Zierikzeesche éi Nieuwsbode abonnement: advertenttën Maandag 19 Juni 1922 zierikzeesche courant. kej. EERSTE BLAD. HISTORISCHE OPTOCHT J. H. Idelerj Sö?mï8n"0, LANDWEER. OPROEPING IN JtfERRElIJKEN DIENST. buitenland. b i n n e n l a nd. Pr^B per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. por regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting Dit nummer bestaat alt 2 bladen. DE VAN 13 JULI a.s wordt Schitterend DAMES en HEEREN, dio te Toetofta paard nog wenschen deel te nemen aan den optocht, haasten alch op te geren by den penningmeester daar or nog slechts oenlge lititorlsche rollen te vervullen zijn. Prijzen der rollen Eenige hoofdrollen k 7 /312 Vs en 15 gld. Ondergeschikte rollen van 3-5 gld. ALLE COSTUMES KLAS. ZU, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot I Juli a.s. ver schijnende >Tos. GRATIS. De BURGEMEESTER van Zikrikzek roept bij deze op de hieronder genoemde vei lot- ganger van de landweer, om wegens over treding van het artikel der Landweerwet, achter zijn naam vermeld, krachtens artikel 77, eerste lid, e, van het Dienstplichtbesluit, in verband met art. 50, derde lid der Dienst plichtwet en art. 35 der Landweerwet in werkelyken dienst te komen voor den duur, I ogen het tijdstip en bij het korps of korps onderdeel van het leger, mede hierna vermeld: VAN IMMERSEEL, AL01SIUS, Landweer lichting 1920, kanonnier, behoorende tot de Landweer Vesting-Artillerie, wegens overtre ding van art. 34, voor den duur van vier dagen, bij 8 - II - 4 Rg. Vesting-Artillerie, garnizoensplaats Vlissingen, wiens opkomst is bepaald op 31 Juli 1922. De opgeroepen verlofganger moet zich aanmelden in uniform gekleed en voorzien van de tot zijn voorgeschreven uitrusting verder behoorende kleeding- en uitrusting stukken, van de hem uitgereikte wapenen, voorwerpen van ledergoed, reglementen en dienstvoorschriften, en van zyn zakboekje en zijn verlofpas De verlofganger, die niet in het bezit is van een vervoerbewija of passagebiljet, inge richt om daarop de reis te kunnen volbrengen, dan wel van het veer of van de veren gebruik te maken, moet zich den laatsten werkdag vóór zyn vertrek ter Gemeentesecretarie aan melden, ten einde in het bezit te worden gesteld van de vereischte bescheiden. Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, geniet de verlof ganger, die zich vier of meer uren vóór het tijdstip van aanmelding op reis moet begeven, desgewenscht op de dagen der reis een dag geld van f 0,25, ongeacht den rang, dien hy bekleedt. Hij, die aanspraak op daggeld heeft en dit wenscht te ontvangen, moet het in ontvangst nemen ter Gemeentesecretarie, den laatsten werkdag vóór het vertrek naar het korps. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra doenlijk doen blijken aan den geldswaarde, bestemd voor het Ryks paspoortenkantoor te doen aacteekenen. Aanteekening van dergelyke stukken is by de Postwet verplicht gesteld. De brand op Long Island. De correspondent van de Times meldt omtrent den geweldigen brand, waarover een telegram reeds een en ander mede deelde, nadere 'oizonderheden. Het blijkt, dat niet minder dan drie dichtbevolkte badplaatsen door het vuur zijn verwoest Het vuur woedde van 5 uur 's middags tot middernacht. Het vernielde vijfhon derd huizen, een tiental hotels, twee spoorwegstations en een groot weeshuis, dat tallcozen kinderen onderdak gaf. Daal de huizen voor het meerendeel uit zeer licht brandbaar materiaal waren opge trokken, had het vuur gemakkelijk spel. Dë gloed was le zien op een afstand van twintig mijl. Honderdvijftig brandspuiten namen deel aan het blusschingswerk. Toen de brand zijn hoogtepunt had bereikt, stortten de treinen, die de stations niet konden bereiken, massa's uit Néw-York terugkomende zakenlieden over het too- neel uit, van wie de meesten tot de ont dekking kwamen, dat zij dakloos waren en op zoek trokken naar hun gezinnen, die zich met het weinige dat zij hadden kunnen redden, langs de wegen hadden opgesteld. Soldaten moesten de gebou wen in een wijden cirkel rondom het terrein van den vernielden brand met dynamiet in de lucht deen vliegen om te verhinderen, dat de brand zich zou mede- deelen aan andere badplaatsen. San Salvador g«deeltr-)(jk vernield. Een officieel telegram te Londen ont vangen meldt, dat na verscheidene dagen van buitengewone zware regens San Sal vador (Midden-Amerika) in den ochtend van 12 Juni gedeeltelijk is verwoest door dat zich de dijken der rivier begaven en het water der rivier de stad met ge weld binnenstroomde. Naar schatting zijn meer dan 2000 menschen dakloos en van alles beroofd. Men vreest, dat het aan tal dooden zeer groot is. Gentleman-dief. Een gentleman-dief, zooals er in de crimineele statistiek geen tweede valt aan te wijzen, is dcor de Berlijnsche politie in den persoon van den „directeur" Ber- nutat ontmaskerd, wiens zaak zoo winst gevend was, dat hij er een prachtige auto en drie paarden op na-ken boude»,-terwijl- hij een weelderig ingerichte woning met kostbare bibliotheek bezat. Bernutat was reeds vele jaren geleden wegens inbraak gearresteerd, doch alle aanteekeningen hieromtrent waren uit het archief der politie verdwenen. In de woning van Ber nutat vond men vele sieraden en kost baarheden, die hij uit pensions had ont vreemd, alsmede buitenlandsch geld, orde- teekenen, enz. Men heeft reeds van vele diefstallen de bewijzen in handen, o. m. van een grooten diefstal in het westen der stad, waarbij hij voor een half millioen mark wist buit te maken. Commandeorende-Officier van bet voor -- zyn„ opkomst aangewezen korps, door overlegging van eene geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Het geneeskundig getuigschrift moet, wat betreft den verlofganger, die zicli buitenslands bevindt, zyn eene behoorlyk gelegaliseerde geneeskundige verklaring, afgegeven door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uitoefening van de genees- en heelkunde bevoegd geneeskundig», waaruit blijkt, dat de in di# verklaring met. geslackts- en voor namen aan te duiden persoon door hem niet in staat wordt geoordeeld om werkelijken dienst te verrichten op den daarvoor aan gewezen tijd. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt als deserteur be handeld, zoodra hy ingevolge den last van der. Minister van Oorlog als deserteur is af gevoerd. Hy, die zonder geldige reden zich te laat bij bet korps aanmeldt, maakt zich straf schuldig. Zoodra de verlofganger in uniform gekleed is, staat hij onder de krijgswetten. Zoo er aanleiding bestaat voor het vragen van vergoeding wegens KOSTWINNER SCHAP, behoort de persoon, die op die ver goeding aanspraak zou kunnen maken, zich zoo spoedig mogelijk met, een daartoe strek kend eigenhandig onderteekend en door den landweerplichtige mede-onderteekend verzoek schrift tot den Minister van Oorlog te wenden. J-Iet verzoekschrift, behoeft, niet gezegeld te zffn; het behoort ter Gemeentesecretarie te worden ingeleverd. Zibrikzbe, den 10 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER TAN CRAYISTEYN VAN RENGERSKERKE Correspondentie voor het Rykspaspoortenkantoor. De Directeur van het Postkantoor verzoekt afzenders vau brieven met De Rijksmiddelen. Mei is voor de schatkist mooi geweest. Men begrijpt niet waar al die verhoogin gen ineens vandaan komen, terwijl de beide vorige maanien zoo slecht waren. Wel is het accres van 4,5 millioen voor ongeveer de helft aan een hoogere opbrengst der successierechten te dan ken, maar dan blijft toch nog 2.2 milli oen accres af te leiden uit allerllei stij gingen, waarin ditmaal zelfs de zegel rechten, die steeds meer achteruitgelóo- pen waren, voor bijna vijf ton deelen. De registratieiechten vertoonen het ge wone degres. Onverklaarbaar is de her- n'euwde stijging der invoerrechten met bijna 3i/-> ton. Ook de loodsgelden gin gen flink vooruit. Terwijl de dividend- en tantième-be lasting bleef dalen, heeft de inkomsten belasting een kleine 3 ton meer opge bracht. De opbrengst uit déze beide be lastingen over de eerste vijf maanden is precies even hoog als in 1921 (56.3 millioen). De grondbelasting heeft het gewone opbrengstcijfer bijna weder bereikt. De mooiste cijfers vertoonen ditmaal de ac cijnzen, vooral de suikeracctjns. Gedistilleerd bracht f 1*80 duizend meer op en wijn steeg van ongèveer f 50.000 tot f 117,000, blijkbaar nog in verband met het in entrepot uitstaan van groofe voorraden zware wijnen vóór hel in werking treden van het verhoogde recht op 1 Mei j.l. Sedert Januari zijn wij 5 millioten op het vorige jaar- vooruit. De O.W.-belasting heeft over die pe riode 25,9 millioen opgebracht tegen bijr.a 50 millioen, de inkomsten ten bate van het leeningsfonds waren 54,2 tegen 47,9 millioen. De Kamerverkiezingen. Zaterdagmiddag is het centraal stem bureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer bijeengekomen om bij loting de nummering van de ingediende candidatenlijsten voor de verkiezingen vast te stellen. Voor den kieskring- Mid delburg is het resultaat als vollgt (hier bij is levens opgegeven de eerste eandi- daat van de lijst en, zoo mogelijk, de naam der partij) Kieskring XII (Middelburg) 4C. Lijst v. Houten; 4D. Lijst Taubel; 5. A.-R. partij: lijst de Wilde; 9. Lijst v. Liemt; 15. Lijst Wijnkoop; 17b. Lijst Kolthek; 17c. Lijst v. d. Zwaag; 19. Lijst Mar- chani; 20E. Lijst v. d. Hoven; 20V. Lijst Braai; 21E. Lijst Vrijheidsbon.1, de Mu- ralt; 21D. Lijst Abr. Staalman; 21G. Lijst ter Hall; 22. Lijst A. P. Staalman; 26, Lijst v. Bereste^n; 28, Lijst Kersten; 29, Lijst Heeres: 32a. Lijst v. Boetzelaar; 32b. Lijst Schokking; 36. S. D. A. P, Lijst Vliegen; 37. Lijst van der Mijle; 38. Lijst Malj aars. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. De groote zaal van h'. tel „Juliana" was Vrijdagavond propvol met belangs'e1 lenden en'. nieuwsgierigen om den heer Braat, het bekende Kamer lid cler Plattelanderspartij te hooren spra ken. De voorzitter der afd. Schouwen— Duiveland en St.-Philipsland, de heer J. Doeleman. opende deze druk bezochte bijeenkoms': met e?n welkomstwoord tot publiek en spreker, waarna de heer Braat 'het spreekgestoelte beklom. Met het oog op een lichte keelaandoening riep spr. de clementie in van zijn auditorium, wan neer zijn stem eventueel niet krachtig tot in alle hoeken der zaal kon door dringen. De heer Braat deelde mede dat hij de vrijheid nam over verschillende din gen te spreken, niet zich zou houden dus aan een vast onderwerp. Na deze inleiding begon spr. te ver- lellen hoe tiians 5 jaar geleden in zijn omgeving men begonnen wias om tot oprichting van den Plattel. Bond te komen. Spr. gewaagde van de moei lijkheden om tot oprichting eener nieuwe partij te komen, maar het resultaat van die gevoerde actie is geweest dat toch één afgevaardigde in 's Landsvergader- zaal kwam. Dit succes gaf hun moed om voort te gaan en de regeering eeii andere weg aan te wijzen, welke po ging volgens spr. eveneens suc ces heeft gehad. De P. B. is geen partij van „dikke boeren", aldus deze afge vaardigde, maar voor de bevolking van het platteland in zijn breede massa, waar in de landbouw domineert. Zij wenscht echter n:et betiteld te worden als „agra rische partij". De P. B. is reieutgesteld in de wet geving van de laatste regeringsperiode, omdat er is geregeerd in een zeer so ciale richting. De vorige verkieznig hebben de ver tegenwoordigers eer oude partijen ver geten te vertellen dat de sociale wetten zouden komen; ook de christelijke par tijen hébben voor die onchristelijke wet ten gestemd. Bovendien is in de 4-jarige regeeringsperiode de sterke antithese tus- sehen de sleden en het platteland aan den dag gekomen. Ter illustratie noemde de heer Braat de zoo is ze 't meest bekend -- Plakwét, waaraan de werk gevers alleen moeten betalen. De onkos ten zouden uit de schatkist moeien ko men. Achtereenvolgers passeerden de re vue de wet op den 8-urendag; de land- bouwarbeiderswet, welke men vlak voor de verkiezingen in portefeuille heeft gehouden; de landbouwongevallen- wet, welke in de practijk te duur zal blijken te zijn; de s achtwet, die er al leen is volgens spr., om het platte land te drukken, terwijl ze bovendien de smokkelarij in de hand zal werken; de wet op c!en zomertijd. De heerlijke zomeravonden blijven over voor enke lingen, voor de nietsdoeners. (Deze af gevaardigde heeft een initiatief-ontwerp ingedien 1 tot afschaffing). De postbestel ling ten plattelande, welke des Zondags is afgeschaft; alleen niet in de steden; de jachtwet (het wild wordt door de re geering in bescherming genomen, aldus spr.) de woningbouwwet, waarvoor milli- oenen zijn uitgegeven, de huurcommissies werken a la Rusland; volkswoninge n wor den gebouwd, terwijl de menschen de huur net zullen kunnen betalen; vooral voor het proletariaat moet veel gedaan worden, al zou de massa, met het proletariaat voorop, te gronde gaan. Alles meet ge daan worden voor de ambtenaren en de werknemers De ambtenaren van de post en telegrafie kregen f 175.000 voor kin dertoeslag alleen. Spr. kwalificeerde hen als fokmateriaal. („De Stier", wordt ge ïnterrumpeerd). Als het voor alle bur- geis'van Nederland was, vond spr. die toeslag goed. Geen klassebevoorrechting. De werkloosheidsbestrijding wordt vol gens spr. verkeerd aangepakt. De gansche wereld is geregeerd door hoog geleerde personen en de oorlog is volgens den heer Braat een pro duct van 't intellectSpr. kwam nu tot de aangenomen weiten gedurende de laatste regeeringsperiode. Van de rechter zijde zou men niet verwachten dat zij voor de sociale wetten zouden "stem- 'men; toch is 't gebeurd om de regeering te steunen. De oudere partijen beloven thars al les; zij hebben een reusachtig beginsel program en nog grooter werkpregam. De oude partijen hebben het land ge bracht op 't hellend vlak. Ook de platte landers hebben een program, hetwelk spr. nader uiteenzet. Zij wenschen groote, en ernstig* bezuinigingen. Ook andere par tijen willen bezuinigen, maar 't lijkt er niet veel op, vindt spr. Bij de behan deling der millioenennota (staatsbegroo- ting) heeft tijdens de algemeene beschou wingen, de heer Braat gevraagd, alle nog niet behandelde hoofdstukken terug te nemen en op de begrooling f 350 mil lioen te bezuinigen. Spr. bracht hierbij in herinnering wat de heeren Oud en Dresseihuijs hebben voorgesteld, n.l. dat geen meerdere ambtenaren worden aan gesteld, hetgeen 35 a'40 mille per jaar minder zou kosten. In dit verband zei spr. dat er veel te veel ambtenaren zijn, tengevolge van de nieuwe wetten. Spr. bracht voorts in herinnering de aanneming der pensioenwet, de uitbrei ding van het aantal Kamerleden tot 150. (Spr. was van meening dat dan nóg meer zou worden gekletst). Het salaris der Kamerleden. (De heer Braat heeft naar, men weet een amendement voorgesteld om het terug te brengen tot f 2500); de zg. klassebevoorrechting; de electrifieatie van het platteland; de drink watervoorziening; de P. B. wenscht voorts afschaffing van den 8-urendag, afschaf fing van de zegelplakke! ij, vermindering van de militaire lasten; geen socialisatie; inkrimping van het getal ambtenaren; regeling van het pachtwezen en de ont eigeningswet; vermindering van hooge pensioenen en hooge salarissen; vrijheid van uitvoer. Bijna alle oude partijen hebben thans landbouwers op hun lijsten geplaatst, maar zóó, dat geen enkele er komen zal. „Zij slaan ter versiering in de etalagekast". De grootste vijand der Plat tel an dsbéweging volgens dhr. Braat is de groote pers, maar, besloot spr., wij zullen nlel ve:sagen. Na de pauze trad als eerste debater naar voren, de heer A. Geluk, die aller eerst beweerde, dat de heer Braat ge zegd had, de P. B. er in geslaagd was, de regeering een anderen weg telwijzen. Z.i. was de heer Braat tijdens zijn Ka merlidmaatschap daar heeiemaal niet in geslaagd. Hij is de afgevaardigde van een belangengroep en kan daardoor niets bereiken. De sociale wetten zijn inge voerd moeten worden, omdat onze wet geving ten achter was Het voorstel-Braat om de Staatsbegrootlng met f 350 mil lioen te verminderen, noemt debater een klein kunstje; indien spr. kamerlid ge weest was had hij wel f 400 millioen tot beperking kunnen voorstellen; maar dan moet, men .kunnen aangeven, waarop bezuinigd moet worden. De motie-Oud- Dresselhuijs brengt debater tot zijn wa ren vorm terug. De heer Braat, aldus debater, heeft gesproken over de hooge pensioenen. Debater had voor den oor log f 1125 salaris, waarvan hij niet leven kon. Debater vraagt of de heer Braat het kon Een ambtenaar kan on- mogelijk van zijn salaris zooveel over leggen, dat hij op zijn 65e jaar van zijn gespaard geld kan leven. In dienst van den "Staat, moet de Staat ook zor gen, dat zij op hun ouden dag voor honger bewaard blijven. De ambtenaren kunnen ieder jaar niet zooveel duizen den guldens overleggen, zooals hier in deze streken is gebeurd. Voor z'n kin deren ligt de ambtenaar jaren en jaren krom, om hen aan een betrekking te helpen; voor nijpt iedereen staat een hofstede klaar De heer Bongertman bracht in her innering dat de heer Braat tegen de be noeming der vrouw tot kinderrechter was Derde debater was de heer Storm, welke memoreerde dat de heer Braat zijn tanden op elkaar zet voor de amb tenaren. Kort voor den oorlog moest men van hoogerhand erkennen, dat over het algemeen de ambtenaren slecht be zoldigd werdenGelaten hebben een groote greep ambtenaren het moeten dra gen, dat de post voor verhooging van tractementen, in 't begin van den oor log werd geschrapt. De ambtenaars brach ten het eerste groote offer voor \de mobilisatie. Spr. hoopt niet dat de vroe gere toestanden op 't platteland zulllen terugkomen nu de conjunctuur dalende is. Van armoede trokken de landarbeiders vroeger naar Amerika, dat zij hebben ontgonnen. Spr. beschuldigt het platte land dat het de meeste emigranten heeft geleverd Wat de wateivoorziening betreft, de heer Storm beweert dat de menschen hun geld voor eigen bodem hadden moeten aanwenden, dan hadden zij nu de drink watervoorziening gehad en niet met Rus sen gezeten, die geen cent rente geven. iDe heer Braat dienie-de debaters van repliek. Juist gedurende deze oogen- blikken knetterden de interrupties door de zaal, vooral toen de héér Braat de ambtenaren openlijk van luiheid beschul digde. „Dat lieg je", „dat moet je be wijzen", „haal je schoolgeld terug", enz. enz. werd er geroepen. Nog meer liefelijkheden 'werden den heer Braat naar 't hoofd geslingerd, teen hij voortging de debaters van antwoord te dienen, 't Werd zoo rumoerig dat de slotspeech van den voorzitter in 't ge roep en rumoer verloren ging. Het was reeds middernacht toen deze woelige vergadering eindigde. De morgen (Dinsdag)avond te houden vergadering van den Plattelandersbond te Nieuwerkerk gaat niet door. Aan den heer A. de Mooij A.Cz., ge boren te Zie.rikzee, thans hoofdambtenaar ter beschikking van den directeur van gouvernementsbedrijven in Nederl. ïndië, is doox den Gouverneur-Generaal opge dragen het in studie nemen, van het Volks- huisvestingsvraagstuk in de groote Indi sche steden, zulks in verband met conclu sies van het Volkshuisvestingscongres te Semarang. Op het plein der R. H. B. S. had Zaterdagmiddag de plechtige uitreiking plaats van de brevetten van de geslaag den bij de vooroefeningen van den Vrij- willigen Landstorm. Door majoor Breit« -schneider, commandant van 't Landstorm- verband Zeeland, werden, na een korte toespraak, waarin hij de instructeurs en de geslaagden geluk wensehte, persoonlijk de brevetten uitgereikt aan een 17-tal jon gelui, welke het examen voor „geoefend man" met succes had afgelegd. ^EROOSKERKE. Vergadering van den gemeenteraad op j.l. Vrijdag. Alle leden aanwezig; voorzitter de burgemeester. Na opening voorlezing der notujen, die on veranderd werden vastgesteld. Naar aan leiding der voorgelezen notulen, merkte de heer Goemans op, dat in de gecombi neerde vergadering inzake 't bagger werk was besproken, aan den Havenmeester voor hulpopzicht bij 't baggerwerk f 50 te geven, daar toch de meening- voorzat, dat de havenopzichter altijd niet aanwe zig zou kunnen zijn. Ook andere leden beaamden zulks. De voorzitter deelt mede dat de havenopzichter in een vergadering van B. en W. heeft verklaard, 't werk aLleen af te kunnen. Na deze mededeeling wordt geen besluit genomen. Onder de ingekomen stukken is een brief van de Schoolcommissie met verzoek een bedrag vast te stellen voor vergaderingskosten. enz. en de Vrijdag voorafgaande aan de kermis, tot vacantiedag te maken. Daar de gemeentekamer voor hun beschikbaar is gesteld en de verschillende benoodigdhe- den hun worden verstrekt, wordt op het eerste afwijzend beschikt; 't 2de verzoek wordt aan de bevoegdheid van B. en W. overgelaten. Verder is ingekomen een schrijven van Gedep. Staten, inzake de herziening van de jaarwedde van der* ambtenaar van den burgerl. stand, welk salaris van af 1 Jan.. 1.1. op f80 is vast gesteld. Aangeboden wordt 't verslag der Gezondheidscommissie over '21. De op gave van den schilder van Popering, dab het schilderwerk aan e'e onderwijzers- woning f77,50 zal bedragen, wordt goed gekeurd. Mede ingekomen is een brief van het Waterschap Schouwen, waarin het wederom concessie verleent aan de haven Schelphoek voor f 10 per jaar, doch onder voorwaarde, dat vrijdom van haven geld wordt verleend voor alles wat dcor het waterschap over dé haven Schelp- hoek wordt aangevoerd en vervoerd. Blij kens onderzoek bedragen de inkomsten 'hiervoor minstens f50 per jaar; daar het schrijven niet recht duidelijk is* zullen inliohtingen worden gevraagd en in een volgende vergadering worden beslist, of hierop zal worden ingegaan, of vaststel ling van een vaste som zal worden ver zocht. Ingekomen is voorts het verslag der huurcommissie, met de mededeeling, dat onze bijdragen in de jaarlijksche kos ten f 24,60-» bedraagt. 40 beslissingen zijn door deze commissie genmen, waarvan 5 in onze gemeente. Tn een schrijven van Ged. Staten adviseert dit college de rents der geldleening van 7 'p.Ct. op 6 pCt. terug te brengen. De Raad besluit de aanvrage in overeenstemming te brengen met het gegeven advies. Bedoelde leening zal voor het grootste deel bij het burgerl. armbe stuur kunnen worden geplaatst. Gedep. Staten berichten, dat voor L. O. in 1919 is te veel genoten f 128,76, wat zij in de begrooting '21 wenschen opgenomen te zien. Tot deze wijziging wordt beslo ten. Ged. Staten deelen voorts mede, dat de reeds genoten uitkeering van f 692,50, yoortvloeiende uit de financiëele verhou ding tussehen rijk en gemeente, terug, zal moeten worden gestort volgens minis- teriëele beschikking. Wordt besloten na dere toelichting bij Gedep. Staten te vra gen, en zoo noodig zich met een request tot de Kroon te wenden, om een beslis sing. Bij de voorlezing van 't kohier van de hondenbelasting blijkt, dat er 20 hoh-* den in deze gemeente belastbaar zijn, die een bedrag van f 55,50 opbrengen. Nn omvraag wordt overgegaan in geheime zitting tot vaststelling van den H. O. BURGH. Tussehen de raaien 42 en 44 van den Calami leuzen polder Burgh en Westland, waar dit voorjaar eene oeverafschuiving plaats had, is Vrijdag jl. door den aannemer, J. W. Roeloffs te Papenarecht, met goed gevolg een stuk gezonken van 900 M2. ZONNEMA1RE. Vrijdag ontving het muziekgezelschap „N. en U." alhier, van een muziekliefhebber de som van 1' 25 tot aankoop van nieuwe instrumenten. Daar het gezelschap dringend hieraan behoefte hes ft, wordt dit op hoogen prijs gesteld. Om ook de kinderen te doen deelen in de blijdschap bij de komst van den eerstgeborene tracteerde Vrijdag onze burgemeester de leerlingen der drie scholen in onze gemeente op de traditio- neele beschuiten met muisjes. Dal zulks gewaardeerd werd laat zich begrijpen. NIEUWERKERK. Donderdagavond trad jhr. de Muralt alhier voor de afd. van den Vrijheidsbond als spreker op. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1