding mag voorloopig van hout zijn. Op de voor hen liggende teekening wijst de voorzitter aan eenige raadsleden aan, hoe de toestand' worden zal. B. en W. geven er echtèr die voorkeur aan nu reeds een muur te plaatsen. De heer Heijboer is vanmeening dat hout de voorkeur verdient. Weth. Quakkelaar merkt evenjop dat de steenen scheiding er toch komen moet, wel vond de in specteur die in 't begin niet noo.digy maar later moet hij tot andere gedach ten gekomen zijn. Wat den nieuWen toegang tot het schoolplein 'betreft, deels de voorz. nu mede, dat de grond voor een dam1, afkomstig van de straten, reeds is aangebracht en stelt voor deze te maken zooals de bestaande is met aan weerszijden een muurtje, maar met een. riool er doorheen van betonbuizen b.v. hetgeen noodig is voor de afwatering. De heer Elenbaas vraagt of die dam en daarbij; die afschutting nu werkelijk noodig zijn, waarop de voorzitter ant woordt dat dit een dringende eisch van den inspecteur is. De vorige 'spneker noemt dit dwaasheid, terwijl weth- Q. laat volgen „dat vinden wijook." De heer E. eindigt met de opmerking dat de inspecteur de gemeente op kosten jaagt. Nu komt dhr. Goedegebuure aan de b'eurt, die, zooals hij zegt, den voorzit ter zooeven heeft laten uitpraten (wa't netjes is, iemand in de rede vallen staat werkelijk niet fraai, corr.), spreekt over den muur als afscheiding, vindt dat de gang welke aan de bizondere school ten deel valt klein is in vergelijking van de andere, noemt het uitvoeren van deze werken onnoodig geld wegwerpen („wij vinden dat ook, zegt weth. Q.) en vraagt: „moeten wij ons daarbij nu maar neer leggen Voorts klaagt hij dat als en W. maar toegeven tegen de meening der andere raadsleden het voor hen een moeilijke zaak wordt. Nadat nog eenige leden het hunne in 't midden hebben gebracht, o.a. weth. Polderman, die in den steenen muur een deur wil plaat sen wat geraak kan geven, wordt er gestemd met het gevolg dat allien nu voorstemmen. Met algemeene stemmen wordt beslo ten dat aan den notaris Bierens zijn betaalde aanslag in de gemeentebelasting zal worden teruggeven, uimiai hij reads voor Leerdam heeft betaald- Aangeboden wordt nu de gemeente- rekening over 1921: f 94.847,691/2 inkom sten, f 88,719.60 uitgaven, batig saldo f 6128.091/2, en die van 't weezen-arm- hlestuur: f 14.732,85 iinkomsten, f 12,209„95 uitgaven, batig saldo f 2.528.90. Beide Worden in handen gesteld van een com missie, bestaande uit de leden van den raad buiten de wethouders. Nu wordt overgegaan tot het opmaken van de voor dracht voor het college van zetters. De beide aftredende leden, de heeren d Kodde en J. Zandee wenschen niet meer in aanmerking te komen. Aan den Comim der Koningin komt het gewenscht voor dat er ook een 'bouwkundige op de voordracht komt. Als no. 1 en 2 wofrden daarop geplaatst de heeren G. Goede gebuure en J. W. Elenbaas, terwijl als 3 en 4 gekozen worden de heeren J. M. Soeters en J. van Houdt. Aan de keurmeeset'rs van vleesch, de heer J. Boogaard en J. Ilmer, wordt eervol ont slag verleend, nu de heer Steendijk als keurmeester optreedt. Een wijziging in de begrooting voor 1922 wordt goedge keurd. De commissie voor de monumen- zorg in Den Haag komt over enkele we ken weer 'bijeen en zal dan haar oor deel over de aan haar opgezonden schil- In 1923, den 6 September, zal alom in het land feestelijk herdacht worden de dan vervulde kwarteeuw van de regee ring van H. M. Koningin Wilhelmina. Ben jaar is lang, er kan veel in gebeu ren en zulke onverhoopte gebeurtenissen kunnen zich nog voordoen, dat berekenin gen en plannen falen. Maar een jaar is ook kort en spoedig voorbij gesneld,, zoo dat voornemens, aan welker uitvoering veel bemoeiingen verbonden zijn, wel tij dig dienen overdacht te worden, wil men ten bestemden dage gereed zijn. Zulks is ook de opvatting geweest van onderscheidene gemeenten in ons land, de allergrootste vooraan en gevolgd door vele van kleiner bevolking. Met dit voorbeeld voor oogen mag men niet van voorbarigheid spreken als er eene opwekking gehoord wordt om ook voor Zierikzee plannen te maken. Het initiatief daartoe kan ditmaal o. i. uitgaan van - of krachtig gesteund wor den door 't Bestuur of 't Hoofd der gemeente, al zal de uitvoering in han den dienen gelegd te worden van eene feestcommissie. Wat er geschieden moet om het zil veren kroningsfeest ditmaal waardig te vieren, zal de tijd wel leeren. Maar ééne zaak zal daarbij wel moeten bedacht wor den: om gelijkvormigheid met pas of al enkele jaren geleden gevierde feesten te voorkomen, zal er althans iets bij moe-: ten zijn, dat voor de ingezetenen wat nieuws is en daardoor aantrekt. Daaromtrent kwam eene gedachte bij ons op, die we in alle bescheidenheid in overweging geven. Ais onderdeel van het Septemberfeest van 1923 zagen we gaarne iets, dat we indertijd reeds o. ate Antwerpen en te Amsterdam hébben gezien, en dat voor onze stad heeten kan „Oud Zierikzee", al ontveinzen we ons niet, dat aan het tot stand komen daarvan een omvangrijke voorbereiding en niet geringe moeiten en kosten verbonden zijn. Het feest zelf, dat wel in één dag zal verloopen, is te kort van duur om een „Oud Zierikzee" vol ledig tot zijn recht te doen komen. Mnar Wat zou er tegen zijn om gedurende acht dagen of langer zulk een bizondere be zienswaardigheid toegankelijk te stellen? We herhalen: het is slechts een losse gedachte, die we gaarne voor beter geven. En vraagt men: waar zou de plaats er van moeten zijn, dan wijzen wij op een gedeelte der stad dat zich daartoe best leenen zou. We hebben het oog op de Balie, welk plein er o.i. bijzonder ge schikt voor is, omdat daar het geboomte een aardigen achtergrond en overscha duwing der te maken huisjes zou vormen en, daar bij een „Oud Zierikzee" óok een stadsgrachtje of vest behoort, een deel van de Verreput die stoffage verleenen kon. De Noordelijke muur van dien put, nu door bouwvalligheid gevaarlijk, zal te avond of morgen toch afgebroken moe ten worden en was die tijdens de op stelling van „Oud Zierikzee* opgeruimd,, dan zou daardoor de illusie van een oud grachtje met zijn boomenrij, gezien van het Zuiden, volkomen zijn. In gedachten zien We het plein van de Balie reeds gevuld met aardige, gees tige trapgeveltjes, zooals de kunstvaar digheid van de leeraren en leerlingen der Ambachtsschool ons reeds in het Kaarse- makerstentje deed zien. Toegang kon tot „Oud Zierikzee" verleend worden door een viertal nagemaakte poorten, nu sedert lang in originali verdwenen, de West- poort, de ZuidWellepoort, de Hoofd poort en de Bagijnepoort, maar meer of minder getrouw uit hout en doek en met den verfkwast na te bootsen. Ondernemende winkeliers en hande laars, die wellicht door de tijdelijke aanwezigheid hunner winkels in „Oud Zierikzee" reclame voor hun zaak kon den maken, Zullen natuurlijk niet achter blijven daar op oud-Hollandsche manier hunne waren aan den man te brengen. In aardige huisjes met gevelsteenen en toepasselijke namen zien we hunne koop goederen reeds uitgestald onder den tee- kenachtigen luifel op de stoep of op het neergeslagen vensterluik. In „De Ge kroonde Krakeling"' biedt een bakker of gildenbroeder van het Sint Ansbertsgilde Zijn lekkernijen te koop aan. Naast hem een drogistenwinkel „In den Eenhoorn", met een pot altijd groene bladeren, zin nebeelden des levens, tusschen de ra men. Iets verder een winkeltje met ko per- en tinwerk; een meubelwinkei met oud (en ook desnoods modern) huisraad; een boekwinkel met kasten oud bind werk, naast modern postpapier en prent briefkaarten; een fruitwinkel waar een gildebroeder of -zuster van Sint Vincent schilderachtig uitgestalde groenten en fruit laat zien; dan een taveerne, waai bier (en limonade uit kroezen en be kers, glazen en aarden pullen gedronken wordt; voorts was wellicht een knipkun stenaar te engageeren die voor de be zoekers tegen billijken prijs silhouetten vervaardigde, gelijk zulks o.a. in Oud- Amsterdam het geval was, of een foto graaf, die de daarop beluste belangstel lenden in te huren oude costumes af beeldde. Stel u die huisjes "voor, des avonds door kaarsen of olielampjes ver licht en de winkeliers of hunne 'bedien den in oude kleederdracht, dan gelooven Iw'e, dat bezoekers in grooten getale zui den komen opdagen om „Oud Zierik zee"' te komen bekijken. Wellicht daar het omstreeks dien tijd ook ker mis is kan een wafel-, oliekoeken- en broederkraam de aantrekkelijkheid ver,- hoogen. f J j Mocht er eventueel eene schouwburg- tent komen, dan ware daarvoor, wegens 'het 'bezet zijn der Balie, allicht een an dere plaats te vinden. Ziedaar eenige losse gedachten over het Septemberfeest van 1923, bijzonder over het onderdeel ervan „Oud Zierik zee", voor Welks totstandkoming we gaarne zagen dat onze Burgemeester zijn voelvermogen den invloed aanwendde en, indien Z.Edl. Achtbare ermede macht sympathiseeren, ook eenige belangstellen den uit de burgerij samenriep om mjet hem, speciaal voor „Oud-Zierikzee", eene commissie te vormen, aangezien de be moeiingen, aan dit voorgestelde ónder- deel verbonden, bepaald een afzonderlijk comité vereischen. Moge dan op de nu stille Balie, eens de plaats Waar of in welker onmiddel lijke nabijheid i n (bet schemerdonker ver leden der vroege middeleeuwen onze stal ontstond, in 1923 gedurende eenige da gen een „Oud Zierikzee" verrijzen, over welks schilderachtige huisjes de blader kronen der boomen Zullen iwuiven en waarop de oude grijze Sint Lievens Mon stertoren met goelijken glimlach zal neer zien, als op eene herinnering uit de da gen zijner jonkheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1