Zisrikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT Vrijdag ZIERIKZEESCHE COURANT. EERSTE BLAD. B. H. 1DELER, Zzes, Karpetten, Loopsrs, Kapok, Tafelzeil, Leerdoek. ADVERTENTIËN s BINNENLAND. rs( ?iyi#?AI§©T,s fZendw-lableilen. H H» Correspondenten, Hemelvaartsdag, Algemeen Overzicht. BUITENLAND. Firma BELDEROK VAN R00, Complete Meubileeringen, Uit Stad en Provhioi©. Pri[jB per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor bat buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Vwsohjjnt Maandag, Woensdag •n Vrjjdag. Dit nnmm«r bestaat alt 2 bladen. MANUFACTUREN. Ontvangen nieu*e aanvulling In: VITRAGE'S. STOFFEN. SHANTUN'S. FROTTE'S. m MOUSSELINE'S, IA gebloemd en effen kleuren. VOILE'S. 0 Dames witte Goederen. Einder van 1—3 régels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. pér regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG, a No. 10777. lending op den dag van alt- Olf. L J, DE LOOZE Jr. tiltg.-Rsdact. M J. KOSTE* ?ave II ore. Het bleek dat een jonge vrouw, die door haar minnaar was verlaten, zich wilde wreken door den man vitriool in het gezicht te werpen. Zij bereikte haar doel, daar haar slachtoffer ernstige brand wonden opliep, doch zij stortte tevens tal van onschuldige jonge mensehen in het ongeluk. onrast, gejaagdheid, slapeloosheid, examen vrees. prikkelbaarheid en overspanning worden spoedig overwonnen door'fqebralk voji 1 ZJj geven Q rasf en Kalmte, een verkwikkende sloa-p, i doen gejaagdheid opnoudên 5 per Koker 75 ct bij apolhen drogisten 'si FABQ. A-MUMH-^gOT ZElST~^bj"~ die ons opgaaf verstrekken der predik beurten, gelieven er voorste zorgen die voor uiterlijk Maandagmorgen in ons bezit zyn. De Bedactie. De delegaties der diverse natiën, welke te Genua vereenigd waren, maken zich op om naar hun haardsteden terug te keeren om even uit te blazen van den moeilijken, inspannenden arbeid tijdens de conferentie, die hedenmorgen in een •indvergadering is gesloten en waar En- geiand's jpremier wellicht een slotrede voering heeft 'gehouden, die met span ning wordt verbeid. Deze rede zal hoogst waarschijnlijk achteraf nog beteekenis geven aan de conferentie, welke anders nu niet zoo beteekenisvol is geworden dan wellicht menigeen heeft gedacht of gehoopt. 1-Jet scheen eerst alsof deze bijeenkon st denzeliden weg zou opgaan als hare voorgangsters, welke jammerlijk Zijn ii;'s!ukt, doch te Genua heeft men de rre.st urgente kwestie namenlijk de Russische commissoriaal kunnen maken, zoodat thans de deskundigen der te C enua vertegenwoordigde rijken zidh 11 a r Den Haag zullen begeven om daar ck beraadslagingen over deze brandende 1 .vestie voort te zetten. Deze plaats van onderhandeling Den Haag oitcmoette aanvankelijk nog al bezwaren bij1 de kopstukken der Russi sche delegatie, daar zij meenden dat zij in Nederland geen voldoende vrijheid Van beweging zouden krijgen. Doch van de zijde der Ned. delegatie, en na welspre kende woorden van Lloyd1 George en Schanzer, welke eerste vooral den na druk legde op het internationaal karak'S ter van de stad der vredesconferenties en internationale rechtspraak, werd. den Russen duidelijk gemaakt dat zij dezelfde gastvrijheid zouden genieten als de an dere delegaties. Den Haag zal nu binnenkort een voor name plaats innemen in de wereldpolitiek en in de groote persorganen van alle landen bij de beschouwingen over de Russische kwestie, die dringend oplos sing vraagt in het belang van ons we relddeel, ja zelfs Van heel de wereld, De groote vraag is nu: zal Am'erikia afgevaardigden naar Nederland zenden om het verbroken evenwicht in de Euro- peesche landen mede te helpen herstel len De deelname der Ver. Staten zal voornamelijk afhangen van de houding der Sovjet-voormannen, nu gebleken is dat Amerika niet gezind blijkt af te wijken van zijn eenmaal voor onderhan delingen met de Russen ingenomen stand punt. Een vitriool-drama. Op. een publiek bal in Vauvert (dep du Gard) hoorde men Zondagavond, juist toen de feeststemming haar hoogtepunt had bereikt, smartelijke kreten en gillen. Twaalf personen, jonge meisjes en jonge mannen, hadden vitriool In het gelaat gekregen. 5)o Rijksmiddelen. De maand Apfil is ongunstiger geweest dan klaart.. Er kwam 37,6 millioen binnen tegeb 3^5 millioen in April 1921. Een lichtpunt is,' dat de raming nog met 1,8 millioen* vjtördt overtroffen. Zeer slecht_ is opnieuw1 de opbrengst der registratierechten geweest. De zegel rechten bleven bij April 1921 achter. De Beursbelasting verminderde met ruim 1/2 ton. De dividend- en tantième daalde van 1.375.000 op 741.000; de suikeraccijns liep van 3,1 op 2,2 millioen terug, een nadeelig verschil dus van ongeveer negen ton. Waarschijnlijk is deze teruggang aldus te verklaren, dat in vorige maanden de tusschenhandel, hopende op een stijging der prijzen, groote voorraden heeft in geslagen. Gedistilleerd bracht ruim 4 ton meer op, geslacht 3 ton minder. De suc cessierechten hebben ongeveer 6 ton meer opgebracht, blijkbaar dank zij de ver- hooging van het recht. Verder zijn de invoerrechten en loodsgelden iets beter. De grondbelasting was opnieuw aanmer kelijk hooger, blijkbaar alleen omdat in April 1921 de opbrengst abnormaal laag was wegens de vertraagde aanslagrege ling. De inkomstenbelasting heeft niet min der dan 13,6 millioen opgebracht tegen 12,4 millioen in April 1921. Het is het hoogste bedrag, dat ooit uit die- bron in: de schatkist is gevloeid. Meer en meer blijkt echter, dat de groote krachtsinspan ning der belastingbetalers, die in dit hooge cijfer aan den dag koint niet opgewassen is tegen den tegenspoed, die, blijkens, de andere posten zich aan alle kanten begint te vertoonen. Over de eerste vier maanden van het jaar zijn wij nu nog ruim zes ton op 1921 vooruit, maar bijna 61/2 millioen ach ter bij het 1/3 der raming. De O.-W.-be lasting kwijnt weg. Nauwelijks lt8 rrillioen kwam binnen in April en slechts 22,6 millioen in de eerste vier maanden. De 3 verdedigingsbelastingen leverden daaren tegen tot dusver reeds ruim 20 millioen op tegen 15,9 millioen in 1921. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 16 Mei. Oorlogsbegrooting. De heer van Embden betoogt, dat de defensie niet voldoende tot de bezuiniging zal kunnen bijdragen als niet een bedrag voor defensie, dat voor oorlog op 30 mil lioen ware te stellen wordt gefixeerd, Dit zal te meer noodig zijn als het defen siebeleid toevertrouwd wordt, aan een minister in een rechtsch coalitiekabinet, dat door het drijven van de protestantsch_ christelijke partijen hooge oorlogsbegroö- tingen moet doen aannemen. De heer Bergsma dringt aan op krachti ger bewapening en practischer inrichting der maréchaussée. Hij maakt bezwaar tegen de bereden politietroepen te Amster dam. De heer Idenburg weerspreekt dat minis, ter Van Dijk niet naar bezuiniging zou streven. De Minister betoogt, dat rantsoeneering kon beteekenen, dat het beter is in het geheel nieis te doen ter verdediging van ons land. In ieder geval mag toch niet worden gegaan beneden hetgeen noodig is voor de handhaving onzer neutraliteit. De heer Mendels verklaart, dat de S. D, A. P. tegen de begrooting zal stemmen, Hij betoogt, dat een groot deel der Katho lieken het niet eens zijn met den heer Idenburg. De heer Verheijen ontzegt den heer Mendels het recht om namens de katho. lieken te spreken. Minister van Dijk betoogt, dat door besnoeiing inderdaad reeds aanmerkelijk is bezuinigd. Ten aanzien van 't rantsoe. neeringssysteem is hij het eens met den heer Idenburg. De heer Wittert van Hoogland verklaart vast te houden aan het samengaan van de rechtsche groepen. De oorlogsbegrooting wordt aangeno men met 25 tegen 6 stemmen. De Marinebegrooting wordt aangenomen z. h. s. met aanteekening, dat de vrijz.- dem. en de soc.-dem. %eacht worden tegen te hebben gestemd. De Begrooting van Posterijen c.a. wordt aangenomen z. h. s. Aan de orde is de begrooting van Ar beid De heer Slingenberg dringt aan op rui me bijdragen van den Staat voor Woning bouw. Mevr. Pothuis—Stuit vraagt inlichtingen omtrent plannen ten aanzien van een melkbesluit. De heer Bergsma bepleit bevordering van den woningbouw door het drukken van de prijzen der bouwmaterialen. De heer van der Feltz dringt aan op een andere wijze van premiebetaling voor de invaliditeitsverzekering dan door zegels plakken. De heer van Wassenaer van Cat wijk meent, dat de Rijksbijdrage voor werk- loosheidsuitkeering kan worden vermin derd. De heer van Weideren Rengers vraagt of de Minister ten aanzien van 't melk besluit overleg wil plegen met de produ centen. Minister Aalberse deelt mede, dat dit jaar ongeveer 45.000 nieuwe woningen met Rijkssteun zullen worden gebouwd. De Minister meent ook/ dat de bijsla gen op huur moeten verdwijnen. De af wikkeling van de Huurcommissiewet zal alleen geleidelijk kunnen geschieden. Een wetsontwerp daartoe is gereed. Het melk besluit is in voorbereiding. Het zal niet dadelijk kunnen geven wat het ideaal is. Wijziging van Invaliditeitswet, noodig voor afschaffing van zegelsteisel, is in bewerking. Verplichte werkloosheidsverze kering is in voorbereiding. 'Hoofdstuk Xa is aangenomen z. h. s. Evenzoo de wijziging van de vleeschkeu- rings wet. Zitting van Woensdag 17 Mei. Bij buitenl. zaken brengt de heer Cre- mer hulde aan Minister van Karnebeek. Hij dringt voorts-op bezuiniging in de economische voorlichting aan 't depar tement en bepleit opheffing van de posten der militaire attaché's. De heer Anema wenscht democratisee ring van het buitenl. beleid. Hij is ver heugd over de door ons land ingenomen internationale positie. Met betrekking tot den Volkenbond wijst spr. op den mach tigen invloed van den Oppersten Raad, die den Raad van den Volkenbond geheel tracht te verdringen. De heer Blomjous sluit zich aan bij den heer Cremer. Minister van Karnebeek dankt voor de hulde; spr. zal doen wat hij kan om het volk meer in te wijden in het buitenl. beleid. Zekere terughoudendheid blijft evenwel noodzakelijk. De Volkenbond zal op den duur blijken te zijn een der beste organisaties in de internationale samen leving. Voorts is de Minister van meening, dat de voorlichting van handel en nijver heid in handen moet blijven van den Min. van Buitenl. Zaken. Over de vraag inzake opheffing der militair-attaché's wordt reeds overleg gepleegd. Ten aanzien van Genua zegt spr., dat men met Rusland nog geen aceoord heeft kunnen treffen en dat de kwestie commissoriaal is gemaakt, Waarschijnlijk zullen nog meer conferen ties noodig zijn, dóch de oplossing moet gevonden worden door samenwerking. Hierna wordt de begroótiiig 2. h. 1 aangenomen. Bij het ontwerp tot wijziging van- het Wetboek van Strafrecht dringt de heer Mendels aan op opneming van diefstal van electriciteit. Minister Heemskerk acht deze wijziging niet noodig, omdat reeds een arrest van den hoogen raad er is. Het Ontwerp wordt daarna z. h. s. aangenomen, evenals ver schillende andere ontwerpei!, 0. a. dat be. treffende de wijziging van 't invoerrecht op vleesch, de machtiging tot 't geven van voorschotten aan eenige staten van midden- en Oost-Europa, de vaststelling van regelen ten aanzien van den aanmaak van buskruit en springstoffen, de pensi oenregeling voor weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen van land en zeemacht. Voorts worden aangenomen, de begroo ting 1922 van het Zuiderzeefonds, de ont werpen betreffende luchtvaart-subsidie, be treffende den boschbouw, wijzigingen van de wet op Rijksverzekeringsbank, de Ra- denwet en de Ouderdomswet. Bij het ontwerp betreffende verbetering van de Scheveningsche buitenhaven merkt de heer Kraus op, dat een geheel onvol doende verbetering wordt verkregen, mede tengevolge van het standpunt van het departement van oorlog. Spr. zal tegen het ontwerp stemmen. De heer Wittert van Hoogland verdedigt 't ontwerp in 't belang van de visscherij. Na verdediging door den Minister van Waterstaat wordt het ontwerp verworpen met 24 tegen 9 stemmen. 2 Zitting van Donderdag 18 Mei Aan d»e orde is de wijziging der ar beidswet. De heer van Houten aanvaardt het voorstel ais gewenschte verruiming van knellende banden. Hij acht een 56-urige werkweek noodzakelijk. In dezen tijd van tegenspoed moet voor hetzelfde Igon meer wófrdén geproduceerd. Van over leg tusscheii de organisaties aangaande geheele bedrijven verwacht spr. niet veel. De heer Vliegen verklaart dat de S; D.A.P. zal tegenstemmen; zij heeft niet zoozeer bezwaar tegen 48-urige werk week, doch andere bepalingen beteeke nen afbraak en reactie, waaraan zij niet wil meedoen. De heer Diepenhorst noemt de oppo sitie der S.D.A.P'. onwaarachtig en on rechtvaardig. Zij overdrijft nadeelen voor de arbeiders en ontkent de noodzakelijk heid van verruiming van den arbeidstijd. Minister Aalberse betuigt instemming met het betoog van den heer Diepen horst. Hij betoogt dat de soepelheid die de heer van Houten wenscht door het wetsontwerp wordt gegeven. Het ontwerp wordt aangenömen met 31 tegen 4 stemmen (tegfen alleen de so ciaal-democraten. De ontwerp-verdragen van Washing ton betreffende de arbeid van vrouwen gedurende den nacht, den leeftijd waarop kinderen mogen worden toegelaten tot het verrichten van arbeid in nijverheids ondernemingen en den nachtarbeid van jeugdige personen worden goedgekeurd z.hs., evenals de wijziging der weiten op hel hooger en middelbaar ondërwijé (subs*dieering Gymnasia en H.B.S.) Aan de orde is de landbonibongeoallenwet De heer Wittert van Hoogland zal zich niet verder verzetten tegen de behande ling van dit ontwerp omdat de land arbeiders^ reeds te lang op ongevallen verzekering hebben gewacht. Hij betreurt evenwel dat de choatische verwarring op 't stuk van uitvoering der sociale wet ten nog weer wordt verergerd. Minister Aalberse betoogt dat het ont werp zich aanpast aan' hetgeen in prac- tijk reeds bestaat. Het ontwerp-landbouWongevallenwet wordt z.hs. aangenomen. Haringplaats Middelburg. WA] zenden onze Catalogus gaarne gratis en franco op aanvraag. ZIERIKZEE. In het verslag van den Plattel. Bond te Oosterland gehouden, staat in de slotredevoering van den voor zitter „temèér daar de heer v. O. op een bijeenkomst te Zzee tegen spr. ge zegd heeft, de Plattel, beweging geheel enz." Voor Plattel, beweging gelieve men te lezen „Landbouwvertegenwoordiging". De minister van Arbeid heeft goed gevonden dat vroeger toegekende bij dragen voor wloningbouw, zuilen wor den uitgekeerd aan de gemeenten Brou wershaven, ten behoeve van J. Slager, f 1720; Haamstede ten behoeve van J. v. d. Berge, f 1000. In de Woensdagavond in de koffie kamer der Concertzaal gehouden vérga, dering van het „Nut" werd besloten te protesteeren tegen het vóorstël van het hoofdbestuur om ifi plahts van lezingen vanwege het H.B. in sommige departemen ten z.g. „cursussteh" të houden a f 10 per persoon; succes hiervan wordt niet verwacht; eene circulaire zal gestuurd worden aan alle Départementen om aan neming van het voorstel te verhinderen; tevens zal geprotesteerd worden tegen het wederom aanspreken van het kapi taal der Mij. VoOr het hoofdbestuur wer_ den gekozen: Prof. Kohnstamm en mevr. Weber-v. Bosse. Voor het Dep. wérden herkozen mr. J. A. C. van Heusde (aftr.); voor de Spaarbank de heer A. B. Breesnee (aftr.) Mededeeling wèi-d hierop gedaan van het feestprogramma voor 14 Juni a.s.: 71/o—8I/2 uur in de zaal muziek van het Zierikzeesche Strijkorkest; boven op de koffiekamer receptie voor besturen en be langstellenden; 81/2 uur herdenkingsrede van den voorzitter, daarna rede van den algem. secretaris der Mij., dhr. Hovens- Greve; daarna eenige zang- en muziek nummers met welwillende medewerking der dames mej. A. Prakke, H. Koopman en mevr. Korte weg-Avenarius de heeren Cock en v. Dullemen; 11 uur bal, met in de geëmancipeerde sociëteit gelegenheid tot souper op eigen kosten ad f 3 p. c. Uitgenoodigd zullen worden de algem. voorzitter en secretaris der Mij, alsmede de oude voorzitters van het Dep. Een klein gedenkboekje zal worden uitgege ven. Onder voorzitterschap van mr. Bak. ker vergaderde j.l. Dinsdag in „Juliana" 't bestuur der Oranje-vereeniging met de leden der verschillende commissies. De penningmeester deed mededeeling van de ingekomen gelden en deelde aan iedere commissie mede, hoeveel geld er voor hun onderdeel door 't bestuur werd toe gestaan. Na enkele opmerkingen werd 't voorloopige programma door 't bestuur opgemaakt, goedgekeurd, waarna de leden der verschillende commissies zrich onderling verstonden over 't kiezen van een voorzitter, secretaris en penningm. voor hun eigen afdeeling. Aangenaam werd de vergadering ver. rast door de deelnemers aan 't mond harmonica-concert, die den aanwezigen, onder leiding van de heeren deBie en Och wat is de wereld weinig, Ze lijkt wel op haar kop gezét. Zenuwziek zijn Dames, Heeren, En 't middel om zich te cureeren Heureka! Freco's zenuwtablet. Per koket* 60 cent. Verkrijgbaar Drogisteryen v. d. VALK en GUDDE, Zierikzee, L. G. v. ZALT- BOM11EL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. Weltevreden, een schitterende ovatie kwa. men brengen. Na enkele algemeene besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. BURGH. In de korte openbare ver gadering van den gemeenteraad, d.d. 16 Mei,, waarin dhr. Speelman afwezig wal, werd medegédeeid dat de begroótihgs- wijziging over 1921 inzake de subsidie voor het Ziekenfonds „Helpt elkander" is goedgekeurd, en dat de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerlijke» Stand ingaande 1 Jan. '22 is bepaald op f 130. De begrooting voor 1922 wérd gewijzigd in verband met den premie- bouw voor woningen. Op verzoek Tan Gedeputeerde Staten werd voldaan aan de gevraagde wijzigingen in verband met de heffingsverordeningen voor staangeld en begrafenisrechten. RENESSE. Ingeleid door den heer S. Gast van Duivendijke, hield de heer Zon- nevijlle Woensdagavond voor een zeer goed bezette zaal, waarin we een 12-tai dames aantroffen, een flink in elkaar gezette lezing, waarin spreker het goedé recht van den Plattelandersbond bepleitte. Van de.gelegenheid tot debat maakte een kiezer gebruik die het o.m. op het punt van de mentaliteit der steden tegenover die Van het platteland, den kindertoe slag en de verzorging van den ouder dom met spreker lang niet eens Was. Op een vraag van een ander kiezer gaf spreker afdoende nadere uiteenzetting. De heer Gast dankte den heer Zonnevijlle voor zijn onderhoudende keurige rede. BRUINISSE. Onder vele blijken van be langstelling mocht de heer J. Uil Dins dag den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Posterijen, als brievenbesteller aan het toenmalige hulp. kantoor alhier. Al die jaren toonde dhr. Uil, dat hij gaarne met ijver en nauwge zetheid zijn werk verrichtte, terwijl hij steeds hulpvaardig het publiek ten dienste stond. Des namiddags ontving hij bezoek van een tweetal leden van het bestuur van de afd. Schouwen en Duiveland van den Neutralen Bond van Brieven- en Tele grambestellers, die bij monde van een hunner den jubilaris geluk wenschten met het feest, dat hij mocht vieren, hem dankte voor al wat hij voor de afdeeling gedaan had en hem als bewijs van dank baarheid en hoogachting een prachtig kris tallen sigarenstel op zilveren voet aanbo den. De heer Uil dankte voor de hem bewezen hulde met eenige hartelijke woor den. Nog ontving hij een schrijven van de conducteurs van de lijn Steenbergen- Burgh, waarin hem geluk gewenscht werd en dank toegebracht voor zijn stiptheid bij het vervoer der brieven naar de tram. Waar de jubilaris tegen 1 Juli a.s. zijn pensioen heeft aangevraagd, zullen zeker de ingezetenen van Bruinisse, die zoo lange jaren hem aan het werk zagen, hem toewenschen, dat hij nog vele jaren in ge zondheid van zijn wel verdiende rust zal mogen genieten. Mej. A. Vermeulen heeft Woensdag onder vele hartelijke blijken van waar deering het voorrecht genoten den dag te mogen herdenken, waarop zij vóór 25 jaar haar betrekking als Hoofd der Be waarschool alhier aanvaardde. Van ver schillende zijden ontving zij vele schoone en nuttige geschenken. Door tusscheh_ komst van een comité, dat zich daarvoor gevormd had, werd haar namens velen uit de burgerij een prachtigen stoel ge schoken en een enveloppe met waarde- vollen inhoud. Dit cadeau werd haar door den burgemeester, den heer Hage, aange boden, die in eene gevoelvolle toespraak in herinnering bracht, hoe nuttig de jubi- laresse zich voor velen heeft gemaakt en haar hartelijk dank zei voor al wat zij in het belang van zoo veel kleintjes, „een duizendtal", heeft verricht. Hij wenschte haar toe, dat zij nog menig jaar in ge zondheid aan dezen zoo heugelijken dag zou mogen denken. Met eenige vriende. lijke woorden sprak de toegesprokene haar hartelijken dank uit voor geschenk en gelukwënsch. Dezé aanbieding had plaats in dë fraai versierde bewaar school. De meisjes, die handwerkles van de feestvierende ontvangen, wérden ont haald, terwijl Donderdags de bewaar- schoölleerlingën werden getracteerd. Op den avond van den feestdag bracht de Muziekvereeniging „Nu met Hope" de jubi„ laresse een serenade en liet op de speel plaats der school hare vroolijke toonen weerklinken. Door dit alles ln de I7i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1