Zitrikzeesclie Nieuwsbode BIJVOEGSEL BUITENLAND. Het voormalig klooster Sion onder Noordgouwe. behoorende bij de van Maandag 19 Juni 1922, no. 10789. Schip gekanteld. Het dubbelschroefstoomschip „Avare", van de Braziliaansche Lloyd, dat acht dagen ongeveer bij de werf Vulkan te Hamburg in het dok had gelegen, zou door vier sleepbooten uit het dok wor den gesleept. Toen de -sleepbooten aan' het stoomschip waren vastgemaakt, dat slagzij had naar bakboord, %n het dok al zoover gezonken was, dat het schip vlot kwam, kenterde dit plotseling naar bakboord, richtte zich weer op en sloeg naar stuurboord om. De Braziliaansche bemanning van het schip, het personeel van de werf en de andere lieden die aan boord waren trachtten zich te redden en sprongen te water. De menschen, die door het kenteren van het schip niet van de stuurboordzij konden wegkomen, verkeer den in groot gevaar. Van het schip is slechts ongeveer een derde zichtbaar, de masten liggen vernield onder water, van de schoorsteenen is ook niets te zien. Volgens een nader bericht waren er 112 werklieden op het schip bezig. 18 mannen, die het bewustzijn verloren had den, kon men weer in Ihet leven terug roepen. Van een gekleurde hofmeesteres heeft men het lijk gevonden. Het onge luk heeft 43 slachtoffers geëischt. De kapitein zou de schuld dragen van het ongeluk. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 19 Juni. Door den kanton rechter zijn op 14 Juni j.l. veroordeeld de navolgende personen, wegens: Binnen het Rijk in Europa een vuurwapen af leveren, viermaal gepleegd: W. F. van den E., 37 j., rijwielhandelaar te Z.zee, tot 4 geldb. elk van 0,5.0, s. 1 d. h. voor elke b. Overtreding van de Jachtwet: J. van D., 35 j., landbouwknecht te Nieu- werkerk, f 5 'b., s. 5 d. h., met verbeurd verklaring van de in beslag genomen wildstrik; A. de G., 19 j., landbouwknecht te ftieuwerkerk, bij verst., tot f 3 b., is. 3 d. h., met verbeurdverklaring van de in beslag genomen eieren; A. van der B., 43 j., landbouwer te Nieuwerkerk, flO b., s. 3 d. h., met verbeurdverklaring van 't niet in beslag genomen geweer, met bevel dit uit te leveren of te betalen f 25 s. 5 d. h. en verbeurdverklaring van de in beslag genomen fasant; A. van S., 20 j., schaapherder te Nieuwerkerk, f 5 b., s. 5 d. h.; M. de R., 22 j„ veldarbeider te Nieuwerkerk, f 5 b., s. 3 d. h., met verbeurdverklaring van het in beslag ge nomen geweer en 2 patronen. Overtreding van de Paardewet: G. M. van der B., 43 j., landbouwer te Zonnemaire, bij 'verst., f 40 b., s. 10 d. 'h.; A. H., 37, j., landbouwer te Sirjansland, bij verst., f20 b., s. 5 d. h. VissCherij-overtreding: J. K., 21 j., arbei der te Z.zee, bij verst., f 1 b., s. 2 d. h. Strooperij: J. L. van den B., 26 j., arbei der te Haamstede, bij verst., f 15 b., s. d. h. Te Z.zee op een rijwiel rijden door de Stadswandelingen: P. M., 19 j., arbeider te Z.zee, bij verst., f 3 b., s. 3 h.; C. J. D., 57 j., loswerkman te Z.ztee, f 1 W. s. 2 d. h. Zonder daartoe gerectw tigd te zijn vee laten loopen in een ander weiland: N. E., 47 j., koopman te Som- mel(sdijk, bij verst., f3 b., s. 1 d. h.; J. Kj., 25 j., koopman te Zierikzee, bij ver stek, f10 b., s. 10 d. h.; J. M. C., 42 j., koopman te Z.zee, bij verst., f 10 b., s. 10 d. h.; A. J., 24 j. en A. van der W., 48 j., arbeiders te Burgh, ieder f 5 b., s. 2 d. h. Overtreding van de Motor- en 1 Rijwielwet: K. G., 49 j., landbouwer te 1 Zonnemaire, bij verst., f3.b., s. 3 'd. h.; 1 K. van den B., 22 j., arbeider te Kerk- werve, bij 'verst., f 3 b., s. 3 d. h.; P. B., 45 j., landbouwer le Burgh, f2 b., s. 2 d. h.; N. A. B., 34 j., burgemeester van - en wonende te Br.'haven, bij verst., f 10 b., s. 1 d. h.; F. van der W., 45 j.* arbeider te Kerkwerve, bij verst., f 3 b., s. 3 d. h.; M. P. R., 33 j., sjouwerman te Z.zee, bij verst., f 1 b. s. 2 d. h.; P.a H., 23 j., zonder beroep le Nieuwerkerk, bij verstek, fl b., s. 2 d. h.; J. J. de V., 35 j., landbouwer te Kerkwerve, f10 b;., s. 10 d. h. Vrijgesproken: W. O., 33 j., landbou wer te Serooskerke, beklaagd geweest van het laten loopen van Zijn vee op een anders grond. SPORT. Bij den Zondag te Steenoergen gespeel den voetbalwedstrijd behaalde de R.-K. voetbalv. „G.V.V." te Zierikzee den der den prijs, n.l. een prachtige medaille, wat een succes voor deze jonge ver- eenïging mag worden genoemd. LANDBOUW EN VEETEELT. Wij maken belangstellenden attent op de algemeens vergadering te St.-Maar tensdijk op Woensdag a.s. van den bond van Ver. Oudl. v. landb.cursussen in Zee land. Deze Bond werkt voor: vermeerde ring en verbetering van landb.-onderwijs, het onderhouden en aanvullen van het ge leerde, de ontwikkeling van den jon gen landbouwer, o.a. door 't houden van lezingen, heb houden van cursussen in vee- en paardenkennis, snoeien, bedrijfs- contröle, het nemen van proeven, het bevorderen van het gebruik van gekeurd zaaigoed, het houden van excursies, uit breiding van het landbouwonderwijs. In verband hiermede wordtgememoreerd dat in Zierikzee, onder leiding van den heer C. Stevens, rijkslandbouwconsulent, een cursus voor onderwijzers wordt ge geven, welke de z.g. landbouwakte wen- schen te behalen. De Bond en ook de afdeeling Renesse richtte verzoeken tot de schoolbesturen van Haamstede en Mo- riaanshoofd, waardoor onderwijzers met landbouw-akte werden benoemd, zoodat de omgeving van bovengenoemde plaat sen daarvan kan profileeren. De afdeeling Renesse nam het initiatief tot het oprich ten van een stierenhoudersvereeniging, benevens cursussen in motor- en paar denkennis; de 8fdeeling Nieuwerkerk tot 't oprichten van cursussen in bedrijfscon- tröle, paardenkennis; door de afd. Drei- sehor: motorcursus, proeven met nieuwe aardappelsoorten en nieuwe Am. klaver. We wekken hierbij oud-leerlingen van land bouw cursussen op, zich bij boven-, genoemden Bond aan te sluiten. RENESSE. Woensdagavond, hielden de oud-leerlingen van den winter-landbouw- cursus in de zaal van wed. Kappers een vergadering. Aanwjezig 43 leden en do nateurs. De voorzitter, de heer M. de Boer, opende de vergadering en heette de leden hartelijk welkom. De notullen werden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden benoemd de heeren W. P. Beije, M. Moelker en L. Blom Jz. Tot afgevaardigde naar de vergadering van de B.V.G. Iwerd be noemd de heer M. den Boer. De agenda van den Bond wordt voor kennisgeving aangenomen. Voor de vergadering te Tho- len gaven zich 10 deelnemers op. De heer Moermond brengt verslag uit van de werkzaamheden van de commissie in gesteld door onze vereeniging voor de ploegwedslrijden. De heer C. Blom brengt in welgekozen woorden hulde voor de 1 vele en ve'erlei werkzaamheden door onze vereeniging verricht. Na omvraag sluit de voorzitter de vergadering. ÊËRKNmjm Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Kampen, N. Warmolts te Wezep. Te Nieuw-Stadskanaal, O. W. C. van der Veen te Heeg. Te Leimuiden, Th. M. Loran te De Lier. Te Driesum, A. van der Kooi te Schoonrewoerd. - Te Nunspeet, J. M. Lammers te W(jk by Duurstede. Te Appingedam, G. de Vries te Stedum. AangenomenNaar Hoogmade, D. Jacobs te Nykerkerveeïi. BedanktVoor Polsbroek, A. Mr den Oudsten te Dinteloord. Voor Eohteld, S. J. de Hoest te Bunschoten. Geref. Kerken. BeroepenTe Oostburg S. Neerken, oand. te Koevorden. AangenomenNaar Krabbendyke P. H. de Jonge te Heerde. BedanktVoor Rozejiburg, J. Ooster- veen te Wilnis. Voor Boskoop J. W. Esselink te Schoonhoven. Chr. Geref. Kerk. BeroepenTe Zwolle, L. de Bruyne te Zaamslag. VAN HEINDE EN VER. Alle leden van 't EL-gelsch kabinet zyn tegen Maandag uitgenoodigd tot bijwoning van het noenmaal, hetwelk Lloyd George Maandag ter eere van Poinoaré zal geven. In de villa van prinses Reuss te Heiligendamm is ingebroken. De dieven hebben voor ongeveer een half millioen juweelen, alsmede gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Naby het dorp Berchane op de Italiaansch-Zuid-Slavisehe grens hebben schermutselingen tuaschen een Zuid- Slavische grenswacht en een Italiaansche grenswacht plaats gevonden. Te Belfast is weef een blok huizen, waarin de kantoren van zes firma's ge vestigd waren, in vlammen opgegaan. Het heetdat zeven man gezien zijn, toen zy het gebouw binnengingen om er petroleum rond te sprenkelen. Volgens berichten uit Belgrado worden tusschen Zuid-Slavië en Roemenië onderhandelingen gevoerd over het slui ten van een militaire conventie voor den duur van 20 jaar. De streek van Cadix (Spanje) is besmet verklaard met mond- en klauw zeer. De warmte, die ook in Engeland heerschte, heeft plotseling plaats ge maakt voor kouden wind en regen. De Russ. Sovjetpers maakt melding van de sterke uitbreiding der oholera- epidemie in Samara, Saratof en Orenburg. Coghe, de oude sluiswachter en held van den IJser Is overleden. Van het hem kort geleden toegekend pen sioen heeft de man niet kunnen genieten. Hy werd te laat beloond! De onderhandelingen tusschen de in China tegenover elkaar staande vijande lijke partijen over een wapenstilstand zijn mislukt. In Engeland worden op 't oogenblik mesjes voor veiligheidsscheermessen in gevoerd, gemaakt uit door Duitschland aangekochte oude Britsche oorlogssche pen. Het doet dénken aan de zwaarden die tot ploegscharen worden omgesmeed. Lasker, de president der Am. Ship ping Board, zegt, dat hel voorrecht om alkoholhoudende dranken te schenken op schepen buiten de territoriale zeegrens noodzakelijk is voor het voortbestaan van de Amerikaansche koopvaardij. De bladen vernemen uit Konings bergen, dat er bij een botsing tusschen de rijksweer en communistische betoo- gers, twee personen zijn gedood. Met voldoening heeft Churchill in 't Engelsohe Lagerhuis verklaard, dat de Iersche Grondwet thans in overeenstem ming is met het vredes-verdrag. Te Varese (Italië) is bij aldaar ge houden militaire oefeningen een hand granaat ontploft, waardoor 3 personen werden gedood. Een generaal werd ernstig gewond, benevens 2 officieren en 4 soldaten. In Duitsohe parlementaire kringen verluidt, dat de verkiezing van den rykspresident in October a.s. zal plaats vinden. By een overweg over de spoorlijn te Sarrewerden is, naar uit Straatsburg wordt gemeld, een voertuig, waarin een man en vyf kinderen zaten, in botsing gekomen met een locomotief. Twee der inzittenden zyn opslag gedood, twee zyn 'er stervende, de twee overige zyn zwaar gewond. Op een overweg van een haven- spoorweg te Swansea heeft een locomotief een vrachtwagen aangereden, waarop eenige mannen aan het werk waren. Er zyn by het ongeluk vijf werklieden gedood en negen gewond. Op de Ulstersohe grenzen zijn vorige week niet minder dan 18 treinen door republikeinsche troepen aangehouden. Te Agram heeft een ernstige bot sing plaats gehad tusschen Kroaten en Serven. Beide partyen schoten met revol vers er op Iob, waardoor verscheidene personen als slachtoffer aan dit vuurge vecht vielen. Tengevolge van een brand is aan een spinnerij te Tourcoing (N.Fr.) voor 11 Vj millioen franes schade aangericht. Voor het 14e Internationaal Esperato Congres te Heisingfors in Augustus a.i lieten zieh uit 21 landen, zeshonderd zes en dertig deelnemers inschrijven. Te Kristiania is Vrijdagavond brand ontstaan in een huis, waar drie jongelui in 't sousterrain bezig waren met schei kundige proeven. Plotseling ontstond een hevige ontploffing, die het geheele huis in lichte laaie zette. Bij den brand zijn drie oude dames en een jonge huis houdster omgekomen. Een der jongelui had zulke zware wonden gekregen, dat hij aan de gevolgen is bezweken. genden dag ln Den Haag terug moe»t zijn, is zij in gezelschap van- den zoon dés huizes en diens vriend per auto daarheen vertrokken, dooh onderweg overleden. Haar gezelsehap, de chauffeur en de zoon van dén eigenaar van de auto, die de tocht meemaakten, zijn door de justitie te Amsterdam verhoord, maar onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Men vermoedt dat hier het misdrijf, bedoeld in art. 297 Wetb. van Strafrecht, is gepleegd. IJsivafelverbod. De gemeenteraad van Wildervank heeft besloten, den verkoop van ijs wafeltjes te verbieden, met. uit zondering van 's Zaterdagmiddags en Zondags, wegens het buitensporige gebruik, dat door de jeugd van deze lekkernij wordt gemaakt. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Om de },schade" in te halen Na vyf maanden rust is de eerste raadsvergade ring van 's-Gravenzande weer gehouden. Zij was belegd op verzoek van raads leden van alle fracties en duurde met een uur onderbreking van des middags 2 uur tot des nachts half één. In de modder gestikt. De 17-jarige zoon van den landbouwer W. de L. te Zevenbergschenhoek," die op het land werkzaam was met een wiedmaohinel is in een sloot gegleden en in de modder gestikt. Misdaad Toen de 20-jarige mej. uit Den Haag, Maandag by een bevriende familie in Amsterdam vertoefde, werd zij plotseling onwel. Daar zij den vol INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggeeonden. Zibkiczei, Juni '22. M.deR, Naar aanleiding van het in Uw nummer van Woensdag opgenomen raadsverslag, waarin wordt medegedeeld, dat bij even- tueele toestemming der regeering op de fabriek der firma Jongmans sigaren zullen worden gemaakt voor Spanje, wenschen wjj de aandacht van het gemeentebestuur te vestigen op de werkgevende klein-fabrikanten. Zy hopen, wanneer de toezegging komt, aanmerking te mogen komen om ook sigaren voor bovengenoemd ryk- te ver vaardigen. Met dank voor de plaatsing, Het Bestuur van den Bond van Klein fabrikanten. Haamstede, Juni 1922. Mijnheer de Redacteur l Zooals bekend, is aan de Zangvereeniging ..Jonge Krachten" te Haamstede by het te Noordgouwe gehouden concours een eerste prijs toegekend. Wy, ouders van die jeugdige zangers en zangeressen, stellen ditnphoogea prijs. We zyn er trotsch op, dat het gehalte van hetgeen bedoeld gezelschap te Noord- gouwe heeft ten gehoore gebraoht, de jury vrijmoedigheid gaf, het deze onderscheiding toe te kennen. Trouwens, overal waar de heer Reisinger met zijne „Jonge Krachten'' verschynt, heeft hij succes. Wij gevoelen ons daarom ge drongen, om aan den leider van „Jonge Krachten" openlyk een woord van opreohte hulde en erkentelijkheid te brengen voor al den tijd, die de heer Reisinger besohikbaar stelt, niet alleen voor deze vereeniging, maar ook voor „Haamsteedsch Zangkoor waarvan hij eveneens directeur is. Wy hopen dat de heer Reisinger, in wien we bovendien nog belichaamd zien den echten onderwijzer, den waren kindervriend, den opvoeder der jeugd in den waren zin des woords, nog vele jaren met denzelfden lust en opgewektheid aan „Jonge Krachten" moge werkzaam zjjn. De Ouders van „Jonge Krachten BragerUJke Stand Tan Zierikaee. Geboren! 9 Juni. Maatje Wilkelmina Adriana, doch ter van Willem Eieter Lambertus Bakker en Margaretha Helena van Rootselaar. 10 f. Dirk Leendert, zoon van Anthony Schults en Ariëtta Kraak. 14 Roelfina, dochter va» Jan Lunshof en Jantje Ubels. 14 Johanna Maria, dochter van PetrUB Pennings en Anna Maria de Lauw. Gehuwd: 12 Juni. Cornelis Mattheus Bal, jm., 47 j. en Francina Helena Gasille, 40 j., wed. van Reinhold Fritz -Hermann Strubèlt. Overleden! 11 Juni. Johanna Vorrink, 75 j., wed. van Willem Jan Nyveld. 11 Levenlooze dochter van Jan Barre voets en Lijntje Willems». Wie vóór het jaar 1900 hst grondge bied van Noordgouwe bezocht en door den Klooaterweg wandelde, moest erken nen dat het welige boomgewas een groote bekoorlijkheid aan dit deel der gemeente verleende. Sedert echter de tram in ge noemd jaar dezen weg van een goed deel van zijn bladertooi kwam beroo ven, is het eigenaardige stille mystieke schoon van den Kloosterweg verdwenen en wekt hij in den wandelaar, die vroe ger langa de zandige wagensporen rus tig onder hét bladerdak voortschreed, niet meer die stemming op, welke aanleiding gaf aan de tijden terug te denken, toen hier een geestelijk gesticht tusschen hel geboomte zichtbaar was en later aan den weg zijn naam verleende. [Want in dezen weg, aan de Oostzijde, stond eenmaal een klooster, bewoond door Karthuizer monniken en bekend on der den naam van „de Berg Sion" of kortweg „Sion". Ala stichtingsjaar wordt genoemd 1434 en als stichters zekere Jan Lievens en Dierewij, vrouwe van Zijl, die het deden toewijden aan den Heiligen Hieronymus of Sint Jeroen. Slechts een honderdveertig jaren mocht deze stichting zich in haar bestaan ver heugen, want de Reformatie bereidde het klooster den ondergang. Dank zij echter eene nog bewaarde 'fraaie teekening in sepia, hangende ten stadhuize van Zierikzee, en door Adriaan van der Maersse, schilder alhier, in het midden der 17e eeuw vervaardigd naar eene oude schilderij of afbeelding, ver- toonende het klooster in zijn welstand, staat het gebouw met omgeving ons nog levendig voor oogen, zooals het zich in het midden der 16e eeuw moet hebben vertoond. Een fraaie kerk, omgeven dpor ka pellen, met een sierlijken toren op het dak, twee torens aan den Westgevel en een toren aan den Zuidoosthoek van het koor, benevens onderscheidene deels op zichzelf staande, deels samengevoegde ge bouwen, lagen besloten door een ring muur, die een terrein van 10 gemeten 212 roeden omgaf en waartoe men toe gang kreeg door een poort met twee deuren, waarboven het beeld van den Heiligen Jeroen stond. Binnen den ringmuur stonden tusschen de verschillende gebouwen boomen, een boomgaard jen kruidtuin trof men er mede aan en achter het klooster lag een bosch van elzeboomen dat 8!/2 geniet groot was en in 1524 van het klooster Nazareth te Zierikzee gekocht was. Vele en velerlei waren de giften, in den loop der jaren aan dit gesstelijik gesticht geschonken. De lange lijst daar van begint mét 1434 en eindigt -• met 1557. Behalve vele tienden en renten be zat het klooster in het laatst van zijn bestaan over geheel Schouwen, Duiveland en Tholen bouw- en weilanden, welke tezamen, behalve het genoemde bosch, eene oppervlakte besloegen van 1059 ge meten. Alleen van één milden gever, Antony Jonge Jansz., die te Zierikzee woonde aan de Zuidzijde der Groote Kerk en 23 April 1477 overleden was, verkreeg Sion in 1475 reeds 100 gemeten lands in Dreischor. Na diens overlijden moest in de kloosterkerk zijn jaargetijde op Sint Jorisdag (23 April) gehouden worden en op denzelfden dag drie zeven tarwebrood verbakken en voor de poort van het klooster aan armen uitgedeeld worden; voorts aan 13 armen elk jaar een wollen rok, een paar schoenen en een linnen hemd gegeven worden, enz. Ook aanzienlijken als Adriaan van Bors- selen en zijne vrouw Anna van Bour- gondië, benevens anderen die in de kloos terkerk hunne laatste rustplaats vonden, bedachten de stichting met geld en goed, meestal onder den last van kerkelijke diensten. In 1436 nam graaf Philips I het toen pas gebouwde klooster met zijn prior en verdere bewoners onder zijn bijzon dere bescherming, in 1473 verleende kei zer Maximiiiaan vrijdom van schot, bede en andere lasten voor 200 gemeten der landerijen en in 1533 werd dit door keizer Karei V bevestigd, (Wat te meer welkom was, daar o.a- de Sint Jeroens- polder (naar c'en klocsterheilige ge noemd) op 5 November 1530 iwas over stroomd en zoowel door deze inundatie- als door brand en anderszins het jaar- lijksch inkomen der stichting met ruim f 625 verminderd was, Meer dan eens ook werd de boom gaard gehaven 1 door-nachtelijke over- klimmim.g. In 1500 ware_n er noten- en andere boomen door kwaadwilligen om vergehaald; in 1508 werden 8 personen gevonn'st, die jonge boomen hadden af gehakt en meegenomen en die behalve boete en betaling der viervoudige schade nog eene bedevaart moesten doen naar de kapel van Onze Lieve Vrouwe op Zee, een afgelegen oord in den uitersten Noordwesthcek der duinen van Schou wen. Eveneens werden in 1542 verschei dene personen wegens een zelfde feit veroordeeld.- Van de bewoners zijn ons enkele na men bewaard gebleven. In 1465 was prior Pieten Willemsz., in 1475 Pieter Jansz!. van Bergem, in 1478 Jan Gêelaarse; later vindt men als prior genoemd Cornelis Anlhonisz. Een procureur, Nicolaas van Weesp, overleed in Sion 17 Februari 1554 en geleerde monniken a!s Gijsbert Dirk de Ruteriberch en de op 20 Fe bruari 1466 overleden Aegidius Aurifaber (Gillis Goudsmid) verbreidden door huniie geschriften êen naam van Sion. Met 1566 begonnen evenwel voor he: klooster de kwade tijden. Op Zondag 7 Juli van dat jaar, 's namiddags omstreeks 3 ure, werd in een bosch, niet ver van het latere builen „de Haan", eene pre- dicatie voor Hervormden gehouden door een Vlaamschen passementwever Jacob Jorisse. Ruim 400 personen waren bij deze eerste prediking der Nieuwe leer op Schouwen aanwezig. In 1572, na den ommekeer der zaken op onze eilanden, werd het klooster in korten tijd door de vrijbuiters en solda ten deerlijk gehavend, wat het vertrek van den laalsten prior, broeder Bartho- lomeus van Schoonhoven, en der andere monniken tengevolge had. De stichting met hare bezittingen kwam toen in ad ministratie bij het z.g.n. kantoor der gees telijke goederen en als rentmeester van Sion werd aangesteld Pieter van de Velde. Nog in hetzelfde jaar werd de kloosterpoort, het voorhuis en het vrou wenhui hersteld en bosch en boomgaard verpacht. Toen de Spanjaarden in 1575 nader den om Zierikzee te belegeren, trokken zij op 30 September door het Dijkwater en namen hun intrek in Sion, waardoor wederom schade aan de gebouwen werd toegebracht. Van de naar Zierikzee en elders gevluchte monniken vonden wij er enkele vermeld, die uit de opbrengst der geestelijke goederen werden onder houden, o.a. in 1579 de broeders Anlho- n s Cater en Pieter Pie terse, terwijl de laatst overlevende, Jan Pieters van He renthals, die in het Gasthuis te Zierik zee woonde, aldaar 21 Juni 1604 stierf. De laatste prior, bovengenoemd, was reeds vóór 1590 overleden. Reeds in 1577 begon de slooping van enkele gebouwen, terwijl andere gedeel ten bewoonbaar werden gemaakt, blijk baar om te verhuren. De kap van de kerk werd voor f 60 verkocht, de muur gerepareerd, een nieuwe houten poort aan den boomgaard gemaakt en steen gebruikt voor herstellingen der kerk van Noordgouwe. In het volgend jaar werden weer ma terialen verkocht, afkomstig van de kerk en ook aan de zeeweringen van Dreischor werd puin verbruikt. Toen in Maart 1582 een hevige storm groote gedeelten bouwvallige muur rond den boomgaard omverwoei, werden deze gereparéerd, wat in 1591 nog een» ge schiedde. In 1591 wérd de toren van Nieuwerkerk in Duiveland belangrijk her steld met oude steen, afkomstig van de ruinen en fundamenten van Sion; in 1594 werden de deuren van de kloosterkerk toegemetseld en 700 a 800 roeden ledige erve, putten, poelen en ruïnen geëffend en in den winter van 1595 met jonge boomen beplant, daar de oude boom- begon te vergaan. Nog reeksen van jaren werd die boom- ten bate van het kantoor dar, geestelijke goederen verhuurd. In 1626 verzochten de pachters afslag van de jaarlijksehe huur van f 240, daar de boomgaard, zooals ze opgaven, „was overoud, de boomen uitgedragen, en in vele plaatsen vergaan." In het midden der 18e eeuw atond er nog een stuk van den kerktoren en eni kele muurbrokken der kerk, benevena de brouwerij. Omstreeks 1790 was slechts de buitenmuur en flauwe sporen der brouwerij meer zichtbaar, terwijl de land hoeve, op dien grond gebouwd, den in gang van het klooster nog (eenigsgins herkennen deed. Zoo verdween Sion. Maar enkele voor werpen herinneren nog aan zijn bestaan. Een marmeren altaarstuk uit de klooster kerk, voorstellende „de verheerlijking op den Berg", berust sedert 1803 in het museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en een in 1537 ge drukte bijbel uit die kerk werd ia 1005 door de familie Mulock Houwer alhier aan de Provinciale Bibliotheek van Zee land afgestaan, welk boek, blijkens in schrift, door de monniken bij hun vertrek aan de Zierfkzeesche familie Vierling werd geschonken. Voorts zijn in het ge meente-archief alhier nog eenlgje zegel» )van het klooster aanwezig en ©ene Ltfst der eigendommen, opgemaakt in het pild" den der 16e eeuw. i _i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5