Zierikzeesche Nieuwsbode DUKRftT MEWNGE abonnement: Woensdag 14 Juni 1922 zierikzeesche courant. advertentiën EERSTE BLAD. DRANKWET. BEGEVING LEEN. studiebeurs. DIENSTPLICHT. VERVANGT NATUURBOTER ^bTn henlah p7' Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 78ste JAARGANG. - No. 10787. Dir. I J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Redict. M. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, dio ïieh van al heden op ons blad abonneeron, ont vangen de tot 1 Juli a.s. ver schijnende Nos. GRATIS. Postkantoor te Zierlkzoe. Lijst van onbestelbare en geweigerde brieven en briefkaarten, terug ontvangen in de 2e helft der maand Mei: Brieven I. Mej. Huishoudster, vroeger p/a. W. Bakker, thana p/a. Rijksontvanger, Zie rikzee. II. de Jong, Arnoldus, Rotterdam, Jon ker Franastraat. III. „Sanitas", Amsterdam, Postbox 339. 3V. v. d. Wekken, Joh., Maasdam', Smittweg. Briefkaarten V. de Jonge, Mej. Jans, Goes, Berg pad. i ,'VI. Tilleman, Mevr. M., Rotterdam, Jeruzalemstraat 59 VII. Jansen, H., Axel. VIII. den Boer, J., Brouwershaven. IX. v. Graafeiland, A., Rotterdam, Gr. Alexstraat. X. idem, idem. XI. v. Santen, J., Roetesingel, no. 4 Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bh onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straat naam en huisnummer te voorzien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibkikzii brengen ter openbare kennis, dat op den lOden Juni 1922 by hen is ingekomen een verzoekechrift ran JAN KOSTERS, ran beroep koopman, wenende te Zierikzee, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan «terken drank, in do na volgende localiteit: het beneden voorlokaa! van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie A no. 1845, plaatselijk gemerkt B 200, en gelegen aan de Lammermarkt aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethoudere inbrengen. Zixrjkzee, 12 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Z/stikzek Gelet op de circulaire van het Bestuur van het Hendrik Hannes en Catryn Epes Leen te Bolsward Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat Bestuurders-Collatoren van genoemd leen voornemens zjjn over te gaan tot eene be geving van eene Jongelieden uit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zjjn uit eigen middelen hunne studie te bekostigen, worden uitgenoodigd zich voor mededinging schrif telijk aan te melden bjj den secretaris van het leen D. N. ZUITHOFF te Bolsward, onder overlegging van eene geboorte-akte, aanwjjzing van genoten onderwjjs en zoo noodig bewjjs van afstamming, vóór of op Zaterdag 8 Juli e k Sollicitanten moeten op 10 Juni, den dag dezer bekendmaking, ten minste 12 jaren oud zjjn en den leeftjjd van 24 jaren nog niet hebben bereikt. Zij zullen zich hebben te onderwerpen aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. ZisrikzBB, den 12den Juni 1922. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER TAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. P. WITTERMANS, S.cr.t.ri», Inschrijvingsregister en alphabetlsch register. De BURGEMEESTER van Zixrikzib maakt bekend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1923 met het daaruit opgemaakt alphnbetisch register gedurende tien dagen van 13 Juni tot en .met 22 Juni a.s, ter ge meentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tjjd bezwaar worden ingebracht bjj een met redenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bjj den Burgemeester, ter secretarie dezer ge meente worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewjjs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den commissaris der Koningindeze be slist bjj een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zjjn. Zibkikzbk, den 13 Juni 1922. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE COLLECTIE voor het Fonds ter aanmoediging en onder- steuniug van den gewapenden dienst in de Nederlanden. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van Ziekikzee maken bekend, dat de gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, in deze gemeente, aan de huizen der inge zetenen zal worden gehouden op Woensdag 21 Juni a.s., aan te vangen 12 uur des middags Zij noodigen de ingezetenen uit die vader- landsche instelling, die aan de algemeene hulp bij voortduring dringend behoefte heeft, ook thans wederom krachtdadig te onder steunen, teneinde in de steeds stygende uit- keeringen door liet Fonds aan de deelge- reohtigden te kunnen voorzien. Zierikzee, 14 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders van Zierikzoe. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. BUITENLAND Het proces Bessurabo. Bij de Maandag gehouden zitting in zake het proces tegen mevrouw Bessarabo en haar dochter is het geding in een beslis send stadium gekomen. Door de deskun digen was vastgesteld, dat mevrouw Bes sarabo de volmacht, die zij volgens haar beweren van haar man op den dag van zijn dood had gekregen, alleen of met behulp van haar dochter heeft vervalscht. Men vermoedt, dat beide dames hierin de hand hebben gehad. Voorts komt men meer en meer tot de overtuiging, dat mevr. Bessarabo moet worden beschouwd als degene, die tot den moord de stoot gaf, terwijl haar dochter bij de uitvoering daarvan haar als een gehoorzaam werk tuig diende. Voorts is door experts uitge maakt, dat mevr. Bessarabo ten volle voor haaf dadèn verantwoordelijk kan worden gesteld. De dolle jonker. Fr is weer eens sprake van de heeren von Kaehne. Den 2en Mei 1921 is op het landgoed dezer heeren het lijk van een zoon van den fruitkweeker Lasse uit Geltow gevonden. Het onderzoek, dat toen is ingesteld, heeft geen resultaat opgele verd. Het lijk is echter thans op bev^i van de justitie opgegraven en opnieuw door geneesheeren onderzocht. Uit het onderzoek bleek, dat Lasse ook door een kegel aan den voet was getroffen. Huis zoekingen, welke onmiddellijk op het landgoed Petzen en in de woning van den houtvester van von Kaehne zijn ge houden, hebben nieuw bezwarend mate riaal aan hel licht gebracht, o.a. zijn een geweer en munitie in beslag genomen. Onderschepte brieven hadden de justitie er toe gebracht het onderzoek in deze zaak opnieuw te openen. Het rooyerwezen in Bulgarije. Het rooverweezen heeft in de laatste jaren in Bulgarije ontzettende afmetin gen aangenomen. Rooverovervallen en moorden behooren tot de orde van den dag en deze benden opereeren zoowel in dorpen als in steden. De regeering is thans voornemens, drastische maatregelen tegen dit kwaad le nemen en heieft daarom bij het parlement een wetsont werp ingediend, strekkende om het ben dewezen te bestrijden. Volgens dit ont werp zal in alle streken, die door roo- verbenden onveilig worden gemaakt, de staat van beleg worden afgekondigd. Als roovers zullen dan worden beschouwd alle personen, die meer dan vijf dagen van hun woning verwijderd zullen zijn geweest, zonder dat zij hun alibi kun nen opgeven. Zulke personen zullen vo gelvrij worden verklaard en ieder zal hen ongestraft kunnen dooden. Gearres teerde roovers zullen door de krijgs raden ter dood worden veroordeeld en het vonn:s moet binnen tien dagen wor den voltrokken. Vervolgingen der geestelijken. De Daily Tel. heeft een onderhoud ge had met een reiziger, pas teruggekeerd uit Moskou, waar hij eenige maanden heeft vertoefd, zoo meldt een radiogram uit Londen. De keuze van dit tijdstip voor de huidige aanvallen op de Orthodoxe Kerk en haar schatten het eenige nog overgebleven instituut van het oude regi me zoo zegt hij, vormt de laatste hoop der extremisten, die hun prestige voelen verdwijnen. De beschuldigingen, tegen den patriarch en de Kerk ingebracht, omtrent het wei geren van hulp aan de noodlijdenden, zijn volkomen uit de lucht gegrepen, zoo wordt verklaard. De geestelijken hebben z.ch juist aan het hoofd gesteld van de onder steuningsbeweging en hebben zelf den ver koop der niet-gewijde kerkelijke schatten voorgesteld. Verder deelt de zegsman der D. Tel. mede, dat de do.-dvonnissen in de bladen der inteliectueeler: uitvoerig worden ver meld, in die der boeren en arbeiders even wel wordt medegedeeld, dat de geestelijke leiders veroordeeld zijn tot straffen van ten hoogste een jaar dwangarbeid. Een raadselachtig monnik. De correspondent te Riga van de, .Chi cago Tribune" (Parijsche editie) meldt het volgende: Iliodor, een Russische myste rieuze monnik, die nu eens hier, dan daar in Rusland opduikt, is hier gearresteerd, toen hij op weg was voor een reis door Europa en Amerika. De Letlanclsche po litie houdt hem vast op beschuldiging van spionnage voor Sovjet-Rusland, doch ik verneem, dat Iliodor uit Rusland was gevlucht, omdat hij Zijn gelofte geschon den had en gehuwd was met een non uit het klooster te Tsaritsin, waar hij in den afgeloopen winter leefde in een klooster, dat aan een nonnenklooster grensde. Iliodor is een der meest be kende figuren in Rusland. Hij was een persoonlijk vriend van Raspoetin, dien hij aan wijlen den tsaar voorstelde toen deze Siberië bezocht- Een bezetting van Oostenrijk 't De correspondent van de „Kölnisc'he Zeitung" te Praag maakt melding van het gerucht, dat, in geval van een in storting van Oostenrijk, de naburige sta ten dit land zullen binnenrukken om het te bezetten. Zuid-Slavië zou Steiermark en Karinthië, Tsjecho-Slowakije Opper en Beneden-Oostenrijk met Weenen, Hon garije het Burgenland, Zwitserland Vor- arlberg en Italië Tirol bezeetten. De bezetting zou tijdelijk zijn en ten doel hebben het bolsjewisme uit Oostenrijk te weren. Men meent dat dit evenzeer in het belang der naburige staten als in dat van Europa zou zijn. De hulp van andere staten, waarop men in Oos tenrijk zoo lang heeft gewacht, is niet gekomen, en van een aansluiting bij Duitschland is geen sprake meer. In den Belgischen Senaat. By de debatten over de begrooting van buitenlandsohe zaken, zelde de minister van buitenlandsohe zaken, dat België verder moet meewerken aan de bevestiging en de handhaving der Entente, die veroorloofde den oorlog te winnen. Indien critiek geoefend mocht worden op Frankryk en Engeland, dan mort die gematigd en verstandig zyn. Overeenkomsten moeten worden gesloten tusschen de volken der Entente; de Fransch-Belgisohe militaire overeen komst is er een van; zy is uitsluitend defensief. De regeering houdt ook tevens haar oogmerk gericht op een definitieve Engelsch-Belgische entente. Onfeilbaar zal er ook een toenadering zyn tot onze buren in het Noorden niets nieuws is daaromtrent nog te zeggen, maar niets wyst er ook op, dat wy niet zouden wenschen, dat het eens zoover zal komeD. Ik vraag van den Senaat, eindigde de minister, dat by in dit opzicht de regeeriDg vertrouwen zal schenken. Een wereldcongres voor den vrede. Volgens „Het Volk" is in een te Am sterdam gehouden vergadering van het bestuur van het Internationaal Vakver bond besloten, zoo mogelijk een wereld congres voor den vrede te Amsterdam bijeen te roepen. De Haagsche Conferentie. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mee, dat bij de preleniihaire besprekingen, welke 15 dezer aanvangen. Nederland vertegenwoordigd zal zijn door mr. R. J. H. Patijn, plaatsvervangend ge delegeerde ter conferentie van Genua; staatsraad prof. mr. A. A. H. Struycken en jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronjje, secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, welke beide laatste heeren voor Nederland zitting zul len nemen in de niet-Russische commis sie, welke 26 dezer bijeenkomt. Vrjwillige ouderdomsverzekering. De wijziging van de Ouderdomswet, waardoor de vrijwillige ouderdomsverze kering is uitgebreid, zoodat men züch een ouderdomsrente zal kunnen verzeke ren tot een maximum van f 20 per week, zal in het najaar in werking tre den. De daartoe noodige wijziging van den algemeenen maatregel van bestuur inzake deze verzekering en de vaststel ling van het. tarief zijn in voorbereiding. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Hedenmorgen, omstreeks kwart voor acht, ontstond een begin van brand in een der kamers van het huis aan de Oude Haven, bewoond door mr. v. d. E. Door spoedig toegeschoten hulp mocht het gelukken het vuur, dat vooral het behang had aangetast, te dooven. Door den Commissaris der Konin gin is de opening der jacht op water wild bepaald op Maandag 24 Juli a,s. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van "het departement Zierikzee der Maatschappij Tot Nut van 't Alge meen óp heden 14 Juni is een gedenkboek uitgegeven, hetwelk is. gedrukt bij de N.V. Stoomdrukkerij v/h. Lakenman Ochtman alhier. De fraaie omslag is ook daar vervaardigd. Wie iets gevoelt voor grafiek, zal moe ten zeggen dat het fra"ai is uitgevoerd, i Het geheele werkje, dat op kunstdruk- i papier is gedrukt, versierd met enkele portretten e» kiekjes van gebouwen. maakt een degelijken indruk en strekt tot reclame voor bovengenoemde firma. Het voorwoord is geschreven door mr. J. P. Cau, eere-lid van het departement. De tegenwoordige secretaris, mr. A. v. Dullemen, heelt in hoofdstuk 2 van dit gedenkboek de geschiedenis nagegaan van af de oprichting op 14 Juni 1797. Ook de gemeente-archivaris, de heer P. D. de Vos, heeft eenige „Aanteekeningen" over dit Nutsdepartement geschreven. Van de hand van mr. S. R. Bakker verscheen een i artikel over „de Nutsspaarbank". I De heer J. H. Heimbach wijdt in hoofd - stuk V eenige bladzijden aan „de lees- bibliotheek". Heel aardig en origineel zijn „de me moires", versierd met een cliché, „van Th. J. Vermunt". Hoofdstuk 8 bevat een beschrijving van de stichting „Tuingrond verhuring". Onder aan de lijst van functionarissen prijkt een portret van den bekenden boóe Jacob Landman. Dinsdagavond jl. had in .Con cordia" de algemeene vergadering plaats van de Bad- en ZwemvereeningZeebad .Het Stelletje". Wegens het vertrek van den secretaris den heer Kiers, moest een ander bestuurslid gekozen worden en, omdat het meermalen voorkomt, dat des zomers ia het drukko zwemseizoen enkele bestuursleden afwezig zyn, stelde bet bestuur voor om het getal bestuursleden dat thans zsven bedraagt, op negen te brengen. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat niet-ledeu van de zwemplaats gebruik maken, zonder daarvoor te be talen. Wanneer niet actieve bestuursleden de zwemmers controleeren, komt de kas veel te kort. In bet seizoen van 1921 hebben de heeren Bongertman en Hendrikse ruim 30 menschen aan „Het Stelletje" aan getroffen, die niet van een zwemkaart voorzien waren. Gekozen werden tot bestuursleden mevrouw J. J Cock en de heeren Mr. P. van der Eist en Sikkens Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat hoewel de onkosten verleden jaar zeer groot zjn geweest er toch een batig saldo van f 119,— aanwezig is. Omtrent het maken van een steenen omheioiDg in zee, ten einde altyd water te kunnen hebben, dat vry is van kwal len, die het den zwemmers soms zeer lastig kunnen maken, zal prijsopgaaf worded gevraagd, om. wanneer het be drag niet al te hoog bij kt, tot uitvoering over te gaan. Ook is er sprake, dat er houten kleedkamers op het terrein zullen worden geplaatst, die aan gegadigden verhuurd kunnen wordenzoodat de thans in gebruik zynde linnen tentjes kunnen verdwenen. Verder werd nog besloten om ook zwemkaarten verkrjgbaar te stellen by den boekhandel H. G. Krom. De vereeniging Sanatorium Zeeland heeft Zaterdagmiddag te Middelburg een algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer M. J. Harts, deelde mede, dat esn bezoek van hem aan het ministerie van arbeid een bezoek van den minister en zijn raadslieden aan Walcheren tengevolge heeft gehad, waar bij de minister overtuigd werd van de geschiktheid van het bij Domburg voor een sanatorium aangewezen terrein. De Min. verklaarde dan ook, dat als men een jaar eerder bij hem had aangeklopt, hij zeker geld voor den bouw zou heb ben gegeven, maar thans kon ten hoogste de gewone subsidie worden verwacht. Het ledental klom in het afgeloopen jaar tot 370. De rekening wijst een batig saldo aan van ruim' f 800. iAls bestuurslid werden herkozen de heeren dr. J. J. Waïlien te Breskfns, dr. A. J. Hoorweg, Heinkenszand en W. H. Ittmann te Brouwershaven. Verder wer den in het bestuur gekozen de heeren dr. de Gier te Hulst, dr. Geldermann te Kortgene en mr. de Jong te Tholen. De voorzitter deelde nog mee, dat de bouw kosten* voor het sanatorium nader zijn berekend op f 500,000, waarmede de in specteur van de volksgezondheid 2ich kon vereenigen. Er wordt gerekend op 100 bedden. SCHERPENISSE. Daartoe uitgenuodigj, gaf het muziekgezelschap „Eendracht" voor de leden van het Cloveniersgilde, n —--7H00FDPIJM TABLETTEN rep koker 60 ci bij Apothekers en drogisten OVERSPANNING. Overspanning heeft zeer vaak tot ge volg verschillende stoornissen optreden, zooals slapeloosheid, prikkelbaarheid, kiespynkoorts, gejaagdheid, examen vrees, enz. De eenige afdoende be strijding bereikt U door gebruik van Freco's Zenuwtabletten per koker 60 ct. Verkrjjgbaar Drogisterijen v. d. Valk en Gudde, Zierikzee, L. G. v. Zaltbommel te Tholen en Joh. Leune te Stavenisse. voor het gemeentehuis, waar ze verga derd waren, Zaterdagavond een goed ge slaagd concert. Na afloop nam de heer W. L. Klos, boekhouder van genoemd gilde, het woord en reikte, namens de gildebrceders een medaille over, met aan de eene zijde de woorden „Cloveniers- gilde", met de jaartallen 1594—1922, en op de andere zijde een harp, aan den heer A. C. Steendijk, voorzitter der mu- ziekvereeniging, dat met een oranjelint op de borst gehangen werd. Nadat daar op een paar maal, het Fanfare een „Lang zal hij leve" ten gehoore gebracht had, nam de voorzitter het woord en bedankte den heer W-. L. Klos en al de gilde- broeders voor die verrassing. De medaille' werd aan het vaandel gehangen, het corps opgesteld en tot slot pog een rondgang door de gemeente gemaakt Na afloop daarvan werden ce_ muzikanten op de achterzaal van het gemeentehuis genoodigd, alwaar ze een gul onthaal ten deel vielen. ONDERWIJS. Na gehouden examens der vereeniging van mode-vakscholen te 's Gravenhage, slaagden o.a. voor costumière, de da mes W. Uffen, D. J. v. d. Maas ien J. Groenewoud; voor coupeuse de da mes J. Gelok, A. Boot en M. v. Ree, allen van de mode-vakschool te Zierikzee. j Benoemd tot onderwijzeres te 'e Gra- i venzande mevrouw Smits-Bouwmeester, tjdelyk onderwijzeres aan school A te 1 Zierikzee. Tot directrice van de middelbare meisjesschool te Leeuwarden is benoemd mej. M. A. de Bi^iyne, leerares aan die school. RECHTZAKEN. Door den Hoogen Raad is verworpen, het niet door cassatie-middelen onder steunde beroep van J. v. D. te Renesse, door de rechtbank te Zierikzee veroor deeld wegens overtreding van de vuur- wapenwet. AANBESTEDINGEN. Door de LandbOuwver. te Noordgouwe werd Donderdag aanbesteed de levering van Chilisalpeter. De gunning geschiedde aan den laagsten inschrijver: H. Baren- drecht te Dreischór, voo.r f 16,02 per 10Ö k.g., franco op den wagen. SPORT. NOORD WELLE, 11 Juni. D. O. S. K. j O. I. Noordwelle 8. V. V. I. Schud- debeurs 2—2. KERKNIEUWS. Ned. Her*. KtrK Beroepen Te Bleiswjk, P. van Toorn te Rotterdam. Te Rouveen, P. Kuyl- man te Houten. Te Poederojen, Dr. C. Veltenaar te Asperen. Bedankt.: Voor Waddinxveen, H. J. van Schuppen te Groot-Ammers. DREISCHÓR. De Kerkvoegdy der Ned. Herv. Kerk flnancieël zelf niet by machte, de vervallen Sacristy by het kerkgebouw voor totalen ondergang te behoeden, heeft bj de ingezetenen een lyst doen rondgaan, waarop is ingeteekend tot een bedrag van f 610, Dit bedrag bestaat slechts voor een klein gedeelte uit rentelooze voorschotten, terwyl aan den persoon, die zich geheel belangeloos de moeite getroostte met de lyst rond te gaan, door eenigen nog is meegedeeld, dat zj zoo het bedrag niet toereikend was, bereid waren hun gaven rog te vergrooten. De Kerkvoogdy heelt zeer zeker het bedrag met voldoening en in dank aan de ingezetenen, aanvaard. Gerei. Kerken, BeroepenTe Maassluis (B.), E. J. Wientjes te Oudshoorn Te Brussel (België), P. Cb. van der Vliet te Hazers- woude. Te Schiedam, J. Wyminga te Dronryp. Te Oostwold (Oldambt), S. Neerken, cand. te Amsterdam. Te Smilde, H. Mnoop te Sohouwerzjl. Bedankt: Voor Ooltgensplaat, C. M. Huizengate Hoogersmilde. Voor Arum, J. van Loo te Mijdrecht. Chr. Geraf. Kerk. BedanktVoor Slledreoht, P. de Groot te Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1