Zierikzeesche Nieuwsbode HERIJK WH HATÊH bTEÊWICHTEH abonnement: Maandag 12 Juni 1922. zierikzeesche courant. advertentiên buitenland. binnenland. PrtfB per 8 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Veraohijnt Maandag, Woenadag en Vrijdag. van 1—8 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per- regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10786. Inzending op den dag van nlt Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ultg.-RedMt. M. J. KOSTEN «aTe ™r nra- Z|J, die zich vau af lieden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Juli a.s. ver schonende Nos. GRATIS, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bij deze bekend: A. dat dit jaar voor den beryk var. maten en gewichten zitting zal worden gehouden in de Bewaarschool naast de voor malige Ambachtsschool te Zierikzee, op 26. 27, 28, '29, en 30 Juni, 4, 5, en 6 c Juli en wel als volgt: voor hen, wier familienaam begint met de letter: A, B, C of D, Maandag 26 Juni van 1 tot uur en Dinsdag 27 Juni van 8,30 tot 12 en van 1 tot 4,30 uur. E, F, G, H of I, Woensdag 28 Juni van 8,30 tot 12 en van 1 tot 4,30 uur. J, K, of L, Donderdag 29 Juni van 8,30 tot 12 en van 1 tot 4,30 uur. M, N, O, of P, Vrijdag 30 Juni van 8.30 tot 12 en van 1 tot 3,30 uur. Q, R of S, Dinsdag 4 Juli van 8,30 tot 12 en van 1 tot 4,80 uur. T, U, V, W, X, Y en Z, Woensdag 5 Juli en Donderdag 6 Juli van 8,30 tot 12 en ran 1 tot 4,30 uur. B dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden C. dat betaald moet worden voor het onder zoek van maten en gewichten IJkloon) en voor het justeeren van gewichten Jasteerloonen wel ten hate van 's Rijles schatkist D. dat de maten en gewichten, die ge stempeld worden met A het afkeurings- rnerk, niet in de winkels enz. terugge bracht mogen worden E. dat de maten en gewichten vóór I October 1923 gestempeld moeten zijn met de letter A en dat er bij verzuim of verhindering om van de ender A genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan bet IJkkantoor te Middelburg op 18 en 14 Juli, 3, 4, 17 en 18 Augustus van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur en na 1 September eiken Donderdag en Vrijdag van 9 tot 1 uur P. dat de milligram-gewichten niet op de herykzitting, maar alleen aan de ijk- kantoren herijkt kunnen worden. (Op zending per post franco). Zibrikzhe, den 9 Juni 1922. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De Secretaris, P. F. WITTERMAN8. Per vliegtuig naar de Noordpool. Blijkens een R. part. telegram uit Lon den, publiceert de „Times" een artikel van Amundsen, die naar men weet dezer dagen uit Seattle naar het Noor den is vertrokken. Amundsen is van plan de Amerikaanflche-ukust te volgen en na Beringstraat te zijn doorgegaan, zijn schip te verlaten bij Kaap Barrow, teneinde te trachten, vandaar samen met een Noor- achen vlieger per vliegtuig de Pool te bereiken. Die vlucht ~zou naar Amund sen aanneemt, slechts vijftien uur be hoeven te duren. Hij wil n.l. over de Pool vliegen van Point Barrow (Alaska) naar Kaap Columbia (Grantland). Het vliegtuig waarmee hij dien koenen tocht hoopt te volbrengen kan 32 uur in de lucht blijven. Het is een geheel uit me taal bestaand toestel van het Larsen-type. Aan Kaap Columbia bevinden zich voor radendepots, daar gebracht door God fried Hansen. Het huwelijk van den Servischen Koning. Dinsdag zijn de koning en de konin gin van Roemenië met hun dochter Ma rie, de bruid van den Servischen koning, per schip in het koninkrijk der Serviërs,. Kroaten en Slowenen aangekomen. De monitors van de Warda begroetten het kaninklijk jacht op Servisch gebied, ter wijl watervliegtuigen het onder bloemen bedolven. Gepavoiseerde plezierbooter be geleidden het Om' 5 (uur meerde het jaclit. aan den daarvoor gebouwden steiger in de Sau, onder het gedonder der kanon-, nen van de hoofdstad en het geschet ter van de muziek. De bruigom ontving zijn bruid en aanstaande schoonouders en stelde hen aan de overheidspersonen voor. De patriarch zegende prinses Marie. Toen de vorstelijke personen den stei ger verlieten, bood de burgemeester hun brood en zout aan en heette hen wfel- kom te Belgrado, waarop de koning be wogen dankte. Vervolgens bood de bur gemeester de koningin en de princessen Marie en Iliane bloemen aan. Na in spectie van de eerewacht, rieed het ge zelschap naar het oude paleis, waar de gasten logeeren en vanwaar koning Alexander naar zijn paleis terugkeerde. Donderdag is het huwelijk ingezegend in de kathedraal te Belgrado. De kroon prins van Roemenië geleidde de bruid en de hertog van York, de tweedje zoon van den Engelschen koning, trad op als peet van den koning. Een schitterend ge zelschap, waarin vrijwel alle souvereine slaten van Europa vertegenwoordigd wa ren, woonde de plechtigheid bij Buiten de kerk verstoorde een bijzon der hevig onweder den indruk eenigszins. lïovigi ontploffing to Boedapest. Naar uit Boedapest aan de „Neue Freie Presse" wordt gemeld, heeft een gewel dige ontploffing plaats gehad op de eer ste verdieping van het gebouw der hoofd- kas van de postspaarbank te Boedapest. Het gebouw was vol met menschen, die er hun inlagen kwamen brengen. Dezen werden door se.i hevige paniek aangegre pen en allen vlogen, hun geld en papie ren in den sleek latend, naar de uitgan gen. De politie zette onmiddellijk luet gebouw ai' en liet de menschen sleechts na legitimeering u;t het gebouw. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat drie bommen wiareu geplaatst onder een club-fauteuil, waar van er twee ontploft waren. Er zijn geen jnenschenlevens te betreuren. Blijkbaar heeft men te doen met een aanslag van een rooversbende, die zich meester wilde maken van het door de politieke partijen aldaar gedeponeerde geld, alsmede van de gelden' der post spaarbank. Tijdens de paniek, die ont stond bij de ontploffing, zijn de plegers van den aanslag er in geslaagd zich van 250.000 kronen meester te maken. Agrarische dictatuur in Bulgarije. De „Chicago Tribune' verneemt uit Conslantinopel, dat het agrarische congres te Sofia het permanent dictatorschap in Bulgarije heeft uitgeroepen, door den pre mier Stamboelinski en den minister van binnenlandsche zaken, Daskalof, te benoe men tot „reserve-presidenten" voor hun leven. In het vervolg zullen de vice-pre- sidenten gekozen worden uit de aan het bewind zijnde ministers. Koning Boris mag op den troon blijven, mits hij zich niet met regeeringszaken bemoeit. Dat besluit is genomen op grond van de overweging, dat de inmenging van den koning in de zaken van den staat de huidige moeilijkheden over het land heeft gebracht. In Bulgarije komt het heele verschil tusschen bolsjewisme en agrarische dicta tuur daarop neer, dat de laatste évenals het bolsjewisme de nationalisatie der in dustrieën verlangt, maar daarvan den grond wil zien uitgesloten. De Stamboe- li'sten zijn het in zoover met de bblsje- wiki eens, dat ook zij zeggen: het ka pitaal is onze ergste vijand. Het agrarische congres verlangt van de geallieerden voor Bulgarije een morato rium van vijf jaar. Volgens verklaringen van den minister van Financiën kan het land onmogelijk eenige schadevergoeding betalen, aleer die termijn is afgeloopen. Het congres dreigde, dat iedere poging tot rebellie tegen de regeeringspartij" oi' tot moord op de boerenministers het tee- ken zou zijn voor een bloedige dictatuur der boeren. Ren orkaan aan de Fransclie kust. Het Fransche departement Calvados ic Woensdag door 'n geweldigen storm ge teisterd. De storm duurde anderhalf uur. Terwijl de orkaan woedde, regende het bij stroomen en vielen er groote hagel - steenen. De wegen waren onbegaanbaar, vensters werden verbrijzeld, daken zwaar beschadigd. De heele oogst over een oppervlakte van verscheidene duizend tallen hectaren is volkomen vernield. Boo- men werden ontworteld, ja zelfs de lage appelboomen in de boomgaarden vielen ter aarde. Het gewas over enorme uitge strektheden ziet er thans uit als ge- dorscht stroo. Het riviertje de Dives leek een berg stroom; het wflter 'sleurde groote hoe veelheden puin enz. mee. De schade wordt geschat op millioenen francs. Ook het departement Saóne-et-Loire werd door een storm geteisterd. De Tabakswet in de praktijk. Als een bewijs van de nog algemeene onbekendheid met de vele bepalingen der Tabakswet meldt men, dat aan rei zigers in sigaren legitimatiekaarten wer den uitgereikt, waarvan in de wet in het geheel geen sprake is. Alleen reizi gers of agenten in ruwe tabak hebben dergelijke kaarten noodig. Monsters si garen mogen door handelsvertegenwoor- digers slechts stuksgewijs gezegeld ver voerd worden. Voorloopig kan nog, bij gemis aan zegels, met betaling van den accijns volstaan worden en moet de rei ziger dan de kwitantie bij zich houdén. Scheidende Eerste Kamerleden. De heeren J. T. Cremer, prof. dr. Kraus en mr. F. S. van Nierop hebben aan de Prov. Slaten van Noord-Holland mede- gedeeldi dat zij geen nieuw mandaat als Eeiste Kamerlid meer wenschen te aan vaarden. De Noorsche reis van de Kon familie. De „Batavier V" wordt op 2 Juli te Rotterdam terugverwacht. Eetwaren en gratis-loterij. Over de chocolade-reepen met geld er in doen de wildste geruchten de ronde. Zoo hoort men vertellen van menschen, die 2400 reepen gekocht hebben, in de hoop een paar honderd gulden te winnen, zonder meer machtig te zijn geworden dan enkele guldens. De doorgebroken ree pen worden, naar gezegd wordt, verkocht voor een dubbeltje de drie. Een ander verhaal wil, dat er winkeliers zouden zijn, die met een speld alle reepen „geson deerd" hebben, om te onderzoeken, of er ook iets in zit. Wij kennen zelfs vol wassen menschen, die veel geld voor die I reepen uitgeven, terwille van die eetwaar j met gratis-loterij, schrijft het Hbl. Zij i moeten dat echter zelf weten. Maar voor kinderen lijkt het ons zeer jammer dat deze gokgelegenheld bestaat, en terecht sprak een onderwijs-blad dan ook van „vergiftige cacao", het blijkt toch dat de loterij-zucht kinderen zelfs tot oneer lijkheid brengt. In een ingezonden stuk wees een onderwijzer een dezer dagen hierop. De oorzaken, die in het algemeen de kinderen in, aanraking met „Pro Juventute" of met den rechter brengen, waren tot kortgeleden: rooken, snoepen en bioscoop. Door deze chocolade-fabrikanten is er nu j een andere en zeker niet minder gevaar lijke oorzaak bijgekomen: „speelzucht". Ouders zullen verstandig doen dit ge vaar zooveel mogelijk te bezweren,, door 'hun kinderen te verbieden, dergelijke „ver giftige cacao" te koopen. Hiet is wel jammer, dat een voor vele kinderen zoo welkome versnapering op deze wijze in opspraak wordt gebracht, door er een gratis-loterij aan te verbin den. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. In d'c vergadering, welke Donderdag j.l.door 't hoofdbestuur van de Oranjevereeniging gehouden werd, deelde de secretaris mede, dat er acht gedichten, naar aanleiding van de prijs vraag, uitgeschreven-door 't bestuur van genoemde vereeniging, waren ingekomen. Het meest toepasselijk op 't aanstaande feest werd geacht tc zijn hel „Feestlied van 13 Juli 1922", dal gezongen moet .worden op de wijze-: „Wordt nooit Ver liefd". Dit lied zal tegen betaling van 1 et. bij diverse winkeliers ook buiten deze gemeente, verkrijgbaar worden gesteld. Voorts werd besloten om tijdens de feestelijkheden cp de Oude Haven een tent te piaalsen waarin ververschingen en koeken verkocht zullen worden. Zeer gaarne zag 't bestuur der Oranje-vereeni- ging dal zich voor den verkoop van de, genoemde artikelen een groot aantal jonge dames aanmeld.'en, die gekleed in de vroegere kleedercracht, bereid zou den zijn om al die heerlijkheden ten verkoop aan te bieden. (Zie de adver tentie in dit blad); Voor de kleederciröchten verwijzen we nogmaals naar de tentoongestelde poppen bij de firma Timmerman Verbeek!, terwijl we er tevens de aandacht op vestigen, dat er deze week nog een tweetal nieuwe kostuums bij de reeds tentoongestelde gevoegd zullen worden. - - Wij verwijzen onze lezers naar ach terstaande advertentie, waarin de spreek beurt van dhr. Tdenburg wordt aange kondigd. Daar 2eker vele mannen en vrouwen uit Schouwen dezen spreker zullen wil len hooren, kunnen we meedeelen, dat er voor gezorgd zal worden dat Zij avonds nog met de tram huiswjaarts kunnen. Tot lid der vereeniging Weesinrich- ting te Neerbosch is o. a. benoemd, mr. P. v. d. Eist alhier. - De Zeeuwsche vereeniging „Zelan- dia" te Amsterdam, heeft j.l. Dinsdag op de bovenzaal van „Eik en Duinen'1 in de Plantage Middellaan „Pinksteren'3" gehouden en daartoe een feestavond ge organiseerd die in alle opzichten goed geslaagd mag heeten. Hoofdnummer van het program was wel het ringsteken, hetgeen de daaraan deelnemende dames en heeren tot menige vermakelijke capri ole noodzaakte en den toekijkers menig gullen lach ontlokte. Voor het ringste ken en balwerpen waren door eenige; firma's verscheidene aardige prijsjes wel willend beschikbaar gesteld. Naar wij vernemen heeft de heer J. L. Pisuise, lid der vereeniging, toegezegd binnenkort een voordrachtavond- te willen houden. Te VGravenhage is op initiatief van den heer A. K. Vogel een bijeenkomst ge houden van aldaar woonachtige Zeeuwen met het doel ook 's-Gravenhage een vereeniging van Zeeuwen op te richten, gelijk die reeds sedert eenigen tijd te Rot terdam en Amsterdam bestaan. Staande de bijeenkomst traden 68 personen tot de nieuwe vereeniging, welke den naam zal dragen van „Zeelandia", als lid toe. Het doel van de Zeeuwsche, vereeniging is, om de saamhoorigheid onder de Zeeuwen in de residentie te bevorderen. Het voor loopig adres voor toetreding tot de ver eeniging is Francklinstraat 69. ST.-PHILfPSLAND. Woensdag 7 dezer vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. De opening en het lezen der notulen hadden op de gewone wijze plaats. De voorzitter deelt mee, dat het voorstel inzake de vleeschkeuringswet, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, thans door wetswijziging van rechtswege is ver vallen. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht: regeling jaarwedde voor den ambten, van den burgerl. stand: .burgemeester f40 en secretaris f300; goedgekeurde wijziging begrooting 1921; proces-verbaal van kasopname; goedge keurd kohier van den H. O. over 1922; schrijven van Ged. Staten, verzoekende in trekking van het besluit tot verlaging van het salaris der havenmeesters. De voorz. adviseert tot intrekking en herhaalt nog eens, dat het besluit in strijd is met de wet. De heer A. v. Nieuwenhuijzen bepleit bezuiniging en zegt, dat het salaris niet verminderd is, omdat de opbrengst van kaai- en havengelden zooveel hooger is. i De voorzitter zegt, dat eerst bij een nieu- j we benoeming verlaagd kan worden. Hij j wijst er op, dat bij niet-intrekking Ged. Staten het besluit ter vernietiging zullen voordragen. De heer de Ruijter vraagt, of de Kroon wel eens een besluit van Ged. Staten vernietigt. De voorzitter zegt: In sommige gevallen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt ten sjotte besloten het besluit niet in te trekken. Op voorstel van B. en, W. wordt besloten het tijdvak, waarin land- bouwverlof voor schoolkinderen kan aan gevraagd worden, te bepalen op de maand Juli. Nu komt aan de orde een voorstel tot wijziging der polilie-verordening, le om te verbieden na Zaterdagmiddag 1 uur mest te rijden. De voorzitter, weth. van Dijke en dhr. Neele vinden het hard noodig. De heer A. v. Nieuwenhuijzen komt met bezwaren over de arbeidsver- deeling op Zaterdag, ook voor mestschip- pers, doch stemt ten slotte toe; 2e om aan bestuurders van stoom- en motorvaar tuigen te verbieden de schroef te laten draaien tijdens het in- en uitvaren der haven. Hierover ontstaat een levendige discussie. De voorzitter en wethouder van Dijke zijn voor het verbod. De voorzitter wil het tot in hel vaarwater. Wethouder van Dijke zegt, dat niet alleen de zaten beschadigd, maar ook de schbeiingen ge forceerd worden. Hij vindt, dat met halve kracht draaien nog te vlug is. Hij meent, dat te Bergen-op-Zoom en Ooltgensplaat een dergelijk verbod bestaat. De heer van Nieuwenhuijzen vindt zoo'n bepaling te lastig voor de beurtschippers, die ook burgers zijn. Vooral bij ijsgang en ander slecht weer zal het heel wat moeite ver oorzaken. Hij vindt het een bevoorrech ting van zeilschip pers boven motorbe stuurders. Hij gelooft niet, dat in andere gemeenten zoo'n verbodsbepaling bestaat. Ook met zeilschepen gaat het niet steeds zachtzinnig. De heer A. M. v. Dijke infor meert naar de peilschaal, die nog niet blijkt aangebracht te zijn. Ook hij vindt de bepaling te lastig en ingrijpend. Dhr. Neele vraagt naar de kosten van het her stellen der zaten in 1921. De secretaris zegt, dat hel een bedrag van f 20 was en het vorige jaar iets meer. De heer Neele vindt zoo'n maatregel te bejammeren voor de beurtschippers. Ten slotte besluit men het volgende te bepalenStoom- en motor schepen mogen alleen de haven uit- en in varen, wanneer ze voldoende vlot zijn en slechts met halve kracht draaien. Daarna heeft een wijziging plaats van de begroo ting over 1922. Tot lid van stembureau no. 1 wordt benoemd dhr. A. M. v. Dijke, ijl plaats van dhr. L. J. v. Nleüwenhuijzén, die voor die functie had bedankt. Tot lid van de commissie tol wering van school verzuim in de A.-J.-Polder worden be noemd dhr. L. C. Boudeling en J. Wisse. Naar aanleiding van het leggen van een keiweg op den dijk, ontstaan eenige dis cussies. Er wordt goedgevonden dé f 900, die overblijft, nu er geen 2de veldwachter komt, daarvoor te gebruiken. Dhr. van Nieuwenhuijzen dringt weer op bezuini ging aan. De voorzitter zegt, dat hier niet uitgesteld kan worden. De heer vön Dijke vraagt naar de beslemming van de vrijkomende klinkers. De voorzitter zegt: in de Anthoniestraat. De heer van Dijke vraagt naar de bestrating van het voet pad in het Karreveld. De voorzitter: Daar heeft de gemeente niets mee te maken. Komen adressanten met een schriftelijke weigering van het polderbestuur bij ons, dan kunnén we verder zien. De heer A. van Nieuwenhuijzen gelooft, dat 't pol derbestuur niet ongenegen zal zijn. Dhr. Neele vindt, dat aan het polderbestuur alleen maar toestemming moet gevraagd worden, dat de gemeente een klinkerpad legt. Hij vraagt, of de bewoners van de Anthoniestraat het ook gevraagd hebben. De voorzitter antwoordt: herhaaldelijk. Na eenige bespreking wordt daarna vastge steld de hondenbelasting: le klasse f 5 en bëdrijfshonden f 2. Tot lid van de com missie voor het nazien der gemeente- rekening worden aangewezen de heeren L. Neele en J. v. Strien. Nu komt de rond vraag. De heer Neele vraagt of de opzich ter van de visscherijpolitie water mag halen uit den regenbak bij de school, ter wijl andere menschen ook gebrek heb ben. De voorzitter zegt, dat niemand wordt uitgesloten, doch niet ieder zich komt aanmeldend De heer A. van Nieuwenhuij zen informeert, hoe ver het staat met den aanleg van de waterleiding. Hij vindt het jammer, dat het zoo slecht vordert, terwijl het altijd maar vergaderen is. Dé voorzitter zegt, dat de verandering van directeur telkens stagnatie bracht. Hij kan niet veel meedeelen, want hij moet nog een vergadering te Breda bijwonen. Dhr. 1 v. Nieuwenhuijzen vestigt de aandacht op i de bestrating bij den tramwissel aan het i station en de kruising op den Oostdijk. De voorzitter zal den opzichter van weg en werken der R. T. M. aanschrijven. De zelfde spreker wil 2 vuilnisbakken in de gemeente doen plaatsen. De voorz. heeft bezwaren. Dhr. Boudelirtg spoort aan tot snéllere afwerking der niéuwe begraaf plaats. De voorzitter zegt spoed toe. Ook moet er nog een grafdelver aangesteld worden. Over diens salaris wordt reeds gesproken, doch een besluit wordt tot de volgende zitting Uitgesteld. Wel wor den de getallen f 50 en f 25 genoemd, ter wijl 1 lid zelfs op de gedachte van in schrijving kwam. Hierna sluiting. VERKOOPINGEN, ENZ. NOORDGOUWE, 9 Juni. Notaris H. J. van Nouhuijs te Zierikzee verkocht alhier op heden in het openbaar ten verzoeke van de erven van merrouw wed. C. Hocke—van Ree. Het huis met koetshuis en tuin op het dorp voor f 7051, OOSTERLAND, 9 Juni. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden al hier voor den heer D. van der C;aaf, publiek verkocht: 5 gemeten hooi en. nagras aan Loensweegje onder Nieuwer- kerk, voor f 121,--; 176 roeden Juceme- klavers bij de hofstede onder Ooster- land, voor f 380,— 177 roeden lucerne- klavers aldaar, voor f 401,— 200 roe den bruine klavers aldaar, voor f 55,—. Alles per gemet. 22 gemeten kantgras, voor f 10,50 den hoop. OOSTERLAND, 9 Juni. Heden werden alhier ten verzoeke van dhr. C. J. Boot Wzn., ten overstaan van notaris Bier- masz, publiek verkocht, de volgende on roerende goeóéïen: gemeente Ouwerkerk, eene hofstede, genaamd „Dijkzicht", be staande uit Woonhuis, Landbouwschuur en verdere gebouwen, met Bouw- en Weiland aan den Rampertsehen dijk, sa men groolt 8 H.A. 97 jaren 53 ctsl. a f 1'210; gem. Ooslerland, aan den Breeden weg: 2 JI.A. 70 c.a. Weiland, a f 805,—99 A. 70 c.A. Weiland, a f 725,-; 49 A. 20 c.A. Weiland, a f 1001,—. Alles per gemet. AANBESTEDINGEN. OOSTERLAND. Door de landbouwver- eeniging „D. E. S." alhier werd Zaterdag overeenkomstig de A. H. V. aanbesteed, de levering van 9400 K.G. Chili-salpeter, 2160 K.G. Mixed-mals en 444 K.G. sproei- poeder, te leveren franco op den wagen aan de haven de Staart. Inschrijvers wa ren voor Chili: Z. V. en K. te Zierikzee, f 16,24; C. v. d. Berge, Sirjansland, f 16,14; maïs, Z. V. en K. te Z.zee, f 9,15, C. v. d: Berge te Sirjansland, f 8,^0 100 K.G.; sproeipoeder: Z. V. en K. te Z.zee, f 0,37, J. Tak, Oosterland, f 0,32 en M. Mol, Oosterland, f 0,29 per K.G.-pakje. Gegund aan de laagste inschrijvers. POST EN TELEGRAPHIE. Met ingang van 1 Juli a.s. is de be steller J. van Kooten van OuWerkerk, naar Bruinisse verplaatst. RECHTZAKEN. Een duur scheldwoord. De Rechtbank te Middelburg heeft Vrij dag mr. A. B., advocate aldaar, wegens beleediging, (het gebruik van het woord „ploert' in een schrijven aan een cliënt) veroordeeld tot f 100 boete of 50 da gen hechtenis. KERKNIEUWS. Ned. Henr. Kerk. BeroepenTe MijniheerenlandJ. Nauta te Workurn. Te I.Tsselstein P. Kuylmau te Houten. Te Appingedam G. de Vries te Stedum. Bedankt: Voor Abcoude D. Jacobs te NijkerkerveeD. Geref. Kerken. Aangenomen: Naar Woriner W. A. Wiersinga, cand te Kampen. Bedankt: Voor Laren (N.-1I. .1.) Wy- menga te Dronrijp. Chr. Geref. Kerk. Beroepen Te Schiedam J. Jongeleen te Maarssen. Igr. Kerk. Behoudens goedkeuring der centrale commissie van het Israël. Kerkgenoot schap, zal de Tsraël. gemeente te Zierikzee worden opgeheven. Zierikzee zal dan wordou gevoegd by Middelburg. nrAN HEINDE EN VER. - Wegens haar slechten financieelen toestand kan Oostenrijk geen gedelegeer- 'den naar Den Haag zenden. -- De bekende houten werf voor den bouw van jachten der firma White Bros te Itchen, nabij Southampton, is door een brand vernield. De schade wordt're schat op 100.000 pd. st. Het was de grootste brand, die c.it in deze om geving het ft gewoed. Op 29 Mei was het aantal werk- loozen in Engeland 1.471.600. Dit is de eerste maal in meer dan een jaar tijds dat het aantal beneden anderhalf millioen daalt. In Juni 1921 was het aantal werk- loozen over het tweede millioen. Door het opperste gerechtshof van Canada te Montreal is thans een „opper jagermeester" aangesteld om aan de in de gerechtsgebouwen heerschende ratten - plaag paal en perk te stellen. - Te Kaapstad het woord voerende over de onlusten der Bondelzwarten in Zuidweat-Afrika, heeft Smuts gezegd, dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1