Zierikzeesche Nieuwsbode DUKAAT HEL4NGE 5 abonnement: Vrijdag 23 Juni 1922, zierikzeesche courant. "eerste blad. B. H. IDELER, K I R Dinsdag a.s. 27 Juni LAPPENDAG HINDERWET. HERliK VAM MATEN en GEWICHTEN. JIIRGEN5* VERVANGT NATUURBOTER BINNENLAND. In het langste der dagen. Algemeen Overzicht. EXAMENVREES /ri Firma BELDEROK VAN R90, Complete Meubileeringen, BUITENLAND. Uit Stad en Frovinole. Prü a per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIE*; van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By eontract belangryke korting» 78ste JAARGANG. - No. 10791. Inzendln? »P don dag van uit- Dlr. A, J, DE LOOZE Jr. Ultg.-RtdlCf, M. J. KOSTEN «*Te vMr ore. Dit nummer bestaat nlt 2 bladen. Opruiming van: zooals: Mousseline'», Voile's, Stoffen, Menbolslts, geel Katoen, Keper, Schortebont, Engelsch Leer, Flanel enz. enz. De jnlste kleuren voor het feest I 13 JULI A.S. ZU, dl© 2ieh van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Juli a.s. ver schijnende Nos. GRATIS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzee maken bekend, dat het verzoek van JOB ADRIAAN VAN DE ZANDE, brood bakker te Zierikzee, om in zijn perceel, kadastraal bekend in Sectie B, no. 1030, een benzine-motor van 3 P.K., tot bet drijven van een kneedmachine in zyn bakkerij te mogen plaatsen, door ben is ingewilligd. Zibrikzee, den 22 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. indruk dat ge in het schoonste van den zomer zijt, in het langste der dagen. De zon rijst reeds te half vier; maar eigenlijk is er in dezen tijd des jaars haast geen sprake van nacht, daar het 's avonds tot tien uur nog licht geno.eg kan zijn en het schijnsel van maan eiv sterren de duisternissen verdrijft. Voor wie genieten wil van de nu tuur op haar schoonst of partij wil trek ken van een langen arbeidsdag, is 'nee nu de juiste tijd, tijd van krachtige en nog frissche tinten, van over weelderige heerlijkheid en levensdrift, vavi orervioeci van kleuren en geuren en gezang, bla king van Oosterschen hemelgloed en hartstocht van bloeien en rijpen.. Ge gevoelt dat er een hoogtepunt in het natuurleven met snelheid genaderd is, dat het toppunt van licht en kracjht, de volheid des bestaans van het jaai is aangebroken, dat ge den hoogsten zonnestand in het lajjgste der dqgeiv aanschouwt. In hoevele opzichten het mensehelijk leven met de afwisselende natuurve» schijnselen van licht en duisternis o t van de jaargetijden te vergelijken is, zeker is niets treffender dan de ove* eenkomst van 's menschen hoogst kracht in kennen en kunnen op den middag des levens met den hoogsten zonnestand op den langsten dag des jaars Dan verzet hij bergen, kent geen ver moeienis, is veerkrachtig, werkt onoe- grijpelijk veel, levert rijpe vruchten van lichamelijke en verstandelijke Kracht en verheugt zich in een stoffelijk en gees telijk weerstandsvermogen, dat groote overgangen en schokken onverlet te oo- ven komt. Wij brengen gaarne onze oewonde ring en hulde toe aan die vertegen leeftijd najaarsdagen volgen voor ons zóó vredig, weldadig en vruchtbaar, dat in ons rijper gemoed een oogst wordt gegaard van flie rust in het heden en van dat vertrouwen voor de onbekende toekomst, waardoor geeft nacht van herfst, geen lange winternacht, geen nacht der- nachten die genaamd wordt Dood, in staat zal zijn om onze ziel te beang stigen Honger, ontbering en uitputting deden er hun werk, voordat de gedeporteerden te Malatia aankwamen. Stervende kwamen zij bij me. Voedsel en medicijnen baat ten niet hoe ik ook mijn best deed. Hun monden waren vol wonden en hun tanden vielen uit. Hun bloedende voeten zagen er verschrikkelijk uit. Te Malatia lagen de dooden overal in de straten en op de velden. De Turken deden niets om zie te begraven. Natuurlijk heb ik typhus gehad. Deportatie beteekent een zekere dood, en een veel verschrikkelijker dood dan uit moording. Wanneer men deze dingen niet heeft gezien, is het moeilijk te gelooven, dat zulke monsterachtige wreedheid en börbaarschheid in de wereld bestaat". BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzee maken by deze bekend A. dat dit jaar voor den berijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden 'zz zurS i ™rdig«. v»..1™*' m op 36, 27, 28, 29 en 30 Juni, 4, 6 en 6 schap en kunst, roem en eer op de Juli en wel als volgt: middaghoogte des levens en we begry voor hen, wier familienaam begint met pen iels van het overwinnaarsgevoel dat deletter: f eenmaal de oude Grieken doortintelde A, B, C of D, Maandag 26 Juni ran 1 tot na een triomf in de Olympische spelen 5_uur en Dinsdag 27 Juni van 8,30 tot 0f ]n letterkundige en muzikale wed- 12 en van 1 tot 4,30 uur. E, F, G, H of I, Woensdag 28 Juni van 8,80 tot 12 en van 1 tot 4,30 uur. J, K of L, Donderdag 29 Juni van 8,30 tot 12 en van 1 tot 4,30 uur. M, N, O of P, Vrijdag 30 Juni van 8,30 tot 12 en van 1 tot 3,30 uur. Q, R of S, Dinsdag 4 Juli van 8,30 tot 12 en van 1 tot 4,30 uur. T, U, V, W, X, Y en Z, Woensdag 5 Juli en Donderdag 6 Juli van 8,30 tot 12 en van 1 tot 4,30 uur. B. dat de. maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden C. dat betaald moet worden voor het onder- noek van maten en gewichten (IJkloon) en voor het justeeren van gewichten (Justeerloon) en wel ten bate van 's Rijks schatkist D. dat de maten on gewichten, die ge stempeld worden met A het afkeurings- merk, niet in de winkels enz. terrugge- bracht mogen worden E. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1923 gestempeld moeten zyn met de letter a en dat er bij verBuim of verhindering om van de onder A genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het IJkkantoor te Middelburg op 13 en 14 Juli, 3, 4, 17 en 18 Augustus van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur en na 1 September eiken Donderdag en Vrijdag van 9 tot 1 uur F. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de jjkkan'- toren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco). zierikzbi, den 9 Juni 1922. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRATMTETN VAN RENGERSKERKE. De Secretaris, P. F. WITTERMANS. O welkom, schoone dageraad! Die uit een gulden kamer gaat Met glans van held're stralen, 'k Ontsluit mijn venster voor uw licht, Om met een vriendlijk aangezicht U minlyk in te halen. Gy wacht niet tot ik open doe, Maar dringt van eersten mildlyk toe Ja, eer ik kom ontsluiten En nog in 't nare duister zij, Zoo etaat en wacht gij al naar mij Voor toegeloken ruiten. Zoo luidt het schoone vers van Jan Luyken, dat menigeen kent en dat or?j met enkele regels verplaatst in een zo merochtend op het land, zooals ook het fraaie plaatje, dat in de geïllustreerde uitgaaf bij dit gedicht gevoegd is, doet zien. Dit lezende en ziende, krijgt ge den strijden; we gevoelen weer iets van de hooge geestdrift die de zangers en dich ters doorstroomde, die een Pindarus, be zielde voor zijne overwinningszangen en een Aeschylus en Sophocles stof gaf voor zijne heldenfiguren. 'En toch, en toch Ook die oude wij zen, die de menschelijke grootheid in ju belende klanken hebben bezongen, zóó, dat ze de eeuwen zulLen blijven door klinken, ook die geestdriftige lofrede naars mengen in hun lied een toon die zegt menschuw grootheid kan zoo spoedig een einde nemen, vertrouw niet te veel op eigen kracht, vertoorn de goden niet, houdt maat, denk aan de onzekere toekomst, bedenk dat ge straks in het schimmenrijk zult afdalen, dat ge broos en vergankelijk, ja, dat ge slechts de schaduw zijt van een droom /Wanneer wij in dezen tijd, in het langste der dagen, een oogenblik met onze gedachten verwijlen bij dien hoog sten zonnestand, het toppunt van schit tering en licht, bloeien en rijpen, dan komt wel spoedig het denkbeeld op den voorgrond nu beginnen de dagen reeds te kortenWe troosten ons dan met de wetenschap, dat dit nog niet zoo spoedig te bemerken zal zijn en dat er eerst na enkele weken in onze ver deeling van den dag en onze ambts of huiselijke werkzaamheden eenige ver andering zal worden teweeggebracht door den dalenden zonnestand; maar toch, we bezitten de zekerheid dat er een begin is gemaakt met de beperking van den dag en dat daarmede een tijd van verwelken en sterven, nevel en nacht wordt aangekondigd. i De mensch op de middaghoogte des levens en nog in het volle bezit Van kracht en gezondheid, mogelijk ook ge nietende van rijkdom en eer, gaven en talenten, overziet dat alles met wel'ge vallen, maar kan op een gegeven oogen blik de waarheid zijner gedachte: „nu sla ik op het toppunt" niet langer ont wijken Wel weet hij bij een normaal ver loop der dingen den dood nog verre; maar hij kan het zich toch niet ver bloemen het hoogtepunt is bereikt, rij zen doet hij niet meer, de daling is begonnen. Behoeft hem dit te ontmoedigen Geenszins Als we den langsten dag des jaars achter den rug hebben, kunnen ons heer lijke, indrukwekkend schoone nazomer- en herfstdagen wachten en eveneens kun nen op onzen krachtigen middelbaren In de deze week te 's-Gravenhage ge houden vergadering van de niet-Russische commissie, is mr. R. J. H. Patijn bij accla matie tot voorzitter gekozen op voorstel van een Engelsch gedelegeerde, welke o. a. memoreerde hoe de heer Patijn een lange en schitterende loopbaan achter zich heeft in 's lands dienst, vele gewichtige ambten heeft bekleed en in al die ambten zich schitterend van zijn taak heeft ge kweten. Maar al moge deze benoeming eervol zijn voor dezen persoon en voor ons land, zeker zal deze nieuwe president geen ge makkelijke taak hebben om de orde te handhaven onder de heeren gedelegeer den. Dat de nieuwe voorzitter zijn ge wichtige taak bewust is, bleek uit de korte rede, welke hij hield bij de aan vaarding van zijn functie. Hij zeide o. a. dat hij een zekere aarzeling had gevoeld, wegens de gewichtige taak, welke deze conferentie, die 30 natiën vertegenwoor digt, heeft te vervullen, ten einde den wederopbouw van Europa te verzekeren. Hopen we, dat deze conferentie de pijlers zal versterken, waarop ons wereld deel rust en toenadering zal worden be vorderd tusschen de voorheen vijandig tegenover elkaar staande rijken. Dan zal ons'land met eere genoemd kunnen wor den in de boeken der wereldhistorie. De uitspraak der stembus in Ierland heeft aan de onverzoenlijken, als de Va lera c. s., duidelijk te verstaan gegeven, dat het Iersche volk genoeg krijgt van de politiek der vrijbuiters, welke het land belet tot rust te komen en de bevolking in voortdurende spanning houdt De stembus heeft uitgemaakt, dat de overgroote meerderheid voor 't Britsch- Iersche verdrag is. De Valera heeft met zijn politiek een verpletterende nederlaag geleden. Doch deze onverzoenlijke Ier beweert, dat die stemming is geschied onder drang van Engeland en dus geen zuivere uit spraak is van het volk van Erin. Hij zegt, dat de gevoelens van het Iersche volk on veranderd zijn gebleven! Al heeft men, een duidelijke uitspraak gekregen ten opzichte van het Engelsch- Iersche verdrag, toch broeit het nog steeds in dit woelige eiland en men vraagt zich af, wat onder de tegenwoordige om standigheden ten slotte van Ierland terecht moet komen, ook wanneer straks een nieuwe regeering is geformeerd met aan hangers van de Valera als minister. Alles hangt ten slotte af van de houding der extremisten. De Katholieken verlaten thans In groo- ten getale Ulster om op Vrijstaatsch bied onderdak te krijgen. Deze uittocht wijst er op, dat de zoo hoog noodige rust nog niet weerkeert. overspannincj, onrust, slapeloosheid Ovbru/k MUHHARDT'S Zenuw- tabletten. Per koker 75d, bijUpolh en drogisten. i over A Gvbr Haringplaats, Middelburg. Slaapkamer-Ameublementen, com pleet met Matraiseq, Dekens, epz. Eigen fabrikaat. Vraag catalogus. De cholera wint veld. Naar de Krass. Gaz. van 9 Juni meldt, zoo schrijft men uit Helsingfors, is djt jaar een bizonder snel toenemen van de cholera in Rusland geconstateerd. Alle gouvernementen en alle spoorlijnen zijn besmet. Het aantal besmette plaatsen is 130. Van Januari tot Juni werden 4549 cho leragevallen geregistreerd, tegen 1339 hetzelfde tijdperk van het jaar 1920 en 182 in 1921. De voornaamste overbrengers van de epidemie zijn de vluchtelingen uit de hongerdistricten, die zich naar alle zijden verspreiden. Het gezondheidscom missariaat heeft 25 af deelingen ter bestrij ding van de epidemie naar de bedreigde plaatsen gezonden. Het meent op positieve resultaten te kunnen wijzen. De Turksche gruwelen. Miss Edith Wood, een lid van 't Ame- rikaansche hulpcomité in het nabije Oos ten, verklaart in een interview met den correspondent te Constantinopel van de Christian Science Monitor, dat de toe stand der Christenen in Malatia (Klein- Azië) nog slechter is dan die der christe nen in Kharpoet. Omtrent de pogingen om aldaar weezen te hulp te komen, zeide zij, dat „de kinderen vaak reeds gestor ven waren, voordat men hun pamen had kunnen te weten komen. Eiken dag stier ven er veertig vijftig oudere vrouwen. Tegen de gok-reepen. De minister van. justitie heeft aan de betrokken justitie-autorifaiten een brief gericht, waarin wordt aangedrongen op het treffen van maatregelentegen den verkoop van chocoladereepen met winst kans. De minister verzoekt, bij winkeliers die den verkoop van deze chocoladeree pen belangrijk in de hancj werden, na waarschuwing krachtig in fa grijpen en over te gaan tot inbeslagneming van den voorraad reepen en replamebiljetfan. Het faillissement der Ned, spoorwegen aangevraagd. Naar het U. D. verneemt, is door mr. van Woelderen in opdracht van een cliënt het faillissement der Nederl. Spoorwegen aangevraagd. Dit bericht zal vermoedelijk velen doen schrikken zegt 't blad, maar die schrik zal wel aanstonds verdwijnen als men de aanleiding tot die faillissementsaan vrage verneemt. De zaak is toch deze: De Noord-Bra- bant-Duitsche Spoor heeft van haqr *n 1874 uitgegeven obligatieleening in een tijdvak van 35 jaren geen coupons be^ taald, noch uitlotingen doen plaats vin den van die leening. Toen nu de Nederl. Spoorwegen de N.-Brabant-Duitsche Mij. overnamen met alle lusten en lasten, heeft de cliënt des heeren v. Woelderen de Ned. Spoorw. gesommeerd tot betaling dezer achterstallige coupons, op welke somma tie de Nederl. Spoorwegen niet hebben ge reageerd. Ten einde nu een zeer langdurig civiel proces te dezer zake te vermijden, heeft men besloten de failliet-verklaring der Nederl. Spoorwegen aan te vragen met deze bedoeling, de Ned. Spoorwegen langs dezen weg te verplichten zich uit fa spreken ten aanzien yan de betaling, die van de Spoorwegen is geëischt, in verband met de leening der Noord-Bra- bant-Duitsche. Alleen op deze wijze kan die verklaring het spoedigst worden ver kregen. Vandaar deze faillissements-aan- vrage, die niet fan doel heeft de Nederl. Spoorwegen failliet fa doen verklaren, doch wel om de Spoorwegen fa dwin gen tot de uitspraak, welk standpunt zij ten opzichte van de van haar verlangde coüpon-betaling inneemt. Dus zuiver een quaestie van middel. En een interessante rechtsquaestie. De evenredige vertegenwoordiging. Mr. H. P. Marchant schrift in de laatste aflevering van „De Opbouw", in een artikel „In afwachting" o.m. „Indien de evenredige vertegenwoor diging het aflegt, dan zal het zijn omdat ons volk voor het gatten van haar juisten grondslag nog piet ry'p is. De practyk or van geeft aanleiding tot allerlei gelief hebber en allerlei woekering van politieke paddestoelen als ons volk daarmede geen korte meiten weet te makon, zal men tot de enkelvoudige diitrieten moeten terngkeeren. De woe kering ZPU anders het democratisch juiste parlementaire stelsel in den grond werken en den invloed van het volk op zyn eigen regceripgabelfid vernietigen". De Eerste Kamerverkiezingen. De uitslag der verkiezingen op Donder dag j.l. gehouden in de Prov. Staten voor leden der Eerste Kamer, is als volgt: Noord-Holland: W. de Vlugt, A.-R.; Mr. J. N. J. E. Heerltens Thijssen, R.-K., Mevr. Carry Pothuis—Smit, S. D. A. P. (aftr.) P. J. J. Haazevoet, R.-K.; Mr. H. Verkou- teren, C. H.; Dr. D. van Embden, V.-D.; Slingenberg, V.-D., W. H. Vliegen, S. D. A. P. en F. M. Wibaut, S. D. A. P. (Kort voor de stemming had de Vrijheidsbond het compromis met de V.-D. en de S. D. A. P. verbroken). Utrecht. Jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, R.-K. (aftr.)G. C. D. d' Aumale baron van Hardenbroek" v. H., A.-R. (aftr.). Gelderland. J. F. C. Arntz, R.-K., (aftr.); Jhr. J. Beelaerts van Blokland, A.-R. (altr.)Mr. O. J. E. van Wassenaer van Catwijck, C.-H. (aftr.); Mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg, R.-K. (aftr.); Prof. mi P. A. Diepenhorst, A.-R. (aftr.); P. F. H. Dobbelman, R.-K. Limburg. Jhr. mr. L. H. L. J. van der Mi.esen de Sombreff, R.-K. (aftr.;; Mr. F. I. J. Janssen, R.-K. (aftr.); O. M. F. Haffmans R.-K. (aftr.) Overijsel. J. C. L. van der Lande, R.-K. (aftr.); Mf. W. L. de Vos van Steenwijk, C.-H. (aftr.); Dr. H. Franssen, A.-R. (aftr.) Friesland. Mr. J. J. Kroles, A.-R.; W. Fransen Jz., R.-K.; L. W. de Vries, C.-H.; S. F. Sijtsma, A.-R. MAAGSTOORNISSEN, zoqaIs maagzuur, oprisping, gal, slym, verstopping, gebrek aan eetlust enzl, moeten zorgvuldig bestreden worden. De ondervinding van meerdere heeft geleerd dat alleen de Froco's Maag tabletten hiertegen beslist afloende zyn, Verwaarloost Uw kwaal niet. Per koker koatep deze 60 et. Verkrjjgbaar Drogisteryen v. d. Valk Gudcle, Zièrikzee, L. G. v. Zaltbommel te Tholen en Joh. Loune te Stavenisse. Drente. J. B. Westerdijk, V.-D.; mr. H. Smeenge, V.-B. Groningen. Mr. M. Mendels, J. B. Wes terdijk, V.-D.; S. de Vries, A.-R. Z.-Hollagd. Mr. J. J. G. bapop v. Voorst tot Vqprst, R.-K., Mr. L. W. C. van den Berg, A--R-, Jhr. mr. dr. N. C. de Gyse- laar, C.-H.; G. J. v. Swpay, R.-K., Mr. A- v. d. Hoeven, C.-H.; A. J. A. Gilisspn, R. K.; J. H. de Waal Malefijt, A.-R.; Win tert van Hoogland, R.-K.; A. yv. F. Idep- burg, A.-R., Anemq, A--H- Noord'Brabqgt. Mr. A. J. I. M. Smifa, R.-K.; Blomjous, R.-K.; dr. J. A. A. fyf., van Loon, R.-K.; jhr. P. J. J. S. M. v, d, Does de Willebois, R.-K.; hfa- W. M. yan Lanschot, R.-K. ep jhr. mr. F. X. A. Ver- heijen. Zeeland. A. A. 'de Veer, A.-R., prof. dr. Slotemaker de Bruijne, C.-H. De nieuwe Eerste Kamer zal nu samengesteld zijn uit 41 leden der reeh- terpartijen, 4 soc.-dem., 4 vrz.-dem. en 1 vrijheidsbonder. De oude Kamer bestond uit 31 leden der rechterzijde en 19 der linksehe par tijen. ZIERIKZEE. Jn de vacature yap voorzitter der Or*Dj evereeniging ajhier, ontstaan door 't bedanken van den heep J. H. Hejmbach, is benoemd de heer J. A. Biermaez, welke deze benoeming heeft aangenomen, terwyl onze burgemeester met Teel genoegen het eepe-voorzitUr- schap voor de Hist, feesten op J3 ^uli heeft apnvaard. De minister van arbeid heeft goed gevonden, dat de vroeger toegekende bijdrage van f 1290,— voor woning bouw, zal worden uitgekeerd 4aan de gpmeente Serooakerke (S.) ten behoeve van 5- Hanse. Het totaal aantal kiezer® in den kieskring Middelburg bedraagt" voor de Tweede Kamer 119,631, verdeeld over 187 stemdistricten. BURGH. De collecte voor het Tehpis voor alleenstaande blinden te Wolfheze heeft in de gemeentep Haamstede ep Burgh f 69,75 opgebracht, ANNA-JACOBAPOLDEB. Met ingang van 16 Juli is eervol ontslag verleend aan dep heer v. d. Hoven, als kantoor houder van het hulppost- en telefoon kantoor. Buitengewone vergadering der Staten van Zeeland. In de Donderdagmiddag onder voor zitterschap van den commissaris der Ko ningin gehouden buitengewone zitting van de Staten van ZeelanJ, was de heer Ger- lach van St.-Joosland wegens ongesteld heid afwezig. Na voorlezing van 't Kon. besluit van 16 Mei j.l., houdende mach tiging tot het bijeenroepen der Staten, werd overgegaan tot het onderzoek van den geloofsbrief van den heer H. R. Struve, die benoemd verklaard is tot lid der staten in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. H. Blum. Namens de commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Dumolijn, Nol- son en Hensel, adviseerde eerstgenoemde tot toelating van den heer Struve, waar toe z.h.s. werd besloten. De heer Struve legde in de handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden af en nam na gelukwensch zijn plaats in. Vervólgens deed de griffier voorlezing van het schrijven van den heer Blum, waarin deze afscheid neemt als lid van Ged. en der Prov. Staten. De commissaris wees er op, dat allen ongetwijfeld met leedwezen zullen heb ben kennis genomen van het ontslag, het welk de heer Blum onlangs als lid van het wetgevend en het uitvoerend lichaam dezer provincie heeft meenen te moe ien nemen. Hoe helder en frisch zijne geestesgaven ook nog mogen zijn, zijne lichaamskrachten helaas stellen hem naar Zijne meening piet meer in staat zich ten volle te geven aan het werk, dat hem lief was, zich te wijden in eeiw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1