Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. ten en ander uit het mr Zierikzee belangrijke jaar 1572. Uit Stad en Provincie. behoor en de by de Tan Trjjdag 12 Mei 1922, no. 10774. Overstrooming in Canada. Uit Winnipeg wordt gemeld, dat door een overstrooming van de Assiniboine 75000 acres van de beste graanlanden van Manitoba wor-en bedreigd. Duizenden acres zijn reeds overstroomd. Het wa ter staat vier voet hoog over een op pervlakte van vijftig vierkante mijlen. Ten Oosten van Winnipeg zijn de boer derijen door het water omringd, zoo dat de bewoners naar de hoogste ver dieping hebben moeten vluchten. De jong ste berichten wijzen er op, dat de wa terstand der rivier stationair is en dat het ergste waarschijnlijk voorbij is. Arbeidsonlusten in de Yer. Staten. Uit Chicago wordt gemeld, dat de voorzitter van den vakbond der arbei ders in het bouwbedrijf, alsmede 150 andere arbeidersleiders, aldaar door de politie zyn gearresteerd, in verband met de vermoording van 2 politie-agenten in een geveoht, dat Dinsdagavond had plaatsgevonden. Het gevecht was weer gevolgd op een bomaanslag, gepleegd tegen twee gebouwen. De hoofdcommis saris van politie heeft dit gekenschetst als een symptoom van een apbeidsrorlog. De commissaris heeft tevens verklaard, dat de arbeidersleiders schuldig staan aan moord, dat zij zullen worden be handeld als gewone gevangenen en dat sommigen van die leiders geen vertegen woordigers zijn van eerlijken arbeid. „Zü hadden den oorlog met de politie gewild, welnu zij zouden hem hebben". BIN NENLAND. Eerste Kamer. (Slot rede mr. Fokker Het gaat er echter niet om, hier en daar een paar posten te schrappen, of een paar ambtenaren op te ruimen, want dan blijft hel slechts een bezuiniging van en kele duizenden, terwijl er bespaard moet worden met millioenen. Als het moet, kan het hier zoo goed als in Engeland. Er is aan de overzijde van het Bin nenhof een lid, dat niet steeds het oor van de Kamer heeft, maar dat toch wel eens rake dingen zegt. In bedoel den heer Braat, die door den vorigen. spreker ook is aangehaald, en die bij de behandeling van de begrooting o.a. heeft gezegd: doe van alles de helft af. Daarom is hij ge weldig uitgelachen. Maar het is meer gebeurd, het blijkt uit de historie, dat iemand, die voor 't eerst een nieuw idee had geopperd, werd uitgelachen, gehoond, verguisd, beschimpt, ja, werd vervolgd, gestraft en verbrand, terwijl toch later bleek, dat de man het bij het goede eind had gehad. Ik zeg niet, dat de neer Braat het geheel aan den juisten kant heeft, maar er schuilt toch zeer veel waarheid in hetgeen hij zeide, dat men niet moet bezuinigen met tienduizenden, maar met millioenen. Het zal onvermijdelijk zijn, dat de Regeering alle gewone ontvangsten te zamen neemt, daarbij rekent, dat de suc cessiebelasting wordt teruggebracht tot het bedrag van vóór den oorlog en de inkomstenbelasting wordt verminderd en dan verklaart: zooveel honderd millioen is er beschikbaar, daarmee moet de be grooting sluitend worden gemaakt. De beeren mogen daarom nu lachen, maar als men dien weg niet opgaat, komt men van kwaad tot erger. De Minister van Financiën moet optre den als de kanselier van de schatkist, die Volgens Kaarsemaker's aanteekeningen dan, moet hij in genoemde raadsvergade. ring van 30 April 1572 een "uitvoerige rede gehouden hebben, waarvan in hoofdzaak de strekking was om te betoogen: dat Zierikzee in het bijzonder veel te lijden had van de Watergeuzen, die de zeegaten bezet hielden eri visscherij en zeevaart be letten, dat de stad evenwel genoegzaam daartegen te verdedigen was door burger wapening, uitbreiding der schutterij, aan leg van versterkingswerken en uitrusting van oorlogschepen, dat derhalve de stad geen bezetting van garnizoen behoefde in te nemen en dit zelfs in het belang der geheele provincie ongeraden was. De ove rige aanwezigen in den Raad waren echter van gevoelen, dat de burgerij niet bij machte zou zijn de stad tegen de Water_ geuzen te verdedigen en dat het geraden was garnizoen in te nemen, echter niet van Spanjaarden of Duitschers, die men als lastig kende, maar van Walen, gelijk wij reeds hebben medegedeeld. Voorts werd afgesproken dit genomen besluit voor de burgerij geheim te houden. Bij het scheiden der vergadering werd door den Spaanschgezinden baljuw Simon Goesman tot Kaarsemaker gezegd: „dat hij het hem zou nahouden, dat hij des Konings garnizoen geweigerd had". De burgemeester Boeije dwong hem evenwel die dreigende woorden in te trekken ten aanhoore der geheele vergadering. Daarna ging men uiteen. Het geheim van het in den Raad verhan delde bleef niet lang bewaard, maar lekte zeer spoedig uit door wat een der leden, Mr. Marinus Balten Oeienzoon van Bot- tot zijn ambtgenooten zegt: meer lasben I kan ik niet opleggen, gij moet het maar vinden uit de gelden, die beschikbaar 'Zijn. Hij moet optreden als een buldog, de be waker van de schatkist, het is de eenige manier het verloren evenwicht terug te brengen. Te meer omdat de inkomstenbe lasting nu nog rust op de jaren 1920 er. 1921 en de algemeene depressie daarvan nog tot uitwerking moet komen. Gebeurt dat niet, wat zal' dan het ge volg zijn Dit, dat men zijn toevlucht zal moeten nemen tot de Nederlandsche Bank en de drukpers en dat de papier circulatie vermeerdert, met dezelfde nood lottige gevolgen, die wij in de ons om ringende landen hebben kunnen waarne men, de gulden zal in waarde dalen en wij zullen in meerdere of mindere mate in dezelfde omstandigheden komen, hu niet als Oostenrijk, maar toch als Duitschland, Frankrijk, België. Prof. van Gijn heeft in het geschrift der Vrije Economische Staatkunde ge zegd: „Het gaat niet om eenige millioe nen, maar om vele tientallen millipenen, die slechts te bezuinigen zijn door alle takken van Staatsdienst in te kVimpen". Dat zal honderdmaal moeilijker zijn dan hel was om ze uit te breiden. Men stuurt nu eenmaal op financieel gebied in 5 mi nuten meer in de war dan men in vijf jaar weer in orde kan brengen. Het is alleen de Minister van Financiën die door het nemen van de meest dras tische maatregelen in deze redding kan brengen en ons land voor groote gevaren behoeden. Zitting van 10 Mei: Algemeene beschouwingen Staatsbegroo. ting 1922. De heer v. d. Lande zegt dat de ma laise niet te wijten is aan de arbeids- lwet; echter moest nu daarin een wij ziging plaats vinden omdat er geen ver schil mag zijn met het buitenland. Het tarief der invoerrechten moet worden" herzien. Thans Wordt de eene industrie beschermd, de andere niet; dit is geen vrijhandel. Spr. vraagt wettelijke rege ling van het spaarsysteem voor arbei ders met hooge loonen opdat zij bij werkloosheid niet ten laste van ande ren komen. De heer Idenburg zegt dat er Wel een respectabel lijstje is van plannen tot bezuiniging doch men komt op deze manier niet aan het bedrag dat bezui nigd moet worden. Hij dringt aan op meer bepaalde plannen hieromtrent voor al als inzet tot parlementair overlag. De regeering had vóór de verkiezingen met plannen moeten komen; dit zou ge tuigd hebben van regeerkracht. Spr. ont kent dat de A.-R. partij van haar be ginsel is afgeweken. De heer V/iegön die de reusachtige verschillen kent die onder zijn geestverwanten bestaan, is wat el te onbescheiden tegenover de A.-R. partij geweest. De heer de Boer houdt een pleidooi voor den Vrijheidsbond. De minister zegt dat het Kabinet met voldoening op het afgeloopen tijdperk terugziet; het meent, dat samengaan der rechtsche partijen in de regeering het meest gewenscht is. In antwoord op een vraag van mevr. Pothuis—Smit: „Waar uit blijkt dat het kabinet Christelijk is?" zegt de minister dat het niet is ge komen met voorstellen, die het Chris telijk karakter der natie aantasten. Het kabinet heeft nationaal geregeerd. De minister van financiën meent "dat de regeering na de verkiezingen op haar program moet zetten herziening van het tarief der invoerrechten. Vertraging in de aflossing der crisisschuld kan niet plaats hebben. De minister heeft afgezien van her ziening der grondbelasting. Uitzetting der Staatsuitgaven is aan loonstijging en her vormingen te wijten. De regeering kan echter daarvoor geen blaam treffen. Zon der pijnlijke offers zal men thans de land, zich in een gezelschap van vis- schers liet ontvallen. Toen het bekend werd, welke flinke houding Kaarsemaker in den Raad had aangenomen, werd hij in een oogenblik onder de visschers, wier overdeken hij was, en onder de geringere klasse der bevolking de held van den dag, terwijl de geheele Raad in een ongunstig daglicht kwam. Er ontstond beweging en oploop, waarvan, na veel wantrouwig on derhandelen van weerszijden het gevolg was, dat Kaarsemaker een soort dictator schap werd opgedragen als overste der te wapenen burgerij tegen de aanvallen der Watergeuzen en tot het weren van het garnizoen. Het geschiedde zeer tegen den zin van het Stadsbestuur, maar werd gedaan om de onrustige gemeente te stillen en gerust te stellen. De stedelijke Regeering liet spoedig be merken, dat zij slechts noode aan Kaarse maker het kapiteinschap der stad had op gedragen. Zij gaf hem slechts één helle baardier, terwijl aan de beide burgemees ters en aan den baljuw elk een lijfwacht 'van twaalf hellebaardiers werd toege voegd. Bovendien werd er in de stad nog een nieuw vendel soldaten geworven, bui ten Kaarsemaker om. In den morgen van den 7en Mei ge raakte de stad in groote beweging. Het scheen, dat er een vloot van 30 schepen van Bergen-op-Zoom op de stad af kwam; doch later bleek, dat deze niet naar Zierikzee, maar naar Walcheren bestemd was. Een groote menigte volks liep ongewapend uit naar het Nieuwe Hoofd aan den mond van de Gouwe, ongeveer waar het Zuidoostelijk eind is van den Zuider-Nieuwland-Polder. Ook burgemeester Boeije en baljuw Goesman reden te paard daarheen, nadat zij Kaar semaker hadden overgehaald hen, mede te paard, te vergezellen. veilige haven niet bereiken. Draaglijk zul len de offers zijn als zij over de ge heele linie worden verdeeld. Z.hs. worden aangenomen: hoofdstuk V, Binnenl. Zaken, het bouwfonds voor binnenl. zaken en onderwijs 1921. Even zoo de begróoting van onderwijs. (Zitting uan 11 Mei.) Grondwetsherziening. De heer de Vos van Steenwijk zal, ter- wille van gemeen overleg het beginsel van evenredige vertegenwoordiging aan vaarden wat nog niet willen zeggen, dat hij de uitwerking gunstig zal be- oordeelen. Hij zal voor hoofdstuk 4 stem men omdat de ontbindbaarheid der prov. staten daarin niet meer voorkomt. Spr. zal tegen de additioneele artikelen stem men omdat geen besliste uitspraak daar in voorkomt omtrent het voortbestaan der Eerste Kamer in de toekomst. De heer Fokker kan niet medegaan met 2-jaarlijksche begrootingen; evenmin met evenredige vertegenwoordiging. De heer v. dl Feltz sluit zich wat even redige vertegenwoordiging betreft aan bij den heer de Vos van Steenwijk. Tweede Kamer. Zitting van 10 Mei. Wijziging der arbeidswet. Het artikel, dat den Minister bevoegd heid geeft, gedurende hoogstens 4 jaar aan een onderneming toe te staan, ge regeld li/o uur per dag of 7 uur per Week langer te doen arbeiden, wordt aangenomen met 64 tegen 22 st.; het artikel dat der Kroon dezelfde bevoegd heid' geeft ten aanzien van het bedrijf, wordt aangenomen met 65 tegen 21 st. De minister betoogt dat het amende- ment-Drion, gericht tegen het maximum aantalarbeidsuren van 2500 per jaar lijnrecht ingaat tegen het beginsel van de Wettelijke bescherming der arbeiders. De andere gisteravond behandelde amendementen worden alle door den mi nister ontraden. Het amendement-Scha per, vervallen van overleg tusschen or-, ganisaties Wordt verworpen met 64 te gen 23 st.; het amendement-Drion (maxi mum aantal arbeidsuren 2800 uren per jaar) wordt verworpen met 72 tegen 15 st.; het amendement-Schokking (maximum 2600 uren per jaar) wordt verworpen met 65 tegen 25 st.; het amendement- Schokking (afwijking ook bij overleg in een afzonderlijke onderneming) wordt verworpen met 64 tegen 24 sf.; het amen dement-Smeenk (na overleg uitsluitend van vakorganisaties, met, bij ontstentenis daarvan, door groepsvertegenwoordigers of vakkenners) wordt verworpen met 45 tegen 43 st. Het amendement-Smeenk (bij verschui ving binnen rond 2500 uur per jaar niet meer dan 1400 uur in een half jaar) wordt verworpen met 47 tegen 42 st. Het artikel wordt aangenomen met 65 tegen 24 st. Het amendement-Drion om de rege ling voor overwerkvergunning wat ge makkelijker te maken, wordt overgeno men. De heer Smeenk licht een amendement toe om minder ver te gaan dan de mi nister voorstelt in de verruiming van de gelegenheid tot Zondags- en nacht arbeid in bakkerijen. De heer Abr. Staalman verdedigt een amendement om het aanvangsuur voor alle bakkerijen te stellen op 5 - uur in den morgen en gelegenheid te geven Zaterdags vroeger te beginnen. De minister ontraadt beide amende menten. De voorgestelde regeling is de meest practische. Het amendement-Staalman (aanvangs uur voor alle bakkerijen 5 uur) wordt verworpen met 57 tegen 22 stemmen. De amendementen-Smeenk worden ver- Worpen, het eerste met 63 tegen 16, het tweede met 42 tegen 36 stemmen. Artikel 23 wordt aangenomen met 53 Op het Hoofd aangekomen bleek het dat de schepen nog ver af waren en in de eerste uren niet zouden kunnen af komen. Men wachtte dus; het volk op en langs den dijk, de burgemeester en de baljuw met Kaarsemaker in de aldaar gelegen stadsherberg „Vredenburg". De kamer werd door den burgemeester ge sloten, de hellebaardiers hadden daarvoor de wacht en 't had al het aanzien alsof Kaarsemaker als gevangen man wérd be schouwd. Hij vertrouwde de zaak niet, doch hield zich goed en men warmde zich bij het vuur (het was nog een koude Mei-ochtend) en praatte, terwijl de wijn kroes lustig rondging. Toen deze toestand echter wat lang ging duren, wist Kaarsemaker in gemeen, schap te komen met de schippers en vis. schers buiten; er ontstond een groot ru moer voor en in het huis en ten laatste gelukte 't aan Kaarsemaker, na een zeer heftig tooneel met den burgemeester, bui ten te komen bij 't volk. Buiten zijnde, hield hij zich bedaard en ook de burge meester en de baljuw spraken niet over het voorgevallene. Het kon echter geen geheim blijven, zoodat aan den eenen kant de aanhangers der regeering naar de sti.fl zonden om de nieuw geworven sol. daten te halen, terwijl Kaarsemakers aan. hang zich zeer verbolgen toonde over wat gebeurd was. Kaarsemaker liet nu de kanonnen laden, die op het Hoofd stonden, hetgeen door den burgemeester niet belet werd. Inmiddels waren de schepen genaderd doch veranderden van koers en zeilden weg. De baljuw liet zich aan boord van - een der schepen roeien en voer mede. Toen alzoo hét gevaar voor 't oogen blik geweken was, ging men weder stad waarts en elk .naar zijn huis. Doch in den vroegen morgen van den 8en Mei tegen 24, artikel 24 met 53 tegen 24 stemmen. De heer Smeenk licht een amende ment toe om dé bakkerij bepalingen al leen te doen gelden voor bakkers en niet voor andere arbeiders in bakkerijen. De minister neemt dit over. ZIERIKZEE. Naar wy vernemen, wordt op dit oogeDblik over de plannen voor eene Waterleiding op Schouwen en Duiveland tusschen de Departementen van Arbeid en Pinantiën overleg ge pleegd; de resultaten van dit overleg hopen wy te zyner tyd ter kennis onzer lezers te brengen. In de Donderdag te Middelburg gehouden algemeene vergadering van de Provinciale Zeeuwsche Yereeniging tot bestriding van de tuberculose heeft de secretaris, de heer A. J. Hoorweg, het jaarverslag over 1921 uitgebracht. Het aantal afdeelingen is van 21 op 30 gestegen. Ook is er vooruitgang in het aantal plaatsen, waar wijkverpleging en deskundig huisbezoek hun intrede heb ben gedaan. De samenwerking van rijk-, provincie- en gemeente, van provinciale en plaatselijke vereenigingen en van particuliere personen, heeft als resultaat gehad een krachtige actie in de geheele provincie. Ook de raden van arbeid hebben medegewerkt door er bij de medici op aan te dringen hen ieder ge val van tuberculose bij verzekerings- pliohtige patiënten ter kennis te brengen. Het rijk heeft f 3000 subside gegeven, de provincie over 1921 f 4350 en voor 1922 f 5000 toegezegd. Van de gelegenheid tot ontsmetten wordt nog te weinig gebruik gemaakt, men gevoelt niet de noodzakelijkheid daarvan na ieder sterfgeval of verhui zing. Vanwege de raden van arbeid werden 58 personen in een sanatorium opgenomen of op een andere wijze geholpen. Bij den secretaris van den bond van Zeeuwsche mosselkweekers, gevestigd te Ierseke, is naar de Zeeuw meldt, een ministeriëel schrijven als antwoord op hun verzoek om algeheele of gedeeltelijke kwijtschelding van pacht. Dit kan niet verleend worden, integendeel zal bij niet betaling overgegaan worden tot strengere maatregelen. Mocht dit gebeuren, dan is het leed voor de mosselkweekers niet te overzien. STAVENISSE. Voor het hongerend Rus land is alhier ingezameld f305,55, waar van f 25,943 door de leerlingen der openb. school. OUD-VOSSEMEER. Ten noorden en ten oosten van den Hollarepolder liggen uitgestrekte schorren en slikken; ge durende de voorjaarsmaanden zijn dit de tuinen voor de werkloozen, waar kosteloos voorjaarsgroenten kunnen ge roofd worden, lamsoor en zeekraal. Reeds eenige weken geleden werden de deuren der ingezetenen met het eerstgenoemde zeegewas bestormd, thans is men ook begonnon met de tweede, in geen geval minder smakelijke groente aan te bieden. Van de laatste worden in hst vervolg ook beduidende hoeveel heden als wintergroente ingemaakt. Het zijn evenwel niet alleen personen uit deze gemeente, die ze inzamelen, maar ook uit Steenbergen komen er velen naar de schorren. Bij het groote gebrek, dat er thans aan groente is, zijn d<*ze schorgewassen dit jaar bijzonder welkom. Woensdag j.l. werd ten huize van den heer Ramp aart de jaarvergadering gehpuden van het Waterschap Oud- Vossemeer, waarin behandeld werden de rekening en de begrooting; hetdyk- geschot werd bepaald a. y.Slabbecoorn f 46,—Oud-Kijkuit f 34,—Leguit f37,—; was alles weder in rep en roer, daar de schepen terug kwamen, die de 1700 man Spaansche troepen op Walcheren aan wal hadden gezet. Burgemeester Boeije trachtte de menschen gerust te stellen, doch van zijn huis ging men bij andere leden der vroedschap klagen en roepen en weldra kwam de troep bij Kaarse maker, die zich alsnu aan hun hoofd stelde. Goed gewapend trok hij nu aan de spits der schare naar het huis van burge_ meester Boeije bij de Steenenbrug (nu de Christelijke school, A 325) en ver volgens door de Zuidhavenpoort naar buiten. Nadat hij de menigte had voorgesteld hun aanvoerder te wezen, zond hij ze naar huis om wapenen te halen. Spoe dig kwamen ze in grooten getale terug en volgden hem met gejuich. De eerst- aangekomenen zond hij met licht ge schut vooruit naar het Nieuwe Hoofd aan den mond der Gouwe en naar mate de anderen aankwamen, rangschikte hij ze naar hun medegebrachte wapenen. Aan het Hoofd lagen vier gewapende stadsschepen, waarover een neef des bur gemeesters bevel voerde. Deze begaf zich naar de stad om orders te halen, hetgeen hem door Kaarsemaker zeer kwalijk ge nomen werd, waarop de andere ant woordde, dat hij niet onder zijne beve len stond. Aan het Hoofd gekomen, liet Kaarsemaker het geschut en de munitie van die schepen, die omhoog zaten, af nemen en daarmede de schans wapenen, die hij vervolgens nog liet versterken met aardewerken en insnijdingen in den buitenberm van den dijk. De manschap pen der schepen zond hij naar de stad en liet het bij hetn «ijnde volk zich te goed doen aari de proviand, die in de schepen gevonden werd. Vogelsang f 45,— Slikke f29,— Kerke f 28.— en Oud-Vossemeer f 28,terwijl de Drie Groote Polders (Oud-Vossemeer, Kerke en Hikke) f 5,— ten dienste der stoombemaling zal worden gevorderd. De vroonen worden aangeslagen f 13,50 per H.A. Als gezworen moest periodiek aftreden de heer B. J. van Westen; deze kwam als le candidaat op de aanbeveling met 43 van de 48 stemmen; als 2e en 3e candidaat werden met groote meerder heid gekozen de heeren A. de Ryke en K. J. Hanse. SCHERPENIS8E. De echtgenoote van L. Duynhouwer alhier, was naar achter gegaan, ten einde aldaar «enig werk te verriehten. Toen de vrouw weer naar binnen zou gaan struikelde ze en bjj onderzoek bleek, dat het dybeen ge broken was. Dr. Polderman verleende heelkundige hulp. LANDBOUW EN VEETEELT. In een ons toegezonden exemplaar van het Nieuws- en Advertentieblad voor Epe, Heerde enz. enz. wordt melding van een demonstratie met een ZeelaDdia onderploeg van den heer Joh. Matthyase te Vaassen. Het blad beveelt deze soort ploegen voor de in die streek wonende landbouwers ten zeerste aan voor het verhoogeu van hun opbrengst. Deze soort ploegen zya dezelfde', welke te Zierikzee door den heer J. J. Matthyase, vader van boven genoemden smid, wor den vervaardigd. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 10 Mei. "Hedennamiddag werd door den rechter-commissaris be last met de instructie van strafzaken, een bevel van voorloopige aanhouding ver leend tegen W. R., 23 jaar, schaapherders knecht, wonende te Zierikzee', verdacht van diefstal van gelden ten nadeele van J. P. van D., landbouwer, wonende te Nieuwerkerk. De verdachte is in het Huis van Bewaring ingesloten. Haar vader vermoord. Voor de A'damsche rechtbank stond terecht de 53-jarige juffrouw Schou, die haar vader, de 78-jarigë van der Put ten, in de 2e Oosterparkstraat te Am sterdam in drankwoede met een més had doodgestoken. De vrouw, die aan ruggemergtering lijdt, werd door veld wachters binnengedragen. Tegen haar werd drie jaar gevang geëischt. PREDIKBEURTEN, Zondag 14 Mei. Zierikzee. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. Wielen ga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst (oude tijd). Oud-Geref. Gem. Maandagavond 7 ure, ds. Boonevah St.-Filips- land. Evangelisatie Jeruël. 10.30, de heer Storm en 7 ure, de heer de Korte van Bruinisse. Kerkwerve. 10.30 ure, dr. Preost. Serooskerke. 10.30 ure, d». Leendertz. Burgh. 2 ure, ds. Japchen. Renesse. 3 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. Geen dienst. Haamstede. 10.30 urë, ds. Japchen (Bev. nieuwe lidmaten). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedhujjs. Oud-Geréf. Kerk. 10.30, 3 en 7.30 ure, ds. Boone van St.-Filip«land. Eikerzee. 10 30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 3 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10 en 3 ure, cand. Kroeze van Mid delburg. Zonnemalre. 10.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 10.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 10.30 ure, ds. Griethuisen. Dreischor. 10.30 ure, ds. d. Griend. Ouwerkerk. 10.30 ure, ds. Helder. Nieuwerkerk. 10.30, ds. Waardenburg en 3 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6.30 ure, ds. Fraanje van Barneveld. Ondertusschen bleek het, dat er alreeds een groot getal Spaansche soldaten ge land en langs den dijk gelegerd waren. Kaarsemaker regélde nu alles tot den aanval en trok toen, 's morgens te 7 uur, uit zijn schans met 17 van bussen voor ziene volgelingen. Bij de Spaansche troe. pen gekomen, die omtrent 200 man sterk waren en onder bevel van een kapitein Tseeraerts stonden, trad hij met dezen in gesprek. Hij verweet hem geland te zijn en de stad onrust aangedaan te heb ben zonder zijn lastbrief te toonen. Nog veel woorden werden er ver volgens gewisseld, vertoogen en dreige menten gedaan, waarvan ten slotte het gevolg was, dat Tseeraerts beloofde zich weder te zullen inschepen, op voor waarde, dat men hem helpen zou als hij mocht aangevallen worden door vier Geu- zenschepen, die hij onder den Noord-Be- velandschen wal had waargenomen. Over wat verder op 8 Mei gebeurd is heeft men geen zekerheid. Wel spreken aanteekeningen ervan, dat door toedoen van Kaarsemaker de 30 schepen der Span jaarden op de Gouwe genomen zijn, 8 er van verbrand en de bemanning op verschillende wijze om het leven gebracht is, maar dat hij zelf, ondanks die over winning op de vijandep, dienzelfden dag in haast gevlucht is en dat na enkele dagen en onderhandeling met don Fre derik, die toen te Bergen-op-Zoom ver bleef, een paar vendels Walen hier in gar nizoen kwamen. Als inderdaad door een deel der Zierikzeeënaars zulk een groote nederlaag aan de Spaansche schepen is toegebracht geworden, dan blijft het wel raadselachtig, dat, nu er toch Koninklijke troepen in de stad gekomen waren, daar, over geen wraak genomen of straf ge volgd is. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5