Zierikzeesche Nieuwsbode DUKAAT MELANGE kJURGENS' abonnement: Woensdag 7 Juni 1922. zierikzeesche courant. advertentiën EERSTE BLAD. NOORPGOUWE. VERVANGT NATUURBOTER buitenland. Uit Stad en Provincie. Een en ander uit het voor Zierikzee belanoiijke jaar 1572. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per poBt f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting 78ste JAARGANG. - No. 10784. bending op den dag van uit Dlr, A, J. DE LOOZE Jr. Ulfc-Rediot, li. J. KOSTEN «ave ™r nre- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In bovenstaande gemeente is als cor respondent voor on8 blad aangesteld in plaats van wijlen- den heer A. PRINSE, de heer Z. CORNEL18, Gem.-Secretaris. De Redactie. Gevonden voorwerpen: Een armbandje, twee broches, een boodschapmand, een pak havermout, een jongenshoed, twee Fransche boeken, een portemonnaie met geld, een zakdoek, een pet. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierlkzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Cholera in Rusland. Volgen3 de St Petersburgsche Prawda van 27 Mei heeft het commissariaat voor de volksgezondheid de volgende plaatsen besmet met cholera verklaardHet gou vernement Woroneaj, Dongebied, het gouvernement KoebanZwarte Zee, de steden Koersk, Samara, Stawropol, Oefa en Omsk, het gouvernement Akmolin en Boekejef, de stad Tasjkent en de Oekraïne. In de Oekraïne neemt de epidemie toe Te Odessa komen ongeveer 30 gevallen per dag voorin het gouvernement Saporosji neemt de ziekte toein het •stadje Berdjansk hebben zich reeds 164 gevallen voorgedaan. Alle bezoekers van de besmette gebieden moeten in het bezit zijn van een bewijs van inenting tegen de cholera. Liever dood dan in do Sovjot-geyangenis. De Izwestia deelt mede, dat prinses Gagarina dezer dagen voor de Revolu tion naire Rechtbank te Moskou terecht heeft gestaanr onder beschuldiging van lid te zijn eener contra-revolutionnairc organisatie. De prinses weigerde de namen te noemen van de andere leden der organisatie. Zij betuigde voorts een overtuigde monarehiste te zijn, doch zeide te gelooven, dat de denkbeelden van het communisme de monarchistische ideeën langzamerhand over de geheele wereld zullen overvleugelen. De recht bank achtte de prinses schuldig aan het koesteren van anti-revolutionnaire denk beelden, en ook aan het richten aan den patriarch Tichon van een schrijven, waarin geprotesteerd wordt tegen de requisites der kerkschatten. Zij zou daarvoor de doodstraf verdiend hebben, doch daar zij haar geloof in de eind- ovèrwinning van het communisme te kennen had gegeven, was het hof van oordeel, dat vijf jaar gevangenisstraf in dezen voldoende zouden zijn. Den volgenden dag zond de prinses een brief aan het tribunaal, waarin zy haar rechters verzocht, geen verzachtende omstandigheden te laten golden, en dan doodstraf tegen baar uit te spreken. Een drama in Calabrlë. Te Polia, in de Italiaansche provincie Catanzara (Calabrië) heeft zich, naar de Petit Parisien verneemt, Zondagnacht een verschrikkelijk drama afgespeeld. Eenige misdadigers, die op heeterdaad waren betrapt door eenige leden van het gezin van den boer Fabio, bestaande uit den vader, de moeder en vyf zoons en dochters, namen do vlucht. Zy werden achtervolgd door den boer en zijn zoonB. De vlucht der bandieten was echter slechts oen list. Toen de achtervolgers zich eenigszins verspreid haddon, werden zy een voor een door de boosdoeners gedood. Toen de mannelijke verdedigers der boerderij waron neergelegd, keerde do bende terug. De boerin en haar dochters werden met bijlslagen afge maakt, waarna de bandieten op hun gemak de hoeve plunderden. Do communisten in Parma. Aan de Information wordt gemeld, dat in de Italiaansche Kamer de nationa list Rocco de regeering heeft geïnterpel leerd over den toestand van de stad Parma, waar de communisten heele wijken hebben bezet, waar ze de politie den toegaDg weigeren en waar ze onbe perkt gezag uitoefenen. Rocco verlangde energieke maatrëgelen ter beëindiging van dien toestand. „Het is onduldbaar", zeide hy, „dat heele wijken van een stad van 70,000 inwoners buiten het bereik der wet worden gebracht, en dat de troepen en dc gendarmerie rondom die „verboden zone" kampeeren in het gezicht der -roode bewakers, net ais by de grens posten". De onrust in Ierland. Er is een ernstige wending ingetreden in den toestand in Ierland door een ge beurtenis op cfe grens van Fermanagh en Donegal. Gemeld wordt, dat Britschc troe pen het dorp Pettigo in Donegal binnen rukten, waar zij werden aangevallen. De artillerie "kwam in actie en de aanvallers werden uit het dorp verdreven, terwijl de commandant van het dorp gevangen werd genomen. Omtrent bovenstaande gevechten kan nog het volgende worden gemeld. De stad ligt juist op ide grens tusschen het noor delijk en het zuidelijk deel van Ierland. Sedert eenige dagen waren in het plaatsje Engelsche troepen aangekomen om het binnen de grens van "Ulster gelegjen deel te bezetten. De Britsche troepen werden door een aantal opstandelingen beschoten, waarbij een Britsche militaire chauffeur werd gedood. De Britsche troepen open den dparop den aanval op de republikei nen en deze iaatsten werden uit de stad verdreven. Zij verschansten zich echter buiten de stad in een boschje en^schotien van daar uit op de Engelsche soldaten met een machine-geWeer. De Enge'lschen losten daarop eenige kanonschoten op hei boschje en wisten de opstandelingen op de vlucht te drijven. Volgens de officietele berichten Werden 7 opstandelingen ge dood en een aantal hunner gevangen ge nomen. De bladen vernemen echter, dat er minstens 30 opstandelingen werden ge dood. BINNENLAND. Bond voor Staatspensionneering. De jaarlyksche vergadering van den Bond voor Staatspensionneering is Dins dag te 's-.Gravenhage gehouden. De voorzitter, de heer C. van der Velden, opende de vergadering met een toespraak waarin hy opmerkte, dat de Bond niet, als byv. in 1913, zijn ge- wioht in da schaal kon leggen bij de verkiezingen. Er ijs verflauwing. Men roept om bezuiniging en terecht, als die bezuiniging maar niet plaats heeft ten koste van de vervulling van de sociale plichten. Laat er bezuinigd worden op de kostbare reclame van de Raden van Arbeid en op de militaire uitgaven. Een voorstel van de federatie Water land om actie te voeren tegen de pro paganda van de Raden van Arbeid werd in dien zin verstaan, dat men hot af keurt, dat de Raden van Arbeid door middel van prentenboekjes de school kinderen gebruiken om de ouders te winnen yoor de vrijwillige verzekering, waarby gemeentebesturen de behulpzame hand bieden. Dit aohtte men misbruik van het kind. In de middagvergadering leidde de voorzitter het onderwerp inWat staat ons na de verkiezingen te doen Ten slotte besloot de vergadering een verkiezingsmanifest te laten drukken voor kostelooze verspreiding. Er waren ongevoer tachtig afdeelingen en federa ties vertegenwoordigd. Nieuwe Zilverbons. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis, dat, vermoedelijk reeds in den loop dezer maand zilverbons van f 2,50 in omloop zullen worden gebracht, welke eenige afwijkingen vertoonen van de thans in omloop zynde bons. Salarisverschikking Rijks-personeel. Naar de „Rsbd." verneemt, heeft die ministerraad aan de verschillende hoofden van departementen de bevoegdheid ver leend om werkvrouwen in dienst der con cierges yen rijksgebouwen niet meer te deen vallen d?ider de tot dusvervoor haar geldende regeling betreffende ioon- en kindertoeslag. Verschillende ministers hebben echter van deze bevoegdheid geen gebruik willen maken, wijl zij tot allerlei willekeur die vroeger op dit gebied bestond, aanleiding kan geven. De minister van oorlog heeft echter thans bepaald, dat deze maatregel voor de werkvrouwen in dienst van de gebou wen, die onder zijn departementen resor teeren, zal gelden. De chiefs dier werk vrouwen, zoo luidt zijn ministerieele b' schikking, zijn weder geheel vrij in het vaststellen van de belooning van de werk vrouwen, met dien .verstande, dat geen hooger loon mag worden betaald, dan het thans geldende en ook mag het niet lei den tot een verhooging der schoonmaak kosten. Naar het blad nog meldt hebben de or ganisaties tegen dezen maatregel een krachtig protest aangeteekend. Bezuinigingsmaatregelen. Naar de „Rsb." verneemt, heeft de re geering aan de verschillende hoofden van takken van dienst een schrijven gericht, Waarin wordt medegedeeld, dat zij gaarne voorstellen resp. beschouwingen zal ont vangen over salarisverschikkingen in het Bezoldigingsbesluit, inet dien verstande echter dat geen nieuwe kosten hieruit zou* den voortvloeien. De bijna algemeene opinie der hoofden van dienst is, dat hoewel onderscheidene lage betrekkingen te hoog bezoldigd wor den tegenover verschillende categorieën van hoogere ambtenaren, een verzoek tot salarisverschikking zonder nieuwe kosten niet wel mogelijk is, daar verbetering van de eene groep dan zou moeten gaan ten koste van een andere. Op een verzoek door eenigje hoofden van takken van dienst gedaan, om de ver strekte opdracht van den Ministerraad op te schorten, heeft de regeering echter ge antwoord, dat daarvoor bij haar geen aanleiding bestaat. ZIERIKZEE. In de Juni-aflevering van de Vriend des Huizes komt naast enkele fraaie reproducties, w. o. een voorstel lende „Christus Hemelvaart", naar een beroemd schilderij, een Pinksterzang van Da Costa voor. Dr. D. M. Hoogland wijdt in deze aflevering eenige bladzijden aan „Onze Paardenfokkerij", waarin hy o. a. zegt, dat onze Z. provincies, dus ook ons gewest, met de koudbloedfokkery in korten tijd het heel ver hebben gebracht. Hij komt tot de conclusie dat Nederland weer trotsoh kan zyn op zyn paarden- st&pel, hoewel hy constateert, dat de malaise ooê hierin haar intrede heeft gedaan, temeer daar de benzinemotor hoe langer hoe meer de ouderwetsche .havermotor" tracht te verdringen. Maclaine Pont gaat voort met het verhaal„Voor den grooten worstel strijd", waarin ons o.a. den dood wordt geschetst van den ongelukkigen Don Carlos, de zoon van Philips II". Dr. Oberman vervolgt zijn bijdrage „Wat Rome wil", het Maand. Overzicht bevat eenige necrologieën van personen, die in de afgeloopen maand zijn gestor ven. C. van Ophemert zorgt voor de jeugdlectuur De bruto-opbrengst van de Ameri- kaanache Hoepla, welkeWoensdag tydens de Paardenmarkt op 't Havenplein stond en waarvan de opbrengst bestemd is voor de alg. armen dezer gemeente, ia geweest f 3S3,12. Mej. A. H. Leeuwe L Jd geboren alhier, verpleegster In het Wilh -Gasthuis te Amsterdam, behaalde dezer dagen haar diploma voor de kraam ver pleging. 6 Juni. Hedenmorgen vertrok de justitie naar de gemeente Ouwer- kerk, om een onderzoek in le stellen naar een plaats gehad hebbenden brand bij N. B. en W:. B. aldaar. Als ver dacht van poging tot brandstichting werd gehoord F. van der M., huisvrouw van J. L. K. - Bij het laatst gehouden examen voor adjunct-commies der directe belastingen enz., slaagde o.a. de heer J. P. Donken, rijksklerk ten ontvangkantore Delft, vroe ger te Tholen. Het beheer van hel ontvangkantoor der Directe Belastingen enz. Tholen, zal door den heer Huvers op 30 October e.k. worden overgenomen. In de op 6 Juni té Rotterdam ge houden vergadering van de ooöp. suiker fabriek „Puttershoek", werd met 1173 stemmen herkozen de heer W. den Boer te Zierikzee. Op den hejer J. Smalle- gange te Haamstede werden 80 stemmen uitgebracht. In de algemeene vergadering van de landbouwvereeniging „V. Z. O. S." alhier, welke Vrijdagavond ten huize van den heer Verwer werd gehouden, heette de voorzitter, de heer W. den Boer, de wei nige aanwezigen welkom, waarna de secretaris, de heer J. Enzlin, de notulen las, welke onveranderd werden goedge keurd. Door den heer C. Koopman werden mededeelingen gedaan nopens de bespre kingen, door dhr. Derksen voor 't Centr.- Bureau gehouden, over aankoop van goed- koopere chilisalpeter. Staande de verga dering werd een hoeveelheid opgegeven. Ingekomen was een zeer voordeelige aan bieding van kalizout, tot een prijs lager dan vóór 1914. Ook hiervan werd een hoe veelheid opgegeven. De secretaris lichtte daarna punt 3 der agenda toe, door het voorlezen van een circulaire waarin een riieuw sproeimiddel, „Bosna pasta" werd aanbevolen. De circulaire werd voor ken nisgeving aangenomen. Daarna verkreeg de heer C. Koopman Jr. het woord, om zijn aangekondigd© lezing te houden over „aardappelteelt etc." De heer Koopman stelt zich ten doel een zoo groot mogelijke bestelling Friesche zetpoters bij elkaar te krijgen, om goed zetgoed te bemachtigen en ook door ge zamenlijke aankoop de expeditiekosten zoo gering mogelijk te doen zijn. Hij gaat daarvoor persoonlijk naar Friesland. De heer Koopman behandelde in een populaire redevoering enkele ziekten van het meest gewilde volksvoedsel en de bestrijding daarvan. Aan de hand van eenige door hem vervaardigde teekenin- gen werd een ziekteverloop duidelijk ge demonstreerd. Met aandacht werd naar deze uiteen zetting geluisterd en na afloop der rede door enkele aanwezigen vragen gesteld naar aanleiding van het gevoerde betoog. De heer W. den Boer dankte den heer Koopman voor zijn rede, terwijl hij er op wees, hoe nuttig het zou zijn, als de vergaderingen beter bezocht werden. Staande de vergadering werd een quan tum zetgoed opgegeven. Te Amsterdam is dezer dagen de vereeniging „Zeelandia" opgericht, ten doel hebbend vroegere inwoners van onze provincie samen te brengen in de hoofdstad of inlichtingen te verschaffen aan reizende Zeeuwen, 't Secretariaat is gevestigd Pretoriusstraat 34 aldaar. ST.-ANNALAND. Vrijdagavond trad in „De Gouden Leeuw" als spreker op de heer L. B. van der Slikke van Zwyn- dreoht, oandldaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, voorkomende als no. 2 op de lyst van den Plattelanders- bond. .Hij werd ingeleid door den heer N. van Lufók, landbouwer te Rhoon, geboren alhior. Spr. ving zyn rede aan met de mededeeling reeds vóór 4 jaar te zyn aangezocht zieh candidaat te laten stellen, maar toen geweigerd te hebben, omdat hy meende in dien crisistijd nut tiger werk te kunnen verrichten buiten de Kamer. Nu was hy by herhaald aan dringen door de mand gezakt, zooals hy het uitdrukte. De heer Van der Slikke zette de verschillende punten van het programma van den Plattelandersbond, voorkomende in het Meinummer van De Plattelander, waarvan te voren aan alle aanwezigen ten getale van ruim dertig een exemplaar was uitgereikt, op recht duidelijke wijze uiteen. De spreker is hier geen onbekende, meermalen trad hij hier op om een of ander onderwerp op landbouwgebied te behandelen en deed dat steeds op zeer verdienstelijke wyae, zoodat de verwachting niet zonder grond is dat hy als kamerlid de belangen van den landbouw op de rechte wijze zal voorstaan. Ook kunnen zyn kiezers er verzekerd van zyn, dat hij het zijne zal doen tegen de bevoorrechting der steden, waarvan hy eenige voorbeelden aan haalde. Over het werken en streven van het kamerlid, den heer Braat, als no. 1 op genoemde lijst voorkomende is reeds (Slot.) Nu Zierikzee dan op 8 Augustus 1572 de zijde van den Prins geko:en had, was de eerste zorg der stedelijke regeering om de stad behoorlijk in staat van ver dediging te stellen, waartoe geschut en kruit gekocht moest 'Wiorden. Om de daarvoor vereischte gelden te vinden weMen "onbruikbare kanonnen en ge scheurde klokken verkocht. De raad be sloot zelfs ook de klokken uit de ker ken der Vier Bannen hier te doen bren gen, mits latende voor iedere parochie één klok, voldoende voor den kerkdienst. Onder-tusschen had de Rollé, die krach tens zijne commissie van den Prins d.d. 15 Juli 1572 gouverneur en kapitein-gene raal over Veere, Zierikzee en Brouwers haven Was, ter vervanging van den ver trokken baljuw Goesman, tot dat ambt benoemd mr. Jeronimus van Borre, die op 16 Augustus in den Raad zijne aan stelling vertoonde. Geleidelijk namen de zaken In de stad weer hun gewonen loop. De voor en na gevluchte of ver bannen burgers, waarvan onderscheidene zich in Engeland opgehouden hadden, kwamen terug, o.a. Rochus Hoffer, later schepen, raad en burgemeester van Zie rikzee, Pieter van Couwenburgh en an deren. Ook de predikant Jacob Jorisse, keerde weldra 'weer en verzocht gehuis vest té worden, waarop de Raad den 18 Augustus hem antwoordde dat hij nog |Wat geduld moest hebben. Aan 'kapitein Willem Cloot wterd f 150 gegeven om soldaten te werven tot ver dediging van Brouwershaven en hem ver der een aam Rijnsche wijn en een os geschonken tot onderhoud van zijn gezin. Ook Kaarsemaker, die op 8 Mei van hier gevlucht was, kwam opdagen. De Prins had bij brief van 4 Juli de stede lijke Regeering uitgenoodigd Mr. Lieven Jansz. met volk en wapens te ontvan gen. Maar de Raad had nog niet veel lust dit te doen en antwoordde den Prins, dat men, ter voorkoming van alle onge noegen, eerst den gouverneur die Rol'lé hiervan in kennis zou stellen. De hier liggende soldaten baarden aan bestuur en ingezetenen groote zorg. Da gelijks staken ze de hoofden samen en, op winst belust, hadden ze plannen de Sint Lievens Monsterkerk te berooven. van het daarin aanwezige metalen werk en zilver. Om dat te voorkomen vond de Raad op 29 Augustus goed een en ander in veiligheid te brengen en 1 September werden de thesauriers gemachtigd het zilverwerk der gilden, aanwezig in de door deze corporaties gebruikte kapellen der kerk, te geide te maken tot bletaling der stedelijke schulden, evenwel met de bedoeling bij tijd en wijle de waarde ervan aan de gilden terug te geven. Volgens een inventaris bezaten die cor poraties in totaal 35 zilveren miskelken met bijbehoorende voorwerpen voor den eeredienst. Ondanks de genomen voorzor gen is op 8 September de kerk nog deer lijk door de soldaten geplunderd. Maar dit. voorval evenals wat verder nog in het merkwaardige jaar 1572 alhier voor viel, zooals b.v. het bezoek van den Prins van Oranje aan onze stad op 18 De cember, valt buiten ons bestek. Tot besluit volgen hier nog eenige aan- teekeningen over enkele personen die des tijds te Zierikzee in meerdere of mindere mate handelend zijn opgetreden. Jacob Jansz. Boeije, geboren alhier en er overleden 25 Maart 1573, was sche pen van Zierikzee 1550—'65, burgemees ter in 1556, '59, '62, '67 en '72, uitmeester van het Bagijnhof 1569'73. Hij was om streeks 1546 gehuwd met Maria de Huy- bert, overleden alhier 14 Juni 1573. Hij kocht in 1646 en bewoonde sedert het huis naast de Gasthuiskerk, nu Christe lijke school, A 325. Willem van Boshuysen, die naast Jacob Jansz. Boeije in 1572 hier burgemeester} was, was in 1516 te Zierikzee geboren en overleed hier 11 September 1574. Hij was schepen tusschen 1545 en 1569, heem raad van Schouwen in 1562 en burge meester in het bevrijdingsjaar. Zijn ambt genoot Boeije was in October tijdelijk uit de stad vertrokken, zoodat hij toen alleen als burgemeester fungeerde. Mr. Cornells Backer, een der stads secretarissen, woonde in het St.-Lievens- straatje. Hij was ook pensionaris, wees meester en kerkmeester. Hij was oorspron kelijk een trouw aanhanger zijner kerk en van de Spaansche regeering; later is hij raad in het Hof van Holland geworden en overleed in 1583. Jeronimus de Rollé, een Belgisch edel man, was in 1563 baljuw van Veere. In 1572, toen die stad aan de zijde van den Prins gekomen was, koos hij onmiddel lijk diens partij en werd daarop benoemd tot een der raden van Zeeland aan wie^ met den gouverneur, tot aan de oprich ting van het college van gecommitteerde raden, het bestuur van ons gewest was opgedragen. Hij sneuvelde in 1578 bij eene poging om Tholen in te nemen. Jacob Simonsz. de Rijok, geboren te Amsterdam in 1541 of '42, overleden te Veere 11 September 1584, was eerst korenkooper in zijne geboortestad, week in 1566 om het geloof uit, vestigde zich toen als koopman te Dantzig. In 1571 had hij een schip uitgerust, waarmee hij zich bij de vloot der Watergeuzen aan sloot. Met de geuzen uit Engeland gewe ken, was hij het, volgens den geschied schrijver Hooft, die hen tot edeler daden dan tot zeerooverij aanspoorde. Men kwam voor den Briel, nam de stad en be hield ze, ook op aandrang van de Rijck. Op last van Lumey naar Engeland ver trokken, wist hij daar 500 man hulp troepen en f 6000 te verwerven, waar mee hij naar eigen goeddunken naar Vlis- singen trok, de troepen daar ontscheepte en in Mei medewerkte om Veere aan 's Prinsen zijde te krijgen. Hij kreeg toen, onder den titel van admiraal, het opper bevel over oorlogsschepen en bleef te Veere wonen in het huis, genaamd „Brou wershaven". Na den overgang van Zierik zee had hij hier met den ijverenden pre diker Herman Moded een hevigen twist. In den aanslag op Tholen werd hij door Mondragon verslagen en gevangen ge nomen en naar Gent vervoerd, waar hij zeven maanden in een akelige gevangenis veel ellende leed. Toen men van hem eischte, dat hij in Spaanschen dienst zou gaan, weigerde hij, werd met den dood gedreigd, maar door een samenloop van omstandigheden behield hij het leven, kwam vrij en was bij zijn overl,jden nog bevelhebber. Hij was gehuwd met eene nicht van den beroemden geschiedschrij ver Pieter Cornelisz. Hooft. Jacob Simonsz. de Rijck was een der beroemdste water geuzen. Adriaan Menninck of Mpnnlngh, gebo ren te Delft, oorspronkelijk verwer, was mede een vermaard watergeus. Hij was een hunner hoofden. Hij kwam te Viis- singen, hielp die stad aan 's Prinsen zijde brengen en de vloot van Medina Celi verslaan en werd vice-admiraal van de Rijck. Met dezen en zijne volgelin gen kwam hij in Augustus 1572 naar Zierikzee. Later werd hem door den Prins van Oranje het bevel opgedragen over leiene vloot voor de Eems. Vervol gens heeft hij zich in landdrenst begeven en stierf vermoedelijk in 1581 of '82. Ten aanzien van de gebeurtenissen le Zierikzee in 1572 is het wel te bejam meren, dat daarover niet meer bronnen, dan nu nog aanwezig zijn, geraadpleegd konden worden. Ware zulks het geval geweest, dan zou het verhaal van den loop van zaken alhier in dat merkwaar dige jaar niet zoo dor, maar veet leven diger rijn geweest. Het belangrijke beleg der stad van 1575 op '76, waarover uit gebreide aanteekeningen bestaan, levert dan oo^ de «tof voor een interessanter beschrijving. Maar daarmede kan nog een jaar of vier worden gewacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1