Zierikzeesche Nieuwsbode DUKAAT MELANGE Visjdag 9 Juni 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD. B. H. Édeler, Kapok- en Veeren Bedden. Frotté's, Mouseline's, Chantuns. Gemaakte Graslinnen' Lakens. Kussansloopen. - Festonrokken. Kennisgeving. JURGENS' VERVANGT NATUURBOTER KAMERVERKIEZING. Stemmen in een andere gemeente. HERHALINGSOEFENINGEN IN 1922. Algemeen. Overzicht. Fin» HUM l VIN 100. Complets Meubileeringen, ABONNEMENT Pr^js per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar ~f 10, Afzonderlijk-) nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag. 78ste JAARGANG. - No. 10785. Dit. k, l, DE LOOZE Jr. Ultg-Redict. M. J. KOSTEN van 13 regels 60 ets. van 4 regels, en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nnnuoer bestaat uit 2 bladen. MANUFACTUREN. Witte Wollen Doeken. Zoo juist ontvangen Damast Tafelgoed. Prachtige bloemen, in 130X130 130X 160 160X160 DAMAST SERVETTEN. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maanchg den 12 Juni as, des namiddags to 2 u_r, op het R adhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge- boude i worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Adres visschersvereeniging „Helpt El kander", inzake ligplaats mosselschepen. 8. Voorstel uitbaggeren haven. 4. aangaande veemarkt. 5. Vaststelling heftingspercentage plaatse lijke inkomstenbelasting. 6. Voorstel aangaande overplaatsen van leerlingen van O. L., school A naai de school voor L. en M. U. L. O. 7. Benoeming 2 leden Districts-Commissie van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning v/d. Gewapenden Dienst in de Nederlanden. 8. Benoeming Onderwijzer aan de school voor L. eft M. U. L. O. (vacature van der Meulen Bosma). 9. Benoeming Keuringsveearts Zierikzee, den 9 Juni 1922. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat by de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57ö tot en met 57j der Kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezers lijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik ivil maken, deelt, uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in persooti ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stemming deel nemen wil. Ejj geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagtcekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezers lijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke lijj aan de stemming ivil deelnemen zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezers lijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het steradistrict in hetwelk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den burgemeester der ge meente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. De mededeeling van den kiezer, dat hij in een andere gemeente dan die, op welker kiezerslijst hij voorkomt, aan de stemming wil deelnemen, geldt tevens voor zijn deel neming aan een nieuwe stemming ingevolge art. 135 der Kieswet. Zierikzee, 8 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee roept de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers, behoorende tot de lichting 1919 en tot de hieronder vermelde korpsen en korpsonderdeelen, bg dezen op, om op den datum, achter elk korps ol korpsonderdeel vermeld, krachtens artikel 31, eerste lid, in verband met art. 33 der Dienstplichtwet, in 1922 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. WAPENS, KORPSEN EN KORPSONDERDEELEN. DATUM VAN OPKOMST IN WERKELIJKEN DIENST. DATUM VAN VERTREK MET GROOT VERLOF. PLAATS VAN OPKOMST. Regiment Grenadiers lste regiment Infanterie 2de 3de I 4de 5de - 1 7de ff 8ste - 10de 1 11de 13de 16de INFANTERI 4 September E. 16 September 's-Gravenhage Assen 1 Venlo Bergen-op-Zoom Ede Amersfoort Harderwgk Arnhem Ede 1 Ngmegen 1 Maastricht Amersfoort Regiment Jagers 6de regiment Infanterie 9de 12de 14de 15de 17de 18de 19de 20ste 21ste 22ste 1ste compagnie Wielrijders 2de 3de 4de 18 September 30 September WIELRIJDERS. 4 September 18 4 18 16 September 16 30 HOSPITAALSOLDATEN. lste comp. Hospitaalsoldaten 2de 3de 4de 4 September 18 18 4 16 September 30 30 16 's-Gravenhage 1 Breda I Assen Assen Bergen-op-Zoom Ede Venlo Amersfoort i Arnhem L Harderwgk I Amersfoort Ede 'b Hertogenbosch (bg het bataljon Wielrijders) Amsterdam Utrecht Breda Delft REGIMENT GENIETROEPEN. lste Bataljon De pioniercoinpagniën en do spoorwegcompagnie 2de Bataljon (lijn werkers Telegraaf- JTelephonisten en co.npagnieën ^Telegrafisten (z.g. f kantoorpersoneel Veilichtings en radio- telegraaf- compagnie Radiotelegrafisten verlichtings- t personeel I lste helft [2de helft 18 September 3 Juli 4 September 3 Juli 4 September 18 September 30 September 15 Juli 16 September 15 Juli 16 September 30 September Schoilcompagnie van den Motordienst Chauffeurs. MOTORDIENS T. Hulpmonteurs I 3 Juli I 8 Juli 6 November 11 November Delft Haarlem Wie wèi en wie niet moeten opkomen. Met betrekking tot de in dit jaar te houden herhalingsoefeningen worden geacht te be- hooren tot de lichting 1919 de dienstplich tigen van oudere lichtingen dan van 1919, die te gelijk met die lichting de eerste oefening hebben volbracht. De dienstplichtigen der lichting van 1919, die hun eerste oefening niet hebben ver vuld te gelijk mot een der ploegen dezer lichting, worden met betrekking tot de herhalingsoefeningen geacht te behooren tot de lichting, waarbij zij de eerste oefening hebben volbracht; zij behoeven alzoo dit jaar niet voor de herhalingsoefeningen op te komen. Voorts behoeven nret op te komen de verlofgangers, die' tot de administratie- troepen van de hierboven genoemde korpsen behooren en wier eerste oefening langer dan 81/t maand heeft geduurd. Vrijdom van opkomst. De dienstplich tigen, die elders wonen dan in Nederland, België, Hannover, Oldenburg, West falen en de Rijnprovincie, behoeven dit jaar niet aan de herhalingsoefeningen deel te nemen. Wijze en uur van opkomst. De opge roepen verlofgangers moeten zorg dragen, dat zg zich ieder op den voor hem voorge schreven dag, in uniform gekleed en voorzien van han zakboekje en verdere tot hun verlofs uitrusting behoorende voorwerpen van klee ding en uitrusting op de plaats van be stemming aanmelden a. zoo zij verblgf houden in de plaats van opkomst, uiterlgk te 8 uur voormiddags; b. zoo zij verblgf houden binnen 20 Kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlgk te 10 uur voormiddags c. de overige verlofgangers voor zooveel zjj binnen het Ryk verblgf houden, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van opkomst, waarheen zij zich met het eerstvertrekkend openbaar middel van vervoer langs de op de vervoerbewjjzen aan gegeven route moeten begeven voor zooveel zjj buiten het Rjjk verblijf houden, vóór 4 uur namiddags. Vervoer De verlofgangers, die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen of op. de reis één of meer veren moeten passeeren en in wier zakboekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevuldevervoerbewyzen en passagebiljetten, behoeven ziek vóór hun vertrek naar het- korps niet ter gemeentesecretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar het station of de aanlegplaats van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den beambte, met de uitgifte van plaats bewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers behooren er op indachtig te zjjn, dat hun het-zakboekje wordt terug gegeven, alsmede de strook van het vervoer- bewijs, aangezien deze strook hun gewoonlijk gedurende de reis moet dienen als plaats bewijs. Verlofgangers, die niet in het bezit zjjn van een vervoerbewjjs of passagebiljet, inge richt om daarop de reis te kunnen volbrengen dan wel van het Teer of van de veren gebruik te maken, moeten zich op den laatsten werk dag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter gemeentesecretarie aanmelden, ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereischte bescheiden. Verlofgangers, die in het buitenland ver- bljjf' houden, hebben recht op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk en dient om zich rechtstreeks naar de plaats van opkomst te begeven. Bevindt zich in hun zakboekje geen vervoerbewjjs, inge richt om daarop te kunnen worden vervoerd van af de Nederlapdsche gemeente, vanwaar zij de reis voor Rijksrekening wenschen aan te vangen, dan wordt hun, op hun verzoek, het vereischte vervoerbewjjs toegezonden door den burgemeester der gemeente, waar zjj in het verlofgangersregister zijn ingeschreven. Het is noodig, zich ten minste een half uur vóór het vertrelc van den trein, de tram of de stoomboot aan het station of aanleg plaats te bevinden, De verlofgangers, die zich vier of meer uren vóór het tijdstip van aanmelding op reis moeten begeven, genieten desgewenscht op de dagen der reis een daggeld vau f 0,25, ongeacht den rang, dien zg bekleeden, Zjj die aanspraak hebben op daggeld en dit wenschen té ontvangen, moeten het in ont vangst nemen ter gemeentesecretarie, den laatsten werkdag vóór het vertrek naar het korps. Verhindering. De dienstplichtigen, die wegens ziekte, verbljjf op zee of pen andere reden in de volstrekte onmogelijkheid ver- keeren om op den bepaalden datum in werkel jjken dienst te komen, zullen zich naar hun korps of compagnie moeten begeven zoodra de reden van verhindering heeft opge houden te bestaan. Bestaat de reden van ver hindering in de aanwezigheid van ziekte of^ gebreken, dan dient de verlofganger hiervan zoodra mogeljjk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter gemeentesecretarie te doen blijken. Bijzondere bepalingen. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, kan o.a. door een ambtenaar van de rijks- of gemeentepolitie, door de marechaussee of de militaire politie aangehouden en naar de plaats van bestemming gebracht worden ook kan hg als deserteur worden behandeld. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bg zjjn korps aanmeldt, maakt zich straf schuldig. Vrijstelling. Geheele of gedeeltelijke vrij stelling van de herhalingsoefeningen kan worden verleend aan dienstplichtigen a. die gedurende zoodanigen tijd vrijwillig in werkeljjken dienst zijn geweest, dat op grond van de door hen in dien tjjd verkregen geoefendheid de herhalingsoefeningen voor hen niet of niet voor den vollen duur noodig worden geacht b. die tijdens den duur der herhalings oefeningen onmisbaar zjjn voor hun ambt, betrekking of bedrjjf c. die kostwinner zijn voor 1. hun echtgenoote 2. hun bloed- en aanverwanten in de rechte linie 3. hun andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad 4. hun pleegouders 5. degenen, in wier onderhoud zij ingevolge rechterlijk vonnis moeten voorzien d. die onmisbaar zjjn voor de instand houding van de ïniddelen van bestaan van de onder c bedoelde personen. Zjj, die meunen op een van deze gronden voor vrijstelling in aanmerking te komen, kunnen zich met een daartoe stiekkend ver zoekschrift tot den- Minister van Oorlog wenden. Dit verzoekschrift behoeft niet ge zegeld te zjjn en kan ongefrankeerd worden toegezonden. Het kan ook bjj den burge meester worden ingediend, die alsdan voor de opzending zorg draagt. Vergoeding. Indien ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst van den opge roepen verlofganger voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of komen te ontbreken aan de personen, hiervoren onder c bedoeld, kunnen deze personen in aan merking komen voor een geldelijke ver goeding, zoo den verlofganger wegens dienstbelang geen vrijstelling van dè her halingsoefeningen wordt verleend. Verdere inlichtingen hieromtrent kunnen ter ge meentesecretarie worden gevraagd. Zierikzee, 3 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Het is niet te ontkennen, dat de be faamde Iersqhe kwestie veel gecompliceer der is geworden dan ze eenigen tijd ge leden was. Het gemeenschappelijk mani fest van De Valera en Collins, waarin ze waarschuwen tegen de deelneming van onafhankelijke candidaten aan de verkie zingen in Ierland, is dezer dagen uitge legd als een openlijke aansporing tot de repu'blikeinsche extremisten om met ge weld het optreden van onafhankelijke candidaten te beletten. Nu dat geweld laat zich dan ook niet wachten en ver-* schillende arbeiders- en boerencandidaten beginnen al te ondervinden, dat het een gevaarlijk spel is de Sinn Fein terroristen te tarten. Men verwacht dan ook dat vele van de onafhankelijke candidaten zich voor de verkiezing zullen terugtrekken... ofmdat ze hun leven anders niet zeker zijn. Het heeft er allen schijn van dat ten slotte, de strijd in .Ierland zal moeten worden uitgevochten, tenzij de voor standers van den Vrijstaat het hoofd: in den schoot leggen en de republikeinen, de aanhangers van de Valera, de vrije baan geven. Het hoofd der Katholieke kerk in Ier land, heeft dezer dagen in een redevoe ring gezegd: „Zeven eeuwen heeft Ierland naar de vrijheid gesnakt, en zij scheen nu binnen zijn bereik. Maar tengevolge van de dwaasheid van eenige landgenoo- ten was er gevaar, dat men haar 'zout laten glippen, in plaats dat men nam wat waarschijnlijk een groote zegen zou blijken". Met dit laatste bedoelde deze kerkvorst, dat men het oorspronkelijk voorstel der Britsche regeering, n.l. het verheffen van Ierland tot zelfbesturende kolonie, had moeten aanvaarden. De Italiaansche Minister van Buitenland- sche Zaken heeft, evenals Lloyd George, Wirth en Poincarè dit vóór hem hebben getracht, in zijn parlement pogingen aan gewend, oni de provere resultaten te Ge nua verkregen, zoo goed en kwaad als 't ging, te bestempelen als de eerste schre de op weg naar een andere en betere mentaliteit. De minister verklaarde, dat de belangwekkende economische en finan- ciëele resoluties te Genua vastgesteld, slechts dan waarde zullen hebben als er werkelijk een strooming is, die op herstel van den vrede is gericht. BUITENLAND. De ramp van de „Villa Franca". Uit Buenos-Aires wordt aan de Daily Mail nog het volgende gemeld omtrent de ramp van de Villafranca op de Parana- rivier. Er bevonden zich aan boord van het schip meer dan honderd jpassagiers. Naar verluidt was er ook een lading van hon derd vaten petroleum aan boord, hetgeen in strijd was met de desbetreffende be palingen. De ontploffing had plaats op niet meer dan tachtig yard afstand van de kust. Een der geredde passagiers verklaarde, dat het brandende schip na de ontploffing nog vier uur bleef drijven. Andere over levenden beweren echter, dat het reeds binnen enkele minuten gezonken1 is. De ontploffing had plaats, toen de pas sagiers en een deel van de bemanningl sliepen, en slechts weinigen slaagden er in, den oever te bereiken. De vijftig ge redden, waaronder de kapitein hadden ernstige brandwonden gekregen. Ver- Haringplaats, Middelburg. Wij leveren alles wat tot de meubileering behoortTapijten, Karpetten, Linoleums, Gordijnen, enz. Stalen en prijzen op aanvraag. moedelijk zijn honderddertig personen om het leven gekomen. De zaak Bessarabo. De eerste dag van het proces tegen me vrouw Bessarabo en tegen haar dochter uit haar eerste huwelijk, is vrij rustig verloopen. De president van het gezWore- nenhof, dezelfde, die ook het proces Lan- dru leidde, had strenge maatregelen ge troffen. Dames noch fotografen werden toegelaten, met het gevolg, dat enkele dames op de journalistenbank een plaats vonden en er teekenaars in plaats van fotografen waren. Moeder en dochter zit ten naast elkaar, slechts door een republi- keinsche garde gescheiden. De eerste wordt door Moro Giafferi verdedigd. Naar men weet, wordt ze beschuldigd haar tweeden man te hebben vermoord. Zij bekent dit. Echter noemt ze dit een harts tocht-misdrijf, daar Bessarabo haar be droog en haar dochter bedreigde. Het O. M. schrijft den moord aan geldzucht toe. Bessarabo wachtte een betaling van 600000 francs en schijnt een volmacht op haar naam te hebben geteekend. De rol van de dochter staat niet vast. Blijkbaar hielp ze alleen bij het bergen van het lijk in den koffer, die naar Nancy werd ge stuurd. Mevrouw Bessarabo verdedigt zich met een verbluffenden woordenstroom. Haar dochter antwoordt enkel als haar wat ge vraagd wordt. De algemeene indruk echter is die van hardheid. Geheel haar voorko men en houding zijn antipathiek. Eöh „erfprins" als oplichter. In de handen van de Weensche po litie bevindt zich op het oogenblik een jonge man naar wiens vorig leven men aan het vorschen is door middel van lange brieven naar Duitsche, Zwitsersche Fransche en Nederlandsche autoriteiten. De gearresteerde woonde in een voor naam hotel en noemde zich Paul Rosett uit Genève. Het was echter aan de po litie bekend geworden,, dat hij zich uit gaf voor een prins, Paul van Olden burg en dat hij visitekaartjes had met een vorstenkroontje en daaronder„Le Prince de Oldenburg". Zijn inhechtenis neming volgde en daarop bekende hij, een zoon te zijn van professor Rosett uit Genève. Zijn moeder was echter ge scheiden en was met hem, toen hij nog heel klein was, in een pension gaar» wonen, waarin zich. toen ook de regee- rende prins van Oldenburg had opge houden. Die was zoo veel van hem gaan houden dat hij hem geadopteerd en bij akte tot erf prins gemaakt had. Daar door was hij een neef geworden van den vermoorden Tsaar aller Russen. Bij zijn verhoor had hij het heel druk over zijn vriendschappelijke verhouding tot den Duitschen kroonprins en prins Joachim van Beieren. Ook liet hij een Èngelsch tijdschrift zien, waarin een groep van leden der Duitsche keizerlijke familie was afgebeeld; hij stond daarop naast den kroonprins. De namen der be trokkenen stonden er onder en hij wjerd genoemd erfprins Paul von Oldenburg. Hoe die foto tot stand is gekomen en waarom ze in esn Engelsch tijdschrift werd geplaatst, blijft een raadsel. Bij het verdere verhoor bekjende de elegante en met groote zekerheid optre dende jongeman, dat hij in Parijs een onbetaalde hotelrekening van een paar honderd francs had achtergelaten. Tijdens zijn verblijf van drie weken in Weenien had de „erfprins" veel omgegaan met een Engelschman, die hem 17 kostbare saffieren had toevertrouwd om te ver- koopen. Een (lubbelp moord. Op het oogenblik wordt Southampton bezig gehouden door een dubbelen moord op een vrouw en haar 13-jarig doch tertje, die de politie in een geheel af gesloten huis, waarvan ook de 'blinden waren néergelaten, met ingeslagen hoofd en afgesneden keel, Vrijdagavond heeft gevonden. De politie vermoedt, dat die echtgenoot van de vrouw, een zeklere Halliday, den moord gepleegd heeft, daar hij sedert de ontdekking van het mis drijf spoorloos verdwenen is. De man is gemeentelijk armenverzorger. Omtrent de motieven van den moord tast men in het duister, daar de man zijn functie stipt en trouw had vervuld en hij met zijn vrouw in goede harmonie leefde. Vermoed wordt, dat Halliday de finan- cieele verantwoordelijkheid zijner positie te zwaar drukte en dat hij in een vlaag van zwaarmoedigheid de misdaad heeft BINNE NLANP. Eerste Kamer. Dr. J. Kraus heeft, naar het „Vad."1 meldt, aan de Provinciale Staten van Noord-Holland kennis gegeven, dat hij niet voor een herbenoeming als lid van 'de Eerste Kamer in aanmerking :wenscht te komen, i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1