Zierikzessche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behooreido by do vast Yrydftg 10 Juni 1922, uo. 107S Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Woensdagmiddag verga derde ten raadhuize alhier de Raad van Beheer van de N.V. Waterle:ding-M<uit- schappij Schouwen-Duiveland onder voor zitterschap van den heer A. van der Weijde. Ten twee ure werd öeze ver gadering gesioten en opnieuw geopend, om bijna alle burgemeesters, enkele wet- houdeis en secretarissen der verschil lende gemeenten van ons eiland gele genheid te geven deze v.e"ga :1ering bij te wonen. ■De voorzitter wees er in zijn ope ningswoord op, dat de vennootschap voor 't eerst na 't passeeren der oprichtings akte hier weer vergadert. Sedert het passeeren der akte zijn ver schillende pog/nge.r aangewend om te verkrijgen het benoodigde kapitaal, a s- mede de door den minister te bepa.ea bijdrage in de rentebetal/ng, beneve..s de risicogarantie. Spr. gewaagde, in ver band daarmede, van de voorloopige toe zegging van den m/nieter en het nog tot heden niet verleenen van een bij drage in de rentebetaling, welke bij drage beslist noodig is. :De voorzitter stelde namens den Raad van Beheer voor dit bestuurslichaam di ligent te verklaren, waartoe conform werd besloten. Door den voorzitter werd voorts ge releveerd hoe Prov. Staten van Zeeland in hare Najaarszitting van 1921 met al- gemeene stemmen gunstig beschikten op 't advies van den Raad van Beheer, waar in werd verzocht aan bovengenoemde N.V. een rentegarantie te verleenen van 5 °/u van het aanlegkapitaal en reserve. In deze beslissing mogen we, aldus de voorzitter, het bewijs zien dat de Prov. Staten overtuigd zijn van de noodzake lijkheid eensi Waterleiding op Schouwen- Duiveland. Hoewel de vooruitzichten no pens de waterleiding momenteel matig zijn' ien de zaak npg niet definitief is geslaagd aldus de voorzitter bij den Raad van Beheer zat dit voor „de drang levendig houden Spr. dankte de vergaderden voor hun tegenwoordigheid, waarin hij het bewijs zag, dat de belangstelling in de Wa terleiding nog niet is verflauwd. Hier op werd de vergadering gesloten. Woensdagavond had in de Con certzaal de feestelijke bijeenkomst plaats ter herdenking van het 125-jarig bestaan van het departement Zierikzee der Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen". Het „Zierikzeesche Strijkorchest", thans onder leiding van den heer A. van den Hou ten, verleende hare zeer gewaardeerde medewerking. Als no. 1 van 't pro gramma schonk zij gedurende ongeveer 1 uur aan de vrij goed opgekomen le den van 't Nut een 8-tal fraai uitge voerde muzieknummers, welke, blijkens het luide applaus, dat na ieder num mer opklonk, erg in den smaak vielen. Het strijkorchest mag zich in bijna aller sympathie verheugen. Aan de jeugdige pianiste werd door 't bestuur van 't Nut een fraai bouquet aangeboden. Tijdens deze muzikale opening recipiëerde het be stuur van 't departement in de koffieka mer. Te ongeveer half negen had door den voorzitter, den heer Prakke, de officiëele opening plaats. Namens het bestuur heette spr. de aanwezigen welkom, inzonderheid jhr. de /Muralt, oud-voorzitter en dr. Helden, eere lid van Harlingen. De algemeene secre taris, de heer J. Hovens Greve had be richt van verhindering gezonden, terwijl spr. bovendien mededeelde, dat de nes tor van 't bestuur, de heer Huvers, we gens ernstige ongesteldheid, niet aan wezig kon zijn. De voorzitter hoopte dat de heer Huvers nog vele jaren zijin functies zal mogen waarnemen. Eenige ingekomen telegrammen en gelukwen- schen werden daarop voorgelezen. Bi} de herdenking van het 125-jarig bestaan van het departement, aldus de voorzitter, past het ons in de eerste plaats hulde te brengen aan die man nen, welke in Juni van het jaar 1797 in navolging en op aansporing van Jan Nieuwenhuijzen (den stichter der Maat schappij) hier in onze plaats het de partement oprichtten. De namen van die 19 burgers zijn bewaard gebleven en komen in 't gedenkboek voor, dat het departement heeft uitgegeven. (Als gevolg van de actie door het te Edam in 1784 opgericht vennootschap „van Kunsten en Wetenschappen" onder de zinspreuk„Tot Nut van 't Alge meen", zijn in den loop der jaren 330 departementen met ruim 25000 leden ont staan. Zierikzee staat met 230 numimferi zeven. De geschiedenis van het departement Zierikzee is in kort samengevat in het gedenkboek, samengesteld door den te- genwoordigen secretaris, mr. A. van Dullemen, welke spreker hiervoor hulde brengt. Uitvoerig schetste spr., aan de hand van het uitgegeven gedenkboek, de geschiedenis van de 125-jarige vereeni- ging, welke zich, vooral in den beginne, heeft bezig gehouden met verbetering van het onderwijs. De voorzitter herdacht hierop de verschillende stichtingen, welke in den loop der tijlden door het depar tement zijn opgericht, Zooals de Nuts- •paarbank, de Nutsbibliotheek en de Tuin grondverhuring. De 2e stichting, de Nutsbibliotheek, werd bizonder gereleveerd. Namens het bestuur dankte de voorzitter, den heer J. H. Heimbach voor zijn daarbij ver richten arbeid en eveneens zijn assistent, den heer Th. J. Vermunt. Deze laatste werd bizonder gehuldigd. Het was den voorzitter aangenaam zich te mogen kwijten van een vereerende opdracht, n.l. om op voorstel der com missarissen der bibliotheek aan genoem den assistent een souvenir aan te bieden wegens zijn groote plichtsbetrachting. De voorzitter sprak daarop den aan wezigen heer Vermunt als volgt toe „Vermunt, namens het bestuur van het departement en tevens op voorstel van de commissarissen der Nutsbibliotheek, heb ik het genoegen u voor trouwe plichtsbetrachting als souvenir aan de- z;n uag een gouden horloge met in- s .Tipte aan te bieden. Commissarissen ho pen van harte dat gij nog vele jaren aan de bibliotheek werkzaam moogt zijn met denzelfden ijver als tot nu toe; dat dit horloge u een aanmoediging rnag zijn om op denzelfden weg door te blij ven gaan en dat het nog vele geluk kige ,uren voor u mag aanwijzen". De heer Th. J. Vermunt aanvaa dde dit fraaie souvenT met groote blijdschap en bracht den voorzitter en het bestuur der bi bliotheek dank voor hun bizonder prettige samenwerking. Een hartelijk, welgemeend .applaus volgde op deze huldiging. 'Na nag in herinnering te hebben ge bracht wat de heeren Beelaeris van Em- michoven, P. D. de Vos, mr. J. P. Cau, inr. S. R. Bakker en J. H. Heimbach, in, het gedenkboek hebben geschreven, eindigde de voorzitter met den wensch uit te spre ken, dat het departement Zierikzee nog tal van jaren meer en meer zal kunnen voldoen aan den eisch, reeds door Jan v. Nieuwenhuijzen in 1784 gesteld: „Het bevorderen van godsvrucht en goede zeden en het voortplanten van kundighe den teneinde c'aardoor het volksgeluk te ve«spreiden." (Applaus.) Jhr. R. de Muralt, als oud-Voorzitter van het departement, nam daarop het spreekgestoelte in. Spr. schetste, hoe meer dan een eeuw geleden Jan v. Nieu wenhuijzen, een prachtig en schoon doel voor oogen had, n.l. om volkskinderen goed onderwijs te laten genieten, want de stichter van 't Nut en zijn vrienden begrepen dat alleen 't onderwijs 't volk groot en welvarend kan maken en door die welvaart gelukkig kan zijn. In ons land waren toen tal van analphabeten, omdat vele ouders hun ouderliefde en ouder plicht verkeerd opvatten. Het noodige onderwijs moest echter gegeven worden en vele ouders tot hun plicht gebracht worden door overheidsdwang, n.l. door de Leerplichtwet- De 'neer v. Nieuwen huijzen en de door hem opgerichte mpij., voelde zoo goed, dat kennis macht is, en dat, zooals kort vóór en ook nog na den oorlog gebleken is, de menseh bij brood alleen niet leven kan. De op richters waren godvruchtige menschen, hetgeen o.a- mag blijjken uit den eisch door hen gesteld: „Het bevorderen van godsvrucht en goede zeden en het voort planten van kundigheden, teneinde daar door het volksgeluk te verspreiden". Het waren mènschen die het goed meenden met het volk in die dagen. Zij voelden en begrepen dat de godsdienst en het geestelijk leven van hooge waarde zijn voor onze samenleving. Toch heeft die groote maatschappij veel tegenwerking ondervonden van de dogmatische christenheid en wel voor namelijk hierdoor, omdat die Mij. ijverde voor neutraal, maar geen ongodsdienstig onderwijs. Zntusschen is het hoofddoel der maat schappij: „verkrijging van goed onder wijs voor het volkskind", (toen niet be reikbaar), Ihans bereikt. Dit is echter voornamelijk te danken, of te wijten, aan „Volksonderwijs", welke vereeniging opkwam voor een schoei voor de ge- heele natie. Spr. wees er in zijn betoog op, dat door de nieuwe L.O.-wet w's- schien nieuw werk voor het Nut is weg gelegd. Meer over ons departement sprekend, bracht de heer de Muralt in herinnering hoe aangenaam en nuttig de Nutsavonden in het winterseizoen kunnen zijn en welk nut zij kunnen afwerpen. Spr. memo reerde voorts, hoe tijdens z'n voorzitter schap, er sprake is geweest van ophef fing, maar het toenmalige bestuur heeft zich daar unaniem tegen verzet en po gingen aangewend tot uitbreiding, welke langzamerhand met succes werden be kroond. \Spr. eindigde met den weiisch, da,t de afdeeling te Zierikzee in bloei moge toenemen en in lengte van dagen zai mogen blijven bestaan (Applaus). Hierop werd eenige oogenblikken ge- pauseerd, waarna de aanwezigen vergast werden op de muzikale talenten van de dames Korteweg—Avenarius, A. Prakke en H. Koopman (piano en zang) en van de heeren van Dullemen en Cock! (viool en violoncel). De dames en hee ren hebben door hun zang en spel djen dank der toehoorders verdiend, welke wij hier openlijk uitspreken. Aan de da mes werden fraaie bouquetten aangebo den. Ongeveer 11 uur was het officie^le gedeelte afgeloopen, waarop de voorzit ter opnieuw het spreekgestoelte innam, om de opgekomen leden dank te zeg gen voor hun tegenwoordigheid en hun geschonken aandacht tijdens de redevoe ringen en de uitvoering van de ver schillende zang- en muzieknummers. Een geanimeerd bal onder de beproef de leiding van den heer Theewis besloot dit herdenkingsfeest. Wij verwijzen onzen lezers r aar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin wordt bekend gemaakt, dat met ingang van Zondag 18 dezer bij, de 'conduc teur» der R.T.M. verkrijgbaar zijn goed- koope dagretours naar Burgh, Haamstede of Renesse van uit: Steenbergen, Nieuw- Vosmeer, St.-Philipsland, Gehucht aan den Noordweg, Zijpe (Bruinisse), Oosterland, Nieuwerkerk en Zierikzee. Deze dagretours zijn uitsluitend geldig op den dag van afgifte. Gezelschappen van minstens 50 personen genieten reductie. Wie nu op een dag eens een bezoek wil brengen aan het Schouwsche strand en de boschrijke omgeving van Haamstede en Renesse, krijgt nu de gelegenheid. OUD-VOSSEMEER. De kermis behoort weer tot het verleden; een draaimolen en enkele kramen waren aanwezig en gaven de jeugd gelegenheid tot vermaken; de ouderen kregen volop dansgelegenheid. Geheel ongestoord ging de kermis niet voorbij; de politie moest een enkele maal handelend optreden. De naweeën komen later. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 13 Juni. Door de arron- dissements-rechtbank zijn heden de na volgende personen veroordeeld: G. J. de B, 19 j., kleerrnakeisknecht, wonende te Z.zee, f25 b., s. 10 d. h., wegens weder- spannigheid. Eisch 14 d. gev.str.; C. den B., 56 j., landbouwer, tevens wethouder der gemeente Br.'bayen, wonende aldaar, f 60 b„ s. 15 d. h„ wegens diefstal. Eisch 3 m. gev.str.; C. D. van de G., 45 j. en M. van de G., 18 j., arbeiders, wonende te Kerkwerve, no. 1 f 30 'b., s. 15 d. h., no. 2 f 15 b., s. 10 d. h., wegens mishandeling. Eisch voor no. 1 14 d. gev.str., voor no. 2 f 30 b.A. E. V., huisvrouw van A. S„ 34 j„ zonder beroep, wonende te Brui nisse, f 10 b., s. 10 d. h., wegens mishan deling. Eisch f 10 b.; M. D., 36 j., veld- arbeider en M. C. de B., huisvrouw van M. D„ 33 j., zonder beroep, beiden wo nende te Dreischor, ieder f 15 b., s. 10 d. h„ wegens eenvoudige beleediging. Eisch voor ieder f20 b.; J. M. C. M., huisvrouw van L. F., 61 j„ zónder beroep, wonende te St.-Philipsland, f 5 b., s. 5 d. h., we gens eenvoudige beleediging aangedaan aan een ambtenaar gedurende de recht matige uitoefening zijner bediening. Eisch f 5 b. Raadsman mr. J. A. C. van Heusde. C. U., 19 j. en L. H., 17 j., arbeiders, wo nende te Stavenisse, ieder 1 m. gev.str., wegens meineed. Eisch voor ieder 4 m. gev.str. Toegevoegd raadsman voor no. 2 mr. H. Polvliei; M. G„ 58 j., schaapherder, wonende te St.-Philipsland, f80 b., s. 15 d. h., wegens mishandeling. Eisch 8 dagen gev.str.; C. R„ 17 j., koopman, wonende te Z.zee, gedetineerd in het Huis van Bewaring, tot 6 m. gev.str., wegens met iemand, beneden den leeftijd van 16 j. ontuchtige handelingen plegen. Eisch 2 j. gev.str. Toegevoegd raadsman, mr. H. Polvliet. Door den officier van justitie te Mid delburg is in verband metverdenking van het onttrekken van 8 paarden en 4 wagens aan een faillieten boedel, een be looning uitgeloofd voor het opsporen van M. J. Dieleman, oud 52 jaar, landbouwer te Schoondijke, groot honderd gulden of 500 Belgische francs. In verband met deze zaak is onder verdenking van bij die verduistering de behulpzame hand te hebben geboden op de markt te Brugge gearresteerd de landbouwer M. Riemens te Sluis. POST EN TELEGRAPHIE. Niet boven de 5 K G. Het Engelsche blad de „Manchester Guardian" bevatte dezer dagen dit merk waardige bericht: „Reeds sinds jaren heeft ons land een aardig deel van den handel met de rest van de wereld ver loren vanwege de weigering van hlet bestuur der posterijen om in te zien, dat het gewicht der paketten coor du post ter vervoer aangenomen, verhoogd moest worden. 'JHet resultaat dier inactiviteit is ge weest, dat de concurreerend© landen ons vóór konden komen, daar hun pottbe- sturen lachten om die 5 K.G.-grens en dikwijls paketten accepteerden van 12.5 K.G." Dat gaat precies op voor ons land, zegt de (a.r.) „Rotterd en men zou denken, dat over Neder.and gehandeld werd indien het bericht nog niet door deze mededeeling gevolgd werd: „Het geeft een zekere voldoening om te zien, dat het Londersche postkantoor en hel Ministerie van Handel eindelijk de situatie begrepen hebben en bezig zijn het oordeel te vragen der koloniale besturen over het toelaten van paketten van 12.5 K.G. Helaas, is dit laatste nog niet voor Nederland toepasselijk. ONDERWIJS. Medegedeeld wordt dat de heer J. Bierens, onderwijzer aan de O. L. school te Tholen en Welke benoemd was als onderwijzer aan de Christelijke schooi aldaar deze benoeming niet heeft aan genomen en bij het L.O. onderwijs blijft. SPORT. OUD-VOSSEMEER. Op het terrein van de voetbalclub „O. V. V." alhier werd een wedstrijd gespeeld tusschen „O. V. V." en „Stormvogels" van Tholen, waarbij „O. V.V. de overwinning behaalde en wel met 1-0. VAN' HKfN'DE EN VER. De Duitsche rijksminister van le- vensrniddelenvoorziening heeft medege- deeld, dat de oogstverwachtingen dit jaar niet zoo gunstig zijn als in 1921. 1 Bü den Duit©chen Rijksdag aal een wetsontwerp worden ingediend tot het verleenen van een crediet van 500 mil- lioen mark om de dagbladuitgevers tege moet te komen in de hooge papier- prijzen. j De gezantenraad te Parijs heeft besloten aan de regeeringen, die schuld- eischers van Oostenrijk zijn, te verzoe ken voor 20 jaar van hun voorrechten af te zien. Naar het „Journal des Débaits'' meldt, heeft de opperbevelhebber van liet Russische roode leger een algemeene or der uitgevaardigd, behelzende, dat de troepen zich gereed moeten maken om Europa aan tè vallen. Thans is ook prof. Flechsig uit Leipzig, een bekend hersensanatoom, aan het ziekbed van Lenin geroepen. I— De Engelsche Iersche besprekingen over de grondwet van Zuid-Ierland zijn geëindigd. Men heeft een bevredigend resultaat bereikt. Tengevolge van het losspringen van een rail is de sneltrein Boedapest—Graz ontpoord. Tot dusver heeft men vier lijken geborgen. Te Idstein in den Taunus heeft men een 19-jarig meisje geworgd gevonden. Men heeft twee Algerijnsche scherpschut ters van de bezettingstroepen als ver dacht van dezen moord aangehouden. *- Te Boedapest is onder leiding van een hoofdinspecteur van politie versche nen een internationaal politievakblad, uitsluitend in Esperanto geredigeerd, het welk zich ten doet stelt, door middel van de wereldhulptaal de, internationale criminaliteit te bestrijden. De Zwitsersche meren en rivieren zijn sterk gestegen, tengevolge van de groote afsmelting. der sneeuw door de warmte. -—Te Saint-Ouen (Fr.) heeft een be schonken man in een dronkemansruzie zijn dochtertje van zeven jaar doodge schoten en zijn vrouw en nichtje ernstig gekwetst. Te Calcutta is een staking uitge- broken onder de Indische zeelieden ten gevolge van een loongeschü. Zij omvat tienduizend man. De toestand in de boot- Werkers- en koelie-staking is onveran derd. Op den Herzogsstand aan het Wal- chenmeer (Beieren) is een draadloos sta tion opgericht, waarvan de sfeer van ac tie de gehesle aarde zal omvatten. Twee meisjes, die Maandag te New quay, Cornwall, hadden gebaad en zich in een hol hadden ontkleed, ontdekten, toen zij weer op het droge waren, dat men haar kleeren gestolen had. Meer dan anderhalve kilometer moesten zij terugloopen naar hun hotel, gevolgd en aangestaard door een steeds groeiende menigte. Een goedhartige dame leende de meisjes toen reeds bijna aan het eind van hun lijdensweg een parasol. PREDIKBEURTEN. Zondag 18 Juni. Zierikzee. Geref. Kerk. 10.30 en 6 30 ure. ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30. ds v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Mojen (oude tijd). Evangelisatie .Teruël. 10.30, Gewone dienst en 7 ure, de heer Storm. Kerkwerve. 3 ure, ds. Poort. Serooskerke. 3 ure, ds. Japchen. Burgb. 9.30 ure, ds. Boogaard. Renesse, 10.30 ure, ds. Leenderte. Noordwellc. 3 ure, ds. Leendwrtz. Haamstede. 10.30 ure, ds. Japohen (Voorber. H. Avondmaal en Collecte voor de zending). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedhuys. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Rlkerzee. 10.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 10.30 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10 en 3 ure, Leesdienst. Zoonemaire. Geen opgaaf ontvangen. Noordgouwe. 10.30 ure,-ds. v. Griethuyaen. Dreischor. 3 ure, ds. de Leur. Ouwerkcrk. 7 ure, ds. v. Griethujjsen. Nieuwerkerk. 10,30, geen dienst «n 3 ure, ds. v. Griethuyaen. Geref. Kerk. 10.30, Lees dienst; 8 en 6.30 ure, ds. Yeder van Gouda. Oud-Gerof. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. Oosterland» 10.80, ds. Gouverneur en 3 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10.80, ds. Veder; 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Geref, Gem. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Verhage. Sir|ansland. 3 ure, dr. Weeda. Bruinisse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Steenbeek. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, cand. Polman van Amsterdam. Geref. Gein. 9.80, 2 en '5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk St.-Fülpsland. 3 ure, ds. Los. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6.30 ure, ds. Boone. Tholen. 10 en 2 30 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Bolwijn. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Mnartensdl)k. 10.30 en 3 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Oud-Vosaeraeer. 10.30, ds. Van Griet- huyzen en 3 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 10 30, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Pcortvllet. 10.30, ds. Verschoor en 3 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Scherpenlsse 10.30, dr. de Bie van 's-Gra- venhage (Bev. van ds. W. J. Keiler) en 3 ure, ds. W. J. Keiler (Intrede). Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Stavenisse. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Van Griethuyzen. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-A nncland. 10.30, ds. Los en 3 ure, Leeskerk. x Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. tijd i» voor velen een zegen. Nu krijgen we model-vergaderingen. In een der an dere bladen wordt gemeld.: Woensdag 14 Juni aa. zal in „Heil des Volks'\ Gouda, gehouden Worden van 7—8 uur: Vergadering van de afdeeling „Gouda", van de vereeniging tot Chr. Verzorging van Zenuwlijders; van 8—9 vergadering van Burger „Pro Rege" en van 9—10 uur vergadering van de Chr. Oranje-Ver- eeniging. Dat is handig aangepakt. Dat verdient navolging. Vergaderingen van één uur Veel belovend. Een 11-jarige jongen te Doetinchem kwam bij de politie aan- j gifte doen, dat tijdens de afwezigheid zijner ouders, die naar de kermis wa- I ren, was ingebroken. De dief had in j huis alles kort en klein geslagen en j den muntgasmeter verbroken. De aangifte bleek geheel overeenkomstig de waarheid, i Het zoeken van den dader ging nog al I vlot. De veelbelovende zoon moest spoe- dig bekennen, dat hij zelf den .boel zoo toegetakeld had. De centjes uit den gasmeter waren deels versnoept, deels in de sloot geworpen, j Door den bliksem getroffen. Tijdens een hevig onweer werden te Spijck bij Zevenaar zeven werklieden door den blik sem getroffen. Van twee hunner ver schroeiden de kleederen aan het lichaam. Niemand werd gedood, doch een hun ner, zekere Pauwels, kreeg ernstige kneu zingen en moest naar het ziekenhuis te Arnhem worden vervoerd. Annie Pascal. Op verzoek van den Commissaris van Politie te Deventer, is te Bussum aangehouden de beruchte An nie Pascal, die in ons land verschuilende personen heeft opgelicht, door zich nis verpleegster voor te doen. Te Deventer wist zij een rijwiel te bemachtigen, dat geleid heeft tot haar aanhouding. Zij zal na verhoor ter beschikking van de justi tie te Zutfen worden gesteld. Smokkelarij van geestrijk vocht. Te Ze venaar en omgeving ontwikkelt zich tegen woordig een levendige smokkelarij van spiritualiën, welke vanwege den hoogen accijns in ons land een gewild en loo- nend smokkelartikel zijn geworden. Tal van aanhoudingen, gepaard van inbeslag nemingen van gedistilleerd hebben de laatste dagen plaats gehad. Noodlottige val. Dinsdagmiddag stond een 22-jarige onderwijzeres, wonende in de Dapperstraat te Amsterdam, op een motorwagen van lijn 6, toen deze de brug voor het Rijksmuseum opreed. De onder wijzeres veronderstelde, dat ter hoogte van het Rijksmuseum een halte was. Toen dit niet het geval bleek te zijn, sprong zij van het achterbalcon, met het nood lottig gevolg, dat zij kwam te vaUen en onder den bijwagen geraakte. Deerlijk ge wond werd 't slachtoffer te voorschijn ge haald. De levensgeesten bleken toen reeds geweken. Frans Rosier. Te Amsterdam Is in het huls van bewaring opgesloten de bekend© Frans Rosier, die te Hilversum gear res* teerd is terzake van oplichting. I Hooge belasting. De Llmburgsche Koe rier schrijft: Ergens langs de straat trok! een officiëel uitziend paperas de aan dacht. Blijkbaar verloren door den recht- matigen eigenaar. Oprapenl Even inzienl Conclusie aanslagbiljet Personeele be lasting 1922, ten name van een persoon uit Maastricht. Nieuwsgierigheid geprik keld. Huurwaarde f 1,10. Totaal f 1,10. Aftrek wegens inwonende kinderen, klein kinderen of pupillen f 1,08. Totaal na af trek f0,02. Totaal in hoofdsom over een vol jaar f0,02. 50 opcenten van de ge meente f0,01. Totaal van den aanslag f 0,03. Plus minus de kosten van het offi ciëel paperas en administratie. Volgt het bekende prettig aandoend© mededeelinkje: bij verzuim van betaling zou, ingevolge de wet, tot vervolging moe ten worden overgegaan. Aangenaam voor* uitzicht. KlmuwiSei Meows. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Maak het kort. Onlanga bevatte éên onzer dagbladen een belangrijk ingezon den schrijven van zes regels. De redac tie pree© dit als model. Besparing van Boura TA» Amsterdam. 15 Juni. STA A T8LKKNTNGEN. I NEDERLAND. V.K. Heden N.W. S. obl. 1922 f 100 6 100»/,e 100%. N.W. 8. obl. 1922 - 500 6 100% 10pi/u N.W. 8. obl. 1922 - 1000 6 1008 8 100»/, N W. S. obi. 1918 - 100 5 92%, 92 NWS. obl. 1918 - 500 5 92%, N IV. S. obi. 1918 - 1000 5 88% N.W. 8. obl. JPLS - JüO 5 94 N.W. S. obi. 191S - bOQ 5 98»/16 N.W S. oh! 1919 - 1000 5 93%, N W S. obl. 1916 - 100 4% 87% N W. 8. obl. 1916 - 500 4%,87 i N.W 8. obl. 1916 - 1000 4'/, 871/, N.W. 8. obi. 1917 - 100 4% 88 N.W. S. obl. 1917 - 500 4'/, 82 N.W. 8. obl. 1917 - 1000 4'/, 81% 5 N.W. 8. obi. 1916 - 100 4 N.W. 8. obl. 1916 - 500 4 N.W. 8. obl. 1916 - 100U4 N.W. 6. obl. 1000 8 N.W. 8. obl. - 1000 3 N.W. 8. oert. - 1000 3 N W. 8. eert. BULGARIJE, öypoth. Leen 1892 6 Tabaksleening 1902 5 28 28 Zegalleening 1904 5 26% Bel. vr. goud-obl. 1907 4% 19 PETR.-ONDERNEMINGEN. Kon. Ned. Pctr. f 1000 A. 464'/, 468 Kon. Potr. 100 O. A. 459 465 Kou. Ned. Pöts. C. v. A. 460 467 Dollars (bank) 12,55-12,576; Marken (gr.) f 0,80—f 0,85; id. (rood) f 0,80—f 0,85 Kronen (100) f 0,01%-f 0,02; Eng. bank papier f 11,476f 11,50; Fransoh bank papier f 22,65—f 22,75; Belg. bankpapier f 21,90—f 21,80. 79% 61 %e 61'/, 92 88'%, 93% 9 SU/,, 98%. 87 871/. 87 83% 83»/. 81 81"/l. SU 78% «3 811%, 1000 3'/» 58%, 531/,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5