Zierikzeesche Nieuwsbode IExtra goedkoops 31 Julias. abonnement: Vrijdag 21 Juli 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD. B. H. IDELER, 251ULI a.s. Herhalingsoefeningen. Aan Zee. Algemeen Overzicht. Firma BELDER1 VAN ROO, "Tuit e nland. Prtfs per 3 maanden f 1,50, franeo per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10808. InzeBcllns °p den d»« alt- Dlr. A. J. DE LOOZE Jr, Ultg.-Reiic!. H. J, KOSTEN «avo TólSr nro- Dit nmmiier bestaat nit 3 bladen. MANUFACTUREN. "0 j c. I rn U) vj I O. 1 De OPRUIMING O duurt tot KOOPJES! De BURGEMEESTER van Zierikzee roept de in liet verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers, hieronder ver meld, bij dezen op om in 1922, ieder voor het achter zijn naam aangegeven tijdvak, krachtens art. 31, eerste lid, in verband met art. 33 der Dienstplichtwet Staatsblad 1922, no. 43)voor herhalingsoefeningen in werkelijk en dienst te komen van Burgh, Pieter, lichting 1919, Regiment Jagers II Bat. 2e Comp., van 18 tot en met 30 September te 's-Gravenhage Bejje, Anthonie, lichting 1919, 3e Compagnie Hospitaalsoldaten, van 18 tot en met 30 September te Breda; Potappel, Leendert Abraham, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 3e Bat. (admtr.), van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom Saman, Hendrik, lichting 1919,14e Regiment Infanterie Be Bat. Ie Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom Schoonen, Izak Gerrit, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 3e Bat. Ie Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom van Tiggelhoven, Leendert, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 3e Bat. Ie Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom Verseput, Leendert Adriaan, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 3e Bat. Ie Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom de Vries, Willem, lichting 1919, 14e Regi ment Infanterie 3e Bat. Ie Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom. van der Wielen, Johannes Jacobus, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 3e Bat. Ie Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom Ringelberg, Maarten, lichting 1919, 14e Re giment Infanterie 2e Bat. 3e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoem Ringelberg, Willem, lichting 1919, 14e Regi ment Infanterie 3e Bat. 3e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom Unger, Albertus Willem, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 3e Bat. 3e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom in den Bosch, Jan Adriaan, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 2e Bat. 3e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom Fondse, Jan, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 2e Bat. 8e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom. Hillebrand, Christoffel, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 2e Bat. 3e Comp van 18 tot. en met 80 September te Bergen op Zoom Hogerheijde, Reinier Pieter, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 2e Bat. 3e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom Klink, Aalbregt, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 2e Bat. 3e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom; Klink, Marinus, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 2e Bat. 3e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom Koevoets, Johannes Hendrikus, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 2e Bat. 3e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom Leijdekkers, Willem, lichting 1919, 14e Regi ment Infanterie 2e Bat. 3e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom van Burgh, Andries Pieter, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie 2e Bat. 3e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom Kik, Thomas, lichting 1919, 14e Regiment Infanterie le Bat. 2e Comp., van 18 tot en met 30 September te Bergen op Zoom Corbeel, Jan Pieter, Regt. Genietroepen, Bat- Pion. 3e Comp., van 18 tot en met 30 September, Kromhoutkazerne te Utrecht. Vrijdom van opkomst. De dienstplich tigen, die elders wonen dan in Nederland, België, Hannover, Oldenburg, Westfalen en de Rijnprovincie, behoeven dit jaar niet aan de herhalingsoefeningen deel te nemen. Wijze en uur van opkomst. De opge roepen verlofgangers moeten zorg dragen, dat zjj zich ieder op den voor hem voorge schreven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun zakboekje en verdere tot hun ver lofsuitrusting behoorende voorwerpen van kleeding en uitrusting op de plaats van bestemming aanmelden a. zoo zij verblijf houden in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddags; b. zoo zjj verblijf houden binnen 20 Kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddags c. de overige verlofgangers voor zooveel zij binnen het Rijk verbljjf houden, zoodra mogeljjk na aankomst in de plaats van opkomst, waarheen zij zich met het eerstvertrekkend openbaar middel van vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route moeten begeven; voor zooveel zij buiten bet Rjjk verblijf houden, vóór 4 uur namiddags. Vervoer. De verlofgangers, die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen of op de reis één of meer veren moeten passeeren en in wier zakboekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewjjzen en passagebiljetten, behoeven zich vóór hun vertrek naar het korps niet ter gemeentesecretarie aan te melden, djfcsh begeven zich rechtstreeks naar het station of de aanlegplaats van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt terug gegeven, alsmede de strook van het vervoer bewijs, aangezien deze strook hun gewoonlijk gedurende de reis moet dienen als plaats bewijs. Verlofgangers, die niet in het bezit zjjn van een vervoerbewijs of passagebiljet, inge richt om daarop de reis te kunnen volbrengen dan wel van het veer of van de veren gebruik te maken, moeten zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter gemeentesecretarie aanmelden, ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereischte bescheiden. Verlofgangers, die in het buitenland verblijf houden, hebben recht op vry vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk en dient om zich rechtstreeks naar de plaats van opkomst te begeven. Bevindt zich in hun zakboekje geen vervoerbewijs, ingericht om daarop te kunnen worden ver voerd van af de Nederlandsche gemeente, vanwaar zij de reis voor Rijksrekening wenschen aan te vangen, dan wordt hun op hun verzoek, het vereischte vervoerbewijs toegezonden door den burgemeester der gemeente, waar zij in het verlofgangers- register zjjn ingeschreven. Het is noodig, zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein, de tram of de stoomboot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. De verlofgangers, die zich vier of meer uren vóór het tijdstip van aanmelding op reis moeten begeven, genieten desgewenscht op de dagen der reis een daggeld van f 0,25, ongeacht den rang dien zij bekleeden. Zjj, die aanspraak hebben op daggeld en dit wenschen te ontvangen, moeten het in ontvangst nemen ter gemeentesecretarie, den laatsten werkdag vóór het vertrek naar het korps. Verhindering. De dienstplichtigen, die wegens ziekte, verblijf op zee of een andere reden in de volstrekte onmogelijkheid verkeeren om op den bepaalden datum in werkelij ken. dienst te komen, zullen zich naar hun korps of compagnie moeten bege ven zoodra de reden van verhindering heeft opgehouden te bestaan. Bestaat de reden van verhindering in de aanwezigheid van ziekte of gebreken, dan dient de verlofganger hiervan zoodra mogelijk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige ver klaring ter gemeentesecretarie te doen bljjken. Bijzondere bepalingen. Hjj, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproe ping, kan o. a. door een ambtenaar van de rijks- of gemeentepolitie, door de mare chaussee of de militaire politie aangehouden en naar de plaats van bestemming gebracht wordenook kan hij als deserteur worden behandeld. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij zijn korps aanmeldt, maakt, zich straf schuldig. Vrijstelling. Geheele of gedeeltelijke vrijstelling van de herhalingsoefeningen kan worden verleend aan dienstplichtigen: a. die gedurende zoodanigen tijd vrijwillig in werkeljjken dienst zijn geweest, dat op grond van de door hen in dien tjjd verkregen geoefendheid de herhalingsoefeningen voor hen niet of niet voor den vollen duur noodig worden geacht; b. die tjjdens den duur der herhalings oefeningen onmisbaar zjjn voor hun ambt, betrekking of bedrijf; c. die kostwinner zjjn voor: 1. hun echtgenoote 2. hun bloed- en aanverwanten in de rechte linie; 3. hun andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad 4. hun pleegouders; 5. degenen, in wier onderhoud zjj inge volge rechterljjk vonnis moeten voorzien d. die onmisbaar zjjn voor de instand houding van de middelen van bestaan van de onder c bedoelde personen. Zjj, die meenen op een van deze gronden voor vrijstelling in aanmerking te komen, kunnen zich met eeri daartoe strekkend verzoekschrift tot den Minister van Oorlog wenden. Dit verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zjjn en kan ongefrankeerd worden toegezonden. Het kan ook bjj den burge meester worden ingediend, die alsdan voor de opzending zorg draagt. Vergoeding. Indien ten gevolge van het verbljjf in werkeljjken dienst van den opge roepen verlofganger voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of komen te ontbreken aan de personen, hiervoren onder c bedoeld, kunnen deze personen in aan merking komen voor een geldelykevergoeding, zoo den verlofganger wegens dienstbelang geen vrijstelling van de harhalingsoefeningen wordt verleend. Verdere inlichtingen hierom trent kunnen ter gemeentesecretarie worden, gevraagd. Zibrikzbb, 17 Juli 1922. De Burgemeoster voornoemd, A. J. F. FOKKER TAN CRAYBBTEYN VAN RBNGERSKKRKE. Gelukkig nu de mensch die 2ich kan losmaken van den dagelijlcschen arbeid om eenigen tijd neder te zitten aan zee. Al is d,e 2k>mer nog niet gekenmerkt geweest door zulke warme dagen die de spieren verslappen en den geest sla perig maken, aangenaam blijft het toch in dezen tijd des jaars op een zonni- gen helderen dag aan zee te toeven. Voor ons, kinderen van het Noor den, Zijn geen vergezichten, geen zee horizonten te aanschouwen met tropische tintien; 'bij- ons breekt de zee niet in schuim1 tegen rotswanden, noch bergt zij koralen en dieren en planten, die in Warmer streken onderzeesche tuinen vor men van gloeiende kleurenpracht. De vaderlandsche kust, als afsluiting van ons laag Janclschap, is groen of grijswit, naarmate dijk of duin den voor muur vormlen. Maar het duin en zijn breede grondslag het strand overheer- schen met hun blondheid. Gelukkig nu de mensch die aan dat vaderlandsche strand tot rust en volle dige verfrissching komt. Want een frisch had in de natuur, een onderdompeling naar lichaam en geest heeft ieder op zijn tijd noodig. Daar zijn de werkplaatsen, de fabrie ken donkere slagschaduwen onzer ver lichte eeuw waar met steeds vol maakter machinerieën een immer uit- j gebreider en diepgaander arbeidsverdee- ling zich baan breekt, de technische een- j zijdigheid van den werkman hand over hand toeneemt en alzoo ook zijne per- j soonlijkheid schade lijdt; daar zijn de j kantoren van handel en administratie, bevolkt met ambtenaren, wier arbeid vaak niet minder eenzijdig is, die in de centra van koopmanschap en bestuur zich half blind schrijven en soms den dag moeten rekken door gaslicht en daglicht-reflectors, wier bureaux een ge vangenisachtig uiterlijk en innerlijk heb ben, ambtenaren, geheele dagen afgeslo ten van - en daardoor vreemd aan het frissche, krachtige, volle leven in de na tuur, op het water, op den akker, op de straat. Laat die allen, ook de ziekelijken, ook de zwakken, die veel ontberenden van de volle kracht en heerlijkheid der na- j tuur, eens indrinken nieuwe veerkracht voor het lichaam en opscherping van den geest door een bezoek aan zee Ge zit of ligt op het fijne zand onzer blonde duinen of stranden. Geen ba nale kermisdrukte van een groote bad plaats, stoort den loop uwer gedachten, de trillingen van uw gemoed. De on eindigheid der wateren breidt zich voor u uit. Rusteloos wentelen de baren, don kerblauw, zeegroen of dreigend zwart gekleurd, naarmate de luchten daarboven de kleur van den zilten vloed wijzigen. Zoo ge alleen z'ijt of uw gezelschap u rustig laat peinzen en inkeeren tot uzelf, komt er een gevoel van ontzag in u op biji het blikken op die einde- looze zee. Zij was er reeds in den grau wen schemerenden morgenstond der men- schelijke geschiedenis. De maatslag harer golven was het oudste lied der schep ping. Wielk een lengte van eeuwen be staat ze, Wat heeft ze zien komen en gaanLanden verdwenen, de diepte verdroogd, rivieren tot eilanden gewor den. Over hare wateren hebben Pheni- ciërs de ranke vaartuigen doen voort ijlen als de wind de purperen zeilen spande; de drakenvormige schepen der Noorsche zeekoningen doorsneden hare golven; over haar altijd onverunderlij ken vloed gingen eenmaal, hobbelend en traag, de notedopjes van den stoutmoe- digen Columbus. Wat al herinneringen, die elkaar ver dringen, wat een komen en gaan, wat een wisseling, een vergankelijkheid van 's menschen voortbrengsel op de onver gankelijke watervlakte Welk een klein heid Van 's menschen 'bedrijf, van den mensch zelf Ook' van den sterkste, den meest geduchte, den meest gevreesde- Hij is enkel ijdelheid en verzinkt eveneens, iets vroeger of later, in den oceaan des tijds. Gelukkig de mensch die, naast vat baarheid voor ernstige gedachten, ook oog en gevoel voor het schoone en het blijde bezit en, al naarmate zijne stem ming is, van het een en het ander weet te genieten. Kent ge Heije's „Dageraad aan Zee" Het is een gedicht als een schilderstuk van van de Velde of Mesdag. Als ge het leest gevoelt ge u aan zee, terwijl de morgen daagt. Een frissche koelte jaagt het trillend schuim der breede golven in blanke vlokken over 't rulle zand; het zilver der 'baren smelt in 't goud van den ochtendgloed, het brullend geluid der wateren juicht een wilden morgengroet, een glimp van rozerood kleurt duin en helmkjruid en aan de kim breekt uit der wolken schoot een zee van vlammen over strand en vloed en aarde en hemel smelten w'eg in lou ter vuur en licht. Wilt ge tinten en kleurenwilt ge schittering en wazigheid; wenscht ge den geheelen toonladder te doorloopen van gemoedsstemmingen Ga aan zee i Ge hebt in den morgenstond een in druk ontvangen _van jubelende, overwel digende levensblijheid. Wilt ge nu een tegenovergestelde aan- doiening ervaren, wacht dan op een herfstavond eenigen tijd nadat de zon in Zee is weggedoken, de lijnen heeft uitgewischt en de kleuren meegenomen. Het nevelt, het grauwt, het donkert. Ge zijt aan het strand. Alleen. Achter u, somber en dreigend, rijzen, nauw zicht baar mleer, de spookachtige gestalten der duinen op. Links en rechts de grauwe oneindigheid en voor uw voet de zee, nu donker als een golvende zwarte lijk wade, Waarover uit onbekende verten door den avondwind vreemde geluiden tot uw oor gedragen worden, een rui- schen en Zuchten uit andere werelden, nooit zoo indrukwekkend gehoprd. Ge i hëbt den indruk van overweldigende, beangstigende eenzaamheid over u; het is u als zijt ge alleen overgebleven op een uitgestorven wereld, terwijl voor uwe voeten de duistere chaos der wa- teren woelt en bruist. Gé huivert... j En wilt ge nu nog een beeld, zet u dan neder op het duin in een zomer nacht, stil en overvloeiend van maanlicht. Komen u niet vanzelf de woorden van Staring in de gedachten Hoe lieflijk is uw rust, j Als de avondstilte uw baren sust, Het keerend tij uw spiegel nauw doet kroken, De heldre lamp der maan, Aan 't blauw gewelf ontstoken, Den visscher toeglanst op zijn baan! Wanneer ge het voorrecht hebt dezen zomer uw' vacantie te kunnen doorbren gen waar ge verkiest, ga dan ook eens, al Was hei maar voor een paar dagen, uitrusten aan zee, liefst ver van het gewoel der badplaatsen- Daar wordt ge verfrischt naar lichaam en geest, daar vindt uw schoonheidszin voedsel, uw gemoedsleven wordt er weldadig aan gedaan en uw1 wijsgeerige zin ontvangt er stof tot denken en vergelijken, be- oordeelen en waardeeren. In het kort, al uwe lichamelijke en geestelijke ver mogens zullen daar indien ge een normaal mensch zijt nieuwe kracht opdoen voor het werk van hoofd en van hand, dat u straks weder wacht in de drukke, woelige en verwarrende sa menleving. Die kracht hëbt gij, hebben wij allen dringend noodig, wantmor gen, morgen beploegen wij weder de onmetelijke zee Het zal den opmerkzamen lezer niet ontgaan zijn, dat reeds gedurende de laatste weken geen „Algemeen Overzicht" werd opgenomen.' Dit vond zijn oorzaak in de 'buitengewone werkzaamheden, wel ke ons, mede in vebband met den, nu reeds volstreden, verkiezingskrijg en her denkingsfeest, geheel in beslag namen. Wij hopen thans weer iederen Vrijdag een kort overzicht van de belangrijkste buitenlandsche gebeurtenissen te geven. In de dagen, die nu weer al een eind achtef' ons liggen, werd heel Duitsch- land ruw opgeschrikt door den systema tisch voorbereiden moord op1 den knap- pjen minister van buitenl. zaken, dr. Wal ther Rathenau, de man, die op den lan- geh duur wellicht zijn „liebès Vaterland' uit de impasse had kunnen redden en wrens bekwaamheden door de leidende Europeesche politici werden erkend. De gevolgen van dezen moord, welke geweten wordt aan de organisaties van de aanhangers van hét „ancien regime", welke jeugdige dweepers uitkoos om de zen politieken moord uit te voeten, zijn wereldschokkend geweest. D|e Duitsche mark, wier bestaan na den oorlog kwijnende werd, kreeg als gevolg van deze geruchtmakende daad nog grooter knak en ging den zeer be- dienkelijken kant op van de naburige Oostenrijksche Kroon. Als tweede on middellijke oorzaak van deze poging om langzamerhand het monarchale stelsel weer in Duitsehland in te voeren, kW am de politieke terugslag der andere par tijen, en dezer dagen bracht de pers het bericht, dat in 3e lezing de wet, „tot bescherming der republiek" in den Rijksdag werd aangenomen, waardoor de positie van het thans zittende KaJjinet Weer werd versterkt. De Iersche burgerstrijd loopt waar schijnlijk op haar laatste beenen. Een zucht van verlichting zal niet alleen 'hier te lande opgaan bij het courantenlezend publiek, dat deze taaie kwestie beu is geworden, maar ook in Londen, waar m;en eindelijk eens. hoopt te kunnen op staan, zonder onmiddellijk de gedachte te voelen opkomen„hoe krijgen we dat zaakje met Ierland in orde". De rebellen, met hun hoofdleider de Valera, zijn thans zoodanig in 't nauw gedreven, dat er schijnbaar geen ont komen meer aan is. Zij hebben dan ook voorstellen gedaan om! tot een vergelijk te komen- Doch dit is door de voorloopige Ier sche regeering geweigerd en, van haar standpunt bezien, volkomen juist, omdat, na misschien* een korte rustperiode te hebben genoten, Ierland bij de miinste aanleiding opnieuw het tooneel van een guerilla-oorlog zou worden. De strijd moet nu maar uitgevochten worden toe aan „the bitter end". In de verklaring die de Iefsfché'-regeering heeft gepufcli- FBECO'S ZENUWTABLETTEN, tegen examenvrees, slapen loosheid, onrust, gejaagdheid. Per koker 60 ct. FBECO'S MAAGTABLETTEN, tegen div. maagkwalen, als maagzuur, op risping, gebrek aan eetltist enz. Per koker 60 ct. FBECO'S HOOFDPIJNTABLETTEN, per koker 45 ct., binnen 10 min. af doende tegen de hevigste hoofdpijn. FRECO'S ZENUWHOOFDPIJN- POEDEBS, tegén Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden, per poeder 8 ct. Per doos k 25 stuks f 1,70. Honderdon ongevraagde dankbetui gingen ontvingen wij reeds. Bovenstaande tabletten ztfn verkrijg baar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE te Zierikzee, L. G. v. ZALTBOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. Haringplaats, Middelburg. Iemand onzer zal steeds gaarne ten Uwent plannen voor geheele of gedeeltelijke Meubileeringen komen be spreken. ------- Een echte koken 3 CT. en is «Altijd t gi voorzien van den naam [A.MIJHHARDT met handteekerunQ ceerd in verband 'met de voorstellen der rebellen wordt o.a. gezegd „Een vrede, gegrondvest op eën vergelijk m'et troepen, die zich gedroegen, zooals de rebellen deden, zou een te kostbare vrede Zijn voor dé Iersche natie". Hieruit blijkt wel dat men vastberaden zal voortgaan tot de macht van de Valera c.s. totaal is gefnuikt. De slepende ziekte waaraan de Haag- sche conferentie sedert Jiaar bestaan leed, is den patiënte tenslotte noodlottig ge- IWiorden- Zij is haar vele voorgangsters gevolgd naar het rijk der vergetelheid. Jammer voor ons land. Hoe graag had- dien wé willen médedeelen„van Den Haag btegint de victorie; een lichtpunt is ontdiekt aan den inktzwarten Euro- peeschen diplomatieken hemel". Helaas... het heeft niet Zoo mogen zijn. Het Rus sische probleem blijft dus onopgelost tot schade van Rusland en Europa. De Fran- sche gedelegeerden hebben het voetstuk van den conferentietroon omvergehaald, door te zeggen„wanneer de sovjet gedelegeerden met geen vast omlijnde plannen komen is er met hen niet te praten". De Engelschen werden tot deze zienswijze overgehaald en.... afbreking der onderhandelingen was 't noodwendig ge volg. Jammer voor den Haag, voor Neder land, fe|n vooral voor mjannen als nur. Patijn en prof. Struijekéri, welke in deze hooge vergadering uitnemend werk heb ben verricht. Waarheen thans Welk land is nu aan de beurt Zoolang Rusland geen positieve voor stellen doet en zijn afgezanten zich niet onthouden geheimzinnig diplomatieke rede voeringen te houden waaraan niemand houvast heeft, zoolang 'blijft alles bij 't oude- Maar dien weg moet het niet op'! Het is een klein lichtpunt in deze droeve geschiedenis, dat Krassin en Lit- Winof nu eindelijk pslf erkennen dat Moskou m'et verder strekkende voor stellen moet komen. De mijn- en spoorwegarbeidersstaking in Amerika. De gouverneurs van 26 kolehproducee- rende staten zegden president Harding telegrafisch hun medewerking toe bij Het uitvoeren van de regeeringspogingen om de mijnen te heropenen. Verder is er niets nieuws, behalve het feit, dat de kool- aanvoer afneemt tengevolge van onvol doende transportgelegenheid, als resultaat van de spoorwegstaking. Hoover, de voor zitter van de spoorarbeiders, maakt de mislukking bekend van alle pogingen om de staking van het personeel der spoor werkplaatsen te schikken en verklaart, dat de raad niet langer poogt een regeling te treffen. In verschillende deelen des lands duren de wanordelijkheden sporadisch voort, maar ze zijn niet zoo ernstig, dat de aanwending van militairen noodig wordt geacht. De spoorstaking doet zich in het heele land gevoelen in de geleide lijke vertraging van de diensten en hét supprimeeren van verscheidene treinen. Een zonderling gekozen gemeenteraad. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezin gen te Metz was verzuimd om aan meer dan duizend kiezers een stembiljet uit te reiken, terwijl op de lijsten verschillende namen stonden van militairen in den oor log gesneuveld. Verder waren 1500 biljet ten niet gedistribueerd, omdat de adrèssèn verkeerd waren. Tegen de geldigheid van deze verkiezing was geprotesteerd bij do

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1