Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL B I N W ENLAND. Uit Stad en Provincie. behoorende by de van Vrydag 5 Mei 1922, no. 10771. Steunverleening uitgetrokken werk nemers. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de gemeentebesturen een vervolg- circulaire gericht, betreffende steunverlee ning aan uitgetrokken werknemers. Tot dusver is de door den minister ge troffen steunregeling nog voor alle ge meenten van kracht voor arbeiders, die o. a. werkzaam zijn in tabak- en sigaren- industrie. Een gevolg hiervan is, dat in onder scheidene gemeenten de steunregeling wordt toegepast, terwijl zich ter plaatse slechts enkele werkloozen bevinden. Aangezien de minister het gewenscht acht, dat standpunt in den vervolge ook in te nemen ten opzichte van genoemde industrie, heeft hij besloten, de algemeene regeling voor de tot die industrie behoo- rende werkloozen met ingang van den 4den Juni e.k. in te trekken. Verlenging van de steunregeling na 3 Juni zal slechts kunnen geschieden voor gemeenten, in welke, en voor arbeiders onder wie nog een algemeene crisiswerkloosheid heerscht. Indien gemeentebesturen van meening zijn, dat bestendiging van de steunverlee ning noodzakelijk -is, dienen zij uiterlijk den 15en dezer een daartoe strekkend verzoek bij 's ministers departement in te zenden. De faillissements-aanvruag van Wormerveer. Uit Wormerveer wordt aan Het Volk gemeld, dat de Amsterdamsche Bank niet berust in de afwijzing van de rechtbank van haar aanvraag om faillietverklaring van de gemeente Wormerveer. De zaak zal nu voor het Hof behandeld worden; de burgemeester is reeds voor geweest, de wethouders zullen worden gehoord. De regeering heeft nog niets van zich laten hooren. Wel heeft er vanwege het provinciaal bestuur een onderzoek plaats gevonden -naar de financiëele positie der gemeente, doch tot heden is het resultaat nog niet bekend. Door de regeering zou een zeer gunstig advies gegeven zijn. De kasgeldleening kon evenwel nog niet wor den afgelost, en al zou zelfs het geheele bedrag worden betaald, dan nog moet er naar een andere oplossing worden gezocht, daar elke gemeente voortdurend kasgeld noodig heeft, dus ook deze, en de verschillende bankinstellingen dit wei geren. De Knmervoricièzingen. Naar het Ned. Córr. Bureau meldt, blijft het voornemen bij de .regeering bestaan, om de candidaatstelling, welke noodig zal zijn tengevolge van de ontbinding ter gelegenheid van de Grondwetsherziening te doen samenvallen met den dag der candidaatstelling voor de periodieke ver kiezing. van de leden, der Tweede Kamer. Die dag zal derhalve bepaald worden op 23 Mei a.s. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 3 Mei. In de zitting van heden zijn verschil lende wetsontwerpen zh.s. aangenomen, o.a. Vestingbegrooting 1922 en de begroo ting voor de Artillerie-Inrichtingen 1922. Bij de pensioenregeling voor de amb tenaren en hun weduwen en weezen dringt de heer van der Feltz aan op korting op de ambtenaarssalarissen. Hij- vraagt wat de minister inzake de pen sioenaftrek voornemens, te doen is. De heer van Swaay vraagt toepassing der wet op de naamlooze vennootschap pen, waarvan eenige aandeelen in par ticuliere handen zijn overgegaan. De minister is van meening, dat in dit laatste geval een regeling ad hoe zal moeten worden getroffen. Inzake de pensioenaftrek kan de minister thans nog geen verklaring afleggen. Het wetsontwerp wordt daarna z.h.s. aangenomen>( Bij de algemeene beschouwingen over de staatskegrooting verdedigt: de heer van Lanschot het beleid: van dit kabinet. Spr. wijst op den slechten toestand van 's lands financiën en hij vraagt, welke maatregelen de regeering in deze denkt te nemen. De heer Blomjous herinnert er aan hoe onze uitgaven sinds 1913 zijn ver viervoudigd. Hiermede is ons land op weg naar den afgrond. Ook de zeer hooge belastingen zijn ruïnes voor het volk. Tot behoud van onze welvaart is verlaging der belasting dringend nood zakelijk. Spr. meent dat de verhooging der uitgaven voor een groot deel het gevolg is van de Arbeidswet en dat de regeering in deze veel te ver is gegaan. De 'heer Diepenhorst verdedigt het bui- tehlandsch beleid en 't crisisbeleid. In de oppositie tegen minister Aalberse schuilt z.i. zeer veel onrecht. We moe ten ons aan de omstandigheden aan passen zegt spr. en thans moeten we een tijd van rust ingaan. Dit mloet ook: het leid-motief zijn van de toekomstige regeering. De heer Fokker wijst op den beden- kelijken toestand van *s lands financiën en dringt aan op bezuinigingen en belas tingvermindering. De heer Bergsma ziet in emigratie van arbeiders geen heil bij het verminderen van de werkloosheid. Spr. wil geen be zuiniging op openbare werken en even min protectie van den handel. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 3 Mei. Besloten wordt morgen de eindstem ming te houden over de Boschwet; en de Grondwetsvoorstellen van de regee ring en mr. Troelstra te behandelen. Voortgegaan wordt met de behandeling van de wijzig.ng der Arbeidswet De heer Snoeck Henckemans bepleit de gelegenheid tot verruiming bij over leg ook in de afzonderlijke ondernemin gen en de mogelijkheid om bij overleg te gaan tot een werktijd van 2600 uur per jaar. Voorts wil spr. de inwonende kinderen en de bakkerspatroons uit de wet verwijderen. De heer van de Laar bestrijdt het on werp, het zal den (arbeidslust vermin deren en den klassestrijid verscherpen en dus groote moreele en economische scha de meebrengen. •De heer Hiemstra vreest van de reactio naire voorstellen des ministers ook na- deelige gevolgen voor de landarbeiders. De heer Duys verwijt de rechterzijde dat zij zich laat leiden door grof mate rialisme. De heer Troelstra betoogt dat de mi nister van standpunt is veranderd en thans verloochent wal hij in 1918 aan hing. Tegen overleg tusschen werkgevers en werknemers, zooals dat in het om werp is geregeld, heeft spr. bezwaren. De heer Marchant zou gaarne hebben gezien, dat door differentiatie de druk van de wet ware verminderd voor de kleine bedrijven en voor het platteland. Spr. heeft het meeste bezwaar tegen vast stelling van den werktijd per jaar. Hij zal tegen het ontwerp stemmen. De heer Bijleveld betoogt, dat ver korting van arbeidstijd, vermindering der productie heeft veroorzaakt en dat al leen aanmerkelijke verlenging van den arbeidstijd den economischen toestand kan verbeteren. Minister Aalberse betoogt dat hij steeds heeft rekening gehouden met de econo mische omstandigheden. Dat wil hij ook nu doen Van verandering van zijn stand punt is geen sprake. De basis van 48' uur moest nu worden aangenomen om dat andere landen ons voorbeeld van 45 uur niet hebben gevolgd, omdat de productiekosten moeten worden verlaagd, omdat de concurrentie-verhoudingen voor ons land ongunstiger zijn geworden, om dat de omstandigheden zoozeer zijn ver anderd dat wat uitzondering was regel moest worden. Over de prijsgeven van den vrijen Zaterdagmiddag, dus 6 werk dagen van 8 uur, laat spr. de beslissing aan de Kamer. Tegen misbruik, tengevol ge van de mogelijkheid van een jaar maximum wordt voldoende gewaakt. ZIERIKZEE. Blijkens een in dit num mer voorkomende advertentie der Pluim vee -vereeniging „Excelsior", zal bij ge noegzame deelname op 29 en 30 Juni a.s. een onderlinge tentoonstelling wor den gehouden. BRU1NISSE. De Dinsdagavond gehou den vergadering van den gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. De notulen werden na een kleine opmerking van deh heer Bolier goedgekeurd. In gekomen was: een door Ged. Sl. goed gekeurd raadsbesluit tot verkoop der per- oeelen in den Stoofpolder; een goedge keurd suppletoir kohier van den H. O.; een bericht van den heer F. G. van den Berg, J. van den Berg Jz. en B. van Oeveren, dat zij hunne benoeming tot plaatsvervangend lid van het stembureau aannemein en een id. van den hee<r J. A. Hanse, dat hij zijne ben.oeming als zoodanig niet aanneemt. Een vërzoek van gebr. van den Berg om' 8 maanden af schrijving van havengeld wordt toege staan en tevens, hun voor 6 maanden af schrijving, van zategeeld verleend. Aan P. Scherpenisse wordt 8 maanden af schrijving van havengeld, verleend; de zate is door hem- onderhands verhuurd aan D. de Rtonde. Op eeln adres van Galle Vale in Bergen op Zoom om met een auto-caroussel op de kermis hier te komen wordt afwijzend beschikt. Mede gedeeld wordt dat volgens een inge komen schrijven van den Dir.-Gen. der Post- en Teleg. afwijzend is beschikt op het verzoek van den raad om het Post en Telegraafkantoor langer open te stel len dan tot heden het geval is. Wel is hij genegen om de tusschentijdsche slui tingsuren te bepalen van half een tot twee uur. B. en W. komt het voor dat deze sluiting niet in het belang van den handel ei stellen dus voor op het aan bod niet in te gaan en geen verandering te brengen in de sluitingsuren, wat wordt aangenomen. Ingekomen is' ook een ver zoek van den heer Bolier om ontslag als lid van de schattingscommissie. De voorzitter dankt hem voor wat hij als Zoodanig heeft verricht en vraagt, of hij niet op zijn verzoek wil terugkomen, doch de heer Bolier persisteert bij zijn besluit. Ook kwam een brief in van den Com. der Koningin, waarin deze verzoekt' «en voordracht op te mdken voor ^jen zetter in de vacature van den heer M. Jumel'et, overledejn. Ged. St. wenschen, nopens het in de vorige zit ting vastgesteld besluit om f 15000 a 6 "/o te leenen voor den aanbouw der Bijz. sdhool, dat de door het bestuur te storten waarborgsom ten bedrage van f 2300 in mindering wordt gebracht op de hoofdsom der leening» B. en W. heb ben daarom een nieuw plan ontworpen, waarin met die opmerking rekening is gehouden, maar even voor den aanvang der vergadering, komt bericht van den penningmeester van de Nutsspaarbank te Zierikzee, waarin het geld wordt aan geboden voor 51/2 Na eenige bespre king wordt besloten de leening met de Nutsspaarbank ?an te gaan en B. en W. gemachtigd tot het stellen van na dere voorwaarden. Vastgesteld wordt een instructie voor den Këuringsveearts, hoofd van Dienst. De aanvangsjaar wedde f 2000 zal voor 1924 Worden herzien. Vervolgens wordt- tot len candidaat zetter benoemd dp heer Mar. Capelle, tot 2e Mich. 'Krijger. In de vacature M. Jumelet wordt tot lid der schattings commissie benoemd dhr. Iz. umelet Mz., weth., die de benoeming aanneemt en in de vacature J. C. Bolier, de heer Joh. Wemmers, deze bedankt echter, waarop na nieuwe stemming de heer W. van den Berg Dz., wordt benoemd. Tot plaatsvervangend lid van het stem bureau wordt in de plaats van den heer J. A. Hanse, de heej- J. L. Muller ge kozen. Tenslotte wordt het gemeente-ver slag over 1921 aangeboden. ST.-MAARTENSDIJK. Voor een zeer tal rijk publiek sprak Dinsdag alhier de heer de Wilde, Lid der Tweede Kamer, na ingeleid te zijn door den heer C. J. Sonke, voorzitter der Ant.-Rev. Centrale in Tho- len. Spr. begon met te wijzen bp het ge vaar der belangenpolitiek. Een land kan niet wel geregeerd Worden indien kleine groepen elk een afgevaardigde kiezen zou den daar dan nimmer een Regeerings- meerderheid gevormd kon worden. Hij sprak vervolgens een waarschuwend woord tegen wat hij noemde „oneerlijke concurrentie", waar vaak velen beloften deden of zouden doen, die met het oog op 's lands financiën niet zouden kunnen worden ingewilligd, of die financiëel voor het land zeer kwade gevolgen zou den hebben. Hierbij besprak hij op popu laire wijze wat de gevolgen zouden zijn, indien de toestand van 's lands gelden zoodanig werd, dat de koers van uitgege ven biljetten beneden de aangegeven waar de ging dalen. Spr. sprak over de beginse len der anti-revolutionaire partij, welke mede aan Gods woord zijn ontleend. Er is een strooming onder, de bevolking naar Rechts en naar de Sociaal-Democraten, de Liberale partij heeft afgedaan, zij heeft haar grooten tijd gehad. De A.-R.-partij en de S. D. A. P. hebben nog voortdurend voeling met alle lagen der bevolking, doch dit contact ontbreekt bij hen, die tot de liberale partijen behoorèn. De S. D. A. P. zorgde echter alleen voor de zuiver mate- riëele belangen. Spr. waarschuwde tegen het communisme; men zie naar Rusland. De S. D. A. P. en het communisme zijn vaak op elkaar gelijkend. Bij een ver gadering te Arnhem, waar de heer Al- berda in April 1917 sprak, zeide deze bij de verjaging van den Tsaar van den Troon: „Het daghet in het Oosten"; deze spr. dacht toen, dat alles in Rusland een goed verloop zou hebben. Nu alles is misgeloopen, zegt de S. D. A. P., dat het cotaimunisme zijn tijd niet heeft verstaan en geheel verkeerd is vopgetreden. Ook de S. D. A. P. heeft echter zijn tijd niet verstaan, gezien het optreden van Troel- tra in 1918. Spr. sprak vervolgens nog over socialisatie. Hij waarschuwde hier tegen zeer ernstig, hierin zag hij het op treden van de Anti-Christ, waarvan in het Boek der Openbaring gesproken wordt. Spr. verklaarde, dat zijn partijgenooten zich steeds tegen het passief kiesrecht voor vrouwen hebben verzet. Hij verdedig de nog het huismanskiesrecht. De lands verdediging was een noodzakelijk iets. Ook de S. D. A. P. had in 1914 voor alle oorlogscredieten gestemd. Welke beteeke- nis het leger in 1914 voor ons land heeft gehad tot handhaving onzer neutraliteit is thans wel voldoende gebleken. Immers de militaire partij in Duitschland had ook door Holland willen trekken, dank zij het optreden van de politieke partij in Duitsch land is dit niet gebeurd. Indien Holland geen leger had gehad, zou deze zaak ver moedelijk een ander verloop, hebben ge had. Het gaat nu niet aan zonder meer te zeggen „het leger moet worden afge schaft". Andere landen dienen te dezen opzichte voor te gaan. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen of deba teeren werd. gebruik gemaakt door de heeren Huvers en Hage, die door den spreker op afdoende wijze werden beant woord. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. De verkoop van het bekende bloempje waarvan de opbrengst komt ten bate der t.b.c.-bestrijding, heeft op gebracht de' som van f 75,50. Genoemd bedrag wordt na aftrek der onvermij delijke onkosten geheel aangewend voor plaatselijke bestrijding der genoemde ziekte. THOLEN. Vergadering 'van den ge meenteraad, gehouden op Dinsdag 2 Mei j.l. Tegenwoordig alle leden. Na opening vaststelling der notulen. Onder de inge komen stukken behooren: opneming kas gemeente-ontvanger. Boeken en kas in orde; missive Ged. Staten betreffende het raadsbesluit nopens de inning der plaat selijke belasting; id. terugzending der begrooting van 1920 met hare goedkeu ring. Beide worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van J. Vriens om salarisverhooging wordt aangehouden om in een gesloten zitting te behandelen. Van Ged. Staten is voorts een missive ingekomen betreffende verhuring grond aan den wagenmaker A. van der Weelë. Besloten wordt aan den wenk van ,Ged. Staten te voldoen en thans A. van der Weele te laten betalen f 10 per jaar voor de in erfpacht bezittende grond. Ingekomen is eein adres van M. M. C. Haaijer cs. betreffende de vliegende win kels, die van tijd tot tijd zich vertoonein, met verzoek dit zoo min mogelijk toe te laten. Het advies van B. en W. luidt, dat de handel' vrij moet blijven en zij in deze zaak niet wil ingrijpen. Van het alg. Armbestuur is de mededeeling ingekomen dat door onvoorziene-omstan digheden hare begrooting zal worden overschreden. Voor kennisgeving aangeno men. Van mej. M. van de Sande-Goos- sen een brief, waarin "deze meedeelt dat zij geen genoegen kan nemen met het afwijzen van haar request om f 100 verhooging. Adressante somt in haar ver zoek nogmaals hare vele en verschillende werkzaamheden op. Het advies Van B. en W. betoogt opnieuw, dat adressante verleden jaar is verhoogd, en er geen reden zijn haar thans te verhoogen. Con form het advies wordt besloten. Een verzoek van A. Janssen Gz., erkend boek handelaar, die zich beklaagt in een re quest over de grillie.n der beide wei houders, door bem uit te sluiten van gemeentel'evering. De heer Aertsen vraagt ook dit adres in gesloten zitting te be handelen. Dit wordt aangenomen. De be- gijooting 1922 is terug ontvangen van Ged. Staten met opmerkingen. Besloten wordt deze in gesloten zitting te behan delen. Aan de orde is thans een voor stel van B. en W. betreffende een Vast te stellen rooilijn aan de Oudelandsche poort in verband met de aangewonnen ge meentegrond. De heer Geluk vraagt na dere toelichting. Dhr. Goossen verstrekt die door te zeggen, dat als deze rooi lijn wordt vastgesteld men behoed blijft voor uitwassende gebouwen. Wat betreft de geb1. Joppe, deze kunnen zoo zij op één plaats grond moeten' missen, deze op een andere plaats terug krijgen. Het voorstel wordt daarop goedgekeurd. Het jaarverslag over den toestand der ge meente in 1920 zal worden rondgezonden. Een wijziging in de begrootjng 1922 'wordt goedgekeurd. Besloten wordt den heer van Elsacker als onderwijzer van de O. L. school tijdelijk naar de U. L. school over te plaatsen naar het 7e leerjaar: Wegens overlijden van den heer D. van der Maas wordt thans als lid der Com missie van georganiseerd overleg, dhr. J. A. Stoutjesdijk gekozen. Vastgesteld wordt de instructie voor de commissie tot wering van schoolver zuim. Voor landbouwverlof wordt goed gevonden fussohen 5—20 Juni in de bes- sentijd uit te kiezen. Worden gelez,en onderscheidene verordeningen betreffende de in te voeren vleeschkeuringswet be nevens voor den keurmeester, de hulp keurmeester, het innen der keuringsgel den, mede het tarief der keuring. Alle verordeningen worden goedgekeurd Besloten wordt den hulpkeurmeester 80 0/0 der inkomsten als loom toe te kennen. Bij de rondvraag zegt de heer Wagemaker van terzijde een klacht te hebben vernomen, als zoude hij het mid- Deze zegt, dat voor den hoop compost waarvoor geen koopers opdaagden, thans aan dhr. W. Kl'ompe zou zijn verkocht. Hij vraagt of de burgemeester hierop niet een nadere toelichting wenseht te geven. Deze zegt, dat voor denn hoop compost niemand opdaagde aan wie men hem kwijt kon. De burgemeester vroeg toen aan de wethouders, of hij, zoo- een koo- per opdaagde, deze uit de hand mocht verkoopen. Toevallig ontmoette ik, zegt de burgemeester, mijn huisbaas, de heer W. Klompe. Deze kocht den hoop vol gens proces-verbaal hier aanwezig, uit de hand, voor Dit is de geheele zaak. De heer Wagemaker zegt dat de zaak juist door den burgemeester is toegelicht. Daarna sluiting. ONDERWIJS. ST.-ANNALAND. Als tijdelijk onderwij zer aan de openbare- school te Tholen is verleden Maandag in dienst getreden de heer A. J. van der Weel' alhier. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Mei. Zierikzee. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. r. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen (oude tijd). Evangelisatie Jeruël. 11, Gewone dienst en 7 ure, de heer De Korte van Bruinisse. Kerkwerve. 3 ure, ds. Leenderte. Serooskerke. Geen dienst, (wegens schoon maak). Burgb. 9.30 ure, ds. Boogaard. Renesse. Geen dienst. Noordwelle. 10.30 ure,- ds. Leendertz. Haamstede. 10.30 ure, ds. Japchen (Coll. voor het orgel). Geref, Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedkuys. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Eikerzee. 3.30 ure, ds. Japchen. Geief. Kerk. 10.80 en 3 ure, ds. Laarman., Brouwershaven. 10.30 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10 en 3 ure, ds. Groenewegen van Rotterdam. Zonnemalre. 7 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Noordgouwc. 10.80, ds. Niemeijer (Beves tiging) en 3 ure, ds. Van Griethuisen (Intrede). Drelschor.-10.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 3 ure, dr. Weeda. Nleuwerkerk. 10.30 en. 3 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, ds. Ruijs van Dinteloord. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. Oosterland. 10.30, dr. Weeda en 3 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Slrjansland. 10.30 ure, ds. fiteenbeek. Bruinisse. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, de heer Minderman van Dirks- land, 2 idem (Doopsbed.) en 5.30 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. St.-Plllpsland. Geen opgaaf ontvangen. Tholen» 10, ds. Verschoor (Voorber. H: A.) en 2.30 ure, ds. Datema. Geref: Kerk. 10 en 6 ure, ds. Bolwyn. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. - St.-Maartensdijk. 10.30 en 3 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Gem. 10.30 en 3 'ure, Leeskerk. Oud-Vossemeer, 10.30, ds. Van Griet huizen en 3 ure, Leesdienst. Geref; Kerk. 10.30 en 3, ds. Staal6.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Peters, legerpredikant, Bloemendaal. Scherpenisse. 10.80, Leeskerk en 3 ure, ds. Los. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Woensdag 10 April. 7 ure, ds. Van Oordt van Ridderkerk. Stavenisse. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Van Griethuizen. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 nre, Leeskerk. St.-Annaland. 10.30, ds. Datema (Bed. H. A.) en S ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VEIL Minister van Karnebeek heeft te Genua een langdurig onderhoud gehad met Lloyd George. In de 2de openbare zitting van de conferentie te Genua heeft onze minister van buitenlandsche zaken, jhr. Van Karnebeek een rede gehouden over de internationale schulden. In China worden tusschen de vij andige partijen verbitterde gevechten geleverd om 't bezit van Peking. Aan beide zijden is een generaal gesneuveld. De begrafenis van Paul Desehanel, de oud-president van Frankrijk, heeft Woensdag plaats gehad. President Millerand heeft zich in gescheept naar Corsica. Vandaar gaat hy naar Marseille. In het Belgische myngebied Bori- nage is in alle mynen een werkstaking uitgebroken wegens het ingaan van een loonsverlaging. Gemeld wordt, dat 7 Europeanen gedood zyn bij een explosie aan boord van een met petroleum geladen schip op de Congo bij Kwamouth. De lage waterstand van den Nyl baart in Egypte veel zorgen. Het water gebrek zal zich vooral by den katoen- oogst zeer doen gevoelen. De Amerik. ond-staats-secretaris van buitenl. zaken, Bryan, heeft aan president Harding een telegram gericht, waarin hij er op aandringt nog, een vertegenwoordiger naar de conferentie te Genua te zenden. Op den Franschen Oosterspoorweg heeft een ernstig ongeluk plaats gehad door een treinbotsing. Er zyn 4 dooden en 30 gewonden. Bij hun bezoek aan Brussel, zullen de koning en de koningin van Engeland ook 'n bezoek brengen aan 't Schutters veld, waar den 12den Oct. 1915 miss Cavell, te zamen met haar medewerker is gefusilleerd, Door de uitbreiding der uitsluiting in 't Engelsche machinebedrijf, bedraagt het aantal uitgeslotenen thans 750,000. Lloyd George heelt Poincafé uit- genoodigd naar Genua te komen ter be spreking der sohadevergoedingskwestie. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik in uw geacht blad nog eens met aandrang de bewoners van Schouwen en Duivel and willen verzoeken toch al het hunne bij te dragen tot het welslagen van het a.s. historische feest te Zierikzee en wel in de allereerste plaats door te zorgen, dat de benoodigde gelden bij elkaar komen.. Zonder geld.... geen feest! Woensdag 3 dezer hebben, naar ik heb vernomen, de hoofdcomitéleden voor zoo verre te Zierikzee woonachtig, nog eens vergaderd en waren allen het er over eens, dat het inderdaad een schitterend feest kan worden mits... het publiek niet bij zich zelf zegt: „ik wil wel feestvieren, ik wil graag al dat moois zien, maar.... weetje... het moet me geen cent kosten! Wij moeten niet vergeten, dat de heeren die zich ten doel stellen ons (evenals dit p. a. te Veere is geschied) te laten genie ten van al dat schoons, geen moeite en kosten uit eigen zak sparen om ons inwo ners ter wille te zijn. Er is liefhebberij genoeg om mede te doen, ook de dames en heeren van buiten en de schippers en - visschers hebben hunne medewerking toe gezegd, doch het zou te betreuren zijn, indien het comité nu moest komen met de droevige tijding: Stop... halt... er kan niets gebeuren, want.... we hebben geen geld genoeg! En we dienen er op te wijzen, dat wij een naam hebben op te houden jöp 't gebied van optochten. Ziet het succes van 50 jaar geleden (de ouden van dagen zullen het zich herinne ren) en van 1913!! Mislukt het dezen keer omdat men er niets voor over heeft, dan is het voor goed gedaan, 'komt er in de toekomst nooit meer wat van, want de menschen die er nu warm voor loopen om de zaak voor elkaar te krijgen, hebben dan na tuurlijk alle lust verloren om 't nog eens te probeeren, hebben er hun buik van vol en niemand zal dan ooit weer de kastanjes uit het vuur willen halen! Denk daaraan mede-burgers en mede- burgeressen, teekent daarom flink op de lijsten, die U gepresenteerd worden en tracht vooral ook in de buitengemeenten comité's te vornfen belast met het innen van de strikt benoodigde gelden. Eén dankbaar bewoner van Schou wen en Duiveland, die graag 13 Juli tot een onuergetelijken dag wil zien gemaakt. Mijnheer de Redacteurt Als verslaggever van uw blad was mij iets bekend en meegedeeld omtrent" den verkoop van een hoop compost. De heer Wagemaker en de burgemeester mogen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5