Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Woensdag 12 Juli 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: HINDERWET. HINDERWET. Bakkersnachtarbeid. Afgifte van arbeidskaarten ingevolge de Arbeidswet 1919. buitenland. binnenland. Uit Stad en Provincie. FRECQ'S ZENUWTABLETTEN Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Versohijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10799. Ending op den dag van uit- Dir. A. J, DE LDOZE Jr. Ulte.-Rsdsct. N. J. HOSTE* ««ve ™r n™- De COMMISSARIS TAN POLITIE maakt bekend dat het op Donderdag 13 Juli ten STRENGSTE VERBODEN IS de Op tochten te volgen. Hy verzoekt tevens den Ingezetenen er voor te zorgen, dat zich geen voorwerpen op den openbaren weg bevinden, die het vrije verkeer daar over kunnen belemmeren. De COMMISSARIS VAN PO LITIE maakt den bewoners van de straat, waar door de Allegorische) Optocht trekt, opmerkzaam, dat enkele wagens een hoogte hebben van 6 M. Zij moeten hunne vlaggen dus niet lager dan 6 M. boven de straat uithangen of moeten ze intrekken, dat ze niet buiten de' trottoirs of waar de breedte van de straat zulks nog niet toelaat, buiten de stoepen hangen. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor te Zie- rikzee, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in verband met het his torisch feest op 13 dezer, dien dag niet zullen worden uitgevoerd de tweede pakketpostbestelling de vierde brievenbestelling. De Directeur voornoemd, S. BEUMÉE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Xierikzie maken bekend, dat het verzoek ran P. DEN HAAN, Rijwiel- en Motor handelaar alhierom in het perceel kadastraal bekend in Sectie A, no. 2470, een benzine-motor van l3/« P-K-, tot het dry ven van een draaibank: en slijpsteen te mogen plaatsen, door hen is ingewilligd. Zierikzee, den 8 Juli 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van J. C. A. RIBBENS te Rotterdam, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie F, No. 790, een ruwol a-motor van 9 a 10 paardekracht voor het drpvèn eener erwten leesmachine met elevator te mogen plaatsen, deor hen is ingewilligd. Zierikzee, den 8 Juli 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Toelating Leerlingen Open bare Lagêre School A, op 1 September 1922. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de aangifte van Leerlingen voor de Openbare Lagere School A kan plaats hebben op Zaterdag 22 Juli 1922 aan het Schoolgebouw aan de zuidzyde van het Kerkhof, des avonds 7 uur. De leerlingen moeten op 1 September 1922 een leeftijd bereikt hebben van tenminste 5 jaar en 8 maanden, zij moeten dus geboren zijn vóór of op 1 Januari 1917. Zixrikzee, den 11 Juli 1922. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzie brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat het, ingevolge het bepaalde by artikel 35 der Arbeidswet 1919, onder meer is verboden bakkersarbeid te verrichten tussohen 8 uur des namiddags en 6 uur des voor middags. Van dit verbod zijn uitgezonderd: a. de Zaterdag tusscben 4 en 6 uur den middags b. tien andero dagen in het kalenderjaar tusschen 4 en 6 uur des voormiddag», op de arbeidslijst of een daarnaaèt opgehangen kennisgeving vermeld c. de Maandag tusschen middernacht en 6 uur des voorraiddags, voor aoover betreft het stoken van ovens door één persoon in de broodbakkerij d. het afdekken van roggebrood in de ovens en bet halen van roggebrood uit de ovens door het hoofd of den bestuurder met toestemming van het districtshoofd of, in beroep, van den Minister van Arbeid; e. broodbakkerijen met ten minste zes bakkersgezellen van 5 tot 6 uur voormiddags en op Zaterdag bovendien van 3 tot 5 uur voormiddags, met vergunning van den Minister van Arbeid. Het hoofd of de bestuurder van een onder neming, die in den regel zonder hulp van anderen bakkersarbeid verricht, mag eohter tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags bakkersarbeid verrichten, indien hg daartoe vergunning heeft. De aanvraag om zoodanige vergunning wordt gericht tot den Burgemeester der gemeente, waar de broodbakkery gevestigd is. Formulieren voor deze aanvraag zjjn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Zibiikzbb, 11 Juli 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, De BURGEMEESTER van Ziirikzm brengt het volgende onder de aandacht van belang hebbenden met betrekking tot de afgifte van arbeidskaarten ingevolge de Arbeidswet 1919. De Arbeidswet 1919 eischt arbeidskaarten niet alleen voor gehuwde vrouwen en jeug dige personen (dat zjjn arbeiders beneden 18 jaar), die in fabrieken of werkplaatsen werkzaam zjjn, maar voor alle tot deze beide eategoriën behoorende personen, die in een onderneming of daarmede gelijkgestelde ljnrlchtlng of tak van dienst arbeid ver richten. Tot deze gelijkgestelde inrichtingen en takken van dienst behooren a. inrichtingen tot het verplegen van zieken inrichtingen of takken van dienst onder beheer van het Ryk, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk liohaam, van rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen of van stichtingen, voor zoover aldaar werkzaamheden plogen voor te komen als in een fabriek of werkplaats, een winkel, een apotheek, een koffiehuis of een hotel plegen te worden verricht; c. kantoren van personen, die een vrjj beroep uitoefenen, zooals advecaten, procu reurs, zaakwaarnemers, notarissen en accoun tants, van rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen en van stichtingen d. sociëteiten; e. in aanbouw of aanleg, in herstelling of in slooping zjjnde bouwwerken, uitge voerd in eigen beheer. Het onderscheid, dat de Arbeidswet 1911 maakt tusschen personen van 17 Jaar, die arbeid v< rrichten, welke krachtens art. 5 dier wet slechts voorwaardelijk is toegestaan, en de overige 17-jarige arbeiders, voor wie geen arbeidskaart wordt gevorderd, is in de Arbeidswet 1919 vervallen, daar deze wet zoowel voor de byzondere bescherming, welke artikel 10 aan jeugdige arbeiders verleent, als voor die, welke uit de bepa lingen omtrent arbeids- en rusttijden voor jeugdige personen voortvloeit, eenzelfde leeftijdsgrens (18 jaai) stelt. De arbeidskaart voor een gehuwde vrou welijke arbeider is slechts geldig gedurende het kalenderjaar der dagteekening van de kaart. Toor haar moet dus elk jaar-opnieuw een kaart worden aangevraagd. Voor het geval een persoon arbeidt in een andere gemeente dan die, waarin hy woont, moest volgens de Arbeidswet 1911 de arbeidskaart worden mede-onderteekend door of vanwege den burgemeester van de gemeente, waar de arbeid wordt verricht. Deze bepaling is niet in de Arbeidswet 1919 overgenomen, zoodat dus deze mede-onder- teekenlng Is vervallen. Voor kinderen beneden 14 Jaar of nog leerplichtig mogen voortaan geen arbeids kaarten worden afgegeven. ziikikeii, 11 Juli 1992. De Burgemeoster voornoemd, A. J. F. FOKKER TAN CRAYESTEYN TAN RENGERSKERKE. Een Troonpretendent voor Rusland. De „New York He.raldM weet te mel den, dat zich een nieuwe monarchistische beweging in Rusland heeft baan gebro ken. De monarchistische agenten, die een buitengewone activiteit aan den dag leggen, staan tusschen de witte Russen en de bolsejwisten. Zij bevestigen, dat talrijke bolsjewisten bereid zijn om over den terugkeer van een Romanoff te on derhandelen, liever dan het l'and in den anarchistischen chaos te laten wegzinken. Grootvorst Nicolaas, die momenteel te Cannes vertoeft, schijnt de favoriet voor den troon te zijn Hij heeft reeds eeh menigte Russen ontvangen, die zeggen vertegenwoordigers te zijn van revolu tionaire fracties uit Rusland. Onverwachts zou ook generaal Broessiloff, die men aldus de „New York Herald" als een der steunpilaren van der partij der sov* jets beschouwde, zich in deze zaak ge mengd hebben. De generaal zou n.l. aan grootvorst Nicolaas een brief hebben geschreven, waarvan de „New York Herald" een copie 'bezit en welke op 19 Juni geda teerd is. In dit sehri/ven zou worden gezegd, dat de sociale en economische toestanden zoo niet langer kunnen voort duren. Vlakweg vraagt Broessiloff dan aan den grootvorst het land uit deze ellende en schande te redden. Hij ver zoekt den vorst zelf naar Rusland te komen en een beweging op touw tc zetten, welke door een operatie van ge> neraal Wrangels troepen zou gesteund worden. Grootvorst Nicolaas zou evenwel te genover deze nieuwe strooming scep tisch gestemd zijn en zijn expert heb ben opgedragen de authenticiteit van de missive te onderzoeken. Dezen zouden hebben verklaard, dat het schrijven het moet anders al geraffineerd rijn na gemaakt echt is. De toestand in het Buhrgebied. De toestand in het Ruhrgebied begint zich verder toe te spitsen, daar de radi cale agitatie onder de mijnwerkers toe neemt en de leiders der organisatie bij den dag aan invloed op de arbeiders verliezen. - Van de, tegelijk met een strooibiljet, waar in tot de algemeene staking werd aange spoord, aan de arbeiders uitgereikte stem biljetten is reeds een aanzienlijk deel onderteekend en bevestigd bij de vertrou wenslieden ingekomen. De sterke agitatie van communistische zijde heeft in zooverre succes gehad, dat het hun gelukt is, de gedachte van den klassenstrijd bij breede lagen ook van die arbeiders ingang te doen vinden, die tot nu toe van de com munistische denkbeelden niet gediend wa ren. Tegen de algemeene staking zijn voorloopig nog de christelijke en de Pool- sche organisaties, maar ook daar is de stemming in vele gevallen twijfelachtig. Het plan der communisten is, zooals uit gevonden documenten blijkt, niet alleen de algemeene staking in den mijnbouw) te doen uitbreken, maar deze ook op andere bedrijven te doen overslaan. De communistische bladen van het district en ook de meer socialistisch gekleurde organen, trekken de laatste dagen in scherpe bewoordingen van leer tegen de werkgevers. Er wordt tot openlijk geweld aangespoord en met onverholen leedver maak geoordeeld, dat de algemeene sta king den burgeroorlog na zich zou slee pen. Men verwacht in werkgeverskrin gen in het district, dat de algemeene sta king of een partieele binnen afzienbaren tijd zal uitbreken. De Bolsjewikl en het Christendom. De autoriteiten te Moskou, Petrograd en andere steden hebben de leden der katholieke gemeenten gesommeerd, om hun fiat te geven op de strenge voor waarden, waaronder ze aan hun kerk trouw mogen blijVen. Die voorwaarden zijn ten eenenmale in strijd met de geloofs- en godsdienstprincipes der ka tholieke kerk, afgezien nog daarvan, dat ze een absoluut verbod inhouden van kansel-critiek op de sovjet-autoriteiten. De gemeentenaren worden aansprakelijk gesteld voor het gedrag hunner geeste lijken. De kinderen mogen tot hun 18e jaar geen godsdienstonderwijs ontvan gen, iets wat voor den katholiek vdi- strekt onduldbaar is. Worden de voor waarden niet geteekend, dan zullen de kerken onherroepelijk worden gesloten. Onrust in Bulgarije. Zaterdag en Zondag hebben in Bul garije enkele sensationeele misdaden plaats gehad. Een bekend democraat werd Zaterdagavond voor zijn woning doodgeschoten, en een gevangenisinspec teur werd eveneens vermoord Voorts werd ten huize van een socia- listiscben advocaat een pakje bezorgd, dat een blik sardine heette te bevatten, doch dat een helsche machine inhield. Bij afwezigheid van den advocaat werd het pakje geopend door zijn particu lieren secretaris, die door de ontploffing letterlijk aan stukken werd „gereten. Ook de eehtgenoote en een kind van den advocaat werden door de ontploffing ernstig gewond. Te Wranja trachtte een bende het koninklijk paleis binnen te dringen. Bij het gevecht met de paleis wacht werd een schildwacht gedood. De gevolgen van den hongersnood. De verwachtingen van Nansen omtrent de gevolgen van den hongersnood in Rus land zijn in vervulling gegaan. Van af het 'begin der hongerellende zijn in Rus land 10 millioen menscJhen van honger gestorven. Het hoogste sterftepercentage Wijzen de Basjkiren-, Kirgiezsn- en Tar taren-republieken aan, welke van de Sov- jet-jegeering den minsten steun hebben ontvangen wat betreft levensmiddelen en zaaikoren. De Sovjet-autoriteiten bemoeien zitb voornamelijk met de werkelijk Russische bevolking, in de geprivilegeerde depar tementen verschaffen ze meer dan 100 van de in het steunprogram bedoelde hoeveelheden voedsel, ten koste van de andere departementen,' die een niet Rus sische bevolking hebben. Een. der districten, dat misschien wel het ergst heeft geleden, zag zijn bevol king teruggebracht van 1.400.000 tot bp 700.000; het verloor dus de helft. Dit hooge sterftecijfer is vooral te verklaren uit het feit, dat bijna de heele bevolking aan syphilis leed, een ziekte die het organisme ontzettend verrivakt. jDe prins van Piëmont naar ons land. De correspondent van de „Times" te Rome meldt, dat de Prins vftn Piemont, erfgenaam van den Italiaansehen trpon, aan het eind dezer maand met de krui ser „Francisco Ferruccio" een reis van twee maanden zal gaan ondernemen. Hi) zal op Zijn tocht o.a. c ok Amsterdam en Rotterdam aandoen. Vereeniging tot yerandering ran Door reeds nu gebleken instemlm|ing is de oprichting van de Vereenigiing tot Verandering van Kiesstelsel (C. E. van Koetsveld c.s.) verzekerd. De oprichting zal plaats hebben in een vergadering te Utrecht op nader vast te stellen da tum tusschen 18 September en 14 Oc tober, in W'elke vergadering ontwerp statuten en werkplan der vereeniging ter tafel zullen komen. De vereeniging zal vasthouden aan de E. V., maar acht het tegenwoordig kies stelsel verwerpelijk. Zij wil helpen zoe ken naar het voor Nederland meest ge schikte stelsel van E. V. Besprekingen op het Loo. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt, dat de Koningin jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, tijdelijk voor zitter van den ministerraad, pp het Loo ontvangen heeft, ter bespreking van den politieleen toestand. De voorzitters van de Eerste- en Twee de Kamer en de vice-president van den Raad van State zijn tot een conferentie op 't Loo uitgenoodigd. De opening yan de Staten-Generaal. Het Nederlandsche Correspondentiebu- reau in den Haag meldt dat de Koningin op Dinsdag 25 dezer persoonlijk de nieuw gekozen Staten Generaal zal openen en dat de opening van de gewone zitting in September zal plaats hebben door een oommissie van ministers. Minister Aalberse. De Tijd verneemt uit Den Haag dat, in tegenstelling met de verwachting, dat minister Aalberse zou heengaan, in lei dende kringen der rechterzijde bijzon der prijs wordt gesteld op het aanblij ven van minister Aalberse. Men is van meening, dat geen bewindvoerder beter dan hij in staat is, de continuïteit in de sociale wetgeving te verzekeren en met name om ook hierin de bezuinigüng door te voeren, welke volgens den eisch der tijden en van rechts en links voor alle departementen gebóden is. Het staat volgens dat blad, dan ook vrijwel1 vast, dat minister Aalberse blijft. Landbouw-ongeyallenwet. Naar het Centrum verneemt, zal de Landbouw'ongevallenwet 1 September e.k. worden ingevoerd, met de bedoeling, dat ze dan op 1 Januari 1923 in wbrking ♦reedt. ZIERIKZEE. In verband met de ko mende feesten, moeten wij enkele etalages vermelden, die de aandacht waard zijn en wel n.l. Ie. van de hee- ren S. Ochtman Zoon, boekhandel alhier. Deze firma heeft een keurcollectie fraaie oudé boekwerken geëxposeerd, die den liefhebber doet watertanden. Keurig in leer gebonden, met wapens versierd, den tekst verduidelijkt met et sen, prijkt in de etalage een heele serie van Zeeland's Cronijk Almanach, w.o. vele exemplaren uit het laatst der 18e eeuw. Voorts hangen er naast een por tret van dien held van Zierikzee in 1572, mr. Lieven Jansz. Kaarsemókër, vervaar digd door den heer G. H. Breetvelt, fraaie oude platen van beroemde Zeeu wen, als de Ruijter, Joos de Moor, Evertsen's, Banckert, etc. etc. Mede trekt de aandacht een exemplaar der Zierikzjeesche Courant anno 1805. Het is een voor den boekhandel pakke(nde reclame en geheel in de lijn met be trekking tot 't historische feest. De 2e etalagfe, die wij willen vermelden, is die van d<en heer W. Merle, die op zijn terrein getracht heeft naar voren te brengen, wat onze voorouders op 't gebied van koffie en drank gebruik ten. Eenige fraaie antieke voorwerpen, w'.o. een tinnen schenkkan, theeblad met Chineesch porcelein, oude zwarte flesch etc. etc. heeft de heer Merle voor zijn ramen tentoongesteld. De firma Weltevreden-Hage, op de. Appelmarkt, heeft eveneens extra werk gemaakt voor 't komende feest, op 'i gebied van muziek. Voor een der ramen staat een gramo- phoon zonder hoorn, in den vorm van een Schwarzwaldhaus, waaraan zelfs het typische molenrad niet ontbreekt. Het minutieus nagebootste huis staat te mid den van een perk met bloemen door dén bloemist Antheunisse met zorg daar aan gebracht. Dit „muzikale huis" is iets nieuws op het gebied van grammophoonbouw. De heer Schell, vleeschhouwer alhier, heeft voor zijn groote spiegelruit het overbekende, in een.groot Ned. Dagbl. tot in 't oneindige, voortdurende verhaal van Jopie Slim en Dikkie Bigmans, als actuali teit in beeld gebracht. tegen slapenloosheid en examenvreea zjjn de beste, weigert minderwaardige duurdere. Por koker 60 oent. Verkrijgbaar Drogisteryen v. d. VALK en GUDDE, Zierikzee, L. G. ZALT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEÜNE te Stavenisse. Een echte koker CT. en is altijd h voorzien van j den naam [A.MIJHHARDT mei handleekenlng Belangstellenden, en wie stelt daar geen belang in, kunnen de twee vriendjes thans in levenden lijve gaan bewonderen bïj heer Schell. - Bij den heer J. van der Wal te I Bruinisse is thans verkrijgbaar „De Vlaamsche Passementwever" of „De Kerk- hervorming voor 300 jaren", door A. de Vlieger, vroeger burgemeester van Herkingen. i De eerste druk verscheen in De'cem- her 1868, de tweede in Aug. 1885; door de zoon van den schrijver, J. A. de Vlieger, werd (pen een voorwoord ge- schreven ter aanbeveling. Thans ver- j schijnit de „Djerde Druk", waarbij de j uitgever gewaagt van de welwillendheid, tot het verieenen van 't auteursrecht door de vorige uitgevers, de heeren de Looze Waale, terwijl hij tevens mede- deelt, dat de oorspronkelijke vorm, taal' j en stijl onveranderd is gebleven, alleen een viertal fraaie platen Zijn tusschen den tekst gevoegd, n.l. een reproductie van den St.-Lievensmonstertoren en -Kerk (vóór den brand van 1832), het kloos- ter „Sion" onder Noordgouwe, het kloos- ter „Bethlehem" te Ellemset en het Min nebroedersklooster te Zierikzee (een heel weinig bekende reproductie). De fraai linnen omslag is versierd met teekeningen, o.a. van de Nobelpoort, de St.-Lievensmonstertoren, een tweetal wa pens en penningen uit het begin van den Worstelstrijd tegen Spanje. Deze fraaie uitgevoerde teekeningen blijkein vervaardigd te zijn door den heer L. W. Zoeter. Wat den inhoud betreft, deze is bij vele ouderen onder ons wellicht bekend, doch het lijkt ons gewenscht, ook voor de jongeren, dit boek nog eens te lezen. Ze zullen daaruit kunnen zien, hoe nu 3 eeuwen geleden op ons eiland helt Protestantisme baan brak en de eerste „hage"preeken door Vlamingen werden gehouden op verschillende, nu nog be staande en bekende plaatsen op Schou wen. Zij zullen daaruit kunnen lezen hoe de toenmalige overheerschende Kerk zich met alle kracht tegen deze nieuwe leer verzette, maar onmachtig bleek de op komende vloed- van het Protestantisme in te dammen. Het boek behandelt in populairen vorm kleine episoden uit het leven der toen malige volgelingen en beschrijft den ge moedstoestand van vele wankelmoedigen die niet onmiddellijk mat hun leer kon den breken. We hopen dat dit bioek in vele han den mag komen. Ieder die belang stelt in de geschiedenis van ons eiland en in de opkomst, en de uitbreiding van het protestantisme sehaffe „De Vlaam sche Passement we ver" aan. -- Bij W. L. J. Brusse's Uitgevers-Maat schappij te Rotterdam, is verschenen een boekje van 103 pagina's, getiteld „In het Stervende Wolgagebied". Het is geschre ven door den heer Joh. Luger, journalist te Amsterdam, die voor het NederlandsCh Nansen-Comité, Rusland heeft bezocht. Het bevat een aangrijpend verhaal van zijn reis door de hongergebieden in Rusland. Het Secretariaat van gemeld Comité is gevestigd te Amsterdam, in „Het Scheep- vaarthuis". Secretaris is de heer D. Hudig, directeur der Kon. Ned. Stoomboot-Mij. aldaar. Vertegenwoordiger van dat Comité is voor Schouwen en Duiveland, de heer M. J. C. van der Kreke, adjunct-commies der registratie en domeinen te Zierikziee, door wiens tusschenkomst dit boekje ver krijgbaar is. De opbrengst zal strekken tot eenige leniging van den grooten nood, die nog steeds in 't Wolgagebied heerscht. We hopen en vertrouwen, dat velen zich geneigd zullen gevoelen, zoo'n boekje te bestellen. Het mag niet onder f 1 per stuk worden verkocht. Tijdens de generale repetitie van den optocht c.a. deed zich Dinsdagavond nog een klein incident voor, dat Won der boven wonder goed afliep. Bij den rondgang kwam een der paarden op het hoekgedeelte Mol—Dam te vallen, waardoor een jongen onder het dier geraakte. Bij den heer B. binnengebracht, was dr. v. d. Hoeven spoedig ter plaatse, doch deze kon gelukkig constateeren, dat het ongeval wellicht geen schadelijke ge volgen voor 't jongmensch zal hebben. In de sociëteit „Concordia" had na afloop der cavalcade c.a. de laatste bij eenkomst plaats van het hoofdcom'té met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1