Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende by do vnn Maandag 10 Juli 1922, no. 10798. BUITENLAND. I Lloyd George over de Mark. i Lloyd George heeft zich Woensdag toen hij een afvaardiging van Lancas- hiresche katoenspinners ontving, bezorgd uitgelaten over de snelle daling van de miark. Niemand, zoo zeide hij, had vroe ger voorzien dat de mark zoo zou da len, dat er 2000 voor een Engelseh pd. te krijgen zouden zijn, met het voor uitzicht op een nog scherper daling. De mark is op hol, geslagen en niemana weet waar zij stil zal komen te staan. Ik verontrust mij over de vooruitziöh- ten in Duitschland. Allies wat ik ver> neem versterkt mijn ongerustheid. Wij staan voor een ernstige gebeur- lijkheid, namelijk dat in het sterkst ge- industraliseerde land van Europa, na het onze, de werklui 40 of 50 pet. minder verdienen dan blij' otis en dat dit land zijn goederen over de heele wereld zai verzenden. Men zou Engeland niet vol komen weerloos kunnen laten tegen zul'ke mogelijkheden en ik ben overtuigd, zeide Lloyd George verder, dat de tijd zal komen wanneer men zal inzien, dat wet gevende maatregelen volgens dezelfde be ginselen als de Safeguarding of Indus tries-wet onmisbaar zullen zijn, niet bij wijze van tarief, maar bij wijze van muur tegien een vloedgolf, die uit een buitengewonen storm is voortgekomen. De opstand in Boekhara. Van sovjet-zijde wordt medegedeeld, dat aan 't hoofd der opstandige beweging in de distrieten Ferganski en Boekhara de vroegere Turksche generaal Enver Pa cha staat. Duizenden werkloozen steunen de opstandige beweging. De vroegere emir van Boekhara, die door de bolsjewiki onttroond is, neemt eveneens deel aan den opstand, met den generalen staf, bestaande uit vroegere ambtenaren, terwijl hij de beschikking heeft over de rest van zijn vroeger leger. De sovjet-autoriteiten hebben aan de op standelingen belangrijke politieke en eco nomische concessies toegezegd. Zoo hebben zij aangeboden, den vrijen handel voor Boekhara te herstellen, waar door de kooplieden uit Boekhara in staat zullen worden gesteld, in geheel Rusland vrijen handel te kunnen uitoefenen. Derge lijke hervormingen zullen ook in Tur kestan worden ingevoerd. Dringend verzoek om hulp voor Oostenryk. Een noodkreet en een dringend verzoek om hulp vormen de hoofdpunten van een belangwekkende nota, die de Oostenrijk- sche gezant te Parijs aan de Commissie van Herstel heeft gericht. Hij zegt het vol gende: Wanneer Oostenrijk niet terstond wordt ontheven van de aanspraken der crediteuren-landen op de Oostenrijksche douane, bosschen, domeinen, zoutmijnen en het tabaksmonopolie, zal een financi- eele debacle onvermijdelijk zijn. De crisis is erger dan ooit te voren. Ieder stadium van Oostenrijks inzinking wekte het besef van de noodlottige gevolgen, maar telken male verflauwde dat bewustzijn weer, tot dat een nieuwe kracht de andere naties weer wakker schudt. Het gevaar is thans ten top gestegen. De Oostenrijksche kroon is dermate gedepreciëerd, dat zij weldra door iedere bank van de wereld als volko men waardeloos zal worden geweigerd. De gevolgen van Oostenrijks bankroet zouden niet alleen van financiëelen aard zijn, maar zouden ook een sociale beroe ring en een politieke debacle teweeg brengen, die de naburige landen zouden nopen om eenige orde in Oostenrijk te scheppen, waaruit internationale naijver en conflicten zouden kunnen ontstaan. In welsprekende bewoordingen wordt in de nota verklaard, dat 't kritieke oogen- blik voor Oostenrijk is aangebroken en wordt uiteengezet, wat Oostenrijk heeft gedaan om een financiëele krach te voor komen. Ten slotte wijst de alarmeerende nota op de wenschelijkheid, om in Centr. Europa het evenwicht te bewaren. De nota baarde in de Commissie van Herstel veel opzien en maakte vooral die pen indruk op de Franschen, die een terugslag van Oostenrijks debacle in Duitschland vreezen. Het wordt onzeker geacht, of Oostenrijk nog kan worden ge red, maar men ziet in, dat er geen tijd verloren dient te gaan om maatregelen te treffen. Men vermoedt, dat de Commissie van Herstel nog deze week een beslissing zal nemen. Een paniek in oen tunnel. Op de New Yorksche Underground Railway heeft een ongeluk plaats ge vonden, dat vrij goed is afgeloopen. Een expresstrein bleef in een der tun nels, tengevolge van kortsluiting, plotse ling staan. Door vonken vlogen de gas sen, diie zich in dien tujnnel hadden opgehoopt» in brand, en er volgden ver scheidene hevige knallen. In den trein ontstond een wilde paniek, en ofschoon het personeel alle moeite deed omi de passagiers te bewegen de ramen geslo ten te houden, sprongen een paar hon derd menschen uit de wagons op de baan, waar ze tengevolge van de scherpe gassen in zwijm vielen. De gevallijnen raakten in de paniek natuurlijk onder den voet. Van buitenaf werd weldra hulp ge bracht, en werd een reddingsbrigade er op uitgestuurd, en weldra had men 170 bewustelooze mensehen in de open ludht getransporteerd, waar het grootste deel weer werd bijgebracht met behulp van zuurstof. De ernstige gevallen werden naar de stadsziekenhuizen vervoerd. Een paar jaar geleden had een ge lijksoortig ongeluk plaats, waarbij 180 passagiers aan gasvergiftiging ten offer vielen. Ontaarde kinderen. - Te Fumichoü in Calvados (Frankrijk) hebben een landbouwer4 en zijn vrouw zich op vreeselijke wijze vergrepen je gens den bejaarden vader van den man. De oude was zwakzinnig, en in zijn hulpbehoevenden staat door zijn zoon en schoondochter in huis genomen. Ze lieten hem hard werken en voor wat hij inbracht kreeg hij een karig maal in ruil. Toen in den afgeloopen winter de vrouw zich er over beklaagd had, dat de stumper hun meer kostte dan hij inbracht, hebben ze hem in een aan alle kanten vrijstaande schuur gevuld met hooi, opgesloten, alwaar de knecht hem eens per dag wat voedsel bracht. De oude man had er één enkele deken als eenige beschutting tegen de vlijmen de koude, die aan alle kanten de schuur binnendrong. Den 23en Jan. constateerde de knecht, dat de grijsaard ziek was. De ontaarde kinderen gingen niettemin naar de markt, alsof er niets gaande was. Toen ze terugkwamen, was de on gelukkige dood. De dokter constateerde dubbele hersencongestie, door koude ver oorzaakt. De man was letterlijk van koude omgekomen. De rechtbank te Caen heeft het misdadige landbouwerspaar ge vangenisstraffen opgelegd, n.l. 3 jaar aan den zoon, en 2 jaar aan de schoon dochter. Zyn kinderen verdronken. Voor de gezworenen van „de Cötes du Nord" sttond dezer dagen een m|aln terecht, Hüguet, die zijn vier kinderen verdronken heeft. Huguet, een boer uit Bois-Mottay (Fr.) leefde In onmin met zijln vrouw, die hij slecht behandeldè, en mishandelde, zóózeer, dat de vrouw moest vluchten en de wijk nam naar een oom. Haai vier kinderen, waarvan het oudste, een meisje, acht jaar, het jongste, een jon gen, zeventien maanden oud was, liet zij bij haar vlucht op de boerderij van haar man achter. Na enkele dagen kwam de vader van de vrouw bij Huguet om de kinderen te halen, maar de boer weigerde zijn kinderen mee te gevan. Denzelfden avond ging Huguet naar de boerderij waarheen zijn vrouw gevlucht was en eischte van haar, dat zij met hem in de echtelijke woning zou terug- keeren. Wat de vrouw, die bovendien ziek was, weigerde. Daar Huguet zich bovendien bij het bezoek misdroeg werd hij door den oom van zijn vrouw van de plaats gezet. Huguet zon nu op wraak en besloot uitvoering te geven aan een dreigement, waarmede hij reeds herhaal delijk gepoogd had zijn vrouw bang te maken: de kinderen te dooden. Eerst dronk hïj leen massa brandewijn om moed te vinden voor zijn onmenschelijk werk, vervolg/ens nam hij hel jongste kind en ging het verdrinken in een vijver didhc bij de boerderij. Nog driemaal heeft het monster den afgrijselijken gang van het huis naar het water gedaan, telkens met een weerloos kind in zijn armen. Toen de misdaad volbracht was, heeft Huguet zich verder bedronken; een buur man vond hem ronkend liggen aan den vijverkant. Huguet heeft nooit eenig berouw over zijn misdaad getoond; wel heeft hij te leurstelling getoond, dat zijn vrouw het verlies van haar vier kinderen overleefd heeft. Op de terechtzitting heeft Huguet het voorgesteld "alsóf het zijn bedoeling was geweest na den' moord op de kindereln ook zichzelf van het leven te berooven. BINNENLAN D.' Nederlamlsche Stnatsleeiiing. Op 14 Juli a.s. wordt de inschrijving opengesteld op de 6 o/o Nederlandsche 1922 B, groot f 150,000,000 tot den koers van 98 "/o. De leening heeft een loop tijd van 50 jaar. Vóór 1 Maart 1923 zal niet tot aflossing of conversie kun nen worden overgegaan. Aflossing a pari voor het eerst op 1 Maart 1923. De uit gifte geschiedt tegelijkertijd in de Ver. Staten van Amerika door de firma Dillon Read Co. te New-York op de voor waarden van het door deze firma uit te geven prospectus. Do Koningin naar Christian!*. Morgenbladet verneemt, dat Koningin Wilhelmina het plan heeft, dezen zomer of in den herfst een officieel bezoek aan het Noorsche hof te brengen. Engeland-Nedorlan d De verbinding tussehen Engeland en Nederland, door middel van een nieuwe telefoonkabel, is thans tot stand gebracht. Zaterdag werd bij Domburg het laatste stuk kabel aan wal gebracht ën even later mlet Londen gesproken. De Kamerverkiezingen. Bij de gehouden loting, noodzakelijk geworden, doordat eenige candidaten meermalen gekozen waren, zijn, behalve de vrijzinnig-democraten, wier namen wij reeds hebben gemeld, n.l. Oud, Ebete en Ketelaar, nog aangewezen: voor den heer Braat (Plattelandersbond) de heer R. F. de Bo)er, te Siddeburen (gem. Slocbteren) en voor baron L. F. J. M. van Voorst tot Voorst (R.-K. Staats partij) de heer C. Knigge te Wilnis. Daarop is de offic-ieele uitslag be kend gemaakt die ten opzichte van de gekozenen geheel overeenstemt met de voorloopige, die wij reeds Vrijdag pu bliceerden. Volgens mededeeling van het verkie zingsbureau is nader gebleken dat van de anti-revolutionairen niet gekozen is de heer Leenstra, maar prof. dr. Hugo Visscher, hoogleer aar te Utrecht Naar De Tijd meldt, zal mr. P. J. Reijmier, voor een hernieuwing van zijn Kamerlidmaatschap bedanken. Zijn opvolgster op de katholieke lijst der kieskringen Haarlem en Den Helder (no. 4) is mevr. S. Bronsveld—Vitringa, die, zooals bekend is, ook is gekozen in den kieskring Amsterdam1. De vijfde candidaat op de lijst Haar- lemj-Helder is de heer A. B. Miehielsen, voorzitter van dien Raad van Arbeid te Haarlem. In ons jongst verseh|enen nummier hebbfen we al de 100 nieuw gekozen Tweede Kamerleden gemeld, benevens de stand der partijen. In verband met den uitslag laten we hieronder nog eehige bijzonderheden volgen De nieuwe Kamer zal thans 7 dames in haar midden zien, n.l. de dames Groe- newieg, Westerman, Catz, mr. v. Dorp, de Vries, Bronsveld en Bakker—van Nort. Ongeveer 400,000 kiezers hebben hun plicht verzaakt, terwijl het aantal on geldige stemmen circa 50,000 bedraagt. Voorts werden er 215 duizend stem,- men uitgebracht op lijsten die geen zetel kregen. Er zijn vijf ministers gekozen. Als zij aan het bewind blijven, nemen zij geen zitting als Kamerlid en treden dus vijf anderen in hun plaats. Minister Ruys de Beerebrouck wordt dan opgevolgd als Kamerlid door den heer P. J. Rutten; minister De Geer door jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg; minister De Visser door dr. H. J. Lovink (directeur- gereraal van den Landbouw); minister Heemskerk door den heer C. H. van defer Heuvel en minister Van Dijk door den heer Th. Heukels. Van de aftredende Kamerleden, die zich opnieuw candidaat lieten stellen, zijn niet hferkozen, de heeren A. H. Arts (R.-K.), jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn (onafhankelijk vrijz.-dem.), M. I. W. J.Bijleveld (Vrijheidsbond), F. W. J. Drion (Vrijheidsbond), mr. dr. H. A. G. van Groenendael (R.-K.) L. dn Groot (Vrijheidsbond), P. J. J. Haaze- voet (R.-K.), J. F. Heemskerk (A.-R.), jhr. W. C. de Jonge (S. D. A. P.), H. Kolthek (S. P.), J. W. Kruyt (commu nist), mr. dr. A. R. van de Laar (Christ. Soc. Partij), jhr. R. R. L. de Mjuralt (Vrijheidsbond), F. L. Ossendorp (S. D. A. P.), P. Otto (Vrijheidsb.), E. Rugge (S. D. A. P.), A. P. Staalman (Christ.- Dem.), B. J. van Stapele (S. D. A. P.), en E. M. Teenstra (Plattelander). Uit 'Stad en Provincie ZIERIKZEE. Verschenen is thans 't of ficieel programma van de buitengewone feestviering voor Sch.—Duiveland te Zie- rikzee op 13 Juli a.s., ter herdenking van het feit, dat 350 jaar geleden Zierikzee met haar omgeving de zijde van den Prins van Oranje koos. De indeeling, die we reeds eerder mededeelden, laten wij hier onder nogmaals volgen: 7 uur v.m. Trompetgeschal; herauten te paard; 8 uur v.m. aankomst der vloot; landing der bevrijders; 9 uur historische optocht; 10 uur v.m. feestrede van jhr. E. van Bose in de Nieuwe Kerk; 11 uur v.m. uitreiking der prijzen schietvereeni- ging „Frederik Hendrik"; daarna Vaandel optocht; 12.30 uur n.m. uitreiking medailles bekroonde vaandels; 1 uur n.m. Vlieger wedstrijd; 2 uur Rijwielpolenaise; 2—3 uur muziek; 3.30 uur n.m. Historische Alle gorische optocht; 6 uur sprietloopen7 uur n.m. gymnastiek, te geven door „Rust Roest"; 8.30 uur n.m. Rijwielpromenade; 8.30—11.30 uur n.m. muziek; 11.30 uur n.m. Vreugdevuren. Des avonds zal het ver sierde feestterrein schitterend worden ver licht. De eigenlijke overgave der stad aan Jac. Simonsz de Rijck vindt des morgens kort na 8 uur plaats. De onderhandeling over de capitulatie tussehen den vloot voogd en burgemeester Jac. Jansz. Boeije 7ormt oi. een der meest pakkende mo menten in dil program. Het kieurigste deel van den optocht zullen hoogstwaarschijn lijk de 130 in 16e eeuwsche costuum ge- kleede meisjes uitmaken. Bij de repetities trokken zij nu reeds aller aandacht. Niet minder populariteit hebben de jon gens verworven, die het mondharmonica- orkest uitmaken. De beide leiders oogstten succes. De clou van het gansche feest vorrni natuurlijk de HistorisChe-Allegorische op tocht. Het historische gedeelte geeft een overzicht van de personen die in 1572 deel uitmaakten van de regeering onzer stad; voorts van hen die van uit Veere den overgang naar 's Prinsen zijde hebben bevorderd', enz. enz. Voorts komen verschillende Zeeuwsche zeehelden^ en admiralen in den stoet voor. Het Allegorische gedeelte omvat enkele praalwagens, voorstellende o. a. de be kende legende van Westen-Schouwen, een 16e eeuwsch oorlogsschip e. a. „Rust Roest" zal van 7—8 uur voor goede gymnastiek zorgen, zooals we dat van haar gewoon zijn. „Oud-Hollandsch" vuurwerk zal dezen feestdag besluiten. Men schaffe zich nog heden een pro gramma aan om vóór Donderdag op de hoogte te zijn, wat geboden wordt. Onze ruimte is te beperkt om meer aan het bespreken van het feestprogramma te wijden. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Eerbeek, Dr. P. Blaauw, predikant-directeur van het diaconessen- huis te Haarlem. Aangenomen: Naar Durgerdam (toez.) C. Ferguson, te Ernst (Geld Bedankt: Voor Driesum A. van der Kooy te Schoonrewoerd. Voor Kam pen N. WarmoltB Nzn., te Wezep. Voor Middelharnls D. E. J. Hupkes te Wanswerd a. d. Streek. Voor Ede H. A. Leenmans te Bodegraven. Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk bedroeg 1 dezer 256 (vorig jaar 240) en wel In Gelderland 28, Z.-Holland 47, N.-Holland 48, Zeeland 18, Utrecht 12, Friesland 23, Overysel 16, Groningen 28, N.-Brabant 23, Limburg 7, Drente 6. Het aantal beroepbare candidaten is 10. Geref. Kerken. Beroepen: Te Nieuweroord F. H. van Loon te Bergum. Bedankt: Voor Brussel P. Ch. van der Vliet te Hazerswoude. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Zutphen H. Velema te Kampen. Aangenomen: Naar Zwolle L. de Bruyne to Zaamslag. Naar Boskoop D. J. van Brummelen te Alphen a. d. Ryn. BedanktVoor Veenendaal P. de Smit te Oud-Beyerland. ZIERIKZEE. Donderdagavond 6 ure (O.T.) hoopt voor de Gemeente op te treden de Weleerw. Heer Ds. H. Jansen legerpredikant in algemeenen dienst. Geref. Gem. BedanktVoor Paterson (N.-Amerika), A. Verhagen te Middelburg. VAN HEINDE EN VER. De Britsche minister van gezond heid heeft een plan uitgewerkt, met het doel te trachten den stroom van ziekten tegen te houden, die reeds uit Rusland vloeiden over de midden-Europeesche grenzen. De opstandige beweging in Brazilië is geheel onderdrukt. De strijd tussehen regeeringstroepen en opstandelingen be perkte zich voornamelijk tot de beschie ting van het fort naby de stad Rio de Janeiro. De afgekondigde krijgswet blijft een maand van kracht. Boven Stettin (Noord-Duitsohland) heeft 'n onweer gewoed, gegaard gaande met een wervelstorm. Zes personen ver dronken door 't omslaan van schepen. In Noordelijk Lombardije (Italië) zijn door hagelslag groote verwoestingen aangericht aan de te velde staande ge wassen. Op sommige plaatsen ls de oogst volkomen vernietigd. Ook hebben vele woningen door 't noodweer geleden. In Engeland en Ierland hoeft vorige week een Btorm gewoed van ongekende hevigheid, die veel schade aangericht heeft. In Rusland regent het overvloedig hetgeen vooral in de centrale districten een fatale uitwerking heeft op 't gez taide. Ook met den aardappeloogst staat het niet gunstig. In 5 zuidelijke gouverne menten hebben slagregens eveneens groote scbade aan 't gewas toegebracht. Sedert het begin van den strijd te Dublin vielen in totaal 72 dooden en 281 gewonden. 1 In de kolenmijn van Nagymaüyor (Hongarije) is brand uitgebroken, waar door verscheidene arbeiders om 't leven kwamen. In Turkestan is een oproer uitge broken. Het geheele Ferangebled heeft zich tegen Sovjet-Rusland verklaard. In het Fransch-Zwitsersohe Alpen gebied heerscht een hittegolf, die de gletschers ongewoon snel doet smelten. Elf Petersburgache priesters zijn door de rechtbank te Moskou ter dood veroordeeld wegens verzet tegen de inbeslagneming van kerkelijke goederen, 53 hunner werden tot langdurige ge vangenisstraffen veroordeeld. Duitschland heeft den geallieerden doen weten, dat het onmogelijk de ver plichting kan blijven vervullen om 2 mlllioen ton steenkolen per maand te leveren. 11 Nov. is tot Fransche nationale feestdag verklaard. Duitschland heeft opnieuw een moratorium voor het betalen van de schadevergoeding aangevraagd. Bij de opening van den luohtdienst Batavia— Semarang—Soerabaja is een vliegtuig naar beneden gestort. Twee der inzittenden werden gedood. In het Duitsche steenkoolbekken van de Ruhr dreigt een mijnwerkers staking. In Nisjni Nowgorod wordt op het oogenblik een tentoonstelling gehouden, die echter niet al te gunstig begonnen is. Van de uit Moskou gestuurde inzen dingen is namelijk onderweg niet minder dan 37 procent gestolen en met de in zendingen uit andere plaatsen ging het al niet veel beter. De voortdurende daling van de Mark wordt in Duitschland algemeen met groote bezorgdheid gadegeslagen. Do prijzen in het binnenland loopen zeer snel op en de beurs wordt beheerscht door een woeste hausse van de effecten, die dag in dag uit met honderden per- oenten stijgen. Over Egypte is, naar de Time» uit Cairo verneemt, een golf van misdaad uitgebroken, die zich het ergst in de steden doet gevoelen en bij de regeering komen dagelijks van de zijde van het publiek klachten in over onvoldoende bescherming door de politie. 8owjet-Rusland en het Vatikaan hebben dezer dagen overeenkomsten getroffen over het zenden van een hulp expeditie aan de hongerlijdenden. De expeditie zal tegen 20 Juli vertrekken. Over Wieenen is een groote hitte golf gevarien. Tal van personen zijn door de hitte neergevallen. De jongste Fransche bevolkingscij fers, bekend gemaakt door het ministerie van arbeid, zijn -weinig bevredigend. Zij betreffen het jaar 1921 en stellen voorat te leur vergeleken bij de cijfers van 1920. Het aantal geboorten is verminderd dat der sterfgevallen is toegenomen en daar het aantal huwtelijkën in 1921 ook aanmerkelijk geringer is dan in 1920, valt het te voorzien dat het geboorte cijfer over 1922 weer aanmerkelijk lager zal zijn flan dat van het vorige jaar. In 1920 zijn er 834,411 kinderen geboren, in 1921: 818.395. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De Haagtche VandalenBurgem. en weth. van 's Gravenhage hebben besloten om den leerling van de H. B. S. in de Stadhouderslaan, die betrokken is by de baldadigheden, gepleegd aan een villa in aanbouw te Scheveningen, voor goed van die school te verwy deren. Ernstig auto-ongeluk. By de halte Nieuwe Weg te Soest, is de auto van den heer W. hoofd van de ohristeiyke school aldaar, in volle vaart tegen een pass8erende goederentrein opgereden. Van de inzittenden werd mevr. W. op slag gedood en de heer W. en een Duitsohe dame gewond. Een meisje kwam er zonder letsel af. De auto is geheel vernield. Moordaanslag en zelfmoord, Te Maas tricht heeft de 24-jarige Van Aalst, wonende in de Pieterstraat, blykbaar in een vlaag van jaloersohheid, eerst op zijn vrouw met een revolver geschoten en daarna zich zelf willen dooden. De vrouw is uiet gevaarlijk gewond Beiden zijn naar Calvariënberg overgebracht. De man is overleden. Een doodeljjke val. In den Haag is een glazenwasscher in de Laan van Meerdervoort door het uitglijden van de ladder waarop hy stond, zoo met het hoofdop de steenen gevallen, dat hy na eenige oogenblikken is bezweken. Storm. Te Enkhulzen is door den storm een zware iepenboom in de stadsgracht gestort, waar juist een diep geladen aard appelschuit passeerde. De schipper zag het gevaar aankomen en sprong in het water. De schuit werd door den neerploffenden sta<m onder water geslagen. Bij de Kalfjeslaan te Amsterdam is een man door een omwaaienden boom getroffen en gedood. Bij Bath is tengevolge van den storm een met steen geladen schip gezonken. De opvarenden zijn gered. Het bedij kings werk te Rilland, aan het Kreekrak, waardoor ongeveer 240 H.A. grond is verkregen, heeft door den storm zeer geleden. Fraude. De aanhouding wegens verduis tering van den hoofdcommies ter gemeen tesecretarie R. M. te Gouda, is volgens de Goudsohe Crt., het gevolg van een klac' l van mevr. N. aldaar, wier vermogen door genoemden heer werd geadministreerd. De aangehoudene, die bij het verhoor voor den commissaris van politie een volledige bekentenis heeft afgelegd, is overgebracht naar het Huis van Bewaring aldaar. De heer M. is het slachtoffer geworden van zijn zucht tot speculatie, die tot malversa ties heeft geleid. Verkiezingsuaria. Reeds in de vroege ochtenduren is aan verschillende stem bureau? te Den Haag druk gestemd. Het waren vooral de vrouwen, die haar kies plicht kwamen vervullen. Daarbij viel mienig vermakelijk tafereeltje voor. Zoo zagen wij een jong moedertje met haar kindje aan de hand, dat met groote stelligheid aan haar mede aanwezigen verkondigde: „Ik stem op Ketelaar I" Gevraagd naar de oorzaak van haar uitgesproken voorliefde voor dit Kamerlid, verklaarde zij: „Ik ben van Am sterdam, net als Ketelaar. Een ieder houdt zich bij zijn eigen stad, is het niet?" Wie den voorzitters der stembureaux de meeste moeite gaven waren de oude da mes. Dat de stemming een geheim karak ter draagt, was menige oude dame niet recht duidelijk. En zoo gebeurde het dan ook herhaaldelijk, dat de eene kiezeres bij de andere in het hokje wilde wippen om haar mede-burgeres de behulpzame hand te bieden, een welwillendheid, waar tegen de voorzitters gestrengelijk hadden te waken. In een stembureau te Scheveningen meldde zich een oude man met een hou ten been aan, die lezen noch schrijven kon. Hij wenschte bij het invullen van 't stem biljet geholpen te worden door iemand van het bureau of door iemand anders. Maar dat mocht niet, zei de voorzitter, Een paar heeren uit den stoet der kiezers maakten bezwaar. Er mocht wel geholpen worden. De voorzitter aarzelde, maar de vrouw in het stembureau was beslist; het mocht niet. De twee kiezers hielden aan, teekenden naam en adres op. Ze zouden een protest indienen. Het reglement werd geraadpleegd. Het mocht niet, zei de voor zitter. Alleen hulpbehoevenden in den zin van invaliden mocht men helpen, maar deze man, al had hij een houten been, kon zich goed bewegen en loopen, alleen niet lezen en schrijven. „Ik had gelijk", zei de vrouw in het stembureau, „ik heb het wel gezegd." Vrouwen hebben altijd ge lijk. De oude man met het houten been gaf rfjn stembiljet terug en ging gelaten hwn. iiïM

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5