Zierikzeesche LAPPENDAG 18. H. IDELER, Manufacturen. F,a BELDEROK VAN 800, abonnement: Vrijdag 26 Mei 1922. zierikzeesche courant, gf, advertentiën: Dinsdag 30 Mei MOUSSELINE'S. etc. etc. Brouwershaven. Complete Meubileeringen, Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—: Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. VITKAGE'S. alle soorten Lappen OP Woensdag 31 Mei Paardenmarkt, worden de óverige- Lappen tegen Lappen- dagprys opgeruimd. KARPETTEN. De heer J. P. v. d. Velde, agent voor ons blad in bovenstaande gemeente, be last zich met het plaatsen van adver- tentiën en het aannemen van abonne menten. DE DIRECTEUR. B U STELLA NO7 De Turkscho gruwelen in Klain-Azië. De correspondent van de „Manchester Guardian'' te Constantinopel verklaart, dat ten minste drie vierden van de hón derdvijftigduizend Griekschs inwoners van Pontus uit hun dorpen zijn gedepor- - aai van deze Ongelukkigen na een zeer langen zwerftocht op weg naar Bitlis slechts tienduizend overlevenden te Diarbekir aankwamen, waar zij geheel weerloos aan de wreedheden en de wil lekeur der Koerden waren overgeleverd. De ouden van dagen, invaliden en zie ken liet men stervende achter en men kan aan de honderden onbegraven lijken zien, langs welken weg de gedeporteer den zijn getrokken. Tal van ooggetui gen, aldus de correspondent, hebben deze lijkenmassa's langs de wegen bij Siva> en Kharput gezien. De strijd om het bestaan van een Habsburger. Leopold WcjHing, de vroegere Ocs- tenrijksche aartshertog is thans, naar het „Berliner Tageblatt" meldt, als kassier werkzaam bij 'n Weensche bank. Deze betrekking heeft de gewezen aartshrtog te danken aan een vroegeren kapelmees ter van een militair muziekcorps, die een groot vereerder van hem is. Door de bankdirectie is aan Wölfling 'een plaats gegeven aan het geldwisselloket der bank aan het Ooster-station.' Boven dien tracht Wöllling nog met vertaal werk in zijn onderhoud te voorzien en doet dit met veel energie, ofschoon hij reeds 55 japr oud is. Van alles heeft de gewezen aartshertog reeds aangepakt om zich een bestaan in de veranderde maatschappij te veroveren. Hij heeft dit reeds getracht als tooneelspeler, als ad vertentie-colporteur, als agent van een verzekerings-maatschappij en als taal leeraar. Toch brachtén al deze baantjes hem niet voldoende op om den honger buiten de deur te houden en hiem toe te staan zich wat vrijer te bewegen dan in het kleine kamertje, dat hij bij een koetsiersfamilie had gehuurd, moge lijk was. Ofschoon hij de Fransche, Engelsche en Italiaansche taal volkomen meester is, kon hij met het geven van privaat les ternauwernood 6000 kronen per week verdienen, welk bedrag in Weenen op het oogenblik alleen nog maar -net vol doende is, om iemand voor den honger dood te bewaren. Aan zijn tegenwoor dige betrekking is een salaris van 90.000 kronen verbonden, zoodat Leopold' Wölf ling voorloopig uit de ergste zorgen is verlost. De hongersnood in Rusland. Dr. Nansen heeft het noodig geacht, te protesteeren tegen de verklaringen afgelegd door de sovjet-delegatie te Lon den, dat de hongersnood eenigszins zou overwonnen zijn. Nansen verklaart, dat de bewering, dat de ergste periode voor bij is, niet juist is. Hij is niet in staat het optimisme van de sovjet-delegatie te deelen. Het is waar, dat men in dat gedeelte van het Wolgagebied, waar de Ameri kanen werkzaam zijn, doch ook alleen in dat gedeelte, de hongersnood min of meer meester is. Doch tengevolge van transport en andere moeilijkheden waren de Amerikanen tot nu toe niet in staat hun program geheel af te werken. Zij voeden «venwel vijf millioen personen. De eigen organisatie van Nansen voedt een millioen menschen. In het Oostelijk gedeelte van het Wol- ga-gebied, aan gene zijde van het Oeral- gebergte, voegt Nansen er aan toe, is de toestand ellendig, daar nog weinig of niets in deze streek is gedaan. Overigens heeft de hongersnood zich uitgebreid tot Oekraine en de Krim, waar de toestand verschrikkelijk is en de ;ufc 8éh"ti als vliegen sterven. In de-.e streken begint het steunwerk pas. Nan sen vreest, dat dit jaar onvoldoende gezaaid is en dat het volgend jaar op nieuw een hongersnood zal uitbreken. B i N N E NLA N dT~ Herhalingsoefeningen. De Minister van Oorlog brengt ter alge- meene kennis, dat bij Kon. besluit van 15 April is bepaald, dat in 1922 voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst blij ven of komen de gewone dienstplichtigen van de lichting 1919, die hun eerste-oefe- ning hebben volbracht. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Door tusschenkomst van den correspondent der Arbeidsbemidde ling alhier, dhr. A. Viergever, zullen vól gende week weer eenige menschen uit Schouwen-Duiveland naar Noor-Frankrijk vertrekken om aldaar in den landbouw1 werkzaam te worden gesteld. Naar wij vernemen wordt, met het oog op de invoering der Tabakswet, de sigarenfabriek der firma Hogerheijde Co. alhier, met ingang van Zaterdag 3 Juni a.s. stop gezet. De heer J. C. van Burg, gemeente ontvanger en ambtenaar ter secretarie te Borsselen, is benoemd tot secretaris, ge meente-ontvanger en ontvanger bij het burgerlijk armbestuur te Waarde Behoudens de eindbeschikking van Z.E. den Minister van Arbeid, is 't leggen en leveren van een zinker door de rivier „de Eendracht", ten behoeve der Thool- sche waterleiding, gegund aan de firma Van der Valk, voor de som van f 53500. ST.-MAARTENSDIJK. In de vergade ring van ingelanden van het Waterschap en der verschillende polders te St.-Maar- tensdijk, gehouden den 17en Mei 1922, werden vastgesteld de rekeningen over 1921/1922, als: Waterschap: Ontvang f 24295,05, uitgaaf f- 18744,57, goed slot f 5550,48; Vier pol ders O adel and c.s.: ontvang f 105573,99, uitgaaf f 92416,355, goed slot f 13157,636 Oudeland: Ontv. f 2237,22, uitg. f 401,97, goed slot f 1835,25; Noord: Ontv. 4995,43, uitgaaf f 3445,91°, goed slot f 1549,51° Rauensoord: Ontvang f 24,045, uitg. nihil, goed slot f 24,04°Groote en Kleine Lan- dekens en Pluimpot: Ontvang f 34,94°, uitgaaf nihil, goed slot f 34,94°; Slabbe- coorne: Ontvang f 900; uitgaaf f 203,12, goed slot f 696,88; Molen: Ontvang f 2350, uitgaaf f 2004,92, goed slot f 345,08. Voorts werden vastgesteld de begrootin gen voor 1922/23 in ontvang .en in uitgaaf voor: het Waterschap op f 23310,03; 4 polders Oudeland c.s. f 64926,53°; Oude land f 2253,37; Noord f 4500; Ravensoord f 24,04°; Gr. en KL Landekens en Pluim pot f 34,94°; Slabbecoorne 1' 1865; Molen f 2805. De heeren J. L. Hage en J. L. Mol, die met 1 Augustus a.s. periodiek aftreden als gezworene, werden bij de stemming op de aanbevelingsstaat geplaatst, als vacature Hage: J. L. Hage, le candidaat, J. J. Nelisse, 2e candidaat, L. Groenewege Cz., 3e candidaat. Vacature Mol: J. L. Mol, le candidaat, J. L. Geluk, 2e candi daat; M. Geluk, 3e candidaat. Besloten werd de kade langs de water leiding aan den Singel te verkoopen aan den heer I. de. Wilde Gz., voor f 600 per 0.39.24 H.A., onder voorwaarde om voort durend het recht te hebben de bagger specie daarover te storten. De bediening van tijwachter door het nieuwe gemaal vervallen zijnde, werd met algemeene stemmen beslotn die betrek king op te heffen. Vastgesteld werd een nieuwe instructie voor den machinist en besloten diens jaar wedde te bepalen op f 1500, benevens het genot van vrije woning, vuur en licht. Door den ontv.-griffier werd in over weging gegeven zijne jaarwedde te her zien, en deze in overeenstemming te bren gen met die van collega's te Stavenisse en Oud-Vossemeer. Het bestuursvoorstel om de wedde te verhoogen met f 100, werd met het oog op bezuiniging met meer derheid van stemmen verworpen. LANDBOUW EN VEETEELT. Wij maken de bewoners van Schou wen-Duiveland, vooral ook die, welke telefonisch zijn aangesloten, er nogmaals op attent een bewijs van instemming te benden (naamkaartje is voldoende) aan den secretaris der Z. L. M., afdeeling Schouwen Dui-veiand, te Eikerzee, om genoemde organisatie te steunen bij haar actie tot het verkrijgen van een streeknep voor ons eiland. Zendt tot uiterlijk 10 juni a.s. uw adhaesie- betuigingen in. ONDERWIJS. Bij het te 's-Hertogenbosch gehou den examen voor rekening-courant-boek houder, slaagde O. a. de heer B. P. Da- vidse te Zierikzéé. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Waddinxveen H. J. van Sclrappen te Groot-Ammers. Bedankt: Voor Middelharnis B. N. B. Bouthoorn te Wapenveld. Voor Oos- terwolde (G.) W. J. van Lokhorst te Bennekom. Geref. Kerken. Beroepen: Te Haastrecht F. A. den Boeft, cand. te Gorinchem. Te Arum J. van Loo te Mijdrecht. Te Krabben- dyke P. H. de Jonge te Heerde. Te Balk en Wyckel W. A. WiersiDga, cand. te Kampen. Te Ooltgensplaat C. M. Huizin ga te Hoogersmilde. Te Em- liohheim (graafschap Bentheim) en te Schoonoord S. Neerken, cand. te Am sterdam. Te Charlois (2e pred. pl.) T. L Kroes te Workum. Aangenomen: Naar Nieuwe Pekela, Jac. Erin ga te Engwiorum. Bedankt: Voor Anjum G. Krayswyk te Cudega (Small.). PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Mei. a Zlerlkzee. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. Wielen ga. Cbr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen (oude tijd). Evangelisatie Jeruël. 10.30, Gewone dienst èn 7 ure, de heer Storm. Kerkwerve. 3 ure, ds. de Leur. Serooskerkc. 3 ure, ds. Japeken. Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Renesse. 3 ure, ds. Leendertz. Noordwelle 10.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 10.30 ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leesdienst. Oud-Goref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Eikerzee. 10.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 10.80 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10 en 3 ure, ds. Staal van Colijnsplaat. Zonnemaire. 10.30 ure, ds. do Leur (Doops- bediening). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Noordgonwe. 10.30 ure, ds. v. Griethuysen. Drelschor. 3 ure, ds. v. Griethuysen. Ouwerkerk. 3 ure, ds. Steenbeek. Nieuwerkerk. 10.80, geen dienst en 3 ure, dr. Weed». Geref. Kerk. 10.30, 8 en 6 ure, cand. v. d. Vegto. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. Oostorland. 10.80, dr. Weeda en 8 uro, geen dienst. Geref. Kerk. 10.80 en 3 ure, Leeskerk6.30 ure, ds. Goedhujjs. Geref. Gem. 10.30, 8 en 6.30 ure, Leeskerk. Slrjansland. 3 ure, ds. Waardenburg. Bruintsse. 9.80, ds. Waardenburg en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10, ds. Goedhuijs (Ber. nieuwe leden) en 5 ure, idem. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud- Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk SL-FiHpsland. i0.30ure, ds.Los. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 uro, Leeskerk. Tholen. 10, ds. Datema en 2.30 ure, ds. Keiler. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Bolwjjn. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-AIaartensdljk. 10.30 en 7 ure, ds. Keller. Oud-Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Oud-Yoasemeer. 10.80, ds. Van Griet huizen en 3 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Poortvliet. 10.30, ds. Verschoor en 3 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Scherpealsse. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Verschoor. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 30 ure, Leeskerk. Stavenisae. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Los (Doopsbed.) Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Annaiand. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Van Griethuyzen. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. SPORT. MIDDELBURG, 25 Mei. Z. Z. V. I- Waleheren I 1—5; Z. Z. V. II—Walcheren II 1 5. jj ste muziekuitvoering in dit seizoen plaats, welke de heer Klimmerboom nu reeds ge durende enkele jaren achtereen organi seert en menig liefhebber van hoogstaan de muziek naar deze plaats lokt, om te luisteren naar de vocale en instrumentale genoegens, die daar worden geschonken. De roem was de twee medewerkende dames-zangeressen reeds vooruit gesneld in de gunstige recensies, die wij in ons blad een plaatsje gaven. Zij hebben de verwachtingen niet beschaamd en den aan- dachtigen toehoorder oogenblikken ge schonken van rein kunstgenot bij 't ver tolken van de op 't programma voorko mende muziekstukken, waarbij voor onze Hollandsche dichters en componisten, naar ions bescheiden oordeel, nog een te geringe plaats was ingeruimd! Zonder ook maar iéts af te dingen op de grootheid der Duitsche meesters, of ons te laten leiden door een te ver gedre ven gevoel van nationalisme, zullen we ieder programma met steeds grooter vreugde inkijken, wanneer blijkt, dat Nederl. verzen den hoofdschotel vormen. Hoe flink en krachtig klonk het „Wil- helmina van Nassauwe" door de stille ruimtenhoe zacht en roerend het„Heer, mijn hert is boos en schuldig", van C. v. Rennes, en hoe zoet vloeiend het duet: „Heer Jezus heeft een hofken" van den Vlaming van Duijse. In stille bewondering hebben wij met groote aandacht weer mogen luisteren naar de klanken, die den heer Klimmer boom aan het schoone instrument weet te ontlokken; nu eens lieflijk en fluiste rend, dan weer schallend als een boet bazuin! NoL 7 van 't programma, „Marehe funè- bre" van Guilmont, vormde o. i. 't glans punt van het Instrumentale gedeelte. Over het vocale gedeelte niets dan lof. De keuze van deze twee dames bleek een zeer goede te zijn geweest, die aantrekkelijkheid tot 't bijwonen van deze zomerconcerten niet weinig hebben ver hoogd. VAN HEINDE EN VER. De gouverneur der Philippijnen wordt vermist. Zijn jacht is door een plotseling opgekomen typhoon -weggeslagen. In Oost-Friesland heerscht mond- en klauwzeer. Bij een ontploffing in de dynamiet- fabriek te Schlebusch, nabij Keulen, zijn 5 arbeiders gedood. Aan de Duitsch-Nederlandsche grens heeft een brand 2000 morgen opgaand pijnbosch vernield. Veel wild is. omgeko men. Tijdens een manoeuvre der Duitsche vloot heeft een aanvaring plaats gehad van een slagschip en een torpedoboot. 110 leden der, bemanning van laatstgenoemd vaartuig werden gedood. Te Cairo is een hooggeplaatst Britsch politie-ambtenaar op straat doodgeschoten. In verband met Tjitsjerins verzeke ring, dat er voortaan in Rusland volkomen vrijheid van godsdienst zal heerschen, heeft de Raad der Russische Kerk een verklaring gepubliceerd, waarin hij wijst op de terechtstelling van 28 bisschoppen en 1215 priesters. Trotzky zal in Juni a.s. een vloot revue te Kroonstad houden. In verband hiermede worden vloot-manoeuvres ge houden. Het Sinn Fein-congres te Dublin heeft 22 dezer de overeenkomst tusschen De Valera en Collins geratificeerd en is tot October verdaagd. VEBSCHXLLJÖfDE BERICHTEN. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN In de haast gewijde stilte van het ge bouw der Nieuwe Kerk, ver van 't straat gewoel, had met Hemelvaartsdag de eer Dierenmishandeling. Zaterdag kwamen te Roozendaal per spoor enkele zendingen varkens aan, bestemd voor een paar vee handelaren daar ter plaatse, meldt de Msb. De varkens echter konden nog niet worden afgeladen en moesten maar liefst tot Maandagmorgen in de oververhitte tempe ratuur der wagons verblijven. De dieren bleven daarbij al dien tijd verstoken van drinken en liepen eikander onder den voet om een enkel oogenblik voor de deurkier een versch luchtje te kunnen scheppen. Ten slotte hebben verscheidene dezer varkens het moeten opgeven; niet minder dan zoo wat een dozijn bleek Zon dag alreeds door uitputting gestorven, ter wijl voorts na dien tot Maandagmorgen het aantal slachtoffers nog tot ongeveer het dubbele was toegenomen. Intusschen drongen de geruchten hierover door tot de maréchaussées, die dit zaakje nu in onderzoek hebben genomen. De fruituooruitzichten. Naar uit de Betuwe, Maas en Waal vernomen wordt, kan dit jaar een gunstig fruitjaar worden verwacht. De bloei is zeer rijk geweest en de nachtvorsten hebben weinig of geen schade aangebracht. In de Betuwe verwacht men bovendien een groote oogst van roode bessen. De kruisbessen beloven minder. Boschbranden. Door de droogte en de felle hitte ontstaan allerwege bosch- en heidebranden. Zoo woedde nabij Boxtel in den Hen- feisheuvel een hevige bosch- en heidebrand, die aanzienlijke, schade aanrichtte. Te Haaren werden vele mooie denpen- bosschen -een prooi der vlammen. Te Hoogeloon zijn meer jan 50 H.A. Haringplaats Middelburg. Onze leveringen geschieden franco en onder volledige garantie. Wat de olie ia voor de machine En een zonnestraal is voor de plant, Wat een duikboot is voor de marine En een nieuwsbericht voor de courant, Is, o menschen, beseft dat toch fwel Een Freco's tablet voor uw zenuwgestel. By Drog. en Apoth. per koker 60 ct. Verkrijgbaar Drogisteryen v. d. VALK en GUDDE, Zierikzee, L. G. v. ZALT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. L~—- - BM bosch en heide vernield. Tusschen Diessen en Westelbeers staan 250 H.A. veeljarige bosschen in brand. Te Mierlo is een dennenbosch geheel verbrand. Op de Duitsch-Hollandsche grens bij Swalmen woedden hevige boschbranden. De brandweer van Swalmen, fabrieksper- soneel, Fransche- en Belgische bezettings troepen namen aan het blusschingswerk deel. Een dronken man in de kerk. Tijdens de avondgodsdienstoefening in de Bloem- graohtkerk te Amsterdam op Zondag 1.1., werd door eenige aanwezigen opgemerkt, dat door een man, die zich ook in het kerkgebouw bevond, eenigszins luid werd nagezegd, wat door den predikant 't was ds. D Sikkel werd ge sproken. Een politieagent in burger, die de godsdienstoefening bijwoonde, maan de den man tot stTite aaD en toen ;dat niet hielp en hij bemerkte dat de orde verstoorder blijkbaar onder den invloed van sterken crank 'verkeerde, verwijder de hij hem met behulp van den koster uit bet kerkgebouw. Op straat begon de man zich te verzetten! waarna de politieagent hem naar het bureau bracht. Verkiezingsvaria. Dinsdag toen de can- didatenlijsten voor de Kamerverkiezingen ingeleverd moesten worden, kwamen in Den Haag 3 personen in het voor de in levering bestemde lokaal, meldt de N.R.C. Een van hen, een deurwaarder, had drie lijsten bij zich, waarvoor hij opdracht had gekregen ze in te leveren. De opdracht was gegeven door den Ne- derlandschen Bond van Belastingbetalers, welke bond wilde uitkomen met de vol gende lijsten: een van de Radicale Partij, wier aanhangers den verkoop van de West voorstaan, een Patriciërslijst en een lijst van den Bond van verhuurders efi huis eigenaren. Op de eerste van deze lijsten kwamen 9 handteekeningen voor, zoodat deze lijst ingeleverd werd. Wel kwam niet het wettelijk vereischte aantal hand teekeningen van 25 op de lijst voor, maar de ontbrekende kunnen binnen 5 dagen nog op de secretarie bijgeplaatst worden. Op de beide andere lijsten kwamen echter wel candidaten, maar geen handteekenin gen voor. Deze konden dus niet worden ingeleverd, en op de vraag van den be trokken ambtenaar, of dan niet kon" w;ov- den gezorgd, dat in den loop van den dag nog handteekeningen op de lijst werden geplaatst, werd geantwoord: neen, dank u wel. Ik heb wel wat anders te doen. Daar moeten ze in Amsterdam dan zelf maar voor zorgen. Mijn opdracht luidt alleen, om deze lijsten voor 12 uur in te leveren en daar kom ik voor. Maar. dit weet ikJ wel: ik heb mij nu een keer met de politiek bemoeid, maar dat doe ik nooit meer. En daarmede verliet het drietal weder het lokaal. TELEGRAMMEN. WEENEN. (V.-D.) In Blumen auf Stein- feld brak gisteren brand uit in een fabriek waar dynamiet vervaardigd werd. Twee ontploffingen volgden in de fabrieken, waar 2000 arbeiders werkzaam zijn. De fabrieken werden volkomen verwoest. Reeds zijn 19 doöden en 250 gewonden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. In den omtrek is de schade zeer groot. ZEETIJDINGISN. ZIERIKZEE, 25 Mei. Uitgeklaard: Zeil schepen: „Vicunia", Eng. vlag, kapt. W. Roberts, met mineraalwater, van Remagen naar Londen; „G. L. Munro", Eng. vlag, kapt. S. D. English, met oesterschelpen van Ierseke naar Yarmouth. Burgerlijke Stand Tan Zierikzee. Geboreni 19 Mei. Kaatje Cornelia Martina, d. van C. M. Timmerman en J. Potappel. 20 Marina Jacoba, d. van S. Berrevoets en K. van Klooster. Gehuwd! 26 Mei. A. A. de Bilde, jm„ 28 j. en J.a Blankert, jd., 20 j. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instltnut te Do Bildt, neer waarnemingen verricht in den morgen van 26 Mei: Verwacht tot den avond van 27 Mei: zwakke tot matige wind uit westelijke

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1