Zierikzeesche IÉ Nieuwsbode abonnement: Maandag 26 Juni 1922, zierikzeesche courant. advertentiën EERSTE BLAD. Oproeping Onderwijzer. ONDERWIJZER Stemplicht. buitenland. Marinus Cornells Muiock Houwer. Prtfs per 8 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 78ste JAARGANG. - No. 10792. Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Radact. V. J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 aks. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ■li' 1 Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Jnll a.s. ver schijnende Nos. gratis. Gevonden voorwerpen Een portemonnaio met geld, een arm band, een fietspomp, een etui met schrijf behoeften, een zilverbon, een boodschap- tasch, een mondharmonica, een dat, een blauwe kiel, een handtaschje, een geld stuk, koralen, een band van een schort. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Voor de Openbare School veor L. en M. U. L. O. te Zierikzee (Hoofd de heer S. DE GRAAF) wordt opgeroepen een met akte rrpe- en orde-oefeningen. Sollicitaties worden franco ingewacht bij den Burgemeester róór 10 Juli a.s. Infunctietreding zoo spoedig mogelgk na het einde der zomervacantie. Zierikzee behoort tot de '2e klasse. Zibrixzee, 28 Juni 1922. STEMMING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee bremgen ter openbare kennis, dat op Woensdag 5 Juli 1922, van des morgens acht uur tot des namiddags vfff uur, zal geschieden de STEMMING ter verkiezing van de leden van de Tweede Karnaer der Staten-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezersljjst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tjjd ter" uitoefening van zjjn kiesrecht moet aanmel den bg het stembureau in het voor hem op de kiezerslyst aangewezen stemdietrict. Artikel 150 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de verplich ting opgelegd bp art. 72, tweede lid, wordt, tenzp den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestralt met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zpn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelpke overtreding onher roepelijk is geworden, of de deswege opge legde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden op gelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opge legd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt eene schriftelijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opge legd bp art. 72,tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het Openbnar Ministerie beteekend op de wpae, voorgeschreven bp art. 144 van het Wetboek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende H\j die opzettelffk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. ZiimiKziB, den 24 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders -voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN TAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris, IjitoefënIng kiesrecht door personen, die in dienst betrekking zjjn. De BURGEMEESTER van Zihriizm herinnert personen, bp wie, en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen waarbij, personen die den leeftpd van vpf en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn dat^zp, volgens art. 55 der Kieswet, ver plicht zpn te zorgen, voor zoover niet bp algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achter eenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vpf uren des namiddags, daaitoe gelegenheid vinde dat zp, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zeover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zpn te zorgen dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zpn, in bet grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tpd op een zichtbare wjjae is opge hangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lpst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamelpk dat, volgens art. 151 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, boven genoemd, is gegeven bp Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) en luidt als volgt: Artikel 1. Yrpstelling wordt verleend aan de in artikel 57 (thans 54) der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van by ben in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerlyst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voor gaand artikel wordt voorts verleend aam geneeskundigen en apothekers ten aanzien van by hen in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en be stuurders van bpzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bp hpn in dienstbetrekking zynde ziekenverplegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der Kieswet bedoeld, zijn ter gemeentesecretarie ver krijgbaar. Zierikzbe, 24 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATWTKTN VAN RENGERSKERKE. Minister Walter Rathenau vermoord. Volgens een officiéél bericht is Walter Rathenan, de Duitsche rijksminister van buitenl. zaken, Zaterdagochtend dood geschoten, even nadat hy zyn villa in het Grünewald had verlaten, om zich naar zyn departement te begeven. De auto, waaruit de aanslag werd gepleegd kwam naast de zyne rijden en wist na het volvoeren van den aanslag, te ont komen. Het bericht dat Rathenan, de Dnitsohe rijksminister van buitenlandsche zaken, is vermoord, stelt nogmaals in een helder licht, dat we in een tyd van terrorisme leven. Er valt nauwelijks aan te twij felen, dat dit misdrijf, gepleegd op den dag, waarop aan de extremistische reac- tionnairen booze plannen werden toege schreven, geweten moet worden aan de elementen, die zich reeds zoo dikwijls van de sluipmoord als politiek strijd middel hebben bediend. Deze nieuwe politieke moord, die aan het leven van een der bekwaamste en verdienstelijkste leden der Duitsche re geering een einde maakte, is een zeer groote beteekenisniet alleen voor Duitschland, maar voor geheel Europa. Rathenau was de man die er naar streefde de door Duitschland aanvaarde verplichtingen te doen nakomen en een der weinige staatslieden op wie de hoop van een toenadering tusschen de volken gevestigd was. In de conferenties te Wiesbaden en te Genua heeft hy in die richting met vrucht gewerkt. Na de ontvangst van het bericht over den moord riep de rijkskanselier on middellijk de ministers in het Ryksdag- gebouw byeen em met hen over den toestand te beraadslagen. Over de daad zelf zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden: De drie daders zijn in een auto in razende vaart de auto van Rathenau voorbygereden en hebben bij 't passeeren 10 revolverschoten op hem gelost. Een schot trof Rathenau in den mond en doodde hem op slag. De moordenaars hebben ook nog een handgranaat naar Rathenau's auto ge worpen. De auto met de daders is na den moord in de richtiDg van Zellen- dorf ontkomen. Naar de Deut. Allgem. Zeitung meldt, was Rathenau tot 's nachts 1 uur de gast van den Amerikaansohen gezant in het Amerik. gezantschapsgebouw geweest. Onder de uitgenoodigden bevond zich ook Hugo Stinnes, die Rathenau in zyn auto naar zyn woning te Berlijn bracht. Daar namen beiden tegen 2 uur afscheid van elkaar, en waarschijnlijk pas een uur later begaf Rathenau zich ter ruste Volgens het Acht Uhr Abendblatt zei de chauffeur bij het gerechtelyk verhoor, dat de aanslag zoo vlug plaats had, dat hem nauwelijks bewust werd, wat er gebeurde. De automobiel der moorde naars drong aan den linkerkant tegen die van den minister aan. De chauffeur week onmiddellijk uit. Toen knalden er schoten uit de andere auto. De chauffeur moest het stuur in de hand vernemen, omdat hij door den schok haast van zijn zetel werd geslingerd. Uit het gerechtelyk geneeskundig onderzoek blijkt, dat verscheiden schoten doodelyk zyn geweest. Het hoofd is door negen kogels getroffen. Een schot is door den schouder in de borst terecht gekomen. De in de auto geslingerde granaat heeft de ingewanden van Ra thenau verscheurd. Het lyk was gru welijk verminkt. De daders zijn drie jongelui van 25 tot 30 jaar oud. Do linkerpartyen hebben tegen Dinsdag naar aanleiding van de begrafenis van Rathenau, een algemeene staking van 24 uur uitgeschreven. In de vergadering van den Rijksdag, die Zaterdagmiddag werd gehouden heeft Loebe de nagedachtenis van den vermoorden minister gehuldigd, telkens door heftige interrupties van uiterst links onderbroken. De rijkskanselierdr. Wirth, huldigde den vermoorden staats man voor zyn vruchtbaren arbeid vooral op de conferentie te Genua verricht. Hy gewaagde van het feit dat het volk tegen den nieuwen staatsvorm met groote sommen gelds wordt opgehitst. Van Kö- nigsberg tot Coostanzzoo sprak hy, wordt on s vaderland door moord bedreigd. De regeering heeft een premie van millioen mark uitgeloofd voor het aan wijzen der moordenaars. Hevig tumult iu een parlement. Tijdens de behandeling van de overne ming door den staat van den spoorweg Aussig—-Teplitz hebben zich in de Tsje chische Kamer rumoerige tooneelen afge speeld. De overneming geschiedde slechts uit economische overwegingen en heeft geenerlei militair doel. Toen daarop de voorzitter den spreek tijd op 30 minuten vaststelde, brak de storm los. De Duitsch-nationalen ensce neerden een conctrt met de bladen der lessenaars. De eerste spreker, de Duitsch- nationale afgevaardigde Jung, sprak, toen zijn spreektijd voorbij was, voort en hield ook niet op, toen de voorzitter hem het woord ontnam, zoodat deze ten slotte onder hevige protesten der Duitschers de zitting schorste. Jung bleef niettemin op 't spreekgestoelte zitten. Ondanks de ver zoeken van den voorz. bleef Jung zitten, zoodat de voorz. hem voojr 5 zittingen den toegang ontzegde en hem verzocht de zaal te verlaten. Jung bleef echter en zijn Duitsche collega's schaarden zich rondom hem om hem te beschermen. Thans ontstond een ontzettend lawaai, terwijl de afgevaardigden met gebalde vuisten zich op eikander stortten. Pro jectielen van allerhande aard, zooals stoe len, schoenen, inktpotten, enz. vlogen door de zaal. Op een gegeven oogenblik zag men den afgevaardigde Pelikan door de lucht vliegen. Toen hij weer op den be- ganen grond kwam, bleef hij bewuste loos liggen. Vlak voor de ministerbank kwam een stoel neer, die door iemand van achter uit de zaal naar de minister- bank was geworpen. Plotseling zag men hoe de afgev. dr. Ledmann in de hoogte werd geheven, hoe hij. een salto maakte en, over de stenografentafel heen, achter de minister'banken werd geslingerd, waar ook hij onbeweeglijk bleef liggen, zoo dat men hem uit de zaal moest dragen. In de zaal zelf speelden zich woeste tooneelen af. Drie afgevaardigden werden door de zaalwachters met geweld uit de zaal verwijderd. Het lawaai nam echter steeds in hevigheid toe en de voorzitter droeg derhalve aafp de zaalwachters op, de zaal geheel te doen ontruimen. Na 't proces Bessarabo. De „Matin" vertelt, dat Paule Jacques, de vrijgesproken dochter van mevrouw Bessarabo, tijdens haar langdurige pre ventieve hechtenis tal van brieven heeft ontvangen uit alle hoeken der werel^, waarin men zich voor haar lot interes seerde, haar bemoedigende woorden en woorden van troost toesprak en.... zeer voordeelige aanbiedingen deed. Een Ame- rikaansche impressario bood haar aan om na haar vrijspraak een film van 'de zaak-Bessarabo te doen afdraaien, waarin zij zou optreden. De meeste oorrespondenten echter don gen naar haar hand, o.a. een schatrijk Roemeensch koopman, die bekende niet jong meer te Zijn, doch een hart van goud te hebben. Ook een Amerikaansch oud-kapitein deed aanzoek. De dochter deed al die brieven aan haar moeder toekomen. Ult Stad eji Provincie ZIERIKZEE. Door den minister van arbeid is ten behoeve van Woningbouw toegekend aan de- gemeenten Nieuwer- kerk, f 1200 voor twee woningen van M. C. Boogert; Oud-Vossemeer, f 600 voor een woning van J. Deurloo. Nu de historische feesten op 13 Juli as. te houden met rassehe schre den naderen en in ons blad daarover reeds enkele feuilletons zijn verschenen, welke de feiten vermeldden, die zich in de voor Zierikzee zoo belangrijke jaren hebben voorgedaan, kunnen we thans hieronder het officieéle programma la ten volgen, hetwelk door het hoofd bestuur der Oranjevereeniging als volgt is vastgesteld 7 uur 's morgens. Trompetgeschal, He rauten te paard; 8 uur Js morgens. Aankomst der Geu- zenvloot, landing der Zzeesche bevrijders; 9 uur 's morgens. Historische optocht. 10 uur 's morgens. Rede van Jhr. E. von Bose in de Nieuwe Kerk. 11 uur 's morgens. Uitreiking der pre zen van de onlangs gehouden Nat. schiet wedstrijd, daarna Vaandeloptocht; 12,30 's middags. Uitreiking der me dailles bekroonde vaandels; 1 uur 's middags. Vliegerwedstrijd; 2 uur 's middags. Rijwielpolonaise, 2—3 uur 's middags. Muziek. 3,30 uur. De groote historisch-allegori- sche optocht 6 uur 's avonds. Sprietloopen door de deelnemende bemanning der vloot in de Oude Haven; 7 uur 's avonds. Uitvoering der gym- nastiekver. „Rust Roest" 8 uur 's avonds. Rij wiel promenade; 8,30—11,30 uur 's avonds. Muziekuit voeringen op 't schitterend versierde en verlichte feestterrein; 11,30 uur 's avonds, tot slotvreugde vuren". Na een langdurige verzwakking en bed legerigheid is op 25 Juni onze waardige stadgenoot, de heer MARINUS CORNELIS MULOCK HOUWER overleden. Reeds lang was de eenmaal zoo forsche man lijdende en maanden is het al geleden, dat hij voor het laatst op straat gezien werd. Een bekende en populaire persoonlijk heid zal in hem gemist worden, tegelijk een vertegenwoordiger van eene familie, welke reeds twee en een kwart eeuw hier inwoning had en voor en na acht bare mannen in stedelijk bestuur en andere colleges en vereenigingen geléverd heeft; een drager van goede tradities, man van deftigen en achtbaren huize, be- schaald, wellevend en van goede gemak kelijke vormen. Als opvolger van zijn bij de burgerij zoozeer geachten vader, die wethouder, was, werd de overledene in 1888 lid van den Raad en diende hij als zoodanig in commissies van gasfabriek en fabricage met degelijke adviezen, tot hij in 1905 zijne functie nederlegde. Ook al bij opvolging van zijn vader, zelfs van zijn grootvader, werd hij secretaris der afdeeling Zierikzee van de Zeeuwsche Landbouw-Mij., eene betrekking, die hij meer dan een kwart eeuw met groote liefde vervulde en waarvoor hij reizen naar Schotland en zelfs naar Rusland deed. Dan hebben wij hem gekend als eerste luitenant bij de dienstdoende Schut terij, als commissaris der Nutsspaarbank (1897-1921), als lid van vereenigingen die beoefening van muziek of zang ten doel hadden en van nog andere corporaties. De heer Houwer was 8 Juli 1851 hier ge boren en heeft alzoo den leeftijd van bijna 71 jaren bereikt. Die leeftijd wijst er op, dat er met den overledene iemand is heengegaan, die deel had aan vroegere toestanden, aan ons voormalig maatschap pelijk leven in velerlei opzicht, zoodat velen hem kenden en hij ook eveneens met velen goed bekend is geweest. Die omstandigheid .verklaart ten deele zijne populariteit en zal ook reden wezen, dat vele Zierikzeeënaars, hier en elders, met deelneming van het langdurig ziekbed en het nu gevolgd overlijden van hun geach ten medeburger, kennis zullen nemen. Moge een en ander zijne weduwe eenigen troost schenken in haar droevig verlies HAAMSTEDE. Zaterdagavond j.l. hield de afdeeling „Haamstede en Burgn" van den Vrijheidsbond een openbare vergade ring in «Hotel Bom" alhier. In plaats van dhr. J. van Kleef van Dordrecht, die door omstandigheden verhinderd was, trad in deze vergadering als spreker op ds. Sie- melink van Vlissingen. Veel belangstel lenden waaronder ook enkele dames wa ren opgekomen. Na door den voorzitter te zijn ingeleid, hield spreker in den vorm van eene aangename causerie een warm pleidooi ten gunste van den Vrij heidsbond. Hij wekte met den meesten aandrang de aanwezigen op om toch op '5 Juli niet in gebreke te blijven en te stemmen op de lijsten van den Vrijheids bond. Bovendien richtte spr. een afzon derlijk woord tot de dames, die nu voor het eerst ter stembus zullen trekken en van wie de meesten npg weinig voor po litiek gevoelen. Slechts door een onkel persoon werden een paar vragen.-gesteld, die door den spreker op afdoende wijze werden beantwoord. Met de meeste aan dacht werd de rede van spreker rgevolgd en mét applaus beloond. De dank hem door den voorzitter bij het einde der vergadering gebracht was zeker niet on verdiend. NIEUWERKERK. De Stoomzuivelfabriek „De'Duif", van af 30 Nov. 1921 stop. gezet, is thans op speculatieven grondslag we derom in werking gesteld. Er zijn 126 melkleveranciers aan verbonden, die in zes dagen tijds 28602 Liter melk leverden. De ondermelk, die vroeger, op 82 graden verhit (noodig tot het dooden van-de ba cillen van mond- en klauwzeer) terug ge geven werd, wordt thans door aankoop van een koeler (met een capaciteit van 2500 Liter per uur) op 15 graden afge koeld teruggegeven, hetwelk een groot voordeel geeft voor het opkweeken van kalvers en varkens. Als directeur is werk zaam de heer D. Minkema, die a.s. Woens dag ten kantore der fabriek en Donder dag in het „Huis van Nassau" de eerste uitbetaling zal houden. BRUINI8SE. In de openbare school trad Zaterdagavond de heer J. M. Krijger, directeur van het dagblad De Nederlander óp met eene rede in het belang der ohriBteiyk-hiitorisehe party. Na betoogd te hebben, dat die party niet is de party der aanzienlijken, der mannen met twee namen en ook geen kerkelijke party, legde hij uitvoerig nlt, wat zy dan wel is en wat zy wil. By zeide, dat de ehr.-hist. party de revolutie bestrijdt, terwijl volgens zijn beweren de vrijzin nige partijen uit de revolutie loven. Toch, zoo verklaarde hij, wilde hij daarmede volstrekt niet zeggen, dat de vrijzinnigen voor revolutie zijn en hij gaf ook toe, dat onder hen, die vrijzinnig-'Stemmen, vele christenen zijn. iBy.de bespreking der sociale-wetgeving wees de spreker er op, dat, welke regee ring er ook komt, zij rekening moet houden met den Volkenbond. Hij noemde daarby o.a. de moederschaptzorg. De chr.-hist. partij wil de sociale rwetgeving niet doen bestaan uit maatregelen uit gaande van de overheid, maar in-.wetten, die tot uiting brengen wat er Inrlwth,volk leeft. 8preker was op de bekende, gronden tegen premie vrij staatspensioen. Een voornaam punt voor eene regeering was de handhaving van het gezagdaarvoor gaf, zoe meende spr., de ehr.-hist. party de beste waarborg. Na het beëindigen zijner rede gaf de redenaar' gelegenheid tot debat of het stellen van vragen. Voor het debat gaf zich niemand op. De vraag werd gedaan, op te geven wat het verschil ii tusschen de anti-rev. party en de ohrist.-hist. party. Spreker zeide, dat jdie vraag moeilijk te beantwoorden was. Als verschil werd o.a. opgegeven, dat de antl-rev. de mede zeggenschap van het volk als een godde lijk recht beschouwen, terwijl de chr.-hist. dit voorstellen als een recht, dat de overheid kan toestaan, maar ook weigeren. Ook had tot het ontstaan der chr.-hist. party medegewerkt, dat wijlen dr.Kuyper te veel het idee in zich omdroeg „L' Etat, c'est moi!" Ook deelde de heer Krijger by deze uitlegging nog mede, dat de heer Duymaer van Twist gezegd had, dat de chr.-hist. behooren tot de lichte cavallerie. Een der vragers, die na eene:vorige lezing van den spreker in het openbaar gezegd had, dat er chr.-hist. leden waren, die met opzet by de stemming over de toelage van f5000 voor leden der Tweede Kamer weggebleven waren, om niet tegen te moeten stemmen, werd het woord geweigerd. Eerst moest hj zyne bewering bewijzen of intrekken, wat hj echter niet deed. Was de vergadering met gebed begon nen, met dankzegging werd zij gesloten. STAVEN1SSE. Donderdagavond verga derde alhier de coöp. Boerenleenbank. Herbenoemd werden als lid van het Bestuur en als lid van den raad van toezicht, resp. de heeren M. C. Steen- dijk en C. Broodman, terwijl weder voor 4 jaar als kassier werd herbenoemd, de heer M. P. Tazelaar. Zijn salaris werd verhoogd met f 100 en zoodoende ge bracht op f 700. Aan het jaarvjeislag over 1921 ontleenen we de volgende cij fers: Het aantal leden is 159. Bij het einde van het dienstjaar was er aan spaargelden belegd f 192256,20. Het to taal der voorschotten was f 159,777,55. In loopende rekening werd aan de leden verstrekt f 492225,32^ en daarvan terug ontvangen f 384427,94. Het saldo bedrag met de Centrale te Utrecht bedroeg een schuld van f 123,405,72. Het aantal loo pende spaarbankboekjes was 113. Aan rente en provisie werd ontvangen f 15635,47. Er werd in 1922 ;§en wïBSt gemaakt van f 2251,24, wat gevoegd wordt bij het reservefonds, waardoor dit stijgt tot f 7207,865. De - heer C. C. Moerland alhier, is geslaagd voor het diploma boekhouden der vereeniging van leeraren bij het boek houden. ^SFzakenT™" ZIERIKZEE, 20 Juni. Door de arrond.- rechtbank zijn heden wegens belasting- overtredingen veroordeeld de navolgende personen: H. R., 27 j., schippersknecht, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, bij verst., f.25 b., s. 1 m. h. Eisch ten hoogste f (100 b.; G. J. R.^ 26 j., schippersknecht, zonder.bekende woon plaats hier te lande, bij verst., f 25 b., s. 1 m. h. Eisch ten hoogste f 100 b,; C. A. van K., 37 j., vrachtrijder, wonende te Dreischor, f 25 b., en eene b. van f 10, s. 1 m. en 10 d. h., met verbeurdverkla-> ring van de goederen bij de bekeuring aangehaald (brandewijn). Eisch ten hoog ste f 2091,20 en f 1000 b.; C. P. H. C., 41 j., sigarenmaker, wonende te Z.zee, f 10 b., bij niet betaling te vervangen door lijfsdwang, met verbeurdverklaring van de kruik en het gedistilleerd, bij de bekeuring aangehaald. Eisch f 52,80 b.; P. L. V., 49 j., zonder beroep, wonende te St.-M.'dijk, f 50 b., s. een m. h. Eisch ten hoogste f1000 b.; J. R., 46 j., café houder, wonende te Oud-Vossemeer, f 1 (b., s,. 1 d. h. Eisch ten hoogste f1000 b.; A. 66 j., schipper, wonende te Brui- nisse, f 10 b., verhaalbaar bij lijfsdwang, en verbeurdverklaring van het bedrag van f 26,62, tegen borgstelling, waarvan de goederen bij de bekeuring aangehaald, zijn vrijgegeven. Eisch f 25,40 b.; A. J. A., 35 j., schippersknecht, zonder beken de woonplaats, bij verst., f 25 b. s. 1 m. h. Eisch ten hoogste f 100 b. In al deze zaken was opgetreden mr. van Walsum, Rijks-advocaat te Rotterdam, terwijl door den officier van Justitie werd geconclu deerd tot toewijzing van de vorderingen. De rechtb. te Dordrecht heeft uit spraak gedaan inzake de aanklacht van J. L. Pisuisse, ingediend tegen P. G. M- K., administrateur der Nieuwe Dordtsche Courant, die in zijn blad een critiek over het gezelschap Pisuisse had geschreven en opgenomen, waardoor Pisuisse en Jenny Gilliams zich beleedigd achtten. De rechtbank overwoog, dat niet bewezen is, dat bekl. opzettelijk de eer en den goe den naam van beiden heeft aangerand, of dat hij deze personen opzettelijk heeft beleedigd, alsook dat de critiek naar haar oordeel niet is gesteld in zoodanige bewoordingen, dal ze voor de beide gé-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1