Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL belioorende by de van Vrjjdag 7 Juli 1922, no. 10797. Postkantoor te Zlerlkzee. Lijst van onbestelbare en geweigerde brieven en briefkaarten, terug ontvangen in. de 2e helft der maand Juni: Brieven: v. Blooia L., Maastricht, Aangelscheweg 134; Schaap J., Haarlem, Bendrachtsweg 9; Werf v. d., Amsterdam, Kerkstraat 2; Briefkaarten: Aarts, Btten N.B.; Baksteen C., Rotterdam; de Lint Bep, Havenkant, Zevenbergen; Rudder, Cor de, Amsterdam, Elands- gracht; SteiDman, Arnhem, Vyzelstr. 19. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straat naam en huisnummer te voorzien. -< BUITENLAND. Een Amerik. express omgeslagen. De New-Yorksche correspondent van de „Times" meldt, dat Maandagnacht bij Cambden, niet ver van Philadelphia een vreeselijk treinongeluk heeft jjïaats ge had. Het ongeluk trof den zoogendamtien „midnight flyer", een van de snelste express-treinen tussehen Philadelphia en Atlantic city. Met het oog op den na- tionalen feestdag van 4 Juli. indepen dence day, zat de trein vol menschen, die den feestdag in Atlantic city, eer. van de meest bekende Amerikaansche badplaatsen en uitgangsoorden, wildjen gaan doorbrengen. Met een vaart van 120 K.M. in het uur passeerde de express Cambden. Voorbij het station sprong hij plotseling uit de rails en stortte van den dertig voet hoogen dijk, met een geweld, dat ver in den omtrek te hoo- ren was. I Het ongeluk werd eerst in verband gebracht met de spoorwegstaking. Maat spoedig bleek, dat het een gevolg was van de fout van een wisselwachter. Deze had den express-trein met een goede rentrein verward. Zoodra hij jn ver gissing bemerkte, zond hij ijlings naar Atlantic city het verschrikkelijke tele gram: „ik heb no. 33 op 't verkeerde spoor laten loopen". Het telegram kwam echter te laat, om1 de fout te kunnen herstellen. In- plaats van langs het rechter spoor ge leid te zijn, kwam de express met vol len vaart op een zijjlijn en liep bij een bocht uit de rails. De geweldige machine stortte den dijk af. Wonderlijk genoeg viel de slaapwagen, die achtei de locomotief gekoppeld was, het eerst op den grond. De locomotief stortte er boven op. Daarop vielen de volgende slaapwagens en andere wagons. Heel spoedig brak in den geweldigen puin hoop brand uit. Uit naburige dorpen kwam men ijlings met lantaarns en bijlen ter hulp. Spoe dig kwamen ook treinen miet dokters, verpleegsters en brandspuitgasten aan. Het reddingswerk kon met alle kracht uitgevoerd worden. Onder de puinen van den eersten slaapwagen werden zes lij ken gevonden. Uit den tweeden wagen werden twee en dertig zwaar gewonde mannen en Vrouwen te voorschijn ge haald. Een van hen was een mlan, die op zijn huwelijksreis was. Hij lag hatff onder een stapel puin begraven. Zijin - jonge vrouw was bij het uitgraven aan wezig. Talrijke wonderlijke reddinger. speelden zich af. In een slaapwagen werd eer. vrouw gevonden, die bezig was haar baby te voeden; ze had geen wonden bekomen. In de laatste wagens waren veertig personen gezeten, die. af gezien van enkele schrammen, ongedeerd waren gebleven, hoewel de wagens ge heel onderste-boven gevallen waren. De moord te Bournemouth. Voor het Assizenhof van Winchester is Maandag het proces begonnen tegen den chauffeur Allaway, die er van ver^ dacht wordt op 22 December een meisje uit Londen, Irene Wilk'ins, die een advertentie voor een betrekking in de „Morning Post" had geplaatst, door een telegram naar Bournemouth te hebben gelokt en haar daar te hebben vermoord. Den eersten dag werd o.a. een advsieerend ingenieur en ontwerper, Humphris geheeten, gehoord, die op den dag van den moord met een meisje, aan het signalement van de vermoorde beantwoordend, te hebben gereisd van Londen naar Bournemouth. Hij zag haar in laatstgenoemde plaats in een gereed staande auto stappen, waarvan de bij- zóndere bouw hem opviel en waarvan de chauffeur ziijn aandacht had getrok ken, omdat hij eenige weggewaaide pa pieren naliep. Even Inter was de auto hem gepasseerd en had hij daarin èr. den chauffeur èn zijn reisgenoojte zien zitten. Binnen drie dagen na het vin den van het lijk had hij inlicjhtjingen gegeven aan de politie. Den 4eh Jan. zag hij de auto weer aan het station staan; in den chauffeur, Allaway, her kende hij den man, die de papieren had nagéioopen op 22 December. 'Zijn zoon had op zijn verzoek' het num'iüer van de auto genoteerd, dat hij dadelijk aan de politie had medegedeeld. Bij de voortzetting der zaak, verklaar de de politieambtenaar, met het onder- zoek belast, dat men eerst naar andere auto's had gezocht. Hij had den getuige Humphris eerst op 24 of 25 April ge sproken Het toleek, dat de schriftelijke verklaring, die deze getuige reeds be gin Januari had gegeven, onopzettelijk was opgeborgen. Als excuus voerde de politieman aan, dat er destijds zooveel brieven waren ingekomen. Toen eenigen tijd later de verstrekte inlichtingen nog eens waren nagegaan, kreeg hij eerst kennis van de mededeelingen van Hum phris. Allaway heeft, naar men zich her innert verschillende telegrammen gezon den naar aanleiding van 'door meisjes geplaatste advertenties. Hij houdt intus- schen vol, onschuldig te zijn. Een communistisch millionnair veroordeeld. Het hooggerechtshof van Illinois (V.S.) heeft beslist, dat William Bross Lloyd, eea Communistisch millionnair uit Chicago en achttien andere leden van de than* opgeheven communistische arbeiderspar tij, gevangenisstraf zullen moeten onder gaan wegens het bepleiten van de om verwerping van de regeering der V. S. In het vonnis werd overwogen dat de communistische leerstellingen een beslist gevaar opleveren voor1 de bevolking van het land. Die leerstellingen moeten vol gens het hooggerechtshof worden bestre den, daar zij het aan Amerika dierbare instituut van vrijheid en gelijkheid kun nen ondermijnen en in gevaar brengen. Aan de communisten, wier veroor deeling thans bevestigd is, waren in eer ste instantie straffen opgelegd van een jaar tof vijf jaar en aan sommigen, zoo als de millionnair Lloyd, bovendien geld boeten van 1000 en 2000 dollar. Turksohe gruwelen. De correspondent te Konstantinopel van de „Manchester Guardian" beschrijft de deportatie van Grieken uit Ordoe, m het Zwarte Zee-gebied en in het bij zonder de wijze, waarop het dorp Beyn- lan behandeld is. Den 15en Februari is dat dorp verbrand en geplunderd) en van 75 Grieksche vrouwen en kinderen en enkele mannen ontkwamen er slechts vier, die zich in kelders verborgen had den. De correspondent vertelt, dat alle vrouwen en kinderen in twéé huizen bij eengebracht waren, met uitzondering van vijftien meisjes, ouder dan zestien jaar. De huizen werden vervolgens in brand gestoken en wie trachtte te ontsnap pen werd doodgeschoten. De jongemeis- jes werden dien avond aan een afschu welijke behandeling onderworpen en den volgenden dag allen omgebracht. Negen dorpen in de buurt van Beyalan zijn op dezelfde wijze behandeld. Een buitenkansje. Een arm man van het Vlaamsche plat teland, zoo vertelt de „Daily Mail", kwam dezer ciagen voor het eerst sinds vele jaren in Antwerpen en^ ging daar de bureaux der „Caisse Communale" bin nen om te hooren, of de obligatie, die hij had genomen in de leening van 1903, bijgeval met een prijs was uitgekomen in eén der jaarlijksche trekkingen. Nadat hij1 een heelen tijd gewaoht had, terwijl de kassier de registers na sloeg, werd hem meegedeeld, dat zijn obligatie in 1907 was uitgeloot en dat hij recht 'had op een uitkeering van 200,000 francs. De stumper was dus 15 jaar te laat rijk geworden. Een moeilik probleem. In Turijn twisten vie\r vrouwen (in twee kampen verdeeld) om een man Twee beweren zijn moeder en twee zijn vrouw te zijn. De man zegt niets, oök ai omdat hij door den oorlog doofstom is geworden. Tot een jaar geleden was hij, zonder dat men zijn indentiteit had kunnen vaststellen, in een hospitaal te Bologna verpleegd. Daar men alle hoop had opgegeven om er op andere wijze achter te komen wie hij was, werd zijn - portret op een briefkaart door heel Italië verspreid. En dat had succes. Meer zelfs dan men redelijkerwijs verwachten mocht. Signora Fernèrd tc Chidi schrééf: „Hij is mijn zoon" en kwam hem opeisdhen. Zij nam hem mee naar het dorp, waar de doofstomme in het huwelijk trad met mejuffrouw Stampore. Het geluk van het jonge paar bleef echter niet lang ongestoord, want een paar dagen na het huwelijk vielen de schoone oogen van signora Romani te Santa-Pierce op het verspreidde portret, Zij' had het nauwelijks gezien of zij riep uit: „Dat is mijn man", waaraan haar schoonmoeder, die juist bij haar op bezoek was, toevoegde: „Het "is mijn zoon". Zoo staan de zaken nu en zelfs de ongelukkige doofstomme hoofdpersoon kan de kwestie niet oplossen. Valsche munters te Hoscou. Naar uit Reval wordt gemeld, heeft men te Moskou een bende valsche mun ters gearresteerd, welke zich reeds sinds lang bezig hield met de vervaardiging van Sovjetbankbiljetten. Naarmate de koers van dit geld daalde, was de Sov jet-regeering gedwongen, biljetten van een steeds grootere waarde uit te geven. De valsche munters nu volgden haar trouw op dezen weg, zonder dat het mogelijk was, hen te snappen, daar de biljetten van de Sovjet-regeering en de nagemaakte alle even slecht gefabriceerd waren en men er geen onderscheid tus sehen zien kon. Dit spelletje had nog langen tijd kunnen voortduren, doch het ongeluk voor de valsche munters wilde, dat de Sovjets eenige dagen wachtte met de uitgifte van nieuwe biljetten van 1 tot 100 millioen roebel, terwijl zij 2)e reeds hadden uitgegeven. Dit trok1 de aandacht van de autoriteiten en leidde tot een nauwkeurig onderzoek en ten slotte tot de arrestatie van de valsche munters. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. In de thans verschenen Juli-aflevering Van de „Vriend des Hui zes", versierd met twee fraaie gekleurde platen van diverse exotische vlinders u:t onze tropen, schrijft de conservator Ed. Blaauw over deze insecten. Van de hand van onzen gemfeen-te- archivaris, den heer P. D. de Vos, ver schijnt in deze aflevering een kort op stel over: „Zierikzee's overgang in 1572* met éen afbeelding van mir. Lieven Jansz. Kaarsemaker, naar een looden portret penning uit het Penningkabinet te Brus sel. Dr. D. M. Hoogland wijdt een ar tikel aan „Onze Schapen", versierd met tl een drietal kiekjes. Het Zeeuwsche schaap is oorspronkelijk van Vlaamsche af komst, doch om te komen tot een schaap met een betere wolvachl en met meer geschiktheid voor vleeschvorming heeft men het zeer veel gekruist met En- gelsche rassen. Mac. Pont vervolgt: „Voor den groo- ten Worstelstrijd" en dr. Oberman: „Wat Rome wil". Dr. van Osterboseh begint een ar tikel, getiteld: „Christus en de Paus vah Rome". Behalve het gewone „m^id-overzicht1 van R. A. S., verzorgt C. van Ophe- mert de „Lectuur voor de Jeugd". NOORDGOUWE. Openbare vergadering van 'den Raad op Dinsdag 4 Juli j.l. Voor zitter de burgemeester. Afwezig dhr. Dalebout. Éen vacature. Na opening volgt voorlezing der notulen van de vorige vergadering, die worden goedgekeurd. De voorzatter legt den raad over de ge meenterekening over het jaar 1921, slui tende in ontvang op f 41724,931/2 en in uitgaaf op f 35160,091/2, derhalve met een goed slot van f 6564,84. In de com missie tot onderzoek worden benoemd de heeren van der Werve en van der Wekken. Volgt een schrijven van Ged. Staten, waarbij de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt teruggebracht op f 170. De heer Schikker vraagt of het niet mogelijk is bij Ged. Staten met een tusschenvoorstel te komen, b.v. f 225—250. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten van de getroffen algemeene regeling voor nieuwe funct/o- narissen niet afwijken, blijkens voor noemd schrijven. Tegen opheffing van de veemarkt te Zierikzee bestaat bij den raad geen bezwaar. Ter tafel komt 'hei proces-verbaal van de opneming der boe ken en kas van den gemeente-ontvanger. Besloten wordt een postrekening te ope nen ten name van den gemeente-ont vanger. In handen van de heeren Gan- zeman en1 van der Werve wordt gesteld voor onderzoek de -geloofsbrief van het benoemde lid den heer J. J. Geluk; tij dens dit onderzoek wordt de vergade ring geschorst. Na heropening der ver gadering adviseert de oommissie tot toe lating. Aldus wordt besloten. Vervolgens geschiedt voorlezing van eenige missi ven van het gemeentebestuur van Zie rikzee, betreffende bepaling der jaarwed de van een benoeming van een keurings veearts. De jaarwedde bedraagt f 2000— f 4000, met 8 verhoogingen van, f 250. De raad keurt goed, dat onmiddellijk bij aan stelling 4 verhoogingen ingaan. De wen- schelijkheid dat de huisslachtingen vrij zullen zijn, wordt besproken. Dit punt wordt aangehouden. Tot keuringsveearts wordt met algemeene stemmen benoemd de heer P. Kooijman te Zierikzee. Het salaris van den correspondent der open bare arbeidsbemiddeling wordt bepaald pp f 20 per jaar. In de begroeting der i gemeente voor 1922 worden eénigé wij zigingen aangebracht, wegens aanschaf fing van een nieuwe slang voor de brand-:i spuit, uitkeering door het Rijk van bouw- premie enz. Na mededeeling door den voorzitter, dat door het dagelljksch be stuur tot secretaris-penningmeester der, Brandweer is benoemd, de heer J. C. Coomans, en na de gebruikelijke oml- vraag volgt sluiting der vergadering. ST.-MAARTENSDJIK. De Stiet, bevat een beschikking van den min. van Ar beid, inzake een op 24 Maart 1922 in gekomen beroep, ingesteld door het be stuur van den Nederl. Chr. LandarbeV- dersbond tegen een beslissing van B. en W. van St.-Maartensdijk, d.d. 3 Maart 1922, waarbij bezwaar gemaakt werd te gen uit de werkloozenkas van dien bond verstrekte uitkeeringen aan het lid J. Polderman, bondsnummer 27189, over het tijdvak 6—25 Februari 1922, tot een be drag van f 25,60, en werd gevorderd, dat de uitgekeerde bedragen, totaal t f 25,60, in de werkloozenkas zouden wor den teruggestort. De minister heeft goedgevonden lo. te verklaren, dat door burgemees ter en wethouders van St.-Maartensdijk terecht bezwaar is gemaakt tegen dc bovenbedoelde uitkeeringen 2o te bevelen, dat het bedrag der ten onrechte verstrekte uitkeeringen, to taal f 25,60 binnen een maand na dag- teekening van deze beslissing in de werkloozenkas moet worden teruggestort. SINT-MAARTENSDIJK. Het 5-jarig zoontje van den voerman Nelisse kwam Dinsdag onder het spelen zoo ongeluk kig te vallen dat het op 2 pïaatsien den rechter arm brak. Bij Kon. besluit van 19 Juni 1922, no. 110, zijn goedgekeurd de statuten der in deze gemeente opgerichte poSt- duivenvereeniging „De Zwaluw". OUD-VOSSEMEER. Bij de verkiezing Woensdag j.l. kwam o.m. ook nog een 98-jarige vrouw, de oudste ingezetene Ier stembus. SCHERPENISSE. De heer J. van der Meijden heeft zijn ontslag aangevraagd als machinist bij de Electrische Centrafe alhier. ONDERWIJS. Tot leerares aan de R.H.B.S. te Zie rikzee is benoemd mej. M. R. E. .J. Peeters; tot leeraar A. J. van Riel, bei den thans tijdelijk. Tot tijdelijk leeraar is aan dezelfde inrichting wederom benoemd de heer H. M. van Praag te Zierikzee. KERKNIEUWS. Nad. Harv. Kerk. BeroepenTe Lienden W. Deur te Zegveld. Te Besoyen J. Japchen te Haamstede. To Apeldoorn G. Bolken- stein te Katwyk aan Zee. Aangenomen: Naar Nieuw-Stadskanaal O. W. C. van der Veen te Heeg. Bedankt: Voor Oosterwolde H. A. Heyer te Vlaardingen. Geref. Kerkén. Beroepen: Te Wyhe J. Tonkens te Lutjegast. Bedankt: Voor Won» W. Oosterheert te Ter Apel. Garaf. Gam. j Beroepen: Te Meliskerke J. Fraanje te Barneveld. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 Juli. Zierikzee. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. Wielen ga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6-'ure, ds. v. d. Molen (oude tgd). Evangelisatie Jeruël. 10.30, Gewone dienst en 7 ure, de heer De Korte van Bruinisse. Kerkwerve. 3 ure, ds. v. Griethugsen. Serooskerke. 3 ure, da. Poort. Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Renesse. 3 ure, ds. Leendertz. Noordwelle 10.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 10.30 ure, ds. Japchen (Coll. voor het orgel). Geref. Kerk. 10.30 en E ure, Leesdienst. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Eikerzee. 10.30, d«. Poort (Avondmaal) en 8 ure, idem. Geref. Kerk. 10.10 en 3 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 10.80 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10 en 3 ure, ds. Goedhugs. Zonnemaire. 10.30 ure, de heer Stelma, Vertegenw. Zendelings-Gen. (Coll. zending). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Noordgouwe, 10.80 ure, de. de Leur. Drelschor. 10.30 ure, de. v. d. Griend. Ouwerkerk. 10.30 ure, ds. v. d. Linden. Nleuwerkerk. 10.80, geen dienst en 3 ure, wel dienst. Geref. Kerk. 10.30, 8 en 7 ure, cand. v. d. Woude. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6.80 ure, Leeedienst. Oosterland. 10.80, de heer De Jonge en 3 ure, geen dienst. Geref.Kerk. 10.80, 3 en 6.80 ure, ds. v. d. Ende van Kamperland. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Slrjansland. 3 ure, de heer De Jonge, evangelist te Boskoop. Brulnlsse. 9.80 en 2 ure, ds. Waarden burg. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, ds. Hoek. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.80 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. St.-Fllipsland. Sure, ds. Van Griethugzen. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. Tholen* 10, ds. Datema en 2:36 ure, ds. Keiler. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Bolwgn.'; Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Maartensdllk. 10.30 en 7 ure, ds. Keiler.' Oud-Geref. Gem. 10.30,3 en 6.30 ure, Leeskerk.. Oud-Vossemeer. 10.30, ds. Van -Grièt- huijzen en 3 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30, ds. Verschoor en 3 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Scherpenlsse. 10.30, ds. W. J. Keiler en 3 ure, geen dienst. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3- en 6.80 ure, Leeskerk. Stcvenlsse. 10.30, Bevesting ds. P. Moer man door ds. Los en 3 ure, Intrée-rede ds. P. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 30 ure, Leeskerk. St.-Anactand. 10.30, ds. Verschoor en 3 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VER, Het Japansohe kabinet heeft zyn goedkeuring gehecht aan plannen om de legersterkto met 56000 man te ver minderen. By het Japansche parlement ia een weta voorstel ingediendonderteekend door 18 leden, waarin de invoering van Esperanto als officieel leervak op de lagere scholen van dat land wordt bepleit. Bij de in Duitsehland gehouden betoogingen ten gunste van de repu bliek is het in verschillende plaatsen tot ernstige botsingen tussehen betoo- gers en politie gekomen. De Zuid-Slavische minister van Justitie is naar Slowenië vertrokken, ten einde den koning te bewegen op zyn beslissing terug te komen om gratie te verleenen aan den communist die den moordaanslag op hem gepleegd heeft. Als de koning zyn beslissing mocht handhaven zou het kabinet voornemens zyn af te treden De Berlynsche vrouwenmoordenaar „Grossmann, heeft zioh in z(jn cel op gehangen. De voorlooplge Iersche regeering heeft besloten 't geheele land te wapen te roepen. De dreigende uitbreiding van de spoorwegstaking in Amerika is afgewend. De Noorddultsohe spiritusfabriek te Hamburg is, tengevolge van een ont ploffing van de tanks, in brand gevlogen. Z(j is by na geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op 100 millioen mark. Er zyn twee dooden. President Ebert is weer naar Freu- denstadt gegaan om een kuur te doen, aangezien zyn gezondheid veel te wen- sohen overlaat. Volgens een bericht uit Milaan, heeft de stadhouder van de provincie Como tal van speelholen aan de Zwit- sersche grens gesloten. Een Fransch draadloos bericht meldt, dat door den hongersnood in Rusland, volgons officiëele statistieken, tot dusver 10 millioen menschen te gronde zyn gegaan. Te Rio de Janeiro is een opstandige beweging, die daar was uitgebroken, onmiddellyk weer gestuit. In Engeland blyft de werkeloosheid afnemen. Ten gevolge van de staking der zetterB en drukkers te Berlijn is ook de bankbiljettenpers tot stilstand gebracht. De draadlooze dienst meldt, dat de regee- riDg reeds nypend gebrek aan papier geld krygt, en dat zy met de stakers in onderhandeling is getreden over een hervatting van het werk in deze branehe. Een telegram uit Boekarest aan de Rote Fahne zegt, dat de vijf Roemeen- sche communisten, die onder toepassing der jongste amnestiewet vielen, kort na hun invrijheidstelling zyn vermoord. Uit Holyhead wordt aan de Daily Express gemeld, dat daar sedert het begin van de vorige week ten minste 10.000 vluchtelingen uit Ierland zyn aangekomen. Het meerendeel is uit Dublin afkomstig. In Rio de Janeiro is de staat van beleg afgekondigd. In Southampton is de staking van onderwyzers, die dertien weken geduurd hééft, en 20.000 kinderen uit de lagere school heeft gehouden, geëindigd. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Stembusvaria. De oudste ingezetene van Winschoten, mej. de wed. Lubberts- Dieterman, die ruim 101 jaren telt, heeft haar kiezersplicht nog vervuld. Te Enkhuizen is een kiezer (een katholiek), die zeer ernstig ziek was, met een anto naar het stemlokaal ge bracht. Voordat hy zyn biljet had inge vuld, zakte hij iaeen, en stierf op den terugweg naar huis. Te Coevorden Is door een foutieve opgave een 20-jarige jonge dame op de kiezerslijst geplaatst, zoodat deze mocht deelnemen aan de verkiezing. Een bizonder sprekend staaltje van kiesijver heeft een kiezeres te Delft ge geven. Omstreeks tien nur kwam zy haar stembiljet invullen en om 1 uur had zy het leven geschonken aan een nieuwen toekomstigen kiezer. -— Te Den Haag heeft een bijna 103-jarige kiezeres nog gestemd. Ze zeide te hopen over 4 jaar weer van de party te zyn. Op een Haagsoh bureau kwam een arbeidersvrouw, die den voorzitter mede deelde, dat haar man per sé wilde dat ze stemde, doch dat ze dit alleen kon als hij zoolang daarvoor zorgde. De „daarvoor" was baby, die ze had mede gebracht. De voorzitter knikte gemoede lijk. En zoo kon men den voorzitter vaderlijk baby in z'n armen zien wiegen, terwijl de moeder In het stemhokje was. Baby lachte vriendelijk. In het stembureau West-Einde te Den Haag is een vrouw ontdekt, die zioh beijverde alle hokjes te rooden. Ze stemde voor een kamer van 249 leden. Men wees haar op het overtollige van haar moeizamen arbeid en door de goede zorg van een mentor ontving zy £een nieuw biljet. Hoe het daarmede gegaan is, weet men niet, maar de terechtwyzer houdt zyn hart vast. Op de jongste varkensmarkt te Arnhem waren de varkens, van het jongste biggetje tot de oudste zeug, voorzien van een kunstig met ijzer draad aan den krulstraat bevestigd reclame- bordje prijkend' met een in schelkleurige letters aanbevelingKiest onzen land- bouwcandidaat Van Rappard. Te Leeuwarden heeft Woensdag een 98-jarige vrouw, die nooit aan politiek gedaan heeft, aan de stemming deel genomen. Te Rotterdam werden in het stem bureau aan den Westersingel, naar de N. R. Crt. mededeelt, een honderdtal patiënten van het R -K. St. Anthonins- gesticht op draagbaren binnengebracht. De draagbaar werd voor het stemhokje neergezet en een non vulde voor de patiënten het stembiljet in. Op een bureau, vertelt de lMsb. Alles is druk in de weer. Er wordt ge stemd, dat het een lust is. Dan'opeens komt een vrouw naar den ambtenaar geloopen en vraagt stilletjes, wat ze doen moet met dat „ding". Stemmen, antwoordt hij. Ja, dat begreep-ze zelf ook. Nu, dan moet n stemmen, antwoordt de ambtenaar, maak u maar een hokje rood. Of-tie gek was, is het antwoord. Ze gaat haar hokje weer in en komt Da een heelen tyd terug met d'r stembiljet wyd open. Of het zoo goed was. De ambtenaar: Neen, u hebt een heel vak rood gemaakt, één hokje, juffrouw. Nou dan, zegt ze zenuwachtig, dan gaat het niet. Dat jullie me dat dan ook niet willen zeggen, ik moet toch stemmen. Een .ander papier wordt haar na veel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 3