niging zoo niet onmogelijk, dan loch zeker uiterst moeilijk is, vooral waar het geldt bedrijven, die zich ontwikkelen, werken, die uitgevoerd moeten worden, uitbrei ding, die moet volgen en uitgaven, die noodig zijn door de vermeerdering der bevolking, en die eenvoudig, hoe zuinig men ook zijn wil, niet le vermijden zijn. Nu heeft de heer Blomjous reeds er op gewezen, dat de gewone ontvangsten ln 1901 bedroegen 152 millioen en de bui tengewone f77000. Tien jaar later waren deze cijfers resp. 203 millioen en f992000, terwijl in 1920 de gewone ontvangsten stegen tol 774 millioen en de buitenge wone tot Ui/2 millioen en het totaal der uitgaven, dat in 1901 nog 152 millioen bedroeg, in 1911 gestegen "was tot 2081/2 millioen en in 1920 tot 9021/2 millioen, zoodat in 1901 de gewone ontvangsten vervijfvoudigd, maar de totale uitgaven verzesvoudigd- zijn. Voor dit jaar is de raming der uitga ven 887 millioen en die der ontvangsten 591 millioen, zoodat deze begrooting sluit met een zeer groot nadeelig saldo, waar tegenover men staat voor de vraag: wat te doen om' dat niet alleen te doen in krimpen, maar te doen verdwijnen bij een vermindering van inkomstenï- Gulden wóórden heeft de Minister van Financiën gesproken in die zelfde Nota, waar hij zegt, dat de voornaamste oor zaak van den tegenwoordigen -toestand het feit is, dat het voldoen aan de wette lijke verplichtingen, in de laatste jaren den Staat opgelegd, uitgaat boven de ca paciteiten der thans voorhanden zijnde middelen. Door het onuitputtelijk lijkend midde- lenaccrès in de voorafgaande jaren en schijnbaar ook eenlgszins onder den in druk van den oorlogstijd, die aan het angstvallig wegen van financiëele moge lijkheden weinig bevordelijk was, zijn wij geraakt in een toestand van te leven boven onze krachten en.de Minister geeft dan een becijfering hoe het tekort kan worden ingekrompen. Maar dat is met voldoende. Al was er geen tekort, dan zouden de belastin gen toch niet kunnen gehandhaafd blij ven op hetzelfde peil. De plannen om de grondbelasting te verhoogen moeten van de baan gescho ven worden, waar wij allen zien, dat de prijzen van de landerijen naar beneden gaan. De verdedigingsbelasting, die hier eens is geïntroduceerd met de plechtige toezegging van de Regeering, dat het maar voor drie jaar was, die later nog eens voor drie jaar is verlengd en ten slotte verlengd zonder tijdsbepaling, moet zeer zeker ook verdwijnen. Vooral ook moet die kleine vlek op het kleed der -Regeering, zooals de heer Blomjous het noemde, namelijk de ver hooging der successiebelasting, terugge bracht worden tot haar vroegeren" vorm. Verder is buiten kijf, dat de inkomsten belasting met gehandhaafd kan blijven op het peil van tegenwoordig, omdat de uit gaven zoowel van gemeente als van pro vincie met de opcenten op de belastin gen alle op schrikbarende wijze in de laatste 6 jaren vermeerderd, zijn. Er zijn nu al provincies, die alle opcenten heb ben geheven, die ze konden heffen en die niet meer in staat zijn verschillende dingen te doen, ómdat daarvoor absoluut geen geld beschikbaar is. 1 Nu is het een niet uit te voeren zaak, dat vanwege de Staten-Generaal aan de Regeering gewezen wordt waar en hoe de besparing te maken, zoodat men in derdaad komt tot een besparing van vele millioenen. Wanneer ~men de begrootingen nagaat, komt men tot een eenigszins zonderling resultaat. Men vindt dan, dat op de be grooting van Buitenl. Zaken een zeer be scheiden bedrag van 5 millioen is uitge trokken. Daarop kan zeer zeker alleen bezuinigd worden en dan is het nog een bezuiniging van ,heel weinig beteeke- nis wanneer men de gezantschappen in kleine Staten als Rumenië, Brazilië, Bulgarije opheft. Ik geloof niet, dat zal worden tegengesproken, dat een bedrag 'van 5 millioen voor Buitenl. Zaken inder daad genoemd mag worden een zeer be scheiden bedrag. Het IVde hoofdstuk Justitie, wordt uit getrokken op een bedrag van 38 millioen, dat ook een bescheiden bedrag genoemd- kan worden. Maar daarbij valt in het oog, dat aan het Departement zelf alleen voor het archief, voor agenda en index, men 13 ambtenaren noodig heeft, die f25000 jaarlijks verdienen, en dat alleen de amb tenaren van het Departement zelf, dus niet die elders zijn gevestigd, bijna een half millioen inkomen hebben, dat is 1/10 van het geheele bedrag der traktementen van de rechterlijke macht, die samen ruim 6 millioen zijn. De Rijksveldwacht kost, met kinder toelage, kleeding en schrijfbehoeften 81/2 millioen, ook een enorm bedrag. Bij Binnenl. -Zaken, met een begrooting van 12 millioen, vindt men het Centraal Bureau voor de Statistiek met 243 ambte naren met f 544.000 per jaar. Daaronder zijn 125 schrijvers op jaarloon, met niet minder dan f i 10.000 aan bureau- en schrijfbehoeften en f214.000 aan druk- en bindwerk, zoodat deze heele geschiedenis kost ruim 9 ton. Ik herinner er aan, dat de Minister zoo beleefd geweest is, indertijd de leden van de Staten-Generaal uit te noodigen dat Centraal-Bureau voor de Statistiek te ko men bezichtigen en dat wij allen toen onder den indruk geweest zijn van de wijze, waarop daar alles electrisch geteld en vermenigvuldigd wordt, en van de mededeelingen, die de directie van dat bureau ons daaromtrent heeft gedaan, die 0. a. zeide, dat, wanneer de eiectricitei L niet in werking gesteld was, er wel tien maal zooveel ambtenaren meer noodig zouden zijn. Maar wanneer er bezuinigd moet worden, kan men dan niet op een dergelijke inrichting een zeer belangrijk bedrag bezuinigen, al moet dan ook de geschiedschrijver laten zeggen: van 1922 tot 1932 was de statistiek slecht bijge houden? Dit valt dan onder hetgeen de Minister van Financiën gezegd heeft, dat men zich ook moet bekrimpen ten aan zien van op zich zelf zeer begeerlijke zaken, maar die niet bepaald, noodig zijn. Hoofdstuk Va, Onderwijs, dit jonge De partement, heeft ook al een staf van 140 ambtenaren, niet minder dan 72 schrij vers, 17 boden en knechten, te zamen kostende f 330.000. Men gebruikt ongeveer 1' 50.000 aan drukwerken, bureaubehoeften en porti. Het Hooger Onderwijs kost- ruim IU/2 millioen, terwijl de salarissen niet hoog zijn, als men nagaat, dat de assis tenten bij de geneeskunde maar f 2400 tot f 3800 krijgen, ongeveer gelijkstaande met het salaris van een Rijksveldwachter. Daar wordt het geld dus niet weggegooid, vooral niet als, men het vergelijkt met de traktementen van ae werkvrouwen die f 1052 per jaar verdienen. Maar wel trekt het de aandacht, dat er een leger is van bedienden, amanuenses en knechts, die alle. betrekkelijk hooge salarissen hebben. Of daarop niet bezuinigd kan worden, is een kwestie, die hier niet kan worden beoordeeld. Voor het middelbaar onderwijs wordt betaaid 71/2 millioen, voor het nijverheids- en handelsonderwijs 141/2 millioen, voor het lager onderwijs „algemeen" IO1/2 mil lioen en „financiëel" 88 millioen. Daar onder zijn begrepen de vergoedingen aan de gemeenten ingevolge artikel 56 van de Lager-onder wijs wet 49 millioen, ver goedingen voor de bijzondere lagere scho len ingevolge de artt. 97 en 98, 37 millioen. Tegenover die bedragen steekt gewel dig af het bedrag, dat voor kunsten en wetenschappen wordt uitgegeven, n.l. 3 millioen. Maar dat neemt niet weg, dat de geheele begrooting. is" uitgetrokken op 148 rjiillioen (oorspronkelijk geraamd) Ten laste van Financiën vindt men een bedrag van 220 millioen, waaronder is begrepen 157 millioen aan voorschotten uit 's Rijks schatkist, waarvan 100 milli oen voorschotten aan de gemeente vol gens artikel 33 der Woningwet, 15 milli oen voor woningbouwpremie en 21/2 mil lioen voor voorschotten ingevolge art. 7 Landarbeiderswet; Waterstaat komt met 6OI/2 millioen. Als men nagaat, dat hierbij zijn de spoor wegen, de posterijen en de telegrafie, dan valt het verschil met onderwijs dub bel op. In Engeland is een commissie-Geddes geweest om na te gaan, of op een begroo ting van 500 millioen pond 100 millioen kon worden bezuinigd. Het resultaat was, dat men het mogelijk achtte bezuiniging aan te brengen tot een bedrag van 90 millioen pond, waarvoor de admiraliteit en hét onderwijs het eerst in aanmerking kwa men en het practisch resultaat heeft men dezer dagen kunnen zien, namelijk, dat de incometax verminderd is met een shil ling in het pond. Aan het Departement van Landbouw zijn 149 ambtenaren, die 4 ton trakte ment hebben; zij gebruiken voor f32.500 aan bureaubehoeften, het gebouw kost aan verwarming en verlichting f 50.000, de schrijfbehoeften kosten f 30.000, voor drulc- en bindwerk moet worden betaald f 40000 en aan port- en telegrammen f 30000. Dat zijn slechts de algemeene kosten van het Departement de afdeeling Landbouw heeft bovendien 81 ambtenaren, die 21/2 ton kosten. Zoo is het ook met het Departement van vaïi Arbeid, waarover ik zwijgen zal, om dat wij binnenkort die dingen toch nader in de Kamer te bespreken krijgen. Uit de cijfers, die ik heb voorgelezen, blijkt wel, dat de uitgaven voor de ver schillende Departementen zeer oneven redig zijn. De uitgaven, niet alleen voor de ambtenaren, maar ook voor de gewone onkosten, loopen voor de verschillende Departementen met tienduizenden uit el kaar. De conclusie ligt dus voor de hand, dat daarop aanzienlijk kan worden be zuinigd. zuinigd. (Slot volgt). Zitting van Dinsdag 9 Mei. Aan de o"de is de voortzetting der algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting 1922. De heer Vliegen herinnert er aan, dat de rechterzijde, die kort geleden nog beweerde de eenige te zyn tot regeeren in staat, nn een beeld geeft van meest felle tegenstellingen. De Katholieke partij heeft geen reden van bestaan. Iedere partijvorming op gods- dienstigen grondslag is onwaarachtig. Wat de coalitie betreft, in de chris. historische partij rommelt het réeds lang. De anti-revolutionnaire partij heeft liet nooit zelfs getracht, haar program i t<: verwezenlijken. Is het wonder, dat het gebouw der coalitie kraakt Het zal ook ineenstorten. Op sociale maat- i regelen mag niet bezuinigd worden. Men 1 ïoet zijn kracht zoeken in inten- sMteii. van den arbeid, die verhoogd wordt door oen korter arbeidsdag. Spr. verdedigt voorts de ontwapeniüg en socialisatie. De heer Van Nierop wil de stijging van de uitgaven niet alleen aan de Regeering wijten. De waardeverminde ring en de pacificatie op onderwijsgebied zijn tevens schuld. Met bezuiniging komen we er niet. De heele staatshuis- houding moet herzien worden Wil de begroot in g sluitend zijn, dan moet 100 millioen worden bezuinigd. Mevr. PothuisSmit vraagt, uit welke dad on van de Regeering gebleken is, dat zfi zich heeft laten leiden door Christ«ilyjlce beginselen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 9 Mei. Verschillende kleine ontwerpen wor den aangenomen zonder beraadslaging en zonder' stemming, w. 0. wijziging Ongevallenwet 1921, wijziging der Ra- denwet, schrapping art. 40 der Woning wet, wijziging invoerrecht op vleesch. De Suppletoire Waterstaatsbegrooting 1920 vindt bezwaar bij den heer Feenstra, omdat nü eerst wordt gevraagd om goedkeuring1 van reeds lang gedane uit gaven. Het ontwerp wordt aangenomen met 59 tegen 6 stemmen.' Tegen de machtiging tot het geven van voorschotten aan eenige staten van Midden- en Oost-Europa verklaart zich de communistische fractie. Het wetsontwerp tot vaststelling der regelen ten aanzien van den aanmaak van buskruit en ontplofbare stoffen wordt aangenomen met 47 tegen 21 stemmen. Het ontwerp De Kanter tot wijziging van de Hooger Onderwijswet wordt aan genomen met 56 tegen 16 stemmen. Voortgegaan wordt met de behande ling van de Wijziging der Arbeidswet. De heer Drion verdedigt een amen dement om invoering van het 2-ploegen- stelsel zonder nadere vergunning mogelijk te maken. De Minister heeft bezwaar omdat het amendement ook slaat op vrouwen en jeugdige personen. Als de voorsteller alles laat slaan op mannen, wil de Minister de beslissing aan de Kamer laten. De heer Drion wijzigt zijn amende ment doch dat wordt verworpen met 38 tegen 32 stemmen. De heer Van Rijzewijk licht een amendement toe over ntet toe te staan, dat arbeiders beneden 15 jaar langer zullen kunnen werken dan den normalen arbeidstijd, met uitzondering van glas blazerijen. De heer Drion verdedigt 2 amende menten, het eerste om toe te staan, dat niet gedurende drie, doch gedurende zes dagen per jaar 16 uur wordt gewerkt in banketbakkerijen en niet alleen door mannen, doch ook door vrouwen; het tweede om in de zuivelindustrie een werktijd van 2700 uur per jaar toe te staan. De heer Bijleveld licht een amende ment toe, om in continubedrijven het drie-ploegen-stelsel blijvend mogelijk te maken. De Minister heeft geen bezwaar tegen de amendementen—Van Rijzewijk. De andere amendementen ontraadt hij. De Minister neemt de amendementen Van R\izewijk over. Het amendement—Drion (in banket bakkerijen èn bloemenbin deryen) 6 dagen van 10 utir in plaats van 8 diigeij, woi-dt verworpen met 56 tegen 20 stemmen. Het amendementDrion (mogelijkheid van 16 uur arbeid per dag ook voor vrouwen in banketbakkerijen en bloemen binderijen) wordt verworpen met 60 tegen 16 stemmen. Het amendementDrion (2700 uur per jaar in de zuivelindustrie) wordt ver worpen met 52 tegen 24 stemmen. Het amendement—Bijleveld (56-urige werkweek in continubedrijven) wordt verworpen met 62 tegen 15 stemmen. Het artikel wordt aangenomen met 50 tegen 27 stemmen. Avondzitting van Dinsdag 9 Mei. Voortgegaan wordt met de wijziging j der Arbeidswet 1919. Aan de orde is artikel XV, volgens hetwelk de minister na de inwerking treding der wet voor niet langer dan 4 jaar kan toestaan dat in een bepaalde fabriek of werkplaats arbeiders gedurende ten hoogste l1/, uur .per dag of 7 uur per week langer arbeid verrichten dan. in 't algemeen geoorloofd is. De heer Schaper protesteert tegen dit artikel waartegen hij zal stemmen. De Minister kan niet toestemmen dat dit artikel te ver gaat. Ten onrechte meent de heer Schaper dat men hier te doen heeft met een cumulatieve be paling. De stemming zal plaats hebben morgen middag bij den aanvang der vergadering. De heer Schaper vraagt ook stemming over art. XVI. Deze zal eveneens morgen plaats hebben. Op art. XVII licht de heer Drion een amendement toe om de Kamer te doen beslissen over drie zeer belangrijke problemen: le. of we het Departement over ons economisch leven voogdij moeten laten uitoefenen dajn wel of we de be slissingen daarover in handen van be langhebbenden zullen stellen. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Van „De vriend des hui zes" ontvingen we de Mei-aflevering, wel ke als eerste Lente-artikel een beschrij ving geeft van en over „Koning Nachte- gela", zoo als Guido Gezella den geve- derden zanger noemt en in een roerend schoon gedicht het lied van dien zanger verheerlijkt. Van de hand van dr. D. M. Hoogland verscheen een interessant artikel over „Den hedendaagschën toe stand van onze Rundveestapel". M. W. Mac. Pont beschrijft den stand van zaken in de Nederlanden voor 't tot een openlijke breuk kwam met Phi lips II in een artikel, getiteld „vóór den grooten worstelstrijd". Over „Wat Rome wil", schrijlx dr. Oberman in een vervolgartikel. In het uitgebreid „Maand-overzicht" worden tal van personen herdacht, die de een meer, de ander minder in de afgeloopen maand van zich heb ben doen spreken. ,In „Lectuur .voor de Jeugd", beëin digt C. van Ophemert het verhaal van „De wever van Tabriz". - Dinsdagavond vergaderde in de so ciëteit „Coneordia" de afdeeling Zierikzee van den Vrijheidsbond. De voorzitter, de heer J. Enzlin, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bizonder de dames, die in zoo'n grooten getale waren opgekomen; Door den secretaris werd medegedeeld dat de leden van den gemeenteraad, be- hoorende tot den Vrijheidsbond, een raadsfractie hebben gevormd. Daarna werd het huishoudelijk regle ment artikelsgewijze behandeld, uitvoerig besproken en ten slotte vastgesteld. Na uitvoerige besprekingen werd be sloten, dat het bestuur zal bestaan uit 9 leden. Hierin werden na gehouden stem ming gekozen de dames Kooijman, Ocht- man v. Vuuren en Doeieman, en de hee- ren P. Kooijman, P. M. Panny, D. Meijer, J. Enzlin, H. E. Beelaerts v. Emmick- hoven en mr. A. N. L. Otten. Nadat nog door enkele aanwezigen het woord was gevoerd werd deze opgewekte vergadering door den voorzitter gesloten. Tot Directeur van de Hanzebank al hier is benoemd, de heer J. Limonard te Goes. WESTELIJK SCHOUWEN. Zondag j.l. was een echte bloemendag voor deze streek. Door de vriendelijke lentezon be schenen, spreidden de bloembollenvelden eene zee van kleuren ten toon. Het scheen ot tulpen en narcissen met elkaar wed 1 ijverden, wie de mooiste kleuren zou f vertoonen. Door het mooie weer verlokt kwam een stroom van bloemenlieiheb bers uit verschililtenüe deeien van ons eiland Westelijk Schouwens bloemen- 1 pracht bewonderen. In den namiddag be wogen zich onophoudelijk fietsers, mo torrijwielen en auto's langs den weg van Westelijk Schouwen naar Renesse. j BURGH. Maandag j.li. bracht de heer Commissaris der Koningin een bezoek aan de gemeenten Haamstede en Burgh. Omstreeks 11 uur 's voormiddags arri veerde Z.Ex. per auto te Burgh, verge zeld van dhr. v. d. Weijde, lid van Ged. Staten en dhr. v. Luijk, ambtenaar ter Provincial^ Griffie. Nadat 'de ge- meente-adminisfra&e was nagezien en audiëntie was verleend, werd een wan deling door de kom van het dorp ge daan en de fraaie Ned. Herv. Kerk en de schooi bezocht. Omstreeks half één werd naar Haamstede gereden, waar eveneens na onderzoek der administratie de scholen werden bezocht. Na audiëntie verleend te hebben werd het gemeente huis opgenomen eft de noodzakelijkheid van verbetering van dit gebouw erkend. Vervolgens werd een lunch gebruikt in hotel Bom, een wandeling gedaan door h<»i bojsrih van hoi do-t Haamsted« en een der hoogste duintoppen bestegen, van waar men een prachtig gezicht genoot over de schoone omgeving van Weste lijk Schouwen. Ook werd het bekende huis ,,'t Anker" bezocht. Omstreeks hall vier verliet Z.Ex. deze gemeente. Op beide dorpen wapperde uit verscheidene gebouwen de driekleur. N1EUWERKERK. Vergadering van den raad dezer gemeente, gehouden op Woensdag 3 Mei j.l. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergade ring worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de A.N.W.B. nog geen borden tot aanduiding der rich ting in de kom der gemeente heeft ge zonden, en dat van electrische verlich ting in de gemeente niéts komt. De heer Flikweert deelt mede, dat er bij de ingezetenen weinig apimo is voor electrisch licht. Gelezen worden de na volgende ingekomen stukken: proces-ver baal van kasopneming bij den gemeente- ontvangöB, waaruit blijkt, dat op, 7 April 1922 in kas was f 4979,00ö. Koninklijk© goedkeuring op de heffing eener plaat selijke inkomstenbelasting en wijziging heffing hóofdelijken omslag; besloten wordt het percentage van heffing der plaatselijke inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1922-'23 vast te stellen op U/o. Op een bezwaarschrift van C. Overbeek Jz. tegen zijnen aanslag in den hoofde- lijken omslag, 1 Jan.—1 Mei 1922 wordt afwijzend beschikt en .evenzoo op een bezwaarschrift van I. C. van der Male tegen zijnen aanslag op het schoolgeld kohier over 1 Jan.—1 Mei 1922. Burge meester en wethouders bieden aan het door hen opgemaakt beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1921, 't welk wordt voorgelezen en voor kennisgeving wordt aangenomen. Komt in behandeling een aanvraag van de ver- eeniging tot bevordering van de verkrij ging van onroerend goed door landar beiders „Schouwen en Duivel and", geves tigd te Zierikzee, om een voorschot uit 's Rijks kas van f 18225, - voor betaling van aangekochte 6.0520 H.A. bouwland. Uit de besprekingen op dit verzoek blijkt, dat alle leden unaniem van meening zijn, dat de aangekochte grond de slechtste in de gemeente is en alzoo veel te duur is aangekocht; dat deze grond thans, nu de prijzen dalende zijn, geen hoogere waarde meer vertegenwoordigt dan van f 800 per gemet; dat door verschillende landarbeiders is te kennen gegeven, dat zij van dezen grond niet wenschen te pachten; dat dus deze aankoop noch in het belang der vereeniging noch in dat der landarbeiders is te achten, waar na tenslotte met algemeene stemmen wordt besloten op het Verzoek der voor melde vereeniging afwijzend te beschik ken. Besloten wordt tot ontbinding der Commissie tot wering van schoolverzuim en tot het instellen eener nieuwe Com missie, waarin de leden der ontbonden commissie weder worden benoemd. Vast gesteld wordt eene verordening tot gel dig verklaring van strafverordeningen. Vastgesteld wordt eene verordening tot aanwijzing van het tijdvak, binnen het welk ianubouwverloven kunnen worden verleend. Bij de gebruikelijke rondvraag wijst de heer van der Have op den onooge- lijken toestand, waarin de dijk verkeert in de buurt van Dijkman tot Max. Braam. 'Dit komt eensdeels door het ongunstige weder, doch ook doordat de kippen het gras wegpikken en kuilen wroeten. De voorzitter zegt, dat het verboden is kip pen op den openbaren weg te laten loopen en zal daarop toezien. De heer Geleijnse vraagt op het schoolplein een urinoir te plaatsen. Er is geen zoodanige gelegenheid dan in den9 hoek van den toren en het gebruik daarvan geeft aan leiding tot onzedelijkheid onder de schooljeugd. Het idee van den heer Ge leijnse vindt algemeene instemming. De voorzitter stelt voor een urinoir aan te schaffen van het model als er te Zie rikzee staan en deze te plaatsen in den hoek bij de bewaarschool, waartoe wordt besloten. Hierna sluiting. BRUINISSE. Door de vereeniging vis- schers-- en Schippersbelang", werd Za terdagavond in het hotel het „Veerhuis eene vergadering gehouden. Na voorle zing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter, dhr. M. Vijverberg mede, dat door hem naar aanleiding van een verzoek van het departement van land bouw een verslag was ingezonden om trent den toestand der mosselvissoherij. Hij las dit voor en daaruit bleek, dat door hem op duidelijke en der waarheid getrouwe wijze medegedeeld was hoe door allerlei omstandigheden de toestand der visscherij alles behalve rooskleurig was. Vooral de Novemberstorm van het vorig jaar had bijzonder veel schade toe gebracht, waarvan de gevolgen zich nog lang zullen doen gevoelen. Het algemeen verslag dei* visscherijen echter vestigde op den treurigen staat van den mossel- handel maar weinig de aandacht en daar in scheen het alsof het niet zoo erg Was. Men was daaflom van oordeel, dat de minister nog eens met kracht op den ongunstigen toestand moest gewe zen worden en vroeg zich af of er piel in de Tweede Kamer over gespro ken moest worden. Beskoten werd de afgevaardigden naar het Comité van Ac tie, dat 15 Mei te Bergen op Zoom zal vergaderen, op het hart te binden die zaak aldaar vooral te bespreken, opdat de noodige maatregelen kunnen geno men worden om hulp te verschaffen. Dit is te meer noodig, daar een schrijven is ontvangen, dat de pacht over 1919, —1920, 1920—'21, voor 22 Mei moet aan gezuiverd worden, met de bedreiging, dat bij niet-betaling deze zal opgezegd worden cn de perceelen opnieuw ver pacht zullen worden. Velen schippers zal het echter onmogelijk zijn aan het ver zoek te voldoen, waarom het dringend noodig is te overwegen wat te doen. Daarna werd het convocatie-biljet voor de vergadering van het Comité van Actie besproken en de daarop voorkomende voorstellen nagegaan. Met de te behan delen punten kon men zich vereénigen. Van de Oranje-Vereeniging te Zierikzee was een verzoek ingekomen om steun der visschers bij het op handen zijnde feest. Na eenige bespreking werd beslo ten dal degenen, die daaraan wiljden medewerken, zich op kunnen geven 'bij den secretaris, den heer W. Otte. Nog werd mededeeling gedaan van een schrijven van den hëer Nouwens, ge wezen rijks middenstand adviseur, waar in deze er op wijst, dat hij als zoo danig officieele opdracht had, wat door den voorzitter werd bevestigd. Na om vraag Werd afcnu de vergadering gesloten. THOLEN. Maandag had alhier een algemeene vergadering plaats van het Waterschap „De Vrye Polders" onder Tholen. Tegenwoordig waren 58 in gelanden. De vóorzitter, de heer J. M. Wagemaker, herdacht na opening het overladen van den heer D. v. d. Maas als gezworene van 't waterschap. Het proces-verbaal van kasopname wordt voor kennisgeving aangenomen. Thans komt in behandeling de begrooting voor 1922/23. De voorzitter zegt, dat hij een opmerking 'wil maken over het tracte- ment van den dijkbaas. Deze heeft tot héden duurtetoeslag genoten. Spr. vraagt of dit ook voor dit jaar bestendigd moet worden? Er staat op de begrooting f 2400 aan tractement met inbegrip van duurtetoeslag. Een voorstel, om het tractement thans op f 2250 te bepalen, wordt z. h. s. aangenomen. De voorzitter doet thans mededeeling over de hoeveelheid grind en macadam welke is aanbesteed. Hij blijft het jammer achten, dat de vergadering tot heden, meer voelt voor grind als voor macadam. Macadam is bij aanleg duurder, doch is in de praotijk voordeeliger. De heer Aertsen zegtdat hij de meening van het bestuur deelt. De heer N. v. d. Maas zegt, dat hy wil wijzen op den dyk vanaf Öud-Vosse- meer naar Rooland. Er is nu al jaren over gereden en ze zit nog niet vast. Er gaat niets boven walsen. De heer Moelker zegt voorheen tegen walsen te zyn geweest, doch gezien het gunstige resultaat is by veranderd, en zou hij met de minderheid van het bestuur wel mee kunnen gaan. De heer Lafontyn zou aanbevelen het volgend jaar een besluit te nomen. De voorzitter acht dit boter thaDS te doen. De heer D. van de Volde zegt, dat de ingelanden toch goed moeten begrijpen, dat goed aangelegde wegen het voor- deeligüte zyn. Als ze er eenmaal liggen is men er voor jaren van af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 2