Mzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL B I N N ENLAN D. Uit Stad en Provincie behoorendo by de van Maandag 29 Mei 1922,, no. 10781. De reorganisatie der wet op 't L. O. Naar het „Hdbl." meldt, zullen de voorstellen, die de regeering voornemens is ter vermindering van de financieele lasten der L.O.-wel te doen, zoowël be trekking hebben op de materiele eischen, waaraan thans de schoollokali- teiten hebben ie voldoen, als op - de interne inrichting der schooi. De moge lijkheid, dat aan een onderwijzer twee klassen zullen worden opgedragen, en dat dus het aantal leerlingen per on derwijzer ie(n per lokaal zeer zal wor den vergroot, ligt voor de hand, Ver der verluidt, dat volkomen vrijheid van het aantal leerlingen per school ovter- wogén wordt, waardoor de eiseh van splitsing der groote scholen zou komen te vervallen. Ook zal door verhooging van de mi nimum-getallen de splitsing van uiterst kleine scholen worden tegengegaan en wat het Mulo betreft, staal nog niet vast, of dat getal 24 of 30 (thans 18) zal worden; de minister schijnt voor het cijfer van 30 te gevoelen op grond, dat de Mulo-scholen in haar nieuwen wettelijken vorm volstrekt niet bedoeld zijn als tf/pen van scholen, waarvan er in élke gemeentle een of meer moe ten zijn, maar als scholen, die de be hoeften van een streek moeten dekken. Het is duidelijk, dat daardoor op den duur het aantal kleine Mulo-scholen zal afnemen, hètgeen te meer noodig is, omdat de noodige leerkrachten zoo uiterst moeilijk zijn te bekomen De Zondagbestelling. Door den heer Schaper zijn aan den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld 1. Is het juist, dat bij den dienst der posterijen het plan bestaat, de êenige Zondagsbesteliing ten plattelande builen de kommen van de gemeenten of dor pen te doen ophouden, zoodat deze in gezetenen dien dag zelfs geen dag- of weekbladen zullen ontvangen 2. Zoo ja, spruit dit plan voor? uit de zucht om te bezuinigen 3. Indien dit zoo is, is dan de mi nister bij nader inzien niet van oor deel, dat deze bezuiniging op den dienst voor de bewoners van het platteland zeer onaangenaam zal werken en de volksontwikkeling, met name in den druk ken tijd van den landbouw, waarin door de week weinig tijd voor lezien over blijft, nadeel ig kan werken De conferentie in Don Haag. Thans zijn de uitnoodigingen voor de Haagsche conferentie verzonden. De uit noodigingen geschieden door den pre sident van de conferentie te Genua, in overeenstemming met de Nederlandsche regeering. De bedoeling is, dat op 26 Juni in Den Haag twee commissies zullen bij eenkomen, waarvan de een zal zijn sa mengesteld uit deskundigen van de te Genua vertegenwoordigende Staten, be halve Rusland en Duitsehland, en de tweede uit Russische deskundigen. Tevo ren zulle(n op 15 Juni in Den Haag ten hoogste twee afgevaardigden van elk der staten, Welke te Genua vertegenwoordigd waren, behalve Duitsehland en Rusland, vergezeld van een beperkt aantal des kundigen, bijeenkomen, teneinde hun deel neming en alsmede de samenstelling én werkpunten van de niet-Russische commis sie te bepalen. Op zijn laatst op 20 Juni zullen de namen van de deelne mende landen en van hun deskundigen door tusschenkomst van het secretariaat- generaal, waarmede een Nederlander be- y last zal worden, ter wederzijdsche ken nis worden gebracht. De taak van die commissie zal zijn, gelijk reeds vroeger is gemeld, de ge schilpunten te onderzoeken, wlelke op het gebied van de schulden, van djen particulieren eigendom en van de cre- dieten tussehen de sovjet-regeering en de andere regeeringen bestaan en ter zake overleg met elkaar te plegen ten einde zoo mogelijk tot gemeenschappe lijke aanbevelingen aan de regeering te geraken. Volgens de Res.bode is thans beslist, dat de conferentie in het Vredespaleis gehouden za; Worde#, waartegen aan vankelijk eenige technische bezwaren be stonden. ZIERIKZEE. (Veruolg verslag Gezond heidscommissie). Ten aanzien van 't hoofd stuk Huisvesting vangt het rapport over 1921 weer aan met een grief nopens de medewerking van het gemeentebestuur van Zonnemaire. De commissie heeft gemeend 't daar ter plaatse behandelde geval tot verbetering van een woning ter kennis te moeten brengen van de betrokken autori teiten. In hoofdstuk 6 wordt melding gemaakt van de ontsmetting der openbare lagere school te Noordwelle. Op initiatief van den voorz. der com missie werden in enkele plaatsen van het ambtsgebied, laatstelijk ook te Zierikzee, vereenigingen opgericht, welke zich de bestrijding der Tuberculose ten doel stel len, waarbij dankbaar de medewerking wordt herdacht van Dr. Schagen van Soe- len. Ten aanzien der Drinkwatervoorzienin gen werd de oprichting uitvoerig uiteen gezet en medegedeeld hoe op 21 Juli 1921 kon worden geconstateerd, dat alle ge meenten van Schouwen en Duiveland tot gezamenlijke oprichting der Waterleiding hadden besloten. Mocht worden aangenomen, dat de aan leg slechts nog een kwestie van tijd zou zijn, al spoedig bleek, dat men te dien opzichte te optimistisch was geweest. Terstond na de oprichting der Vennoot schap wendde het Comité zich tot den Minister van Arbeid met een uitvoerig adres, waarin onder overlegging eener met h<?t oog op de gewijzigde materiaal- prijzen door het Rijksbureau voor Drink watervoorziening opgemaakte gewijzigde rentabiliteitsberekening, werd verzocht, dat Zijne Excellentie zou bevorderen, dat overeenkomstig de reeds in 1920 gedane principiëele bereidverklaring, thans aan de Gemeenten van Schouwen-Duiveland, aan deelhouders der Vennootschap „Waterlei ding-Maatschappij Schouwen-Duiveland" ten behoeve ..van het doen van verplichte stortingen op de aandeelen en in het reservefonds, de in het adres genoemde rentedragende voorschotten uit 's Rijks kas, alsmede eene door den Minister te bepalen bijdrage in de rentebetaling, een en ander tot een maximum van f 1.740.000, overeenkomstig de Wet van 19 September 1919, St.bl. no. 582, zouden worden ver strekt, alsmede, dat aan de evengenoemde Vennootschap de gebruikelijke risico garantie zou worden toegekend, een en ander door den Minister te stellen voor waarden. Toen uit een eenigen tijd na inzending van dit adres gehouden bespreking met den Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzieningde indruk werd verkregen, dat het verleenen van de Rijks bijdrage in de rentebetaling bovenge noemd, waarschijnlijk niet zou plaats heb ben, aangezien de Minister zich te dien aanzien in ongunstigen zin zou hebben uitgelaten, meende de inmiddels in functie getreden Raacl van Beheer der Waterlei dingmaatschappij daarin aanleiding te moeten vinden, zich te wenden tot meer- genoemden Minister met een uitvoerig schrijven, waarin werd betoogd, dat de aanhoudende buitengewone regen- schaarschte, welke gedurende meer dan een jaar in deze streek bestond, met de daardoor teweeggebrachte drinkwaternood voor mensch en dier, de totstandkoming eener betere drinkwatervoorziening tot eene levenskwestie voor de landbouwende bevolking had gemaakt, waarvan het feit, dat door alle Gemeenten ran Schouwen- Duiveland tot medewerking aan de op richting der Waterleiding was besloten, (hetgeen vrijwel een unicum blijkt te z,jn) eenigszins als bewijs mag gelden. Verder werd te kennen gegeven, dat blijkens de bovengenoemde berekening van het Rijksbureau, geene rendabele water leiding voor deze streek te bekomen is, indien een hoogere rente dan 4l/2 moet worden betaald van het op te nemen kapi taal, zoodal met het verleenen eener bij drage in de rentebetaling, als in art. 3 der bovengenoemde Wet bedoeld, de mo gelijkheid van den aanleg der waterlei ding staat of valt, zoodat indien onge dacht het Rijk dezen steun aan deze on derneming mocht onttrekken, daarmede de totstandkoming van dezen zoo drin gend noodigen hygiënischen maatregel tot eene onmogelijkheid zou worden, te meer waar de Gemeentebesturen dan tevens van hunne toezegging zouden zijn ontslagen, welke alleen onder de uitdrukkelijke voor waarde van meergemelden Rijkssteun ge daan werd, en mitsdien zonder de finan- tiëele medewerking van het Rijk niet tot den aanleg zal kunnen worden overge gaan, bij gebreke aan het benoodigde kapitaal. Op grond van het vorenstaande, en in aanmerking nemende, dat de principiëele bereidverklaring, vervat in des Ministers schrijven van 22 November 1920 aan het thans volgens 't Rijksbureau geno men Besluit bovengenoemd vooraf ging, meende adressant voldoende aanleiding te hebben, den Minister dringend te verzoe ken, dat besluit ten aanzien der Water leiding voor "Schouwen en Duiveland niet van toepassing te verklaren, en Zijne destijds in beginsel toegezegde medewer king tot het doen slagen der waterlei dingsplannen voor deze streek te willen gestand doen, op de wijze als in het adres van 30 September 1921 door het Water leidingcomité omschreven. Het was althans eene aanvankelijke ge ruststelling, als antwoord op evengemeld adres, van den Minister te mogen verne men, dat een besluit, strekkende tot het niet verleenen van eene bijdrage in de rentebetaling, door Zijne Excellentie niet was genomen, en werd met groote be langstelling kennis genomen van des Mi nisters verklaring in hetzelfde antwoord vervat, dat hij van het overwegend be lang eener goede waterleiding voor Schou wen en Duiveland ten volle overtuigd was, en gaarne bereid was, indien dit mogelijk was, daaraan steun te verleenen, welke mogelijkheid evenwel nog in on derzoek was; in dezen stand der zaak achtte Zijne Excellentie de aangevraagde particuliere audiëntie tot nadere toelich ting dezer aangelegenheid onnoodig. Hoewel dit schrijven hel verleenen van Rijkssteun geenszins toezegde, werd daar door toch de indruk gewekt, dat de Min. slechts noodgedwongen, en indien de Rijksfinantiën zulks beslist onmogelijk maakten, op zijne gedane bereidverklaring zou terugkomen en moet het nader be sluit der Regeering worden afgewacht, zoodat te dezer plaatse niet anders kan worden geconstateerd, dat dezerzijds thans al het mogelijke is gedaan om eene aan alle eischen voldoende Waterleiding voor het ambtsgebied der Commissie tot stand te brengen, en in deze thans het laatste en beslissende woorcl is aan de Rijksregeering. Meegedeeld kan nog worden, dat de Prov. Staten van Zeeland in de najaars zitting met aigemeene stemmen gunstig beschikten op het adres van den Raad van Beheer der Watert.-Mij/} waarin werd verzocht aan die Maatschappij eene rente garantie te verleenen van vijf procent van het aanlegkapitaal en de reserve; deze toekenning geschiedde evenwel on der voorwaarde, dat ook hel Rijk den aan gevraagde» steun zal verleenen, en in geen geval tot een hooger bedrag dan de helft van .het bedrag, dat door 't Rijk zal worden toegekend; dit besluit, bewijst naar het oordeel der Commissie, dat de Prov. Staten ten volle'en eenparig over tuigd zijn, dat eene waterleiding voor deze omgeving niet' langer kan en mag ontbreken; nioge het volgend Verslag kun nen constateeren, dat de aanleg begon nen is. Behalve ten aanzien van bovenstaand onderwerp, hetwelk om hel groote daar aan verbonden belang in extenso werd meegedeeld, bestonden de werkzaamheden der Commissie op liet terrein der drink watervoorziening iji hoofdzaak in het zen den van een rondschrijven aan de Ge meentebesturen, waarin met het oog op de groote drinkwaterséhaarschte tenge volge der langdurige droogte dringend werd aangeraden goed drinkwater uit de duinen per tram te doen aanvoeren; uit de ontvangen antwoorden bleek, dat men zich over het algemeen nog wist te red den, doch indien de noodzaak kwam te bestaan, aan het advies der Commissie zou gevolg geven. Ten slotte kan nog worden vermeld, dat de Commissie meende gunstig te moeten adviseeren op een verzoek van de zijde der Waterl.-Mij. Noord-West-Braliand, om' concessie te verkrijgen tot aanleg en ex ploitatie eener waterleiding in de ge meente St.-Philipsland. LANDBOUW JEN VEETEELT. BENESSE. Begunstigd door prachtig zomerweer hield op Woensdag 24 Mei jl. de Stieren- en Controlevereeniging alhier haar eersten Pokdag. Het met frisch groen bedekte dorpsplein on dei- het pas ontloken heerlijk bladerendak der fraaie hoogopgaande olmen bood een uitstekende gelegenheid ons tegen al te groote hitte te beschermen, wat ook voor het ingezonden vee zeer welkom bleek. Een 72 stuks vee was ingezonden, ver deeld in verschillende klassen, behalve de vereenigingsstier „Hendrik" met eenigo afstammelingen ter opluistering. Na afloop der keuringen beklom de heer Zwagerman onze fraaie muziektent en gat een korte doch zakelijke onder wijzende uiteenzetting betreffende dezen fokdag. Hij bracht ten eerste naar voren, waaraan deze dag zyn ontstaan te danken had n.l. dat na een gehouden cursus in veekennis de vereeniging van oud-leer lingen den eersten stap deed tot het oprichten van een stieren- en contröle- vereeniging, waarmede vooral te Renesse die vereeniging veel succes had. Deze vereenigingen, die in hot begin van 1921 werden opgericht lieten nu al zien, dat men den goeden weg was ingeslagen, omdat nu reeds overgegaan kon worden er een fokvereeniging aan te verbinden. De heer Zwagerman wees als den voor- deeligsten weg aan om tot verbetering van den veestapel te geraken door met eigen vrouwelyk vee en een besten stier te fokken, waarin men met een vereeni ging als te Renesse zeker zal slagen. Men moet trachten in het bezit te komen van een gelijk type vee, goed vleesch- dragend met het oog op de hier gebrui kelijke vetmesterij, en koeien met veel en goede melk. Het deed spreker genoe gen te kunnen constateeren dat hier een 25tal koeien waren ingezonden, die ge schikt bleken om in een fokregister te worden ingeschreven, waarvan er al dadelijk 2 van het desbetreffende merk op de horens voorzien werden. De overige zullen van een dergelyk merkteeken worden voorzien, zoodra die in het bezit zijn van goede melklysten. In klasse I werd een Ie prijs (bronzen medaille) toegekend aan „Bles" N.R.S. no. 20149, van B G. Moermond te Noord welle 2e prys aan „Koningin" no. 40046 van M. den Boer tc Ellemeet. Klasse IIle prys aan „Emma" van A. J. Padmos te Renesse; 2e prijs aan „Lady" van denzelfden3e prys aan „Bontje" van M. den Boer voornoemd. Een eervolle vermelding aan „Bontje" van G. M. de Vrieze te Noordwelle, aan „Rika" van N. Beye—Jonker te Renesse en aan „Rika" van G. M. de Yrieze voornoemd. Klasse III: le prijs aan „Meta" van B, G. Moermond 2e prijs aan „„Sinda" van M. den Boereervolle vermelding aan „Klaartje" van A. J. Padmos, aan „Irma" van J. L. Hoogenboom te Renesse en aan „Rika" van B. G. Moermond. Klasse IVle prijs aan een vaars van A J. Padmos2e prijs aan een vaars van denzelfden. Klasse Vle prys aan een jaarling vaars van A. J. Padmos, 2e prijs aan een jaarling vaars van Jac. Beije te Renesse. De keuringscommissie bleek over den stier „Hendrik" zeer tevreden, waar door hij dan ook ruim een len prijs toe gekend kon worden, evenals aan den vereenigingsstier van Burgh, die hier ook ter beoordeeling werd aangeboden. De le fokveedag georganiseerd door de jonge Stieren- en Contrólevereeniging kan als zeer goed geslaagd beschouwd worden. Wy wenschen haar gaarne geluk met haar behaald succes. Dat zij in een gestadjgen groei en bloei moge toenemen 1 KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Linschoten C. J. Leen- mans te Waarder. Te Polsbroek, A. M. den Oudsten te Dinteloord. Te Garderen, W. Deur te Zegveld. Te Ommeren, Th. A. Hoen, cand. te Gro ningen. Aangenomen: Naar Putten (G.), H. H. van Ameide te Ridderkerk. Naar Almkerk, J. F. Roth te Sloten (Fr.) Bedankt: Voor Ryssen en voor Kam pen, B. N. B. Bouthoorn te Wapenveld. Voor Staphorst, H. J. van Schuppen te Groot-Ammers. Voor IJsselstein, B. van der Wal te Barneveld. Voor Leerdam, J. Bus te Ouddorp. STAVENISSE. By de Zaterdag alhier gehouden verkiezing van 2 Notabelen in de vacatures, ontstaan door de be noeming van de heeren M. P. Tazelaar en A. van Luijk als kerkvoogd, werden 73 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen de heerenM. Plansoen, W. M. Smits Hzn., P. van Iwaarden en Joh. Stoutjesdijk resp. 43, 45, 30 en 10 stemmen, zoodat de eerste twee als notabelen gekozen zijn. Geref. Kerken. Beroepen: Te Rozenburg, J. Ooster- veen te Wilnis. Te Gees (Dr.), S. Neerken, cand te Amsterdam. Te Boskoop, J. W. Esselink te Schoonhoven. Bedankt: Voor Berkel, J. Visscher te Hylaard. Voor Woudsend en Oudega (W.), H. Fokkens te Boornbergum. Voor Schoondyke, M. A van Pernis te Schoonrewoerd. Voor Smilde, F. W. H. Bramer te Hoogeveen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Sliedrecht, P. de Groot te Rotterdam. Te Rozenburg, L. H. Beekamp te Amersfoort. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een oude vraag. Het is een oude kwestie, wie nuttiger is voor de maat schappij de spaarder, die zijn geld „vast houdt", of de verkwister, die het „rollen laat". Men is geneigd den laatste de eer te geven, dat hij, hoewel verkeerd han delende voor zich zeiven, voor de ge meenschap zeer nuttig is met zijn ver kwisting, want hy maakt zijn geld levend, terwijl de spaarder het dood maakt. Verkeerde opvatting toch, heeft oud minister Van Gijn in een verkiezingsrede te Rotterdam gezegd. Het geld van den spaarder, dat deze naar de bank brengt, wordt zoo goed gebruikt als dat van den verkwister; het wordt uitgeleend aan fabrieken, werven enz. De spaarder iB juist de man geweest, die de eerste grondlegger was van onze maatschappij. Zwart de modekleur. Dwaasheid ten top nu het tegen den zomer gaat. Want geen kleur, die meer zonnewarmte op zuigt dan juist het zwart. Een warme kleur dus in den winter, maar op heete zomerdagen gewoon een kwelling, 't Is niet maar bij wijze van gril, dat men in de tropen witte kleeren draagt en dat we hier bij voorkeur een witten stroohoed nemen. Het is in cijfers uit te drukken, wat lichte kleuren minder aan warmte op zuigen dan donkere. Gesteld, dat een witte stof 100 opneemt wanneer de zon er op schijnt, dan neemt lichtgeel 102, donkergeel 140, lichtgroen 142, rood 168, lichtblauw 198, zwart 208 op. Dit geldt voor alle grondstoffen. In den zomer hebben we dus bij voorkeur lichtgekleurde stoffen te dragen, los geweven en ruim gemaakt. Maar als de mode het nu eenmaal anders voor schrijft En het aantal „vrije" vrouwen niet zoo groot Is als ze zelve wel meenen Een welgekozen oogenblik. Eenige dagen geleden ontviüg een Haagsch ingezetene van de administratie der Gemeente- waterleiding aldaar, het bevel, om zijn watermeter vorstvry te maken. By deze tropische warmte kwam natuurlijk bij den betrokkene de gedachte opdat daarmede niet zoo'n haast behoefde ge maakt te.worden. Maar jawel by een warmte van 28 graden in de schaduw, verscheen de tweede aanmaning om den watermeter voor bevriezen te behoeden en dit zaakje binnen twee dagen in orde te brengen. In gijzeling. Een zeer zeldzaam geval van schuldinvordering is. dezer dagen weer eens in toepassing gekomen. De heer A. W. te Terborg die voor een bloedverwant borg was gebleven, doch niet tot directe betaling in staat was, is te dezer zake in gijzeling gezet. De heer W. is in het huis van bewaring te Arn hem ingesloten. Onweer. Te Bellingwolde (Gr.) is de elfjarige Harm Groen door den bliksem gedood. To Winschoterzijl, onder de gemeente Beerta, is ebn watermolen door den blik sem getroffen en afgebrand. De molen was verzekerd. Donderdag is de bliksem geslagen in de woning van J. K. te Stuifzand, bij Hoogeveen. De woning brandde af. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Alles was laag verzekerd. By 'f zwemmen verdronken. De 19- jarige schoenmaker J. O., uit Scheve- e in gen, is by het zwemmen in den Bergschenplas verdronken. Te Nieuwdorp, gemeente 's-Heer- Arendskerke, is een jongen van 17 jaar by het zwemmen verdronken. 4 Bij het zwemmen in de Waal te Ijzen doorn is verdronken de 20-jarige A, P., kostwinner van een weduwe, die nu drie zoons door verdrinken verloren heeft. Een veehoudersknecht te Waarder (Z.-H.) is by het zwemmen verdronken. Te Schiedam is de 14-jarige K. by het baden in het Spulkanaal ver dronken. Bij Venlo is een 20-jarige man by het zwemmen in de Maas verdronken. Te Gennep verdronk eveneens een man by het baden. Te Makkum (Fr.) verdronk een 21-jarige man. Te Ter Apelkanaal is de 14-jarlge H. G. by het zwemmen verdronken. Donderdag is by den Hamel de 15-jarige B. uit Venlo, verdronken. Donderdag is te Velden by het baden in de Maas H. Th. verdronken. Door de warmte. Te Yde (gem. Vries) is Woensdagmiddag een jongen in de weide, en te Haren (Gron.) een bejaard persoon in het land door de warmte bezweken. Overreden. Op den Haagweg, ter hoogte van Tasveld, by Delft, is een 13-jarig dochtertje van de wed. Van Meer, uit Vlaardingen, met haar flets onder de stoomtram geraakt, tengevolge waarvan haar beide beenen werden afgereden. Per tram is zy naar Den Haag vervoerd; enkele uren daarna is het meisje in het gemeenteziekenhuis aldaar overleden. Mowdaanslag. Het Tielsche gerecht ia naar Resteren geweest tot onderzoek van een vermoedelyk door zekeren H. te Opheusden gepleegden moord door worging van zyn zoontjeruim een maand oud. Overvaren. In de Sehie, ter hoogte van den Tempel, is een motorbootje over varen door .een boot van de reedery „De Schie". Vier van de opvarenden werden gered, een meisje van 16 jaar is verdronken. Haar fljk werd kort daarna opgevischt. Kerkroof. In éénzelfden nacht hebben dieven ingebroken in het Ned. Herv. en het Gereformeerde kerkgebouw te Waarder. De dieven waren niet by machte om de sterke brandkast in de Ned. Herv. kerk te forceeren, doch in de Geref. kerk werd een bedrag van pl. m. f 70 aan collectegelden ontvreemd. De ledige buidel werd op het weiland gevonden. De dieven schynen hét in deze streek erg op de kerken gemunt te hebben. Van de daders geen spoor. De politie zet 't onderzoek yverig voort. VAN HEINDE EN VER. Te Sofia is weer een politieke moord gepleegd, nu op een directeur van een oppositioneel blad. Li Zuid-Oost-Rusland dreigen de sprinkhanen de te velde staande ge wassen te vernietigen. Naar gemeld wordt zou met 1 Augustus de beroemde jaarmarkt te Nisjni Novgorod, weer geopend worden. Men verwacht dat Woensdag a.a. de Engelsche majoor Armstrong, welke zyn vrouw had vergiftigd, zal worden terechtgesteld. In Amerika heeft men op het oogenblik een nieuw soort speelgoed, de draadlooze hond. Volgens de Weensche bladen be draagt het aantal dooden by de ont ploffing van de kruitfabriek te Blumau 19, dat der gewonden meer dan 300, w.o. een aantal brandweermannen, die door de ontploffing werden verrast, toen zy den brand aan het blusschen waren. De schade bedraagt eenige milliarden kronen. Terwyl in het begin der vorige week in het Zuiden van Engeland heel warm was, had men in Schotland byna wintersoh weer. De thermometer stond daar om het vriespunt. Het jacht van den gouverneur der Philippynen is terecht. Alle opvaren den zyn gered. Zooals men zich herin nert was 't vaartuig, door een plotseling opgekomen typhoon, weggeslagen. Tussehen faoisten en arbeiders heeft te Rome een bloedige botsing plaats gehad. Te Lerohenfeld is een munitie depót in de lucht gevlogen. Geen huis bleef onbeschadigd. 2 personen werden gedood en 40 gewond. Het overschot van generaal Wran- gel's leger dat in Bulgarye verblyf hield is daar door militaire autoriteiten ont wapend. De officieren zyn het land uit gewezen. De kosten van het levensonder houd in de Ver. Staten zyn, by een jaar geleden vergeleken, gedaald met 25 pot. President Harding heeft de wet bekrachtigd waarby het wordt mogeiyk gemaakt, dat buitenlanders die zieh schuldig maken aan dranksmokkelary of den handel in verdoovende middelen, uit de Ver. Staten worden verwijderd. In midden Italië is Zaterdag in de omgeving van Terni een aardbeving waargenomen. Door het Fransohe militaire ge rechtshof te Damascus, is de vroegere Amerikaansohe gezant in China, C. R. Crane, tot 20 jaar gevangenisstraf ver* oordeeld wegens het verwekken van oproer in Syrië. x Donderdag is te Nimes (Z.-Fr.) een bekend toreader by een stierenge-* vecht gedood. Het draadlooze station te Naueu wordt uitgebreid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5