Zierikzeesche Él Nieuwsbode abonnement: Maandag 8 Mei 1922 zierikzeesche courant. advertentiën HINDERWET. b u it e nla n p. Een en ander uit het voer Zierikzee belangrijke jaar 1572. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 78ste JAARGANG. - No. 10772. Dir. 1. J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Redict, H. J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzeb brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van JOB ADRIAAN VAN DE ZANDE, broodbakker te Zierikzee, om VERGUNNING tot :li%t _plaatsen van een benzine-motor van 3 paardekracht tot het dryven van een kneed-machine in zijne bak kerij, gelegen aan de Ravestraat, wjjk C no. 413,.kadastraal bekend in Sectie B, no. 1080. Op Maandag 22 Mei a.s., des namid dags 2 uur, zal ten Stadkuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie .dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zibrikzbe, 8 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGÊRSKERKE, Burgemeester. F. NAEREBOUT, l.°-Secretaris. Een huwelijksinzegening in een vliegtuig. lil Amerika is dit geen nieuwtje meer! Herhaaldelijk reeos zijn jongelieden per vliegtuig opgestegen om hoog boven de .:2r«-e elkaar eeuwigen trouw te Le ioven. en deze. belofte door den gees telijke te laten bezegelen. Dezer dagen echter werd wederom een huwelijk in een vliegtuig gesloten, 1500 voet boven hec Curtiss Field bij New York, waarbij het merkwaardige familie en de Vrienden, die op de aarde waren achtergebleven, per draadjooze te lefoon de plechtigheid volgden en naar de woorden luisterden, die in de wol ken werden uitgesproken. De 'bruidegom was een vlieger, de bruid een pleegzuster, terwijl de gees telijke als de „vliegende dóminé" wordt genoemd, daar hij reeds verscheidene hu welijken in vliegtuigen heeft gesloten en zelfs ook aviateur is geweest. Droeve cjjfors. Volgens berichten van het Russische Centraal Comité Voor hulp aan de hon gerlijdenden zijn in het gouvernement Samara in het tijdvak van 1 Mei 1921 tot 1 April 1922 tengevolge van den honger, algemeene verzwakking en de epidemieën 110,400 kinderen van 1 tot 12 jaar gestorven, waarvan 26,030 alleen in het district Boezoeloek. In het gou vernement Saratof zijn in hetzelfde tijd perk 82,670 kinderen gestorven, in het gouvernement Astrakan 15,085 kinderen, in het gouvernement Tsarytsin 22.917 kin deren, terwijl nog 9020 kinderen gestor- Ven zijn bij de evacuatie uit de honger- gebieden naar beter gesitueerde streken Eigenaardige doodsooxzank. Te New-Haven in Connecticut stierf dezer dagen in het ziekenhuis een werk man aan hersenvliesontsteking, veroor zaakt doordien de kiemen van een haver korrel, welke in zijn oor was terecht gekomen, tot in de hersenen waren door gedrongen. De medische wereld heeft er perplex van gestaan. Eenige dagen geleden klaagde de man over oorpijn. Zelf haalde hij toen een haverkorrel uit zijn oor, met een lange loot eraan. Zijn oorpijn bleef niettemin. Hij ging toen naar een specialist. Zijn oog appels waren toen reeds vergroot, zijn nek stijf geworden en weldra openbaarde zich slaapziekte 'bij hem. Een deel van het ruggemerg werd nog weggenomen, echter zonder baat. „De golf van misdaad". Voortdurend leest men over „de golf van misdaad" die na den verwilderden oorlog de wereld overspoelt. Vooral de Amerikaansche bladen staan er vol van en er gaat geen dag voorbij dat niet onder het opschrift van „de golf van misdaad" het een of ander verschrikkelijk feit wordt bericht, als het niet te New York is, dan is het in Parijs, of in Londen, of in Lissabon, of in Berlijn. Het verschijnsel is haast universeel. Een te Parijs vertoevend Amerikaan, door dit verschijnsel verontrust, stelt de vraag of het niet aanbeveling zou verdienen, de vroegere methoden van het Verre Westen toe te passen en de misdadigers te brandmerken. Als daar voorheen een veedief werd gepakt, kreeg hij op zijn iwang onder zijn linkeroog een brand merk in den vorm van een T. Wanneer hij voor de tweede maal zich aan dief stal' schuldig maakte kreeg hij .een branu- merk onder zijn rechteroog. Geen enkele Vrouw of meisje kijkt zoo'n gebrandmerkt man aan of zou zich in zijn gezelschap durven vertoonen. Het brandmerken werkte afschrikkend en beteugelde meer dan iels anders de misdadigers. Hoe zou het middel in onze dagen werken, vraagt de practïsche Ame rikaan, die van oordeel is dat men bar- baarsche middelen moet toepassen op mensrhen, die de wereld terugdringen io den toestand van barbaarschhe'd en die de beschaving geweld aandoen. Een wonderbaarlijk geheugen. In een zitting van. de Berlijnsche Mete orologische Vereeniging is dezer dagen door een ambtenaar van de Pruisische staatsbibliotheek een staaltje gegeven' van een buitengewoon geheugen. In antwoord op talrijke vragen gaf hij volmaakt' juiste antwoorden, tot in de kleinste, bijzonder heden over het weder in den tijd van het jaar 1885 af tot heden. De man werd door de meteorologen nauwkeurig onder vraagd ern zijn antwoorden werden ge controleerd met de lijsten in de hand. Zij klopten precies. Zijn geheugen moet derhalve bijzonderheden van 14.000 dagen omvatten. De tocht vuu de „Quest". Het vaartuig „Quest" der Zuidelijke expeditie van Shackleton is uit het ijs te voorschijn gekomen en in een speciaal telegram aan de Dialy Mail geeft de commandant Frank Wild een levendige beschrijving van haren tocht van 6000 mijlen, waarvan zij er over 2800 haren weg moest banen door zware ijsmassa's. Het versie zuidelijke punt werd bereikt in het Enderby quadrant binnen den pool cirkel, waar peilingen de nabijheid van land aanwezen. In de nabijheid daar van is^naar men onderstelt, het deel van het Zuidpool vasteland, hetwelk niet is bereikt. Eene ondoordringbare ijsmassa dreigde de kleine „Quest" te verplette ren en zij was genoodzaakt snel terug te keeren. Sl'echts met groote moeite slaagde zij hierin. Bij een tweede poging om naar 'het Zuiden door te dringen was het 'schip gedurende 7 dagen in het ijs ingesloten in de nabijheid van hetgeen bekend is als de „verschijning van land", door Ross in de vorige eeuw waargenomen Gelukkig veroorzaakte eene hevige noordelijke golfstrooming, dat er eene opening kwam in de ijsmassa en de „Quest" ontsnapte door een nauw ka naal. De onderzoekers bereikten daar op Olifant-eiland, een van de zuidelijke eilanden der Shetlandgroep, waar zij landden. Hun kolenvoorraad begon op te raken en zij doodden zee-olifanten om hun vet alö brandstof le gebruiken. Pei lingen werden gedaan en geologische on derzoekingen verricht. .Eene poging om Kapa Wild weder te bezoeken, waar de troep van Shackleton bij de vorige expeditie was afgesloten en genoodzaakt te overwinteren, werd verijdeld door een hevigen orkaan, die het schip noordwaarts dreef, nadat het nauwelijks aan het ge vaar Was ontsnapt, op de rotsen te wor- len geworpen. Het opróken van der. kolenvoorraad dwong de expeditie ver volgens terug te keeren naar Z.-Georgië. BINNENLAND. Uit de bouwvakken. Naar het „Hdbl."verneemt, -heeft de Bond van Bouwvakarbeiders te Gronin gen aan het bestuur van de Algemeene Patroons Vereeniging een schrijven ge richt, waarin w.ordt .bericht, dat wanneer het besluit der Vereeniging ten aanzien der arbeidsvoorwaarden, waarbij o.a. het loon met ingang van (heden) Maandag wlordt teruggebracht van 87 op 76 ct. per uur gehandhaafd blijft, zal worden besltotem de algemeene staking in de bouwvakken te Groningen te proclam.ee- ren. Ce Algemeene Patroons Vereeniging heeft geen aanleiding gevonden haar be sluit te herzien, zoodat verwacht mag worden dat heden de bouwvakarbeiders over de geheele linie het werk zuilen neerleggen. Koninklijk bezoek aim Kopenhagen. iDe bladen vernemen uit Kopenhagen, dat de Koningin der Nederlanden in het laatst van den zomer een bezoek zal bren gen aan Kopenhage n en aan de Neder - landsche tentoonstelling aldaar, welke in Juli geopend wordt. Zuinigheid Jijj oorlog. De Minister van Oorlog heeft tot de autoriteiten van de landmacht een aan schrijving gericht,, waarin de noodzake lijkheid betoogd wordt van een uiterst zuinig 'beheer van 's lands gelden, zoodat de gelden, die op hoofdstuk Oorlog der Staatsbegrooting zijn of zullen worden toegestaan, slechts in zooverre strikt •noodig in rekening mogen worden ge bracht. Voorts wordt er in aangespoord tot soberheid bij het deen van voor stellen, de organisatie of de begrooting van het volgend jaar betreffende en moe ten deze tot het strikt onmisbare beperkt blijven. Fuiilisseinentcn in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 5 Mei, in Nederland uitgesproken 60 faillissementen tegen 34 faillissementen in dezelfde week van -het vorige jaar. Van 1 Januari tot en ^meft 5 Mei 1922, 922 faillissementen tegen over 687 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 4 Mei. Een voorstel-Dresselhuys om morgen ook in de afdeelingen te onderzoeken het voorstel-Duys tot afschaffing van de vei- lingsreehten, het voorstel Fleskens inzake invoerverboden en voorstel-Abr. Staal man tot uitstel van de invoering van den tabaksaccijns worden verworpen met 54 tegen 31 stemmen. Een voorstel-Duys om zijn voorstel tot afschaffing van de veilingsrechten in de afdeelingen te onderzoeken wordt ver worpen met 43 tegen 41 stemmen. De heer Visser van IJzendoorn verlangt stemming over het voorstel om ook het voorstel-Staalman in de afdeelingen te onderzoeken. De voorzitter stelt voor, dit voorstel niet te behandelen omdat een voorstel als de heer Visser van IJzendoorn thans doet, een week geleden werd ver worpen. Het voorstel van den voorzitter wordt verworpen met 43 tegen 42 stemmen. Het voorstel-Visser van IJzendoorn wordt aangenomen met 44 tegen 43 stem men. De nieuwe b oschwet wordt aangenomen met 76 tegen 11 stemmen. Aan de orde zijn de Grondwetsvoorstel len van de regeering en het voorstel- Troelstra tot afschaffing der Eerste Ka mer. De heer Kolthek wil de door de Eerste Kamer verworpen en teruggenomen voor stellen ongewijzigd handhaven. Hij zal tegen de regeeringsvoorstellen en voor het voorstel-Troelstra stemmen. De heer Marchant acht de Regeerings voorstellen onaannemelijk. Hij zal pro paganda maken voor de afschaffing van de Eerste Kamer en invoering van het re ferendum. De heer Visser van IJzendoorn zal tegen het voorstel-Troelstra stemmen. Aan de afschaffing Eerste Kamer zit voor hem onverbrekelijk vast het referendum. De heer Van de Laar zal stemmen voor het voorstel-Troelstra en tegen de ont werpen der Regeering. De heer Albarda betoogt, dat de' demo cratie afschaffing der Eerste' Kamer moet eischen. Hij wil niet bukken voor de be zwaren van de Eerste Kamér en stemt dus tegen de Regeeringsvoorstellen als niet de zekerheid wordt verkregen, dat de evenredige samenstelling der Eerste Ka mer inderdaad feit zal worden. De heer van Schaik betreurt zeer de daad der Eerste Kamer. Liever had hij de Eerste Kamer thans buiten de herzie ning gelaten, doch nu de voorstellen er eenmaal zijn, zal hij voor stemmen. De heer Rutgers zal thans voor de Re geeringsvoorstellen stemmen. De heer Wijnkoop meent, dat de S. D. A. P. het parlementarisme overschat De heer Schokking zal voor de Regee ringsvoorstellen stemmen, omdat zijn be zwaren tegen de Hoofdstukken III en IV thans zeer zijn verminderd. Minister Ruys de Beerenbrouck betoogt dat een practische politiek het noodzake lijk maakt te beproeven tot overeenstem ming te komen met de Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal wel begrijpen, dat haar eigen belang meebrengt zich niet te ver zetten tegen haar evenredige samenstel ling. Het voorstel-Troelstra wordt verwor pen met 60 tegen 29 stemmen. Hoofdstuk III wordt aangenomen met 75 tegen 15 stemmen. Bij de additioneele artikelen verdedigt de heer Rink epn amendement tot weder opneming van de aanvankelijk door de Regeering voorgestelde regeling van even redige samenstelling der Eerste Kamer. De Minister ontraadt ten sterkste het amendement, dat de voorstellen in gevaar zou kunnen brengen in de Eerste Kamer. Het amendement wordt verworpen met 47 tegen 39 stemmen. De additioneele artikelen worden goed gekeurd met 58 tegen 27 stemmen. Zitting van Vrijdag 5 Mei. Besloten wordt, een aantal ontwerpen op de agenda te plaatsen, waaronder de landbouw-ongevallenwet. Een voorstel om de jachtwet te behandelen, wordt verwor pen met 54 tegen 20 stemmen. Voortgegaan wordt met behandeling van de wijziging der Arbeidswet. De heer Schokking verdedigt twee amendementen: het eerste om inwonende ongehuwde kinderen boven 14 jaar buiten de wet te doen vallen, het tweede om bakkerspatroons uit de wet te verwijde ren. Minister Aalberse verklaart het eerste amendement onaannemelijk; het zou de kinder-exploitatie door gewetenl. ouders sanktionneeren. Het tweede amendement ontraadt de minister; hij wjl de werking van het verkoopverbod afwachten. Het tweede amendement wordt inge trokken. De heer Schokking verandert 14 jaar in 18 jaar. De Minister acht het amendement niet meer onaannemelijk, doch blijft het ont raden. Het amendement wordt verworpen met 62 tegen 21 stemmen. Het amendemenf-Bijleveld om fabrieks- kantoren, die in directe verbinding staan met de fabriek, niet te beschouwen als kantoren in den zin der wet, wordt na het betoog van den Minister, dat het overbodig is, ingetrokken. De heer van Rijzewijk licht een amen dement toe om het mogelijk, te maken, dat door overleg tusschen de organisaties in een bedrijf, de aehturendag wordt be houden, doch 48 uur per week wordt ge werkt door het prijsgeven van den vrijen Zaterdagmiddag. De heer Bijleveld verdedigt een amen dement om het voor twee jaar mogelijk te maken dat 56 uur per week wordt ge werkt (10 uur per dag. Zaterdags 6 uur). Minister Aalberse ontraadt het amen dement-Van Rijzewijk. Hij acht den vrijen Zaterdagmiddag een groot goed, dat liever niet moet worden prijsgegeven. Ook het amendement-Bijleveld ontraadt de Min. De heer van Rijzewijk wyijzigt 't amen dement zoodanig, dat komt vast te liggen dat keuze wordt gelaten'tusschen 8J/2 uur per dag of den vrijen Zaterdagmiddag. De heer Bijleveld trekt zijn amende ment in. Het amendement-van Rijzewijk wordt verworpen met 58 tegen 14 stemmen. Artikel 8 wordt goedgekeurd met 47 tegen 25 stemmen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Zaterdagavond hield de Visscherij-Vereeniging „Helpt Elkander" alhier in het „Huis van Nassau" een opge wekte vergadering, ter bespreking van deelname aan de feestviering op 13 Juli a.s. Vele schippers gaven zich op met hun schepen en bemanning deel te nemen aan het samenstellen van de vloot. Een dertigtal personen waren genegen mede te varen, als voetknecht te landen en als zoodanig deel te nemen aan den te houden historischen optocht. Eenige aan wezigen namen bereidwillig op zich voor de versiering van de schepen zorg te zul len dragen. Nog meerdere plannen werden vastgesteldop den dag van het feest Bij de Brielsche feesten op 1 April wer den de woorden van onzen grooten histo ricus Fruin in herinnering gebracht: „De geschiedenis van Neerlands verlossing in 1572 verdient eene plaats onder de won derverhalen". Inderdaad, vergelijkt men het geringe hoopje volks dat het nu hier, dan daar, durfde opnemen tegen de toen nog over zoovele machtsmiddelen beschik kende Spaansche mogendheid, dan was het aanvankelijk succes reeds een wonder, maar wonderbaarlijker nog het feit, dat het teere plantje van de vrijheid niet ten slotte nog vernield is, dat de spruit een boom is geworden. Na den Briel, wat Zeeland betreft, gin gen Vlissingen otp1 6 April, Veere 'op 3 ;Med, Zierikzee op 8 Augustus naar de zijde van den Prins over. Zoo dramatisch als met den Briel ging het niet overal. Toch, al was het voor onze stad spoedig beslist, gevochten is er niet temin. Voor echter Zierikzee op 8 Augustus 1572 den beslissenden stap deed, had het in dat jaar reeds aan vele inwendige be roeringen bloot gestaan en uitwendige ge varen te duchten gehad. Dat bracht de tijd zoo mee. De vrijheids-idée zat in de lucht, het oude regeeringssysteem was hatelijk geworden, reden te over voor wrijving en botsing allerwegen. Daar had men b.v. de telkens terugko mende kwestievan garnizoen. Uit den aard der zaak was hier oorspronkelijk niemand daarmee ingenomen geweest. jVlen had het moeten inkwartieren van Augus tus 1569 tot Mei 1570, van Augustus 1570 tot begin 1671 en van Mei 1571 tot Novem ber 1571. Deze laatste maal waren het voor het eerst Spaansche soldaten ge weest. Men kende dus bij ervaring de kosten ervan, den moedwil, de vele kwel lingen der soldaterij. Onderscheiden bur gers hielden hun huizen gesloten, vervoer den hun huisraad of weigerden ingekwar tierde soldaten, die ziek werden, verder te verplegen en uit het Waerheyd-Bouck (1570—1612) blijkt, dat Schepenen meer flan eens wegens die feiten vonnis moesten vellen. Einde 1571 was men weer van het Spaansch garnizoen verlost geworden. De stedelijke Regeering had daartoe den gar diaan der Minderbroeders in den arm ge nomen, die zich in verbinding gesteld had met den biechtvader van den Hertog van Alva. Gevolg was, dat de Hertog het gar nizoen verwijderde, de Regeering der stad in het vuistje lachte en de gardiaan 50 Rijnsche guldens voor belooning ontving. De Landvoogd was nu langs een omweg bewerkt. In Februari 1568 echter had men zich nog rechtstreeks tot hem gewend, en wel tot eene aanbeveling der belangen van de Stad en van 't land van Schouwen. Om hem toen gunstig te stemmen, had men n.b. door visschers eenige zeehonden laten vangen om hem die aan te bieden, van welke diplomatieke handeling de kos ten (het behoefde toch niet van één kant te komen!) door de Stad en door Schou wen, ieder voor de helft, gedragen wer den. Het jaar 1572 was nauwelijks zijn loop begonnen, of geruchten liepen door de stad, dat tegen den zomer weder Spaan sche soldaten zouden ingelegerd worden. In de raadszitting van 7 Januari werd het noodig gevonden naar de waarheid van dat gerucht onderzoek te doen. De ste delijke Regeering, waarvan de meerder heid uit beginsel of sleur nog te Konings gezind was, om zich sterk tegen de komst van een Spaansch garnizoen te verzetten, maar aan de andere zijde het liefst ervan verschoond bleef, kwam geleidelijk in een moeilijke positie. Dat werd er niet beter ;op,toen den 2 April al de tijding van het innemen van den Briel hier doordrong en het gevaar van een doortastend optreden der Watergeuzen zeer duidelijk gevoeld werd. Toch hield men 's Konings troepen nog gaarne buiten de stad en toen op 7 April in den Raad werd meegedeeld, dat Spaansche soldaten op Walcheren, die daar nergens binnen gelaten werden, het voor nemen hadden nu maar naar Zierikzee en Brouwershaven» te komen, was men wel niet van plan, ze door krachtige middelen te weren, maar zou men beproeven ze over te halen elders heen te trekken. Intus- schen vond men 't raadzaam de schutterij gereed te houden en de 1400 mannen, waaruit ze bestond, behoorlijk te verdee- len tot verdediging der stad en schepen of uitleggers uit te rusten. Elke week, ja haast elke dag bracht be richten van de zich snel ontwikkelende gebeurtenissen. In den Raad van 15 April werd een brief van Alva meegedeeld, waarbij om schepen werd gevraagd voor transport van volk en levensmiddelen ten dienste van het leger, dat naar den Briel zou trekken. Op 18 April verzocht Brou wershaven hulp tegen Bloijs van Treslong, (die uit den Briel geschreven had derwaarts te willen komen. Men gaf daarop Brou wershaven een paar schepen en geschut. In den Raad van 22 April deetl de bur gemeester mededeeling, dat de Watergeu zen daags tevoren bij Brouwershaven al in gevecht geweest waren met de vijf schepen dier plaats en van Zierikzee. Men zond hulp derwaarts, hield hier zooveel mogelijk water i n de grachten, bracht, het geschut in gereedheid en inspecteerde da gelijks 'bolwerken, poorten en wachthui zen. Aan de Vier Bannen en aan Ooster- land werd geschut geleend en het over- zetveer naar Duiveland werd nu door j twee schuiten met 10 of 12 soldaten be- I diend, die alle in de haven komende of voorbijvarende schepen moesten visiteeren. i Enkele dagen later werd weder een brief van Alva ontvangen, waarbij ge vraagd werd of men soms hulp, begeerde. Men antwoordde, dat men hier in de uiterste verlegenheid zat, daar alle stroo- men door den vijand beheerscht werden en men, afgesloten van Braband, Vlaande ren, Holland en Walcheren, gebrek had aan bier, wijn, boter, kaas, enz.; dat de vijand over zooveel schepen en andere hulpmiddelen beschikte, dat men hem on mogelijk weerstaan kon, tenzij een groote menigte van oorlogschepen te hulp kwam. De Hertog werd daarom verzocht haastig ten minste 30 oorlogschepen uit Braband of Holland te zénden. Men deelde voorts mee, dat men geen middel wist om geld te bekomen en dat gevreesd werd dat de vijand zijne bedreiging om de dijken door te steken, zou volvoeren. Op 30 April kwam opnieuw een brief van Alva, van 23 April tevoren, in den Raad ter tafel, maar wegens het gewicht van het daarop te geven antwoord, riep de stedelijke Regeering den zoogenoemden Breeden Raad samen, welke gevormd, werd door aan den fungeerenden Raad toe te voegen de dekens, ommegangens en de voornaamste leden der twaalf hoofdgilden. De Hertog bood bij dat schrijven ter be veiliging van de Stad en het land van Schouwen een of twee compagnieën Waal- sche soldaten aan, als men die begeerde, tenzij de stedelijke Regeering zich sterk genoeg gevoelde om stad en land zelf te beschermen. Daar het Stadsbestuur genoeg bekend was met den afkeer dien de meerderheid der ingezetenen van bezetting had en voor oproer vreesde wegens den onwil om de soldaten in te kwartieren, was de Breede Raad samen geroepen. Naar het schijnt was het de bedoeling niet om de soldaten in de stad te leggen, maar om ze doortocht te verleenen en ze naar Brouwershaven te laten trekken, om de daar aanwezige Geuzen te verslaan. Het antwoord van den Raad aan den Hertog luidde, dat de stedelijke Regeering tot heden aan hare verplichtingen om stad en land te beveiligen, zooveel mogelqk voldaan had en bereid was ook daarmede voort te gaan; maar dat men zich niet in staat achtte Zierikzee en Schouwen te kunnen blijven beschermen en te behou den, waarom men het aanbod in dank aannam, om een of twee compagnieën Walen voor het land van Schouwen te ont vangen, die, als het noodig was, door de stad zouden mogen trekken en aan welke alle behoorlijke bijstand zou verschaft worden. Wat er nu verder gebeurd is, is uit deof f iciëele bron, de raadsnotulen, niet meer na te gaan. Niet, omdat die déelen zelve in 1811 verloren zijn gegaan, maar omdat ook in de bewaarde uitvoerige re gisters daarop eene gaping voorkomt tus schen 30 April en 7 Juni 1572, wijl reeds in de 18e eeuw, zoo niet yrpeger, de blad zijden resoluties tusschen die datums ver dwenen waren. Van de rol, die Kaarse maker nu in den Raad speelde en waar van in zijne aanteekeningen sprake is, is derhalve, eigenaardig genoeg, in het ste delijk archief niets meer te vinden. Ook die aanteekeningen zijn niet «leer in ori- ginali, maar slechts in afschrift ons be kend. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1