Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Vrijdag 12 Mei 1922 zierikzeesche courant. ADVERTENTIËN EERSTE BLAD. B. H. IDELER, Zzee. Zenuw- r&t>!e*?en. HINDERWET. Algemeen Overzicht. buitenland. binnenland. Uit Stad en Provinoie. Prjja per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting* 78stelJAARGANG. - No. 10774. fading °p dm da« T&n uit' Dir. J. DE LOOZE Jr, Ultg.-RsdlOl. U. J. KOSTEW saTe Yóór 11 nre- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MANUFACTUREN. Maandag a.s. kunnen aanbieden wl| Gebloemde .Mousseline. Effen gekleurde Wollen Mousseline. Frotté's en Chanteen (De nieuwste mode). Crêpe Stoffen. Witte Mattin en Gabardine. Keizer] innen ;i 50 ct. per el. (In verBehillende klenren). Bukskins. Yitrage's, Franjes en Kant. Linnen en Vitrage Rolgordijnen. Karpetten en Tafelzeil. onrast, gejaagdheid, slapeloosneidjexamen- vrees, prikkelbaarheid en overspanning v/orden spoedig overwonnen doortgebraik van. I Zij geven rus! en kalmte I een verkwikkende -sleuxp, M en doen gejaagdheid ophouden $5 |per koker75 ct bi) ayolhen drogisten B ■KM FASR A.rlIJMHAgDT ZteiST IttS&iMS» BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibuik7.ee maken bekend, dat het verzoek van de Productieve Sigarenmakers Associatie „DE VOLHARDING" alhier, om op de eerste verdieping van het perceel, kadastraal be kend in Sectie A, no. 2129 een sigaren- drogerij te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Zibrikzbb, 8 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYBSTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester F. NAEREBOÜT, 1°.-Secretaris. Men kan niet zeggen, dat de con ferentie aan de schoone golf van Genua hard opschiet. Ze is te vergelijken met een bergtop in den nevel, waarvan zoo nu en dan een «tukje rots le voor schijn komt als de wind de dampen aan flarden scheurt en 't den berg beklimmer een oogenblik vergund wordt te kunnen constateeren wat zich daar boven bevindt. Zoo nu en dan rukt de weinig tege moetkomende houding vdn een der ver tegenwoordigende mogendheden de di plomatieke nevelsluier uiteen en dan blijkt dat het met het onderlinge ver trouwen nog alles behalve in orde schijnt te zijn. Frankrijk en Rusland, zie daar de twee verraderlijke klippen, waarop de conferentie ieder oogenblik dreigt te stranden. Thans beheerscht het Russi sche probleem deze hooge vergadering. De groots moeilijkheid, die de overeen stemming tusschen de Russen en de an dere mogendheden belet, is de kwestie van het particulier eigendom, waarbij dan nog deze moeilijkheid komt, dat de Russen een reusachtig crediet ver langen van de regeeringen, omdat de heeren levendig beseffen van particulie ren niet voldoende geld te zullen los krijgen wat geen regeering gene gen is toe te staan. Te dien aanzien zijn reeds enkele voor stellen, tegenvoorstellen en bemidde lingsvoorstellen gedaan, maar niettemin blijft deze netelige zaak duister, evenals den eventueelen afloop der conferentie. De Fransche pers heeft deze week weer eens voor iets sensationeels gezorgd in verband met de gesloten overeenkomst tusschen Duitschland en Rusland, om toch maar le voorkomen dat geen ver zoenende houding tegenover Duilschland zal worden gekweekt. De „Éclair' onthult - de tegenspraak zal dunkt ons heel spoedig Icomen een geheime militaire overeenkomst tus schen den Duitschen generalen staf (wel ke volgens het tractaat van Versailles niet meer bestaat) en den Russischen staf. Een der voornaamste bepalingen van dit nieuwe Verbond zou luiden „De Duitsche generale staf verbindt zich tot de levering van wapenen, ammunitie en uitrusting voor 't Roode leger tot een maximum van 180 regimenten - infanterie en 20 divisies cavalerie; reorganisatie der Russische oorlogsvloot etc. etc." De be doeling is duidelijk, zegt de „Éclair". Rusland Wil zoo spoedig mogelijk aan vallend optreden Zeker is de bedoeling duidelijk men iWil onder het Fransche volk zooveel mo gelijk stemming maken door hen een schrikbeeld van den rooden vloed naar de Westerranden van 't vasteland van Europa, voor oogen te houden. De verstandige zal aan dergelijke mis leidende politiek zijn oor niet leenen en dergelijke sensatiebarichten schouder ophalend lezen. Het merkwaardigste is echter dat deze communistenhaters, juist de soviet-propa ganda in de kaart spelen door een over schatting van de huidige positie en kracht van 't zwaarbeproefde tsarenrijk. De aardschumng te Corato. De ramp, welke de ItaJiaansche stad Corato door de aardverschuiving heeft getroffen, is niet onverwacht gekomen. De stad ligt in een streek, waar het zel den regent. De huizen werden gebouwd op een bodem, bestaande uit zand ea klei. Negen maanden lang had er in deze streek droogte geheerscht, doch drie weken geleden begon het er te regenen, alsof het water met bakken uit den hemel werd geworpen. Vele huizen en gebouwen vertoonden daarop plotseling scheuren in de muren. Groots ontsteltenis werd er veroor zaakt, toen op zekeren dag de pasge bouwde kerk van de Heilige Maagd, be nevens nog vier of vijf gebouwen van histc-rischee beteekenis instortten. Er ontstond een paniek, toen dienzelfden dag tal van steenen muren der gebou wen groote gaten begonnen le vertoonen, zoodat er groot gevaar voor instorten bestond. Driehonderd gezinnen moesten toen hun huizen ontruimen. Dat was 4 Mei. Dag en nacht, onafgebroken^ ging het doo^—De—i11 w oïiéia 1 ifaeïïrasir Te redden "wat er nog te redden viel van hun be zittingen, voordat hun huizen zouden in storten. Den vijfden Mei stortte een an dere kerk, de Monte di Piëta, in, met ontzettend geraas. Deze ramp werd ge? volgd door het instorten van nog ver scheidene honderden huizen. Donderdag j.l. waren reeds 30.00 personen dakloos. Zij kampeerden in tenten of houten ba rakken of sliepen zonder verdere be schutting in de open lucht. Zondag was het aantal dier slachtoffers reeds ge stegen tot 5000. De regeering heeft on middellijk soldaten, timmerlieden en tim merhout naar deze plaats gezonden, om er wat houten barakken op te zetten. De deskundigen zijn van meening, dat het onmogelijk is, de stad van den ver deren ondergang te redden. De inwo ners zullen hun haardsteden dus moe ten herbouwen, doch dan op een flin- ken afstand van deze onheilsplek. Tot dusverre is reeds de helft van alle hui zen van dte stad in puin gevallen. Ben zonderlinge aanslag. Een zonderlinge aanslag is Zondagavond te Boedapest gepleegd. Op het oogenblik dat de dienaar in den orthodoxen tempel deze»* stad de lampen wilde aansteken, die ter nagedachtenis van de dooden branden, ontploften deze lampen. In een oogwenk stond het dak der kerk in vlammen. De brandweer kon gelukkig een uitbreiding van het vuur verhinderen. Uit het onder zoek is gebleken, dat onbekende daders de olie in de lampen door benzine had den vervangen. De politie-commissaris, die het onderzoek in deze zaak leidt, heeft een dreigbrief ontvangen, waarin hem wordt medegedeeld, dat hij dit onder zoek moet staken, daar hij anders zelf het slachtoffer, van een aanslag zal worden. Naar (le Noordpool per vliegtuig. Volgens de Nordisk- Tidende heeft de Noorsche vlieger Trykveg Gran uit Enge land, vermoedelijk van een groot Lon- densch blad een verzoek ontvangen, of hij bereid is een poging te doen om naar de Noordpool te vliegen. Naar verluidt, overweegt Gran deze zaak en zal hij dezen zomer naar Spitsbergen gaan, om de mogelijkheid te onderzoeken van daaruit te vertrekken. De vliegtocht naar de Noordpool zal echter onder geen omstan digheden dit jaar plaats hebben, misschien wel het volgend jaar. Zoo de expeditie ondernomen wordt, is Gran van plan zijn medewerkers bij voorkeur te zoeken on der de geoefende skyloopers. Het plan is gedeeltelijk te leven van de dieren, die men kan schieten. Gaat het plan door, dan zal Amundsen een mededinger op zijn tocht hebben, maar Gran's expeditie draagt slechts een sportief en geen wetenschap pelijk karakter. Te weinig slaap voor de jeugd. Volgens den geneeskundigen correspon dent van de „Times" krijgt de tegen woordige jeugd te weinig slaap. Als leiddraad neemt hij een lijst welke door dr. Clement Dukes is opgemaakt en voor eiken leeftijd het gezonde aantal uren slaap opgeeft. Volgens deze opgave moe ten zuig&föngen tot aan hun eerste jaar 23 uur slaap per/(,dag hebben; van 2—3 jarigen leeftijd isr dit getal verminderd tot 18, voor kinderen van 6 tot 7 jaar tot 13. Een kvcct van 10 lat 15 jaar heeft elr uur sla'ap noodig, voor den 15 tot 19-jarigen leeftijd wordt nog 11 i/ü uur vereischt en boven 19 jaar wordt 9 uur per dag wenschelijk geacht. Volgens dr. Malcolm Gross in de „Lan cet" krijgen tegenwoordig heel weinig kinderen de aangegeven uren slaap. Hij constateerde dat de kinderen van 3 tot 6 jaar geen van allen het aantal uren slaap kregen als dr. Dukes aanraadde en 27 percent van hen sliep minder dan 11 uur per dag. Hij constateerde even eens dat de kinderen die den meesten slaap kregen het meest opgewekt waren. Een merkwaardige reuk- en tastzin. Eén 17-jarig meisje, Willetta Huggins, dat volslagen blind en doof is, heeft, Vol gers de „Daily Chronicle", voor de Chi cago Medical Society proeven afgelegd van haar buitengewoon goed ontwikkel den reuk en tastzin. Zij toonde aan dat zij kleuren kon onderscheiden door ze te ruiken en gaf als definities, dat rood' denzelfden geur had als wol, blauw als inkt, groen als vlas en zwart als een krant. Zij kon de drie kleuren van een ge- breiden doek onderscheiden door hem onder haar neus te houden. Eveneens wreef zij haar neus over een foto en vertelde dat dit een portret was van twee mannen en een vrouw, wat juist was. Het meisje kan een telefoongesprek opnemen door haar vingers op den ont vanger te leggen de trillingen bren gen de woorden ;*ïn^ haar over. Op dezelfde wijze kan zij hooren wat iemand zegt door een vinger op de wang van den spreker te houden. Haar tastzin is zoo fij'n ontwikkeld, dat zij de regels van een krant kan lezen door er met haar vinger overheen te gaan. Zij kan echter het kleinere let tertype niet onderscheiden. Op dezelfde manier kan 2ij de waarde van bankbil jetten aangeven. De salarissen van het De Rott. schrijft met groote stelligheid te vernemen, dat de regeering voornemens is de traktementen van de ambtenaren in 's rijks dienst met ingang van 1 Jan. a:s. met 10 pCt. te verlagen en daarenboven de pensioenbijdragen, 8V2 procent in to taal, voor rekening van het personeel te brengen. Invoering van de Tabakswet. De Ned. R.-K. Vereeniging van Sigaren fabrikanten heeft aan de Tweede Kamer dringend verzocht het voorstel-Staalman tot uitstel van de invoering van de Ta bakswet aan te nemen, daar de invoering van deze wet, vooral bij het ontbreken van een invoerverbod van sigaren, den geheelen ondergang van de toch reeds zoo zeer geschokte sigarenindustrie zou beteekenen. De Kamerver kiezingen. „Het Volk" publiceert de definitieve candidatenlijslen van de S.D.A.P. I11 Middelburg (kieskring 12) worden de volgende candidaten in onderstaande volgorde genoemd 1. Wi. H. Vliegen te Amsterdam; 2. W. C. de Jonge te Bilthoven; 3. G. F. Lindeijer te Vlissingen; 4. W. Drop te Rotterdam; 5. P. G. Gruijs te Teterin- (gen; 6. J. A. Bergmeijer te' Dordrecht; J. H. van der Ploeg te Heerlen; •8. J. F. van Kersen, geb. van Muylwijk te Rotterdam; 9. J. Jansen te Eindhoven; 10, J. Opderdijk te Middelburg. De datum der verkiezingen. De „Msb." noemt als vermoede]ijken datum voor de Tweede Kamerverkiezin gen Woensdag 5 Juli. Voor de verkie zingen wordt het liefst een Woensdag genomen, omdat de besturen der groote gemeenten op dien dag het gemakkelijkst de beschikking kunnen bekomen over schoollokalen voor stembureaux. EERSTE KAMER. (Zitting van 11 Mei). Grondwetsherziening. De heer Mendels zegt, dat alle merg dat nog in de oorspronkelijke voorstel len zat, er nu uit is. Spr. verdedigt nader de evenredige vertegenwoordiging. De heer De Waal Malefijt vindt den ter mijn binnen welken de evenredige ver tegenwoordiging moet worden ingevoerd te kort, doch zal zijn stem niet onthou den. De heer van der Hoeven zal tegen de hoofdstukken 3 en 4 stemmen omdat hij van evenredige vertegenwoordiging niets moet hebben en de band met de provin ciën nog slapper is gemaakt. Minister Ruys ontkent, dat hij de voor stellen in eerste instantie niet met over tuiging heeft verdedigd. Echter verkeerde hij niet in een toestand van politieke op winding, noch solliciteerde hij naar het baantje van politieke Cocadorus. Als voorstander van het behoud der Eerste Kamer heeft spr. gezocht naar een com promis, dat apaiseert; echter heeft hij als deugdelijke basis geëischt evenredige ver tegenwoordiging. Als de Regeering tot Kamerontbinding had besloten, zouden er slechts 14 dagen over zijn geweest om de voorstellen te be handelen. Hoofdstuk III wordt aangeno men met 39 stemmen tegen 1. Tegen de heer Van der Hoeven. Hoofdstuk IV wordt aangenomen met alle 40 stemmen. De additioneele artikelen worden aan genomen met alle 40 stemmen. De wijzi ging van art. 73 hoofdstuk II wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Landbouwbegrooting. De heer Smeenge dringt aan op wette, lijke regeling van het binnenscheepvaart- bedrijf. Minister Aalberse stelt de vraag of de georganiseerde landbouw niet zelf de oor zaak is, wanneer de wet van 3 Aug. 1914 wordt toegepast. Het is sprekers bedoe ling niet om prijsregelend op te treden. De begrooting van landbouw enz. wordt zonder hoofdei, stemming aangenomen, evenals eenige andere kleine ontwerpen. TWEEDE KAMER. (Zitting van 11 Mei) Voortgegaan wordt met de wijziging der arbeidswet. Het a men dement-Bij level d om toe te laten, dat jeugdige personen van 16 jaar en ouder op Zondag werkzaam zijn in koffiehuizen en hotels, wordt verworpen Imet 63 tegen 2 st.; het amendement-Bijle- veld om toe te laten, dat jeugdige perso nen tot 9 uur in plaats van tot 8 uur werken in hotels en koffiehuizen en mo gelijk te maken, dat jeugdige personen van 16 jaar en ouder nog langer werk zaam zijn, wordt verworpen met 37 tegen 29 st.; het amendement-Bijleveld om mo gelijk te maken, dat voor mannen en vrou wen, werkzaam^ in hotels en koffiehui zen, wordt afgeweken van de bepaling omtrent 17 vrije Zondagen per jaar, wordt verworpen met 51 tegen 23 stemmen. Het amenc'ement-Drion om loonsbepaling uit te sluiten van de voorwaarden voor overwerkvergunning wordt verworpen met 63 tegen 17 st.; het amendement-Drion om te laten vervallen: a. de bepaling dat afwijkingsvergunningen kunnen worden ingetrokken op verzoek der vakvereeni- gingen als de belangen der arbeiders wor den geschaad,, wordt verworpen met 65 tegen 13 st.; het amendement-Kuiper om voor collectieve overwerkvergunningen overleg met de organisaties te vorderen, door den Minister aanbevolen, wordt aan genomen met 65 tegen 15 stemmen. Na comité-generaal ter behandeling van de huishoudelijke raming der Kamer, wordt de wijziging der Arbeidswet aan. genomen met 54 tegen 23 stemmen. De voorzitter stelt voor eenige wijziging te brengen in de agenda. De heer Braat stelt voor de Landbouw- ongevallenwet van de agenda af te voe ren. Dit voorstel wordt niet gesteund. De heer Braat vraagt nu stemming over het voorstel voorzitter, dat wordt aan genomen met 80 tegen één st. Aan de orde is 't wetsontwerp tot wijziging van de Wetten op middelbaar en-hooger onder wijs. (Voorloopig verbeterde regeling van subsidiëenng openbare en bijzondere hoo. gere burgerscholen en gymnasia). De heer van der Molen verdedigt een amendement tot instelling van beroep op de Kroon voor toekenning van subsidie. De Minister heeft bezwaar tegen dit wijzigingsvoorstel. Het wordt verworpen met 34 tegen 27 stemmen. Het artikel waarbij aan provincie en gemeente vrij heid wordt gegeven om bijzondere gym nasia, M. U. L. O. en H. B|. Scholen te subsidiëeren, wordt aangenomen met 35 tegen 24 stemmen. Het ontwerp wordt aangenomen met 49 tegen 11 stemmen. (Avondzitting van 11 Mei). Bij de Interpellatie-Ketelaar betreffende het voornemen der regeering tot wijziging van het bezoldigingsbesluit der burger lijke Rijksambtenaren 1920, heeft de Min. van Financiën meegedeeld, dat de regee ring er niet aan denkt, terugwerkende kracht te geven aan eventueele intrekking van art. 40 en dus de bestaande wedden te .verminderen. Die intrekking zou alleen gelden voor de daarna aan te stellen amb1- tenaren, alsmede voor de periodieke ver hooging der wedden, ook van de thans bestaande ambtenaren. Nadat de heer Ketelaar nog den wensch had te kennen gegeven, dat voor de in dienst zijnde ambtenaren niet alleen de wedden, maar de geheele salarispositie van kracht bleef, verklaarde de Minister, dat de regeering geen bezwaar heeft om bij intrekking van art. 40 te bepalen, dat de thans genoten salarissen der ambte naren kunnen gewaarborgd blijven. Ook omtrent herziening van de normen van het salarisbesluit bestaat op het oogen blik nóch het voornemen, noch 't besluit bij de regeering, maar omtrent de toe komst kan spr. zich niet binden. Zijn de zenuwen eens erg overstuur, Beperk dan die ziekte tot korten duur. Gaven vele middelen U geen vertrouwen, FRECO'S ZENUWTABLETTEN zullen [U nooit berouwen. Per koker 60 cent. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE, Zierikzee, L. G. v. ZALT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. ZIERIKZEE. Bij de gemeentewerken van Batavia is benoemd tot hoofd-opzich- ter bij den Technischen dienst, de heer L. Douw Iz., geb. alhier. De minister van Arbeid heeft goed gevonden, dat de vroeger toegekende bij drage voor woningbouw zal worden uit gekeerd aan de gemeente Oud-Vosmeer, ten behoeve van J. de Later (1/3 gedeel te der bijdrage) f 2266,—. Voor de A.-R. Kiesvereeniging alhier trad Donderdagavond in een vrij goed be zette zaal van hotel „Juliana" mr. J. A. de Wilde uit 's-Gravenhage op. Nadat de aanwezigen een half uur ge wacht hadden, verscheen de heer de Wilde op 't podium. De heer D. Mulder opende deze bijeenkomst met een welkomstwoord tot publiek en spreker, er op wijzende, dat mr. de Wilde door de bekende vlugge Zeeuwsche reisgelegenheden hier te laat aankwam. Daarna ging hij voor in het gebed. Mr. de Wilde hierna het woord ver krijgend, wees op 't belangrijke tijdperk, dat wij met het oog op de Tweede Kamer verkiezingen tegemoet gaan. Hoewel spr.'s partij het tegenwoordige kiesstelsel niet bewondert en voorstander is van het z.g. huismanskiesrecht, zoo be- schoiiwt zijn partij het feit (het kiesrecht) als een groot voorrecht. Een voorrecht van een vrij volk, dat openlijk zijn stel lingen mag propageeren. Spr. beschouwt dit als een groote gave, maar helaas, de grootste gaven worden veelal door den mensch misbruikt, 't Volk heeft door 't kiesrecht invloed gekregen en hiervan maken de leiders gebruik of wel misbruik. Om te kunnen nagaan hoe de politieke beteekenis van hier te lande voorkomende partijen is ontstaan, ging spr. even de geschiedenis der laatste halve eeuw na en trof een vergelijking van de Engelsche staatkunde onder William Glad stone en de Nederlandsche onder Thor- becke omstreeks 1850. Hoewel spr. niet de capaciteiten van dezen grooten Neder- landschen staatsman onderschatte, sprak hij als zijn overtuiging uit, dat de partij van Thorbecke, de liberale partij, uitging van een verderfelijk beginsel, ontleend aan de Fransche revolutie. Als opvolger van het liberalisme is ge. komen de sociale partij, welke spr. nog gevaarlijker voorkomt. Ook deze partij gaat uit van een verkeerde grondstelling, n.l. dat de ongelijke toestand een gevolg is van het productieproces, dat ons leven in hoogste instantie beheerscht. Spreker toonde volgens zijn denkbeelden aan, dat de geest ons leven beheerscht. De triomph van het socialistisch beginsel leidt, vol gens spr., tot de ontbinding van 't volk. Men zie naar Rusland, waar nu de grond en de productiemiddelen in handen zijn van de gemeenschap. Het woord „gemeen schap" noemde spr. een gevaarifjfc woord; het is bovendien niets zeggend. Als de grond aan de gemeenschap komt, is het met de vrijheid gedaan, want dan concen treert de macht zich in kleinen kring en leidt tot machtsmisbruik. Na nog eenige politieke beschouwingen in 't algemeen te hebben gehouden, kwam spr. tot de bespreking van 't A.-R. partij program, waarop geen enkele belofte voorkomt, want meer dan ooit is voor zichtigheid in 't financiëele Staatsbeleid noodzakelijk. Wie thans de kiezers schoonklinkende beloften doet, maakt zich schuldig aan oneerlijke concurrentie. Worden nochtans ingrijpende sociale maatregelen doorgedreven, dan zal de re geering er ten slotte toe overgaan om geld zonder voldoende gouddekking te gaan uitgeven. Dan gaan we den weg op van de Mark, de Kroon en de Roebel. Dan worden de producten, doordat wij die voor een groot deel uit het buitenland moeten importeeren eenige malen duur der, tot groote ellende in de eerste plaats voor de arbeidersklasse. Hierna werden de belangengroepen, o. a. den Plattelandersbond, onder de loupe genomen. Met belangengroepen kan ons land niet geregeerd worden, wel met hen, die het algemeen belang voorstaan. Onder applaus eindigde mr. de Wilde zijn rede. Op een door den voorzitter gedane vraag, nopens de candidaten van den P. B. welke tot de rechterzijde behooren, ver klaarde spr., dat iemand die stemt op een candidaat van een belangengroep, handelt in strijd met de belangen van zijn vader land en van zijn eigen consciëntie. Mr. de Wilde eindigde deze bijeenkomst hierop met dankgebed. OUD-VOSSEMEER. Donderdagavond j.l. trad in een vergadering te dezer plaatse op mevr. Van Braam—Houckgeest, die voornamelijk een rede hield voor de da mes en als onderwerp inleidde de Vrouw en de politiek; daarna kwam jhr. de Mu- ralt aan het woord, die op zijn bekende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1