ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Maandag 22 Mei 1922, zierikzeesche courant 78ste jaargang. - no. 10778. den dag van uit. WEEKMARKT. Verlaging Gasprijzen. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie Een en ander uit hef voor Zierikzee belangrijke jaar 1572. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. contract belangrijke korting. -«-mi— Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ulfr.-Redi BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzie maken bekend, dat wegens het invallen van den HEMELVAARTSDAG in deze week, de gewone marktdag in deze Gemeente zal worden gebonden op WOENS- DAG 24 Mel a s. Zierikzie, den 22 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. F. NAEREBOUT, L'-Secretari». BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de gasprijzen door hen zijn verlaagd, en dat deze na de eerstvolgende meteropneming bedragen zullen als volgt Gas over den gewonen metertwaalf cents per M3. Gas over den muntgasmeterdertien cents pér M3. Zierikzee, 22 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. F. NAEREBOUT, l.°-Secretaris. Dief en diefjesmaat. Voor de rechtbank te Berlijn werd dezer dagen een moordzaak behandeld, waarin zes personen wegens roofmoord op een caféhouder terecht stonden. Bij 't einde der zitting drongen drie bekenden der beklaagden, blijkbaar na een goed voor bereid plan, tot de beklaagdenbank door. Een van hen wist den beklaagde onge merkt een hoed in handen te geven, waar na deze in een onbewaakt oogenblik, ter wijl men dacht, dat hij een der toehoor ders was, de zaal verliet. De vlucht werd echter onmiddellijk ontdekt en er ont stond een wilde klopjacht. De vluchteling werd evenwel, na een korte achtervolging, gearresteerd. In de rechtzaal teruggekeerd verklaarde hij op een vraag van den voor zitter, waarom hij was gevlucht, dat hij „even een middagmaal had willen gebrui ken". Anicrikaansch lynch-schaBda.nl. Uit Davisboro in den staat Georgië i* leen neger van 15 jaar, gearresteerd wegens moord, gepleegd op een vrou welijke postbode, door een menigte op gruwelijke wijze gelyncht. Eerst werd hij gedurende **pn karnrtio^ !«-■♦» vuurtje gemarteld. Daarna werd hij on dervraagd naar zijn medeplichtige, een anderen jongen neger. De menigte bond daarop den neger met kettingen vast aan een pijnboom, stak het vuur weer aan ®n doorzeefde toen het lichaam met kogels. Daarna begaf men zich op weg op zeek naar den medeplichtige. De sterke arm. Na een vervolging gedurende anderhalf jaar is dezer dagen een moordenaar ge vat, die indertijd dadelijk na de daad uit Berlijn verdwenen is. Op 26 Sept. '20 werd de actrice Erna Klemm in haar woning gedood en be roofd. De verdenking viel onmiddellijk op haar vriend, die bij de politie bekend stond als zakkenroller en inbreker, maar bij de actrice doorging voor een rijken Schieber. Het spoor leidde naar het buitenland «n kon door Argentinië en de Vereemgde Staten naar Parijs gevolgd worden. In de Fransche hoofdstad werd Pomozny zoo heette de man betrapt als zakken roller. Hij bevond zich echter reeds weer op vrije voeten, toen de justitie vernam, dat het hier een langgezochten moorde naar gold. Eindelijk wist de Duitsche re chercheur, die deze moordzaak van den beginne in handen heeft gehad, 't verloren spoor weer in Brussel op te nemen, met het gevolg, dat Pomozny thans achter slot en grendel zit. De moorden te Belfast. Tb Belt ast hebben zich Donderdag weer vreeselijke tooneeien afgespeeld, 's Morgens werden, naar de „Times'' mee deelt, twee arbeiders op weg naar hun werk vermoord. Beiden waren Katholiek, 's Namiddags sprongen twee mannen op een tramwagen in Yorkstreet, begaven zich naar de imperiale en schoten daav een passagier dood. De twee slachtoffers van 's morgens waren eveneens per tram op weg naar hun karwei. De moordenaars zaten ach ter hen. De laatsten vuurden opeens ver scheidene schoten af, en onmiddellijk daarna zag de conducteur de beide da ders, waarvan één een nog rookende revolver in de hand hield, de treden afspringen. Voordat de wagen kon stop pen waren de moordenaars in de me nigte verdwenen. Van de beide getrof fenen was de een reeds dood, de an der zieltogend. 's Avonds werden eenige Protestant- sche burgers slachtoffers van moordaan slagen. De brand tc Rome. De „Times" verneemt uit Rome om trent den brand in het H. Geest-zieken huis. dat men nog niet wfeet, hoe de brand is ontstaan. Het vuur werd het eerst gezien door een voorbijganger, die zag, dat vlammen en fook uit de ven sters van het ziekenhuis sloegen. De brand had zich reeds over een grjoot gedeelte van het gebouw uitgebreid en een der zalen, waar bejaarde invaliden werden gepleegd, was geheel door vlam men omringd. Toen de reddingsbrigades aankwamen, was het reeds te laat om de oudjes, die niet in staat walen om hun bed te verlaten, te redden. Men deed alle mogelijke moeite om hen in veiligheid te brengen en 10 van de 27 werden gered, maar de overige 17,al len ouder dan 68 jaar, vonden een af- sehuwelijkea dood. Ongevee^s de hoofdstad groote ontsteltenis gewekt'. De koning en koningin waren «enige der eersten, die op de plaats des on- heils aankwamen. Zij bezochten het ver woeste gedeelte van het ziekenhuis en spraken de gewonden woorden van troost toe. Ook de Paus heeft door een zijner kapelaans zijn deelneming doen betuigen. Er wordt een streng onderzoek inge steld naar de verantwoordelijkheid van den nachtverpleger. Openbare verkoopingen en ver pachtingen. Verschenen is de memorie van ant woord betreffende het wetsontwerp hou dende regeling, omtrent het dragen van de kosten van openbare verpachtingen jen het uitloven van premiën bij open bare verkoopingen en verpachtingen. Tegenover de leden, die meenen, dat dein dit wetsontwerp opgenomen rege ling - tot een ongewenschte vrijheidsbe perking zal Jeiden, omdat de kosten van een openbare verkooping ten laste van den verpachter komen, merkt de regee ring op, dat niet uit het oog mag (war den verloren, dat de verpachter gewoon lijk de onkosten gemakkelijker zal kun nen dragen dan de pachter, die ze moet voldoen, alvorens hij in staat is, in komsten uit het gepachte goed te trdk- klen. Overigens is ook de regeering van oordeel dat bij de vrijheidsbeperking niet verder mag worden gegaan dan in het wetsontwerp is neergelegd. Zij kan daar om niet voorstellen, de kosten van een openbare verkooping te brengen ten laste van den verkooper. Hcewel de regeering meent dat er wel verschil is tuss.chen strijkgelden en andere premiën, hfeèft zij alsnog ter men gevonden om voor te stellen; om ook het uitloven van strijkgelden te ver bieden. Opheffing rijksscliipporsbourzen. Aan de „Dordr. Ct." wordt gemeld, dat met 1 Juli a.s. alle rijksschippers- beurzen worden opgeheven. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 19 Mei. Aan de orde is het wetsontwerp tot na dere wettelijke voorziening in verband met de ten uitvoerlegging van de wet van 30 December 1920. Forensenbelasting. De heer Bergsma protesteert tegen een overhaaste behandeling en stelt voor het ontwerp van de agenda af te voeren. Dit voorstel wordt verworpen met 29 tegen 3 stemmen. De heer Bergsma bestrijdt het ontwerp, dat schade zal toebrengen aan de foren sen van de groote gemeenten. De heer Slingenberg acht het ontwerp eveneens onbillijk. De heeren Vliegen en de Waal Malefijt zijn het met 't ontwerp eens. Minister de Geer meent, dat het on recht velen forensen aangedaan niet mag worden bestendigd. Het ontwerp wordt aangenogen z. h. s. Daarna behandelt de Kamer de huis houdelijke raming in comité-generaal, waarna de Kamer uiteen gaat. Ulfg.-Mct. II. I. ItOSTEII gave vóór 11 ure. half vijf had in 't' Vrifé alhier de eerste steenlegging plaats van het nieuwe ge bouw der Chr. School, in tegenwoordig heid van vele belangstellenden. De gemeente-bouwmeester, de heer F. Houdkamp, was de eerste spreker, welke ongeveer zeideNu hier een bizondere handeling te verrichten staat, n.l. de eer ste steenlegging van dit schoolgebouw, acht ik het voor mij een groot voorrecht U, mijnheer Timmerman, die daartoe door 't schoolbestuur zijt aangezocht, hiertoe te mogen uitnoodigen. Het doet mij genoegen, dat dit door U zal geschieden, omdat U zich bij de vele voorbereidende werkzaamheden zoo veel moeite hebt getroost en daaraan een werkzaam aandeel hebt genomen. Met dank erken ik gaarne onze aangename samenwerking! Daarop verzocht de architect, den heer Timmerman, de plechtigheid te willen ver richten, waaraan deze gaarne voldeed. Hierna nam de heer Timmerman het woord, welke allereerst zijn dank betuig- 1 de voor de hem opgedragen taak, n.l. de eerste steenlegging. Spr. zeide o. a.: Het leggen van dezen eersten steen, zij het dan slechts als sym bool bedoeld, is een plechtige en veel beteekende handeling, die ons allen met vreugde en dankbaarheid vervult, omdat zij er op wijst, dat we eerlang den moei lijken en zegenrijken arbeid van de op voeding en het onderwijzen onzer kinde ren zullen kunnen voortzetten in dit te verrijzen gebouw, ingericht naar den elseh van onzen tijd. Dat vervult ons hart met blijdschap en bovenal met dank aan onzen God. De bouw van deze school is voor ons, als bestuur, voor de Schoolvereeniging, het hoofd der school en het personeel, zoo ook voor den heer D. Mulder, als oud-schoolhoofd, voor ouders en kinde ken, ja voor allen die hier in Zierikzee belangstellen in het Chr. onderwijs, een dag van groote blijdschap en dankbaar heid aan den Heere. Uitvoerig ging spr. in details na, hoe men eindelijk na tal van moeilijkheden en bezwaren, daarbij enkele malen van plan veranderend, was gekomen tot het bouwen van deze school, waarvan thans de eerste steen gelegd is. Spr. meende deze uitvoerige uiteenzet ting te moeten geven, daar er wel eens aanmerkingen zijn gemaakt, dat het be stuur niet ernstig genoeg werkzaam was om spoedig een nieuwe school te krijgen. Hier past, volgens spr.," ook een woord van dankbare hulde aan den heer burge meester en den gemeenteraad, dat zij, hoe wel door de nieuwe onderwijswet daar toe verplicht, reeds bij de eerste aan vrage voor het benoodigde kapitaal, in de vergadering van 18 Mei 1920 het toen geraamde bedrag van f 186439 z. h. s. aan namen. Spr. wenscht de aanwezigen ge luk met deze gebeurtenis en hoopte, dat God zijn onmisbaren zegen niet zal ont houden. Het hoofd der school, het onder wijzend personeel en het oud-hoofd der school werd door den heer Timmerman in 't bizonder geluk gewenscht; ook de architect, de heer Houdkamp en de dage- lijksche opzichter, werden geluk ge wenscht, evenals de aannemers. Daarna sprak de heer D. Mulder, het oud-schoolhOofd, nog enkele woorden. Het was hem een eere en voorrecht hier aan wezig te mogen zijn en een enkel woord te spreken. Spr. gewaagde van de ver- 'schocl te Krijgen?-- *r-ijlA-mJcvvu^aiuuft- spr., niet te doen als de Israëlieten toen zij uit- de ballingschap werden verlost en de grondslagen van den nieuwen tempel zagen. De ouderen, die den vorigen tem pel hadden gekend, waren weemoedig ge stemd bij 't zien der fundamenten van den nieuwen tempel. Wij, vervolgde spr., die de oude school kennen en 't voor recht hebben de grondslagen van dit nieu we gebouw te mogen aanschouwen, zijii niet weemoedig gestemd. Wij zien hierin de bekroning van den strijd, dien wij altijd gevoerd hebben voor de gelijkstel ling van het Chr. Onderwijs. Spr. eindig de met de school in de belangstelling van velen aan te bevelen. Ds. Wielinga was bij deze plechtigheid de laatste spreker. Hij dankte allen, die in meerdere of mindere mate aan de tot stand koming van dit nieuwe gebouw had den bijgedragen. Hiermede was de plechtigheid afgeloo pen. In de Zaterdag 20 dezer gehouden vergadering van aandeelhouders der Schel- debank werd de balans en winst- en ver liesrekening goedgekeurd en 't dividend vastgesteld op 7 pCt. Het reservefonds bedraagt thans 50 pCt. van 't maatschap-^ pelijk kapitaal. De heer A. C. de Oude werd als commissaris herkozen. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot zetter van 's rijks directe belastingen in de gemeente .Brui- nisse, de heer M. Capelle, ter vervan ging van den heer M. Jumelet Iz., die overleden is. Door den minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw .toegekend aan de gemeenten: St.-Annaland, f 1600 voor twee Woningen van J. M. Soeters; Oud-Vossemeer, f 900 voor een woning van A. Duine; f 775 voor een woning van L. v. Schetsen; Scherpenisse, f 800 voor een woning van J. M. Muller, DREISCHOR. De heer P. van Kooten heeft als opvolger op de lijst der S. D. A. P. voor den raadszetel (vacature H. v. d. Doe) bedankt, zoodat geen candï- daten meer op die lijst voorkomen. De tetel zal tot de eerstvolgende raads verkiezing onbezet blijven. STAVENISSÈ. In de Zaterdag alhier gehouden vergadering van ingelanden Tan het waterschap „Stavenisse" werd vast gesteld de begrooting voor 1922-'23, in ontvangst en uitgaaf op f 27402,41. Het dijkgeschot werd bepaald, evenals ver leden jaar, op 20 per H.A. Opgemaakt werd een staat van aanbeveling, ter benoeming van een gezworene, noo- dig door de periodieke aftreding op 1 Aug. ai.s. van dhr. Anth. v. Luijk. Hier op werden geplaatst resp. de heeren Anth. v. Luijk, Jac. Gaakeer en M. J. de Roóij. POST EN TELEORAPSET Als bezuinigingsmaatregel is in onder zoek het terugbrengen van de vacants post- en telegraafkantoren te Hasselt (O.) en St.-Maartensdijk tot hulpkantoren. SPORT. ZIERIKZEE, 21 Mei. Z.V.V. I Zierik zee—V.Z.O.I Oud-Vossemeer en Een dracht, Tholen, 1—1. KERKNIEUWS. naroepen Tbr aAt-, 11d. jjuui- hoorn te Wapenveld. Te Vinkeveen, J. G. Woelderink te Randwijk. Te Echteld, 3. J. de Hoest te Bunschoten. Te Abcoude, D. Jacobs te Njjkerker- veen. Te Baambrugge, dr. J. J. Wol- dendorp te Hagestein. AangenomenNaar Nieuwkoop, G. Elzenga te Nyega. BedanktVoor Nunspeet, J. Nauta te Workum. Voor Rouveen, F. F. J. van de Plassche te Krimpen aan de Lek. Voor St. ^Annaland, O. J. van Rootselaar te Bergschenhoek. Voor Nietrw-Beijer- land, W. Deur te Zegveld. Voor Delft, J. H. Koster te Wouterswoude. DREISCHOR. Vrijdag stond onder de predikbeurten vermeld: Dinsdagmiddag 3 ure, ds. De Leur, dit berust echter op een misverstand. Geref. Kerken. Bedankt: Voor Andel, P. A. Zeilstra te Nieuwveen. Ten aanzien van de gebeurtenissen die gedurende de drie maanden tijds tusschen 8 Mei en 8 Augustus 1572 hier zijn voor gevallen, geven aanteekeningen uit de raadsnotulen sedert 7 Juni weder licht en daarmede bevinden wij ons op vasten geschiedkundigen bodem. Er blijkt uit, dat de stedelijke Regeering trouw aan den Koning bleef en -dat de Zeeuwsche stroo men, ja zelfs het land van Schouwen door den vijand dat waren de Watergeuzen onveilig werden gemaakt. J>ert 7 Juni vond de Raad goed aan Alva mede te deelen, dat heudeschepen en boo ten gereed waren en dat de Hertog die hoe eer hoe liever in 's Konings dienst ge liefde te gebruiken. Hem werd voorts on der de aandacht gebracht, dat Brouwers haven en het zeegat aldaar zeer belang rijke punten waren, waarom verzocht werd die plaats van garnizoen te voorzien of ten minste een der drie alhier liggende compagnieën, waarvan de kapitein Adriaan Renacx heette, derwaarts te zenden. Er was blijkbaar wel reden om voor 't steeds stoutmoediger optreden der Geuzen be ducht te zijn. Burgemeester en heemraden, het waterschapsbestuur van Schouwen vór mende, klaagden, dat zij dagelijks gevaar liepen bij hun bezoek aan de dijken door de vijanden gevangen genomen te wor den en zelfs op het platteland van Schou wen waren „twee personen olie geuzen" gevat en te Zierikzee opgehangen. Begin Juni was een schip met door de stad gekocht bier door de Geuzen genomen en op 17 Juni zond men zeven oorlogschepen naar Reimerswaal om den daar liggenden vijand aan te vallen. Het Waalsche garnizoen werd voor de ingezetenen een steeds drukkender last. Op 14 Juli klagen ze, dat ze onmachtig ajjn de soldaten langer den kost te geven en 17 Juli besluit de Raad er bij den Hertog op aan te dringen, dat 't garni zoen verwijderd wordt, daar de stad groot gevaar van den moedwil der soldaten zou kunnen ondervinden als de soldijbetaling achterwege bleef. Op 28 Juli was er al wanorde geweest, waarbij een visscher ge_ dood werd. In den Raad van 29 Juli werd voorlezing gedaan van een brief van 26 dito, namens den gouverneur van Veere Jeronimus de Rollé, drie kapiteins van krijgsvolk, bal juw, schepenen en raden van Veere en on derteekend door den Veerschen burge meester Richard Barradot. Dit schrijven, gericht aan burgemeesters, schepenen, dekens en gemeene gildebroeders, bur gers, visschers en de gansche gemeente van Zierikzee, bevatte de mededeeling, dat men hen allen goed gezind was en deed de meest geschikte middelen aan de hand om Zierikzee te verlossen van de tirannie en eeuwige slavernij waarin de ingezetenen verkeerden. Bleef men hier in gebreke om de bevrijders de gelegenheid te geven vriendschappelijk binnen de stad te komen, dan zouden deze zich met ge weld toegang verschaffen en zou men de daarmede gepaard gaande gewelddadig heden zich zelf te wijten hebben. De Bree- de Raad besloot den brief niet te beant woorden", maar de stad eendrachtig te hel pen verdedigen tegen alle aanvallen en de zijde des Konings te houden. Aan kapitein Renacx werd hiervan kennis gegeven en hem verzocht de tijdelijk uit Brouwers haven teruggetrokken soldaten weder der- -waarts te brengen tot bewaring dier plaats. Men begreep intusschen wel, dat de bevrijdingspartij të Veere het niet bij woorden zou laten en gaf daarom gehoor aan 't verzoek van den kapitein der Walen om de Zuidzelke te versterken en drong nogmaals bij dezen aan om 80 of 100 sol daten naar Brouwershaven te zenden om mèt nog andere soldaten en de landlieden die stad en omliggende plaatsjes te be schermen, waartoe men eene bijeenkomst zou houden met de inwoners van Schou wen, Dreischor, Zonnemaire en Noord- gouwe. De stroom der gebeurtenisssen, die tot een omkeer leidde, kwam evenwel nog spoediger dan men verwacht had. Want had men in den voormiddag van Maandag Aug. de genoemde verdedigingsmaat regelen getroffen, in den namiddag moest de Raad weder bijeenkomen wegens den juist ontvangen brief van de Röllé van 3 Augustus. In dat schrijven deelde de gou verneur van Veere mede, dat hij den bur gemeester dier stad Barradot hierheen zou zenden, van behoorlijke commissie en an dere stukken voorzien, waaruit duidelijk blijken zou uit wiens naam zij handelden. Hij wees er op, dat Zierikzee zijn belang begrijpen moest, terwijl de minnelijke weg nog open stond en er geen nadeel pf bloedstorting zou teweeg gebracht wor den, daar bij weigering het ergste voor de stad te vreezen viel. De Raad besloot afschriften van den brief langs verschillende wegen aan Alva te zenden met mededeeling van de be narde omstandigheden, waarin men hier verkeerde. 3 Den volgenden dag kwam de Breede Raad bijeen, die, behalve de gewone re. geeringsleden, nu nog 34 van de notabel- ste poorters telde. Na mededeeling van den brief van Roilé werd besloten de Stad aan den Koning getrouw te doen blijven en ze tegen alle vijandelijke aan vallen te verdedigen. Nu werd door de bevelhebbers der Watergeuzen op Walcheren besloten tot de gedreigde expeditie. De admiraal de Rijk nam het opperbevel op zich en be halve door zijn eigen vendel werd hij ver gezeld door de bevelhebbers Jeannin, Cloot, Haverschot en Menninck met hunne volgelingen en den Veerschen burgemees. ter Barradot. Den 7 Augustus voeren zij de Gouwe in, werden den weg gewezen door een schipper Bouke Janssen en land den aan den dijk van het Zuider-Nieuw- land. Kapitein Renacx met zijne Walen viel hen daar aan, maar werd eèrst aöhter de zoutketen en later in de stad terug geworpen. Ook een paar latere uitvallen hadden geen uitwerking. De Rijk nam de versterkte Zuidzelke, plantte daar ge schut en zond een vlucht kogels naar de stad, waar men nu duidelijk gevoelde, dat het meenens werd. Toen de Rijk des nachts de voorstad op den Visschersdijk binnengedrongen was, zond de stedelijke Regeering, voornamelijk onder den druk van de burgerij en het visschersgilde, in den vroegen morgen van Vrijdag den 8 Augustus een bode als onderhandelaar, zijn lastbrief als een teeken aan een stok dragende, naar buiten, weldra gevolgd door vier afgevaardigden der stad, n.l. de secretaris mr. Jacob da Vos, de thesau rier Jacob de Witte, Tristram Jhane (later rentmeester-generaal be-Oosten Schelde) en Mr. Simonsz. Deze kwamen terug en deden in den sedert bijeengekomen Bree- den Raad verslag van hunne besprekin gen. Daarop werd hun de door den Raad ontworpen overeenkomst in 12 artikels ter hand gesteld, waarmede zij opnieuw naar buiten togen om te trachten ten meesten nutte en voordeel van stad, inge_ zetenen en bezetting tot eene overeen komst te geraken. Na korte onderhandeling en ondanks het protest van kapitein Renacx, werd men het eens over de voorwaarden van overgave, vervat in de volgende 9 art.: 1. de Stad zal blijven onder den Koning, onder het bestuur van den Prins van Oranje als stadhouder van Holland en Zeeland; 2. de naar de stad gevluchte geestelijken, regeringspersonen, burgers, soldaten en buitenlieden zullen met hunne goederen hier veilig zijn, mits zij zich voegen, evenals de andere ingezetenen, naar de vanwege den Prins te geven voor schriften; 3. wie der binnen Zierikzee ge_ vluchten met hunne vrouwen, kinderen en meubelen willen vertrekken, zullen daartoe vrijheid hebben en een paspoort bekomen. Verder mogen de soldaten met hunne wapens en bagage uittrekken. Ook mogen ingezetenen vertrekken, mits hunne huizen behoorlijk gemeubeld achterlaten de voor logies van garnizoen en mede- dragende in de buitengewone lasten, die ook anderen biirgers opgelegd zijn4. de inwoners, zoowel geestelijken als wereldlijken, de schutterijen, gilden, am. bachten en andere vereenigingen zullen blijven in het bezit van hunne voorrech ten; 5. in Zierikzee, zijn rechtsgebied, te Brouwershaven en het platteland- van Schouwen zullen tot verdediging zoodani ge garnizoenen gelegd worden, als de bevelhebbers van den Prins van Oranje zullen noodig oordeelen; 6. de aanwezige soldaten zullen onder goede tucht gehou den worden, zoodat zij noch in de stad, noch in Schouwen en Duiveland aan ker ken of kloosters schade zullen toebren gen of .geestelijken of wereldlijken over last zullen aandoen; 7. ieder zal mogen blijven bij zijne oude Katholieke religie en die belijden, zonder daarin op eeniger_ lei wijze gestoord te worden; 8. de be velhebbers zullen aan de stad alle oor logsmateriaal, gewonnen bij 't veroveren van de Zelke, teruggeven; 9. wie der regeeringsleden niet bereid is tot den eed van getrouwheid aan den Prins van Oranje, mag vrij vertrekken, evenals de in art. 3 genoemde burgers. De overeen, komst werd geteekend door Jacob Jansz. Boeije, Willem van Boshuijsen, Jacob Sf- monsz. de Rijck, Menninck, Maerten Haut weel en Willem Cloot en 11 Augustus ter bekrachtiging mede geteekend dooT Jero nimus de Rollé, terwijl de Prins vi\n Oran;e het verdrag den 29 Aug. goedkeur de, met bijvoeging aan art. 7 van de bepa ling, dat insgelijks die van de Gerefor meerde riligie vrijheid van geweten en uitcelening van godsdienst zullen hebben „in een eerlijcke ende tameiijeke plaetsa", ■*- (Sloi volgt}.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1