Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provincie. Financiöel Nieuws. behoorende bjj de van Maandag 3 Juli 1922, no. 10795. ZIERIKZEE. By Kon. besluit is op nieuw benoemd tot burgemeester onzer gemeente, mr. A. J. F. Fokker van Crayestein van Rengerskerke. DUIVENDIJKE. By Kon. besluit is de heer J. Padmos herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente. NOORDWELLE. Zaterdagavond trad voor de at'deellng van den Vrijheids bond alhier in het Café Verjaal op de heer Ph. van Dixhoorn uit Axel. Uit de verslagen in de couranten leest men gewoonlyk van weinig belangstelling, hier was dat geheel anders. Al spoedig stroomde het publiek zoo toe (waaronder ook dames), dat het tot op de stoep stond. Toen is door een timmerman en enkelen uit het publiek een schot en deuren weggenomen om de woonkamer van het café er by te trekken, zoodoende konden alle belangstellenden binnen. De Bpreker, ingeleid door den voorzitter, heeft een aangename rede gehouden, en de kiezers aangespoord om te stemmen op de lijst van den Vrijheidsbond, als zijnde de party waardoor Nederland in den komenden tijd het best kan ge regeerd worden. De heer A. Geluk uit Zierikzee heeft op aangename wyze met spreker van gedachten gewisseld en enkele vragen gesteld. De spreker heeft den heer Geluk op aangename wyze van antwoord gediend. Nadat de voorzitter den heer Geluk voor zijn debat en den heer Dixhoorn voor zyn leerrijke voor dracht had bedankt, sloot hy met een opwekking om den Vrijheidsbond te steunen, deze goed geslaagde verga dering. DREISCHOR. Vergadering van den Raad der gemeente, op Zaterdag 1 Juli, 's nam. 4 ure (zomertijd); een vacature, terwyl de heer Van Langeraad .met kennisgeving afwezig is. Deze spoed- eischend opgeroepen vergadering is in hoofdzaak belegd om in verband met de pas opgemaakte voordracht voor onderwijzeres aan onze school, in deze vacature zoo spoedig mogelyk te voor zien. Ingekomen is een schrijven van den heer Van der Have, burgemeester van Oosterland, inhoudende 't verzoek om vanwege de nieuwe vleesohkeurin ge wet, als keurmeester van dit district, waartoe ook Dreisehor behoort, te willen benoemen den heer Hoogstra te Zierik zee. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Mede is ontvangen, de goedkeuring van de Inspectie bij het J Lager Onderwijs, op het door de ouder commissie alhier in overleg met het hoofd der school bepaald landbouwverlof van 4 tot 30 September. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat door Burgem. en Weth. boeken en kas by den Gem.- Ontvanger zyn nagezien en in orde be vonden. Thans wordt overgegaan tot de benoeming van een onderwijzeres. Als zoodanig wordt gekozen mej. Koe man, van Rilland-Bath, die alB no. 1 op de voordracht stond en tot algemeene tevredenheid den vorigen dag hier proefles had gegeven. Door den voor zitter worden thans aangewezen voor het stembureau op Woensdag 5 Juli a.s. tot leden de heeren Doeleman en J. W. van der Linde en tot plaatsvervangend voorzitter Weth. Klompe, met plaats vervangende leden de heeren P. de Waal en P. van der Linde Wz. Beide laatsten worden ook aangewezen als leden der commissie tot nazien der gemeenterekenin g. Naar aanleiding van de zeer bezwa rende en onpractische bepalingen der nieuwe veewet, wordt voorts besloten tot opheffing van de alhier bestaande veemarkt. Verder deelt de voorzitter nog mee, van den Inspecteur der directe belastingen eene opgave te hebben ge kregen van de opbrengst der inkomsten belasting dienst 1920/211 voor onze gemeente, die aanmerkelijk hooger is, dan aanvankelijk was geraamd. In ver band daarmee is het bedrag van 100 opcenten voor de plaatselijke belasting te hoog geweest en zal een en ander bij de a.s. nieuwe begrootingnader onder 't oog worden gezien. By de rond vraag informeert de heer J. W. van der Linden naar de plaatsing van 't nieuwe torenuurwerk en deelt de voorzitter meê, hoe door verschillende oorzaken, hierin eenige vertraging is ontstaan. Op een vraag van den heer P. v. d. Linde Wz. omtrent nieuwe regeling der schoolgeld- heffing, antwoordt de voorzitter dat dit thans wettelijk gebeuren moet naar de opgaven der inkomstenbelasting. Door genoemd lid wordt ten slotte, ook nog in bespreking gebracht, de heffing der havengelden en daarbij de vrijstelling van enkele categorieën, waaruit blijkt dat sommige gedeelten niet genoegzaam zjjn omschreven in overeenstemming met de oorspronkelijke bedoeling. Hierna wordt de vergadering gesloten. NIEUWERKERK. Dinsdagavond trad al hier in de Meebaal dhr. van den Hoven op als spreker voor den Plattelandersbond. De heer F. D. v. Vessem leidde hem in. De zaal was goed geduld; ook velen uit naburige gemeenten waren tegenwoordig. Spreker had zich ten taak gesteld, uit te doen komen, waarin deze regeering en vorige regeeringen zijn of waren te kort geschoten in het behartigen der belangen vari het platteland; hij wees op de onbil lijkheid, dat de menschen die van vijf tot acht uur werken, nu moeten helpen om de tekorten te dekken van bedrijven (spoorwegen,, posterijen en telegraphie) waarin de ambtenaren en werklieden maar van acht tot vijf uur werken, terwijl de land- en tuinbouw een slechten tijd door maken. Ook de invoering van den zomer tijd moest het ontgelden. Als bewijs dat 't platteland geregeerd wordt van uit de steden, noemde spreker ook het feit, dat de verkiezingen in een tijd worden gehou den, dat de boeren het met den hooibouw zoo druk hebben, dat ze geen tijd hebben voor hun stembusbelangen te behartigen. (Wat men noemen mag: Spijkers op laag water zoeken). Vreemd noemde spr. het, dat nu plotseling op de lijsten van schier alle partijen namen van boeren verschij nen, die evenwel slechts als figuranten daarop voorkomen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd jdoor slechts enkelen gebruik gemaakt. Ds. v. d. Linden ziet niet in, wat de invoering van den zomertijd te maken heeft met de ordon nantiën Gods; de heer Smallegange vraagt naar het verschil tusschen de twee lijsten van den Plattelandersbond; de heer Cats merkt op, dal de 8-urige werkdag voor arbeiders in mijnen b.v. zeer goed is. De spr. repliceert. De yoorz.,-de heer van Vessem, sluit met een woord van dank aan de aanwezigen voor het kalme en nette gehoor en den spreker voor de ge nomen moeite de vergadering. OOSTERLAND. De Chr. Zangvereeni- glng te dezer plaats1), die deel heeft genomen aan den zangwedstrijd, 28 Juni te Dordrecht gehouden, heeft op dien wedstrijd een mooi succes behaald. Haar is n.l. de 2e prys toegewezen. Wat te meer moet worden gewaardeerd, om dat 't de eerste maal was dat zy mee dong en omdat zij, om dien prijs te behalen, 't winnen moest van 11 ver- eenigingen, voor 'tmeerendeel komende uit veel grootere gemeenten, 't Keur- nummer, waarmee de zege behaald werd, was: „Op het Water" van Fr. Schübert. Een goede keus, voorzeker. Maar ten slotte komt het dan tooh op de uitvoering aan. Ga de vereeniging op den ingeslagen weg voort, en blijve zij hare krachten inspannen, onder de leiding van haren kranigen directeur. En vinde de opwekking in dit nummer tot 't toetreden van nieuwe leden, bij velén gehoor. Wat is edeler dan zang, dan goede zang, die verheuging brengt aan onszelf, ook aan anderen. ST.-MAARTENSDIJK. Voor een zeer talrijk gehoor waaronder ook velen uit omliggende gemeenten, trad Dinsdag avond j.l. in de zaal van den heer Pol derman alhier op, de heer Braat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, tot bespreking der belangen van den 'Plattelandersbond. Spr. begon met de mededeeling, dal tegenwoordig alle partijen den mond vol hebben over be zuiniging, men zij echter op zijn hoede. Het geld is met millioenen weggesmeten, maar nog- is het einde er niet. Deze regeering heeft in portefeuille een Land- bouwongevallenwet. waarbij ö.m. de ar beidsduur ten plattenlande aan banden zal worden gelegd. De behandeling is nog niet openbaar geworden, omdat naar zijn meening de regeering van oordeel is dat beter eerst de verkiezingen konden wor den afgewacht. De kiezers hebben het 5 Juli in hun hand of zij al dan nfet tot medewerking aan zoodanige wet genegen zijn. Veel bezuiniging verwacht spreker alleen van de Plattelandspartij. De ove rige partijen hebben steeds de rooden nageloopen, de heer Dresselhuijs hield zijn bekende miliioenenrit, anderen wa ren niet veel minder. Nu is het geld op en komt men als een student dV^ te veel geboemeld heeft en tegen zijn vader zegt, „dat het zoo niet langer kan", natuurlijk niet, want het geld van vader is op. Spr. behandelt vervolgens het partijprogram, bestaande, zooals hij zeide, uit slechts enkele artikelen, doch waarover hij nochtans meer dan 2 uur het woord voerde. Hij deelde o.m. meda dat de Jachtwet moest worden gewij zigd, dat deze vooral in het Oosten van het land veel onheil sticht. Vele sociale wetten eischten van het land te groote financieele offers, er waren veel te veel ambtenaren voor de uitvoering noodig, dat soort ambtenaren moest maar zoo vlug mogelijk uit den dienst worden ontslagen. Het ging voorts niet aan de ambtenaren kantoren te geven met fau teuils, waarvan de Minister van Water staat zeide dat beter kon worden ge werkt, naarmate deze heeren in eer. gemakkelijker stoel óf bed lagen. De postbestelling op Zondag moest ook op het platte land plaats hebben, de sleden werden veel te veel bevoorrecht. Ook voor den oorlog had bestelling op Zon dag plaats, waarom dit thans niet meer kan was spr. een raadsel, men maakte er zich af met praatjes. Aan de zegeltjesplakkerij moest even eens een eind komen, aan de totstand koming van deze wet hadden in gewij- zigden vorm alle partijen medegewerkt. Ieder zegeltje dat geplakt wordt is een wensch naar den Haag. Van gelegenheid tot debat werd door 4 personen gebruik gemaakt. 3 dezer personen beweerden dat het zegelplakken afkomstig was van de rech terzijde en de heer Braat over het ge heel het bewijs had gegeven, niet hijs ter met de politiek op de hoogte te zijn. Men vroeg hem waarom hij niet voorgesteld had de begrooting met 400 millioen te verminderen als hij toch geen nadere uitleg gaf op wjplke methode dit zou kunnen geschieden. De heer Braat antwoordde dat de motie een zeer hoffelijke was, een vriendelijke uitnoo- diging aan de regeering de begrootin gen te herzien, in het algemeen een aanwijzing dat belangrijk behoorde te worden bezuinigd, het ging niet aan bij Algemeene beschouwingen daartoe post voör post aan te wijzen. Dat nij gestemd had voor de motie Otto ver klaarde hij dat aanneming dezer motie tot gevolg zou hebben giehad de vai van het Ministerie, en niets was hem liever geweest dan de verdwijning van het tooneel van de ministers Aalberse en IJsselstein. Een der sprekers vroeg of de heer Braat. die toch van huis uit links was, niet beter had gedaan zich bij den Vrijheidsbond aan te slui ten, waarop de spreker antwoordde dat de Vrijheidsbond le veel van alle mai'k- ten thuis was, men was voor en tegen sociale wetgeving, voor en tegen ont wapening, kortom, de Vrijheidsbond was overal goed voor. Hel was er mede als vroeger met de Haarlemmer-olie, goed voor pijn in de ooren,' in den buik, enz. Een andere debater vroeg waar de ambtenaren moésten blijven als hun ontslag werd verleend, moesten zij zon der eenig waebtg'eld of wat ook op. straat worden gezet De spr. antwoord de dat deze ambtenaren ter zelfde plaatse zouden kunnen worden onder gebracht waar men destijds de boeren bracht na deze door onteigening uit hun bedrijf opgejaagd te hebben. Spr. was tegen de verhoogde schadeloossté/- ling en pensioenen der Kamerleden, f 2500 achtte hij riiim voldoende. Beri Kamerlid moest ten allen tijde met dt nooden en behoeften van het' volk op de hoogte blijven en zich niet opslui ten in de studeercel. Met een opwek king tot de aanwezigen op 5 Juli de plattelanders te steunen eindigde hij zijn rede. RECHTZAKEN. De moord te Buinerveen. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de reeds vroeger vermelde zaak van inbraak, diefstal en moord op den ouden Harm Trip te Buinerveen en inbraak met diefstal by H. Talen s te Gasselte. I. Eeldert S., oud 20 jaar, arbeider te Ipsingbourtange, was door de rechtbank te Assen wegens diefstal van ongeveer f 960, inbraak, bedreiging en in vereeni ging by H. Trip te Buinerveen en van ongeveer f 1000 by H. Talens te Gasselte, veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het Hof heeft in hooger beroep dit vonnis bevestigd met korting der voorloopige hechtenis tot 8 Mei. II. Ebbo B 22 jaa-', arbeider te Com- pascuum, was door dezelfde rechtbank vrijgesproken van doodslag en veroor deeld wegens diefstal in vereeniging met geweldpleging te Buinerveen en te Gasselte tot 9 jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft het Hof het vonnis gedeeltelyk bevestigd en de straf bepaald op 11 jaar. De eisch was 12 jaar. III. Menso B21. jaar, arbeider te Emmercompaseuum, wegens do beide inbraken met diefstal in vereeniging met geweldpleging, veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor loopige hechtenis, welk vonnis in appèl is bevestigd. IV. Harm M., 47 jaar, arbeider te Emmercompaseuum. De rechtbank heeft hem vrijgesproken van de beschuldiging van behulpzaam te zyn geweest bij den diefstal, door op de wacht te staan, welk vrijsprekend vonnis door het Hof is vernietigd, met schuldigverklaring van beklaagde en zijn veroordeeling tot 4 jaar gevangenisstraf, met last tot gevangen neming. V. Harm S., 37 jaar, caféhouder te Drouwenerveenis door de Asser Recht bank voor heling het ten geschenke aannemen van een door diefstal verkregen bankbiljet van f 100 veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, welk vonnis overeenkomstig den eisch is bevestigd. LANDBOUW EN VEETEELT. De landbouwtentoonstelling te Colyusplnat. De door den kring Noord-Beveland der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij Donderdag te Colijnsplaat gehouden ten toonstelling, werd na "een inleidend woord van den algemeenen voorzitter der Maat schappij, den heer mr. P. Dieleman, ge opend door den Commissaris der Konin gin in Zeeland, den heer jhr. mr. J. W;. Quarles van Ufford,. die zeide, dat men bij eendrachtige samenwerking van open bare besturen, landbouwcorporaties en van den landbouwenden stand mag ho pen op terugkeer der oude welvaart. De blijvende medewerking van het Pro vinciaal bestuur zegde spr. toe. Spr. wees op het verkeersrapport, dezer dagen ver schenen; bij de uitvoering der daarin genoemde wenschen, heeft ook de land bouw groot belang; en" niet minder bij de ter hand genomen electrificatie der maatschapp.ii. "Met de beste wenschen voor het welslagen der tentoonstelling, ook voor den bloei der Z. L. M., ver klaarde spr. de tentoonstelling geopend. Ook de kringvoorzitter, de heer S. J. de Regt en de burgemeester van de gemeente, de heer J. A. Stute, uitten hunne beste wenschen voor het slagen der tentoonstelling. Hierna namen allen een kijkje op de tentoonstelling, die op èen bij uitstek geschikt terrein wérd gehouden. Een groot deel daarvan werd inge nomen door landbouwwerktuigen, w.o. een groote inzending der firma Timmer man Verbeek. Maar ook in runderen, paarden, geiten en pluimvee toonden de Noord-Bevelan ders, zij mogen dan geen bepaalde fok kers zijn, uitstekende exemplaren te be zitten, zoodal de algemeene indruk Zeer gunstig was. AANBESTEDINGEN. ZIERIKZEE. De commissie voor de Grindwegen in Schouwen, heeft Donder dag j.l. aanbesteed: het verrichten van straatwerk in de districten Zuidhojéfc, Koudekerke. Scharendijke en Langendijk- Brouvvershaven. Ingeschreven werd door. I. Douw te Zierikzee, voor f 3747; B. Bezems Co., te Oosterhout, voor f 3460; C. Douw te Zierikzee, voor f 8267; W. Wandel te Nieuwerkerk, voor f 265U, (gegund). POST EN TELEGRAPHIE. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Juli, de directeur van het post- en tele graafkantoor te Tholen, J. Spaan, op zijn verzoek, eervol ontheven van 't beheer van dat kantoor en benoemd tot hoofd commies der posterijen en telegrafie, zulks met bepaling, dat hij rang zal nemen onmiddellijk na den hoofdcom mies der posterijen en telegrafie, J. H. A. Israël. SPORT. ZIERIKZEE. Zondagmiddag speelde „D. V. O. II" op haar terrein een wedstrijd tegen „D. O. S. K. O. I" van Noordwelle. Nadat de speeltijd verstreken was, was de stand 2—2. Het bestuur van „D. V. O." gaf te kennen, dat de prijs, uitgeloofd door den heer W. v. d. Ende, volgens gewoonte aan de gasten kwam, echter verkozen de sympathieke Noordwellenaars liever 15 min. door te spelen, waarin de stand door „D. V. O." op 3—2 werd ge bracht en dus dit elftal als winnaar uit het strijdperk trad. VAN HEINDE EN VEIL Steeds worden in Duitschland nog personen aangehoudenwelke medeplichtig zouden zijn aan den moord op Ra then au. De opbrengst van den in Honga rije to verwachten oogst wordt op 20 °/0 minder geschat dan die van 't vorige jaar. Het Russische petroleumgebied te Groznyj is dezer dagen door een orkaan geteisterd. Meer dan 30 boor torens werden vernield en tal van electrische kabels. De schade is groot. De Vrystaatsohe troepen hebben het „Vier Gerechtshoven" gebouw te Dublin bestormd en genomen. De rebellen zyn krijgsgevangen gemaakt. Dit feit is van groote beteekenis omdat daardoor de ruggegraat van den opstand is ge broken. De kapitein van het in de Ham- burgsche haven gekenterd Braziliaansche Stoomschip Avare" is in hechtenis ge nomen. Sinds enkele dagen laat een onbekend Amerikaan een taxi door de Berlynsche volksstraten ryden om utt dat voertuig bankbiljetten van 100 eu 50 mark rond te strooien. Een chauffeur schat het door den Amerikaan op een tocht uitgedeelde geld op 400 000 mark. Uit Belgrado wordt geseind dat op vier schepen welke met 10.000 Russi sche vluchtelingen in de haven van Salamis liggen gevallen van typhus en cholera zyn geconstateerd. De schepen zijn onder quarantaine gesteld. Ook te Saloniki zijn gevallen van cholera voor gekomen. De Zuid-Slavische regeering heeft onmiddellijk strenge maatregelen getroffen ten einde bepmettelyke ziekten buiten de grenzen te houden. De Valera heeft zich aan het hoofd gesteld van de rebellen die thans in Dublin bijna overal in gevechten ge wikkeld zijn met de vrijstaatsche troepen. De oogst in de Oekraïne zal dit jaar vermoedelijk de helft bedragen van den oogst in een normaal jaar. Te Metz zyn tweo jeugdige mis dadigers wegens roofmoord terechtge steld. Do eigenaar der auto van de moordenaars op dr. Rathenau is in Tirol gearresteerd. Belgische, adellykc dames hebben aan ex keizerin Zita een prachtige uit zet voor haar laatste kind gezonden. De lijkschouwer van het gerecht heelt le Felling, in Durham (Eng.), een oDgewone verklaring van de oorzaak van den dood van een jongen van elf jaar gegeven overleden tengevolge van tabaksvergiftiging. Getuigen deelden mede dat 't ventje in een bioscoop negen cigaretten in negentig minuten had op gerookt Den volgenden ochtend vond men hem dood in bed Duizenden Amerlkaansche spoor wegarbeiders aan de werkplaatsen hebben het werk neergelegd, om zich by do staking aan te Bluiten, die afgekondigd is door do voorzitters van zes vereeni- gingen aan de werkplaatsen. Volgens een bericht uit Athene aan Duitsche bladen is een Amerikaansch smaldeel door de Dardanellen gevaren om de Christelijke bevolking aan de Turkscho Zwarte Zee-kust te beschermen. Miss Mc Phail. het eenige vrouwe- lyke lid van het Canadeesche bonds- parlement, heeft van haar jaarlijksche vergoeding van 4000 dollar een bedrag van 1500 dollar in de Staatskas torug- gestort, daar een som van 2500 dollar naar haar meening ruim voldoende Is voor de vervulling van haar plichten. Biykens een telegram uit Helsing- fors breidt de anti-bolsjewistische om wenteling in Turkestan zich uit. Boechara, Samarkand en Asjabad zyn door de revolutionnairen bezet. De sowjet-gou verneur van Turkestan is terechtgesteld. Een gezin in het Zwitsersche kanton Aargau heeft een reeks van rampen be leefd. De eenige zoon werd op een fietstochtje door een auto gegrepen en met een schedelbreuk opgenomen. Toen men hem juist had thuis gebracht, sloeg de bliksem in de woning, waardoor het dak instortte. Een zuster van den gekweste werd by dit ongeval doodelyk gewond de moeder schrok zoo, dat ze een hartverlamming kreeg en op de plaats doodbleef. De Matin lieeft een telegram uit Cettinge ontvangen behelzende dat" een broeder van de voormalige koningin van Montenegro is vergiftigd. Het mis- dryf zou om politieke redenen zijn gepleegd. Een gaweldlgde menigte defileerde te Boekarest langs de katafalk van Take Jonescu. De koning en de koningin van Roemenië legden kransen neer. Er werd een lykdienst gehouden, die bygewoond werd door de leden van de regeering en het corps diplomatique. Yan 34 Juli af zal het porto voor geïllustreerde briefkaarten in Frankrijk worden verlaagd tot 10 centimes. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Postdief'stallen. By de postadministratie te Eindhoven kwamen reeds sedert langen tyd voortdurend klachten in over ver missingen van brieven met geldswaarden (niet aangeteekende stukken). Naar aan leiding hiervan waarschuwde de direc teur van het postkantoor de recherche, doeh zonder gunstig gevolg. Korten tyd geleden werd een brief, waarin een bankbiljet van f 100 gesloten was, vermist, en eenige dagen later een postpakket met sigaren. Opnieuw werd de recherche gewaarschuwd, die 'thans, na scherp onderzoek, een spoor vond. Dezer dagen hebben twee rechercheurs den 26-jarigen ongehuwden brievenbesteller J. J. B., uit Woensel, die den laatsten tyd een buitensporig leven leidde, gefouilleerd en op hem gevonden een brief, waarin een bedrag van f 450 en geadresseerd aan een ingezetene van Eindhoven en een party ongestempelde postzegels, waarschynlyk van onbestelde brieven afgescheurd. De man bekende den dief stal van den brief en tevens die van de vroeger vermiste stukken. Hy ver klaarde, reeds gedurende een jaar ge regeld brieven met geld, die aan de post waren toevertrouwd, te hebben ontvreemd. De verdachte is in arrest gesteld. By zal naar 's-Hertogenbosch worden over gebracht Krankzinnigen ter stembus. Als bizor^ derheid kan gemeld worden, dat aan meer dan 100 patiënten, verpleegd in T rijks krankzinnigengesticht voor vrouwen te Grave, een oproepbrlef is gezonden, om op 5 Juli aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer deel te nemen. Aan het verslag over 1921 van de Rot- terdamsche Tramweg-Mij. ontleenen wij: De opbrengst der verschillende onder nemingen was als volgt: reizigersvervoer der stoomtramwegen op de Zuid-Holland- sche en Zeeuwsche Eilanden f 1.033.840, idem stoombootveerdiensten f190.344, to taal f 1.224.185; bagage-, goederen- en vee- vervoer der stoomtramwegen op de Zuid- Holl. en Zeeuwsche Eilanden f 1.081.844, idem stoombootveerdiensten f147.989, to taal f 1.229.834; postvervoer der stoom tramwegen op de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden f 60.352, idem stoom bootveerdiensten f16.200, totaal f 76.552; bijzondere ontvangsten der stoomtram wegen op de Zuid-Hollandsche Eilanden f 30.645, idem stoomtramweg Burgh-Steen- bergen (Zeeland) f5.931, idem stoomboot veerdiensten f 18.857, totaal f 55.434. De totale ontvangsten beliepen dus f 2.586.007. De totale exploitatiekosten hebben bedragen f 2.502.313, zoodat een saldo overblijft van f 83.693. De verlies en winst vermeldt een bate van f 453.446, waarvan saldo Ao. Po. f 639, exploitatiesaldo f 83.693, interestrekening f 19.320, rijkssubsidie f 349.793. In mindering komen hiervan: obligatie rente f 149.429, storting in 't vernieuwings fonds der stoomtramwegen f82.436, af schrijvingen en reserve f 186.445 en divi dend-belasting f 3.000, blijft een saldo van f 32.135. Gelet op de bedrijfsuitkomsten en op het bepaalde in artikel 24 en 25 der statu ten werd het dividend vastgesteld op 3 °/o Op de balans komen de stoomtram wegen op de Zuid-Hollandsche en Zeeuw sche eilanden voor met f 10.173.906, de stoombootveerdiensten met f 405.792 en liet effectenbezit met f 2.026.730. Hier slaan o.a. tegenover: kapitaal f 1.000.000, obligatieleeningen f 3.740.000, beleeningsrekening f2.025.000 en renteloo- ze voorschotten f 4.358.801. MARKTBERICHTEN, CoBporatlOYC Votllng Zlorlkaoo. Veiling van Zaterdag 1 Juli. Aardappelen (bravo's) 6^/271/2 c\' - nieuwe aardappelen 14-18 et.; postelein 11—12 ct.; peulen 18-22 ct.; doperwten 12—22 ct.; tuinboonnen 6—10 ct.; per ■kilo; sjalotten f 5; rabarber f .3,50—-7,50, wortelen f 4—8; per 100 bos; bloem kool f 25; komkommers f 6,20; salade f 2,50; per 100 stuks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5