Zierikzeesche Nieuwsbode Historische Optocht abonnement: Woensdag 28 Juni 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: 13 juli 1922. buitenland. r-- FÜNSTE VERVANGT NATUURBOTER Pry's per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Versctdjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 78«te JAARGANG. - No. 10793. Dir. k, i, DE LOOZE Jr. Ullg.-Rtdict. H. J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. De Deelnemers(sters) aan den OPTOCHT kunnen de maatbriefjes voor de Costumes bekomen en wor den verzocht deze in te leveren uiterljjk Zaterdag 1 Juli a.s., bl| i I. H. IDELER, Penningmeester, MOI. 309 of OUDE HAVEN 410. I Z|j, die zieh van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Juli a.s. ver schijnende Nos. GRATIS. Do begrafenis van maarschalk "Wilson. Het stoffelijk overschot van sir Henry Wilson is in de kleine kapel van de St. Pauls Kathedraal (bekend als dte „maarschalkshoek") ter ruste gelegd tus- schen twee andere groote militairen: lord Roberts en lord Wolseley. De tocht van den lijkstoet naar de kathedraal was indrukwekkend. Als slip- pendragers fungeerden de maarschalken lord Grenfell, graaf van Yperen, graaf Haig, lord Horne, lord Beatty; vele andere bekende figuren uit den oorlog volgden. Een dichte menigte stond blootshoofds in den regen toen de stoet voorbijtrok. Tal van kransen en bloemen waren uit alle standen der samenleving ingekomen. De koning had een prachtigen krans ge zonden; op de linten van den krans van Foch stonden de woorden: „Aan mijn besten vriend". De lijkstoet trok van de woning van sir Henry Wilson naar St. Paul. Voorop gingen gardes te paard en te voet met de muziekkorpsen van Vier garderegi menten, die een doodenmarsch speelden. Dan volgden de met de rijksvlag be dekte lijkkist op een affuit van een kanon. De hertog van Connaugt verte genwoordigde den koning. In het eenige rijtuig in den stoet zaten de vrouw en de moeder van den vermoorde. Bij de aankomst aan de kathedraa. werden in Hydepark kanonschoten gelost. De plechtigheid in St. Paul werd bij gewoond door den minister van het ka binet, het diplomatieke corps en verte genwoordigers van de Britsche dominions. De stakingsoiilasteii te Illinois. De algemeene verwildering der zedsn in de geheele „beschaafde" wereld, als gevolg van den oorlog, die aan zoovele millioenen mensehen het besef heeft ge schonken, dat een menschenleven geen, of maar luttel, waarde heeft, wordt na tuurlijk ook in de Ver. Staten geconsta teerd. Op zeer treffende wijze was dat on langs bewaarheid bij een staking van steenkolenmijnwerkers bij Herrin in den slaat Illinois. De opengekomen plaatsen van een aantal stakers waren ingenomen door z.g. „stakingbrekers". Dezen waren toen door gewapende stakers overvallen, die van de onderkruipers 40 man ver moordden. Natuurlijk grepen de autori teiten in en er wordt nu een gestreng onderzoek gehouden naar het voorge- gevallene. De lieden, die aan den aan slag op de werkwilligen hadden deelge nomen, en in het algemeen zij, die zich niet zuiver op de graat voelen, verlaten thans in grooten getale met hun gezin nen de streek, waar de bloedige botsing heeft plaats, gevonden. Meer dan 150 ge zinnen zijn reeds gevlucht. De leider van de militaire commissie, die het on derzoek leidt, heeft verklaard, het on- noodig te achten, een troepenmacht te stationneeren in het gebied van de troe belen. B INNEN L A ND. Zeeuwschs Kamer van Koophandel. In de Zaterdagmiddag onder voorzit terschap van den heer Jos. van Raalte gehouden vergadering was een schrijven ingekomen van den Minister van L., N. en H., dat hij in geen geval het ver- leenen van presentiegeld aan de leden der Kamer kan goedkeuren. Ingekomen was een schrijven Van het lid der Kamer, den heer Massée, of de Kamer niet moet aandringien om be houd van de Zeeland route. De voorzitter zeide, dat het bureau zeker wefet dat de route tot 1 Juli 1923 verzekerd is. Als een nieuw mi nisterie is gevormd kan aan de regee ring worden verzocht ook voor de toe komst de route te helpen handhaven. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres van de Kamer te Vlaardingen tegen centralisatie van de post cheque- en girodienst. Toegejuicht werd het dat het bureau der Kamer reeds heeft aan gedrongen op het instellen van een com missie als de eommissie-Heddes, zulks naar aanleiding van het adres der maat schappij van Nijverheid aan de regeering. Het bureau stelde voor adhaesie te betuigen aan het adres van de desbe treffende oommissie inzake vermindering van de spoorwegtarieven. De heer Massée betoogde dat hij niet de onbillijkheid kan inzien van het meer betalen voor langere reizen, terwijl de heer Jeronimus het gevaarlijk achtte Voor de Kamer zich te begeven op het ter rein der spoorwegpolitiek. Spr. betreurt het dat de staat voor de tekorten op draait en zou gaarne zien dat de spoor wegen weder een geheel particuliere on derneming werden. Met het oog op de financiën der Kamer werd besloten geen financieelen steun te verleenen aan de commissie voor de Nederl. Tentoonstel ling te Kopenhagen en vooralsnog niet toe te treden tot De Nederl. Organisatie van de Internationale Kamer Van Koop handel. Naar aanleiding van het adres aan de Tweede Kamer, tot wijziging dei zegelwet, stelde de commissie voor de wettelijke bepalingen voor aan den Mi nister van Financiën te verzoeken maat regelen te treffen om de artikelen der zegelwet, betreffende zegeling van cog nossementen, vrachtbrieven enz. in te trekken, subsidair deze bepalingen te wij zigen als in het Groningsche adres aan gegeven. De Minister van L., N. en H. heeft er de Kamer op gewezen, dat voor afgifte van certificaten van oorsprong ge woonlijk f 1 'wordt berekend en hij vraagt de Kamer haar tarief van f 0,25 te verhoogen. Een voorstel van het bu reau der Kamer om hjet op f 0.50 te brengen, werd echter met 12 tegen "s stemmen verworpen. Naar aanleiding van het adres van de Kamer te 's Hertogen bosch om alle telephoonkantoren open te doen zijn van 9—12 en van 2—6 uur, werd besloten ook in dien geest aan den Minister van Waterstaat te adressee- ren, maar daarbij te voegen met hand having van de openstelling op de overige uren na 6 uur. Besloten werd geen adhaesie te be tuigen aan het verzoek der Kamer te Eindhoven aan de Tweede Kamer, om het uitvaardigen van een invoerverbod van sigaren mogelijk te maken. Men was van meening, dat zulk een bepaling een precedent zou scheppen en meende dat zulk een .kunstmatige bevoordeeling van een tak van industrie niet goed is, ter wijl het represaillemaatregelen moet doen vreezen. Bij de rondvraag, besprak de heer Jeronimus de wenschelijkheid, dat het bureau der Kamer of eene com missie de begrootingen van rijk, provin cie en gemeenten bestudeert, terwijl de heer de Vos wil dat de Kamer ernstige pogingen aanwendt om door het rijk de provinciale stoombootdiensten op Wester en Oosterschelde te doen overnemen. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. De heer J. C. van Burg, benoemd secretaris en ontvanger te Waarde, is met ingang van 1 Juli a.s. mede benoemd tot ontvanger-griffier van het waterschap Waarde. De heer F. Dooge ter inspectie der Directe Belastingen te Zierikzee, is aan gewezen voor de waarneming van het ontvangkantoor IJzendijke. Door het comité van den vlieger wedstrijd bij de te houden feesten is besloten aan iederen deelnemer een prijs toe te kennen en bovendien prijzen be schikbaar te stellen, één voor den groot- slten, één voor den kleinsten en één voor den mooist opgaanden vlieger. Aan de deelnemers wordt aangeraden, thans een begin te maken met het pro- beeren van hun vlieger, de weersgesteld heid is daarvoor nu uitstekend en het uur van den wedstrijd niet ver meer. In verband met het groot aantal kun nen geen deelnemen meer worden aan genomen In de sociëteit van den heer Ver- wer werd Maandagavond een mondhar monica-club opgericht met aanvankelijk 38 leden, gesplitst in werkende en adspi- rantleden. De heer J. de Bie werd bij acclamatie tot directeur gekozen. Het be stuur bestaat uit W. J. Weltevreden, M. J. D. Leeuwe, J. Duvalois, J. W. van 't Noordende en W. Barrevoets. BROUWERSHAVEN. Op 22 Juni j.l. trad ln het Hotel Jacob Cats" alhier Mevrouw Westerman (kamerlid) op. Na te zijn ingeleid door don Voorz. der afdeellng van den 'Vrijheidsbond hield de spreekster een boeiende wel sprekende redevoering in verband met de aanstaande verkiezing. Uitgezonderd enkelen, die vermoede lijk tot een andere partij behoorden, werd Mevrouw^ Westerman luide toege juicht. Op de daarna gevolgde vragen werd degelijk geantwoord, zoodat aan het talrijk opgekomen publiekwaaronder vele dames, een ^er aangenamen avond werd bezorgd. De Voorzitter betuigde zijn hartel\jken aan de spreekster voor hare uitmuntende redevoering. STAVENISSE. Vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag j.l., des voorm. 10,30 uur. Voorzitter de burge meester. Aanwezig vijf leden; zonder ken nisgeving afwezig de heeren Ant. Stout- jesdijk en J. Gaakeer. De notulen wor den vastgesteld. Ingekomen is de rekening der Gezondheidscommissie. B. en W. mer ken op, dat de post voor reiskosten huns inziens te hoog is en zij zullen met goed vinden van den Raad dit ter kennis bren gen aan de commissie. Zij stellen voor de post van f200, uitgetrokken voor den secretaris over 1921 te handhaven, doch deze op advies van Ged. Staten voor 1922 aan te houden. De heer A. Stoutjesdijk komt ter vergadering. De verslagen van de Gezondheidscommissie en van het lager onderwijs in deze gemeente zullen den raadsleden ter inzage worden toegezon den. Het besluit van een overschrijvings- post ,op de begrooting is goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen, wat voor no tificatie wordt aangenomen. Een brief van Ged. Staten of er bezwaar is in deze gemeente tegen opheffing der veemarkt Zierikzee wordt eveneens voor notificatie aangenomen. Öp voorstel van B. en W. wordt het verzoek van dhr. M. Beneker, onderwij zer, ingewilligd, en hem eervol ontslag verleend tegen 1 Juli a.s. Voor deze va cature hadden zich aangemeld 6 sollici tanten. Met de zes uitgebrachte stemmen werd benoemd mejuf. T. Bos, thans lijdelijk. Hierna had een bespreking plaats over de heffing keurloon. Ged. Staten dringen aan een som te noeralen voor den keurmeester, doch volgens B. en W. zal dit tot een andere vergadering worden aangehouden tot dat bericht ls gekomen van den minister of huisslach tingen buiten deze regeling mogen val len. De voorzitter vraagt den heeren of het hunne instemming vinden kan een zoobedoeld adres ter vervulling der keu ring op huisslachtingen te verzenden. Dit wordt goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten voor 1 jaar het keurloon vast te stellen: voor een paard f 6, rund boven het jaar1 f 5, kalf f 2,50, nuchter kalf f 1,50, varken f 3, schaap en geit f 1,50. Wij moeten, zegt de voorzitter, omdat dit alles nieuw is, af wachten of dit tarief goed zal werken, daarom wordt ook voorgesteld voor één jaar. De heer Potappel vraagt wanneer mocht blijken dat de veearts door drukke bezigheden niet op tijd kan komen, de gemeente dan voor hulp moet zorgen en betalen of heeft deze heer voldoende instructiën waarnaar hij werken moet De voorzitter antwoordt hierop dat de veearts in deze zijn volledige instruc ties heeft en verplicht is d,eze na te komen, te meer omdat wij geen hulp keurmeester hebben.Mocht echter blij ken dat de drukte hem te groot wordt, dan zullen wij zeer zeker een hulp moeten benoemen. In verband hiermede wordt besloten den keurmeester dezer gemeente, den heer P. Roozemond, met 1 Juli a.s. eervol ontslag te verleenen. Bij de rondvraag niemand het woord meer verlangende, wordt de vergadering gesloten. ST.-MAARTENSDIJK. Voor een niet zeer talrijk gehoor trad voor de Chris- telijk-Historische partij Vrijdagavond 1.1. op de heer Krijger, directeur van „De Nederlander". Spr. begon met de vraag wat is eigenlijk politiek Politiek is de kunst om te regeeren. Vele menschen schrikken af van politiek, in het bijzon der de vrouwen. Dat is toch niet goed. Er is velerlei soort politiek. Paulus zegt dat „Eerwaardig" zullen geacht worden degenen die hun huis wel regeeren, dat is dus huishoudelijke politiek, en ergens anders dat „Dubbel eerwaardig" zul len geëerd worden de opzieners der kerk die wel regeeren, dat is kerkelijke po- politiek. Waar zoo geprezen worden zij die zich bezig houden met deze dingen hoeveel te meer is het noodig trachten te begrijpen naar welke beginselen he\. lanl behoort te worden geregeerd. Van de vele politieke partijen zijn er verscheidene die allen trachten naar hun beginselen het land het best te besturen, uitzondering daarop maken de belangen groepen, als de plattelandersbond, enz. De verschillende partijen hebben elk een specialiteit op dit terrein, een land kan niet geregeerd worden door menschen die zich slechts bemoeien m-et.het be lang van een gedeelte van het Neder - landsche volk. Spr. hoopt dan ook dat deze partijtjes geen afgevaardigden zul len kunnen doen vertegenwoordigen, zij zijn tot niets nut. Hierna besprak de spreker het diep gaand onderscheid dat er bestaat tus- schen de rechterzijde en de linkerzijde. Daartusschen ligt de bijbel. Spr. citeert een stuk uit het Kerstnummer van de socialisten, waarin onder meer geschre ven stond dat zij hun partijgenooten een ander Evangelie te brengen hadden, en o.a. wezen op Karl Marx, die zeide, dat in de socialistische maatschappij de Godsdienst zijn natuurlijken dood zou sterven. Tusschen de socialisten en de rechterzijde bestaat dus een groote klove, die eveneens bestaat tusschen de Vrij- heidsbonders en verdere liberale partijen. De heer Cort van der Linde schreef in één zijner bekende werken dat te genover hen die hun beginselen aflei den uit de Goddelijke Openbaring ston den de parteijn der linkerzijde, die hun gezag aan het volk ontleenden. Zij, die instemmen met de beginselen der rechterzijde echter houden wat in de Romeinen brief geschreven staat: Daar is geen macht dan die Yan God, en die er zijn. zijn van hem verordineerd. De Overheid is Gods dienaresse. Zoo staan dus diametraal tegenover el kander de aanhangers der Godssouverei- niteit en die der Volkssouvereiniteit Het stembiljet dat U straks zal wor den uitgereikt is de bode die tot U komt en waarna gij zult hebben te be slissen naar welke beginselen gij wensöht te worden geregeerd. Hierna sprak spr. nog een kort woord over practische politiek. Straks zou ook in de Kamer komen de moederschapszorg. Mevrouw Suze Groeneweg had deze zaak reeds in de Kamer aanhangig ge maakt. De S. D. A. P. stelde op één lijn de gehuwde en de ongehuwde moe der. Met een dergelijke zaak kunnen de de leden der rechterzijde nooit mede gaan. Er Zijn vrouwen, werd van de S. D. A. P. toegelicht, die wiel kinde ren, maar geen man begeeren, het aan tal onwettige geboorten zou dus toe nemen. Wat moet er zoo van de maat schappij worden? Vele zielen marrnen en vrouwen op een stuk land. Spr. waarschuwde zeer ernstig tegen dergelijke theorieën, die het land ten slotte ten val moeten brengen. 'Houdt het gezin hoog, het is de grond slag voor de maatschappij. Het was on getwijfeld zeer jammer dat het gehoor niet grooter was. De rede werd met zeer veel geestdrift uitgesproken en muntte uit door taal en stijl. POST EN TELEGRAPHIE. De op zijn verzoek eervol van het be heer van het post- en telegraafkantoor te St.-Maartensdijk ontheven directeur J. P. A. de Wilde wordt 1 Juli als commies der posterijen en telegrafie geplaatst aan het bureel van den ingenieur der telegrafie te Vlissingen. Naar de Standaard verneemt, zal dezer dagen een aanvang worden ge maakt met het leggen van een kabel tmsehen on* lamd en Engeland, ten dien «te van het telefonisch verkeer. Deze kabel zal by Domburg op Walche ren in zea worden gelegd. Meerdere Engelsohe ingenieur* vertoeven daarvoor op dit eiland om in samen werking met de Nederlandiche ingenieur* de werk zaamheden te regelen. Dit is de eerste telefonische verbinding met Engeland welke tot stand zal komen. Mot ingang van 1 Juli is aan dhr. A. Faasse op zyn verzoek eervol ontslag verleend als besteller aan het hulppost kantoor te St.-Filipsland. ONDERWIJS, ZONNEMAIRE. Mej. A. Wessels van Middelburg is aangesteld als tydeiyk onderwyzeres aan de Chr. school met ingang van 1 Juli. STAVENISSE. Benoemd tot tydeiyk onderwyzer alhier de heer S. Stoel, thans als zoodanig te St.-Annaland. Aan de Hoogeschoel te Utrecht slaagde als oandidaat in de geneeskunde de heer J. Broodman. SPORT. Door de voetbalver. D.V.O. alhier, zijn serie wedstrijden uitgeschreven tegen 9 Juli a.s. Uitgeloofd werden 3 medailles, 1 zil veren, 1 Verguld bronzen en een bronzen. Uitgenoodigd zijn de navolgende ver- eenigingen: Z.V.V. II, G.V.V. II, N.S.C. I, D.V.V. I, D.O.S.K.O. I, Z.F.C., N.V.V. I, S.V.V. I en D.V.O. II. De wedstrijden hebben op 't D.V.O.-terrein plaats KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN ZIERIKZEE. Blijkens een in dit num mer voorkomende advertentie, zal mej. Janna Brandsma uit Amsterdam bij de 3e muziekuitvoering in de Nieuwe Kerk op Dinsdag 4 Juli a.s. hare medewerking ver leenen en vinden we onderstaand bericht over haar optreden in Amsterdam. Ook zullen we het genoegen hebben te luisteren naar het vioolspel van den heer ZENUWHOOFDPIJN. Vooral huismoeders hebben hiermede te kampen, evenals met ..Zenuwkoorts, zenuw in de tanden. Freco's Zenuwhoofdpoeders geren U een weldadige kalmte, nemen de koorts en hoofdpijn totaal weg, weigerd beslist minderwaardige poeders doch neemt uitsluitend die met de naam „FRECO". Per poeder 8 ct., dpos a 25 stuks f 1,70. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. Valk en Gudde, Zierikzee, L. G. v. Zaltbommel te Tholen en Joh. Leune te Stavenisse. H. de Vrieze uit Rotterdam, voor ons een zeer goede bekende, die t' auditorium weet te boeien. Verder belooft het pro gramma zeer belangrijk te zijn: voor or gel komt o. m. voor, het voorspel uit Lohengrin van R. Wagner. Deze laatste uitvoering in dit seizoen, wordt dan ook met, warmte aanbevolen; een groote schare van muziekliefhebbers wordt verwacht, om door hunne tegenwooordigheid te toonen, dat zij de voorbereidingen en moeite, die dhr. S. Klimmerboom zich getroost voor dergelijke schoone concerten, op prijs stellen. „Mejuffrouw Janna Brandsma is een voortreffelijke zangeres, is muzikaal zeer begaafd en heeft een prachtige sopraan- stem. Haar techniek is honderd percen't. Daarom kan ik mej. Janna Brandsma gaarne aan alle concertdirecties als so liste zeer warm aanbevelen". Willem Mengelberg. Nieuwe Rotterdamsehe Courant, 25 Nov. 1921. Avondblad. Men schrijft ons uit Amsterdam Vervolgens zong mejuff. Janna Brapds- ma de aria „Dann töht der Laut' und „Harfenklang" uit Handei's „Judas Mac- cabaeus" (in eene bewerking door Men gelberg). Hare prestatie heeft ons in derdaad verrast. Mej. Brandsma toonde hiermede een zangeres te zijn, die, vooral wat stijl betreft, op weg is Mevrouw Noordewier te evenaren. De geestdriftige bijval, die Mej. Brandsma oogstte, was in alle opzichten wel verdiend. KERKNIEUWS. Ned. Her?. Kerk!. Beroepen te Durgerdam, C. Ferguson te Ernst (Geld.) Aangenomen naar Zunderdorp, M. D. Gysman, cand. te Leiden. - NaarSchild- wolde (Gr.), A. W. de Vries te Ooster- wierum. BedanktVoor IJssolstein, P. Kuyiman te Honten. Voor Vollenhoven, A. A. van Wessem te Joure. Voor Sohelluinen A. Prins te Giessendam. Voor Vollen- hore A. A. van Wessem te Joure. ZONNEMAIRE. De collecte, gehouden voor de hongerende protestantsche Kinderen in Rusland heeft ruim f 21. opgebracht. De gelegenheid om nog een gave te offeren is nog opengesteld. Geref. Kerken. Beroepen te Spyk (Gr.), K. Winkelman te Eindhoven. Aangenomen naar 't Zand (Gr.), H. A. Kivits te Midwolda (Oldambt.) Bedankt: Voor Wanswerd a. d. Streek, Herm. Knoop te 6chouwerzyi. Voor Schildwolde en voor Marrum (Fr.), F. H. van Loon te Bergum. Chr. Geref. Kei*. Beroepen te Boskoop, D. J. van Brum- men te Alphen a. d. Ryn. Te Baren- drecht, D. Driessen te 's-Gravenzande. LANDBOUW EN VEETEELT, Opgericht is. met aanvankelijk 21 leden, een vereeniging van Fruithandelaren in Zeeland, welke ten doel heeft de be vordering van de Zeeuwsehe fruitteelt. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De Maatschappij, wier lange naam hier boven prijkt, beter bekend onder de ini tialen Z. L. M., de organisatie, die in onze provincie zulk een belangrijke plaats inneemt en voor haar welvaart van zoo'n groote beteekenis is, heeft deze week voor enkele dagen haar tenten te Colijnsplaat opgeslagen, waar de kring Noord-Beve land gastheer is en waar de leden van het Hoofdbestuur Dinsdagavond ten ge meentehuize om 7 uur officiëel door het gemeentebestuur werden verwelkomt. Bij de ontvangst werd het welkom uit gesproken door den burgemeester, dhr. J. A. Spiek, die hoopte, dat de besluiten, die op de vergadering zullen worden ge nomen, in het belang der Z. L. M. zullen zijn, welke Mij. recht heeft op den alge- meenen steun en sympathie van de Land- bouwvereenigingen in Zeeland. Namens de Z. L. M. zeide de voorzitter, de heer mr. P. Dieleman, hartelijk dank voor de vriendelijke ontvangst, die in de Noord-Bevelandsche landbouwweek het hoofdbestuur ten deel valt. Het is buiten- gewoqn aangenaam op een der oudste van de Zeeuwsehe eilanden te midden van welige landouwen, rijke korenvelden te vertoeven op de plaats van Colijn, naar een der eerste bezitters de Colijnsplaat ge noemd. Het alleroudste Noord-Beveland werd de lusthof van Zeeland genoemd. Wel een bewijs, dat .het dien naam waard was, is het feit, dat Graaf Willem in 1352 zelf in 's-Gravenkeet onder Wissekerke zat om de herbedijking van een belang rijk deel te regelen en niet heen ging voor het werk was voltooid. Het uit den vloed verrezen Noord-Beveland is wederom een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1