Zierikzeesche fH Nieuwsbode MELANGE J Zomer Dekens I FUNSTE juiste kleuren Satinet! abonnement: Vrijdag 16 Juni 1922 zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD. B. H.ldeler, UURGENS' VERVANGT DE FUNSTE BOTER Algemeen Overzicht. Firma BELDEROK k VAN 1100, EXAMENVREES SLMPMQmWëm V binnenland. Prtfs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en VrJjdkg. 78ste JAARGANG. Dir. k. J. DE LDOZE Jr. Ultg No. 10788. I J. KOSTEN van 13 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nnminer bestaat uit 2 bladen. Manufacturen. Zoo even ontvangen De 3e zending Echte Duitsche Gebloemd, Medaillon, Wit met gekleurde randen. Beslist wascliecht. Mooie kleureD. Flinke maten, j Het adres roor de voor het Feest van 13 Juli a.s. f Zij, die zich van af heden op ous blad abouiieeren, ont vangen do tot 1 Juli a.s. ver schijnende Nos. GRATIS. Gisteren, Donderdag, is in onze Residen tiestad de reeds veel besproken conferen tie begonnen, welke men niet als een fei telijke voortzetting van de conferentie te Genua moet beschouwen, maar dan tzch als een aanvulling daarvan. Deze belangrijke samenkomst wordt ge houden in het door Andrew Carnegie ge schonken gebouw, het Vredespaleis, het welk jaren aaneen leeg heeft gestaan en waarmee men bij 't uitbreken van den oorlog geducht den spot heeft gedreven. Toch doet men goed dit gebouw te bestemmen voor deze hooge vergadering, omdat het vredesidée op den voorgrond geschoven wordt en men de brug, die leidt tot internationale overeenstemming, niet voor onafzienbaren tijd afsluit tot groote schade voor de weer opkomende geest van samenwerking tusschen de verschil-_ lende naties. Het zou een eer voor ons vaderland zijn, wanneer in Den Haag die brug werd versterkt en verbreed, opdat- de we-Ken des vredes meer en meer ingang zullen vinden in de lan den en volken van ons werelddeel. De oude Donau-monarchie heeft, na Rus land, £eker wel het meest door den lang- durigen Europeeschen oorlog geleden en, wanneer niet spoedig hulp opdaagt, gaat het zijn financiëelen ondergang tegemoet. Feitelijk is die ineenstorting er al een tijdje, zoodat het hier boven geschrevene nog te rooskleurig is gesteld. Thans komt weer 't denkbeeld naar voren tot aanslui ting met Duitschland, maar door de tot stand gekomen „vreies"verdragen, door den drang van Frankrijk vooral, welk land in de toekomst weer een sterker Duitschland ziet met grooter zielental, is deze hoop zeker voor onafzienbaren tijd den bodem ingeslagen. Toch zijn de aanpalende landen der oude Dubbelmonarchie niet gerust en grijnst het roode revolutiespook hun toe. Men vreest, niet alleen in de omliggende rijken, maar ook in hetgeen nog van het voormalig Oostenrijk over is, voor een ondergang in het bolsjewisme. Dezer dagen deed, met het oog op de te ver wachten ineenstorting, een bericht in de pers de ronde, dat de omliggende rijken niet zullen dulden, dat Oostenrijk onder gaat in dien poel van ellende, die 't zoo ijverig gepropageerde, 't z.g. „de massa opheffende", communisme, zal brengen. Bedoelde nabuurstaten zouden „orde"- maatregelen treffen, hetgeen neerkomt op bezetting van 't veel geplaagde Oosten rijk. In Oostenrijk en vooral in Weenen heeft men al gedreigd, dat men zich nie\ langer aan de bepalingen van 't verdrag van Versailles kan houden, doch dit drei gement moet wellicht worden opgevat als een poging om de jammerlijke positiee van het land van den „blauen Donau" nog duidelijke'1 te manifesteeren. ~BU IT E N L AN D7~ Paniek bij een stierengevecht. In een dorp bij Madrid had tijders een stierengevecht een vreemdsoortig in cident plaats. Juist op het oogenblik, dat de stier den doodelijken stooot zou ont vangen, brak namelijk de leuning van een tribune, zoodat een aantal toeschou wers boven op den matador en den stier rolden. Er volgde een tooneel van on beschrijfelijke verwarring, wa&rbij de stier gelukkig zoozeer van het geschreeuw der vrouwen en kinderen, die in de arena getuimeld waren, van streek rrakle, dat hij het op een loopen zette. De goede angstige lobbes werd intus- schen in veiligheid gebracht om later afgeslacht te worden- en het stierenge vecht gestaakt, daar er een dertigtal ge wonden waren. <gfien vermetel stukje. Maandag heeft een gauwdief te Londen een vermetel stukje geleverd. Voor een filiaal van de London Country, Westmin ster en Parr's Bank kwam een motor wagen aan met 2000 pond in zakken ver pakt zilver- en kopergeld, dat de Londen General Omnibus Company bij de Bank wilde deponeeren. Toen een som van 700 pond in het bankgebouw was overge bracht, sprong plotseling een man op den wagen, zette zich aan het stuur en reed met de resteerende 1300 pond weg. Pogin gen om hem te volgen bleven vruchte loos. Men vond den wagen later in een straat terug, op minder dan twee mijl afstand van de plaats, waar de roof was geschiedt. Men vermoedt, dat verscheidene personen aan den roof hebben deelge nomen en nauwkeurig het dagelijksch pro ces van het naar de bank brengen der in komsten hadden gadegeslagen, daar de wagen steeds goed bewaakt wordt. Vier personen hadden op den wagen gezeten, van wie drie de expeditie van het geld in de bank verzorgden, terwijl de be stuurder achter den wagen stond ter be waking van het geld. Van deze gelegen heid heeft de roover gebruik gemaakt om op den wagen te springen en zonder den bestuurder weg te rijden. Het stukje is des te vernieteier, omdat het een open wagen was, waar de chauffeur gemakke lijk op had kunnen springen. De roover reed met zoo'n gemakkelijkheid en zoo gerust weg, dat hij niet de minste achter docht wekte bij het passèerend publiek. De orkaau te New-York. Het schijnt thans vast te staan, dat er minstens 75 personen tijdens den orkaan te New-York zijn omgekomen. De materi- ëele schade is nog niet bij benadering te bepalen, maar moet een enorme som be dragen. In een voorstad van New-York zijn meer dan duizend boomen ontwor-" teld en vele gebouwen bèschadigdi Vele huizen zijn van hun daken beroofd en over een afstand van vele mijlen zijn telefoon- en telegraafdraden vernield. Te New-York zelf is een kapitaal aan vensterruiten vernield. Te Yonkers, een voorstad van New-York, is het verkeer in verscheidene straten gestremd door ge vallen boomen. In genoemde plaats werd een groot deel van het dak van de Pres byteriaansche kerk weggerukt en bovenop een auto neergesmakt. Toen brandweerlie den te hulp snelden, vonden zij de vijf inzittenden van de auto ongedeerd onder de wrakstukken. Politiebooten patrouil leeren nog voortdurend langs City Island tot het opsporen van lijken en het op- visschen van koffers, kleedingstukken enz. Een zekere Mary Sommers, een meisje van 20 jaar, voer toen de storm op z'n hevigst was, verscheidene malen in een klein bootje van City Island af en redde 24 vrouwen en kinderen. Ook dook zij herhaaldelijk in het water om uitgeputte zwemmers bij te staan. De sport bracht redding. Tegenwoordigheid van geest, heeft een gevangene geholpen om uit Wandsworth Prison (Londen) te ontsnappen. De moei lijkheid voor den man hij heete Mc. Kinnon, en is 34 jaar was namelijk om; eenmaal buiten, niet herkend te worden aan zijn met de bekende pijlen gemerkte gevangeniskleeren. In Earsfield Road ver wisselde hij daarom zijn broek voor een wit linnen sportpantalon, die daar te dro gen hing. De rest van zijn bovenkleeren en zijn pet liet hij eveneens achter en daarna gaf hij zich het air van iemand die zich trainde in het hardloopen. Daar men dit te Londen vaak op straat ziet, vooral in de buitenwijken, sloeg niemand acht op hem. Een schoolstaking in Canada- Te Brandon, in Manitoba, zijn de onderwijzers, ten getale van tachtig, reeds sedert 30 April in staking, omdat zij geen genoegen wenschen te nemen met den door de autoriteiten aangezegde verlaging hunner salarissen met 25 Sedert is het onderwijs er volslagen ge desorganiseerd. De schoolbevolking, die op de hand der onder wijze.s is, jaagt de plaatsvervangende onderwijzers weg met allerlei plagerij en obstructie, zoo dat thans nog maar een paar hunner over is en heeft ook al in het openbaar gedemonstreerd met borden, waarop stond: „Wij willen onze onderwijzers te rug hebben De staking houdt de bevolking ver deeld. De schoolautorjteiten worden ge sieund door het conservatieve deel der bevolking, de ouders der schoolgaande jeugd steunt de onderwijzers in hun ac tie. Beide partijen zijn even sterk en geen harer toont töekenen die duiden op zwichten. Verscheidene der vroegere onderwijzers zijn overgegaan tot het ope nen van particuliere scholen, terwijl een aantal der oudere leerlingen elders on derwijs ontvangen. Diogenes II Tot de ontzettende verbazing van den dokter en de verpleegsters in een hospi taal in Whitechapel, de dichtbevolkte Oost-Londensche volksbuurt, werd een roote melkbus in de wachtkamer gedra gen. „Er zit een jongen in", zeiden de menschen, die er mee kwamen aandra gen. „Wij hebben van alles geprobeerd, maar we kunnen hem er met geen moge lijkheid uitkrijgen; al onze blikjesopeners zijn gebroken.". De dokters en zijn helpers grepen hun stevigste operatie-instrumenten, waarmee zij weldra den ongelukkigen gevangene hadden bevrijd. Hij had met een paar vriendjes geprobeerd wie het langst in de bus kon blijven... en glansrijk gewon nen; 31/2 uur had hij erin gezeten. Toen hij het spel begon, had een andere jon gen met een stok 300 maal op het deksel getikt en daarna had hij er weer willen uitkruipen, doch dat lukte niet, ook niet teen men de bus op zijn kop zette. De sprinkhanenplaag in Rusland. Het ongelukkige Rusland wordt door heel wat meer dan zeven plagen bezocht. Welken omvang alleen reeds de sprink hanen-plaag aangenomen heeft, blijkt ons uit de berichten der bolsjewieksche bla den Kort geleden is nog weer een ware lawine van sprinkhanen uit Perz'ië aan komen zetten en in het Ka.rdolinsehe en Moessatinsche gebied binnengevallen. fn de richting van MGegani kwam een legermacht van sprinkhanen opdagen, die anJerhaive dag lang onafgebroken voort- rukte. Daar de oogst ïa deze gebieden bijzonder gunstig was, spande de bevol king alie krachten in om het gewas te beschermen. 300 desjatinen land werd bespoten en 250 desjatir.en door het ont steken van branden onbegaanbaar ge maakt. Verder werden over een lengte van drie werst diepe kloven en kanalen gegraven. Daarin zijn groote massa's be graven kunnen worden. !in Azerbeidsjan is de strijd tegen de sprinkhanen ook georganiseerd. Er zijn groote voorraden levensmiddelen en cok geldmiddelen ter beschikking gesteld van de arbeiders, die aan de bestrijding zullen deelnemen. Er zullen ruim zeven duizend arbeiders voor noodig zijn. Uit Moskou zijn ook 180 instructeurs ge zonden om het bestrijdingswerk te lei den, terwijl te Samara, Jekaterinburg, Omsk, Saratof en Tomsk instructeurs ge vormd worden. De geheale voedselvoor ziening in de door de sprinkhanen be dreigde gebieden hangt op het oogen blik af van de kwestie of er tijdig vol doende middelen ter bestrijding zullen zijn. De belastingen der Hohenzollerns. In antwoord op een vraag van soc.-dem. zijde werd in den Duitschen Rijksdag namens het Dep. van Financiën verklaard, dat in verband met het feit, dat het ver mogen der* familie Hohenzollern in beslag is genomen, nog geen definitieve overeen stemming is bereikt tusschen Pruisen en die familie, zoodat ook de definitieve vast stelling der rijksbelasting voor alle leden van het Huis Hohenzollern nog niet kon geschieden, doch dat zij voorloopig zijn aangeslagen en dat de bedragen in hoofd zaak zijn geïnd. Het Dep. van Financiën controleert deze aangelegenheid. formatoir karakter en was allerminst' voor publiciteit bestemd. Vooral aan hef slot heeft de fantasie den 'interviewer1 parten gespeeld. Bezuiniging by de Spoorwegen. Naar de „Tel." verneemt; is een nieu we dienstregeling voor het treinpersoneel in bewerking. De bedoeling is de nieuwe regeling reeds 29 dezer in te voeren. Het laat zich aanzien, dat dan het aan tal ter beschikking gestelde treinbeamb- ten belangrijk zal verminderen. EERSTE KAMER. Naar. de Prov. Drenïsche- en Asser Crt. verneemt, heeft mr. G. W. baron Van der Feltz, die bijna 18 jaar zit ting in de Eerste Kamer heeft gehad voor de provincie Drente, aan de Pro vinciate Staten van Drente meegedeeld, dat hij niet voor een herkiezing als lid van de Eerste Kamer in aanmerking wenscht te komen. De „Ned." verneemt, dat de heer C. Lucasse, lid der Eerste Kamer, den wensch te kennen heeft gegeven, bij de a s. verkiezing voor de Eerste Kamer niet meer in aanmerking te komen. Als zijn opvolger wordt, volgens het blad, genoemd mr. A. A. de Veer te Middelburg. Complete Menblleerlng Haringplaats, Middelburg. Met onze collectie teekeningen en foto's, staan wij U gaarne ten dienste bij het geheel of gedeeltelijk inrich tingvan woning of kantoor. is het best te bestrijden door Freeo's Zenuwtablatten, welke onrust, gejaagdheid, spreekvrees, slapeloosheid enz. absoluut doen ver dwenen. Per koker kosten deze 60 cent* Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. Valk en Gudde, Zierikzee, L. G. v Zaltbomniel te Tholen en Joh. Leune te Stavenisse. onrusi, gejaagdheid, overspanning. Gebruik MUNHARDT'S Zeziiiw-ia hletien fer koker 75d. bijApolhen drogistenf onrc Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. De min. van arbeid heeft goedgevonden, dat de vroeger toegekende bijdrage van f 975 voor woningbouw, zal worden uitgekeerd aan de gemeente Haamsiede, ten behoeve van.H. van der Est. j Men verzoekt ons nog eenmaal naar de advertentie, waarin de lezing van den j heer Idenburg wordt aangekondigd, te verwijzen. 1 De uitslag der' op Donderdag 15 j Juni j.l. gehouden verkiezing van zes hoofd-ingelanden ter voorziening in de door, periodieke aftreding op 1 November e.k. te ontstane vacatures van de hoofd ingelanden J. M. van den' Bout Fz., B. M. Hoogenboom, S. M. Hanse, M. T. van den Bout, N. Dalebout en L. de Vlieger, is, dat 168 briefjes zijn ingeleverd, waarvan geen van onwaarde zijn verklaard, zoodat het getal geldige stemmen eveneens be draagt een honderd acht en zestig, waar van zijn uitgebracht op de heeren: J. M. van den Bout Fz. 140 st., B. M. Hoogen boom 140, S. M. Hanse 122, B. G. Moer- mond 84, M. K. Krepel 76, M. v. Gastel 49, A. J. Padmos 46, P. Gast 89, W. ten Haaf Hz. 35, F. Hocke 34, C. Boot Jz. 31, C. Hanse 31, K. W. den Boer 30, H. J. Gast 24, M. Steur Jz. 5, N. Dalebout 4, L. de Vlieger 4, F. v. d. Bout Az. 3, M. d. Bout 3, J. L. Cashoek 3, Joh.s Hanse 3, M. J. Gast 2, H. Beije, J. Kloet, M. Moermond, M. den Boer, W. Jonker, E. Boot, Jacs. Dambruine, C. J. van de Velde, C. ten Haaf Hz., M. Leendertse, C. v. d. Panne, L. v. d. Wekken Mz., C. v. d. Wekken Mz. en J. Hanse Fz. ieder een stem, zoodat zijn gekozen de heeren J. M. van den Bout Fz., B. M. Hoogen boom en S. M. Hanse. ONDERWIJS. ZIERIKZEE. Benoemd tot onderwijze res aan de meisjesschool te Kerkradc. (L.) mej. J. A. van Duin, -thans te Rotterdam. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde deze week voor het doctoraal examen in de geneeskunde o.a. de heer S. Beije, g-eb. te Dreischor. Aan de universiteit te Utrecht slaag de voor het tandheelkundig examen, le gedeelte, o.a. de heer A. W. Unger, geboren te Zierikzee. Wachtgeldregeling. De regeering is voornemens- voor te stellen in de wachtgeldregeli g voor Amb tenaren de bepaling op te nemen, dat zij die in het huwelijk treden hun recht op wachtgeld verliezen. Hot interview met prof. Van Gijn De „Telegraaf" bevatte deze week een uitvoerig „interview" met den oud-mi nster Van Gijn, waaruit we een gedeelte overnamen. Naar de Nieuwe Rott. Crt. verneemt, is deze publicatie het gevolg van een derhoud, dat allerminst als interview was aangekondigd en bedoeld. Een iweldra weer naar Indië vertrekkend journal tot had - aan den heer Van Gijn medege deeld, dal hij gaarne eens het oordeel van enkele menschen over de Indische financiën zou vernemen; de heer v. Gijn had zich bereid verklaard hem te woord' te staan, onder bijvoeging dat hij van de Indischefinanciën niet veel wisft, 'Het gesprek droeg dus een. zuiver in AANBESTEDINGEN. Vanwege hel Departement van Ma rine is Donderdag aanbesteed le. Het verbouwen van opzichters- en iichlwachterswoningen e.a. te West- Schouwen en het uitvoeren van verschil lende werkzaamheden aan den daarbij staanden kustlichtloren. Ingeschreven was hiervoor door H. Veerman te 's Graven- hage, voor f 44,999; en door A. Prinse te Haamstede, voor f 69,440. 2e. Hel maken van 2 gemetselde licht- opslanden, één te Val van Zierikzee bij Zierikzee en één te Ossehoek bij Brou wershaven. Hiervoor was eenige inschrij ver D. N. Bout te Brielle, voor f 11 ,{170. Lutb. Kark. ZIERIKZEE. Zondag 18 Juni 'svoorm. 10 ure Ds. Makking te Leiden in de Nieuwe Kerk. Geref. Kerken. Beroepen: Te Oosterzee, S. Neerken, cand. te Amsterdam. Te Leimuiden, G. Kruyswijk te Oudega (Small). Te Wons, W. Oosterheert te Ter Apel. Aangenomen: Naar Delft (3de pred.pl.) K. Schilder te Gorinchem. Bedankt: Voor Bruinisse, J. de Koning te Vries. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Veenendaal, P. de Smit te Oud-Beijerland. Aangenomen: Naar Teuge, L. Baas te De Krim. TELEGRAMMEN. DEN HAAG. Naar uit conferentiekrin gen verluidt, zal de vergadering van heden zich bezig houden met het samenstellen der uitvoering van eenige besluiten der conferentie te Genua van de niet-Russi- schecommissie, welke bestaat uit 3 sub- J commissies, betreffende Staats-schulden, i particuliere eigendommen en credieten. i Verder zal in deze vergadering ook w.or- den vastgesteld de methode van 't onder handelen met de Russische commissie. Verder verluidt, dat na de vergadering van heden verschillende afgevaardigden naar hun landen terugkeeren voor het plegen van onderling overleg met hunne regeeringen over de genomen besluiten, ten einde in de vergadering-conferentie van Maandag a.s. te kunnen mededeelen of de regeeringen zich daarmede al dan niet vereenigen. AMSTERDAM (V.D.) In de rechtzaak betreffende den moord te Houtdorp, is beklaagde Emmer als getuige in de zaak tegen zijn twee medebeklaagden gehoord. Hij blijft bij zijn bekentenis, waarop de officier van justitie zegt, dat hij een ver volging tegen hem zal instellen, indien blijkt, dat E. een valsche getuigenis heeft afgelegd. NEW-YORK (V.D.) Op het eiland Long- Island heeft een groote brand gewoed; honderden gebouwen zijn verbrand; dui zenden zijn dakloos; de schade loopt in de millioenen dollars. MOSKOU. (V.D.) Tot vertegenwoordi gers der Sovjetregeering op de Haagsche conferentie zijn benoemd: Rakowski, Kras- sin en Sokolnikow. Waarschijnlijk zal Tsjitsjerin tijdens de Haagsche conferen tie in Berlijn blijven om rechtstreeksche verbinding met de Haagsche gedelegeer den te handhaven. KERKNIEUWS. Ned. Henr. Kerk. Beroepen: Te Middelharnis, D. E. J. Hupkes te Wanswerd. Te Warmond, dr. J. J. Woldendorp te Hagestein. Te Ede, H. A. Leenmans te Bodegraven. Te Oosterwol de (G.), H. A. Heijer te Vlaardingen. Te Rijssen, P. de Looze te Renkum. Te Leeuwarden, N. A. Becht Jr. te Arnhem. Te Schildwolde, A. W. de Vries te Oosterwierum. Aangenomen: Naar Ommeren, Th. A. Hoen, cand. te Groningen. Bedankt: Voor Garderen, W. Deur te Zegveld. STAVENISSE. Zondagavond 7 ure (N.T.) Ds Kamsteeg van 'a Heer Hen drikskinderen. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 15 Juni. Tarwe f 13,75- a f 14,25; kleine partijtjes boven notee ring. Coöperatieve Veiling Zlerlkioe. Veiling van 15 Jnni. QROOTE VEILING. KIPEIEREN f8,-. KLEINE VEILING. KIPEIEREN f 7,80 k t 8,20. EENDEIEREN f 7,90 k t 9,—. GANZENEIEREN f 17,— k f 17,25. K ALKO EN EIEREN f 10,25 k t 10,75. alles per 100 stuks. Aanvoer 4275 stuks eieren. BOTER f 0.94 K f 1,03. Idem 2e soort f 0,62 k f 0,67. Idem met kraailook f 0,80 k f 0,89. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, aard fff «deel d door bet Ken. Ned. Meteor. nitLout te DeBildt, naar waarnemingen errioht in don morgen van 16 Juni: Hoogste barometerst. 767,2 te Valentia. Laagste 750,0 te SeydtsQord. Vsi'A'acht tot den *v<nd «ran 17 Juni: zwakke tot matige noordoostelijke tot noordelijke wind, licht tot half bewolkt, waarsch\jnlyk droog weor, zelfde tempe ratuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1